Monique Bolleboom prolongeert titel lurence van Droogenbosch iwijst talent als amatrice 500 mijl voor Unser Johan de Muynck wint Ronde van Italië Roeien in teken van combineren UDEN ZWEEP VOOR BOUWHUIS UtilDöUj LUUMiN l' r ïpese damtitel aiste &mm Bolleboom VOORSCHOTEN Na het nationale turnkampioen- schap, dat gisteren in Voorschoten Monique Bol leboom haar tweede ach tereenvolgende titel en de vijfde in totaal (inclusief drie jeugdkampioenschap pen) opleverde, kan men zich afvragen of Neder landse turnsters in eigen land strenger beoordeeld worden dan door een in ternationale jury. Een feit is in elk geval dat de puur Nederlandse jury aanmer kelijk zuiniger oordeelde dan die veertien dagen geleden in Papendracht bij de interlandwedstrijd Nederland-Roemenië. Van de zeven turnsters, die in sporthal De Vliethorst streden, kwamen er twee weken geleden zes eveneens in actie. Toen vielen de waarderingen aanmerkelijk ho ger uit dan nu het geval was. In Papendrecht waren waarderingen boven de negen regelmaat en lagere uitzondering. Bij de natio- nale titelstrijd was het precies omgekeerd. Alleen Monique Bol leboom kwam vrijwel gelijk uit. De Zoetermeerse had boven het totaal van Papendrecht (37.00) kunnen komen, wanneer zij niet van de balk was gegaan. Het kostte haar reglementair een half punt aftrek, waardoor zij uitkwam op 8.65. Ook in de wedstrijd tegen Roeme nië was de evenwichtsbalk het zwakste onderdeel van de titel- houdster ,,Het is een lastig on derdeel", beaamde zij na afloop Een feit is dat Monique Bolle boom. die geruime tijd met een inzinking gekampt heeft, weer duidelijk op haar oude niveau is. De Zoetermeerse verheelde niet dat zij toch wel enige angst had gekoesterd voor haar zusje Ingrid, die vorige week in Assen natio naal jeugdkampioene werd en nu buiten mededinging meedeed. ,,Het is toch een afgang voor de dameskampioene wanneer ie mand. die buiten de wedstrijd deelneemt, hoger scoort" Ingrid Bolleboom behaalde met 36,40 punten weliswaar het op één na hoogste totaal, maar dat was toch altijd nog tweetiende punt minder dan Monique Bolle boom. Overigens is Monique Bol leboom wel van mening dat haar jongere zus volgend jaar boven haar zal eindigen. ,,Zi| heeft meer kwaliteiten dan ik. Bovendien heeft zij het voordeel dat ze mid denin de ontwikkeling valt die het turnen in Nederland nu door maakt. Die jonge meisjes pikken nieuwe onderdelen spelenderwijs op" Monique Bolleboom miste in Voorschoten wel enkele belangrij ke concurrenten. Connie Zwart- hoed, de eerste algemene kam pioene van Nederland, zat mei een handblessure aan de kant en ook Carla Braan kon wegens eer blessure niet uitkomen Van 22 tot en met 24 september wordl in Dordrecht het zogenaamde all- in kampioenschap gehouden, waaraan turnsters uit alle leef tijdsgroepen mogen deelnemen Het KNGV heeft voor een ver werking over drie dagen van deze titelstrijd gekozen mede in ver band met de voorbereiding op het wereldkampioenschap in Straats burg Op de eerste dag wordt de verplichte oefenstof verwerkt, 's - Zaterdags volgt de keuzestof en de derde dag is gereserveerd voor de toestelfinales. Monique Bolleboom had een punt voorsprong op clubgenote Inge Wulz, die als tweede eindigde. Annelies Nijdam werd derde. Mar leen Houter verspeelde een hoge klassering door een val bij het afgaan van de brug. Zij bleef met één voet aan de lage ligger haken en maakte een behoorlijke val, waaraan zij een pijnlijke elleboog overhield, die haar bij de reste rende twee onderdelen danig hin derde. Zij bracht het uiteindelijk ondanks het verbijten van de pijn toch niet verder