Geen kernwapens meer bij Canadese luchtmacht 3 QeidwOowuvnt Moboetoe ronselt in Frankrijk huurlingen Tevreden geluiden van alle fronten Verbetering positie ge handicapten Besteding miljarden-steun onvoldoende onder controle Kabinet beslist volgende week over Urenco rfesenthal Vkent "«eruchte gazi Voor en tegen van actiegroepen Burgemeester van Heeze: ONTSPOORDE TREIN REED VEEL TE HARD VOLGENS FRANS DAGBLAD LE MATIN INDUSTRIEBOND NKV: J meRnenland/buitenland" LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1978 I'AUW DE JANEIRO (AP) Een die werd gefotografeerd een herdenking van de •dag van Adolf Hitler in iotel te Itatiaia, bezuiden is herkend door dr. Simon inthal als zijnde Gustav jer, tijdens de laatste oor- 7eaervffjcjer jn Duitse concen- ndeliikampen. leidde gisteren het dag- Journal do Brasil. In het it van de krant stond dat rnthal had gezegd: „Fan- .ch, het is hem, daar is f van|twijfel aan. De lijnen van jelaat zijn dezelfde". Hij voort: „Ik had al in Tel gezegd dat Gustav Franz 2psw#er net 20 belangrijk was 'hnjjdölf Eichmann. Hij is een ^ïopaat, een sadist in hoog- hate die er niet alleen te- srkzain over was zijn slachtof- naar de gaskamers te zen- idekjVoor hij hen ter dood Dt martelde en verminkte fn" DOverf phttien kidmoluk- ilrs roordeeld IN (ANP) De rechtbank n heeft gisteren wegens ntal geweldsmisdrijven Zuidmolukkers uit As- t gevangenisstraffen vi nd van twee jaar tot vier pden met aftrek van het firrest veroordeeld. Allen ^~1en een aandeel in de rel- n de Zuidmolukse wijk in n tussen 4 en 10 septem- ran het vorig jaar. 5sVsrfchtbank in Zutphen heeft jen elf Zuidmolukkers, I het merendeel afkomstig duufet wooncentrum in Vaas- qroopem- veroordeeld we- g /«bezit van wapens. Deop- rae straffen varieerden vierhonderd gulden boete !0 Sterier maanden gevangenis- waarvan een maand n. waardelijk. lerke Rename van itiënten- ïn 3ew mtal drag 1 ^rslavings- rinieken ECHT (ANP) Het aan- jpnemingen in de zogehe at egora le psychiatrische huizen waartoe bij- eld de klinieken voor ra9enlavingsziekten en de justi- inrichtingen behoren is jaar met maar liefst 30,1 nt gestegen tot 5.018. (lijkt uit een informatiebul- evan het Nationaal Zieken- Instituut over de bedbezet- in de ziekenhuizen in 1977. ille psychiatrische zieken en (algemeen plus catego- daalde vorig jaar het aan- kdden met 1,7 procent en «aantal verpleegdagen met. 'procent. Het totaal aantal émingen steeg met 4,2 pro- I zodat kan worden gecon- lerd dat die stijging hele- l voor rekening van de ca- tale psychiatrische zieken en kwam. In de categorale ■■■fr steeg ook het aantal be- tbare bedden en het aantal leegdagen. WASHINGTON (AP/Rtr) Canada schaft de kernwapens bij de lucht macht af, zo heeft premier Pierre Tru- deau gisteren meegedeeld op de V.N.- ontwapeningsconferentie. De Canadese gevechtsvliegtuigen die in Europa ge stationeerd zijn hebben al geen kern wapens meer aan boord en worden nu in Noord-Amerika uitgerust met con ventionele wapens. „Wij zijn het eerste land dat kernwapens kan produceren, maar van die mogelijkheid geen ge bruik maakt", aldus Trudeau. De Amerikaanse regering is voorne mens Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie een vijfjarig verbod op kernproe ven voor te stellen, zo is gisteren in de wandelgangen van de veiligheidsconfe rentie vernomen. De Amerikaanse regering zou geen ver bod met onbepaalde looptijd wensen vanwege de onzekerheid over het toe zicht op de naleving ervan en de vrees. dat de betrouwbaarheid van het Ameri kaanse nucleaire wapenarsenaal zou af nemen zonder regelmatige ondergrond se kernproeven. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko heeft gisteren opnieuw een volledig verbod op de neu tronenbom geëist. Gromiko meende dat de topconferentie van de Navo, komen de week in Washington, bedoeld is om de militaire sterkte van het bondgenoot schap in de jaren tachtig te vergroten. Hij liet zich wel optimistisch uit over de kansen op overeenstemming in het Salt-overleg (de besprekingen over be perkingen van de strategische bewape ning) met de Verenigde Staten. De kritiek van de Amerikaanse vice- president Walter Mondale op het statio neren van de Russische SS-20-raket met kernlading in Europa, wees Gromiko af als een poging „de mythe van de Russi sche dreiging" weer op te kloppen. Symposium over schizofrenie leidt tot vechtpartij UTRECHT (ANP) Een groep van ongeveer 60 demonstran ten, bestaande