deTijd Watersnood houdt aan n Bondsrepubliek tMfln HP ovjet Unie nam roef met atellietdoder' ov jet-Unie breidt invloed in Afrika verder uit Nixons boek loopt goed oedingsbonden eschuldigen AVRO an sluikreclame Bobby9 dankt zijn leven aan een zakboekje Westduitse officieren geschorst Palestijns verzet tegen Arafat KISÜiERS lülTENLAND LEIDSE COURANT/. DONDERDAG 25 MEI 1978 PAGINA 9 pTTGART (DPA) De waters- Dd in Zuid-Duitsland en het irden van Beieren heeft zijn gepunt nog niet bereikt. Giste- moesten uit de zwaarst getrof- gebieden ten noorden en zuiden i Stuttgart, bij Heilbronn en bij delberg honderden mensen wor- i geëvacueerd. Daar loopt ook de ^watervoorziening gevaar, rdat zuiveringsinstallaties ge- Itelijk onder water zijn gelopen, materiële schade als gevolg van jr bet gebied van de Neckar iarste overstromingen van deze worden voorlopig geschat op rD over de 100 miljoen mark. peil van de Rijn bij Karlsruhe- iu naderde gisteren met 8.08 meter gevaarlijk dicht het „rampni veau" van 8,16 meter. Het gebied van Mannheim-Heidelberg wordt ernstig bedreigd doordat daar de sterk gewassen Neckar en Rijn sa menvloeien. Vooral het industrieter rein van Mannheim loopt de kans onder te lopen. De 5.000 inwoners tellende gemeen te Neckarenzlingen was gisteren al leen per boot bereikbaar. In Em- mendingen bij Freiburg in Zuid-Ba den dreigde een spaarbekken met een kwart miljoen kubieke meter water te barsten. Op vele autowegen lag het verkeer als gevolg van de grondverschuivin gen stil. In Saarbrücken moesten de autobusdiensten met het oog op de hoge stand van de Saar worden gestaakt. In het stroomgebied van de Main is ook een schade van miljoenen ont staan. Bij Miltenberg legden militai ren van de Bundeswehr noodbrug gen aan, nadat de vaste oeverver bindingen maandag waren wegge slagen. Volgens weerkundigen zijn de wol kenbreuken die 40 tot 50 uur aan hielden, veroorzaakt doordat zeer warme en vochtige lucht uit het Middellandse-Zeegebied stootte op zeer koude zeelucht uit het noorden. Het weerkundig bureau in Stuttgart verwacht de komende dagen nog enige neerslag. De zwaarste buien zouden echter voorbij zijn. Zuid-Duitsland en Noord-Beieren ondervinden veel overlast van overstromingen als gevolg van zwaar weer. Dit overigens niet tot ieders verdriet. Deze jongen kan tenminste rustig peddelen op deze autoweg Stuttgart-Bazel. waarover normaal een stroom verkeer davert. INDEN. (AP) - Geholpen Cubaanse troepen en lerikaanse terughoudend- d breidt de Sovjet-Unie zijn loed in Afrika uit, van An- tot aan de Rode Zee. Dit it uit het jaaroverzicht het Londense Internatio- Instituut voor Strategi- Studies, een gezagheb- onderzoekinstituut. IISS zegt verder: „De in vloed van de Sovjet-Unie zal tijdens een periode van conflic ten in de derde wereld kansen krijgen door zijn vermogen door de hele wereld militaire uitrusting en troepen te sturen, gepaard aan de Amerikaanse terughoudendheid om tegenzet ten te doen" In het jaaroverzicht van de we- reldstrategie meldt het insti tuut voorts dat de reactie van het westen op de communisti sche uitdaging in Afrika „vaak onzeker" is. Behalve de dreiging in Afrika is in het afgelopen jaar duide lijk geworden dat „in het in dustriële Westen de noodzaak bestaat tot het vinden van nieu we overeenstemming die de ba sis kan vormen voor nieuwe afspraken waarmee de uitda gingen van de jaren '80 tege moet getreden kunnen wor den", aldus het overzicht. „Het vermogen van de Sovjet- Unie om op grote schaal mili taire krachten te richten op verafgelegen brandhaarden heeft al zijn schaduw gewor pen op de onderhandelingen over Namibië (zuidwest-Afrika) en Rhodesië. Enkele jaren te rug was deze situatie nog on denkbaar, nu is zij een normale factor in de Afrikaanse poli tiek". „De Sovjet-akties in de hoorn van Afrika, aanvanke lijk tot steun van Somalië dat deze steun echter verloor toen de communisten zich achter Ethiopië stelden „was meedo genlozer en riskanter" dan de aktie Angola. Het doel was niet in de eerste plaats een blijven de vestiging in de hoorn te verwerven, hoe aantrekkelijk dat ook geleken mag