dan de zesde plaats 1 Monique Bolleboom (Pro Patria) 36,60, 2. Inge Wulz (Pro Patria) 35,60 3 Annelies Nijdam (WIK/FTC) 35,45 4 Marja Huyting (DOO) 35,05; 5 Ria Hoogendoorn (Pro Patria) 34,85, 6 Marleen Houter (Klimop) 34,55; 7 Till\ Berghuis (SV Veendam) 32.30 Builen mededinging Ingrid Bolleboom (Pro Patria) 36.40 Birgit Vos (Klimop) 34.65. te^INGEN/WASSE- A!s een klein roek| stond gistermiddag ;chiejtoere Manus Bouw- te huilen. Hij was erjk^. Dat was het moois- een 4 zijn leven. De Gou- zZweep in ontvangst weiten van Prins Bern- pm na de overwinning landg oiaf Pride. Elf jaar riandjlen was Bouwhuis enig)3voriet in de Gouden tp draverij. Toen met Hagheweyde. Maar ^^errie kwam toen bij ingeval om het leven, lag vergeet Manus mis nooit. Ook de inning met Olaf Pri- er eentje op zijn laf geweest. Afengst Olaf Pride is wat ierd geweest Ik moest er mee doen. Dat ik deze :ou winnen had ik echt niet 1,'ht Het is gewoon te Weer rollen de grote tra- De,,t de ogen van Bouwhuis (featjesmaker van de Neder- g[ landse drafbanen heeft maar een de leiding Olaf Pride begon met erg klein hartje een fout aan de start en Manza De vijfduizend toeschouwers wa- Buitenzorg met Yvonne Wagenaar ren getuigen van een prachtige was erg slecht weg aan de start, koers. Lang was Jewelprise aan Bij het indraaien van de laatste (Van onze sportredactie) WASSENAAR Ondanks zijn vierde plaats zaterdag middag in de Phikitaprijs met Cupid's Cave gaat Piet Barendregt nog steeds aan de leiding in het door onze krant georganiseerde klassement voor amatrices en amateurs in de rensport. De stand aan kop: 1. Piet Barendregt 17 punten. 2. Tjitske Melchers de Leeuw 12 punten, 3. Annet Visser 11 punten en 4. Huub Koullen, Sibille Reinecke en Anita Smit 7 punten. Bij de drafamateurs is de stand aan kop: 1. Dick Suykerbuyk 7 punten. 2. P. Solleveld 6 punten en 5 punten .voor: D. Goedhart. Q Joosen. W. J. M. Paarde- kooper, W. Goedhart en J. J. Glimmerveen. bocht vloog Manza Buitenzorg de tegenstanders voorbij of ze er niet stonden. Alleen Jewelprise vocht terug. Dat terwijl het paard al was uitgeschakeld. Pikeur Pools en het publiek had den de uitschakeling echter niet vernomen van het draverijcomitè. Het vechten tegen Jewelprise kostte Manza Buitenzorg de over winning. De laatste meters kwam Olaf Pride hard af en zegevierde met zeer gering verschil voor Manza Buitenzorg en Kid D. Enigszins onverwacht behaalde Laurence van Droogenbosch za terdagmiddag in de ren voor -amatrices en amateurs een over winning met de Engelse import Sally Breen, een vierjarige mer rie die het bij haar derde start op Nederlandse bodem tot de eerste overwinning bracht. De paarden van Laurence van Droogenbosch, die hij bezit met autohandelaar Piet van der Goor. brengen het regelmatig tot ere plaatsen. Laurence is zonder twij fel één van de beste amatrices die Nederland rijk is. De oud-kam pioene bij de springruiters weet net iets meer uit een paard te halen dan een ander Op papier was de formatie Sally Breen-Lau- Een warm applaus van onder andere Prins Bernhard voor de winnaar van de Gouden Zweep Manus Bouwhuis rence van Droogenbosch geen favoriet. Omdat het paard onlangs in een jockey-ren vijfde was ge worden op 3 1/4 lengte achter de winnaar moest men toch rekening houden met Sally Breen. Maar de aandacht van het publiek ging in het veld van slechts acht paarden veel meer uit naar: Angry Briga de, Cupid's Cave en bovenal High Wave. De laatste stelde in handen van Anita Smit erg teleur De charmante Anita Smit staat op Duindigt niet bekend als een top- rijdster, maar met de vijfjarige rum High