Wiegel pakt de zaken realistischer aan „Regering zal nu eens moeten regeren Politie vindt wapens ienduizenden icn zelf niet tan stemmen tESTUURLIJKE REORGANISATIE IN NIEUW STADIUM ^zekerheid en angst iken bejaarde in ^tkeer kwetsbaar PROFESSOR DR. D. J. WOLFSON, 99 meiNENLAND leidse courant zaterdag 27 mei 1978 PAGINA 9 jn onze parlementaire redactie) N HAAG Mensen die zich be- pshalve of alleen uit pure belangstel- met de problematiek van de reorga- atie van het binnenlandse bestuur aighouden moeten wel over een zeer Tge adem beschikken om erdoor ge- Jid te blijven. De discussie over de ituurlijke herverkaveling duurt nu al pn en het ziet er vooralsnog niet naar dat er erg spoedig een eind aan nt. ele jaren geleden werd duidelijk dat de be- Jrlijke organisatie van Nederland behoefte aan jieuwing had, niet het minst als gevolg van de li optredende tendens tot/schaalvergroting. De pefte van gemeenten om bepaalde zaken samen •hand te nemen werd aanvankelijk vervuld door JiWet gemeenschappelijke regeling" en voor het $ed waarin de gemeenten wel erg sterk op lar waren aangewezen, Rijnmond, werd een <rte wet gemaakt, die voorzag in de oprichting r#|het Openbaar Lichaam Rijnmond. t^§Mwas in de periode van het kabinet-Cals (1965- t) dat een begin werd gemaakt met een echte lussie over de vraag hoe de bestuurlijke organi- er in de toekomst zou moeten uitzien. Op dit gin speelde de toenmalige staatssecretaris van henlandse Zaken Westerhout een belangrijke t «Concreter werd het ten tijde van zijn opvolger j Veen, de huidige voorzitter van het VNO, er wiens leiding het ontwerp voor een Gewest- i gereed kwam dat een paar jaar later weer 5 jggenomen werd. Menigeen herinnert zich nog DOSi^Henlange discussies in allerlei organen over er- en 44 gewesten". Zwarte gewestplan bevredigde ook de vorige minister Costa Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman geens- ■aibergi. Hij voelde niets voor een vierde bestuurslaag ormanfien provincies - of landsdelen - en gemeenten) rcachccing, na een „aangevertje" van de Utrechtse LUXEtynissaris der Koningin Verdam, over tot een ND: &Fe opzet' namelijk een plan tot wijziging van :L VAtorovjncjewet 2ijn filosofie: schep geen vierde 370-26|uursiaagi maak een nieuwe provinciale inde- naand^ en herkavel de taken en bevoegdheden van provincies en gemeente, opnieuw - veel discussies kwam er begin vorig een bundel voorstellen van minister De Gaay ^■man en zijn staatssecretaris Polak uit de bus. Mod. li 196540' J Het land zou verdeeld worden in 24 provincies- nieuwe-stijl, die elk op zich aanzienlijk „zwaarder" zouden zijn (qua taken en bevoegdheden) dan de huidige. Veel taken die nu nog bij het rijk berusten zouden naar de provincies toegaan en de provincies zou den ook een aantal gemeentelijke taken overne- De Gaay Fortman en Polak formuleerden de doel stellingen van de operatie aldus: O taken die door de maatschappelijke en techni sche ontwikkeling te zwaar of te omvangrijk zijn geworden voor de afzonderlijke gemeenten, wor den toevertrouwd aan regionale, democratisch samengestelde bestuursorganen: de provlncies- nieuwe-stijl; O macht, die nu bij de rijksoverheid berust gaat voor een deel naar de nieuwe provincies toe; O het mogelijk maken dat op regionaal (provin ciaal) niveau voorzieningen op velerlei gebied volgens plan en gecoördineerd worden voorbereid, en dat provinciale besturen met eigen bevoegdhe den optreden als gesprekspartner van de rijks overheid. De gemeenten blijven bestaan als auto nome bestuurslichamen met belangrijke taken en eigen, niet van de provincies afhankelijke, finan ciële middelen. Op de voorstellen van De Gaay Fortman kwam een stroom van kritiek, niet het minst uit de kring van provincies en gemeenten. Belangrijkste punt van kritiek was dat de minister niet concreet had aangegeven welke taken het rijk zou afstoten. Ook op de voorgestelde indeling was het commentaar niet mals. Men vond het aantal te groot. De minister zelf zei later trouwens óók dat hij 24 wel wat aan de hoge kant vond. Het