Atoomkoppen voor Lance-raket udenten juden protest- king tegen ta-Pais MARINE FEL TEGEN MINDER PERSONEEL Luister- en kijkgeld volgend jaar met zes gulden omhoog J BIJ EERSTE LEGERKORPS in Schiedam de ruimte 'IJ SouAcwit Dinsdag 23 mei 1978, 68e jaargang no. 21018 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND jnburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. s (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot I9.00 uur) inten: kwartaal 41.75; jaar 155150; losse nummers: 55 cent. Een mensenleven „Een mensenleven", film over de legendarische Russische danser Vaslav Nijinski op Ned. I om 22.10 uur. Om 19.30 uur „Am Israël Chai", film over Israël. - Ned. II om 19.00 uur laatste „Matchpoint" en om 21.28 uur JDe verpleegsters". Noordelijke wind Veel bewolking met plaatselijk regen of een onweersbui. Mati ge tot vrij krachtige noordelij ke wind. maximumtemp. 13 graden in de kustgebieden. Morgen zon: 5.34 - 21.40, maan; 23.38 - 7.36. Schev. hoog water: 5.03 - 17.32, laag water; 0.48 - 13.13. dtSt irobli >g du Jag ii lal of ks lei bnd. ".ringt. tellen,.1 in ck 3ladelf® (ANP) De 13- Frank van Weereld Iburg heeft gisteren van elf kilometer op een treeplank iet buitenkant van een ie met een snelheid kilometer per uur Til burg-West naar ii.ien raasde. vermaakte zich sa lt een vriendje door station Tilburg West eindjes mee te rij de treeplank van eken de treinen. was het hun erom •n zo laat mogelijk iet perron terug te in. Op een gegeven at had Frank het at van de afsprong g uitgesteld dat hij eer durfde en met de sneller rijdende 1 de verte verdween, iendje waarschuwde orwegen die de trein ze Rijen liet stoppen, loorwegpolitie heeft haal- PaP weer naar huis Mlt. Op de weegschaal Een jonge slechtvalk kijkt wat beledigd nu men hem op een weegschaal heeft ge plaatst in een onder zoekcentrum van een wildreservaat in de Amerikaanse staat Colorado. De slecht valk staat ook in Amerika op uitster ven als gevolg van DDT-besmetting. Het aantal nesten van de slechtvalk is de laat ste jaren sterk terug gelopen. Men hoopt door het vangen van jonge exemplaren de soort te kunnen red den. Na weging werd het jonge dier met zijn broer van een lekker hapje voor zien. MINISTER GARDENIERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister Gardeniers- Berendsen (CRM) zal het luister- en kijkgeld volgend jaar met zes gulden omhoog moeten gaan: van 120,- tot 126,- per jaar. Het luistergeld zal dan omhoog gaan met 1,50: van 36,- naar 37,50. Deze verhogingen zullen ook in 1980 en 1981 moeten plaatsvinden. 'De minister heeft dit de Tweede Kamer meege deeld. Volgens de procedure van de Wet op de omroepbijdragen kan de Kamer gedurende een periode van dertig dagen na de mededeling van de minister vragen om een wetsontwerp terzake. In dat geval zal er over de voorgestelde verho gingen een parlementaire discussie volgen. De minister is van mening dat de luister- en kijkbijdrage in 1982 met 9,- omhoog zal moe ten gaan en het luistergeld met 2,-. DEN HAAG Minister Scholten (Defen sie) heeft het parlement gisteren medege deeld dat de regering besloten heeft de Lance-raketten, waarmee Nederlandse troepen in West-Duitsland zijn bewapend, van atoomkoppen te voorzien. De kern koppen voor de Lance zullen spoedig wor den besteld, zodat het systeem volgend jaar maart operationeel kan zijn. Volgens de minister is het niet verantwoord de nucleaire taak van de verouderde Honest John-raketten die in september buiten dienst worden gesteld, onvervuld te laten. De Eerste Kamer, die vandaag de begro ting van defensie en Navo-kwesties be handelt zal deze kwestie waarschijnlijk al in de discussies betrekken. De minister licht in zijn brief toe, dat elk legerkorps in de centrale sector in Europa over nucleaire wapensystemen moet be