Gouden Kunst en Genoegen maakte elpee en werd onderwerp van boek ,,PvdA verantwoordt gevoerd beleid niet' Jok milieubedreigende >edrijven verdienen teun van overheid ■Zoeterwoudse fietsenvakman maakt boekje voor sleutelaar Links Leiden voor sociale woningbouw in Pancras-Oost A>/regio INISTER GINJAAR OP VD-BIJEENKOMST Paardenmarkt, politiek en wielerronde CDA-FRACTIELEIDER DRIESSEN: LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1978 PAGINA 5 mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Niemand die even na denkt zal kunnen zeg gen, dat in Leiden geen muziek zit. Sinds een paar jaar hebben we ter stede de Taptade die ex cellente korpsen en vele duizenden toeschouwers trekt; Leiden beschikt over een aantal prima muziekgezelschappen en dan zijn er nog de zowat verenigde majoretten- peletons die charmant en gedisciplineerd het publiek deugd doen. Maar bovenaan staat toch wel het welluiden de grote ensemble dat luistert naar de naam Kunst en Genoegen, in een halve eeuw tijd ge groeid tot een korps met een nationale roep die tot over de grenzen klinkt. Een wereldkam pioen zelfs. Kerkrade weet daarvan mee te praten. Overigens, K G gaat dit jaar weer naar Kerkrade, waar het in 1966 voor het laatst zulke successen boekte, om er opnieuw de bekende hoge ogen te gooien als dat erin zit. Maar zover is het nog niet. 1978 is voor K en G al gewich tig genoeg. Het is het gouden jaar van haar bestaan. Vijftig En zo begon het allemaal. geheel rechts Henk Roman jaar is heel wat, zeker voor een muziekvereniging in een tijd dat men niet zo hard naar het verenigingsverband toe- holt. Kunst en Genoegen heeft de malaise overleefd en ter gelegenheid van alle jubel - komende zaterdag is in de Stadsgehoorzaal „de" grote uitvoering - heeft de vereni ging een langspeelplaat het licht doen zien. Het is trou wens al de derde plaat die K en G heeft; een prestatie die slechts heel weinig amateurs gezelschappen op dit gebied hebben behaald. Twee dagen lang, een weekeinde, in fe bruari zijn de ruim 90 muzi kanten in de Stadsgehoorzaal „opgesloten" geweest om de plaat te maken. Het resultaat van hard ploeteren is aan de elpee te merken: ze is geheel verschillend van de vorige twee platen. Zoals een ingewij de meende te mogen bespeu ren: „de klank neigt naar een vorm van harmonie". Dat zal zeer wel het geval kunnen wezen, want de huidi ge bezetting van K en G wijkt geheel af van het vroegere drum-, trompetter- en pijpe- korps. Thans vindt men er in 12 slagwerkers, 6 trombones, 18 piccolo's, 16 dwarsfluiten, 24 trompetten, 6 saxofoons, 4 tuba's, 3 sousaphoons, 5 con certslagwerkers en 4 es- hoorns. Ga daar maar aan staan. De grammofoonplaat geeft het allemaal uitstekend weer. Het is een proef gewor den van een internationaal re pertoire, dat geen grenzen kent en het verleden klankrijk met de moderne muziek van deze tijd verbindt. Het is „uit muntend" wat hier ten gehore wordt gebracht door deze Leidse „vrijetijdsmuzikanten". Dat onderschrijft (op de hoes) militaire-muziekexpert J. P. Laro. En die kan het weten, al was het maar via de talrijke concoursen waarin Laro als jurylid optrad. Inderdaad, „een hoge graad van muzikale perfectie" is ook op deze elpee bereikt. Zaterdag a.s. komt de plaat op de markt. Evenals trouwens het jubi leumboekwerkje, dat bij de gouden gelegenheid werd ge schreven door Henk Henzen, onder de titel „Een halve eeuw K en G", een verhaal over vijftig jaar muziekmaken in de Sleutelstad. Hier wordt geïllustreerd en pakkend be schreven hoe K en G langs ups en downs als wijkvereni- gmg langs de amateurladder opklom tot nationale hoogte. Wie had dat ooit gedacht van een stel jongelui, die in 1928 begonnen op te treden als „Kunst en Genot", onderafde ling van de Christ. Jongeman- nenvereniging „Dient den Heer" die alweer een vereni ging was van „Levendaal". Men zal het boekje zelf moe ten lezen, want in een paar regels is de rijke inhoud ervan nauwelijks samen te vatten. En het is de moeite van het lezen beslist waard, mag ik wel stellen. Leidenaars zullen er bijvoorbeeld weer 50 jaar geschiedenis van hun stad in terug vinden. Maar vóór alles zal de lezer ervaren, dat het hier gaat om een stel jong mensen die de top