Energiebespa ring belangrijk onderdeel van bezuinigingsplan Gif-ongeluk IJmuiden niet ernstig STIJGING WATERPEIL RAMPZALIG VOOR DIERENWERELD ''ranse politie irresteert ermoedelijk lAF-terroriste Harde kritiek °p jonge artsen Geen leningen bijstand trekkers (Sou/ta/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11/tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0.48 per mm'.-Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 27 mei 1978, 68e jaargang no. 21052 Barcelona- A jax Voetbalwedstrijd Barcelona Ajax op Ned.I om 21.55 uur. Om 20.30 uur potret van Johan Cruyff. Ned. II om 21.00 uur „De man aan de top". Zondag Ned. I om 20.30 uur het toneelspel „Caesar en Cleopa tra". Ned. II om 21.05 uur korte film „De elektriseermachine van Wimshurst". Flinke zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den Zwakke tot matige noordelijke wind. Max. temperaturen van rond 13 gr. aan zee tot onge veer 20 gr. in het binnenland. Morgen: zon op: 05.30 Zon onder: 21.45 Maan op: 01.49 25. ederland >lastingland tIJS (ANP) De druk van ecte) belastingen en sociale ekeringspremies is in Ne- and veel zwaarder dan in rtische alle overige indus- landen die lid zijn van de anisatie voor Economische lenerking en Ontwikkeling 10). een rapport van de Oeso gisteren is gepubliceerd et dat een gemiddeld gezin vier personen in Neder- 34 procent van het bruto- imen kwijt is aan directe istingen en sociale premies. :en in Zweden ligt dit peer age hoger. Hier betaalt een n van vier personen door bank genomen 35 procent. Turks gezin betaalt even- 34 procent. In alle overige olanden wordt aan belas- en en premies minder afge- gen. Een Japans gezin bij- rbeeld betaalt slechts 8 pro- t, een Grieks gezin 9 pro- t en een Frans gezin 10 cent. De Verenigde Staten Oostenrijk bewandelen de denweg met 17 procent. osterdamse luistering [STERDAM UP) - De Am- rdamse politie It een onderzoek tegen een 27-jari- politie-agent van ■eau IJ-tunnel, i wordt verdacht l verduistering 1 een in beslag lomen sloopauto, eigenaar had af- frd van de wagen laan, nadat er di- lse technische ge- jken aan waren [onstateerd. In ets van de auto |r vernietiging te m afvoeren zou agent zich het irtuig hebben toe- jigend. De ver- !hte is hangende onderzoek ge- jprst in krant vangen? i tussen 18.00 en (O uur nummer -122244 per speciale jrier wordt de ht alsnog gebracht.. De eerste naver- brander voor de motor van het nieuwe gevechts vliegtuig F-16 is gistermiddag in Eindhovern over- Pratt and Whitney Aircraft Group. Dit bedrijf is verant woordelijk voor de levering van de motoren van de F-16. De naver- branders worden gemaakt in de Phi lips machinefaorie- ken. De opdracht, waarmee in totaal 325 miljoen gulden is gemoeid, is aan Philips verstrekt in het kader van de compensatie-or ders voor de Ne derlandse industrie in verband met de bestelling van 102 F-16 gevechtsvlieg tuigen door de Ne derlandse lucht* macht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een niet onbelangrijk deel van de bezuinigingsoperatie die het kabi net binnenkort wil gaan uitvoeren, zal liggen op het gebied van de energiebespa ring. Premier Van Agt liet dit gisteren doorschemeren tijdens zijn wekelijkse persconferentie na het kabinetsberaad. Tussen de nota's en .rapporten met voor stellen voor bezuinigingen, die door de verschillende ministeries aan het kabinet zijn voorgelegd, bevindt zich volgens Van Agt ook een studie van het ministerie van Economische Zaken over de mogelijkhe den om te gaan besparen op het energie verbruik. Eind volgende week zal het kabinet deze nota gaan bespreken. Van Agt liet verder weten, dat het totale pakket voorstellen voor bezuinigingen zoals dat nu op tafel ligt, een aanzienlijk hoger bezuinigingsbedrag aangeeft dan de circa 10 miljard gulden die het kabinet voor ogen staan. „Er kan dus nog voldoen de geschrapt worden en er zijn nog vele keuzen mogelijk", aldus Van Agt. De pre mier zei, dat het kabinet er vrijwel zeker in zal slagen om de bezuinigingsplannen voor 15 juni aan het parlement voor te leggen. Oppositieleider Den Uyl vindt dat het kabi net Van Agt weliswaar voortdurend ha mert op de zwaarte van de voorgenomen bezuinigingsoperatie, maar in feite lichtzin nig