iekenfondsen zijn gen eigen risico Indonesië gebruikt hulp buitenland goed letere spreiding indartsen nodig VVD-er Rietkerk: PvdA wil alleenheerschappij Voor gemeenteraden 59.000 kandidaten Nederlands en Latijn openen eind examen 1978 MENING MINISTER DE KONING: Inspraakorgaan Molukkers teleurgesteld Andere bezoek regeling kinderen gescheiden ouders fKENFONDSEN TIJDENS CONGRES NGL erg boos op staats - secretaris LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 1978 PAGINA 9 ET BEKNIBBELEN OP GEZONDHEIDSZORG" F - De ziekenfondsen staan nadrukke- fcet standpunt dat de regering in het in haar komende bezuinigingsoperaties iten van de gezondheidszorg via een «id eigen risico mag afwentelen op het feget. Voorzitter H.J. Anbeek van de jng van Nederlandse Ziekenfondsen zei I tijdens de jaarvergadering van de Ie kans op invoering van eigen risico toogde, dat men de gezondheidszorg l ontzien bij de bezuinigingen, want van die zorg zijn de laatste jaren bij de prognoses, zo 1975 nog verwacht, dat de lasten van ziekenfondsverzekering in 1978 8,6 lden zouden bedragen, nu gaat men miljard. Voor 1980 raamde men een geleden nog 11,7 miljard gulden, nu het op 9,2 miljard. Tot de medische stand zei de heer Anbeek, dat een verkleining van de praktijkomvang als ge volg van nieuwe vestigingen - er worden vele nieuwe huisartsen, tandartsen, specialisten en fysiotherapeuten verwacht in de komende vijf jaren - niet automatisch betekent, dat het hono rariumniveau gelijk blijft. De medische beroeps beoefenaren zijn nu eenmaal zelfstandigen en een vrij beroep houdt ook inkomensrisico's in. Er valt nog wel over het honorarium te praten als kleinere praktijken verbetering van de kwa liteit van de gezondheidszorg zou betekenen en de patiënt dus meer aandacht krijgt. Maar dat betekent dan weer wel, dat de ziekenfondsen zich ook gaan bewegen op het gebied van de kwalitatieve controle. Daarom gold voor Anbeek voorshands, dat het risico van het vrije beroep niet mag worden afgewenteld op de patiënten. HEMSPOORTUNNEL Het ruwwerk voor de bouw van de Hemspoortunnel in Amsterdam is dezer dagen voltooid. Met het plaatsen van de tunnelelementen wordt eind september begonnen. De foto is genomen van de bouwplaats waar de werkzaamheden aan de elementen in volle gang is. INADESE MODE eren werden in Amsterdam een aantal modellen uit de kdese Ports International Collectie gepresenteerd. De collec- moet de toon aangeven voor de zomermode in Canada, en showt eén mannequin een broekpak, onder een zwierige (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Uit een rapport van de We reldbank blijkt dat In donesië tot dusver een goed gebruik heeft ge maakt van de buiten landse hulp. Indonesië's ontwikkelingsprogram ma heeft een snelle eco nomische groei en een vooruitgang over een breed front bevorderd". Dit zei minister De Koning Ontwikkelingssamenwerking) gisteren op de jaarlijkse verga dering van de Intergouverne mentele groep voor Indonesië (IGGI) in Amsterdam. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomsten van de IGGI wordt een over zicht gegeven van de economi sche situatie in Indonesië en worden de bedragen vastge steld, waarmee de dertien be trokken landen Indonesië wil len helpen. De Nederlandse mi nister van Ontwikkelingssa menwerking is elk jaar voorzit ter van deze vergaderingen. Voilgens minister De Koning zal het ontwikkelingsbeleid ten behoeve van Indonesië steeds meer de nadruk moeten leggen rechtvaardigheid en zal in het bijzonder gelet moeten worden; op bevrediging van de basisbe hoeften van de armste delen van de bevolking. De Nederlandse bewindsman wees erop dat de olie-inkom sten van Indonesië in de ko mende jaren minder snel zullen toenemen, waardoor een ver traging van de economische groei van het land zou kunnen optreden. Indonesië zal zich, meer dan tot dusver, moeten toeleggen op de export van an dere goederen. Zeer belangrijk is een goede werkgelegenheid- spolitiek en de ontwikkeling van programma's, waardoor veel mensen in Indonesië aan werk geholpen kunnen worden. Grote nadruk zal moeten lig gen op economische en sociale gerechtigheid. Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerk ing (rechts) begroet bij de aanvang van de 1991-con- ferentie de Indonesische minister van Economische zaken, Widjojo Nitisastro. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Niet minder dan bijna 59.000 Nederlanders staan kandidaat voor een plaats in een gemeenteraad. Volgende week woensdag zullen de kiesgerechtigde Nederlanders bij de raadsverkiezingen uitmaken wie van deze 58.906 kandidaten in de komende vier jaar deel van een gemeentebestuur zullen uitmaken. In totaal zijn 12.015 gemeenteraadszetels beschik baar. Niet in alle gemeenten gaan de stembussen op 31 mei open. In de Westbetuwse gemeenten Tiel, Geldermalsen, Buren en Neerijnen worden geen raadsverkiezingen gehouden omdat deze vorig jaar naar aanleiding van de gemeentelijke herin deling van de West Betuwe, al plaats hadden. En in de Limburgse gemeente Stevensweert' hoeft niet gestemd te worden omdat daar voor de zeven raadszetels slechts zeven kandidaten gesteld zijn zodat nu al bekend is wie er in de raad zitting zullen nemen. De gemeente Den Haag heeft de meeste kandi datenlijsten: zeventien. Er zijn echter ook veer tien gemeenten waar slechts twee lijsten werden ingediend. Er zijn deze keer 577 PvdA-lijsten tegen 480 in 1974, toen de PvdA meer gezamenlijke lijsten met andere progressieve partijen indiende. In 608 gemeenten kan men op een CDA-lijst stem men, veel meer dan in 1974, toen het CDA nog in wording was en er 283 CDA-lijsten waren. De WD diende in 622 gemeenten een kandida tenlijst in, tegen 537 in 1974. Dat verschil is verklaarbaar doordat er vroeger meer liberale lijsten onder een andere naam waren (zoals. Gemeentebelangen). D'66 heeft de moed er weer in: zij stelde in 171 gemeenten kandidaten tegen in 1974 slechts in 33 gemeenten. DS'70 heeft ditmaal echter slechts vijf kandidatenlijsten te gen 55 in 1974. In het Rijnmondgebied (23 gemeenten) kiezen de inwoners niet alleen de leden van hun ge meenteraad maar ook die van de Rijnmondraad. In Lelystad en Almere gaan de stembussen open voor de verkiezing van de Adviesraad Zuidelijke IJsselmeerpolders, de voorloper van de gemeen teraad. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het Inspraa korgaan Welzijn Molukkers is diep teleurgesteld door het antwoord van vice-minister- president Wiegel op de reactie van het Inspraakorgaan op de regeringsnota over de proble matiek van de Molukse min derheid. Volgens beleidsmedewerker Smeets van het Inspraakor gaan is de enig mogelijke con clusie dat de regering de „te- gennota" van het Inspraakor gaan vrijwel volledig verwerpt. Alleen wat betreft het terrein van het onderwijs is de rege ring het Inspraakorgaan enigs zins tegemoetgekomen, aldus Smeets. Het Inspraakorgaan is bitter gestemd over het feit dat de regering het Inspraakorgaan wil vervangen door een ge mengde commissie van advies van Nederlanders én Moluk kers. Het Inspraakorgaan heeft tegen dit plan bezwaren aange tekend, maar de regering is hieraan niet tegemoetgekomen. (Van onze onderwijsredac- teur) DEN HAAG Leerlingen van het lager beroepsonder wijs van mavo en vwo zijn gisteren begonnen met het laatste deel van hun eind examen, het zogenaamde centraal schriftelijk. De Ha vo begint vandaag. Het duurt tot en met donderdag ,1 juni. De spanning zal daarna nog enige weken merkbaar zijn, voordat de kandidaten weten of zij al of niet geslaagd zijn. Zoals ieder jaar het geval is, waren er kort voor gisteren het eindexamen begon, al enige problemen. Op het laatste ogenblik werden van hogerhand op de opgaven nog enkele correcties door gegeven, betrekking hebben de op aardrijkskunde en handelswetenschappen- recht voor het Havo. En dan was er ook nog de aanvul lende mededeling, dat voor scheikunde een liniaaltje no dig was. Niet bepaald de manier, om de toch al ner veuze kandidaten vlak vóór het begin van de laatste etappe wat op hun gemak te stellen. Veel schokkends viel er op de eerste examendag overi gens niet te vermelden. De havo-kandidaten zijn van daag gaan meedraaien in het geheel. Voor mavo stond gisteren „Nederlands,, (tekst) op het programma. Deze tekst - de overbevissing van de visrij ke Noordzee - was voor ma vo 4 goed te begrijpen zowel wat het woord- en zinsge- bruik betreft als het over