hebben, maar om een permanente fac tor in de Afrikaanse politiek te worden nu het Sovjet-vermo- gen om troepen en uitrusting over grote afstanden te tran sporteren duidelijk bewezen was". V YORK (AP) - verleden week onnen verkoop oud-president ons boek geti- „Memoirs" begin behoor- tldus is meege- door de uit- irs. Grosset en lap. Dezen ge- den dat er wel 300.000 exem- tn zouden wor- verkocht. officiële prijs het boek be- gt 19,95 dollar hier en daar men het al 10 dollar. De te druk heeft uit 225.000 nplaren en reeds w;as opdracht gegeven tot het drukken van een extra 25.000 stuks. Per dag werden, in het hele land', ge middeld 2.500 exemplaren van „Memoirs" ver kocht. De grootste belang stelling tot nu toe was getoond in de westelijke staten Nebraska, Oklaho ma en Missouri en in de stad Palm Springs, in Califor- nië. Er zijn 2500 boeken (a 250 dol lar per stuk) uitge komen in een spe ciale „herinnerings oplage". Daarvan zijn er woensdag 2.336 verkocht. Van de Juxe" serie, op lage 10.000 stuks, prijs 50 dollar, wa ren er woensdag 8.000 verkocht RINGTON (AP) De Sovjet-Unie heeft nog geen drie or het begin van de besprekingen met de Verenigde n over het tegengaan van het gebruik van wapens in de te, een nieuwe proef ondernomen inet hun „satellietendo- De jachtsatelliet was op 19 mei losgelaten op een „gewone" maan. ringen van het Amerikaanse ministerie van defensie was verbaasd over deze proefneming kort voordat, op 8 juni, .'sprekingen tussen de twee landen in Helsinki beginnen, de proefneming of die een succes was geweest, was men Washington niet eens. imen is dat de jager tamelijkdicht bij zijn prooi was nen, doch niet was ontploft. et de bedoeling was dat de opgejaagde satelliet werd etigd. samen met de jager, of dat de Sovjets slechts hadden Dgd de jachtsatelliet binnen dodelijke afstand van zijn prooi ngen, kon men niet zeggen. de „prooi" zette zijn omwentelingen om de aarde voort it was mogelijk, aldus wordt geredeneerd, dat de Sovjets er een tweede „jager" bp af zullen sturen. WAPENTUIG IN OSTIA GEVONDEN Deze aanzienlijke hoeveelheid wapens is gisteren in het Italiaanse Ostia gevonden tijdens de nasporingen naar de Rode Brigades, die verantwoordelijk zijn voor ontvoering en dood van de christendemocratische leider Aldo Moro. Onder de buit bevonden zich drie machinegeweren, twee karabijnen, vijf revolvers, zes pistolen, tienduizenden stuks munitie, dertig kilo explosieven. valse nummerborden, een telexmachine en fotografische apparatuur. Vorst Brazilië bedreigt koffie-oogst CURITIBA, Brazilië (AP) De koffie-oogst in zuidelijk Brazilië, die reeds geteisterd is door een droogteperiode van vijf maanden, wordt thans be dreigd door vorst. De eerste vorst heeft de koffieplanten nog geen schade berokkend, maar volgens het departement van landbouw, vormen zich op het ogenblik nieuwe koude- fronten. Als gevolg van de droogte is reeds 25 tot 40 procent van de geraamde Braziliaanse koffie- oogst van 20,7 miljoen zakken verloren gegaan. Bovendien wordt gevreesd, dat de groei van de jonge koffie-plantjes door de droogte vertraagd is, zodat de oogst-1979 wellicht 50 procent beneden normaal zal blijven. AVRO zei dat er van het ver haal van de voedingsbonden niets klopt. De filmpjes in kwestie worden gemaakt door een zelfstandige producer Als de films klaar zijn zullen ze aan de AVRO worden aange boden. Op het ogenblik is het zover echter nog lang niet en er is nog geen contract opge maakt. Ook is er helemaal geen contact geweest tussen de AVRO en de Verbisko. aldus de woordvoerder van de om roep. Een woordv ureter n de Ver bisko zei e enecn da men uit sluitend e nta^v he. .t met de producer en n met de AVRO. De elf* ,ige produ cer krijgt evtiiiuoel 40 mille, daarover moet met hem nog worden gepraat. „Ook komt er in de hele serie geen beschuit voor. nog geen kruimel. Alleen de boot gaat vermoedelijk be schuitschuit heten maar dat is dan ook het enige. We zijn natuurlijk niet gek. We gaan geen 40 mille uitgeven voor niejts", aldus de woordvoerder vdn de Verbisko. (Van onze correspondent) LONDEN Agent Philip Read (19) in de Noordengel