CDA lipids Slachthuis estaat 75 jaar Leiden telt 300 verslaafden aan hard drugs 'enzaam avontuur met clipper nderdeel van een hobby-leven >ostduits optreden in Oegstgeest met jiddische en Brecht-liederen Parkeerwachter mag willekeurig bonnen uitdelen ^D/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 1978 PAGINA 5 len is een bezigheid zich in een tobbe h afspelen, maar er h beoefenaars van de- I manier van zich irtbewegen die er een jnskwestie van ma- 11. In de klassieke Iheid moet Odysseus gs de Griekse en Ita- nse kusten zijn ge- id, hetgeen een cultu- jl (legendarisch) hoog- lunt heeft opgeleverd Sin onze dagen wor den die toch nog meer malen gereconstrueerd zodat er zeis boeken over geschreven konden worden. Dan had je niet zo lang geleden het spe levaren met een papy rusboot, een zeegebed zonder end van Thor Heyerdahl, de opwin dende belevenissen van de Brit Chichester en van Knox Johnston en sir Alex Rose die alle maal waren uitgekeken op de "white cliffs of Dover" en eindelijk we ieens goed in de penarie wilden zitten en daar door roem vergaren. Zo kreeg vijf jaar geleden de in Zoetermeer wo nende Amerikaan David McKinney het in het hoofd z'n verkochte clip per "Chwan" (een in Hongkong gebouwd jacht) persoonlijk te gaan afleveren in Mia mi. Florida. LANGS 'p mijn omwegen door stad en land kom graag mensen tegen. Elke morgen tussen en en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- >n wie u graag in deze rubriek zou willen ■genkomen. Het nummer van mijn gejjuldi- e telefoon is 071-122244; u kunt dan naar restel 18 vragen. David is nu 42 jaar oud. Hij handelt in machinerieën voor de horecasector. heeft een aandeel in pizzeria's houdt de hoofdtooi kort en weet "how to make money". Hij is een man die alles wil proberen en onderzoeken. Een avonturier van het goede hout gesneden. Eens had hij een dure hobby: autoracen, waarmee hij in de States kampioenschappen won. Hij denkt daar nog wel aan terug: „Dat is nou mis schien de enige sport waar ik mijn hart helemaal aan had verpand". Daarna deed hij aan zweefvliegen, haalde het brevet voor het vliegen met éénmotorige toestellen en gaf zich over aan diepzeeduiken. Allemaal een keer zelf doen en daarna was het over. Constant met dezelfde tijdpassering be zig zijn trekt hem niet. Wat hij vijf jaar geleden deed, was leuk, maar die zeilpartij zal David niet meer herhalen. Dear dagen werd in Holliday Inn een film van 45 minuten vertoond die een boeiend beeld gaf van de zeiltocht die David maakte met twee Ne derlandse bemanningsleden Jan Snijder en de cineast Bert Roozeboom vanaf Schevenin- gen. via de Canarische eilan den naar Porto Rico er. langs de Bahama's naar Miami, waar de Amerikaanse 65-plus- sers een meer dan luxueus bestaan leiden in een paradij selijk klimaat De film is in middels verkocht aan de TROS. die de belevenissen op deze westwaartse route op 19 augustus op het televisie scherm brengt. David zelf is Bij een blad vol herinneringen: ouder geworden David McKinnev (rechts) en Bert Roozeboom die de "Chwan" over de Atlantische eenzaamheid naar Miami hielpen. een bijna-cynicus. „Heel veel Caraïbische gebied. waar mensen kunnen doen wat wij zeeën van tijd, dansend vertier met ons drieën deden". ïk en een loom etmaal elke ge- moet het ze nog zien doen: dachte aan een snelle westerse spierd en toch poëtisch com- wereld uitbannen. In Miarru mentaar, tot en met de be- werd de "Chwan" van de dwelmende aankomst in het hand gedaan; McKinney keek er niet meer naar om. Afgelo pen. De film werd met cham pagne