wisten te behalen. Terecht vergaarde Kunst en Genoegen als de oogst van jaren „goud en lof van de jury". Als K en G in de verte nadert, spitst iede reen de oren en een oprechte Leidenaar zal er zelfs de emo tionele rillingen van krijgen. Dat is een gemeenschappelijke cadeau, dat het thuisfront aan deze uitmuntende groep kan geven. \e ^tri ïoe moet dat nu? Kleine fietsrepara- es". Zelf ben ik zo n stuk onbenul die feei nmiddellijk het werkje, dat onder auspi- ën van vaklieden tot stand kwam, onge- ste zen zou laten omdat ik het liefst welke iparatie danook overlaat aan de profes- opfionele sleutelaar, tot en met het plakken t c an de meest minuscule gaatjes in een letsband. Ik kan deze houding iedereen s van bevelen. Alleen kost ze geld en het waarschijnlijk niet sportief. Maar het n ast wel helemaal in het straatje van de En vakhandel". waarvan deze uitgave komt; in peciaal uw fietsenwinkelier (vul dan maai- de naam van „uw" winkelier in)." Dat is even iets wal ik niet begrijp: de vakhandel verwijst met veel omslag, fo to's en richtlijnen naar de activiteiten die in dit opzicht door de „doe-het-zelver" ontplooid kunnen worden. Men schijnt er geen cent aan te willen verdienen. Aan die reparaties, bedoel ik Of het moeten reparaties zijn die het sop in de kool niet waard zijn. Vaak een guldenskwestie die alleen maar kostbare tijd kost. Zou het zo zijn? Ik weet het niet. In elk geval heb ik een doeltreffende brochure vóór me liggen, voorzien van de duide lijkste voorbeelden en heldere instructies, die gemaakt werd door Zoeterwoudse fietsenmaker Theo van Steyn, in samen werking met een aantal collega's. In poc ketformaat en gedrukt op vuilafstotend papier. Dat is erg handig bekeken, want als je staat te krikken aan je fiets met de handleiding erbij wordt het boekje niet vies. Ik heb wel begrepen, dat nor male praktische lieden die geen moment stil kunnen zitten aan dit Van Steynse initiatief erg veel plezier kunnen hebben. Het is bedoeld voor de „gemiddelde fiets gebruiker", waarbij alle soorten fietsen met hun specifieke techniek behandeld worden een uitstekende leidraad voor bijvoorbeeld doe-het-zelf-cursussen te vens. Eén en ander is verlucht met infor matieve tekeningen, duidelijke foto's en hier en daar een olijke werkzame car toon. Indringend wordt ingegaan op de contro le en het nazien, het schoonmaken en het smeren. De fietspomp krijgt een beurt, evenals de spaken en de naven, de ket ting en de trapas, evenzogoed als de crankspieen, het balhoofd, de verlichting en de remmen, al dan niet „piepend of gillend". Er staat nog veel meer waarde vols in, bijna encyclopedisch gerang schikt. inclusief een aantal werkelijk waardevolle tips. Het enige dat me opviel in het royale Alfabetische Trefwoorden register was „bel", waarachter stond: ..niet beschreven'*. Eindelijk een apparaat dat je rqeuw kunt kopen zonder te prut sen. Maar zonder gein, het is niet mis alle maal. Een goede gedachte van uw fietsen- vaklui die, bij opvolging van hun advie zen, van een heleboel rompslomp af zijn. Het vreemde, wat mezelf betreft, is. dat ik het boekje nog zal bewaren ook, want zelfs in de meest extreme luie gevallen zal het nog beste diensten kunnen bewij zen. Daarom denk ik, dat Van Steyn en zijn vakkundige makkers met dit kleine fietsen-college in de roos hebben gescho ten. Hierbij van harte aanbevolen. Het boekje is te bestellen bij „uw" fietsenwin keliers, of bij Th. van Steyn, Zoeterwou- de, na overmaking van 5,95 op giro nummer 89 05 40; in het laatste geval krijgt u het boekje franco per post thuis gestuurd. a;.n een onzer verslaggevers) DEN - „Er bestaat geen te- stelling tussen milieube en economisch beleid. Ook rijven die niet milieuvrien- ijk zijn verdienen steun van overheid wanneer zij maat-i elen willen nemen om de Ier die zij veroorzaken te- te gaan, zelfs buiten de ja dsvernieuwing om". Dat ri de de minister van Volks- ist ondheid en Milieuhygiëne, L. Ginjaar, gisteravond in den op een verkiezingsver- 1c lering van zijn partij, de T)e Leidse liberalen aken gisteren over het mi- ibeleid in relatie tot de ge- entepolitiek. sens minister Ginjaar, die eijn ministerie werkt aan regeling die deze bedrijven mcieel tegemoet