Gouden jaren voorbij voor Cape en 141 p W ONDANKS SPACE SHUTTLE-KOORTS Cocoa Beach, Amerika's springplank naar de ruimte. 'ken, i| redacteur ruimtevaart bracht een bezoek aan 's werelds beroemdste springplank-naar-de-ruimte, merikaanse ruimtevaartcentrum op Cape Canaveral in de staat Florida, waar alles in gereedheid 45.oöë|t gebracht voor de komst van de Space Shuttle, het toestel dat wordt gelanceerd als een raket, aarde cirkelt als een satelliet en op de begane grond terugkeert als een vliegtuig, enkele jaren - zo wordt verwacht - zullen de huidige wegwerpraketten grotendeels hebben tan en zal hun rol door die Space Shuttle zijn overgenomen. Maar toch heeft Cape Canaveral teeds niet over gebrek aan werk te klagen. Met een Japanse communicatiesatelliet met een tweetal ier-voertuigen voor Venusonderzoek, met de Europese communicatiekunstmaan OTS-2, met enkele .-militaire lanceringen en straks - in juni - de lancering van de Europese GEOS-2, is er nog voldoende ,5-000k aan de winkel. is in crfeze pagina een impressie van Cape Canaveral en zijn omgeving. Het verhaal van een in vroeger i OegsB bijna vergeten gebied van garnalenvissers en uitgesrekte sinaasappelkwekerijen, dat plotseling ve!t als onbetwist hoogtepunt uiteraard de mensen-op-de-maan-periode in de vaart der volken werd jzondi een degelijke Nederlandse zonnebril lijkt op let, lij, stukken na in staat je ogen te beschermen 2 ka de overmacht van verblindend zonlicht, die e, wayervalt op het dak van het bijna 156 meter '.eer bj ye|jic|e Assembly Building (VAB), dat ook 6.ooorlijk een zeer opvallende plaats inneemt in eercomplex 39 op Cape Canaveral. Het dak, ockhuj de warme wind van de Atlantische Oceaan keukëf hennes, bliksemafleiders en traliehekken n toilet 's a's een wit-hete woestijn, waar je kamerend als je bent aan de veelvuldig grijze eterra enhemel boven Nederland bijna letterlijk 5000 ;,ap °P je ogen krij^t- larrisson, de speciale gids van NASA (het kherei rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart), Jfc'i'n( er ook z°nder zonnebril! niet anders balko heeft het allemaal al vaker meegemaakt, barfijl je tranende, pijnlijke ogen zich slechts met 2e etrootste moeite van de klap herstellen en je kkapel wat onzeker volgt door de zinderende hitte, Harrisson op vier vage, grijsgrauwe gestalten, larderfich wat waaghalzerig op de uiterste rand van 9.000jlak ophouden. Als we dichterbij komen, slaan urn gerafelde vleugels uit en laten ze zich vïwei klapwiekend pardoes „overboord" vallen. itzicht?ijken gieren, die het woestijnlandschap, daar eukcnien kleine honderdzestig meter boven de moe- ikamefen van Florida, completeren. Iderka 'l- CVjzerden", zegt Harrisson. „Tenminste, dat zou- ).000jjullje waarschijnlijk zeggen. Wij hier noemen neestal „Florida turkey's (Floridase kalkoe- s litf'. En voor de rest vindt hij het duidelijk niet in dj006*16 waard er nog méér woorden aan te pillen. Hier, in dit vreemde stuk Florida, met isiekaj moerassen, brede rivieren, palmbomen en parie begroeiing, heerst sinds enige tijd een nieu- !ifdTuPekte- die niets te maken heeft met het vochtig- camcr, klimaat of met insektebeten. Het is de „Space- ■atuurjtlekoorts", die steeds heviger om zich heen amertjt en die ook Ed Harrisson niet ongemoeid i.OOO.k gelaten. ■jk", zegt hij, „dóór wordt volgend jaar de eerste re Shuttle gelanceerd". Zijn hand wijst naar mejrnachtig betonnen platform (launchpad 39), dat lassen]1 a°ht jaar geleden dienst deed als startblok sruimf Apollo-astronauten met de maan als bestem- °peig. Toen waren het geen Space Shuttles, die z idefen gelanceei"d> maar reusachtige raketten van IS° pritype Saturnus V. Die Saturnus heeft nu echter .000, daan en zijn voorbeeld zal naar wordt genomen over enkele jaren worden gevolgd ,K t verscheidene andere rakettenfamilies, zoals ——Atlas/Centaur, de Thor/Delta en de Titan/Cen- -ffl wier taken moeten worden overgenomen door ope «Shuttle". faHe vlucht pouw .000,j wegwerpraketten mogen dan straks hebben 'khuii^aan me* ^ank