Dusbaba bedankt op laatste moment structuurrapport 1 Betaald voetbal niet akkoord met Bronstring trekt profijt van absentie Lof voor Oranje Vi aatste Panatta schakelt Gerulaitis uit in eerste ronde VAN LEEUWEN NIET MEE NAAR ARGENTINIË Michels rond met AZ-'67" chake ijn tit en de en J. tpioen >lgd inette hen i Emei ;ld m tioren. »(Cr7 ..ooye chtw< igen rouda rms)J ink j van Dtto n (Of nene tijnsj bissc an l| LEIDSE COURANT PAGINA 11- (Van onze dammedewerker) DEN HAAG - In de achtste en negende ronde van de finale om het damkampioen schap van Zuid-Holland was de belang rijkste gebeurtenis wel dat één van de vier leiders, de Rotterdammer Fokke de Jong, zonder enige opgave van redenen niet achter het bord verscheen. Het meest daarvan profiteerde Bronstring die mede door een reglementaire overwinning nu na de negende ronde samen met Bakker aan de leiding gaat. Met een punt achter stand volgt Rijkaart terwijl de overige spelers voor de titel en één van de twee plaatsen die recht geven tot deelname aan de nationale halve finale lijken uitgescha keld. Vnnr Hp TTaapcp vprtp«?ervwnnrdigers is in de provinciale titelstrijd slechts een plaats in de betere middenmoot weggelegd, waar bij Kain en vooral ook Vrolijk beiden nog kansen hebben op een plaats bij de eerste vier die een nieuwe finaleplaats garan deert. Vrolijk won in de achtste ronde moeiteloos van Van Eijk, die een verkeer de combinatie opzette en in de negende ronde werd ook Buyserd al snel met schijf- verlies geconfronteerd. De voluit op winst spelende Kain had in de achtste ronde eveneens weinig moeite met de technisch zwakkere Buyserd, maar zag een ronde later zijn alles-of-niets-tactiek tegen Bak ker in een nederlaag resulteren. Peter van der Stap probeerde tegen de koplopers Bakker en Rijkaart zijn hoge positie met verdedigend spel.te behouden, kwam daar bij vooral tegen Bakker erg ver, maar moest uiteindelijk toch met twee nederla gen genoegen nemen. Uitslagen van de achtste en negende ron de: Van Eijk-Vrolijk 0-2; Buyserd-Kain 0-2; Bakker-Van der Stap 2-0; Rijkaart-Noordo ven 1-1; De Jong-Bronstring 0-2 (regl.); Smeenk-Huisman 1-1; Vrolijk-Buyserd 2-0; Kain-Bakker 0-2; Van der Stap-Rijkaart 0-2; Noordoven-De Jong 2- 0 (regl.); Bron- string-Smeenk 2-0; Huisman-Van Eijk 0-2. De stand na de negende ronde luidt: 1. Bakker en Bronstring 14 pnt.; 3. Rij kaart 13 pnt.; 4. Vrolijk 11 pnt.; 5. De Jong en Kain 10 pnt.; 7. Smeenk en Van der Stap 9 pnt.; 9. Noordoven en Van Eijk 6 r»nt11 Huisman 5 pnt 12. Buvserd 1 ont ROME Op de eerste dag van het open toernooi om de Italiaanse tennistitels heeft Adriano Panatta voor eigen publiek voor een sensatie gezorgd door titelhouder Vitas Gerulaitis in twee sets uit te schakelen: 7—6 7—5. In de eerste set stond de Amerikaan, die veel moeite had met de beslissingen van de lijnrechters, zelfs met 50 voor. Panatta vocht terug en zette alsnog de set, na een enerverende tie-break, in winst om (7—6). In de tweede reeks doorbrak de Italiaan, die het toernooi in 1976 op zijn naam had gebracht, in de twaalfde game de service van Gerulaitis en won daardoor de set (7—5) en de partij. De als eerste geplaatste Björn Borg had het niet gemakkelijk tegen de vrij onbekende Ricardo Ycaza uit Equador. Borg, die voor de eerste keer na een duimblessure twee weken geleden in een wedstrijd uitkwam, moest de eerste set zelfs aan Ycaza laten (46), maar kreeg daarna de „touch" weer terug en won de beide volgende sets met 6—0 en 6—2. De voornaamste uitslagen uit de eerste ronde zijn: Pannata (Ita)Gerulai tis (VSt) 7—6 7—5; Borg (Zwe>—Ycaza (Equ) 4—6 