kabinet-Den Uyl ging heen en het kabinet-Van Agt verscheen. Gedurende de lange periode van kabinetsformatie waren de voorstellen bij de Ka mer blijven liggen zonder dat iemand er wat aan deed. In de regeringsverklaring van het kabinet- Van Agt stond, dat het kabinet terzake van de bestuurlijke reorganisatie de uitgangspunten van de ingediende wetsontwerpen wil overnemen maar bij de uitwerking een aantal veranderingen wenst aan te brengen. In snel tempo nam de nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken, Wiegel, de wetsontwerpen met zijn ambtenaren door en donderdag jl. diende hij een brief met „voorlopige gedachten" bij de Ka mer in. Volgende week donderdag gaat de Kamer commissie voor Binnenlandse Zaken erover dis- Minister Wiegel: weer iets om over te praten cussiëren en organisaties als de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zullen zich (terecht) even eens in de discussie van de komende tijd mengen. Een eerste indruk van de brief van minister Wiegel is dat deze bewindsman op een wat realis tischer aanpak aanstuurt dan zijn voorganger. Er zit wat meer evenwicht in de voorstellen, maar teleurstellend is, dat ook deze bewindsman bijzon der vaag is op het punt van de overdracht van taken en bevoegdheden van het rijk aan de pro vincies. Dat is - en wordt steeds meer - een zeer netelig probleem, maar het moet concreet aange pakt worden. Opvallend is verder dat Wiegel de positie van de gemeenten ten aanzien van de provincies wat versterkt (vergeleken met de vori ge voorstellen). De passages over gemeentelijke herindeling zullen de provinciale besturen wel als muziek in de oren klinken: in Wiegels visie komt bij de gemeentelijke herindelingen veel meer dan nu het accent te liggen bij het provinciaal be stuur. Regering en parlement zouden in deze gedachtengang slechts „toetsen". Het terugbrengen van het aantal provincies van 24 tot 17 is een goede zaak. Opvallend is trouwens, dat ook een CDA-commissie vorige week tot een aantal van 17 provincies kwam. Terecht worden hecht gestructureerde provincies als Groningen, Friesland, Drente, Zeeland en Limburg intact gelaten. Dat Twente een aparte provincie moet worden is al geruime tijd duidelijk en komt overeen met de daar levende wensen. De verdeling van Gelderland is (ruwweg) twee moten - met een stukje Overijssel, rond Deventer erbij - doet al wat gekunstelder aan, maar het lijkt logisch dat er provincies ontstaan rond enerzijds Arnhem-Nijmegen en anderzijds Apel- doorn-Deventer-Zutphen. Een deel van het Gel ders rivierengebied gaat naar de provincie Ut recht (evenals in vroegere voorstellen), hetgeen, gezien de oriëntatie, realistisch is. Het huidige Noord-Holland wordt verdeeld in gebieden rond Amsterdam enereijds en Haarlem- Alkmaar anderzijds. Terecht wordt het Gooi bij Amstelland (Amsterdam) ingedeeld. Voor wat be treft de plannen met het huidige Zuid-Holland is een onding in de voorstellen van De Gaay Fort man eruitgehaald: de provincie Midden-Holland rond Dordrecht en Gouda. Van het huidige Zuid- Holland worden Rijnmond en de Drechtstedcn afgesplitst, de rest blijft, met Den Haag als hoofdstad, gewoon Zuid-Holland. De nieuwe ver deling van Noord-Brabant (in drieën in plaats van in vieren) lijkt aanvaarbaar. In elk geval is Wiegels voortvarendheid te prijzen; hij is gelukkig niet eerst vele maanden lang gaan studeren. Er zal wel op zijn voorstellen afgedon gen worden, er zal wel kritiek komen, ook uit de bestuurlijke sector, maar er ligt weer iets om over te praten. Wiegel stelt terecht, dat aan de bestaande onze kerheid over de toekomstige bestuurlijke organi satie van ons land snel een eind moet komen. „De huidige bestuurlijke samenwerkingsorganisa ties weten niet meer waar zij aan toe zijn. Reden temeer voor alle betrokkenen, in de eerste plaats regering en parlement, om nu snel door te stoten naar de uitvoering, die veel tijd in beslag zal nemen: de minister voorspelt dat de operatie tien jaar na de publikatie van de wetsontwerpen in het Staatsblad voltooid zal zijn. Het gaat