natuurlijk voor de bewezen vijverpten dat betekent niet dat de gloriedagen keu- Cape Canaveral nu ook tot het verleden en 2$ren. Integendeel waarschijnlijk. Bij NASA older^1 men dat de problemen bij de ontwikkeling outeijhet Shuttle-ruimtevliegtuig problemen die .ooo.fal te maken hebben met de drie hoofdmotoren .mndpoedig kunnen worden verholpen en dat het (tel tóch nog in juni van het volgend jaar voor i eerste proefvlucht in een baan om de aarde worden gestart. De bemanning voor die trip hmiddels al aangewezen: veteraan-astronaut fi Young en nieuweling Robert Crippen. ifwachting van de komst van de Space Shuttle [r op Cape Canaveral al het één en ander eurd. Maar toch zijn de veranderingen de (rme ommezwaai van wegwerpraket naar min is honderd keer achtereen te gebruiken ruimte- gtuig in aanmerking genomen maar betrek- jjk gering. Men blijft royaal gebruik maken van rlei installaties die in feite al voor de verwezen- ng van het Apollomaanproject (en later ook voor het Skylab-programma) werden ontwor- en gebouwd. Stérker nog, de aanwezigheid van lie ingenieuze installaties was zelfs van door- gevende betekenis toen in 1972 het besluit werd men om het Kennedy Space Center op de j pe" tot primaire thuishaven van de Space ittle te promoveren. behoefden uiteindelijk maar twee nieuwe oe- grijke zaken aan het bestaande arsenaal te •den toegevoegd. In de eerste plaats een enor- betonnen landingsbaan ten noordwesten van VAB (4,5 km. lang en bijna 100 meter breed), irop de Shuttle na een ruimtevlucht kan neer ken. En daarnaast nog twee hangars, waarin ^gekeerde Shuttles worden gecontroleerd en arin o.a. hun „nuttige lading" door een nieuwe worden vervangen. Deze hangars eveneens kbij het VAB zijn door een ruim drie kilome- t lange taxi-baan met de hoofdlandingsbaan rbonden. It VAB zélf qua inhoud nog altijd het op éen na grootste gebouw van de Verenigde Staten (slechts het Boeing-assemblagegebouw in Seattle is juist even groter...) was aanvankelijk uitsluitend bestemd voor het in elkaar zetten van de 110 meter lange Saturnus V-maanraketten, die vervolgens rechtstandig door de grootste deuropening ter wereld (Ed Harrisson vergeet die enorme deuren overigens te noemen...) naar het op enkele kilome ters afstand gelegen startplatform werden gereden. Dat Saturnus-tijdperk is nu voorgoed voorbij; de herinnering blijft er slechts in de vorm van een op korte afstand van het VAB in verschillende segmenten op de begane grond uitgespreide Satur nus V. Maar de Space Shuttle blijft royaal gebruik maken van de installaties die voor deze Apollo/Sa- turnus-combinaties werden uitgedacht. En in het VAB wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de ruimten waarin voortaan Space Shuttles en hun reusachtige, op vaste brandstof werkende steun- motoren voor de lancering in gereedheid worden gebracht. In het inwendige van het VAB op de 37ste verdieping wijst Ed Harrisson naar een voor de leek wat ondoorzichtige jungle van metalen platforms, steigers, traliewerk, buizen, stangen en balken: „Hiervandaan zal volgend jaar de eerste Space Shuttle worden versleept naar z'n lanceer- platform". Het is betrekkelijk donker in het VAB, maar door een deuropening baant zich de verblin dend felle zon van Florida een weg langs al dat kosmisch steigerwerk. Gigantische meccanocon structies die niet alleen in dit immense gebouw, maar op héél Cape Canaveral zo'n belangrijke rol spelen. Al in 1947 werd het gebied van Cape Canaveral met z'n moerassen, eilandjes, meren, rivieren, sinaasappelkwekerijen en vissersgehuchten door de Amerikaanse regering officieel bestemd tot proefterrein voor raketlanceringen. Waarom die keus viel op dit stukje bijna-tropisch Florida? Niet om het klimaat en de weersomstandigheden (torna do's, orkanen en zware onweersbuien kunnen er van tijd tot tijd enorm huishouden...), maar voorna melijk vanwege het feit dat er zich in zuidoostelij ke richting een langgerekte keten van eilanden en eilandjes tot meer dan vijftienduizend kilometer over de