tijden herleven vliegveld op Zestienhoven Bretagne wacht in spanning op toeristen OLIE VERKNOEIDE STRAND EN SEIZOEN Originele Blériot XI hoogtepunt ^fyieke show ptterdamsche %o Club tdel 'et uifojr jskunt d' De stranden van Bretagne weer zo goed als schoon. Ruim twee |1 laanden geleden werden zij over een (stand van enige honderden kilometers ekt onder een dikke laag olie. Een line stinkende brij die afkomstig was de tanker Amoco Cadiz, die tijdens een (orm verging voor de kust van het vis- jrsdorp Portsall. Verbijsterd hebben de is peik-etons gezien hoe met de vloedgolf de et vol ie op hun kust terecht kwam. Zij hebben ilirlg.ihuild, geraasd en getierd. Maar uiteind- lijk hebben zij het enige gedaan wat oudenvol was: zij hebben de mouwen opge- brutcroopt en zijn aan de slag gegaan om 6ór het toeristenseizoen in elk geval de tlangrijkste stranden van hun modderige n toejeed te ontdoen. Met een grimmige vast- cradenheid en met de hulp van duizen- en vrijwilligers en zesduizend militairen 3 apijn zij daarin geslaagd, etko* toeristische stranden zijn schoon en istenileen een zwart spoor op de rotsen die pd en strand van elkaar scheiden doet pg herinneren aan de tweede olieramp e Bretagne in elf jaar tijds heeft geteis- rd. De stranden zijn schoon, maar de retons lijken nauwelijks te worden be- )ver lond voor hun harde werk. De brieven aa9 pjven binnenstromen van mensen die hun bu" larlijkse hoeveelheid zonnestralen toch (aar elders gaan opdoen. En de afzeggin- '71- m komen niet alleen binnen bij die hotels aarvan de stranden inderdaad door de ie werden besmeurd (ruwweg tussen ies ïimpol in het oosten en Le Conquet in cht :t westen), nee, heel Bretagne wordt ge en aagd door annuleringen. Zelfs reserve- 35, ngen ver in het binnenland van bijvoor- peld vakantiehuisjes worden afgezegd et als reden de olie. Velen schijnen te enken dat heel Bretagne één groot olie- l/Td is- W laar een rondrit door Bretagne en langs I e kust van St. Malo in het westen tot ^jénodet in het zuiden van dit Franse I thiereiland leert het tegendeel. ji St. Malo, waar evenals in de rest van ïze prachtige landstreek, de annuleringen innenstromen, is de marrée noire, de 'arte vloed, niet geweest. Het witte zand :hittert in de zon en de zee produceert N' echts wit schuim. Een beeld dat zich al irder rijdend in westelijke richting her- aait en herhaalt In Perros-Guirec waar Ie zeemeeuwen en aalscholvers vlak na de lieramp verdwenen waren of aan de brij in offer waren gevallen, is het dierenleven leer hervat als was er niets gebeurd. Luid phreeuwend scheren zij over de kust en jj hebben opnieuw hun nest gebouwd in et kleine natuurreservaat op de rotsen pak voor de kust. n het aangrenzende Trégastel hebben phelpdieren zich weer vastgezogen op de bze granieten rotsen. Het strand is schoon i alleen een zwarte schaduw op de rotsen loet nog worden verwijderd. Toch heeft en hotelhouder hier al voor 35.000 gulden an annuleringen ontvangen. Niet alleen oor mei en juni, maar tot ver in septem- het volgende dorp, Trébeurden, zijn ilitairen bezig met heet water onder hoge ruk de laatste olie weg te spuiten van de wering. In Roscoff waar de blubber niet leen het strand, maar ook de boulevard de daarop geplante struiken «overspoel- Gerrit Visscher, voorzitter van de RAC, met zijn favoriet toestel. Een zelf gemaakt modelletje van de Piper Cherokee, (foto Milan Konvalinka) de, heeft het leven zich ook weer zo goed als mogelijk hersteld. In de eerst van olie druipende struiken zijn de eerste groene scheuten weer waar te nemen. Blijkbaar kan de natuur