omgespoeld ten doop gehouden. Op het projectie scherm zeilde de "Chawn" met een snelheid van amper zeven knopen, de laatste tien tallen mijlen begeleid door speelse dolfijnen, nadat in het Engelse Kanaal een haai de zeilers uitgeleide had gedaan. David, Bert en Jan zijn nu vijf jaar ouder geworden en ze weten: dat komt nooit meer •genavond, woensdag 24 mei, om r treden in het huis van zangeres a Ekker-van der Pas aan de Lan- oort in Oegstgeest twee Oostduit- ;asten voor het intieme voetlicht, zijn Lin Jaldati en haar man if. dr. Eberhard Rebling. Lin zingt ir jiddische liederen en liederen Eisler, Dessau en Weill. Dat zijn leren van haar eigen volk en lie- n uit de tijd van vóór de oorlog, gespierde cabaretteksten en mi- t zoals Theodorakis die een paar [r terug nog schreef toen hij z'n jheid verbeidde in het gevang. Het ftal is naar Oegstgeest gehaald ir een exclusief Nederlands optre- door Leidse schouwbuigdirec- Hans van Dam in diens hoeda nigheid van bestuurslid van de Ver eniging Nederland-DDR (Duitse De mocratische Republiek). Een jaar of vier geleden werd Hans van Dam gevraagd bestuurslid te worden van de vereniging die wederzijds banden tus sen Nederland en de DDR wil bevorde ren. Hij had al ideeën hierover door contacten met iemand van de DDR-am- bassade in Den Haag die hij legde in het Rijnlands Lyceum, tijdens de interimpe riode dat de schouwburg verbouwd werd. Men wilde hem voorzitter maken, maar Van Dam achtte dit niet te rijmen met zijn Leidse functie. Daarom aanvaardde hij „culturele zaken" binnen die vereni ging. „Ik vindt die club erg belangrijk. Binnen de twee machtsblokken en levens beschouwingen van kapitalisme en socia lisme Igt dë DDR het dichtstbij, een paar honderd kilometer naast de deur. We spreken de taal en kunnen elkaar begrij pen. Door gewoon contact tussen burger en burger kan een wederzijds begrip ontstaan, waardoor je gegarandeerd kunt woeden tot een prettige samenwerking. Om het woord „vrede" maar niet te gebruiken". Dat wederzijds begrip tussen mensen die in „termen" uit elkaar zijn gaan leven (het begrip „vrijheid" is voor tweeërlei opvattingen vatbaar), vindt Van Dam meer dan waard om zich voor in te zetten, zoals hij zegt. „Ik zit in die vereni ging zonder enige politieke overtuiging. Dat wil ik met klem vooropstellen. Om dat het m'n vak is doe ik binnen die club ook theaterzaben. Daarvoor ben ik ver schillende keren in Berlijn (uit „prakti sche" overwegingen kent men op dit vlak' alleen West-Berlijn en Berlijn) geweest. Ik zit daar liever dan in West-Berlijn, dat voor mij een vorm van decadentie en een etalage van kapitalisme is. In Berlijn moet je de wegben even weten te vinden, maar dan kan het er ook erg gezellig zijn. Ik heb liever met die ronde „boerse" Oostberlijners te maken dan met West duitsers. In een café of op een terrasje gaat het het er, als je ze een beetje kent, erg gemoedelijk aan toe. Ik moet er niet aan denken, daar te wonen. Beslist niet. Maar dat heeft met die verstandhouding die ik wil nastreven niets te maken. Ik hou wel van dat principiële, waar het wapen van de welvaart niet wordt gehan teerd. Overigens is de levensstandaard in dat oostelijke deel van Berlijn (en in de In de culturele sfeer, binnen het streven naar ontspanning en mutueel begrip ko men nu Lin Jaldati en haar man Eber hard naar Oegstgeest. Terug naar Oegst geest, mogen we wel zeggen, want het was in die gemeente, dat op 27 mei '45 beiden elkaar terugzagen, toen Eberhard (als gedeserteerde militair ondergedoken in Nederland) zijn vrouw Lin (die de kampen van Auschwitz en Bergen Belsen overleefde) terugzag tijdens zijn eerste openbare recital als pianist in een huis aan de Emmastraat. Hij speelde een tref fende passage uit Bach's „Weichet nur, betrübte Schatten" en toen verscheen Lin geheel onverwacht voor het raam. Alleen daarom al wordt het concert van morgen een heel bijzondere aangelegenheid. Lin was vóór de oorlog, als geboren „Jordaanse" uit de hoofdstad, als zange res verzeild geraakt in het wankele dans- wereldje van Appie Mol, Karei Poons en consorten. Ze danste en zong, totdat ze naar Duitsland werd getransporteerd. In vrijheid keert ze nu terug naar Oegst geest. Paul Dessau, dé man op dit „Brecht-gebied" heeft voor haar twaalf liederen geschreven. Tien jaar geleden was Lin voor het laatst in ons land. Toen schreef een krant: „een bewonderens waardig recital. Het is een voorrecht geweest dit optreden te hebben mogen bijwonen". Jiddische liederen, vlammend en met een ongelooflijke kracht, de we reld van Brecht en Weill; morgenavond te proeven bij Thea Ekker thuis, Lange- voort 44, Oegstgeest. r^ITING DREIGT DOOR "„^PASSING VLEESKEURINGSWET hobl ïensi Vorig jaar werden in Leiden 2100 varkens ge slacht ie EN - Het Openbaar j thuis bestaat deze maand ^ir. Ter gelegenheid daar- js een boekje samenge- dat de titel „Verslag van gelij lcht" kreeg. Hierin wor- paj p aanschouwelijke wijze .srkzaamheden binnen het huis weergegeven. Het 'rnè< e 's vandaag door de hui directeur van het Open- Slachthuis, drs. F. Cre- aan het college van b en geboden tijdens een fees- e bijeenkomst in de Bur- lal van het Stadhuis. Het 10 neel wordt morgen op uitgaansdag getrakteerd, het slachthuis de gehele gesloten. Jemoeienis van de gemeen- et vleesvoorziening, vee- ten en besmettelijke vee- ïn dateert al uit de Midde- 'en. De verkoop van vlees oik „edde gecentraliseerd in ïrote Vleeshal" naast het 'jiuis en een „Kleine Vlees- aan het Havenplein. Af- len mochten alleen wor- verkocht op de „Pensen- s!e\ i.,; markt" aan de Breestraat. Door de ontwikkelingen in de bacteriologie werd inzicht ver kregen in de aard van de hy giëne. Hieruit ontwikkelde zich onder meer de vleeskeuring en het slachthuiswezen. Ook Lei den ging over tot het inrichten van een Openbaar Slachthuis. Daartoe werd een stuk grond bebouwd aan (hoe kan het ook anders?) de Pasteurstraat. Het Openbaar Slachthuis heeft de afgelopen 75 jaar vele ups en downs gekend. Het is ont staan uit de behoefte om een beter toezicht te krijgen op het hygiënisch slachten. Tevens kon het keuren worden gecen traliseerd. De eerste jaren wa ren bijzonder moeilijk voor het slachthuis. Er werd gewerkt met aanzienlijke tekorten. Dit leidde in 1910 tot een onder zoek naar de gang van zaken, waarna de toenmalige direc teur D. de Jong zijn ontslag nam. Onder zijn opvolger, dr. W. Stuurman bloeide het slacht huis financieel op. Er werden grote overschotten aan de alge mene middelen van de gemeen te toegevoegd. De Duitse bezet ting stelde de toenmalige direc teur dr. K. Reitsma voor grote problemen door onder meer de .vleesdistributie en de vervol ging van Joodse slagers. Na de oorlog werd een groot aantal technische achterstanden gelei delijk ingehaald. Er kwam een nieuwe varkensslachthal, nieu we koelinstallaties en de inven taris van de runderhal werd vernieuwd. Nieuwe problemen dienden zich in het begin van de zeven tiger jaren aan. De belangrijk ste klant, een kalverexporteur vertrok. Het duurde enige tijd alvorens een nieuwe grote klant was gevonden. Met de intrede van deze exporteur werd een gemechaniseerde kal- verslachtlijn geïnstalleerd. De slachtproductie bevindt zich thans weer in een opgaan de lijn. In 1977 werden 8850 runderen en paarden. 