Atlantische Oceaan uitstrekt (eindpunt Ascension Island). En op die eilanden konden volgstations worden géinstalleerd. Het waren dan in feite ook de eilandjes buiten Florida die van Cape Canaveral Amerika's voornaamste spring plank naar de ruimte maakten. Nee, zeker niet in de eerste plaats om het klimóót werd dit stukje Florida (die naam dateert van begin zestiende eeuw, toen de Spanjaarden, die het gebied koloniseerden, het „Pascua florida" noem den, naar het bloemenfeest op Pasen), uitverkoren als Amerika's meest vooruitgeschoven aardse com mandopost bij de „verovering van de ruimte". Cape Canaveral en het aangrenzende Cocoa Beach zijn vrijwel tropisch en de vochtige hitte, die doet denken aan een onontkoombare sauna, kan er verlammend werken, zeker op bezoekers uit gema tigder streken. In de winter is het een goed De bekendste lanceerbasis ter wereld is ongetwij feld „Cape Canaveral" in de Amerikaanse staat Florida, gelegen aan de Atlantische Oceaan. Op Cape Canaveral hebben niet alleen alle Apollo- lanceringen naar de maan plaatsgevonden, maar ook schoten op de planeten Venus, Mars en Jupi ter, terwijl daarnaast vanaf diezelfde basis onder de subtropische zon vele tientallen ruimtevoertui gen in allerlei banen rond de aarde zijn geslin gerd. Toch is Cape Canaveral slechts één van de vele lanceerbases die in de loop der jaren tot stand zijn gebracht, niet alleen in Amerika en Rusland, maar ook in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Naast Cape Canaveral beschikken de Amerikanen over de zgn. Western Test Range (Vandenberg) in Californië, die vooral veel wordt gebruikt voor lanceringen in min of meer polaire banen en vanwaar in 1981 ook Nederlands tweede kunst maan, de IRAS, van start zal gaan, daarbij in het voetspoor tredend van nummer één, de kleine maar o zo succesvolle ANS. Amerika's derde lanceerbasis voor satellieten is Wallops Island in de staat Virginia, waar slechts zo nu en dan een lichtgewichtsatelliet per Scout-raket wordt afge vuurd. De Sowjet-Unie beschikt eveneens over een drie tal lanceerbases. In de eerste plaats Tjoeratam in Kazachstan, vanwaar bemande ruimteschepen worden afgevuurd en schoten op de maan en de planeten Mars en Venus worden gelost. Tjoeratam zou men het Russische „Cape Canaveral"' kunnen noemen, terwijl de basis Plesetsk vooral voor militaire en semi-militaire experimenten wordt gebruikt (min of meer vergelijkbaar met Vanden berg). Plesetsk ligt in de buurt van Archangelsk (binnen de poolcirkel). De derde Russische lan ceerbasis is Kapocstin Jar, niet ver van de Zwarte Zee, vanwaar voornamelijk - net als op Wallops Island - lichte kunstmanen worden gelanceerd. In Azië zijn tot dusver twee lanceerbases in gebruik: de Japanse basis van Kagoshima en de Chinese basis Sjoeang Tsjeng-tsjoe. Over enkele jaren zal trouwens ook India over een eigen lanceringscentrum beschikken. In de Indische Oceaan - vlak voor de kust van Kenya - bevindt zich een platform dat al verschil lende keren heeft dienstgedaan als startblok voor zowel Italiaanse als Amerikaanse kunstmanen (lanceringen per Scoul-raket). Dit San Marco-plat- form is op het ogenblik de enige lanceerbasis in i een geweldig uitzicht over de uitgestrekte lanceerterreinen klimaat, in voor- en najaar is het er nog uit te houden, maar in de zomer als de temperatuur maar hoogst zelden beneden de dertig graden Celsius komt is de hoge zon zelfs de donkerste zonnebril de baas en roepen Cocoa Beach, Mel bourne, Titusville, Indialantic, Merritt Island en Cape Canaveral herinneringen op aan Afrikaanse havensteden. Niet alleen het beton is er kokend heet, ook de stranden geven nauwelijks verkoeling en het water in de zwembaden van de talrijke motels in Cocoa Beach is aanmerkelijk koeler dan dat van de Atlantische Oceaan. Toerisme Amerikanen wéten dat en zij laten Florida in de zomer dan ook nadrukkelijk links liggen. Neder land echter heeft Florida sinds kort óók „ontdekt" Het V.A.B. op Cape Canaveral en dat betekent dat men er nu met