Zon verwarmt Noordwijks badwater Vondst redt toneelvoorzieningen in wijkgebouw Zijlkwartier Demonstratie tijdens raad Leidschendam Warmonds middenstand stapt uit commissie KPJ-CLUBHUIS ZOETERWOUDE CDA Voorhout wil integratie oude en nieuwe dorp PPR: wethouderszetels voor grootste fracties VVD: .Huishoudboekje moet kloppert 1 D'66 Leiderdorp met PPR in zee Subsidie Join KIEZEN 0PH ELK Gemeentebelangen:,Ook woningen voor alleenstaande!^ REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 1978 PAG IN] Wethouder Jansen stelt de zonne-collectoren in gebruik door een druk op de knop XOORDWIJK „We konden niet wach ten", aldus wethouder Ted Jansen, tevens voorzitter van de Raad van Beheer van bet Bollenbad in Noordwijk. In de machi nekamer van het zwembad drukte hij van een vierkant kastje de knop eerst uit en toen weer in. En met deze ceromie was de installatie, die zonne-energie benut voor de verwarming van het badwater officieel in gebruik genomen. Een simpel gebeuren, maar niettemin een feit van historische betekenis, want het is de eer ste maal dat in Europa zonnewarmte ge bruikt wordt om koud zwemwater op temperatuur te brengen. Met het indrukken van de knop werden de collectoren, 72 vierkante meter in totaal en gelegen aan de schuine zijde van het zwembaddak, in bedrijf gesteld. Koud zwembad water wordt via een buizensys teem langs de collectoren en daar met zonne-energie op een bepaalde tempera tuur gebracht. Een en ander kwam tot stand in samenwerking met ministerie van economische zaken en Sportfondsenbad Nederland, bij de opening vertegenwoor digd door ir. Schenk. In een toespraak releveerde Jansen dat het drie jaar bestaande Bollenbad in de loop van deze maand haar miljoenste bezoeke- r(ster) hoopt te ontvangen. Als er wat te besparen valt, dan is de wethouder er als de kippen bij, zeker als het energie betreft. Zo werd een half jaar geleden een warmteterugwinningsinstalla- tie in gebruik genomen, waarmede men een kwart van de jaarlijkse gebruikte hoe veelheid aardgas ad 600.000 kubieke be spaart, hetgeen een geldelijk voordeel ople vert van zo'n 35.000.- 's jaars. Het zonne-energieproject beoogt niet in de eerste plaats economische gewin, zo bleek uit het betoog van de voorzitter van de Raad van Beheer. Het ligt meer in de sfeer van onderzoek, passend in het maatschap pelijke gebeuren. LEIDERDORP Dankzij een vondst van het raadslid J. Verdier (CDA) kunnen in bet in aanbouw zijnde wijkgebouw in het Zijlkwartier toneelvoorzieningen worden aangebracht. Problemen over het collegevoorstel ont stonden toen de fracties van CDA en PvdA grote moeite bleken te hebben met het verstrekken van een extra krediet van 30 mille voor de toneelvoorzieningen. Raad slid Verdier doorbrak de patstelling door te suggereren het culturele fonds van de gemeente wat van financiën te ontlasten en daarmee de kosten te financieren. Wet houder C. Gordijn, die tijdens de discus sies op de noodzakelijkheid van een derge lijke voorziening voor het Zijlkwartier en toneelvereniging Toverlei had gewezen ,.Er moet toneel gespeeld worden en dat kan niet zonder gordijnen" zal op uitno diging van raadslid Verdier een aantal Leiderdorpers benaderen voor „het stellen van een culturele daad". Houtkampconcerten De raad ging akkoord met het verlenen van een subsidie van 6.675,- aan K. O. voor het organiseren van de jaarlijks terugkerende openluchtconcerten, zij het onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat volgende jaren de opzet belangrijk eenvou diger zou zijn. Men vond dat te veel van het oorspronkelijke karakter, het geven van harmonie- en fanfareconcerten, was afgeweken. De kabel-TV blijft de gemoederen in Lei derdorp bezig houden. De door de raad toegezegde keuzevrijheid, door middel van de mogelijkheid van het plaatsen van eigen