Tweede Kamer akkoord met Lance-atoomkop leer kans op stress ij dienstverleners INTEGREER ACUPUNCTUUR IN WESTERSE GENEESKUNST Studentenacties rustig verlopen ilorado- ver Projecten ontwikkelingshulp vaak nadelig voor vrouwen ermogens anwasdeling ist moed Tien land imst Krappe meerderheid steunt kabinet VERMINDERING VISSERUVLOOT NIET WENSELIJK [D-MINISTER LUBBERS: Dit najaar beslissing spoortunnel Rotterdam Gezin vermist "Stop neutronen bom" naar zitting V.N. NATUURKUNDE„NOGAL HARREWARRIG" Examen Duits voor velen niet eenvoudig CHA bereid tot actie voor ambtenaren >weer LEIDSE COURANT PAGINA 13 pen onzer verslaggevers) CHT De verschillende bieden van de acupunc- ïoeten worden samenge- tot één „totaal-acupunc- en deze moet worden ;reerd in de westerse ge- inclusie hebben de Ne- dse Artsen Acupunctuur ging en de Nederlands/- :he Stichting voor Auri- èdicinae (oorgenees- neergelegd in een rap- at is aangeboden aan de aar door de staatssecre- an volksgezondheid inge- commissie Alternatieve wijzen. De NAAV stelt een artsen en tandartsen upuncturist mogen wor- pgeleid en dat aan de ng van fysiotherapeuten ïctuurmassage zou kun- orden toegevoegd. Acu- uropleidingen aan leken volgens het rapport een veroorzaken. Bovendien scholing daarvoor zeven 'ergen, aangezien voor Nederlandse Artsen Acupunctuur Vereniging: een goede toepassing van acu punctuur ook een compleet overzicht van de basisvakken van de ziekteleer nodig is. Overigens heeft een door het bureau Intomart gehouden en quête uitgewezen dat een grote meerderheid van de Neder landse bevolking de behande ling door alternatieve genezers in het ziekenfondspakket opge nomen wil zien. Op een desbe treffende vraag antwoordde 72 van de 1500 ondervraagde personen bevestigend. Voorts kwam vast te staan dat 89 vindt dat de alternatieve ge neeswijze ook duidelijk gereg lementeerd moet worden, net zoals de officiële geneeswijzen. Een beeld van de demonstratieve bijeenkomst die studenten hebben gehouden in de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk. UTRECHT (ANP) De lande lijke universiteitsactie tegen de plannen van minister Pais van onderwijs en wetenschap pen om de studieduur te ver korten, is gistermiddag rustig verlopen. Volgens het Lande lijk Overleg Grondraden (LOG) hebben méér dan 3.500 studenten en stafleden gehoor gegeven aan de oproep 's mid dags het werk twee uur neer te leggen, en daar is het LOG zeer tevreden over. Naast de protestbijeenkomsten kwamen bij het LOG solidari teitsbetuigingen binnen van studentenorganisaties, studie verenigingen, culturele organi saties en van de universiteitsra den in Amsterdam, Utrecht, Twente en Groningen. In Utrecht zijn twee bijeen komsten gehouden die volgens het LOG in totaal 900 deelne mers telden, in Groningen de monstreerden 700 a 800 studen ten en stafleden, in Twente 150, bij de VU in Amsterdam 300, in Rotterdam 100, bij de Ge meente Universiteit in Amster dam 750 a 800 en in Eindhoven 200. In Wageningen namen ruim 100 man deel aan een prikactie. Op de TH in Delft wordt morgen een protestbij eenkomst gehouden en in Lei den waarschijnlijk vanavond. In Tilburg moet de datum nog worden vastgesteld. In Wage ningen wordt morgen een dis cussiemiddag aan de proble matiek gewijd. HAAG (ANP) -De co- fkever dreigt de Ne- idse boeren dit jaar wat overlast te be- j. Volgens het Land schap zijn vorig jaar aantallen coloradoke- n de Nederlandse bo- [ekropen. Deze zullen verwachting de lopen- i de volgende maand opsteken. jtijd is Nederland van de Hokever gevrijwaard ge- aldus het schap, maar elopen jaren heeft het zich ineens massaal pid in sommige delen js lans, vooral het oosten I zuiden. De boeren wer- I vaak door overrompeld [bestrijding liet dan ook jte wensen over. De van i in aardappelen geïnte- fde kevers kwamen lor vaak in andere pro- l terecht waar ze veel 5t veroorzaakten, onder- li de conservenproducten Iedere boer is ver- jop zijn percelen de ke- bestrijden. DEN HAAG (ANP) „Ontwikkelingsprojecten zijn niet zonder meer in het voordeel