vliegtuigladin gen tegelijk heentrekt. De reis is nauwelijks duur der dan een trip naar de Canarische Eilanden en het is in elk geval weer eens wat èinders. Maar de zomer is in feite wel het slechtste seizoen voor een dergelijk bezoek aan Florida, de honderden kilometers lange, witte en met palmen gestoffeerde zandstranden ten spijt. Het grootste deel van al die toeristische aktiviteit voltrekt zich overigens voornamelijk in het zuiden, rond Miami met z'n honderden motels en hotels. Het aan Cape Canaveral grenzende Cocoa Beach is veel en veel rustiger. Je kunt daar tien minuten achtereen over het brede strand lopen zonder ook maar iemand anders tegen te komen. De enige levende wezens zijn de pelikanen, zeemeeuwen en een stel watervlugge en uiterst bedrijvige strandlo pertjes. Er zijn èndere tijden geweest. De bevol king van Cocoa Beach die ooit een redelijk bestaan vond in sinaasappels, grapefruits, in vis en garnalen uit Atlantische Oceaan en Banana River en die de leveranties verzorgde aan Patrick Air Force Base (het officiële vliegveld van Cape Canaveral) leek er tot aan de zestiger jaren uitdrukkelijk naar te streven zoveel mogelijk bui ten de maalstroom van de tijd te blijven. Maar daaraan kwam definitief een eind toen in 1961 werd besloten het gebied van Cape Canaveral ook te gebruiken als springplank naar de maan in het kader van het Apolloprogramma. Het oude Cape Canaveral moest drastisch worden uitgebreid met het aangrenzende, noordwestelijk gelegen Merritt Island, een grotendeels onbewoond gebied met sinaasappelkwekerijen, muskietenrijke lagunen, massa's wilde vogels (waaronder sierlijke flamingo's) en zelfs alligators, die op een gegeven moment bijna waren uitgestorven, maar die nu na officieel beschermd te zijn verklaard weer bij duizenden in de vele watergebieden van Florida voorkomen. Zo'n 460 mensen moesten Merritt Is land verlaten, toen NASA er begon met de aanleg van de Apollo/Saturnus-basis, die nu bezig is Ame rika's belangrijkste Space Shuttle-basis te worden. En toen pas bleek ook de rijke historische beteke nis van dit gebied. Er werden Indiaanse grafheu vels en paalwoningen gevonden, waaruit tal van belangwekkende voorwerpen konden worden ge borgen sommige zelfs zo oud als onze jaartelling en aan de Atlantische kust werden verschillende sporen gevonden van Spaanse aktiviteiten in de zestiende eeuw. Zegt dr. Charles Fairbanks van de universiteit van Florida: „Dit was één van de gebieden waar de westerse beschaving naar de Nieuwe Wereld kwam en nu is het de streek vanwaar onze beschaving zich naar andere werelden zal uitbreiden". In het begin van de zestiger jaren telde Cocoa Beach zo'n zesduizend inwoners en was het een betrekkelijk saaie strook huizen langs de kust, Space Shuttle-lanceerplatform nadert voltooiing. er „maar" ruim een miljoen belangstellenden rond de „cape". Daarna is de rust weergekeerd. Cocoa Beach leeft weliswaar nog steeds van de ruimte vaart en als straks de Space Shuttle gaat vliegen, zal er opnieuw leven in de brouwerij komen, maar de gouden dagen van weleer zijn bijna voorbij. Het strand is bijna verlaten. Even buiten de witte branding duiken een paar altijd hongerige pelikanen naar vissen. Op Cape Canaveral wordt afscheid genomen van Ed Harrisson („Bedankt Ed!"). De zon is verdwenen achter alsmaar hoger klim mende wolkenmassa's, de temperatuur is nog steeds ruim dertig graden en via de televisie wordt een nieuwe waarschuwing voor tornado's uitgezon den; een instructief en nogal spectaculair ogend filmpje laat zien wat je het beste kunt doen als je door zo'n tornado wordt bedreigd- Er zal vanavond geen lancering zijn. Alleen maar zwarte koffie en whiskey-met-een-rie» tje. En de hitte blijft, vochtig en klam. Cape Canaveral en Cocoa Beach Amerika's springplank naar de ruimte mei 1978. Afrika, maar zoals bekend kan daar binnen een jaar verandering in komen als de Duitse firma Otrag inderdaad kans ziet om vanuit de provincie Shaba in Zaïre met een super-goedkoop raketsys teem een eerste