6—0 6—2; Dibbs (VSt>—Borowiak (VSt) 6-^ 6-4. Dames: Janet Newberry (VSt)Daniela Marzoni (Ita) 67 6—1 64; Laura Dupont sbaba Nico de Bree afgevallen Dusbaba, Van Leeuwen en lijn uit de boot gevallen. Dat 1st niet met het Nederlands naar Argentinië, waar vol- eek het wereldkampioen- tbal begint. verrassend is het afhaken Yvftny Dusbaba, de laatste man eje' 9er*ec'1^ en door Happel zater- :ruine3f>ekozen voor de zestien voor 9. qjk. Dusbaba verscheen giste- op ke* KNVB-sportcentrum Telefonisch had hij aanvoer- id Krol medegedeeld, dat hij ier wenste af te zien van het ïlf heb ik geen contact gehad met lat is ook mijn taak niet. Ik heb hem indere jongens, uitgenodigd om naar imen. Dat heeft hij niet gedaan. Dat ilf weten. Daar verdiep ik me verder il heeft Dusbaba gesproken en via ik begrepen dat Dusbaba niet mee •eshssjan is voor mij alles over. Graag of Jjiet". ig van Dusbaba kwam bij iedereen ;lagen verrassing. Ook bij de spelers inje-selectie zelf. Johhny Rep: „Tij- ip naar Parijs en Wenen deed hij heel snap er werkelijk niets van". Hap- 'as teleurgesteld omdat hij in Wenen j basis stond. Geen woord heeft hij Ik ben met Rensenbrink en ,^^van Schiphol naar Brussel gereden kondag terugkwamen uit Oostenrijk. in de auto, toch altijd nog een ritje I kwartier, is met geen woord gerept ventueel bedanken", lusbaba's clubmakker Rob Rensen- ft Dusbaba apart genomen om zijn J-twijfels te verklaren. Rensenbrink: lat Happel ons in Brussel had afgezet et Dusbaba gesproken. Hij aarzelde jdje. Zowel hij als zijn vrouw vond Den Ion, z0 van huis te zijn. Toen "kere: televisie de beelden uit Zafre zag, dan ok d< ïldig heeft hij de knoop doorgehakt Al die ellende is niets voor hem. Dat wil hij in Argentinië niet meemaken". Het vertrek van Dusbaba betekent dat de PSV- er Ernie Brandts tegen de oorspronkelijke be doelingen in toch mee gaat naar Argentinië. De anderen die vrijdag vertrekken, zijn: Jongbloed, Schrijvers, Doesburg, Suurbier, Krol, Hoven- kamp, Wildschut, Van Kraay, Rijsbergen, Port- vliet, Van Hanegem, Willy van de Kerkhof, Haan, Boskamp, Neeskens, Jansen, René van de Kerkhof, Nanninga, Rep, Lubs;e, en Rensen brink. De afgevallen Henk van Leeuwen: „Natuurlijk is het een teleurstelling. Toch voelde ik het al een paar dagen aankomen. Die blessure heeft een rol gespeeld. Ik ben nog niet helemaal fit. Dat heeft Happel mij in een gesprek onder vier ogen ook gezegd. Kijk, met Hovenkamp kunnen ze risico's nemen met die blessure. Twee gebles seerde spelers meenemen maakt de spoeling dun. Daarom heb ik er ondanks mijn grote teleurstelling begrip voor. Een paar goede bor rels en een lekkere vakantie en ik ben alles weer vergeten". Nico De Bree, de andere afvaller, wist zondag avond al dat hij er niet bij zou zijn. Happel: „Ik heb hem toen gebeld. Ik vond het zinloos om hem naar Zeist te laten komen". De tweeëntwintig staan nu dan eindelijk vast. Nog niet echter de basisformatie. Wel voor Iran en Peru, maar nog niet voor het vervolg tijdens het wk. Daar moet Happel zich nog eens ernstig over bezinnen. Gisteren heeft hij in elk geval Van Hanegem al uitgelegd waarom hij er in de eerste twee wedstrijden niet bij zal zijn. De Kromme: „Happel speelt dan met drie spitsen. Heb ik vrede mee. Verder is er tussen ons nauwelijks gesproken". Woorden die in schril contrast staan met die van Happel over het gesprek met Van Hanegem. De Oostenrijker: „Ik heb hem gezegd dat ik hem geen vaste plaats in de basis kan garanderen en dat ik per se geen Van Hanegem mee wil nemen die in Argentinië moeilijk gaat doen. Daar kopen we niets voor. Dan kan hij