van de vrouw. Niet zelden zijn ze zelfs in hun nadeel. Werkgelegenheidsprojecten worden vaak alleen opgezet om de man als kostwinner aan een inkomen te helpen. Er worden maar zelden taakverlichtende functies voor vrouwen ge creëerd: de arbeid van de vrouw neemt toe en zij krijgen vaak geen toegang tot de bronnen van rijkdom". Dit zei mevrouw drs. Els Postel-Coster, weten schappelijk medewerkster in de culturele antro pologie en sociologie-niet-westerse-volken aan de rijksuniversiteit van Leiden, gisteren tijdens een inleiding voor het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken in Den Haag. Mevrouw Postel-Coster heeft samen met een collega ter gelegenheid van het Jaar van de Vrouw in 1975 van het ministerie van buiten landse zaken/ontwikkelingssamenwerking de opdracht gekregen, een beleidsadvies uit te brengen over de rol van de vrouw in het ontwikkelingsproces. Daarna is zij betrokken bij een drietal projecten in Sri Lanka, Egypte en Boven-Volta. Mevrouw Postel-Coster legde uit dat het beleids gerichte onderzoek in de drie landen aanwijzin gen moet geven hoe de vrouwen in het ontwik kelingsproces op z'n minst geen schade lijden en als het kan er beter van worden. „Het probleem is dat vrouwen zelden georganiseerd zijn (bijv. in vakbonden) en dat ze een enorme achterstand hebben in het onderwijs. Daardoor is het vaak moeilijk om met activiteiten op hun behoeften aan te sluiten", aldus mevrouw Pos tel-Coster. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Een krappe meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren tijdens de debatten over de atoomkoppen voor de Lance-raket instemmend gereageerd op het besluit van het kabinet. Tijdens de debatten bleek dat de kabinetsbeslissing wordt gesteund door de fracties van CDA, VVD, GPV en SGP. De PvdA, PPR, PSP I en CPN verklaarden zich értegen. D'66 maakte nog enig voorbehoud. Vanmiddag zouden drie moties tegen de atoomkoppen in stemming komen. Zij zouden echter, zo bleek gisteren ook al geen kans maken. De CDA-fractie liet tijdens de soms felle discussies uitkomen vóór de atoomkoppen op de Lance-raket te zijn, omdat dit een voortzetting betekent van het beleid. Minis ter Scholten van Defensie had eerder op de dag er al op gewezen, dat „er geen sprake is van kwalitatieve en kwantitatieve uitbreiding van het Nederlands nucleair wapenarsenaal". Oud-minister Stemerdink van Defensie, gisteren als Tweede Kamerlid woordvoer der van de PvdA, verweet minister Schol ten, dat deze te vroeg een beslissing geno men had. Naast de Navo-studie ovpr de toekomstige behoefte aan atoomwapens in Centraal Europa wordt ook een andere studie gemaakt over hetzelfde onderwerp. Deze studie is nog niet afgerond, aldus de PvdA-woordvoerder. Volgens minister Scholten staat nu al vast, dat de tweede studie dezelfde resultaten zal opleveren als de eerste. Hij gaf ook te kennen, dat het kabinet Den Uyl de moge lijkheid om de Lance-raketten te voorzien van atoomkoppen nooit definitief heeft uitgesloten. „Het stelde de definitieve be slissing alleen maar lange tijd uit", aldus de minister. Minister Van der Stee DEN HAAG (ANP) Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij heeft zijn toezegging van nationale hulp aan Nederlandse vissers, als er geen voor hen bevredigend EEG-vangstbeperkings-, visserij-, zone- en structuurbeleid komt, gisteren herhaald tegenover de vaste commissie voor visserij uit de Tweede Kamer. De commissie gaat op 8 juni opnieuw praten met de bewindsman, die nu, naar de commissieleden mevrouw Lambers (D'66) en Hartmeijer (PvdA) na afloop van het beraad meedeelden, alvast een beleidsstuk heeft toegezegd. Dat betekent volgens de kamer leden, dat er al iets „op de plank" kan liggen, als de EEG-raad van visserijministers op 19 en 20 juni weer niet uit de problemen komt. Op donderdag 22 juni zal de kamercommissie een openba re vergadering houden. De minister blijft bij zijn standpunt, dat verdere vermindering van de Nederlandse visserijvloot niet wenselijk is. Wordt