kleine kunstmaan in een baan om de aarde te brengen. De basis Hammaguir in Noord-Afrika - door de Fransen gebruikt voor hun eerste eigen kunstmaanlanceringen - is allang gesloten en ontmanteld. Hetzelfde geldt min of meer voor de basis Woome- ra in Australië, die eens werd beschouwd als Europa's belangrijkste springplank naar de ruim te. Maar vrijwel alle Europese raketlanceringen vanaf Woomera mislukten en de enige keer dat er vanaf Woomera met succes een kunstmaan in een baan om de aarde werd gebracht, was met de lancering van de Britse „Black Arrow"... En dan is er tenlotte - zij het zeker niet op de laatste plaats - de basis bij Kouro in Frans-Guya- na. Vanaf dit lanceringscentrum op de evenaar hebben de Fransen verscheidene geslaagde ruim- teschoten naar hun Diamantraket gereali-seerd en volgend jaar moet daar ook de eerste in Westeuro pees verband ontworpen en gebouwde Arianara- ket starten. waar de eigenaars van de schaarse motels blij waren met iedere min of meer verdwaalde toerist In de jaren 1968-'70 echter was datzelfde Cocoa Beach meer dan eens een regelrecht gekkenhuis, overkokend van massahysterie, waar niemand ooit nog leek te slapen, waar enorm veel werd gedron ken champagne overigens meer dan eens uit plastic-bekers en whiskey door rietjes om te voorkomen dat die nooit ontbrekende ijsblokjes voortdurend tegen je lippen dobberen en waar de feestjes legio waren. En de stranden stonden vol kampeerwagens en caravans. Dat was in de hoogtijdagen van het Apollo-project, toen de mo tels merendeels met aan de ruimtevaart ontleen de namen als paddestoelen uit de grond schoten. Nu is Cocoa Beach weer een stuk rustiger gewor den. Waarschijnlijk komt de heksenketel van die bewogen zestiger jaren nooit meer terug. Het is een onweerlegbaar feit dat Cocoa Beach zijn huidi ge welvaart aan Cape Canaveral en aan de ruimte- vaart-business te danken heeft. Aan de lange brede autoweg langs de kust, de North Atlantic Avenue, vind je dan ook nog steeds motels met namen als „Satellite", „Apollo", „Moonport", „Stardust", „Starlight" en „Vanguard" en er hangt een bord met een in grote letters geschreven welkom aan het (Europese) GEOS-lanceringsteam, dat volgende maand de voor stralingsonderzoek bestemde GEOS-2 op weg moet helpen naar een 36.000 km hoge omloopbaan in de ruimte. Toch is een zekere kater na het grote feest van de zestiger jaren merkbaar en zelfs de Space Shuttle zal daar waarschijnlijk maar weinig aan veranderen. Tornado Terug naar de „cape". Aan de horizon pakken loodgrijze wolken met vette randen zich samen er is onweer op komst. Een vale adelaar zweeft traag rond het VAB, dat Ed Harrisson meldt het nog altijd met iets van trots in zijn stem genoeg staal bevat om er 30.000 auto's van te maken. Straks zullen in Cocoa Beach via het regionaal t.v.-station waarschuwingen worden uit gezonden voor tornado's en zware onweersbuien en zullen de metalen werktorens rond de raketten op Cape Canaveral kreunen onder het gierend geweld van een tropische storm met een onschuldi ge meisjesnaam. Slagregens overspoelen de „cape" („De meest zegenrijke regen sinds vorig jaar juni", vertelt die avond een opgewekte t.v.-commentaior, na kort tevoren beelden te hebben getoond van een door een tornado verwoest schoolgebouw, waarin twee kinderen de dood vonden en honderd gewond raakten). En de volgende dag zo beloven de weerprofeten zal de zon weer loodrecht staan te schijnen boven de poelen en plassen, de liniaal- rechte wegen en de betonnen platforms van dit unieke stukje Florida, dat slechts één raket telt die nóóit zal worden afgevuurd een zwart-wit geringde vuurtoren. Jules Verne liet meer dan een eeuw geleden zij'n maanvoertuig, de „Columbiad", door een geweldig kanon afvuren van een plaats op slechts 150 km afstand van het huidige Cape Canaveral en dat gebeuren werd althans volgens zijn boek door vijf miljoen mensen bijgewoond. In 1969 bij de eerste werkelijke vlucht naar de maan waren

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13