zien van de hele tekst De bijbehorende vragen zullen voor de gemiddelde mavo- leerling geen problemen hebben opgeleverd. De ant woorden waren met enige inspanning goed uit de tekst af te leiden. Wat moeilijker hadden het de mavo-3-kandidaten, die een tekst voorgeschoteld kregen over de zilvermarkt van vroeger tot heden. Daar bij werden dertien open vra gen gesteld. Volgens onze zegsman waren er teveel vragen waarop men slechts met één woord hoefde te antwoorden. Twee vragen (7 en 12) waren volgens hem niet duidelijk. Voor het overige was het niet te moei lijk. Beroepsonder wij s Ook in de verschillende sectoren van het lager beroepson derwijs, (Ito, Ihno, leao en Ito) werden de kandidaten (voorzover althans op C-niveau) op open vragen Nederlands onthaald. Hen werden twee teksten voorgelegd: een over de schade die wilde zwijnen op de Veluwe aan de gewassen aanrichten en een - meer humoristisch - over het schutten van plezierjachten. Bij de eerste tekst werden 16 vragen gesteld, bij de tweede 12. Typisch was het nuanceverschil in het commentaar uit de hoek van het lager technisch onderwijs en het lager huis houd- en nijverheidsonderwijs. Onze zegsman van het Ito vond geen van beide teksten al te moeilijk voor zijn leerlingen. Ze waren volgens hem goed te begrijpen, al brachten ze wel veel zoekwerk mee. Maar onze commenta tor van het lhno vond, dat de tekst over de wilde zwijnen op de Veluwe inhoudelijk niet voldoende was afgestemd op de kandidaten. Beiden waren goed te spreken over de tweede tekst. Aan lto-zijde zei men ook, dat de kandidaten hun tijd hard nodig hadden, terwijl van lhno-kant werd gezegd: de tijd was ruim voldoende. VWO „Groepsvorming, oorlog en taalgebruik", een tekst van 2.200 woorden van prof. Droste uit De Gids van oktober 1976, moest gistermorgen door vwo-kandidaten in 500 woorden worden samengevat. Van die 500 toegestane woorden had den de meeste kandidaten er nogal wat nodig om sommige stukken, waaronder de inleiding, verkort weer te geven, zo meldde onze zegsman voor het vwo. Maar deze voorraad bood toch voldoende marge om de hele opdracht uit te voeren. De rode draad was goed te vinden. Het geheel viel mee, getuige het feit, dat een kwart van de leerlingen zeer tijdig klaar was. 's-Middags werden de latinisten onthaald op een tekst van Cicero uit zijn filosofische werk „De officiis". Daarin wordt aan de hand van een voorbeeld uit de Romeinse geschiede nis uiteengezet, dat schandelijk gedrag nooit nuttig is. Op het eerste gezicht was deze tekst niet al te moeilijk. De zinnen waren ook niet uitzonderlijk lang, maar toch was een degelijke kennis van de grammatica vereist om de kern te kunnen vatten. Was dat eenmaal gelukt, dan bleek de beantwoording van de vragen vrii eenvoudig. (Van een onzer verslaggevers) SCHAGEN Minister De Ruiter van justitie zal binnenkort een wetsontwerp indienen waarin een nieuwe procedure voor komt voor het onderling contact tussen kinderen en gescheiden ouders. Daarbij gaat het vooral om de omgang tussen de kinderen enerzijds en de ouder die niet met de opvoeding is belast anderzijds. Op het ogenblik staat in de wet maar één heel algemene bepaling die inhoudt dat de kinderrechter een regeling voor de omgang dwingend kan opleggen. Op een CDA-bijeenkomst in Schagen zei minister De Ruiter gisteren dat hij uitgaande van dit principe tot een nadere uitwerking wil komen. Daarbij is het hem erom te doen de rechtszekerheid van beide gescheiden ouders te waarborgen. lonze sociaal-economische redac- pCHT - De Vereniging van Ne- ndse Ziekenfondsen verlangt, [r op korte termijn maatregelen en getroffen die een evenwichti- preiding van tandkundige hulp- ning tot stand brengt. Ook moet len nagegaan hoe de behoefte aan heelkundige verzorging zich zal tikkelen en hoe daarin kan wor- Voorzien, bijvoorbeeld ook door 'nschakelen van kindertandver- iters en mondhygiënisten. tkenfondsen geloven niet erg in de wel' rde opvatting, dat het allemaal wel goed tamdat het aantal tandartsen snel groeit. Want, zeggen zij, behoefte aan tandheelkundige zorg groeit evenzeer en de tandartsen streven meer naar praktijkverkleining. Zij vrezen dan ook, dat de tandheelkundige noodgebieden bij ongewijzigd