inder daad om een gigantische operatie. Terecht vragen veel bestuurders zich af: de discussie is nu wel in een nieuw stadium gekomen, maar wanneer begint eindelijk de uitvoering? EVERT MATHIES HAAG (ANP) Het is iiaandist zeker dat het wegne- npeen^n onzekerheid en angst »ste even belangrijk is t bijbrengen van regels rschriften om bejaarden r kwetsbaar te maken in biedt rkeer. Er zijn risico's die hem Wiijden zijn, en die terug- in wijrtgen kunnen worden j Locjerichte verkeersinstruc- ispros) lemeenschappelijk Insti- jor Toegepaste Psycholo- wiidpaBerg en Dal is tot deze e n. vJ1 gnomen. Met subsidie M jipM is dit boven tafel Ten in een onderzoek, por de Nederlandse Ver- r Bescherming Voetgan- B^dracht had gegeven. Be laft bleken erg kwetsbaar: was één van de vijf ^^|in het verkeer een be ter kelijke training, oefe- jp de weg en daarnaast geleide groepsdiscussie kunnen belangrijk zijn, denken de onderzoekers. Zij conclude ren ook, dat de leeftijdsgrens van 65 jaar waarschijnlijk wil lekeurig is* en dat men met verkeersopvoeding voor oude ren Het beste al kan beginnen bij 55 jaar. Met dit onderzoek is een eerste landelijke terreinverkenning tot stand gebracht. De onder zoekers bepleiten een studie dag voor iedereen die bij het vraagstuk verkeerscursussen voor bejaarden is betrokken. Ze stellen dat de verkeersvoor- lichting en -opvoeding voor ou deren vrijwel geen uniforme aanpak of coördinatie kent. Be staande cursussen zijn in het algemeen niet gericht op het wezenlijk veranderen van het verkeersgedrag. Trouwens, niet meer dan 1 procent van de bejaarden volgt een verkeers- cursus, schat het Gemeen schappelijk Instituut voor Toe gepaste Psychologie. ■s,ÏMBUREAUS De buit van een uitgebreide zoekactie, de afgelopen maand: 25 vuurwapens en ongeveer 3.000 scherpe patronen. Ze werden door de politie aangetroffen bij 37 personen, hoofdzakelijk Zuid Molukkers. ARNHEM (ANP) - Een spe- ciaal regionaal vuurwapen team van de politie heeft na uitgebreide zoekacties in de afgelopen maand bij 37 perso nen, afkomstig uit het gehele land, 25 vuurwapens gevonden en ongeveer 3000 scherpe pa tronen. De meeste aangehoude nen zijn Zuid Molukkers. Ze ven verdachten zijn inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. Uit het onderzoek is niets gebleken van vuurwa- penhandel op grote schaal of van een voorbereiding voor eventuele acties. De verdachten verklaarden vaak de wapens te hebben ge kocht, meestal in België, omdat zij zich in eigen kring bedreigd voelden. De meeste verdachten, die in leeftijd varieerden van 17 tot 60 jaar, komen uit Barneveld (tien) en Leerdam (zeven). An dere aanhoudingen gebeurden in Amersfoort, Leusden, Til burg, Gorinchem, Vught, Vaas- sen, Culemborg, Voorthuizen, Brummen, Bovensmilde, Bre da, Hendrik-Ido-Ambacht en Prinsenbeek. Onder de in beslag genomen vuurwapens waren pistolen, re volvers, karabijnen en andere kogelgeweren. De wapens wa ren over het algemeen van goe de kwaliteit en zorgvuldig on derhouden. Zij werden meestal verborgen bij vrienden, kennis sen of familieleden omdat men beducht was voor huiszoekin gen. Eind november vorig jaar sloot een gelijksoortig in Arnhem ge vormd team een onderzoek af waarbij 33 verdachten, ook overwegend Zuid Molukkers, waren aangehouden wegens het voorhanden hebben of ver handelen van vuurwapens. ^TOEGANKELIJK HAAG „Maak alle stembureaus toeganke- aan foor gehandicapten". Dit beroep op de Neder- Tei. oie gemeentebesturen doet de heer F. W. van :n, directeur van de Algemene Nederlandse liden Bond (ANIB), in het vandaag verschenen |Sner van het weekblad van de Vereniging van qBrlandse Gemeenten. ^stc i,ge stemming bericht hij dat 'gemeente Hoorn bij de 'erkiezingen van maart voorzieningen voor Igebruikers waren aan- :ht, dat deze zonder hulp deren hun stem konden igen. Het was voor het lat Hoorn deze voorzie- nbracht en de gemeente aarmee een lichtend r andere, isse schreden nadert 31 i de gemeente- ïrkiezingen. De moge- l om zelf te gaan stern- Sus zonder machtiging, is foot aantal Nederlanders