antennes, blijkt door sommige verhuurders van woningcomplexen, met uitzondering van de AWL, te worden gefrustreerd. Men beroept zich daarbij op de nog geldende gemeentelijke bouwverordening die dat zou verbieden. Naar aanleiding van vragen uit alle raadsfracties deelde wethouder Drenth mede, dat een herziening van de bouwverordening in voorbereiding is. Ook wordt een nadere studie gemaakt van de mogelijkheid om filters te plaatsen bij degenen die geen prijs stellen op de ont vangst van buitenlandse zenders. Wegens de mogelijkheid van fraude was hiertoe nog geen werk van gemaakt. LEIDERDORP De Leiderdorpse afdeling van D'66, die zoals bekend door het late inleveren van de kandidatenlijst niet aan de gemeenteraadsverkiezingen kan meedoen, heeft in de gister avond gehouden partijvergadering besloten tot samenwerking met de PPR, hetgeen een voortzetting inhoud van de samen werking zoals die ook in de afgelopen zittingsperiode plaats heeft gevonden. Zoals bekend hebben ook de PvdA en de WD aangeboden met D"66 samen te werken. De PvdA zou één van de kandidaten - die zich daartoe bereid verklaarde - gebruiken om het D'66 programma, dat volgens hen geen wezenlijke verschillen ver toond met dat van de PvdA. uit te voeren. De kandidaat moest goede contacten met D'66 onderhouden en verantwoording afleg gen over het gevoerde beleid. De samenwerking met de WD zou betekenen dat de leden van D'66 gingen meedraaien met de WD-fractievergaderingen en gezamenlijk de ledenvergaderingen houden, waardoor D'66 zijn invloed bleef behouden. De PPR genoot bij het bestuur en de leden echter toch de voorkeur daar de PPR het „verst" wil gaan in de samenwerking, met vervangende kandidaten die zich sterk willen maken voor de verwezenlijking van het programma van D'66, dat overigens óók niet veel van het PPR-programma verschilt. Ongeval op Engelselaan VOORHOUT Een 17-jarige passeren van een vrachtauto inwoner van Voorhout is giste- frontaal tegen een hem tege- ren zwaar aan het linkerbeen moet komende personenauto, gewond geraakt bij een onge- De jongeman is opgenomen in val op de Engelselaan. De het Academisch Ziekenhuis in bromfietser botste tijdens het Leiden. LEIDSCHENDAM Enkele tientallen bewoners van de Mid denweg, Veenweg en omgeving hebben gisteravond tijdens de raadsvergadering van Leidschendam gedemonstreerd tegen de bouwlokatie Leidschendam-Oost. Met spandoeken op de publie ke tribunes benadrukten de demonstranten hun angst voor „een tweede zoetermeer op de plaats van de Drie Molens". De Leidschendamse raadsvergadering kende overigens toch al een ongewoon verloop. Tijdens de spreektijd voor burgers voer den vijf leerlingen van de lagere school Prinses Margriet het woord. Zij vroegen maatregelen tegen de overlast door honden- vuil. Bloemencultuur neemt afscheid Aan H. de la Mar HILLEGOM t Ware geluk vindt je niet alleen door te doen wat je graag wilt, maar door te willen wat je moet doen". Met deze wijze woorden besloot gisteren de heer H. A. G. de la Mar, tot voor kort algemeen secretaris-penning- meester van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencultuur, zijn dank woord. Hij was in het Hille- gomse Treslong letterlijk en fi guurlijk in de bloemetjes gezet in verband met zijn afscheid De heer De la Mar heeft in de loop der jaren veel verdiensten gehad voor de bloembollencul tuur. Hij werd daarvoor al on derscheiden met de Nic. Da mesmedaille en het ridder schap in de Orde van Oranje Nassau. Onlangs werd hij be noemd tot erelid van de Konin klijke. De echtgenote van de scheidende functionaris ont ving een boeket tulpen Mada me de la Mar. XOORDWIJK - In de van avond te houden' vergadering stellen b w de gemeenteraad voor aan de stichting JOIN een subsidie van 34.950.