komt, is niet anders dan rechtvaar- dat bedrijven die overgaan tot milieubeschermende maat regelen overheidssteun krijgen wanneer deze maatregelen het betrokken bedrijf in de rode cijfers zou brengen. „Dan gaat het niet zo maar om klakkeloze overheidssubsidies, want zo subsidie-minded is de WD niet", aldus dr. Ginjaar. „Maar deze steun heeft duidelijk het doel de werkgelegenheid te handhaven". De bewindsman verzette zich gisteren tegen de gedachte dat ten allen tijde de vervuiler zou moeten betalen. Hij wilde de zaak ook van de andere kant bezien en milieuvriendelijke of milieubevorderende investerin gen belonen. „De overheid dient de consequentie te trek ken uit de maatregelen die zij dwingend oplegt. Als daardoor bedrijven in moeilijkheden ra ken waardoor de werkgelegen heid in gevaar komt zullen we wel overheidssteun moeten ge ven. Het verhalen van de kos ten van deze maatregelen op de consument door het door bere kenen in de tarieven betekent evenmin dat de vervuiler be taalt", aldus de minister. Kroonberoep. Dr. Ginjaar onderstreepte gis teren nog eens dat het kabinet er niet over denkt de mogelijk heid om in beroep te gaan bij de Kroon aanzienlijk te beper ken. In het kabinet Den Uyl was hiervoor gepleit door D'66- minister Gruyters. Dr. Ginjaar herhaalde gisteren in Leiden dat hij er niet over piekert de burger deze beroepsmogelijk heid (die in 50^0 van de geval len succesvol blijkt te zijn) te ontnemen en verwees naar de wet op de geluidshinder waar het kroonberoep ohverkort ge handhaafd Riinsburg beleefde gisteren weer de traditionele paardenmarkt. De handel in de edele viervoeters viel dit keer tegen. De aanvoer was aanmerkelijk minder dan vorig jaar, hetgeen de organisatie voor al weet aan de nieuwe Dag (vroe ger altijd op de derde donderdag in mei. thans op een woensdag). Heel wat meer aftrek dan de paar den vonden de politieke markt kramen waar de politieke parade- paardjes als stickers, ballonnen en lucifers gtgtig aftrek vonden. In de middag werd de jaarlijkse bazar geopend door mevrouw Van Niel, echtgenote van de her vormde predikant. Het goede doel is dit keer de restauratie van de hervormde kerk. De bazar is ook vanavond nog geopend tot elf uur. Het politieke accent van de giste ren gehouden activiteiten werden wat extra luister biigezet door een voetbalwedstrijd tussen CDA en VVD politici. Eindstand was 11, maar beide partijen misten wel wat kansen voor open doel. (zie foto). Gisteravond werd de twee de rit van de Burchtronde afge legd. In totaal nemen 39 Rijnsbur gers aan deze wedstrijd deel. Winnaar werd dit keer Jaap Klok. Het algemeen klassement wordt aangevoerd door Gijs Zandbergen met 31 punten, gevolgd door Jaap Klok met 28 punten. c) LEIDEN „De PvdA heeft log op geen enkele manier verantwoording afgelegd voos iet beleid dat zij de afgelopen vier jaar heeft gevoerd", die iritiek uitte CDA-fractielei- G'der mr. H. E. A. Driessen gis- 0' eravond op een verkiezings- 1- lijeenkomst van de afdeling Leiden van het Christen De- nocratisch Appèl Leiden. )e heer Driessen ging er van uit dat verantwoording van de tijde van de PvdA wel op zijn plaats -zou zijn. „Als ik bekijk met wat voor plannen de Pv- 1A in 1974 de gemeenteraads verkiezingen inging dan moet ik constateren dat er weinig isfvan terecht is gekomen", meende de CDA-voorman. De beer Driessen ging er toe over om de partijen die het huidige college vormen prijzen te ge ven voor hun doen en laten. Zo kende hij de PvcfA en D'66 .jnisleidingsprijzen" toe. Hij stak wat dat betreft echter eerst de hand in eigen boezem. ,Ik moet toegeven dat de be schuldiging van de PvdA dat wij kiezersbedrog hebben ge pleegd door te stellen dat in drieëneenhalf jaar onder hun beleid slechts 2100 woningen werden gebouwd niet onte recht is. Dat moeten er 1800 meer zijn. Niettemin gaat het erg vaak toch om een woning- beleid dat door het college vóór het huidige college (het college met de heer Ham (CDA) als wethouder van Volkshuisvesting) is aangezet". De PvdA kreee de misleidinp- sprijs in de eerste plaats voor het niet noemen van de acade mische titels van haar kandi daat-raadsleden. daarmee ten onrechte de indruk wekkend een partij van „gewone bur gers" te