Wachtlijst .van 10.000 vonnissen Giscard: Afrika moet zichzelf gaan beschermen JJreïgende affaire verdeeldheid in CD A-fractie Toch Chinezen in Numansdorp Woensdag 24 mei 1978, 68e jaargang no. 21049 2enffaPer,t)ur9 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg >ties <excl BTW> 0.48 per mm. r mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) groenten: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vlinders „Vlinders", een visie op ballet- dansen met medewerking van het Nationaal Ballet op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.10 uur Panoramiek. Ned. II om 19.24 uur Kenmerk over Latijns-Amerika en om 21.00 uur „Wat heet beter". Vrij koud Veel bewolking met kans op een bui. In de kustgebieden nu en dan mist. Overwegend mati ge noordwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen van 12 tot circa 16 graden. Morgen zon: 5.33-21.41 Schev hoogw.: 5.46 en 18.14. Laagw.: 1.34 en 14.01. iASTKLUS TERDAM (ANP) in vliegende haast pacemaker over te jen van Dieren in erland naar het Dijk- jekenhuis in Rotter- heeft de rijkspolitie lieven gered van een it die in de operatie- lag te wachten op stimulator. ingstige situatie ont- doordat de voorraad Jen, Stimulators in het >rtiidpgtziekenhu,s onver* ït snel was opgeraakt. Dieren gevestigde le ider zag alleen kans ice-maker nog op tijd istemder plaatse te n door de verkeers- it van de rijkspolitie in :ht in te schakelen. Elizabeth Halaby werd gisteren door haar toekomstige echtge noot koning Hoessein in de Jordaanse hoofdstad Amman voorgesteld aan de internationale pers. Hoessein trouwt op 13 juni AMMAN (DPA) Koning Hoessein van Jordanië zal op 13 juni trouwen met de 26-jarige Amerikaanse Lisa Hala by. Dit heeft de 42-jarige monarch, die in zijn land gezien wordt als directe afstammeling van de profeet Mohammed, gisteren in Amman, medegedeeld. Lisa Halaby is de dochter van een voormalige president-di recteur van Pan American Airways. Zij wordt Hoessein's vierde vrouw. De koning scheidde van zijn eerste twee echtgenotes, zijn derde vrouw kwam vorig jaar om bij een ongeluk met een helikopter. KINSJASA/PARIJS/BRUSSEL (UPI/R- tr) - Terwijl troepen van het Franse vreemdelingenlegioen hun zuiveringsac ties in de Zaïrese provincie Sjaba tot buiten de stad Kohvezi hebben uitgebreid, heeft president Giscard van Frankrijk gisteren tegenover president Moboetoe van Zaïre en afgevaardigden op de Frans- Afrikaanse topconferentie in Parijs ver klaard dat Afrika zichzelf moet beveili gen. Frankrijk kan daarbij zorgen voor uitrusting en opleiding van een inter-Afri- kaanse interventiemacht, maar de vrees bestaat dat progressieve landen in Afrika hier een eigen collectieve strijdmacht te genover zullen stellen. Giscard heeft laten doorschemeren dat Frankrijk niet de waakhond of politieman van Afrika kan spelen, tenzij zoals in Sjaba eigen burgers in gevaar zijn. De Franse troepen hebben gisteren bij hun jacht op de rebellen in Sjaba een groep van 20 Franse vrouwen en kinderen aange troffen die zich voor de rebellen in de bossen hadden schuilgehouden nadat hun echtgenoten en vaders door de rebellen waren gedood In de omgeving van de nu dode mijnstad Kolwezi stuitten zij ook op een groep van ongeveer 50 rebellen, van wie zij er vijf doodden. Voorts troffen zij een plaats waar 20 blanken, voor de helft kinderen, waren gedood. Honderden opstandelingen zijn gisteren in vrachtwagens en personenauto's vanuit Sjaba Angola binnengetrokken. Niet alleen hadden zij veel buit bij zich, maar ook vertelde hun bevelhebber dat zij „veel blanke gijzelaars" met