LOS POTRERILLOS riant onderkomen in de rimboe Overdaad aan spel compensatie voor gebrek aan brood [Ei i)RT LEIDSE COURAN'" ZATERDAG 27 MEI 1978 PAGINA'21 DOZA Los Potrerillos is een gehucht nog geen vijfhonderd inwoners, wegge- I aan de voet van Los Andes, een van leest woeste en ontoegankelijke hoogge len ter wereld. Weer enkele kilometers die onbeduidende stip op de enorme kaart van Argentinië, in een volslagen jjmensen verlaten omgeving, is hotel irillos gesitueerd. Een riant onderkomen, (tijdens de wereldkampioenschappen zal doen als verblijfplaats voor de jrs van het Nederlands elftal, mgeving van het hotel plus de weg van jestig kilometer er vandaan gelegen Men- I kan met het grootste gemak in iedere tische folder worden aangeprezen. Even 1 het met subtropische temperaturen jende Mendoza beginnen de wijngaarden jendoza tot de beroemdste wijnprovincie frgentinië maken. De zachtglooiende hel- n gaan vrij plotseling over in de ruige Jopers van Los Andes, waartussen de Rio rtendoza zijn ontembare spoor trekt. Wie I Potrerillos nadert, ziet drie mannen die met brandslangen bezig zijn om een stuk grond, dat bijna de grootte heeft van een voetbalveld, nat te spuiten. Een op het oog zinloze bezigheid, omdat de hele verdere omgeving uit kale rotsgrond bestaat en de groeikansen van alles wat groen is dus uiterst klein moeten worden geacht. De bedoeling van de activiteiten, waar ze de hele dag mee bezig zijn, wordt duidelijk gemaakt door de uitbater van het hotel, Don Esteban (Stephan) Heyder. Een uiterst aimabele man die er enige moeite mee heeft om te vertellen dat hij Duitser is, en dat hij nu ruim dertig jaar in Argentinië woont. „Ik heb onder Rommel gevochten, en die was tegen Hitier, dat weten jullie toch?", zo geeft hij plotseling en ongevraagd deze nogal merkwaardige visie op de historie van de Tweede Wereldoorlog. En daarmee is wat hem betreft de discussie over dit thema geslo ten. „De mensen die daar met waterstralen bezig zijn. houden het trainingsveld voor het Neder lands elftal nat. Dat is hard nodig. Het is hier een ontzettend droge streek. Er valt hier nog geen vijftien dagen per jaar water". De tocht van het hotel naar het trainingsveld leert dat ten faveure van het Nederlands elftal letterlijk bergen zijn verzet. In de ruige omge ving van het hotel is niet één vlak stuk te vinden. Tientallen graafmachines zijn weken bezig geweest met het egaliseren en omploe gen van het terrein en met het opbrengen van grond op de rotsbodem. Een kostbare bezig heid, waarmee het karwei echter nog niet was geklaard. Het inzaaien en aanleggen van een grasmat, het omheinen van het veld met een hek van vier meter hoog. en alle andere zaken die nodig zijn, om in een wildernis een voetbalveld te creëren, zijn kostenfactoren, die ook als niet gering moeten worden be schouwd. Met de trainingsfaciliteiten is men er nog niet. Volgens mededeling van Herr Heyder zullen op z'n minst vijftig militairen voor een dag en nachtbewaking zorgen. „Daarop heb ik aangedrongen", aldus Heyder, die behalve zijn moedertaal Duits ook nog iets Spaans, Frans en Engels spreekt. „Het is hier enorm afgele gen. en je moet met die Monteneros overal rekening mee houden. Er zijn wel slechts drie wegen die naar de buitenwereld leiden, maar je weet het nooit. Er zullen gemotoriseerde militairen, soldaten met honden en bewakers te paard komen", zegt don Esteban. Het grote probleem, waarmee het Nederlands elftal in Los Potrerillos te kampen zal krijgen, is verveling. De besneeuwde bergtoppen van de Andes mogen dan een fraaie entourage vormen voor het in estancia-(Argentijnse far- m)stijl opgetrokken