beleid nog generaties lang noodge bieden zullen blijven. De fondsen staan er voorts op, dat fluoride-ap plicatie (het behandelen van een gebit met een fluoride bevattende vloeistof ter voorkoming van tandbederf) wordt opgenomen in het zieken fondspakket. Hoewel de ziekenfondsraad posi tief heeft geadviseerd aarzelt de regering nog. Zo'n applicatie kost voor de groep van 6- tot 16-jarigen het eerste jaar zo'n 5 a 6 miljoen gulden, uiteindelijk 40 miljoen jaarlijks. De ziekenfondsen hebben voorts besloten in het najaar te gaan praten met de circa 35^ patiënte norganisaties over de belangenbehartiging van de patiënten. DEN HAAG (ANP) Het Ne derlands Genootschap van Le raren (NGL) overweegt ernstig het vertrouwen op te zeggen in het ministerieel beleid. Het hoofdbestuur van het NGL heeft dit gezegd in een tele gram aan staatssecretaris drs. K. de Jong van Onderwijs en Wetenschappen. Het NGL is verontwaardigd over wat de staatssecretaris zegt in het jongste nummer van Elseviers Weekblad in het arti kel „leraren rommelen met roosters". Het NGL wijst met name de daarin vervatte ver dachtmakingen van de hand. Het eist dat de staatssecretaris zijn insinuaties herroept. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA wordt gebiolo geerd door de macht. Ze streeft ernaar zoveel mogelijk alleen de dienst uit te maken. In Amsterdam heeft de PvdA, zelfs al vóór de kiezers hebben gesproken, beslist dat de VVD geen deel van het stadsbestuur zal uitmaken. Dat is in strijd met de geest van de gemeentewet, maar ook met onze opvattingen van democratie. Dat zei de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer mr. J. Rietkerk, gisteravond op een bijeenkomst in Rotter dam. Zolang de PvdA geen meerderheid heeft, wil ze de ander gedogen. De WD vindt echter dat alle partijen zoveel mgoelijk bij de bestuurscolleges in de gemeenten moe ten worden betrokken. De PvdA, aldus Rietkerk, zou zo langzamerhand haar lesje geleerd moeten hebben. Door haar machts denken is ze ook bij de kabinetsformatie buitenspel komen te staan. Maar de PvdA heeft niets geleerd, het tegendeel is het geval. Gebiologeerd door de macht, wil ze nu ook meer macht in allerlei maatschap pelijke organen. Jarenlang echter heeft men het particulier initiatief verguisd en verwaarloosd. De PvdA zou moeten besef fen dat juist op het maatschappelijk vlak anderen niet eerst aan macht en politiek denken, maar dat de zorg voor de mede mens tot de vele particuliere organisaties en activiteiten hebben geïnspireerd. Rietkerk ging in op de toespraak die CDA- fractievoorzitter Aantjes zaterdag op de congressen van KVP, ARP en CHU had gehouden. Hij herinnerde eraan dat Aan tjes het "beschamend" had genoemd dat de WD tegen de ontwikkelingshulp aan Cuba was. Aantjes heeft kennelijk bitter weinig van onze motieven begrèpen, zei Rietkerk. Wij vinden het onjuist om direct of indirect steun te geven aan een land dat zijn beperkte economische mogelijkhe den niet volledig gebruikt om de achter stand van de eigen bevolking te verkleinen, maar grote uitgaven doet om, zelfs in een ander werelddeel, ondemcratische totalitai re Marxistische regiems in het zadel te helpen. „Volstrekt ongefundeerd", noemde Rietkerk de stelling van Aantjes dat minis- ter Pais (Onderwijs en Wetenschappen) in een tijd van noodzakelijke bezuinigingen een miljard meer voor onderwijs zou vra gen. Minister Pais zei op een bijeenkomst in Amsterdam dat het vorige kabinet de pro blemen teveel voor zich uit heeft gescho ven. De collectieve lasten moeten worden omgebogen. Alle departementen moeten daaraan bijdragen. Dat heeft ook conse quenties voor Onderwijs en Wetenschap pen. Er dient echter, zei Pais, zorgvuldig te worden afgewogen. De minister van Onderwijs en Wetenschappen dient daarbij oog te hebben voor de kwaliteit van het onderwijs en voor de werkgelegenheid in die sector. Ook dient hij op de bres te staan voor onderwijskansen voor andere kinderen, met name voor kinderen uit milieus waar de rijkdom niet voor het opscheppen ligt. Het is een typisch liberaal standpunt, zei Pais, dat men probeert .de onderwijskansen voor iedereen zo goed mogelijk te maken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9