zich meevoerden. De Belgische parachutisten hebben zich uit Zaïre teruggetrokken op 700 man in de stad Kamina na. President Moboetoe had in Parijs geen goed woord over voor de actie van de Belgische parachutisten, „Zij kwamen als laatsten en gingen het eerst weg", zei hij bitter. Belgen beschuldigen de Franse legionnaires dat zij schieten op alles wat zwart is en beweegt. Glaasje op, tractor rijden UTRECHT (ANP) - Een 18-jarige Utrechter heeft een spoor van vernielingen achtergelaten, toen hij per tractor van zijn stamcafé naar huis reed. Zeker vijf lantaarnpalen en een nog onbekend aan tal verkeersborden werden tegen de grond gereden. De politie, die slechts het spoor hoefde te volgen om de tiactorbestuurder op te sporen, vond ook drie. te gen elkaar geramde auto's. De schade loopt in de dui zenden guldens. De pohtie vermmoedt dat de man niet helemaal nuchter was. christen mm democratisch W appèl T~\ 1 URENCÖ- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet moet vrijdag beslissen of de enkele maanden geleden door de Tweede Kamer in grote meerderheid aanvaarde motie-Van Hou welingen (over de levering van ver rijkt uranium door Urenco aan Brazilië) uitvoerbaar is of niet. In het kabinetsberaad komen de antwoorden ter sprake die de Britse premier Callaghan en de Westduitse bondskanselier Schmidt onlangs gaven op de brief van de Nederlandse regering over deze zaak. De Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken wijdde gisteren een korte bespreking aan de verdere behandeling van de Urencoproblematiek, maar dit beraad leverde nauwelijks iets op omdat minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) de inhoud van de brieven van Callaghan en Schmidt niet bekend wilde maken. Bovendien zweeg de CDA-er Van Houwelingen, de indiener van de befaamde motie, in alle talen. In politieke kring wordt Van Houwelingens zwijgzaamheid verklaard uit de onderlinge verdeeldheid die er in de CDA-fractie zou bestaan over de verdere gang van zaken. Zoals gemeld "hebben de Urencopartners Nederland in hun reactie voorgesteld van Brazilië te wagen dat het uiterlijk in 1983 zal voldoen aan nadere veiligheidseisen, twee jaar vóór Brazilië in staat is het door Urenco geleverde uranium op te werken. In 1983 zou in deze visie een regeling moeten bestaan voor de opslag vanaf 1985 van het daarbij vrijkomende pluto nium. In de motie-Van Houwelingen werd geëist dat de nadere veiligheidseisen er al in 1981, bij de levering van het verrijkt uranium door Urenco, zullen zijn. Het is duidelijk dat de CDA-fractie in het nauw komt als Van Agt moet concluderen (en tot die conclusie zou hij zijn gekomen) dat het 'bod' van de Urencopartners geaccepteerd moet worden en Van Houwelingen en een aantal fractiegenoten aan de motie vasthouden. In elk geval komt er een Kamerdebat vóór eind juni, waarin conclusies over de samenwerking binnen Urenco getrokken moeten worden Vanavond Stadsgehoorzaal 20.00 uur nog een CDA-stadsgenote: mevr. M.H.M.F. GardeniersBerendsen Minister van CRM VIER VROUWEN VOOROP Op onze kandidatenlijst staan vier. vrouwen bij de eerste elf. Dat zijn er evenveel als alle politieke partijen bij elkaar nu in de gemeenteraad hebben. Thans heeft het CDA de meeste vrouwen in de raad. Of dat in seotember nog zo zal zijn hangt van UW stem af Hovenkamp blijft thuis ZEIST De selectie van Hugo Hovenkamp in de groep van tweeëntwintig spelers, die vrijdag naar Argentinië vertrekt, is wat aan de voorbarige kant geweest. Vanochtend werd de AZ-speler door bondsarts Kessel aan een laatste medische test onderworpen en