se stad Red ford heeft zijn leven te danken aan een notitieboek van anderhalve centimeter dikte in de borstzak van zijn uniform jas. De dolk waarmee een gangster hem wilde ver moorden, doorboorde het boekje met het gevolg dat alleen de punt van het wa pen de jonge agent ver wondde. Agent Read, nog maar der tien maanden bij de bob by's, was door zijn comman dant naar een straat ge stuurd waar drie verdachten waren gesignaleerd. De jon ge politieman slaagde erin een van het drietal in het nauw te drijven, waarna de ze een dolk trok en hem enkele steken in de borst, de rug en de schouders toedien de. De agent slaagde erin versterking op te roepen. Hij werd in een ziekenhuis op genomen, terwijl de drie boeven werden ingerekend. Read is de tweede bobby die deze week is aangevallen. In Nottinghamshire moest een eveneens 19-jarige agent een achtervolging met zijn leven betalen. Hij werd door een gangster gedood tijdens een worsteling in een ondiepe rivier. De dader wacht in een cel op zijn veroordeling. EX-C IA-CHEF: Moord op Amin geoorloofd CHICAGO (UPD Het voor malige hoofd van de CIA Wil liam Colby is van oordeel, dat het de Oegandezen 'moreel' toegestaan is hun president Idi Amin te doden en dat het even zeer moreel verantwoord zou zijn als de CIA daarbij helpt. In een vraaggesprek met het tijdschrift Playboy zei Colby: „Als een man een echte tiran is, heeft een onderdaan van hem het recht hem dood te schieten." Op de vraag of de Amerikaanse geheime dienst een dergelijke daad zou aan moedigen, antwoordde hij ont kennend. Het zou zijns inziens echter wel moreel aanvaard baar zijn om bij een aanslag te helpen. BONN (AP) Twee luitenants van het Westduitse leger zijn geschorst naar aanleiding van door hen gedane laatdunkende opmerkingen over de moord op de industrieel Hans-Martin Schleyer, zo heeft het ministe rie van defensie woensdag in Bonn bekendgemaakt. De twee officieren zijn leerlin gen aan de universiteit van de Bundeswehr te München, de zelfde instelling waar vorige herfst elf officieren werden ge schorst na het houden van een symbolische 'jodenverbran ding'. Bij het jongste voorval zouden twee officieren zondag tijdens een bierfeestje laatdunkende uitspraken over Schleyer en andere vooraanstaande West duitsers hebben gedaan. BEIROET (Reuter) - Vijf Palestijnse guerrilla organisaties hebben op geroepen tot de vorming van een nieuwe collectie ve leiding van de com mando-beweging. Zij zeggen dat de politieke besluiten nu eenzijdig worden genomen door leiders van de Fatah- groep. Vier van de groe pen behoren tot het af wijzingsfront, dat tegen elke regeling in het Mid den-Oosten door onder handelingen is. Het voorstel is vervat in een nota aan Fatah die onder lei ding staat van Jasser Arafat, die tevens aan het hoofd staat van de overkoepelende Pales-' tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Arafat en premier Selim al Hoss van Libanon zijn de vor ming overeengekomen van een militaire commissie door Liba non, de Palestij nen en de over wegend Syrische Arabische vredesmacht, zo is woensdag bekendgemaakt. Gesprek Vance en Gromiko NEW YORK (UPI-Reuter) De ministers Vance en Gromi ko, eigenlijk in New York voor de speciale zitting over ontwa pening van de Verenigde Na ties, zouden vandaag nog in de VN met elkaar spreken. Dit ter voorbereiding van een ontmoe ting die de Russische minister van buitenlandse zaken zater dag zou hebben met president Carter als volgende stap in een proces dat zou moeten leiden tot een nieuw, tweede zoge naamd SALT-akkoord ter be perking van de strategische be wapening met raketten en bommenwerpers. Moordcomplot Indira Gandhi NEW DELHI (AP) De autori teiten van Madras hebben gis teren 135 personen, onder wie enkele leiders van een regiona le politieke partij, beschuldigd van poging tot moord op de vroegere premier van India, mevrouw Indira Gandhi, tij dens een door rellen omgeven bezoek dat zij zeven maanden geleden aan het zuiden van het land heeft gebracht. De deelstaat Tamil Nadu is voornemens 450 getuigen op te roepen voor het monsterpro ces, dat op 12 juni moet begin nen en