men, doordat er geen EEG-beleid van de grond komt, toch gedwongen tijdelijk onder het huidige niveau te gaan, dan moet de visserij door zo'n periode heengeholpen worden met structuurmaatrege len in de geest van wat in de EEG is voorgesteld, of iets verdergaand. ,LE (ANP) „De dienstverleners werken zwaardere stressbevorderende omstan- len dan de meeste mensen in het vrije fsleven", is een van de uitspraken van j. Verweij, waarnemend voorzitter van de van Arbeid Rotterdam. Hij zei dit giste- jdens het Divosa-congres in Zwolle (Ver- ig van Directeuren van Overheidsorganen lociale Arbeid). brzaken van die grotere spanningen bij verleners in vooral de Sociale Diensten le hij onder meer het sterk persoonlijk te contact met de cliënten die steeds bewuster worden. Er is nog te weinig phting, waardoor het publiek van de So- Diensten onvoldoende bekend is met de wettelijke regelingen. De heer Verweij, afkomstig uit het bedrijfsle ven, zei dat het hem was opgevallen, dat het aantal vervroegde pensioneringen bij de sociale uitvoeringsorganen bepaald hoger is dan in het bedrijfsleven. Dat er toch meer uitvallers blijken te zijn „in het ogenschijnlijk bedrijf van een ambtelijke organisatie", is volgens de heer Verweij te ver klaren uit de stormachtige groei die de sociale voorzieningen na de oorlog hebben doorge maakt Er moest snel personeel worden aange trokken, waarbij nauwelijks werd gelet op de vereiste capaciteit, opleiding en karaktereigen schappen. Volgens de heer Verweij werken er daardoor mensen die voortdurend op hun tenen moesten lopen en tenslotte afknappen. jSLUIS/HELMOND/A- INGEN Het getuigt is oudminister Lubbers ilitieke moed om in deze Ijke economische situatie jien met voorstellen voor igensaanwasdeling ten te van de werknemers in jlrijven. Drs. R. Lubbers, CD A-Tweede Kamerlid, It gisteravond in Maas- tei, verweet de PvdA en rD dat zij te weinig haast achter de behandeling let wetsontwerp op de ögensaanwasdeling. enkele werknemer is ge- het uitstel van de invoe- fan de VAD", aldus drs. B woonplaats Amerongen lildigde de liberale minis- Segel de PvdA ervan de js te misleiden. Hij doelde jiee op een verkiezingsfol- an de socialisten, waarin hbinet Van Agt ervan be- ftigd wordt de wao-uitke- k te willen verlagen, kemers in de zwakke be- |n te willen benadelen en bndprijzen te weinig in de [te houden. ps Wiegel was het kabi- en Uyl al van plan de litkeringen te verlagen.. „Den Uyl wrong zich bij de kamerverkiezingen van vorig jaar echter in allerlei bochten om te ontkennen dat zijn kabi net dit wilde. Wiegel wees er verder op, dat in het ontwerp op de Vermogensaanwasdeling de werknemers hun eigen ver antwoordelijkheid krijgen, die ze willen en kunnen dragen. Zij delen, als de plannen door gaan, in de vermogensaanwas van de bedrijven en kunnen aan de pensioenproblemen vol le aandacht besteden. Oppositieleider Den Uyl kwam gisteravond in Helmond ook met allerlei verwijten. Hij merkte onder meer op, dat in een belangrijk deel van de par ticuliere organisaties op het ge bied van onderwijs, gezond heidszorg en welzijn nog steeds „ondemocratische, regenteske structuren in stand gehouden worden". De structuur van der gelijke organisaties vraagt om verandering in de richting van openheid en inspraak, aldus Den Uyl. De kritiek van het CDA op deze opmerkingen, ook eerder gemaakt, wees hij van de hand, omdat het hem gaat, zei hij in Helmond, om de noodzaak de macht te sprei den. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Tuijn- man verwacht dat hij dit na jaar een beslissing kan nemen over het aanleggen van een spoortunnel in Rotterdam op het traject van Rotterdam naar Dordrecht Deze tunnel moet de huidige spoorbruggen over de Maas vervangen. De minister zei dit vanmorgen in antwoord op vragen van het Tweede kamerlid Ir. P. A. M. Cornelissen naar aanleiding van de recente aanvaring van de Koningshavenbrug in Rot terdam. Voor de Nederlandse Spoorwegen is het een zeer vi tale verbinding, de drukste spoorlijn van Nederland met ongeveer 30.000 passagiers per dag. MAASTRICHT - In Maa stricht is al vier dagen lang een compleet gezin zoek. Ook de naspeuringen die de politie gisteren heeft verricht, hebben geen resultaat opgeleverd. Het gezin bestaat uit de 39-jari- ge heer A. Janssen, zijn acht jaar jongere vrouw en hun 6-jarig zoontje. Het drietal is zondagmiddag drie uur voor het laatst gezien, varend in een rubberboot op de Maas nabij Maastricht DEN HAAG (ANP) Van Schiphol is gisteren een dele gatie van het initiatief "Stop de neutronenbom" via Moskou naar New York vertrokken in verband met de speciale zit ting van de Verenigde Naties in New York over ontwape ning. De delegatie bestaat uit N. Schouten, secretaris van het initiatief, en de bestuursleden L. Ringnalda en J. Blok. In New York zal de delegatie een deel van de zittingen van de Verenigde Naties bijwonen en in contact treden met verte genwoordigers van vredesorga nisaties en van regeringen, waaronder die van de Verenig de Staten. De heer B W M Twaalfhoven, president-direc teur van de N V Indivers in Am sterdam heeft gisteren uit handen van Prins Bernhard de Koning Wil lem l-prijs uitge reikt gekregen. De prijs werd 22 jaar geleden in gesteld door de Vereniging Ne derlands Fabri kaat en is be doeld voor hen die een belang rijke bijdrage hebben gele verd aan de ontwikkeling van de industrie in ons land en in het buiten land. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG „Die Wenno von Wiese is zonder meer een lastig heerschap. Maar voor de rest mag ik niet klagen." Uitspraak van een Havo-kan didaat gistermiddag over het examen Duits, dat over het algemeen niet moeilijk was, met uitzondering van de tekst van de genoemde Von Wiese over de vraag naar conserva tisme en progressiviteit in de moderne literatuur. Duits stond bij alle takken van het voortgezet onderwijs op het programma. En overal was men redelijk tevreden. Nog even over het Duits voor het Havo. Van de vijf teksten waren de drie lange wat ge makkelijker en meer prakti sch: Over huisdieren en dieren in het wild, over de achterstel ling van Duits bij Engels en Frans in de Europese contac ten en over de groeiende in vloed van de ouders op het schoolgebeuren. De kortere teksten waren moeilijker en theoretischer: een over de be tekenis van het boek en de al genoemde Von Wiese. Maar ze waren toch wel afwisselend, vond men. Minder te spreken waren de Havo-kandidaten over het exa men natuurkunde, „Een beetje verveldend", zei men, „en alle maal aan elkaar gebreid en nogal harrewarrig". Voor de a-opgaven 2 en 3 moest men een aantal trucjes kennen, an ders was er niet uit te komen; De. opgaven waren ook zo heel anders dan vorig jaar, was de mening van meerderen. „Moei lijk, moeilijk!" zei een kandi daat. En zijn leraar sprak hem niet tegen. animo om lid te worden van een club, bezorgde menigeen de nodige hoofdbrekens. Mavo-3 kreeg gisteren wiskun de II. Het werk gaf veel ver trouwde onderdelen. Vooral het onderwerp vergelijking van een lijn kwam veel voor, liefst in. drie van de vier opga ven. De opgave met de balk leverde de meeste problemen op, vooral wat de reactie be treft. Tevreden waren de Mavo-3- kandidaten over het examen Duits. De teksten lagen in de interessesfeer van de leerlin gen. LBO Bij het examen wiskunde voor het lager technisch onderwijs waren de eerste drie vragen van het bekende soort en van een redelijk niveau, vond men op de school waar de menin gen gepolst werden. De vierde vraag was een vreemde eend in de bijt en bezorgde de kan didaten heel wat hoofdbre kens. Maar de toegemeten tijd was toch voldoende om er met enig geduld achter te komen. Dat laatste was ook het geval voor de opgaven Duits voor het LTO. Er waren 4 teksten met 50 vragen. Ze waren keu rig in lengte en moeilijkheids- MAVO Redelijke opgaven voor Mavo 4, zei de leraar die we spraken over het examen natuurkunde. Maar de leerlingen hadden ze toch wel als pittig ervaren. Er was een opgave over positieve lenzen, een over electriciteit, een samengestelde* opgave over luchtdruk