- te verstrekken voor de uitvoe ring van haar cultureel pro gramma in het komende sei zoen. Het subsidiebeleid van de ge meente was gericht op een. jaarlijkse verhoging van de subsidie met 20%. In deze bere kening zou JOIN voor het sei zoen 1978'1779 slechts 24.000.- te goed hebben. In de toelichting op het voor stel tonen B. en W. begrip voor de problematiek van JOIN-cul- tuur. dat een totaal programma op goed niveau wil brengen en rekening heeft te houden met de fors gestegen contractprij zen van de verschillende arties ten en ffroeDen. DOOR UITBLIJVEN VERBETERING DORPSSTRAAT WARMOND De Warmondse middenstand is het wachten op de al jarenlang beloofde herbestrating van de Dorps straat moe. De leden van de adviescommissie midden standszaken heeft in een brief aan het gemeentebestuur te kennen gegeven het niet lan ger zinvol te vinden zitting te hebben in deze commissie. Zij verzoeken de raad en het colle ge van B en W de commissie op te heffen en te vervangen door een raadscommissie zoals die ook bestaan voor openbare werken, ruimtelijke ordening e.d. De leden van de. commissie middenstandszaken spreken hun afkeuring uit over het feit dat de plannen voor herbestra ting in de ijskast zijn gestopt en dat niet. zoals vorig jaar werd toegezegd, dit voorjaar is begonnen met hel in fases uit- ZOETERWOUDE Achter het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg komt waar schijnlijk het nieuwe clubhuis van de KPJ-Zoeterwoude. Wet houder De Jong heeft kort ge leden, op een verzoek om bouwgrond van de KPJ, toe zeggingen in deze richting ge daan. Het zou dan voor het eerst in het 14-jarige bestaan van de plaatselijke katholieke plattelands jongeren zijn, dat ze een eigen „home" krijgen. Voorheen werd gebruik ge maakt van de diverse andere gelegenheden, waaronder een clubhuis aan de Noord Aa. Een en ander werd bekend op de nogal rommelig verlopen jaarvergadering in het clubhuis van de voetbalvereniging SJZ. Het rommelige bestond vooral uit enige onenigheid wat be treft de verkiezing van een nieuw bestuur. Dit als gevolg van het feit van een weinig enthousiaste houding van de leden. Uiteindelijk kwamen de volgende nieuwe mensen naar voren: Anneke Salm, Kees Berg, Frans de Jong, Adriaan Wijsman en Wim den Blanken. Als belangrijkste taak moet nu dus de realisering van het club huis gezien worden. De teke ningen zijn reeds ingediend en men hoopt zo snel mogelijk met de bouw te kunnen begin nen. Het gebouw van 191 vier kante meter moet 55.000 gulden gaan kosten, waarbij de inrich ting dan geheel voor rekening van de KPJ komt. Voor het organiseren van grote activitei ten zal echter gebruik gemaakt blijven van o.a. het Don Bosco- huis aan de Zuidbuurtseweg. Dit i.v.m. een drankvergun ning. Ook gaat de gemeente er van uit dat de belangen van de plaatselijke middenstand zo min mogelijk geschaad mogen worden. voeren van het werk. De herbestrating van de Dorps straat staat al jaren op het prioriteitenlijstje van de ge meente Warmond maar steeds komt er iets tussen als het op uitvoering van de plannen aan komt. De vernieuwing van de riolering was enige jaren gele den ooi-zaak van vertraging. Nu is het wachten op honore ring van een subsidieaanvrage, bovendien zal in de herfst ka- bel-tv worden aangelegd zodat de Dorpsstraat zal moeten wor den opgebroken. De Warmondse middenstand heeft inmiddels het geduld ver loren. De winkeliers vrezen dat steeds meer van hun klanten de wijk zullen nemen naar win kelcentra in de naaste omge ving waar men ook met kinder wagens en boodschappentas sen behoorlijk kan winkelen. Kabeltelevisie in Wassenaar WASSENAAR De Wasse- naarse gemeenteraad heeft gis teravond het definitieve besluit genomen tot aanleg van een centrale antenne inrichting. De bewoners gaan 50 gulden en treegeld betalen; voor huizen in minder dichte bebouwde gebie den varieert het entreegeld van 350 tot 750 