2100 var kens. 57.700 kalveren en 9.700 schapen en geiten aan de Pas teurstraat geslacht. Ook voor 1978 is een sluitende begroting opgesteld. Hoewel het Open baar Slachthuis nog steeds met een overcapaciteit zit, kan er gesproken worden van een re delijk florerend bedrijf. Toch viert het Openbaar Slachthuis in zijn huidige opzet zijn laatste jubileum. Met in gang van 1 januari 1978 is na melijk artikel 8 van de Vlees- keuringswet afgeschaft. Hier door is het niet meer noodzake lijk dat naar Leiden vervoerd vlees in het Openbaar Slacht huis opnieuw wordt gekeurd. Deze maatregel heeft tot gevolg dat de opbrengsten aanzienlijk zijn gedaald. De gemeente wil het slachthuis thans afstoten. Teneinde toch slachtmogelijk- heid in Leiden te behouden wordt er gezocht naar particu lieren die het slachthuis willen overnemen. Overleg hierover met de huidi ge gebruikers van het slacht huis is inmiddels gaande. Het college van b en w van Leiden wil de slachthuisgebruikers er toe bewegen een besloten ven nootschap te vormen. Deze b.v. krijgt het slachthuis in eigen dom tegen een bepaalde koop som en exploiteert dit verder onder bepaalde voorwaarden. Het gemeentelijk personeel dat belast is met slachthuiswerk zaamheden (27 man) kan er dan blijven werken op basis van een dienstverleningsover eenkomst. Het overleg met de slachthuisgebruikers bevindt zich nog in een dermate pril stadium dat de dreiging van sluiting als een donkere wolk boven de viering van het 75-ja- rig bestaan zal blijven hangen. s. li 'r ÏDEN Het Leidse kan- i gerecht kreeg gistermor- i bezoek van een man die emaal uit Dronten nen om een parkeerover- ding aan te vechten. De itelijkflevolander had een e terug zijn auto op één ^de plaatsen in Leiden ge waar een parkeerbon niet de denkbeeldige mogelijk- ien behoort en was in con- t gekomen met de parkeer- chter. stonden daar zeker twaalf mJo's fout geparkeerd. Maar gaf alleen mij een bon. En dza|n 'k vroeg waarom hij zo e, ectief te werk ging was zijn ge reactie „dat maak ik zelf uit joh", aldus de veronge- cfcfre polderbewoner, totaal Tbijsterd over zoveel rechts gelijkheid in de Randstad, kantongerecht was duide- onder de indruk ltbeite die de Drontenaar had jiomen om helemaal vanuit IJsselmeerpolders naar [jgj iden te kofften voor een par- "bon. De Leidse justitie zag iter niet in waarom een par kwachter niet wat willekeu- VERKEERSSCHOUT OP KANTONGERECHT: rige variatie in zijn op zich eentonige werk kan leggen. „Eenparkeerwachter maakt inderdaad zelf uit welke auto's hij wel een bon geeft en welke niet," verzekerde verkeers- Te snel schout Van Ham de foutpar- keerder. „Maar ik heb erg veel bewondering voor uw sterk ontwikkelde rechtsgevoel en daarom eis ik maar 10 gulden boete," aldus deed de schout wat water in de boetewijn. Rechter Van Dijke had zo mo gelijk nog meer bewondering en maakte er schuldig zonder straf van. Twee hardrijders verklaarden hun respectievelijke snelheids overschrijdingen aan haperin gen in de techniek. Een Leide- naar had het bestaan om op de Merenwijkse JJsselmeer- laan 64 in plaats van 50 te rijden. Hij voerde aan dat hij niet kon zien hoe hard hij reed. „Mijn snelheidsmeter was namelijk stuk edelachtba re. Ik had al wat onregelma tigheden in de wijzer gezien en zelfs al een afspraak met de garage gemaakt, teen het ding net toen er werd gecontroleerd helemaal uitviel," verklaarde