alsnog afgekeurd omdat zijn knie te veel vocht bevatte. Hovenkamp had dinsdag 45 minuten meegespeeld in de oefenwedstrijd tegen de amateur-eersteklasser Xerxes. Door het wegvallen van Hovenkamp reizen vrijdag eenentwintig spelers af naar Zuid-Amerika. Hans Kraay verlaat AZ ALKMAAR Manager Hans Kraay en fysiotherapeut Ted Troost gaan weg bij AZ'67. Troost heeft zijn ontslag bij de Molenaars inmiddels al ingediend. Kraay zal dat morgen doen. Het opstappen van Hans Kraay betekent dat net als enkele jaren geleden bij Ajax, de weg vrijgemaakt wordt voor Rinus Michels, de scheidende oefenmeester van Barcelona. Al enkele weken geleden maakte de AZ-top in het diepste geheim verregaande afspraken met Michels. die nu Kraay opgeruimd is. ongetwijfeld binnen enkele dagen zijn officiële opwachting zal maken in de Alkmaarder Hout Kraay. „Voor alle duidelijkheid: mijn uiteinde lijke beslissing heeft niet met de eventuele komst van Michels te maken. In feite ben ik zelf degene geweest, die de suggestie Michels heeft aangezwengeld" Afwasteil SCHEVENINGEN Het Scheveningse strand heeft sinds enkele dagen een ware metamorfose ondergaan. Gigantische hoeveel heden schuim hebben de kuststrook tot één grote afwasteil getransformeerd. De exacte samenstelling van het schuimtapijt is vooralsnog onduidelijk. Ook vorig jaar werd het Scheveningse strand op een dergelijke massa getracteerd en proeven hebben toen uitgewezen dat er geen chemische stoffen in de geelachtige substantie zouden zitten. In Scheveningen doen nog de meest wilde verhalen de ronde. Een verklaring voor het schuim wordt ondermeer gezocht in de fijne afwasmiddelen die via de rioolwaterzuiveringspijp de zee in gaan en die door de noord oostelijke wind weer zouden worden geactiveerd. NUMANSDORP (ANP) Anderhalf jaar nadat de ge meenteraad de ves tiging van een Chi nees restaurant had verboden, komt er in het Zuidhollandse Nu mansdorp nu toch een dergelijk hore cabedrijf. De gemeenteraad die indertijd in het nieuws kwam dooi de utspraak van een SGP-lid dat „Hollanders maar Hollands moesten eten" kan de ope ning van het res taurant nu niet meer tegenhouden. Het komt namelijk in een pand dat on derdeel uitmaakt van een gebied waarvoor een be stemmingsplan is opgesteld. Dat plan voorziet in een aan tal horecabedrij ven. De restaura teur die in 1976 een aanvraag indiende, wilde zijn eethuis vestigen in een be stemmingsplange bied waarin geen ruimte was voor horecabedrijven. Weer drie gevallen van polio (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er zijn opnieuw drie gévallen van polio gecon stateerd, waardoor het totaal inmiddels is opgelopen tot 15. De drie nieuwe gevallen betreffen een 17-jarig meisje uit Koud- hoorn, nabij Putten, een 8-jarige jongen uit Woudenberg en een 21-jarige man uit Nunspeet. Bij deze laatste zijn de verlammings verschijnselen zo licht, dat hij thuis behandeld kan worden. Van de patiënten bij wie de afgelopen weken polio is geconsta teerd zijn er enkelen al weer thuis. Franse coach bijna ontvoerd BORDEAUX Michel Hidal go, de coach van het Franse nationale elftal, is gisteren in de omgeving van Bordeaux bijna ontvoerd. Volgens de Franse politie werd de auto met gewapende mannen tot stoppen gedwongen. De poging om de Franse coach te ontvoe ren mislukte omdat Hidalgo zich van de mannen losrukte en in zijn auto wist te ontko men, aldus de politie Het incident gebeurde in het plaatsje Saint André de Cub- zac, ten zuidwesten van Bor deaux. De auto van de waar schijnlijke ontvoerders had een Parijs nummerbord. De Franse selectie vertrekt