"DE JACHT OP DE LEIDSE KIEZER KIEZEN OP ELK ^Dorpsgezicht li iet verder aantasten' „Gelijke kansen voor mannen en vrouwen" VVD wil Warmonds dorps ka rakter beschermen hond zoekt: huis =Had/regio ioris is weer helemaal de oude :r io!"d!armOND In de 19 ds. progressief warmond: LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1978 PAGINA 5 }lden zullen de dames en heren gemeen- ilitici het de laatste vier jaar zo druk had hebben als deze twee weken voor gemeenteraadsverkiezingen van msdag aanstaande. Met name in het \ouds politiek sterk verdeelde Leiden innen zeker de politieke voorlieden na mei wel een paar weekjes vakantie willen zij althans fysiek in staat icht worden bij het aantreden van de ivve gemeenteraad in september al schone beloftes in te lossen. De itie van een lijstaanvoerder in Leiden niet te benijden, vooral niet als men het hoofd staat van een wat kleinere i ctie. Er waren de afgelopen weken ig wijken en verenigingen die het 't nodig vonden een eigen forumdiskus- op touw te zetten over voor hen iarwegende politieke zaken, waarbij :e partij dan natuurlijk het liefst zijn itekaartje nummer 1 moest afvaardi- i. Voor een paar weken werd het ':elijks terugkerend schouwspel uit het idhuis eens echt naar de burger ge- ]acht. f strategie die de Leidse politieke par en er op na houden om zovdel mogelijk \zers voor 31 mei op hun hand te krijgen lijkt nogal uiteen te lopen. Vooral de „milieubewuste" partijen hebben in de stad vrijwel geen lichtkastje of blinde muur onbenut gelaten om hun politieke waar aan de man te brengen. De PSP spant wat dat betreft de kroon. Daar werd zelfs een vies en vaal kleur hard nekkige verf gebruikt om mevrouw Pas- schier aan de man te brengen. Formeel uiteraard zeer tot ongenoegen van haar zelf. maar het staat er toch maar mooi: „Wij willen Hilda houden, zij weet er meer van CDA en WD gedragen zich wat netter. Zij schijnen zich te beperken tot de ge bruikelijke advertenties, forumdiscussies, eigen vergaderingen en het raambiljet op die plaatsen waar ze wel zijn toegestaan. Veel vuur is er in hun campagne (nog) niet geweest, maar het zijn wel keurige mensen, dat wel. De Partij van de Arbeid schijnt zijn campagne vooral via het stad huis te voeren. Het talrijke kader van de Leidse socialisten houdt zich avond aan avond bezig met doelgericht huisbezoek om zieltjes te winnen. Het publiciteitsge- voelige werk wordt aan „ervaren vaklie den" op het stadhuis overgelaten: de heren wethouders, zoals bekend op één na allen lid van de PvdA. Het heeft er alle schijn van dat een aantal gebeurtenissen door deze heren zo vlak voor de verkiezingen zijn gepland, dat er automatisch (en gratis) een aardige publi citeit mee te bereiken viel. Op de zaterdag voor pinksteren geeft wethouder Waal het startsein voor de restauratie van de Stadspoldermolen aan de rand van de Merenwijk. Gezien de leus „Leiden in herstel" ook zoals later blijkt meteen het startschot voor een reeks van uitnodigingen naar de plaatse lijke kranten, stuk voor stuk allemaal heugelijke feiten", waar de dames en heren journalisten nog al eens een foto graaf op af willen sturen, en (de wethou ders weten het intussen) een fotootje trekt altijd extra aandacht. Om de pers dan nog een handje te helpen („zij raakt tenslotte in deze dagen net zo hard afge stompt, en we zijn zeker in de verkie zingsstrijd toch de beroerdste niet") werd er niet zelden schriftelijk dan wel monde ling nog eens de suggestie bij gedaan, dat een fotograaf toch zeker even welkom was als de journalist(e) zelf. „Generale repetities" zoals het gemeenteraadje spe len in de raadzaal hadden het succes van deze formule al voorspeld. Direct na pinksteren gingen de wethou ders in volle hevigheid er op los: Wet houder Verboom opent de 16e mei een expositie in de Kooi en zegt lelijke din gen over het CDA. Twee dagen later blaast wethouder Waal het laatste restje van de Grofsmederij op ten behoeve van de aanleg van een stadspark aan de singels. PvdA-lijsttrekker en wethouder Van Dam laat zich ook niet onbetuigd: hij laat zich op de foto