gulden. Per maand betaalt de abonnee 13 gulden. De aanleg en exploitatie wordt verzorgd door nv Casema. Het signaal ontvangt Wassenaar door middel van een kabelver binding met Mariahoeve. De eerste aansluitingen zijn voor 15 december gereed. VOORHOUT In de rubriek kiezen op elkaar ontvangt de redaktie van de Leidse Courant van daag de lijsttrekkers van alle Voorhoutse raadsfracties. J. G. Huigsloot (CDA), A. W. de Groot (PPR), J. Warmerhoven (Gemeentebelangen) en J. H. ij Dirkse van de VVD geven in kort bestek hun visie op een I viertal concrete vragen. Aan de orde komen de vragen: Hoe ziet de fractie de uitbreiding van Voorhout in „Oosthout".p, Hoe ziet de fractie de bezetting van de wethouderszetels. Wordt de prioriteitenstelling het sluitstuk in de komende raadsperiode. Hoe denkt de fractie over het verenigingsleven? J. G. Huigsloot (CDA) A. W. de Groot (PPR) J. Warmerhoven (Gem. Bei.) J. H. Dirkse (VVD) De fractie is verheugd over het feit dat het thans praktisch zeker is dat de Pro vincie toestemming zal geven voor de bouw van ca. 1500 woningen in het plan Oosthout. Daarmee kan tegemoet worden gekomen aan de ook door onze fractie geuite wens dat de uitbreiding van Voor hout uit economisch èn uit sociologisch oogpunt verantwoord zal zijn. De integra tie met het oude dorp kan mede door de bouw van een tweetal fiets-' en voetgan gerstunnels beter worden gerealiseerd. Tevens wordt daardoor de bereikbaar heid van de nieuwe sporthal vanuit de bestaande woningen en scholen aanmer kelijk verbeterd. Bij de bouw van de nieuwe woningen zal verscheidenheid in bouwvormen en gebruiksmogelijkheden worden nagestreefd. Echter geen hoog bouw. Voorts dienen de woningen betaal baar te zijn, ook voor minder draag- krachtigen. Rekening moet worden ge houden met de gerechtvaardigde woon wensen van allen, ook met die van alleen staanden en jeugdigen. Met betrekking tot de verdeling van de wethouderszetels na de komende verkie zingen stelt de fractie vooraf geen enkele eis. Nadat de stembus heeft gesproken, is de fractie bereid met alle andere frac ties te spreken in een open beraad. Wel kan reeds nu worden gesteld dat het CDA de lijsttrekker als eerstgeroepene uit zijn kring voor een wethouderschap zal voordragen. In de komende raadsperiode zal de finan ciële meerjarenraming met het wensen- lijstje de leidraad moeten zijn bij het vaststellen van het investeringsprogram ma. Jaarlijks bij de behandeling van de begroting zal moeten worden nagegaan in hoeverre de beschikbare financiële ruimte realisering van de gewenste vó zieningen mogelijk maakt. Nadrukkë wordt gesteld dat een meerjarenraml niet star mag zijn, maar jaarlijks i eventuele nieuwe gegevens in overa stemming moet kunnen worden gebraL 'De fractie is van mening dat er in Vcp hout een bloeiend verenigingslevenL Gewezen wordt bijv. op de Volksunivej] teit, die uit de verre omtrek cursisy trekt; voorts op de voetbal-, de hand!) en de tennisvereniging en vele kleiru verenigingen. Tot nu toe ontbrak edf een goede mogelijkheid in het dorp P binnensport te beoefenen. Wij zijn enp' overtuigd dat de bouw van de nieifc sporthal een impuls zal geven aan jg oprichting van verenigingen van binni sporters. Naar onze mening dienen qif ook Voorhouters prioriteit te genieten!) het gebruik van de sporthal h Uitbreiding Voorhout: Wij wa ren, zijn en blijven fel tegen een zodanige uitbreiding waardoor vooral het sociale, maar ook het landschappelij ke karakter van ons dorp ern stig wordt aangetast. Men be denke nl. dat het veel moeilij ker is die verloren waarden te herwinnen dan het inhalen van een „achterstand" in ma teriële voorzieningen, (woning bouw; zwembad: sporthal). De Provincie spreekt echter een hartig woordje mee en daar door het probleem: óf onze woningzoekenden naar elders (wanneer?; waar?); óf