hotel, veel vertier bieden ze niet, evenals dat met het hotel het geval is. Er is een biljart, een tennisbaan, een volleybal- veld en een zwembad, dat laatste echter kan niet worden gebruikt omdat eind mei de Argentijnse winter net is begonnen. Bovendien zijn de slaapkamers (totaal 39) tamelijk klein en ook de eetzaal is niet van die omvang, om als ontspanningszaal te kunnen dienen. „Ik weet, dat de spelers zich wel eens zouden kunnen vervelen", aldus de heer Heyder. „Maar daar staat tegenover dat we in deze bergachtige omgeving de zuiverste en meest onbedorven lucht hebben van heel de wereld. Dat is goed voor topsporters. De spelers van Oranje zullen slapen als marmot ten". Omdat de heer Heyder echter wel weet dal zuivere lucht alleen topspelers niet tevreden zal stellen, is hij al druk bezig met het opzetten van enkele spectaculaire evenemen ten. Hij heeft dertig ezels besteld en evenzo veel karabijnen bij het bergregiment. Hij wil met de selectie van Oranje en de begeleiders een dag de Andes intrekken. „Om te zien hoe de gaucho's hier werken en om te jagen", verklaart de heer Heyder. „Het is erg interes sant om die cowboys aan het werk te zien. Ze trekken de bergen in om de koeien op te sporen die in het wild grazen. De boeren controleren de veestapel hier niet. Ze laten de koeien in de bergen en zetten er een paar stieren bij. waarna de rest vanzelf gaat. Wan neer nu die gaucho's de bergen intrekken, is het zaak om zoveel mogelijk koeien op te sporen. Ze schieten ze overigens niet neer. Ze werpen met de lasso, waaraan drie stenen kogels zitten vastgebonden. Dat is om de huiden niet te beschadigen. Wanneer de spe lers van het Nederlands elftal geluk hebben, kunnen we misschien nog een poema schie ten. maar lama's komen we zeker tegen". „Er komt hier ook een veertig meter hoge mast, om het mogelijk te maken meer tv-sta- tions te ontvangen. Op het ogenblik kan Los Potrerillos er maar één van ontvangen. Die mast zal het echter ook mogelijk maken om een rechtstreekse telefoonverbinding met Ne derland tot stand te brengen. Vissen? Nee. helaas. De Rio de Mendoza stroomt vlakbij, maar vissen is in deze woeste stroom onmo gelijk". verzucht don Esteban, die de voorlief de van Nederlanders en voetballers voor de hengelsport kent. gebracht. Het vorige bewind was zo slecht, slechter kon het niet. En verder heerst onder de bevolking angst. Elk woord van kritiek op Videla en de zijnen in het openbaar gesproken, kan rampzalige gevolgen hebben. En niemand is te vertrou wen. De kritiek op de Argentijnse regering Is uiteraard meer dan terecht Men kan zich nog wel afvragen of boycotacties, zoals die vooral in Zweden en Nederland zijn gehou den, zinvol zijn, zeker is in leder geval dat het mobiliseren van de wereldopinie contra de Argentijnse machtshebbers wel vruchten zal afwerpen. Vooral ook omdat de binnen landse druk verminderd is. Veiligheidstroe pen en politie hebben de guerrilla-activitei ten, die onder mevrouw Peron vele slachtof fers eisten, danig weten te beperken. De geweddadige oppositie van links, georgani seerd in de Montoneros, heeft veel aan kracht ingeboet. En ook de extreem rechtse organi saties „AAA" (Argentijnse Anticommunistische Alliantie) lijkt ontdaan te zijn van zijn zo gevreesde angel. Maar ook al geeft het straatbeeld thans geen met bloeddoorlopen taferelen meer te zien, nog altijd is men zijn vrijheid en veiligheid in Argentinië niet zeker. Met de regelmaat van een klok duiken mannen in burger, maar wel gewapend, op en laten mensen in het niets verdwijnen. Toegegeven, niet alle vermiste personen zijn door leden van de veiligheidsdiensten