zetten bij de feestelijke opening van de LDM-jubi- leumten toonstelling. (Waar was wethou der Van Aken overigens??). Zaterdag 20 mei opent wethouder Waal met veel vuurwerk (en publiciteit) het eerste woonerf in Leiden. Direct na het weekend leidt PvdA-hjsttrekker Van Dam de ambtenaren rond in het Stads- bouwhuis (dat nog lang niet klaar is, maar laten we toch maar vast wat onthul len, dan komt er tenminste weer zo'n foto in de krant). En zo waar: zelfs de in ongenade gevallen Tinus van Aken (over eenkomstig de afsprak van 4 jaar geleden de wethouder van economische zaken) mag de eerste spade in de grond steken voor zijn levenswerk: de stadkabeltelevi- sie van Leiden. Diezelfde maandag kon digt de PvdA-fractie een persconferentie van over de .jnisleiding van het CDA plus het feit, dat wethouder Waal vermel denswaardige dingen gaat zeggen op een studentenvereniging. En hup: daar hollen de journalisten weer. De klap op de vuurpijl kwam echter donderdag. In dit toch al zeer doorzichti ge politieke spel kreeg de zo gekwelde autobezitter op de valreep voor de stem bus nog even een parkeergarage van 350 parkeerplaatsen tussen Korevaarstraat en St. Jorissteeg voorgeschoteld. Na vier jaar te zijn overspoeld met anti-auto- maatregelen en wekelijkse, zo niet dage lijkse ergernissen van parkeerproblemen beloond met voorruitformulieren van tenminste 15 gulden per stuk, spreekt links ineens bet verlossende woord uit: een parkeergarage. Nu niet te vroeg jui chen, want het gaat om niets meer dan een formeel bestemmingsplan. Over kos ten, exploitatieen dergelijke moet nog uitvoerig worden gesproken en er is nog absoluut geen zicht op de eerste bouw- handelingen. Maar ach, zo vlak voor de verkiezingen doet zo'n aankondiging het toch altijd goed. Veel meer gezocht (en niet minder door zichtig) was de zoveelste heugelijke ge beurtenis waarmee wethouder Waal giste ren zijn tijd vulde: „Ter gelegenheid van de goede vordering van de restauratie van het Herenlogement plaatst wethou der Waal op de daken van de torentjes ter weerszijden van de toegangspoort van de Brugsteeg twee prikkebollen", luidde de uitnodiging voor weer een foto. Dit keer niet eens een brief van bureau voorlichting, maar een uitnodiging van het college zelf. Toe maar! Wie gedacht had dat de geplande politie ke stuntjes van de PvdA-wethouders nu ten einde zijn vergist zich: maandag hoopt wethouder Waal de pers opnieuw te ontmoeten bij de presentatie van drie schetsplannen voor voetgangersbruggen in de stad. En voor dinsdag zal er wel weer iets bijzonders zijn. want bij gebrek aan beter en na al die kritische publiciteit van vier jaar links bewind in Leiden moet den volke getoond worden dat men toch iets heeft gepresteerd dat uniek is. Zeker als dat volk woensdag ter stembus tijgt. Of de wethouders het na woensdag nog net zo druk hebben met lintjes door knippen, geultjes graven, prikkebollen plaatsen met gevaar voor eigen leven, valt op z'n minst te betwijfelen. ARJEN BROEKHUIZEN fekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: [ond zoekt huis." In deze rubriek wordt een hond ihreven die^in het asiel verblijft om daar een zekere dood ;emoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt. De de rubriek beschreven honden zijn alle door idebezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen .innige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn Ie goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn llledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate m zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids prenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di t/m 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. r Sris is nu eens weer één van die honden het in het nabije verleden bepaald 2ht getroffen hebben. Door de zgn. tendienst van de dierenbescherming rd Boris van de straat opgepikt. En l in een verregaande staat van verloe- ing. Op het gehele achterlichaam van jris was geen haartje meer te beken- igmls, (n. ten gevolge van een stevige vorm p roos. Merkwaardig genoeg had Boris 