vandaag naar Argentinië, om daar aan het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal deel te ne men. Gunstiger werktijden in zicht voor theater-teMnici RIJSWIJK De toneelsubsi- diënten gaan de mogelijkhe den onderzoeken om de werk tijden van de theatertechnici- terug te brengen tot een maxi mum van zestig uur per week. Dit is besloten tijdens het lan delijke subsidiëntenoverleg in zake het toneel (SOT). In het SOT zijn de ongeveer tachtig subsidiërende overheden (rijk, Het SOT heeft besloten op kor te termijn overleg te plegen met de Vereniging van Neder landse Toneelgezelschappen (VNT) en de kunstenaarsorga nisatie NW. Uitgangspunt daarbij is de uitgesproken er kenning van de redelijkheid van de wensen van de technici. De eerste resultaten van dit overleg bespreekt het SOT tij dens een extra-vergadering op donderdag 8 juni a.s. Een woordvoerder van het minister van CRM heeft verklaard dat tijdens die vergadering moge lijk voorstellen ter tafel komen over een geaaseerde invoering van de werktijdenregeling. Justitie: Geen werkelijke achterstand CiatVan een onzer verslaggevers) ^öen Haag Justitie zit met een van ruim 10.000 vonnissen jlie nog ten uitvoer moeten worden Dit blijkt uit een notitie van [taatssecretaris mevr. Haars van Jus- _jitie aan de Tweede Kamer. Die had ™»m cijfers gevraagd, nadat enkele ja- eleden tot ieders schrik was econstateerd, dat de achterstand bij le uitvoering van vonnissen was op- slopen tot ongeveer 16.000. Een deel van de „voorraad" is destijds door een ilgemene gratiëring weggewerkt en de capaci- jeit van de inrichtingen werd opgevoerd. Niettemin zit men nu weer met ruim 10.000 lopende vonnissen. Mevrouw Haars wijst er Ichter op, dat van dit aantal er 4.200 niet zonder neer kunnen worden uitgevoerd omdat de ver lordeelden om gratie hebben verzocht of omdat ij door de politie moeten worden opgespoord. Verder berusten bij het penitentiair selectiecen trum in Den Haag 3.141' vonnissen, waarvan- echter van bijna 2.000 de oproep inmiddels al is verzonden. Tenslotte liggen nog ruim 3.000 vonnissen bij de parketafdelingen van de recht banken. Volgens mevr. Haars kan niet gesproken wor den van een werkelijke achterstand in de uitvoe ring van vonnissen. Rekening houdend met een termijn van oproep en een termijn van melding, verloopt er een periode van 2 1/2 tot drie maanden. Zij vindt dit een alleszins acceptabele termijn, omdat de veroordeelde ook de tijd moet worden gegund zich op het uitzitten van de straf voor te bereiden. Alleen jeugdige personen (tot 23 jaar) en vrou wen moeten na hun veroordeling nog te lang wachten op de uitvoering van hun straf. Het gaat hier volgens mevr. Haars om ongeveer 500 vonnissen. Met een verbeterde werkwijze van de jeugdinrichtingen en met capaciteitsuitbreiding voor vrouwelijke gedetineerden kan dit vraag stuk goeddeels worden verholpen, zegt de staats secretaris. verkeersdoden (ANP) Bij twee verkeersongelukken, en in de Noordbrabantse plaats Zeeland, zijn personen om het leven gekomen. een 56-jarige landbouwer en zijn 18-jarige toen de auto waarin zij reden op een kruising in vam met een auto waarin zich vijf studenten van de Hogere Landbouwschool in Dronten bevonden. Twee studenten werden eveneens gedood, de drie anderen ernstig gewond. In Zeeland kwamen vier personen in variërend van 65 tot 73 jaar om het leven toen hun op een stilstaande vrachtwagen inreed. Chinees .WAT STAOTDRRR 0> krijgt nu toch een restaurant jaar nadat een SGP- t Hollan- moesten nu dus ook de deur open

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1