enkele maanden of ja ren kan duren. De 135 beklaagden worden er van beschuldigd een moord op de 60-jarige mevrouw Gandhi te hebben willen plegen. Door openbare ongeregeldheden aan te wakkeren die zij 'moedwillig lieten ontaarden in een oproer'. Elsevier signaleert dat de polio- epidemie twijfel zaait in de af gescheiden kerken. „Er is een streven het isolement te door breken. De mensen zijn bereid om over onderwerpen als po lio-vaccinatie te praten. Door hun leefwijze in gesloten agra rische gemeenschappen en vaak ook door hun onderwij sproblemen, kunnen ze echter moeilijk communiceren. Tegen over gladde praters kunnen ze zich nauwelijks verweren. Dan is het logisch dat je soms een wat brute reactie krijgt." Het blad voorspelt dat het ka binet de tien miljard niet haalt en dat de bezuinigingen een fiasco dreigen te worden. Voorts een interview met am bassadeur Almeida van Angola over de gebeurtenissen in Zaï re. „Ik herhaal dat de rebellen Angola niet als uitvalsbasis hebben gebruikt. Kolwezi ligt trouwens honderden kilome ters van ons af en aan onze oostelijke grens heerst vol strekte rust." Golda Meir zegt in een vraag gesprek ..Het is afschuwelijk om het te moeten constateren, maar we zijn terug in de jaren dertig. Wat kopen we ervoor dat we loze beloftes van trouw krijgen? Alles wat wij vragen, is dat ons de wapens verschaft worden die we nodig hebben. Wij vragen bovendien onze vij anden niet de middelen te ver schaffen om onze burgerbevol king in gevaar te brengen, wat nu gebeurt. Men is in Amerika verblind. President Carter ziet voorbij aan de realiteit, alle beloftes van eeuwige vrien- schap ten spijt." Bondskanselier Schmidt kijkt terug op het bezoek van Brezn- jev „Het is verkeerd te denken dat het Westen onder de voet gelopen wordt. De Russen zijn realisten. Ze zullen geen einde maken aan de ontspanning die voor hen van voordeel is." Accent is grotendeels gevuld met de WK-Argentinië en ande re uiterst lichte kost. Het blad werkt duidelijk aan de gedaan teverwisseling van rechts opi nieblad tot familieblad zonder opinie die binnenkort zijn be slag gaat krijgen Het omslagartikel van De Haagse Post gaat over het ver schijnsel van de politieke amb tenaar. Oud-minister Mansholt wordt niet door de minste twij fel geplaagd als het over het nu van politieke advisering gaat. „Neem nou Rijkswaterstaat. Een dergelijk technisch appa raat van bruggen- en dijken bouwers heeft al gauw een he kel aan iemand die met ecolo gische argumenten komt. Dat moet je dan doorbreken Met mensen waar je mee kunt lezen en schrijven Ik moet er wel bijzeggen dal op dat departe ment ook altijd de zwakke mi nisters hebben gezeten. Neem nou zo'n Westerterp. Als je toch wat van mij aanhaalt, mag je gerust zeggen dat hij een politieke oplichter is." Voorts een artikel over.de pro blemen rond het vrachtwagen- vervoer op het Midden-Oosten. „Vooral als die wagens aan het klimmen zijn, rijden ze zo lang zaam dat jochies van vijf, zes jaar op de voorbumper kunnen springen en een grote steen in de hand. En dan is het: een sigaret of je krijgt een steen door je ruit." Ook een'groot interview met de schrijver Roald Dahl. „Het is dom om te beweren dat het schrijven van kinderboeken peen serieuze bezigheid is. De geschiedenis heeft bewezen dat het moeilijker is om een goed kinderboek te schrijven dan een goed boek voor volwasse nen." Illustrator Rien Poortvliet ten slotte zegt: „Ik hou absoluut niet van de kunstenaarswereld. Er hangt een klierige sfeer. Veel kunstenaars moeten nog voldoen aan de damesbladeni- deeen. dat wil zeggen: met stokbroden onder de arm klein Parijs spelen, 's nachts een beetje verdwaasd werken, overdag met een of andere stoffige meid onder de doeken liggen. Misschien ben ik daar om geen kunstenaar geworden. Het ligt mij gewoonweg niet." Vrij Nederland praat met voor zitter Wieringa van de christe lijke bond van overheidsperso neel. „Het liefst zou ik hebben, allemaal op de nullijn, des noods in de komende periode een min-half of een min-een lijn. Maar in mijn hart ben ik ervan overtuigd dat de hele bezuinigingsoperatie mislukt Den