10: de rest van zijn vacht geen ongedierte j zich, en ook kon niet gezegd worden za ig ^t hij mager was. Lang kon hij dus met toit op de straat vertoefd hebben alvo- ns hij in het asiel terecht kwam. De ugmlsi.nclusie dat Boris' baas zijn hond abo- jm s, «jnakel verzorgd heeft, lijkt daarom ge- S' tvaardigd. Toen Boris roos kreeg (on- meer een gevolg van verkeerd voed- hetgeen ook bevestigd wordt door de nen waar Boris last van had) was dit zijn „baas" blijkbaar reden genoeg vieze hond niet meer in zijn huis te en. Kortom, Boris werd op straat twijk, tfzet. k 9.30 Seref. feze zaken speelden zich eind april begin ei af, en sinds 3 mei (de dag dat Boris 'Haas I ^et as'e^ kwam) is Boris langzaam Seref eref. K maar zeker weer opgeknapt. Van roos is geen spoor meer te bekennen en ook zijn vacht op het achterlijf is weer in volle glorie terug gekomen. Ook de wormen moesten tegen het krachtige voedsel het onderspit delven, zodat Boris nu met goed fatsoen een nieuwe baas kan gaan zoeken. Want er zijn ongetwijfeld mensen die een middenslag Schnauzer, zij het dan een bastaard, willen hebben. Een beschrijving van deze, minder beken de soort is wel op zijn plaats. Een be schrijving van deze, minder bekende soort is wel op zijn plaats. Met Boris als model. Kleur van de vacht over het alge meen donkergrijs tot zwart. Groot van stuk. 45-50 cm. En daarmee is Boris veroordeeld tot bastaard, want Boris is zeker 60 cm. hoog. Voor de rest klopt de beschrijving exact. Gecoupeerde staart, niet gecoupeerde oren en wat langere haren aan de snuit (bijzonder karakteris tiek) maken de beschrijving van deze soort, en die van Boris bijna compleet. Zijn karakter is dat van een goede lob bes, afgezien van de speelsheid die nu eenmaal bij zijn leeftijd (8 mnd) hoort. Al te kleine kinderen moeten dan ook wel uit zijn buurt gehouden worden. Hij zou ze ongewild omver lopen. Boris is opvallend gehoorzaam. Hij rea geert op verschillende commando's, maar bij een „boze" stem kruipt hij direct in elkaar. Niet verwonderlijk, gezien zijn voorgeschiedenis. Bij het wandelen aan de lijn kan niet gezegd worden dat hij het rechte pad houdt. Hij loopt namelijk zo vaak achter je om dat je er duizelig van wordt. Maar een zwaar wegend na deel kan dit niet genoemd worden. Aan winkelen heeft Boris een grondige hekel, en het is dan ook betef hem thuis te laten bij deze bezigheden. Dit kan zonder pro blemen want Boris vindt het niet erg alleen in huis te blijven. Uiteraard is Boris alleen geschikt voor een wat groter huis met bovendien in de omgeving wat uitgebreidere wandelmoge lijkheden, want Boris heeft erg veel li chaamsbeweging nodig. Trixje Trixje, het kooiker-spanieltje is inmid dels uit het asiel vertrokken. Roelofa- rendsveen werd haar nieuwe woon plaats, waar ze het volgens de laatste berichten uitstekend naar de zin heeft. BART SPIJKER ftlS Boris, de bastaard Schnauzer, een 'Kie- Nedr °P e,kaar" van van* ag kunt u kennismaken i ds. at de Warmondse raads- I8.3tjctjes. Wij vroegen de uitenhifttrekkers van CDA' VVD i Progressief Warmond eber. ii antwoorden op de vol- 0|de. i|nde vragen. ■VVelke belangrijke zaken Deten volgens uw fractie de komende raadsperio- l beslist gebeuren. 2. at vindt de fractie van it verschijnsel vrouwen de raad. 3. Welke ont- kkelingen worden door i fractie als "ongewenst" (stempeld. Enkele ge- eente-eigendommen ver- iren in zeer slechte aat. Moeten deze gebou- ;n kost wat kost in ei* mdom blijven. i politieke partijen heb- >n de vragen onafhanke- lijk van elkaar beant woord. Vooral ten aanzien van het punt- vrouwen in de raad ontpopte zich een leuke discussie. DA WARMOND: 2est. Progressief Warmon' de afgelopen vier jaar erd voor een kleine gemeen- als Warmond veel tot stand (bracht. Te denken valt hier- |j aan de woningbouw in ndepoel II, de restauratie In de oude toren, de op- hapbeurt van het gemeente- ik gymnastieklokaal, de ruwbouw van de S.K.A, de itbreiding van het sportpark, I verdere aanleg van de rio- ring en nog vele andere za- jermede is echter nog niet M gehele wensenpakket af- twerkt. Hierop