wél in Voorhout, maar dat is om pla nologische redenen alleen haalbaar wanneer een aantal woningzoekenden uit buurge meenten, dus een beperkte uit breiding wordt aanvaard. Wél zal de nieuwe raad om meer dere redenen zeer waakzaam moeten blijven' opdat onver- kórt wordt vastgehouden aan de keiharde waarheid dat Voorhout nog iets „eigens" heeft, zodat later gezegd kan worden „Voorhout is ge groeid" en niet „gemaakt" In beginsel dienen de wethou derszetels door de twee partij en met de meeste raadszetels te worden bezet. In elk geval mag één partij, en zeker geen minderheidspartij (zoals nu nog wel het geval is) beide zetels bezetten. Omdat mijn fractiegenote buiten Voorhout verblijft en niet bereikbaar is, kan ik dus niet volledig na mens de fractie antwoorden. Wél kan ik zeggen dat wan neer wij tot een van die twee grootste partijen in de raad mogen behoren, ik in elk geval bereid ben opnieuw het wet houderschap te aanvaarden. Een prioriteitenschema als on derdeel van een meerjaren planning mag nooit een sluit stuk, maar moet een bereid heidsvisie aan het begin van de komende raadsperiode zijn. Het ontbreken van zo'n vier jaar lang beloofd plan, was één van de redenen waarom wij tegen de uitgave van drie en een half miljoen voor een sporthal etc. stemden. Niet omdat wij tégen een sporthal zouden zijn. Wij zijn vóór een sporthal, ook vóór een zwem bad, ook voor een bibliotheek, ook voor een optimale volk stuinvoorziening en ga zo maar door. Maar als ouders hun twee kinderen hebben be loofd het spaargeld in geza menlijk overleg, eerlijk (priori teiten) te verdelen en dan plot seling op een avond blijkt dat zonder dat beloofde overleg (prioriteiten) het kind dat graag sport e.d. (sporthal) al het spaargeld (2 1/2 miljoen) krijgt, het andere kind dat graag leest (bibliotheek) dat dan zelf maar moet betalen (tarieven; contributie; belastin gen), dan v^aag ik mij af wal eigenaardig is. zulk een beleid goedkeuren of, zoals wij de den, afkeuren? Desalniette min, al is Voorhouts spaargeld op vind ik dat bij de start door de nieuwe raad, een meerja renplanning beschikbaar dient te zijn. Dit is niet eenvoudig, wordt vooral op het gel van het algemeen en gespe, liseerd maatschappelijk wjjl en de gezondheidszorg op gionaal niveau getracht in bi hoeften te voorzien. Voor betreft jeugd, sport, cultui vrije-tijdsbesteding plaatselijk reeds veel en g< georganiseerd. Het is echT niet uitgesloten dat nieuwe ït tiatieven zich aandienen. HifJ bij valt te denken aan b( jeugdgemeenteraad; speA theek; huiswerkclubs; korftr schermen; hockey; hobl clubs; trimbanen; discothe^ In elk geval is één hiaat n/ steeds niet opgevuld. Dat| het gebrek aan een team v mensen die eindelijke eens organisatie van een object informerend eigen Voorhi weekblad kunnen en di aanpakken. Maar missel komt dat toch nog eens. K| torn. elk initiatief dat de 1< baarheid van onze gem< schap bevordert zal door gemeentebestuur loyaal nen te worden gestimuleerd j1? zonodig gesubsidieerd. Da bij dient de grootst mogelijl' zelfstandigheid van het pai culier initiatief te blijven j;J waarborgd. Het mag nooit zijn dat „wanneer de geme< te betaalt, zij ook het deun bepaalt" Hoe wij de uitbreiding van „Oosthout" gerealiseerd willen zien: allereerst bou wen voor Voorhouters, zoals premie-, woningwet- en vrije sectorwoningen, maar óók woningen voor alleenstaan de^). Daarnaast, om het totale plan financieel haalbaar te maken, er moet namelijk ook voor voetgangerstunneltjes en ontsluitingswegen veel geld gebruikt worden, moeten wij bouwen voor een grotere behoefte als alleen Voorhoutse. Dit moet door opvanging van mensen uit de Bollenstreek gebeuren. Dit om ener zijds kostbare cultuurgrond te sparen in de streek, anderzijds omdat deze mensen qua hun geaardheid en karakter 't beste bij ons