uit onder ande ren psychiatrische studenten, verpleegkundigen, therapeuten en psychiatrische patiënten hebben gistermorgen gepro beerd een symposium van 130 psychiaters over schizofrenie, in de psychiatrische kliniek van het Academisch Zieken huis in Utrecht, te verstoren. In de hal van het ziekenhuis kwam het tot een forse vecht partij met de politie. De de monstranten hielden de hal korte tijd bezet. Zij protesteerden tegen het symposium omdat het volgens hen gefinancierd wordt door een grote geneesmiddelenin dustrie van onder andere psy chofarmaca. Met behulp van de wapenstok maakte de politie een einde aan de wanordelijkheden bij het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De Waarde en betekenis van actiegroepen in onze samenleving wordt heel verschillend beoordeeld. In het algemeen genomen dienen zij te worden beschouwd als een waardevolle aanvulling op de werking van onze parlementaire democratie. Die democratie vindt haar realisering in lokale, regionale en nationale vertegenwoor digingen van de kiezers. Maar bepaalde belangen kunnen soms onvoldoende aan het daglicht treden om die volks vertegenwoordigers, op welk niveau ook, of de overheid zelf tot daden te brengen, die misstanden opheffen. Actiegroepen kunnen dan een nuttige rol spelen. Dat daar ook conflicten uit kunnen voortvloeien is even zeer vaak gebleken. Aan de ene kant zien we bijvoorbeeld werknemers van een bedrijf in Limburg, die een belang rijke waterweg blokkeren omdat zij werk wensen, aan de andere kant activiteiten van milieugroepen, in dezelfde provincie, die zich tegen het werk van die mensen keren, omdat daardoor schade aan het landschap wordt toege bracht. Dit voorbeeld is wat willekeurig gekozen, maar het is wel een voorbeeld dat tot nadenken stemt. De sympathie mag wellicht in principe naar beide groepen uitgaan, maar slechts één groep zal tenslotte een meerder heid achter zich vinden, omdat regeren nu eenmaal kiezen betekent. DAAR komt nog bij, dat de methode van actie voeren evenzeer van belang is. Men kan het grootste gelijk van de wereld hebben, maar als men een methode kiest die nadrukkelijk schade toebrengt aan andere burgers - zoals met de blokkade van die waterweg in Limburg het geval was - dan verspeelt men sympathie. Doel en middelen dienen nu eenmaal op elkaar te zijn afgestemd en de middelen moeten daarbij anderen ontzien. Toch blijft het bedenkelijk, dat sommige actievoerders juist in het schade toebrengen aan medeburgers een middel zien dat tot het doel kan leiden. Evenzeer wordt de waarde van demonstraties fors ondergraven als men weet, dat demonstranten kunnen worden gehuurd voor tien gulden per uur, of twaalf gulden per uur als zij ook borden moeten meedragen. De vrijheid van meningsuiting in onze democratische staat is een te groot goed om door dit soort methoden te worden misbruikt HEEZE (ANP) De trein, die op Pinksterzondag in Heeze ontspoorde en in een paar ach tertuintjes langs de spoorlijn terecht kwam, reed op het ogenblik van het ongeluk 120 kilometer per uur in plaats van de voorgeschreven veer- tiff. Burgemeester H.Bosman van Heeze heeft dat geantwoord op vragen van de WD-fractie in de gemeenteraad. De Neder landse Spoorwegen hebben desgevraagd meegedeeld, de uitlating van de burgemeester voor diens rekening te laten, omdat het onderzoek naar de zaak nog niet is afgesloten. (Van önze correspondent) PARIJS De in Parijs ver blijvende president Moboetoe van Zaïre maakt generlei haast om naar zijn land terug te keren. Volgens het blad Le Matin is dit te wijten aan het feit dat de president van Zaïre in Frankrijk huurlingen wil aanwerven om zijn leger te versterken. De zeer grote delegatie die met heeft namelijk aangekondigd hem naar Parijs is gekomen, dat het tweede parachutisten- zou dan ook grotendeels met regiment van het legioen naar de organisatie van het zoge naamde ronselen belast zijn. De huurlingen zouden in de optiek van Moboetoe de Franse legionaires moeten vervangen die nu teruggetrokken worden. Het ministerie van defensie Lumumbashi gaat „op weg te rug naar Frankrijk". Hoewel het ongetwijfeld juist is dat Parijs zijn ruim 600 manschap pen repatrieert, worden zij naar Lumumbashi gestuurd met de opzet de daar wonende talrijke blanken, die door de gebeurtenissen in Shaba aan zienlijk getraumatiseerd zijn enigszins gerust te stellen. In middels proberen de recruteer- ders van Moboetoe op advies van Franse militaire