staan o.a. Dg: de ontsluiting van het land Koudenhoorn, de uit- reiding van de accommoda- ps t.b.v. de sportverenigin- tn en van het gemeentehuis, tl afwerken van de verkeer- kota, het ontwikkelen van. et plan Ter Leede met daar bij de Ontsluiting van het plan Zuid, een aangepaste bestra ting van de Dorpsstraat, be langrijk voor onze midden stand en voor onze in War mond kopende bevolking. Zear veel zorg zal ook moeten worden geschonken aan de beheersvorm van onze Soc. Kult. Accommodatie. Het CDA zóu het betreuren wanneer er minder vrouwen in de raad zouden komen. Onze verwachting hierover is echter optimistisch. Bij het CDA staat de vrouwe lijke kandidaat zeker niet op een onverkiesbare plaats, dit in afwijking tot de vorige ver kiezingen. Als u vraagt, wat er de ko mende 4 jaar in Warmond niet mag gebeuren en u kop pelt deze vraag o.a. aan de Schiphollijn en de grondver- koop aan de Oranje Nassau- laan, dan gaat u er toch aan voorbij, dat de Schiphollijn aan Warmond door de demo cratisch gekozen overheid werd opgedrongen. Het zal nooit meer mogen gebeuren, dat beleggingsmaatschappij en tot acties als de geconsta teerde kunnen overgaan. De omstandigheden waaronder e.e.a. is geschied mogen bij de beoordeling hiervan niet uit het oog worden verloren. Verder zou het dorpsgezicht niet meer mogen worden aan getast. Hierbij zou men ook kunnen denken aan de land schapsvervuiling, die ontstaat door het afmeren van sche pen in allerhand sloten en vaarten. Bij d'e laatste raadsvergade ring, toen er gesproken werd over de verbouwing van het gemeentehuis, waarvoor aan merkelijk meer financiële middelen nodig zouden zijn dan aanvankelijk werd ge raamd, heeft het CDA de sug gestie gedaan, dat wanneer werkelijk zou blijken, dat het gevraagde crediet noodzake lijk zou zijn, onder bepaalde voorwaarden gemeentelijke eigendommen af te stoten. Hieruit moge reeds het CDA standpunt in voorkomende gevallen blijken. Nauwkeurig zullen echter de belangen moeten worden gewogen. Het belang van onze gemeenschap zal voorrang moeten hebben boven dit van een enkeling, doch ook het belang van de enkeling zal hierbij niet mo gen worden vergeten. Als je spreekt van het „be langrijkste" dan lijkt het of andere zaken minder belang rijk of in het geheel niet be langrijk zijn. In het onder staande gaat het niet om een volledige opsomming, er zijn zat belangrijke zaken die niet genoemd worden. P.W. vindt dat het niet op de eerste plaats gaat om mooie verkie zingsleuzen, het beloven van dingen die je niet kunt waar maken. Het gaat niet om lok kertjes. Heel erg belangrijk is dat de Warmonders weten wat er op het gemeentehuis gebeurt. Dat iedereen mee kan praten en kan laten ho ren wat hij of zij ervan vindt. Dat heeft de constante zorg nodig. Er moet goede voor lichting zijn. Als iemand zich wil laten inschrijven als wo ningzoekende dan moet hij of zij weten waar hij of zij aan toe is. De normen (regels waar je aan moet voldoen) moeten be kend zijn. De gemeente moet „grip" hebben op nieuw te bouwen huizen zodat wonin gen kunnen worden toegewe zen aan mensen die het hardst een huis nodig hebben en niet aan mensen die toe vallig genoeg geld hebben om een huis te kopen. Concrete zaken die we ook erg belang rijk vinden zijn: - het bouwen van een kleedaccommodatie op het sportterrein, want met die nieuwe velden erbij is het toch wel erg krap op het ogenblik. - De brug naar Koudenhoorn en een eerste inrichting van Koudenhoorn met o.a. de aanleg van de geplande bootjeshaven. - Het plan Dorpskern moet snel tot standkomen zodat mensen die een kleine verbouwing wen sen niet de moeilijke procedu res hoeven te doorlopen, maar voor een belangrijk deel al zelf kunnen kijken of wat ze willen wel of niet in het plan past. Het is natuurlijk een merk waardige zaak dat terwijl meer dan de helft van de mensen vrouw is, de mensen die beslissen wat er gebeurd voornamelijk mannen zijn. In P.W. hebben vrouwen uite raard dezelfde kans als man nen om op de kandidatenlijst te komen. Jammer is dat on- danks herhaalde oproepen om met