Wave. die een serie -goede prestaties achter zijn naam heeft staan, had ze toch zeker Vorm Cupid's Cave, die drie keer ach ter elkaar won dit seizoen, werd evenals vorige week ook nu weer vierde. De merrie van Joop van der Touw schijnt een beetje over haar grote vorm heen te zijn. En dan Angry Brigade, het paard met een hele geschiede nis achter zich. De zevenjarige hengst, die in het verleden al menige koers heeft gewonnen, is niet erg regelmatig. Tjitske Mei- cher de Leeuw kan nog bes! overweg met het paard en be- Bij de beroepsjockey's zege vierde Henk van der Kraats in de eerste ren met Remember. Voor het eerst na ruim ander half jaar zegevierde Harukaze met Toni Treanor in de twee de ren. Het paard kwam vroe ger op de lange afstand hel beste tot haar recht en dal hadden maar weinig spelers aan de totalisator onthouden Winnend bracht het paard veertien tegen èén. Arthur van Rijswijk INDIANAPOLIS Al Un ser heeft gisteren de vijf honderd mijl van Indiana polis gewonnen. Hij werd hiermee de vijfde coureur die deze race driemaal won. Ruim driehonderd duizend toeschouwers wa ren getuigen van deze met één miljoen dollar ge doteerde race. De strijd om de eerste plaats kon de toeschouwers nauwe lijks nog boeien. Interes santer werd de vraag hoe ver Mario Andretti of Ja- net Guthrie, de enige vrouwelijke deelnemer, zouden reiken. Mario An dretti werd twaalfde en Janet Guthrie pakte de negende plaats. De zesde wedstrijd voor het Euro pese Kampioenschap formule 3 gisteren op de Nürburgring is gewonnen door de Fransman Pa trick Gaillard met een Chevron- Toyota. Tweede werd de Neder lander Jan Lammers. Tijdens de wedstrijd deed zich een ernstig ongeluk voor De ach terkant van de wagen van Patrick Bardinon kwam in aanraking met die van een concurrent, waardoor Bardinon de macht over het stuur verloor en met wagen en al over de vangrails het aangrenzende bos inschoot. De Fransman liep een schedelbasisfractuur op. De stand in het Europees kam pioenschap na zes wedstrijden: 1 Anders Olofsson (Zweden) 31 punten; 2. Gaillard (Frankrijk) 25 punten; 3. Lammers (Nederland). Bleekemolen (Nederland) en Teo- fabi (Italië) 19 punten Toine Hezemans heeft giste ren evenals in 1977 met de Porsche Turbo de duizend kilometer op de Nürburgring gewonnen. De Belg Jacky Ickx werd tweede. De formule II race van Mugel- lo. meetellend voor de Euro pese titel, is gisteren verras send gewonnen door de Brit Daly. Hij legde de afstand van 220 kilometer af in 1.15.39, /vat neerkwam op een gemid delde snelheid van 174.690. Derek Daly werd later als winnaar van de formule 11- race gediskwalificeerd. Na weging werd zijn bolide vijf kilogram te licht bevon den. De Zwitser Marc Su rer werd daardoor tot win naar uitgeroepen met Bru no Giacomelli op de twee de plaats N0DU0 PONEERT 1NWOUDE Overtuigend. >cht het optreden van het .koppel Ineke Bakker/Ma- Kegge dit weekeinde in nwoude tijdens de nationa- ipioenschappen kanovaren >aan zeker worden ge- I. Zowel in de k-ll als in npersoonsboien beheerste weetal de strijd bij de da- itekende in feite de door van Marijke Kegge. De had tot nu toe steeds gen moeten nemen met plaatsen achter de Am- mse Ineke Bakker Nu zege- Marijke Kegge op de k-l neter met een voorsprong iertien seconden op Ineke In de k-ll ging de titel iet duo Bakker/Kegge. Bij ren moesten de oud-kam- in Lo Jacobs en Arend die inmiddels niet meer selectie van bondstrainer Wluys behoren, hun meerde- ennnen in Martin Willems b van Weerdenburg op de meter De beslissing viel laatste kilometer. Op de k-l Ie nationale langebaantitel Ron Stevens die zich de toonde van