experts in Zaïre in Frankrijk contact op te nemen met beroepsmilitai ren. Het procédé daarvan is volgens Le Matin, die de aange legenheid vrijdag meldde, klas siek: Officieren en onder-offi cieren wier contracten ten einde lopen of die spoedig met pensioen gaan worden voor het Zaïriaanse leger geworven waar zij dezelfde rang zullen bekleden als in het Franse en waar zij de eenheden moeten opleiden en daarvan als kaders moeten optreden. Inmiddels heeft een Belgisch identificatieteam in de Zuid- Zaïrische stad Kolwezi de lij ken van in totaal 64 blanken aangetroffen, aldus is gisteren in Kinsjasa vernomen. Het aantal slachtoffers onder de Europeanen en andere bui tenlanders ligt mogelijk aan zienlijk lager, dan het totaal van 300 dat op een gegeven ogenblik door Frankrijk werd genoemd. De buitenlanders zijn om het leven gekomen bij de invasie van Katangese re bellen in de provincie Shaba. Het Belgische identificatieteam heeft 32 van de stoffelijke over schotten kunnen identificeren. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - De Industriebond NKV ver langt van regering en parlement dat zij zorgvuldiger overwegen of steunvragende ondernemingen inderdaad een financiële injectie moeten krijgen en vervolgens be tere controle uitoefenen op de besteding der gelden. Ook de werknemers moeten in de gelegenheid worden gesteld na te gaan of er inderdaad sprake is van veilig stellen van de werkgelegenheid. In een aanvulling op zijn visie- en actiepro gramma zegt de Industriebond NKV (130.000 leden), dat het tot dusver nauwe lijks is gelukt het werkloosheidstij met behulp van injecties met miljarden guldens te keren. De bond meent dat het parlement de gang van zaken onvoldoende in de gaten houdt. Het stelt wel wetten vast, maar laat de uitvoering te veel aan ambte naren over. Het parlement zou echter ook zelf de zinvolheid van een aanvrage om steun moeten toetsen op criteria als regio nale invloed, toekomstperspectief en de arbeidsmarktsituatie. En als de steun een maal is verleend zal op de besteding van het geld moeteh worden toegezien. Daartoe zouden in ruimere mate regeringswaarne mers en regeringscommissarissen in steu- nontvangende ondernemingen moeten worden ingezet 6n onze onderwijsredac- k) in alle examenfronten D nk en gisteren aan het )de van de dag tevreden —t—luiden. Het fijnste „mak- fc" hadden de VWO'ers aan {—in examen biologie gister- Iddag. Op de school, waar ons oor te luisteren leg- had de eerste kandidaat werk al na 50 minuten leverd. Wat pittiger voor VWO was het examen inomie I in de ochtendu- Du De eerste opgave, met t citaat uit de miljoenenno- was leuk actueel. Maar de ■■•feede en derde opgave wa- fi wel erg theoretisch en UMHor kandidaten zonder een £|Bct pakket pittig tot zeer [AVO bevatte een aantal vragen over actieven en niet-actieven in de beroepsarbeid aan de hand van het rapport „Maken wij er werk van?" van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Dé ande re opgaven bewogen zich meer op het terrein van de algemene ontwikkeling dan van de economie, met name de vragen over de „recycling" van afvalstoffen. Goed te ma ken voor de HAVO-kandida- ten was het examen biologie in de middaguren. Een gron dige kennis van bloed en bloedsomloop was wel vereist en evenals vorige jaren waren er meerdere opgaven waarin nieren een rol speelden. Het onderdeel over de erfelijk heidsleer viel mee, zo beves tigden ons kandidaten en le raar. t opgaven van het examen MAVO pnomie voor het HAVO Irden door onze leraar-zegs- kn „goed werk" genoemd, |t door elke ijverige leerling 1st kan worden gemaakt De l^^^te opgave was actueel: ze „Gemakkelijk" luidde het vrijwel eenstemmige oordeel van de MAVO-4-kandidaten, die wij gisteren ondervroegen over het eerste deel van het examen handelskennis, dat bestond uit een meerkeuze- toets. Maar bij een kleine con trole achteraf bleek het aan tal goede antwoorden toch wel wat tegen te vallen. Het onderdeel „Kennis van het economisch leven" bevatte niet al te moeilijke items, al dus de leraar. Hij noemde het een duidelijk winstpunt dat een leerling die zijn stof be studeerd had, nu in elk geval beloond werd voor zijn harde werken. In het verleden is dat wel eens anders geweest, zei hij. Maar nu bleef men ruim binnen de stof. Datzelfde kon volgens hem gezegd worden van de onder delen boekhouden en be- drijfsrekenen. De items wa ren duidelijk gesteld en ook hierbij kon de Teerling