meer hebben dan over het algemeen wordt aangenomen. En net als je je begint af te vragen of het allemaal nou zo erg wel is geweest, ontwaar je de eerste stinkende oever (op zo'n 10 km van de rampplaats Portsall). Een moeilijk be reikbare plaats, maar tevens een plaats waar weinig toeristen komen. Maar is dan verder, op die enkele kilome ters na, héél Bretagne van olie gezuiverd? U Conquet De Amoco Cadiz, die op 16 maart verging voor de kust van Bretagne. De vogels waren na de ramp korte tijd verdwenen, maar zijn inmiddels weer op de Bretonse kusten teruggekeerd. Nee, zo wordt ons verzekerd door de kolo nel die de leiding heeft over de ploeg schoonmakende militairen. „We zijn te hulp geroepen om het toeristenseizoen te redden. Vandaar dat we ons allereerst hebben geworpen op het reinigen van de stranden van de bekende badplaatsen en de stranden die van het land af bereikbaar zijn. Anders ligt het met de vrij moeilijk bereikbare kreken en inhammen in de grillige kust. Het zijn plaatsen waar zelden of nooit iemand komt. Deze plekken moe ten nog van hun olielaag worden ontdaan evenals de kleinere eilandjes voor de kust. Reden waarom er van tijd tot tijd nog wel wat losgespoelde olie aan land zal komen. Dat geldt eveneens voor olie die indertijd naar de zeebodem gezonken is en die door Depaaide stromingen weer wordt losge woeld. De militairen zullen zeker tot eind juni blijven. Zonodig zullen zij na het seizoen terugkomen om de laatste hand te leggen aan de schoonmaak. „Tijdens het seizoen is het ongewenst als wij aan het schoonma ken slaan. We zouden dan de toeristen maar in de weg lopen". De eerste olie in zee zagen we bij Portsall. Bruine koppen lieten ook nu nog zien dat hier twee maanden geleden een olietanker 230.000 ton van haar besmettende inhoud in zee liet stromen. Het vissersdorp Port sall dat ondanks alle mogelijke inspannin gen deze zomer nog niet het aanzien waard zal zijn. De haven ziet er nog treurig zwart uit. Het strand is zo goed mogelijk gerei nigd maar het duin dat het strand om zoomt draagt zwart helmgras. Verder rijdend langs de zuidkust en langs de kusten van het schiereiland van Crozon wordt het duidelijk dat dit gebied ge spaard is gebleven. En dat geldt zeker voor de nog zuidelijker gebieden zoals die waar Bénodet, Loctudy, Guilvinec, Pnte. de Pen- march en St. Guénolé zijn gelegen. Bretagne werd getroffen door een ramp. Veel vissen en vogels zijn aan de „marée noire" ten slachtoffer gevallen. Vele stran den werden bedolven onder een dikke laag „gesmolten drop". Maar de Bretons zijn niet bij de pakken neer gaan zitten, hebben de handen uit de mouwen gestoken en hebben in korte tijd een enorm karwei geklaard. Of al deze inspanning door de toeristen zal worden beloond zal Bretagne, dat momenteel door de bloeiende brem in een gele gloed is gehuld, aan het eind van het zomerseizoen kunnen berekenen. LONNEKE VAN KOOT klein mogelijk maken. Vliegen vereist ook een bepaalde mentaliteit. Als ik in mijn auto stap, zal ik nooit controleren of mijn achterlichten branden, ot ik werkelijk stop als ik op het rempedaal trap. Maar een vlieger zal nooit mogen starten voordat hij alles tot in de puntjes heeft gecontroleerd. En dan mogen ze soms nog zo'n grote mond hebben, ik ben ervan overtuigd dat de leden op het moment dat ze in hun kist stappen zich volledig van hun verantwoor delijkheid bewust zijn". „En ach, hoe meer mensen gaan vliegen, des te groter is de druk die wij in georgani seerd verband op de overheid kunnen uitoefenen. Want hoe je het ook went of keert, het blijft voor de