schikken. De legerkorpsen van de bondge noten, in dit geval de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Bel gië, beschikken over deze nucleaire syste men. „Op het terrein van tactische nucleai re verdedigingsmogelijkheden vormt het Nederlandse legerkoips op dit moment een zwakke schakel in de bondgenootschappe lijke verdediging en die onevenwichtigheid zou na het buiten dienst stellen van de Honest John worden vergroot", aldus Scholten. Het besluit om de Lance een nucleaire rol te geven, is niet in strijd met het streven van de Nederlandse regering de rol van kernwapens terug te dringen", aldus Scholten. „Dit streven naar verminderde afhankelijkheid van kernwapens zal onver minderd worden voortgezet op basis van een samenhangend beleid met als grondbe ginsel, enerzijds verbetering van de con ventionele verdedigingsmogelijkheden en anderzijds het bereiken van wederzijdse vermindering van de strijdkrachten, die niet tot een vermindering van de veiligheid leiden". De voorganger van de minister op Defen sie het socialistisch Tweede Kamerlid Ste- merdink wil de brief over de atoomkoppen ,ter discussie stellen in een kamerdebat. (Van een onzer verslaggevers) - In alle universiteitssteden houden studenten mor- Iprotest tegen de nota-Pais een collegestaking tussen een uur 's middags. De studentenvakbonden verwachten dat (oneel uit solidariteit hetzelfde zal doen. Ie werkonderbreking houden de studenten protestbijeen- onder het motto „Weg met de vierjaren nota-Pais". Op ;enkomsten zullen de ontevreden studenten zich beraad- /er verdere acties tegen de omstreden nota, aldus het Overleg Grondraden. het LOG (waarin alle studentenvakbonden samenwer- de grootste bezwaren gericht legen de plannen van de cursusduur van alle studierichtingen met een jaar brengen tot vier jaar. Dit betekent een verzwaring van ie, hetgeen er volgens een woordvoerder op neerkomt ïlectie van studenten automatisch strenger zal zijn. ir de plannen van Pais om de tqegang van het onderwijs Pgirioctoraal te beperken tot 40 procent van de afgestudeer den de studenten geen goed woord over. aliteit van het onderwijs zal ingrijpend worden verlaagd", t LOG. Alsof Venetië in normale omstan digheden al met genoeg waterwe gen kent. hebben enorme regen buien gisteren voor nog wat extra gezorgd Op het San Marcoplein kon de riolering het hemelwater niet snel genoeg verwerken, zodat gedwongen voet baden er het ge volg van waren. (Van onze kunstre dactie) Den Haag De ratten van de West- duitse regisseur Werner Herzog die in Delft geen poot aan de grond kre gen om op te tre den in de film Nos- feratu, zijn uiteind elijk toch voor de camera's gekomen. Niet in Delft, maar op een schip in de Lange Haven in Schiedam. Met toestemming van de schriftelijk op de hoogte gestel de omwonenden werden 300 heel NA VERBOD DELFT Ratten kregen tamme, gesterili seerde ratten te werk gesteld, hoe wel het moeilijk was de dieren, die ook van de Dieren bescherming werk vergunning hadden gekregen, tot enige beweging aan te zetten. De ratten betekenden voor de volksgezondheid geen enkel gevaar en werden boven dien door een ratte- nexpert terdege in de gaten gehouden. Inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - In Alphen aan den Rijn zijn weer een aantal inbraken ge pleegd. Uit de kantine van de voetbalvereniging Alphen ver dween 100,-. De daders kwa men binnen door een ruit stuk te slaan. Bij het winkelinstalla- •iebedrijf van 't Wout en bij Haalhout op het industrieter rein West werd eveneens inge broken. Voor zover bekend wordt er niets vermist. Bij de meubelzaak van Bok in de Raadhuisstraat werd voor 250,- aan bouwmaterialen weggehaald. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. m. tfiu met toestemming van mepnenden in Schiedam aan 1.87| WACHT WEL TCT s><;h> p ZlNKT HËT) (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De leiding van de Koninklijke Marine is zeer bezorgd over de personeels voorziening bij de Marine. Het daarvoor beschikbare budget is veel te klein, zo heeft de Mari neleiding minister Scholten en staatssecretaris Van Lent (De fensie) meegedeeld. Als de Defensienota van 1974 volledig wordt uitgevoerd zal de Marine in 1983 uit 16.000 man bestaan, maar dat aantal is te gering. De marinestaf wijst de bewindslieden erop dat dit krijgsmachtonderdeel minstens 17.500 man (ongeveer de huidige sterkte) zal moeten omvatten. Het is volgens de marineleiding duide lijk dat er meer financiën beschikbaar moeten komen; zo niet dan zullen sché pen aan de wal gehouden moeten wor den, met als consequentie dat Navo-ta- ken zullen worden afgestoten. De personeelsproblemen van de marine zijn op het ministerie bekend; de vorige minister van Defensie Stemerdink wees al op het personeelsvraagstuk bij de krijgsmacht in zijn in de formatieperio de opgestelde knelpuntennota. Nadien zij de personeelsproblemen bij de mari ne geïnventariseerd onder leiding van staatssecretaris Van Lent die zich in het bijzonder met personeelszaken bezig houdt. Het is niet onmogelijk dat over een en ander vandaag mededelingen gedaan zullen worden bij de bespreking van de Defensiebegroting in de Eerste Kamer. Enkele senatoren hebben er vragen over gesteld in de schriftelijke voorbehandeling. De Marineluchtvaartdienst kampt op dit moment bijvoorbeeld met een tekort van 80 man. De Admiraliteitsraad heeft onlangs over de personeelsproblematiek uitvoerig met de personeelsorganisaties gesproken die onder meer wezen op grote tekorten in de walorganisaties en aan opertioneel inzetbare officieren. Nieuw geval van polio Utrecht De zestienjarige jongen uit Vriezenveen, die af gelopen week met verschijnse len van kinderverlamming in een Almelo's ziekenhuis werd opgenomen, heeft inderdaad polio. Er zijn nu twaalf „zeke re" en drie vermoedelijke ge vallen. PvdA Lisse wil geluid LISSE De PvdA raadsfrac- ring. De PvdA noemt het ont- tie van de gemeenteraad in houden van een vergunning Lisse onverweegt een kort ge- „een politieke inmenging in het ding voor het Ambtenarenge- verkiezingsgebeuren". Burge- recht aan te spannen, omdat meester Berends van Lisse mo- het gemeentebestuur heeft ge- tiveerde het besluit tijdens een weigerd op de dag van de ver- onlangs gehouden raadsverga- kiezingen een geluidswagen dering met de opmerking, dat door het dorp te laten rijden. De Lissese socialisten hebben voorlopig protest aangetekend tegen de gemeentelijke weige- ,het een goed gebruik was, dat de verkiezingsdag in betrekke lijke rust wordt doorgebracht". Hij had daarom geen behoefte aan een „Bla-Bla-wagen". Vrouw overleden na ongeval VOORSCHOTEN Een ongeval op de kruising van de Beethovenlaan en de Mozartlaan in Voorschoten heeft gis termiddag het leven ge kost aan de 68-jarige me vrouw A. M. Waisfisz- Steensma uit Voorscho ten. De vrouw werd, toen zij de Beethovenlaan wilde overste ken, door een auto, bestuurd door een 31-jarige inwoner van Voorschoten, gegrepen. De vrouw werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar zij later op de avond is overleden. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje. nietwaar! Boekhouder aan de haal met 30.000 gulden Ajnsterdam Een 29-jarige boekhoder van het Concertge bouw blijkt te zijn verdwenen met 30.000 gulden van zijn werkgever. Op de dag van zijn verdwijning kreeg de man de opdracht bij een bank dertig biljetten van duizend gulden te wisselen voor klein geld. Hij keerde niet meer naar zijn werkgever terug. Inmiddels is wegens verduistering aangifte gedaan bij de Amsterdamse politie. woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1