de 26 deelne- Ierland verovert MILAAN De Belg Johan de Muynck is zijn landge noot Michel Pollentier op gevolgd als winnaar van de Ronde van Italië. Even als vorig jaar zorgde De Muynck voor een Belgi sche verrassing door de 61e editie van de Giro op zijn naam te schrijven. De grote verliezer gisteren in Milaan was ongetwijfeld de Italiaan Francesco Mo- ser, drie weken geleden gestart als de grote favo riet. Alle ogen waren in deze Giro gericht op de Italianen. Immers, absent waren onder meer Eddy Merckx, de vijfvoudige winnaar die zijn carrière inmiddels heeft beëindigd, de winnaar van vorig jaar Pollentier. die evenals zijn kopman Freddy Maertens haar de Ronde van Frankrijk gaat en de nieuwe Franse vedette Bernard Hinault. die in Spanje zijn slag sloeg. De weg leek vrij voor een Italiaan: Francesco Moser of Gianbattista Baronchelli. Maar evenals vorig jaar was het een outsider die de zaak al snel onder controle had. Reeds in de derde etappe veroverde De Muynck de rose leiderstrui, die hij niet meer afstond tot en met de laatste rit in Milaan, waarin hij als 64e in een gesloten peloton over de eindstreep ging. Met veel ver ve en de steun van veteraan Feli ce Gimondi verdedigde de 29-jari- ge coureur uit Waarschoot zijn leidende positie en veroverde zo de belangrijkste zege uit zijn wie- lerloopbaan. Francesco Moser heeft de slag al in het begin verloren. De wereld kampioen had verklaard deze Gi ro te bergachtig te vinden Maar hij heeft geweigerd voldoende af stand te nemen in de vlakke rit ten, ofschoon hij wist dat hij er in de bergen nauwelijks aan te pas zou komen. Weliswaar mani festeerde hij zich herhaaldelijk in zeer riskante eindsprints, hetgeen hem wel vier etappezeges ople verde, maar niet de rose trui. Bovendien werd hij verzwakt door het afstappen van zijn ploegmak- ker Roger de Vlaeminck. Frits Schür uit Didam heeft zater dag de Ronde van Zuid-West- Friesland gewonnen. Hij legde de 161 kilometer met start en finish in Heerenveen af in 3 uur. 37 minuten en 45 seconden. Schür, die eerder deze week als achtste eindigde in Olympia's Ronde van Nederland, had een voorsprong van ruim èèn minuut op een groep, waarvan Gerrit Brokelman uit Hardenberg de sprint won Aad van den Hoek uit Dirksland zegevierde zaterdag in de Pro fronde van 's-Gravenhoek. De renner uit de ploeg van Peter Post won de sprint van een kop groep van vijf man. voor Jan Raas en Ad Prinsen. Het vijftal was al kort na de start uit het peloton vertrokken en lapte de groep al na veertig van de in totaal hon derdvijf kilometer, die de renners moesten afleggen in zeventig ron den. Aan de finish bedroeg de voorsprong ruim één minuut. De Belg Teirlinck legde beslag op de eindoverwinning in de Ronde van de Oise. Leo van Vliet werd door zijn negende plaats in de derde etappe dertiende in hei eindklassement op zeven secon den achter de winnaar. De winnaar van de ronde van Italië, Johan de Muynck met zijn vrouw op het platform voor de kathedraal van Milaan AMSTERDAM De traditionele roeiwedstrij- den van de Amsterdamsche roeibond, die dit weekeinde op de zonovergoten Bosbaan werden gehouden, stonden ditmaal in het teken van selectie voor de wedstrijd West- Duitsland - Engeland - Nederland, over veer tien dagen in Ratzeburg. Bovendien beteken de dit de eerste testcase om te komen tot de sterkste formaties voor de meer belangrij ke wedstrijden verderop in het seizoen, na melijk de Rotseeregatta in Luzern, de natio nale titelstrijd en als uitsmijter de strijd om de wereldtitels in oktober in Nieuw Zeeland. In verband met de beperkte financiële midde len is reeds nu