P.W. mee te doen het voor het grootste deel man nen zijn die mee doen. P.W. denkt echter wel aan de posi tie van de vrouw. Het verkie zingsprogramma zegt niet voor niets dat vrouwen niet meer achtergesteld mogen worden bij woning toewijzing. Ook hebben vrouwen minder kans om een baan te krijgen en daarom vinden wij dat de gemeente bij sollicitaties vrouwen een extra voorkeur moet geven. Het mag beslist niet meer voorkomen dat er grote land huizen komen op plaatsen die bedoeld zijn voor Warmondse woningzoekenden. Daarom zullen op plaatsen waar nog geen bestemmings plannen zijn ze er moeten ko men. Bij zaken als een Schip hollijn die door een hogere overheid wordt geregeld is het nodig dat de gemeente doorheeft dat haar verant woordelijkheid is te zorgen voor het wel en wee van de bevolking. Daarom moet in zulke gevallen het uiterste ge daan worden om zo min mo gelijk overlast te krijgen. Maar we hebben onderhand voldoende gezeverd over die lijn, nu moeten we verder en zijn er andere zaken die de aandacht vragen. „Kost wal het Kost" is wat boud uitge drukt. Het gaat hier om ka rakteristieke bouwwerken die o.a. de functie van woonhuis .hebben. Als de gemeente niet in staat is deze gebouwen goed te onderhouden is dal een slechte zaak. We vinden dat er op de eerste plaats alles aan gedaan moet wor den om deze huizen te behou den door het verrichten var achterstallig onderhoud en/ol restauratie. Als dit niet moge lijk is dan zou het laatste verkoop zijn, maar zover is het nog niet. Centraal blijfl echter wel het behoud var deze huizen en hun functie als woonruimte staan. Wat moet beslist gebeuren - Uitwerken van een goed beleid voor de bebouwing bij het Tolhek en in het plan Lommerlust, inclusief de ontsluiting daarvan. - Oplossen problematiek Warmundastraat. - Ontwerpen en realiseren van maatregelen te gen lawaai-overlast van spoorwegverkeer door de bebouwde kom. - Bevorderen van passende aankleding en begroeiing van door spoorweg- en wegenbouw ontluisterde gebie den. - Op gang brengen en houden van inter gemeentelijk overleg over verkeerswegen en fietspaden. - Vaststellen en doen uitvoeren van een beleid ten aanzien van groen voorzie ning in en om het dorp. - Vaststellen en doen uitvoeren van plannen tot afronding van de werken in en rond de vroegere Zwanenbur gerpolder. Het aantal vrouwen in de huidige raad is relatief klein en zal dat vermoedelijk ook blijven na de komende verkiezingen. Voor wat betreft het geslacht zal ook de nieuwe raad niet representatief zijn voor de bevolking. Dit wekt de indruk dat de Warmondse burgerij haar vrouwen politiek nog onvolwassen acht. Op den duur zal dit veranderen: met name binnen de WD in Warmond bereiden enkele vrouwen zich voor op het lidmaatschap van de raad of raadscommissies. Wat moet beslist niet gebeuren - De Oranje Nassaulaan mag niet door het rooien van bomen, ander wegdek of aanleg van fietspaden uitgroeien tot een doorgaande autoweg. - Het verkeer dat terecht van de Haarlemmertrekvaart wordt geweerd mag niet worden toegevoegd aan het doorgaand verkeer door Warmond. - De omstreeks 200 jaar oude beuken aan de Herenweg bij het bos van Krantz (Zuidhollands landschap) mo gen niet worden gerooid. - De in de dorpskern beschikbare of vrijkomende grond mag niet worden behouwd met niet in het dorpskarak ter passende woningen of gebouwen. Er mo gen geen nieuwe woonwijken worden inge richt ten koste van agrarische grond zonder waarborg dat de te bouwen woningen in de werkelijke Warmondse behoefte voorzien. - Zolang de noodzaak daartoe niet ïs aange-' toond, mag er geen 7 8 meter hoge spoor baan door de Klinkenbergerpolder worden aangelegd. - Het begrotingsbeleid van de ge meente mag niet doorkruist worden door een uitbreiding van het raadhuis die de financiële draagkracht van de gemeente te boven gaat. Monumenten die de gemeente in eigendom en beheer heeft mogen slechts worden afgestoten wanneer het noodzakelijk onderhoud niet meer kan worden opgebracht en het behoud als monument gewaarborgd is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5