sportvliegers in het westen een moeizame zaak. Naast Zestien hoven is er geen enkele accommodatie beschikbaar. En het is natuurlijk waar dat dit vliegveld niet op de meest geschikte plaats ter wereld ligt, maar in tegenstelling tot wat actiegroepen wel eens beweren heeft het wel degelijk een functie. Ik ben er zeker van dat dat tijdens de Fly-in weer eens erg goed bewezen zal gaan worden". Een tip voor mogelijke bezoekers tot slot. Wie de Holland Fly-in wil bezoeken (en echt, het is de moeite waard) kan het beste daarvoor de zaterdag uittrekken. Niet al leen omdat dan het programma met ver schillende spectaculaire stuntjes (waaron der een ballonvaart) wordt opgeluisterd, maar ook omdat veel deelnemers zondag in de loop van de middag al weer huis waarts keren. „Mensen die nog naar Dene marken, Frankrijk of Engeland moeten kun je niet verplichten tot vijf uur te blijven. Ook voor de deelnemers moet het een feest blijven". Over dat laatste hoeft overigens geen twij fel te bestaan. Ook zij zijn verzekerd van een paar welbestede dagen. En niet voor niets besluit Gerrit Visscher zijn betoog met de opmerking: „Er wordt nergens zo goed gevlogen als achter een welgevuld glas aan de bar". PAUL HOVIUS nv..w«a 3 juni één van de attracties: een aantal ballonnen zal boven Zestienhoven opstijgen. Bénodet De stranden zijn sfihoon, maar de hotels dreigen leeg tehlijven. Waarschijnlijk straks ook in Rotterdam. extra werk van deze mensen vraagt Tij dens de showdagen (zaterdag en zondag van 10.00-17.00) zal er ook wel het nodige van hen gevraagd worden. Ik kan mij zo voorstellen dat als enkele toestellen vlieg- demonstraties geven daar voor wel het nodige improvisatietalent om de hoek komt kijken. Trouwens, het hele personeel van de luchthaven is wild enthousiast Ze hebben twee jaar geleden al meegemaakt wat voor een sfeer zo'n feest geeft. Ik ben ervan overtuigd dat iedereen wil meewer ken aan het slagen van dit bij voorbaat al zo grandioze gebeuren. Daarbij tekent Gerrit Visscher als terzijde aan dat de gehele vliegsport zich in een stijgende belangstelling mag verheugen. „Die hysterische vliegtuigen, sorry histo risch maar de mensen die zich er mee bezig houden doen altijd zo hysterisch, lopen als een trein. De RLD werkt ook mee. Langzaam maar zeker valt er tenmin ste te praten over de normen waaraan opgeknapte toestellen moeten voldoen. Ook de mensen die zelf een kist bouwen, krijgen de laatste tijd iets meer zekerheid". „Al dat soort zaken werkt mee aan een verbetering van het image van de vlieg sport. Als ik mensen hoor zeggen dat het een elitaire sport is, dan baal ik daar van. Goed, toegegeven, het is niet goedkoop. Maar je kunt het ook net zo duur maken als je zelf wilt.- De grootste klap is meestal nog het halen van het beperkt vliegbrevet. Dat kost je zo'n vijf- zesduizend gulden. Na vijftig vlieguren (en elk vlieguur kost honderd vijf tig gulden) bestaat de mogelijk heid het volledig vliegbrevet te halen. Voor mensen die er een gedeeltelijke broodwin ning van willen maken bestaat dan nog de gelegenheid op te komen voor het commer cieel B3 brevet Daarbij vind ik dan dat iedere vlieger in het bezit moet zijn van een radiobrevet Het is niet meer zo dat vliegen een exclusi viteit van de vogels is, maar wij zijn daar boven wel te gast. Je moet de risico's zo ïbimpol De Pou du Ciel, ook een van de antieke beestjes. TTERDAM-^VIenselijkerwijs gesproken i er niets meer fout gaan; toch zitten Organisatoren van „Holland Fly-in Rot- flam" een week voor aanvang van dit fctse festijn meer dan ooit in hun piep- j. Met