hattingen over het aantal Igebruikers lopen van 10.000) in het alge- liet gegeven. Daarnaast mensen met hart- rugklachten, etc. en a niet in staat de bar- jivan trapjes, stoeltjes en stemhokjes te overwinnen", al dus de heer Van Deelen. Hij zou graag zien d^t er als nog voor gezorgd wordt dat op 31 mei alle stembureaus toe gankelijk zijn. „Dat hoeft echt geen. kapitalen te kosten of moeilijke procedures te vergen. Vaak is het maken van een eenvoudige „beun" (wat plan ken en daarop een plaat hout) voor deze enkele gelegenheid voldoende. Het zal vermoede lijk wat meer tijd kosten de stemhokjes zelf te verlagen". „Kan iemand nu nog vertellen waarom die dingen zo hoog zijn? Het zal wel stahoogte zijn; je kunt natuurlijk ook een krukje neerzetten en de lesse naar op bureau-tafelhoogte brengen. Voor mensen die moeilijk ter been zijn - dat zijn er naar schatting 400.000 - een fijna oplossing", zo suggereert de directeur van de ANIB. Van onze parlementaire re dactie DEN HAAG Langza merhand nadert voor de ombuiging van de collec tieve uitgaven het uur der waarheid. Komende week zullen de meest betrokken ministers van het kabinet- Van Agt heel intensief vergaderen aan de hand van allerlei ambtelijke no ta's, waarin mogelijke be zuinigingen zijn aangege ven. De week daarna is er nog een klein beetje speel ruimte, maar dan moeten toch de spijkers met kop pen worden geslagen. Half juni moet de nota over de ombuigingsoperatie bij de Tweede Kamer zijn. Dat is eigenlijk te laat om baar nog in de laatste week voor de zomervakantie, die voor de Tweede Ka mer op 30 juni begint, goed te behandelen. De PvdA-fractie wil desnoods de Tweede Kamer later op vakantie laten gaan. De vakantie-afspraken van di verse kamerleden zullen dan wel in de knel komen. De vraag is, of het kabinet- Van Agt erin zal slagen duide lijke voorstellen over de mil jarden-operatie te formuleren. Wanneer dat lukt, is die krachttoer een bewijs voor de hechtheid en samenhang van deze regeringscombinatie. De kans is natuurlijk groot dat het niet lukt. Dan zal het kabi net wel probéren dat te ver hullen door met wat vage voorstellen te komen, zodat niemand dan in feite nog weet waar we met de bezuinigingen aan toe zijn. Maar het wordt toch tijd, dat de burgers op de hoogte gesteld worden. De ambtenaren op de verschillen de ministeries hebben lang ge noeg op de mogelijkheden en onmogelijkheden kunnen stu deren. Allerlei adviezen en suggesties over een beperking van de uitgavenstijging liggen bij de ministerraad. Nu moe ten de beslissingen worden ge nomen en dat vereist homoge niteit in de ministersploeg. Ook bij een sterke samenhang en eensgezindheid in die ploeg zijn de moeilijkheden tot reali sering van een bezuinigingsbe leid al groot genoeg. En wan neer die eensgezindheid er niet zou zijn, kan de ploeg van Van Agt de rit beter maar meteen beëindigen. In dit verband is het aardig om te wijzen op een beschou wing van prof. dr. D. J. Wolf- son, die een topfunctie bij het ministerie van Economische Zaken heeft vervuld en nu hoogleraar openbare financiën aan de Erasmus-universiteit te Rotterdam is. Hij geeft zijn beschouwing onder de kop: hebben we het overheidsbeleid in de hand? Zijn twijfel is duidelijk, maar, zegt hij: de kop zit diep in het zand. De sterke toeneming van de col lectieve uitgaven in onze ver zorgingsstaat is al een aantal jaren een probleem. Dan wordt er maar weer eens een advies gevraagd, de deskundi gen moeten maar cijferen, en de beslissers kunnen weer een tijdje rustiger ademhalen. Eens in de zoveel tijd sijpelt er iets naar buiten van wat het ene clubje deskundigen heeft uitgedacht, daarna komt het andere clubje deskundigen aan de beurt. Uiteindelijk re sulteert het gestudeer mis schien in een brokjes-en-bee- tjes-beleid. Professor Wolfson komt in een brochure van de stichting Maatschappij en On derneming tot een pittige stel ling: „Er is iets mis, niet zo zeer met het kabinet of het parlement als zodanig, maar met onze stijl van regeren en controleren. Iedereen wil zo veel