Uyl is in zijn bezuinigings operatie niet geslaagd en naar mijn stellige overtuiging slaagt Van Agt ook niet." Voorts een artikel over de ver nietigende loyaliteit van Fidel Castro. „Cuba heeft weinig aantoonbaar materieel voor deel van zijn buitenlandse acti viteiten. Niemand kan redelij kerwijs Castro ervan verden ken imperialistische aspiraties te hebben. En de uitzending van duizenden geschoolde krachten vooral medisch personeel en onderwijzers legt een zware claim op het land. Wanneer de Cubaanse lei der eenmaal steun toezegt, dan gaat hij ook tot het uiterste. En langzamerhand heeft hij zich in een positie gemanoeuvreerd waarin het bijzonder moeilijk wordt om terug te trekken." Ook een interview met de so cioloog Touraine. de profeet van de Meirevolutie. „Niet al- Teen is wat ik beschouw als de geest van mei '68 niet gestor ven. maar die wint integendeel elk jaar aan belang. Wie een ander beeld van mei '68 heeft, wie mei '68 allereerst ziet als een explosie van verbeelding. spontaniteit en vrijheidja dat is dood. Maar dat beeld heb ik nooit van belang gevon den. Studentenproblemen zijn respectabele problemen, maar niet echt van belang. De grote problemen zijn die van macht, en studenten zijn belangrijk zo lang ze niet als studenten kun nen optreden KNVB-voorzitter hogewonmg praat over zijn zorgen rond de veiligheid in Argentinië. „Ik heb het idee dat ze bij het ministerie van Buitenlandse Zaken denken: laten we nou maar niets ondernemen. Vrij dag vliegen ze weg en dan zijn we mooi van ze af." Het blad heeft een boekenbijla- In De Tijd schrijft Lubbers „Het CDA mag geen concen tratie van rechts worden, zelfs niet als een redelijk rechts is." En: „De rol van de jongeren in het CDA zal opnieuw aan de orde moeten komen. Het gaat daarbij om het duidelijk aange ven dat de C van het CDA niet slaat op het kerkelijk karakter van de partij, maar dat het inderdaad om het handwerk van de politiek gaat." Het omslagartikel is gewijd aan de veelzijdige professor Henri van Praag. „Ik ben altijd de man van het compromis. Dat is me van joodse zijde weieens verweten: dat ik al te tolerant ben. Misschien pleit het wel helemaal niet voor me dat ik me nooit gediscrimi neerd voel. Je moet je dan afvragen of je wel een goeie jood bent. zoals ook een neger die nooit voor neger is uitge scholden, zich kan afvragen of hij wel een goede neger is." Bij de toestand in het Midden- Oosten plaatst het blad de kanttekening „De Israëlische publieke opinie verdeeld, de Amerikaanse regering keer op keer woedend, de Senaat voor de Arabieren door de bocht de puinhopen van Begins rampzalige beleid stapelen zich op Het wordt tijd dat hem de schellen van de ogen vallen." In Hervormd Nederland dit commentaar bij de polio-epide- mie: „Voor kerk en christen dom geen reden in dit soort zaken hoog van de toren te blazen en verontwaardigd te zeggen dat de gesignaleerde uitwassen niets maar dan ook niets met het christelijk geloof te maken hebben. Ze hebben er jammer genoeg juist veel mee van doen voorzover het gaat om een vertekening van de bij belse boodschap zoals die vrij algemeen ingang heeft kunnen vinden en veel te weinig weel' sproken is Voorts een interview met Netty Rosenfeld ..Wie zijn wij dat wij het recht hebben te zeggen dat de mensen maai' hun kleuren televisie moeten vergeten'.' Dat zou al heel elitair gedacht zijn Bovendien zul je de mensen er iets voor in de plaats moeten geven. Ik zou niet weten wat Vandaar dat ik aan de kant van de mensen blijf staan." Ook een uitvoerig vraagge sprek met minister De Koning „Wat zich lijkt aan te dienen, is dat in de Westerse landen het besef groeit dat economi sche groei van ontwikkelings landen ook van belang is voor het doorbreken van de econo^ mische stagnatie in de Wester se landen zelf. We hebben ja renlang sterk geleefd vanuit de gedachte dat we op grond van morele en politieke overwegin gen gehouden waren arme lan den te helpen. Langzamerhand echter wordt duidelijk dat daar ook grote economische belan gen van het Westen zelf mee gemoeid zijn f>

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9