die het hele jaar door ijverig zijn best had gedaan, behoorlijke re sultaten boeken. Biologie voor MAVO-4 in de middaguren leverde een exa men op goed niveau op, waar bij aangetekend moet worden dat de meningen van de leer lingen op „onze" school ui teenliepen van „het ging wel" tot „toch wel pittig". Alle on derdelen van de stof kwamen goed aan de orde, vond men. De MAVO-leraar die wij spra ken, vond het jammer dat ook dit jaar weer - méér dan vorig jaar overigens - verschillende items voorkwamen waarvan de stam bestond uit een aan tal beweringen, die als goed of fout beoordeeld moesten worden. De mogelijkheid van half goed beantwoorde vra gen bestond derhalve niet. Hij vond, dat dergelijke items be ter achterwege kunnen blij ven. LBO Wat het lager beroepsonder wijs betreft kan het volgende worden gemeld. In de ochten duren was bij het LTO en LHNO Duits aan de orde. De antwoorden op de open vra gen paar aanleiding van een humoristische tekst - waren moeilijk te formuleren. Er moest teveel gepuzzeld wor den met woordgroepen en er werd een te sterk beroep ge- JsOCOATWlé daan op grammaticale kennis. De vragen waren ook wat eenzijdig, vond men, maar de tijd was voldoende. Het exa men natuurkunde-mechanica in de middaguren zal de kan didaten niet al te grote moei lijkheden hebben bezorgd. Het kon zeker binnen de ge stelde tijd worden afgewerkt Tevreden geluiden, zowel van de leraar als van de kandida ten, klonken uit de hoek van het lager middenstandsonder- wijs waar gisteren „bedrijfse conomie" op het programma stond. Er waren drie opga ven: een over een ondernemer die zich in een nieuw winkel centrum gaat vestigen, een over de financierings- en ren dementsproblemen van een speciaalzaak in wasmachines en een over het organisatie schema van een garagebe drijf. Leerlingen en docent waren van oordeel dat het examen niet te moeilijk was, hoewel de toegemeten tijd wat aan de krappe kant was. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het kabinet hoopt volgende week vrijdag een definitieve beslissing te nemen ten aanzien van de le vering van verrijkt uranium aan Brazilië door de Almelose Urenco-fabriek. Volgende week zal premier Van Agt hierover nog een ge sprek hebben met premier Cal- laghan van Engeland en bonds kanselier Schmidt van West- Duitsland tijdens de NAVO- topconferentie in Wasinghton. Zoals bekend hebben de Uren- co-partners Engeland en West- Duitsland onlangs schriftelijk aan het kabinet laten weten hoever zij willen gaan met het stellen van voorwaarden aan de Braziliaanse regering met betrekking tot het gebruik van het uranium. Eerder had het kabinet een voorstel daartoe reacties van Engeland en West- aan de beide landen gedaan. Duitsland zijn officieel bekend- Noch dit voorstel, noch de gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil op korte termijn de positie van de gehandicapten op vele punten verbeteren. In een brief aan de Tweede Kamer heeft het kabinet gisteren een aantal zaken genoemd waaraan in de komende tijd bijzondere aandacht zal worden besteed. Het betreft hier onder meer verruiming van de huisvestingsmoge lijkheden voor lichamelijk gehandicapten, aanpassing en bevor dering van de toegankelijkheid van algemene en openbare voorzieningen (rijksgebouwen, openbaar vervoer, etc.), verrui ming van de arbeidsmogelijkheden voor gehandicapten en bevor dering van de sportbeoefening door gehandicapten. Tevens zal er in de medische wereld meer aandacht moeten worden besteed aan het vroegtijdig onderkennen van ontwikkelingsstoornissen, terwijl op het juridische vlak gewerkt zal gaan worden aan verbetering van de rechtspositie van gehandicapten. Samkalden °P Cleveringa- leerstoel LEIDEN (ANP) Dr. Ivo Samkalden is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de fa culteit der sociale wetenschap pen en die der rechtsgeleerd heid van de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij bezet daarmee de Cleveringa-leerstoel. ge noemd naar de hoogleraar die in 1940 een protestrede hield tegen de afzetting van de Joodse hoor leraren. De leerstoel is bestemd voor diegenen, die bijzondere ver dienste hebben voor weten schappelijke bestudering van belangrijke politieke en maat schappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw. Samkalden zal het komende akademiejaar onderwijs geven in „internatio nale instrumenten tot vrijheids- bescherming".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7