uit hun huizen of van hun werk gesleept. Er bestaan in Argentinië namelijk erg veel semi-overheids- instanties. die zo veel vrijheid van handelen hebben verworven, dat zij zich gemakkelijk aan de controle van de regering weten te onttrekken. Leden van die geheimzinnige or ganisaties blijken meer en meer gebruik te maken van terreur om opposanten van de regeiing óf gevangen te zetten óf te vermoor den. Ex-agenten van de reeds genoemde ,AAA" schijnen daarbij vooraanstaande rollen te vertolken. Discussiëren met de burgerbevolking over al deze kwalijke zaken Is onmogelijk. Om de eerder genoemde redenen weigert men ge il vani een medewerker) ^"inant-generaal Jorge Videla heeft er on- 3°26'z''fe'd al vele keren van gedroomd. Voor igen van de miljoenen voetbalvrienden uit iehele wereld speelt de dictatoriale presi- F van Argentinië op zondag 25 juni 1978 erlichlvan de hoofdrollen in wat men de „Groot- edeel(Show op Aarde" kan noemen: de finale 0.21 de wereldtitelstrijd voetbal. Omringd door 0.00 I hooggeëerde als hooggeplaatste buiten- 0.23 se gasten zal de omstreden juntaleider 0.71 de onvergetelijke uitsmijter zorgen van 1.00 peperdure propagandastunt voor zijn zo 0.66 lelijk op de tocht staand bewind. Nog ker in het zadel zittend dan voorheen kan gg Vervolgens de binnenlandse oppositie on- 02 de voet lopen en zijn mensonwaardige 44 Ine voortzetten. Een (voet)bal kan gevaar- '31 kreemd rollen. 44 Inos Aires Voor Videla begon de glorie Ie vroege ochtend van 24 maart 1976. Het ^^4>r werd gevormd door de brede straten de hoofdstad Buenos Aires. Dreigende K-tanks van het gevreesde „Magdalena- lent" waren de voor iedereen zichtbare men van de reeds langverwachte staats- p. President mevrouw Maria Estella de die jammerlijk had gefaald in de Idige strijd tegen de guerrillabewegingen 'iet land met haar door en door corrupte iring aan de rand van een bankroet had icht, werd vervangen door een militaire i. Het was een binnenlandse aangele- leid, die wereldwijde gevolgen zou heb- 'ereldvoetbalbond (FIFA) kon vele jaren toen Argentinië werd belast met de isatie van de WK-eindronden 1978. na- ijk niet bevroeden welke desastreuze ge in die staatsgreep van 1976 zou hebben, langezien het antieke uitgangspunt „sport litiek moet je gescheiden houden" nog opgeld doet in de FIFA werd er ook niet md op die ontwikkelingen gereageerd :o kan het gebeuren dat anno 1978 één de belangrijkste sportevenementen weer kan worden misbruikt voor misdadige ieke doeleinden. Maar anders dan bij de ipische Spelen 1938 in Berlijn wordt dit meer en meer onderkend. En daarom het voor Videla allemaal minder voor zichtig dan in zijn droom het geval was. voor kort maakten maar weinigen zich over de wantoestanden in Argentinië. Het immers maar één van die vele landen te oï 9een sprake is van een democratisch luur en waar de mensenrechten met voe- worden getreden. Geheel tegen de bedoe- /aardFn van president Jorge Videla en de zijnen rit d<ferd de wereldtitelstrijd voetbal een soort 1 oucjinwerPer" d'e de misdadige praktijken van del bewind onbarmhartig aan het licht bracht. roni WK moest dienen als een uitstekende begirf)enheid om de wereld te tonen hoe e vapbtig het allemaal in Argentinië is maar het swerPement- dat met 20 veel P'Jn en m°eite toner' voorbereid, blijkt juist een waterval van landek tot 9evol9 te hebben. rcj Ja'lend is dat vrij veel Argentijnen niet adig on weinig of geen begrip hebben voor t)00jforse stroom negatieve publiciteit over terug ,and» maar dat z'i zich 00k no9 'el legeireren te9en de ernstige aantijgingen. ,t ^oorzaken van deze verrassende reacties ,n 3#» zou toch eerder