en calorieme- trie, een heel aardige over ver snelling en snelheden in de vorm van het ingehaald wor den van een verkeerszondaar door een snelle motoragent en een over hydrostatica. De vier Duitse teksten alle uit krante-artikelen die het Mavo-4 gistermiddag te ver werken kreeg, hadden vol doende niveau en waren toch niet al te moeilijk. Hoewel: de derde tekst over de groeiende graad. De afwisseling was eveneens voldoende. De vra gen waren van normaal ni veau, iedereen was tevreden. Redelijk van niveau en zeker niet te moeilijk waren de vijf open vragen, die aan de kandi daten van het lager huishoud en nijverheidsonderwijs wer den gesteld bij het wiskunde- examen. VWO Erg origineel noemde men in de kring van VWO'ers, waar wij ons licht opstaken, de exa menopgave natuurkunde gis termorgen. Er waren veel on bekende situaties bij. Dat vergde nogal wat van het inle vingsvermogen van de toe komstige wetenschappers; voor de betere leerlingen was het uitstekend werk. Weinig kandidaten zullen overigens voorbereid zijn geweest op het vraagstuk van de planeet met de twee manen. „Werk van tien jaar geleden", zei men. Niemand was vóór de toege meten tijd klaar. Het Duits voor het vwo omvat te vijf lange teksten en even veel vragen. Daarvan waren sommige concreet en dus ge makkelijk, andere abstact en dus moeilijker. De vragen wa ren gericht op een kort gedeel te van de tekst en op het begrijpen van de inhoud. De kandidaten werden niet ge vangen op woordkennis. Wel klaagden sommigen over een zekere eenzijdigheid van de teksten: Cultureel, weten schappelijk, kunst, literatuur, het menselijk geweten. En sommige zinnen waren nogal gecompliceerd. Conclusie: Goed te maken, maar wel pit tig. DEN HAAG (ANP) - Het cen traal bestuur van de Centrale van Hogere functionarissen bij overheid en onderwijs (CHA) is desnoods bereid tot actie bij extra bezuinigingen op ar beidsvoorwaarden van ambte naren. Dit heeft de voorzitter, de heer J.P. Kramer, woensdag meegedeeld in de ledenraad van de CHA die in Den Haag is gehouden. Hij zei dat het centraal bestuur de volgende beleidslijnen in acht zal nemen ten aanzien van de plannen van de regering tot bezuiniging op arbeidsvoor waarden van ambtenaren. Af gewacht dient te worden wat de exacte inhoud zal zijn van de plannen van de regering. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken zal moeten wor den getracht tot overeenstem ming te geraken. Elke vorm van extra bezuiniging door de ambtenaren, onderwijzend per soneel en gepensioneerden wordt echter bij voorbaat afge wezen. Mocht - onverhoopt - in het centrale georganiseerde overleg niet tot bevredigende afspraken kunnen worden ge komen, dan zal de CHA mee werken aan acties die niet in strijd zijn met de wettelijke bepalingen. Het Toneelseizoenvan Theater De Tobbe te Voorburg wordt op zaterdag 27 mei afgesloten met de opvoering'door Toneel groep Centrum van De opvoe der' en .Keefman', twee eenak ters gespeeld door resp. Frans Vorstman en Jacques Com mandeur. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azo- ren via de Britse eilanden naar de Noordzee, breidt langzaam zijn invloed naar onze omge ving uit. Door deze ontwikke ling kunnen we voor het weer in de komende dagen vrij opti mistisch zijn. Met een wat naar noordooste lijke richting ruimende wind zal dan wat droge lucht wor den aangevoerd waarin gelei delijk meer zon en wat hogere temperaturen mogelijk zijn. In vrijwel geheel Europa zor gen diverse depressie-kernen, die nu snel opvullen, voor veel bewolking en hier en daar re gen, een uitzondering vormen Finland en Noordwest-Rus land. Een hogedrukgebied zorgt hier voor weinig bewol king en middagteraperaturen rond de 20 graden. Weer Max. Neer- motregen Viissingen motregen Z -Limburg motregen Berhin geh bew. Klagenfurl Kopenhagen Vooruitzichten voor zaterdag: Droog weer met later meer zon. Minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 16 Min temp: omstreeks 8 graden max temp: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13