zijn. „Als we het aan tal academici bekijken dat in de PvdA zetelt komen we aan een aantal van zeven. Bij het CDA zijn dat er niet meer dan drie", aldus de heer Driessen. Verder kreeg de PvdA de mis- leidingsprijs door de verkie zingsleus „Eerlijk Delen" in haar propagandacampagne te huldigen. „Je kan moeilijk van eerlijk delen spreken als een partij die nog niet de helft van de gemeenteraadszetels heeft wel bijna alle wethouders voor zich opeist". D'66 kreeg een m i sleid ingsonderscheid ing vanwege het schermen met het milieu in de verkiezings strijd. „D'66 heeft zich aan het milieu in de afgelopen regeringspe riode niets gelegen laten lig gen". Feit is dat de afdeling milieu, toegevoegd aan de D'66-wethouder Oosterman van laatstgenoemde weer is afgenomen omdat er geen ini tiatieven werden ontplooid op milieugebied. „Een college op een zodanige smalle basis als in de bijna afgelopen periode (PvdA/D'66) verziekt het bestuur en func tioneert op een basis van wan trouwen", aldus de heer Dries sen. „Het CDA is bereid om voor de komende periode met iedereen samen te werken". LEIDEN De Leidse gemeenteraadsfracties ter linker zijde van de Partij van de Arbeid zijn voorstander van sociale woningbouw in Pancras-Oost. Dit bleek tijdens een gisteravond gehouden politiek forum, dat door het wijkcomité Pancras-Oost was georganiseerd. Betaalbare huurwoningen voor gezinnen en een of tweepersoonshuishoudens dienen in de buurt prioriteit te krijgen. De PvdA stelde bij monde van wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening), dat zijn partij niet principieel tegen premiekoop-woningen is, omdat woningwetwoningen de laatste tijd aanzienlijk in huurprijs stijgen. Het verschil tussen beide i categorieën zou volgens Waal steeds minder worden, i Eén en ander bleek gisteravond in het Wijkcomplex aan de Vestestraat waai- de bijeenkomst werd gehouden. Alle politieke I partijen waren voor deze hearing uitgenodigd. Echter alleen de IPSP, de CPN, de PPR en de PvdA waren op de uitnodiging ingegaan De discussie tussen de linkse partijen uit deze gemeen- te concentreerde zich rond een aantal stellingen die het wijkcomi té had opgsteld. Een van de stellingen betrof het omstreden en j tot slopen gedoemde Wijkcomplex in de Vestestraat. waar onder meer het naar vervangende ruimte hunkerende microtheater j Imperium is gevestigd „Moet het wijkcomplex voornamelijk I volgebouwd worden met (premie) koopwoningen?" luidde de strekking van de stelling. De meeste aanwezige partijen meenden van niet en waren voorstander van sociale woningbouw Wethou- j der Waal nuanceerde zijn antwoord met de toevoeging dat de wijk waarschijnlijk ook met premiekoopwoningen gediend zou I kunnen zijn. Tevens had hij gerede hoop, dat Pancras-Oost in j de interim saldoregeling zal vallen, zodat het bestemminsplan I dat voor deze wijk in de maak is practische verwezenlijking kan krijgen. Democratie. Over het functioneren van het wijkcomité Pancras-Oost in het bijzonder en andere comitèes in het algemeen bleek Waal niet zo tevreden te zijn. Hij verweet het comité te veel agressiviteit en een onkunde in vergadertechnieken. De buurt had eerder van zich doen spreken tijdens een recente lijk gehouden „palenactie waarbij zij op „duidelijke" wijze de behoefte aan parkeerpaaltjes in verschillende straten aan het stadhuis had kenbaar gemaakt. De wethouder was het hier niet mee eens geweest. Eveneens vond hij de toonzetting van bepaalde brieven die eerder aan de gemeente gestuurd waren met vriende lijk. De andere partijen waren het niet eens met de heer Waal. „Een bepaald soort agressiviteit is heel natuurlijk en voor Pancras- Oost in het bijzonder heus wel reëel. Er zou door de ambtenaren op het stadhuis meer naai' hen moeten worden geluisterd", zo meende men. De CPN ging met zijn bewijsvoering zo ver, dat men zich achter de slechts voor discussie bedoelde quasie-stelling van het buurtcomitè stelde. Deze luidde, „de huidige inspraak houdt geen medezeggenschap in". ADVERTENTIE VVO is vóór spreiding van macht, ook in het stadsbestuur!! Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. Stem VVD lijst 3. lijntrekker VVD Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5