verwachten dat men hist<feu9d zou z'in over al die acties' die de Ta in grote verlegenheid brengen zijn wertmoeil'ik te achterhalen. In de eerste plaats evallr moda,e Argentijn blij dat de door Maria indef"3 de Peron geleide regering ten val is eche vincie woonweg buiten de eigen besloten kring over de negatieve kant van Videla's politiek te praten. Een enkeling waagt zich nog wel eens aan een gesprek over de economische gang van zaken, die sinds maart 1976 inder daad redelijk positief kan worden beoor deeld. Maar zoals gezegd, slechter dan toen kan het eenvoudig nieL De inflatie in Argentinië is nog altijd geweldig groot en ligt thans rond de honderdtwintig procent. En nog altijd zijn de arbeiders met de lage inkomens daar het meest de dupe van. Maar als men weet dat het „regime-De Peron" inflatiepercentages van meer dan ne genhonderd procent wist te scoren, kan men de gematigde beoordeling van het beleid van José Martinez de Hoz. minister van Economi sche Zaken, begrijpen. De eerste tekenen van sociaal-economische onrust zijn echter al weer waarneembaar. De overigens niet erg invloedrijke vakbonden hebben al enkele keren met een klassenstrijd, gepaard gaande met langdurige stakingen, gedreigd. Die dreiging wordt vrij serieus geno men. Niet dat Videla bang is dat zijn „ijzeren hand" ontoereikend zal blijken te zijn om eventuele onlusten de baas te worden, maar ook hij weet dat grote moeilijkheden met de arbeiders het klimaat voor buitenlandse inves teerders danig zullen verslechteren. Dat de arbeiders reden tot klagen hebben, is voor ledereen duidelijk. De strijd van minister De Hoz tegen de inflatie mag dan redelijk succesvol zijn, één van de door hem daarbij gehanteerde wapens treft de beurzen van de werknemers zeer ernstig. De lonen werden bevroren, maar de prijzen bleven vrij. De koopkracht van het overgrote deel van de Argentijnse bevolking werd daardoor in korte tijd ernstig aangetast en zakte zelfs tot minder dan vijftig procent van voor de ingreep van De Hoz. Tegen deze trieste achtergronden worden de eindronden van de WK-voetbal 1978 afge werkt. Voor de Argentijn betekent dit evene ment een overdaad aan spel die het gebrek aan brood redelijk compenseert. Het is dan ook logisch dat de junta zo veel werk van het toernooi maakt. Voor zijn eigen publiek kan Videla de WK dan ook met praktisch honderd procent kans op succes misbruiken. Zelfs de leiders van de nog resterende Monte neros weten hoe enthousiast hun landgenoten over de WK zijn en zij piekeren er dan ook niet over de organisatie geheel in handen van de regering met bij voorbeeld terroristi sche acties in de wielen te rijden. Maar de winst aan goodwill in eigen land was zeker niet het belangrijkste doel van Videla en zijn ministers. Van het begin af heeft men op internationale erkenning geaast. Daarvoor ook heeft men bij de organisatie de falende functionarissen van de voetbalbond buitenspel gezet en overheidsmensen het roer in handen gegeven. Een operatie, die de hoge heren van de wereldvoetbalbond (FIFA) tevreden heeft gesteld. Dit wil echter beslist niet zeggen dat eind juni bij de eindafrekening zal blijken dat de velé geïnvesteerde pesos het aanvankelijk geraam de rendement zullen opleveren. De door de vele acties in de vrije wereld aan de junta toegebrachte en niet ingecalculeerde schade zou de balans wel eens negatief kunnen doen doorslaan. Het is in dat geval te hopen, dat het kabinet-Videla daar dan over struikelt. Zeker, de kans daarop is zeer gering, maar men weet ten slotte nooit hoe een bal zal rollen. ^JUUO^^ 'i v I 1

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21