mogelijk pruimen eten van de „boom zo vol geladen", en niemand wil zien dat die boom langzamerhand leegge geten is. De anderen moeten eerst maar ophouden met pruimen eten." Het kabinet-Den Uyl, zegt prof. Wolfson, schoof de be slissingen voor zich uit. En het kabinet-Van Agt is volgens hem al geen haar beter. „De regeringsverklaring blonk uit door vrijblijvendheid en een zich verschuilen achter de des- kundologen: eerst maar weer eens advies aanvragen en stu die laten verrichten." De rege ring zal nu toch eens zelf moe ten regeren, aldus de hoogle raar. En de regeerders moeten het „uitvretersgedrag" onder de nationale pruimeboom te gemoet treden en een ieder duidelijk zijn verantwoorde lijkheden voor ogen houden. En wanneer de sociale part ners - werkgevers- en werkne mersorganisaties - de lusten genieten van het meepraten over de collectieve voorzienin gen, moeten ze ook de lasten van medeverantwoordelijk heid voor het economisch evenwicht aanvaarden, zo stelt prof. Wolfson. Pittige taal voor goede verstaanders. Verkiezingen Woensdag worden de kiesge rechtigde Nederlanders, voor de tweede maal in ruim twee maanden, bij de stembus ver wacht; ditmaal gaat het om de verkiezing van de leden van de gemeenteraad. Raadsver kiezingen lenen zich niet voor „nationalisatie" van de stem busstrijd, omdat het tijdens de campagne pleegt te gaan om zuiver lokale, hoogstens regio nale, zaken die in het alge meen nogal wat belangstelling van de kant van de kiezers trekken. Des te opvallender is het dat ditmaal, meer dan vier jaar geleden het geval was, tijdens de verkiezingsstrijd vrij veel nationale politici het land in zijn getrokken om hun visie op actuele landelijke zaken (zoals de bezuinigingsoperatie, de VAD, Urenco en de Lance) te geven. Dit rondtrekken van landelijke politici tijdens de campagne voor de raadsver kiezingen is overigens kenmer kend voor de sinds vorig jaar sterk gestegen belangstelling voor de landspolitiek. Uiteraard is het de vraag in hoeverre de ontwikkeling in „Den Haag" het stemgedrag van de kiezers, a.s. woensdag zal beïnvloeden. Gezien het feit dat de gemeentepolitiek en haar beoefenaren dichterbij de burger staan dan de pro vinciale politiek en de staten leden zullen de kiezers zich waarschijnlijk meer dan op 29 maart laten leiden door wat zij van de gemeentepolitiek en de kandidaat-raadsleden zelf ver wachten. Daarom is de uitslag van de verkiezingen van 31 mei, landelijk gezien, aanzien lijk minder goed voorspelbaar dan die van de statenverkie zingen. Niettemin heeft de Rotterdam se politicoloog Foppen deze week een poging gewaagd. Hij verwacht dat het CDA de gro te winnaar wordt en de PvdA haar verlies ten opzichte van de statenverkiezingen beperkt zal kunnen houden dank zij de te verwachten grote opkomst Voor de WD zijn, aldus Fop pen, de vooruitzichten voor woensdag weinig rooskleurig (in vergelijking met 1974). Hij neemt aan dat de opkomst tussen de 71 en 77 procent van de kie'sgerechtigden zal belo pen. Een andere zaak is dat bij raadsverkiezingen veel plaat selijke politieke groeperingen een rol plegen te spelen. Dat maakt een vergelijking met de uitslagen van Kamer- en sta tenverkiezingen er ook niet makkelijker op. De grote politieke groeperin gen doen ook niet als zodanig in alle gemeenten mee. In bijn 830 gemeenten worden verkie zingen gehouden; in 608 ge meenten zijn er CDA-lijsten, in 577 gemeenten Pvd A-lij sten en in 622 gemeenten WD-lijst- en. In de overige gemeenten wordt gewerkt met lijsten van samenwerkingsverbanden (bijv. PvdA-PPR-PSP) of met afzonderlijke lijsten van de drie CDA-partijen, dan wel lijsten onder een andere naam. Niettemin kan een vergelij king van de uitslagen in de grotere gemeenten (waar in het algemeen de landelijke partijen als zodanig optreden) met die van mei 1977 en maart 1978 interessant zijn als pei ling van de gevoelens over de nationale politiek. Maar dat zal, zoals uit het bovenstaande blijkt, wél met de nodige re serves moeten gebeuren!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9