besloten de afvaardiging naar de WK te beperken tot maximaal acht dames en acht heren. Bovendien komen alleen tweeën, vieren en de ski's eventueel voor uitzending in aanmerking. Met deze weten schap in het achterhoofd werd er zaterdag en zondag in Amsterdam gecombineerd dat het een lieve lust was. Op èèn punt werd nu al duidelijkheid verkregen. Het ervaren duo Van der Horst/Boeschoten, dat in 1975 in Nottingham brons veroverde tijdens de strijd om de wereldkampioenschappen en naar de Olympische Spelen van Montreal werd afge vaardigd. valt uiteen. Jan van der Horst heeft te kennen gegeven ermee te willen stoppen. Het tweetal trad nu voor het laatst in wed strijdverband op en moest prompt buigen voor het sterke Phocaskoppel Bosman/Horstink. Ook in de vier zonder stuurman waren Bos man en Horstink succesvol. Met Vos en Bock van Aegir (ook al een twee zonder) waren zij de zuivere Phocasvier en Okeanos te vlug af. Zaterdag liet Frans Goebel van De Hoop zien momenteel de beste Nederlandse skiffeur te zijn. Hij verdeelde zijn krachten uitstekend, liet de juniorenkampioen van het vorig jaar, Karei Delhij, rustig zijn gang gaan aan de kop van het veld, en sloeg halverwege toe. Zonder noemenswaardige inspanning roeide Goebel naar de zege Delhij moest ook nog Wim van Schelven laten passeren. Het skif- nummer gisteren ging niet door omdat Van Schelven zich terugtrok en Delhij en de Nauti lusman verstek lieten gaan Het geweld van de achten leverde een zege op voor de gelegenheidscombinatie Bosman, Horstink. Van der Horst. Boeschoten. Oudt, Bock, Vos en Atsma. De uit voornamelijk lichte roeiers bestaande Orca/Nereuscombinaties kwam een lengte te kort. Voor Ratzeburg moest opnieuw een noodgreep worden toegepast. In de boot komen nu roeiers, die op de andere onderde len afvielen, zoals Maan, Robbers, Florijn en Michels. Bij de dames beheerste een gering aantal toproeisters vrijwel alle nummers. Ineke Don kervoort van Okeanos kwam in bijna elk elite-onderdeel uit. Uiteindelijk kwam zij voor de landenwedstrijd in de dubbel viercombi- natie terecht. Sietske Boomstra (Skadi) toonde zich duidelijk de beste skiffeuse, maar was ook sterk in de dubbel twee met ..veterane" Liesbeth Vos- maer In West-Duitsland mag nu Lily Meeuwis- se van De Laak in het solonummer optreden. Zij werd zaterdag slechts vierde, maar schoof op omdat Sietske Boomstra, Inêke Donker voort en Jos Compaan voor andere onderde len werden uitverkoren. Een sterke indruk maakten Joke Dierdorp en Karin Abma op het onderdeel twee zonder stuurvrouw. Greet Hel lemans en Inge Pentenga kwamen er niet aan te pas. Nederland heeft in Tiflis p uropees landenkampioen- dammen veroverd. In de e b wedstrijd werd met 4-2 men van Rusland. land had aan een gelijkspel inde om zeker te zijn van il. Gezien deze achtergrond j> teerde Wiersma een remise- d, dat Gantwarg al na vijf p ier spelen deed. Een uur nam Sijbrands een remise- id van Mitsjanski aan. In gevallen stonden de Neder- s iets beter Op dat moment Rob Clerc zeker niet slech- 1 gen Sjegolev. In het gevor- 1middenspel echter maakte lussische oud-wereldkam- een misrekening, waardoor één schijf voor kwam te De Nederlander wikkelde lam af naar een gewonnen iel Joegoslavië 4-2, Italie-Tsjëcho- sije 0-6, Nederland-Rusland 4-2. ind: Ierland 12 pnt2 Rusland 10 Israël 7 pnl4 Belgie 5 pnt cho-Slowakije 3 pnt., 6. Joego- J pnt., 7. Italië 2 pnt. Supporters feliciteren de vier met stuurvrouwploeg van Laak Nautilus, welke de finale won van de traditionele wedstrijden van de Amsterdamse roeibpnd

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15