te werk gaat. Den Uyl zei vanmorgen in een rede in de Twentse schouwburg in Enschede dat het kabinet de indruk wekt dat alle heil te verwachten is van de ombuiging in de collectieve uitgaven. De minister-president schijnt, aldus de opposi tieleider, te geloven dat ombuigingen kun nen worden uitgevoerd los van wezenlijke veranderingen in de samenleving. De choonzus Knut Folkerts iRLSRUHE (AP) De loonzuster van het in Neder- id gevangen zittende RAF- Knut Folkerts is gisteren ïr de Franse politie bij de rijse luchthaven Orly aan- ïouden en aan West-Duits- ld overgedragen, waar zij aiddels is ingesloten op ver- oking van banden met ter- irorganisaties. jt bureau van de procureur- aeraal te Karlsruhe identifi- ïrde de verdachte als Marion lkerts, echtgenote van Uwe lkerts, welke laatste is aan- jdaagd wegens lidmaatschap |i een terreurorganisatie. Zij lam uit Beiroet toen zij op ly door de Franse politie ird aangehouden en droeg h Libanees paspoort bij zich. I 27-jarige vrouw, die tot de 40 meest gezochte extremisten in West-Duitsland behoort, werd met een speciaal vliegtuig naar de Bondsrepubliek over gebracht nadat haar identiteit was vastgesteld. Volgens de Westduitse autori teiten maakt mevrouw Folkerts sinds 1976 deel uit van de Rote Armee Fraktion. De Franse politie trof in haar bagage documenten aan die het vermoeden deden rijzen dat zij contact had mét het Japanse Rode Leger. De aan houding van de Westduitse ter-, roriste met een Libanees pas poort en documenten waaruit banden met Japanse terreuror ganisaties blijken, kan het onomstotelijke bewijs leveren van het bestaan van een inter nationaal terreurnetwerk. maatregelen, die het kabinet tot dusverre heeft genomen, wijzen allerminst op een samenhangende visie. Den Uyl zei het ondanks alles mogelijk te achten het aantal werklozen tot 150.000 te doen verminderen. Als het lukt de loonstij ging te matigen, kan in 1981 een besparing van 20 tot 25 miljard gulden in de collectie ve uitgaven worden verkregen. Door de loonmatiging zullen ook de prijsstijgingen beperkt blijven, waardoor de inflatie laag is. Daar profiteert ook het bedrijfsleven van. In de loonmatiging en de kleine prijs stijgingen ligt de sleutel voor een aan vaardbaar beleid tot beperking van de groei der collectieve uitgaven. Den Uyl constateerde echter dat het kabi net-Van Agt onvoldoende doet tot matiging van de hoge inkomens. Hij vreest dat het kabinet-Van Agt zijn toevlucht zal nemen tot het snoeien in sociale uitkeringen. SOMEREN (ANP) Alle twaalfduizend stembiljetten voor het Brabantse Someren zijn ongeldig en moeten voor woensdag aanstaande door de staatsdrukkerij worden ver vangen. Eén van de kandida ten, de heer Martin Megens, is op de biljetten abusievelijk vermeld als mevrouw Megens. Groningen (ANP) De Am- j sterdamse hoogleraar Prof. L. j Jongkees heeft gistermiddag in Groningen aan het einde van een symposium over de functie van de academische ziekenhuizen felle kritiek geuit op het niveau van pas afgestudeerde artsen in Neder land. „Er komen droge kaakjes uit onze opleiding. De koekjes die wij produceren zijn middelma tig geworden. Mijn collega Wie- gersma heeft destijds grote woede veroorzaakt door te zeg gen wat waar is. Hij wees er namelijk op dat door de gewel dige uitbreiding van het aantal studenten het reservoir van be gaafdheid wel ongeveer uitge- Put is- Men denkt examens te kunnen halen door zes-minnetjes bij elkaar te plukken. Maar dan wordt bij de interne geneeskunde ontdekt hoe slecht ze zijn. Leidse Courant met 4 verslaggevers bij WK DEN HAAG Met de Nederlandse elftalgroep, officials, medische staf en overige begeleiders is gisteren de vier man sterke verslaggeverse quipe van deze krant naar Argenti nië vertrokken. Vanaf maandag zullen Herman van Bergem, Rob Hartog, Jack Arentsen en Harry Vermeulen hun indrukken van de laatste dagen vóór en het verloop H™v'èrmeulen van het WK-toernooi aan doorgeven. Op de sportpagina s treft de lezer de komende weken uitgebreide beschouwingen, reportages, interviews en wed- strijdverhalen aan van het waar schijnlijk meest besproken wereld- voetbaltoernooi aller tijden, dat volgende week donderdag zijn eerste wedstrijd beleeft In de VIP-room van de luchthaven Schiphol lieten ook Ernst Happel en Dick Schoenaker (die mee mag nu Willem van Hanegem thuis blijft) blijken met hooggespannen verwachtingen het gebeuren in Argentinië tegemoet te zien. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De ongewoon sterke stijging van het waterpeil in de grote rivieren dreigt een enorme catastrofe te veroorzaken in de dieren wereld. Indien niet op korte termijn massale hulp wordt geboden is het vrijwel zeker, dat alle in de uiterwaarden in het wild levende dieren, een jammerlijke verdrinkingsdood zul len sterven. Volgens biologen zal het voor hazen, konijnen, jonge vogels en andere diersoorten vrijwel on mogelijk zijn zich zwemmende uit de watervloed te redden. „Ze zouden dat vermoedelijk slechts enkele meters vol kunnen houden. Daarna is hun vacht verzadigd van water en verdrinken ze onherroepelijk", aldus terzake kundigen. De afdeling Zwolle van de Dierenbescherming, deed gisteravond een klemmend beroep op alle dierenliefhebbers om in de bedreigde gebieden te trachten nog te redden wat er te redden valt „Dieren die het water zien naderen, zoeken een veilig heenkomen op eilandjes, die in de uiter waarden ontstaan en waarop ze gedurende kor te tijd vermoedelijk geen gevaar zullen lopen", aldus een woordvoerdster. „Alleen wanneer de ze dieren daar tijdig vandaan worden gehaald, kan het leven nog worden gered". De enorme overstromingen en heftige regenval hebben in Baden-Württemberg in West-Duits land, voor minstens 700 miljoen mark schade aangericht. Dit heeft de minister voor binnen landse zaken van Baden-Württemberg gisteren meegedeeld. Inmiddels zijn alle autobanen die sinds het slechte weer onbegaanbaar waren, weer te berijden. Jarige Hope Bob Hope die maandag 75 jaar wordt, mocht gisteren in het Ken nedy Centrum in Washington al vast zijn verjaardagstaart aansnij den. De komiek ging het negen verdiepingen tellende gevaarte met een speciaal zwaard te lijf. IJMUIDEN (ANP) De door een fout bij de kunstmestfa- briek Mekog in IJmuiden ont stane verontreiniging van een terrein dat ongeveer twëee- neenhalve kilometer lang is en 600 meter breed, zal geen blij vende gevolgen voor het mi lieu hebben. Dit meent althans ir. M. Her- melink, hoofd afdeling hinder wet en luchtverontreiniging van de dienst milieuhygiëne van de provinciale waterstaat. Zondag 28 mei VERONICA DRIVE-IN-SHOW Aanvang 20.00 uur. RESTAURANT VAN GOOZEN HOOGMADE UTRECHT (ANP) - Wie is aangewezen op een sociale uit kering of bijstand moet er re kening mee houden dat het bankwezen in Nederland hem geen cent krediet geeft, hoe zuinig en eerlijk hij ook i>. Mensen met een sociale uitke ring worden door de solvabili- teitsverzekeringen die het risico van wanbetaling „dek ken" als onaanvaardbare ri sico's beschouwd. De vakbondskrant, het blad van de FNV, meldt dat mensen met een sociale uitkering om die reden vaak geen hypotheek kunnen krijgen of een persoon lijke lening voor de aanschaf van duurzame artikelen kun nen afsluiten. Treinkaartjes van Da Leidse Courant in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen zijn uitverkocht. Alle treinkaartjes, die tegen voordelig tarief bij onze. kantoren verkrijgbaar waren, zijn uitverkocht Een fikse regenbui zal volgens hem spoedig een einde aan de verontreiniging maken. Het on geluk heeft naar zijn oordeel voor de bevolking geen werke lijk gevaar opgeleverd. Ir. Her- melink gelooft dat Mekog be gin deze week is overgegaan op het gebruik van een ander soort mergel bij de produktie van kunstmest. Deze nieuwe soort heeft, zegt hij, niet de juiste binding gegeven. Daardoor zijn kunstmestkor- rels uit elkaar gevallen en is de ontstoffingsapparatuur ver stopt geraakt. Met als gevolg een verhoogde uitstoot van gif tige stoffen. De verontreiniging manifesteert zich doordat het groen in de besmette strook eruit ziet alsof het verbrand is. Direkteur G. de Vries van Me kog bestrijdt dat bij de produk tie is overgegaan op een ander soort mergel. Volgens hem moet de uitslag van het inge stelde onderzoek worden afge wacht voordat er iets defini tiefs over de oorzaak kan wor den gezegd. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. 'als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1