de Leidenaar zijn buitenspori ge snelheid. Rechter Van Dij ke was niet geïmponeerd. „U kunt drie dingen doen. U kunt langzaam gaan rijden, u kunt ook helemaal niet gaan rijden of u kunt het risico nemen door wat harder te rijden, en dat hebt u gedaan." Verkeers schout Van Ham viel de rech ter bij. „Waar trekken we de grens als we iedereen die wat aan zijn auto heeft maar gaan vrijspreken als hij een overtre ding maakt." Verdachte liep 40 gulden boete op. Een andere verdachte, een kleine zelfstandige greep de falende techniek aan om een snelheidsovertreding onmoge lijk te maken. „Er staat dat ik 67 reed, maar dat kan niet want toen ik op die dag op de Van der Valck Boumanweg reed was mijn versnellings- bank stuk, ik kon niet verder schakelen dan de tweede ver snelling. En dan kan je met een bestelwagen geen 67 rij den." Verdachte kon van deze ongelukkige gebeurtenis geen verpletterende bewijzen over leggen, maar rechter Van Dij ke geloofde het wel, sprak van de harde tijden waarin de zelf standigen plegen te verkeren en vonniste schuldig zonder straf." D'66-KAMERLID BEZOEKT SLEUTELSTAD LEIDEN Het D'66-Kamerlid mevrouw Elida Wesel heeft gisteren in Leiden een bezoek gebracht aan verschillende or ganisaties die zich bezighou den met de problematiek rond „drug- en alcoholgebruik". Me vrouw Wessel, lid van de vaste Kamercommissie voor Volks- gezonheid, zal van de gesprek ken die zij ondermeer met haar partijgenoot wethouder B. D. Oosterman (CRM) heeft gevoerd verslag doen in Den Haag. In juni wordt in de Tweede Kamer de nota Drug gebruik behandeld, hetgeen een inventarisatie betekent van het tot dusverre gevoerde beleid en de stand van zaken rond deze materie in het alge meen. In de gisteren gehouden ge sprekken met onder andere mevrouw M. C. Zwart, directri ce van de GG en GD, en verte genwoordigers van het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs, bleek de behoefte naar een gericht maatschappelijk werk op het gebied van ge noemde problematiek erg sterk te zijn. Ondanks de door de overheid alom ingestelde bezui nigingen zou de Kamer met een prioriteitenstelling ten aan zien van het maatschappelijk werk moeten komen, zo meen de mevrouw Wessel. „Het is toch te gek als je bedenkt dat zesenhalve man zich in deze stad met het drug- en alcohol- beleid moeten bezighouden. Dat is veel te weinig. Hier in Leiden heeft mij overigens ge troffen, dat niet, zoals in ande re steden het geval is, een com petentiestrijd over de hoofden van de cliënten wordt gestre den. Je ziet maar al te vaak. dat bèpaale welzijnswerkers hun methode als de enige juiste Mevrouw E. Wessel betitelen en in een soort van concurrentie met andersden kenden de cliënten naar zich toetrekken. Zoiets kan hele maal verkeerd uitpakken". Veel aandacht genoten tijdens het werkbezoek van Elida Wes sel de jeugdige verslaafden aan „hard drugs" en „alcohol". In Leiden zouden ongeveer 300 mensen aan hard drugs ver slaafd zijn. De leeftijdsgrens voor het gebruik van verdoven de middelen en alcohol komt steeds lager te liggen. Scholie ren zouden de eerste groep vor men, die het misbruik ervan aan den lijve ondervinden Ook-club- en buurthuizen heb ben vaker te maken met het gebruik van drugs door veelal zeer jonge mensen. CHRISTEN APPEL Woensdag 24 mei a.s. 20.00 uur VERKIEZINGS MANIFESTATIE met de minister van CRM MEVR. M. H. M. F. GARDENIERS-BERENDSEN en lijsttrekker MR. H. E. A. DRIESSEN in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat nr. 60..

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5