aangepast kunnen worden, en wij bij hun, een eenheid dus. Vooral hoopt onze fractie dat deze nieuwe wijk géén eigen leven gaat leiden. We hopen dan ook dat wij de Herenstraat als winkel straat aantrekkelijker kunnen ma(cen, mede door aanleg van een marktplaats en parkeerruimte en hopen dus daar, evanals op de recreatie- en sportplaat- sen, deze nieuwe bewoners te ontmoeten in 't bestaande dorp. De bezetting van de wethouderszetels? Indien er opnieuw afspraken gemaakt worden tussen VVD en CDA dan kunnen wij, als er geen verschuivingen plaats vinden, alleen maar hopen dat men min derheidsgroeperingen óók laat delen in het dagelijks bestuur. Tot op heden was dit niet zo. We hebben er nóg een nare smaak van. Néé. Wat financieel haalbaar is, is be langrijker dan wat wij willen. Dit is in de gemeentelijke huishouding zo maar ook in onze eigen huishouding. We heb ben overigens onze handen vol om de plannen die wij onder handen hebben financieel, d.w.z. zonder belastingver ging rond te krijgen. Het verenigingsleven loopt terug. Lo sch, er is in de recreatie van 't gezin verandering gekomen. De televisie het autobezit heeft een en ander over nomen. Het aantal leden van de Volk niversiteit Voorhout is verheugend. zou men mogen spreken van een hi; 1L op het gebied van het verenigingslef a dan zou er eigenlijk een vereniging m j( ten zijn die materiaal verzamelt over historie van Voorhout, en dit tentoi torie spreekt evenals cultuur onze fr tie aan. Wie zijn verleden niet kent eens iemand, maakt moeilijk een vi op de toekomst. Vandaar dat wij z p vereniging zouden willen steunen oprichting en instandhouding. Voordat de vragen beantwoord worden zou ik de redactie willen danken voor de gelegenheid het WD- standpunt betref fende deze vragen te mogen uiteenzetten. £>e WD meent dat er (in fasen) voldoende woningen gebouwd moeten worden om aan Voorhouters. zowel oud als jong, in de toekomst een woning te garanderen. Daarbij verdient de problematiek van de een- en twee-persoonshuishoudens spe ciale aandacht maar ook die van de minder validen. Indien ook bewoners uit de streek moeten worden opgevangen, dan zal toch de uitbreiding van het dorp niet te snel mogen plaatsvinden, omdat anders de structuur van het dorp kan worden verstoord. Aan de uitbreiding dient een woningbehoef teonderzoek vooraf te gaan. Overigens is het plan Oosthout voor de WD slechts aanvaardbaar als naast de woningwet- bouw de uit een oogpunt van bezitsvorming gewenste bouw van premiekoop- en koopwoningen voldoende aandacht krijgt. De WD meent, dat na de verkiezingen het college van burgemeester en wethouders zoveel mogelijk in overeenstem ming met de samenstelling van de raad moet worden samenge steld. Daarbij is ook de WD bereid om die bestuurlijke Het gemeentelijk huishoudboekje moet kloppen. Daarbij mo 0 gen de uitgaven niet zodanig groeien, dat daardoor eei g drastische verhoging van de onroerend goed belasting noodza n kelijk wordt. Prioriteitstelling mag geen sluitstuk worden eiec ook niet star zijn. Alle kosten voor grotere voorzieningen (zoal p sociaal-educatief centrum, bibliotheek, sportaccommodatie 1 jeugdvoorzieningen e.d.) moeten in hun samenhang woraei bekeken voordat een keus wordt gemaakt. In dat verbantrb is een meerjarenraming gewenst, welke, evenals de prioriteit |e stelling, bijgesteld kan en moe* worden indien nodig. De WD meent dat Voorhout e* n goed verenigingsleven kent,e' Natuurlijk zijn er verlangens van bestaande verenigingen ei10 belangengroepjes op allerlei gebied. Particulier initiatief dien opgebracht te worden om eventuele hiaten op te vuiler waarbij de gemeente Voorhout een helpende hand kan en ma( bieden. De financiële consequenties moeten daarbij zorgvuldig in het oog worden gehouden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4