een blik op de grijze hemel waar «kere wolken zich samenpakken, stelt jrit Visscher, voorzitter van de „Rot- damsehe Aero Club", vast, dat juist odere weersomstandigheden het geheel jh nog welhaast op een fiasco kunnen jn uitlopen. „Vooral veel wind zou lest zijn", mijmert hij somber voor zich „met al die oude, windgevoelige kis- l kun je dan veel minder doen", jee jaar geleden organiseerde de RAC gelegenheid van haar vijftigjarig jubi- m voor het eerst op beperkte schaal een [w van oude vliegtuigen. Min of meer grote verbazing van de initiatiefnemers iedden zich ruim vijftigduizend belang- ilenden naar het vliegveld Zestienhoven nuiSj hun hart op te halen aan een stuk teit vjhtvaarthistorie. Volgende week zater- al p<£ en zondag (3 en 4 juni) is het Rotter- rek #se Zestienhoven wederom het toneel een voor Nederlandse begrippen zeer ,t opgezette show. In nauwe samen- -king met de Nederlandse Vereniging i Amateur Vliegtuigbouwers en de Ne- )[landse Vereniging voor Historische jegtuigen is de Rotterdamsche Aero lib er in geslaagd niet minder dan ruim 1 VOfhtig vliegklare oldtimers en eigen-bouw r E.Gegtöêstellen naar de Maasstad te krij- |t onbetwiste hoogtepunt van de presen te van antiquiteiten op luchtvaartgebied Jzonder meer de originele Blériot XI. \/r! w*e ^at nog n'ets zegt' ^et 's iVO-4stel waarmee de bekende Franse lucht- i Oplfcrtpionier Louis Blériot op 25 juli 1909 et wf>r het eerst zijn historische vlucht over t Kanaal maakte. Gerrit Visscher: „Het ïstel wordt over de weg naar Rotterdam Hvoerd en daar weer in elkaar gezet. Het U een te zware belasting betekenen om De Blériot XI vliegt nog steeds. het hele stuk vanuit Frankrijk vliegend te overbruggen". Andere hoogtepunten waar van de naar een voorzichtige schatting tachtigduizend bezoekers van kunnen genieten zijn een authentieke Pou du Ciel en het oudste nog bestaande Nederlandse vliegtuig, de Fokker Tri-plane. In de rij van vliegende oudjes zal ook de overbe kende Tigermoth waar te nemen zijn". „Ik hoop", zo gaat een enthousiaste Gerrit Visscher verder, „dat wij in onze opzet slagen om een breder publiek met deze vliegtuigjes kennis te laten maken. Veel mensen beseffen het niet, maar wij leven eigenlijk in een unieke tijd. De ontwikke ling van de luchtvaart is zo verschrikkelijk snel gegaan. Het lijkt mij voor iedereen de moeite waard om kennis te maken met deze oude toestellen. Vooral onder jonge ren blijkt een grote interesse te heersen. Zij zijn nu in staat om toestellen te zien, die zij anders alleen maar in boekjes kun nen waarnemen". Door Gerrit Visscher worden ook woorden van waardering gesproken aan het adres van vele instanties die zich actief inzetten bij de voorbereiding teneinde Holland Fly in Rotterdam tot een groot succes te ma ken. „Ik hoef in dat verband alleen maar de medewerking die wij van de gemeente Rotterdam mochten ondervinden aan te stippen. Dank zij hen kunnen wij ons bepalen tot het heffen van een bescheiden entree, (volwassenen 2,50, kinderen ƒ1,- red.)". Woorden van dank ook aan Fred Zandvliet van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart („de kennis van deze man is werkelijk ongelooflijk") en de leerlingen van de Anthony Fokker- school uit Den Haag, die onmisbare hand en spandiensten verrichten. Onmisbaar voor het welslagen van het festijn is ook de inzet van de verkeerslei ders van de Rijks Luchtvaart Dienst op Zestienhoven. „Op de vrijdag komen er binnen twee uur ongeveer tachtig toestel len binnen. Het is logisch dat dat wel wat

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15