beter thuis blijven, want aan kankerende bankzitters heb ik weinig. Na Iran en Peru zien we wel verder, dat heb ik Van Hanegem ook gezegd". ROB HARTOG De teleurstelling ligt duimendik op het gezicht van Henk van Leeuwen, die gisteren van Ernst Happel horen kreeg dat er voor hem geen plaats in de groep is voor het WK-voetbal. Pers Oostenrijk: Wenen Het Oostenrijks* dagblad „Kronenzeitung' schreef in een commentaai over de wedstrijd Oostenrij k—Nederland dat Oranje al: één van de grote favorieter voor het wereldkampioen schap in Argentinië moet wor den beschouwd. „Ongetwijfelc is de Nederlandse ploeg zelfs zonder grootmeester Jo- han Cruijff sterker dan Oost Duitsland en Turkije, lander die wij in de kwalificatie vooi het WK uitschakelden". „De uitslag van 1—0 correspon deert met de realiteit Wij kun nen niet voorbijgaan aan het feit dat Oostenrijk steeds min der doelpunten maakt". „Zelfs al was Ernst Happel niet tevre den met het Nederlandse elftal: als men de ervaring van deze ploeg in overweging neemt, al smede de tactiek en de balbe handeling van alle spelers, dan moet men de vice-wereldkam- pioen deze keer opnieuw reke nen tot de kleine groep van favorieten. De „Kurier" schreef: „Men zou ver terug moeten gaa.i in de verslagen over internationale wedstrijden om een tegenstan der te vinden, die net zo sterk was als Nederland. Volbloed atleten, echte vechters. die de bal net zo lang in bezit houden totdat zij een opening voor een dodelijke pass vin den. De „Arbeiterzeitung" was van mening dat Oostenrijk een les had gekregen in het soort voet bal, dat in Argentinië moet worden verwacht. Dit blad was echter niet vol lof over het Nederlandse optreden: „Het Nederlandse elftal was on danks zijn perfecte routine slechts een schaduw van de ploeg, die tijdens het wereld kampioenschap in 1974 zo schitterend speelde", aldus het blad van de regerende Socialis tische Partij. AMERSFOORT De voorjaarsvergadering van de sectie betaald voetbal heeft opnieuw en duidelijk stelling genomen tegen het rapport „gezonder betaald voetbal". In een brief aan staatssecretaris G. C. Wallis de Vries is ge schreven dat aanpassingen noodzakelijk zijn waar het betreft het aantal kontraktspelers, de speeldag en het financieringssysteem. Het betaalde voetbal wil zeer bewust meer dan 20 kontrakt-spelers, geen verplichte zaterdag voor de wedstrijden en een ander verdeelsche ma van het eventueel ter beschikking gestelde geld. De algemene vergadering droeg het bestuur op overleg te plegen met de staatsecretaris over deze punten teneinde de beoogde aanpassing te verwezenlijken. Tevens wil de vergadering graag dat een trainer niet voor drie jaar moet tekenen, maar dat hij ook voor een onbeperkte periode kan worden gekontrakteerd. Alle andere punten, maar die zijn in vergelijking tot genoemde drie van ondergeschikt belang, uit het rapport werden zonder meer aanvaard. Er is overigens al overleg geweest over deze punten tussen sectie-voorzitter Hogewoning en drs. Van Rijn met de staatssecretaris en in de vergade ring lieten zij blijken dat de heer Wallis de Vries niet absoluut afwijzend tegenover de voetbalge dachten stond. De vergadering, chaotisch door de losse teugel waarmee mr. Jaques Hogewoning het span men de, verloor zich bij herhaling in de verdediging van de meest enge eigenbelangen. Daardoor bijvoorbeeld kon de competitie van de jeugdelf- tallen niet opnieuw gestalte worden gegeven. Clubbelangen, de kostenfaktor dus, leken het te gaan winnen van het voetbalbelang dat oplei ding van de jeugd voorop stelt, zoals ook ge noemd is in het rapport „gezonder betaald voetbal". Men kwam er niet uit. Begin juli zal opnieuw over deze zaak worden gesproken. Na nog een oeverloze discussie werd besloten dé bekercompetitie van het betaalde voetbal voor het nieuwe seizoen op dezelfde manier te doen verlopen als in vorig jaar: kwart- en halve finales in dubbel wedstrijden en tenslotte weer een finale die uit slechts een duel zal bestaan. De langebaan was ook de plaats waar een aantal andere agendapunten heen werden ge schoven zoals de Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal, die het werk van IF moet over nemen. Hogewoning kon niet geloofwaardig maken, dat spelers niet en het betuur betaald voetbal wel zaken mogen doen met het bureau. Voorstellen uit de spelershoek, o.a. over een collectieve ongevallenverzekering en een mini male honorering, werden verwezen naar de CAO-onderhandelingen. In de rondvraag kreeg Utrecht-voorzitter Van Werkhoven geen antwoord op zijn vraag over shirtreklame, omdat die niet via de werkgever sorganisatie FBO tot het sectiebestuur was doorgedrongen. Aan het eind van de ruim vijf uur durende vergadering, een deel van de spelers-afgevaar digden (de oppositie dus) was toen al vertrok ken, ontstond nog een felle woordenwisseling tussen drs. Cor van Rijn en sectiebestuurder Jo Witteveen. Van Rijn meende dat het FNV schul dig was aan de vertraagde uitbetaling van i de eerste 2,8 miljoen uit toto en lotto. Witteveen, vertegenwoordiger in het bestuur van de trai-, ners, maar maatschappelijk en emotioneel sterk gebonden aan het FNV, noemde het een infame insinuatie van Van Rijn en stelde gesteund door Karei Jansen van de WCS dat juist Van Rijn's oppositie tegen het rapport gezonder betaald voetbal de vertraging in de hand had gewerkt. De waarheid echter in dit geval lag dichter bij Van Rijn. Zeker is echter wel dat de beschik baarheid van de resterende 2,8 miljoen afhanke lijk is van het aanvaarden van het rapport gezonder betaald voetbal. De externe geldgevers wachten tot de minister toestemming geeft en dat oponthoud is ieder geval wel ontstaan door de gedeeltelijk afwijzende motie van Sparta's econoom op het rapport gezonder betaald voet bal. heer iticaa uitge 30, lien onzer verslaggevers) otalef Hugo Hovenkamp stulftee naar Argentinië. De vapeiernational is door gebrts Frits Kessel defi- ?ningmedisch in orde bevon- inbetaardoor interim-bonds- aria i Ernst Happel bij het vaide WK op hem kan Eer Hovenkamp precies >rma)l zijn om binnen de eins£-gelederen te spelen is Dit zijn dan de spelers die eind volgende week in Argentinië voor Nederlands voetbalsucces moeten zorgen. Ernst Happel en Wim van Hanegem, hoofdrolspelers in een aantal conflicten de voorbije weken, staan het verst bij elkaar vandaan. nog onzeker. Vandaag en morgen oefent hij mee tegen Xerxes en DHS en pas dan kan bepaald worden of Ho venkamp volgende week za terdag in de openingswed strijd tegen Iran conditioneel al sterk genoeg is om mee te doen. Happel: „Hovenkamp is een basisspeler, daarom hebben we er alles aan gedaan om hem mee te nemen. Fit is hij nog niet Misschien mist hij Iran en Peru. Geen ramp, want ook zondenhem moeten we kunnen winrren. Pas daar na hebben we Hovenkamp nodig". Hugo Hovenkamp zelf acht de kans groot dat hij er al tegen Iran bij zal zijn: „Vrij dag op Zeist heb ik voor het eerst voluit getraind. Dat ging goed. Er zat na die extra be lasting een beetje vocht in de knie. Niet verontrustend ver der. Dat vond Kessel ook. Die heeft me gezegd dat de kans op te veel vocht in de knie gering is. Daar vertrouw ik op". Hovenkamp realiseert zich terdege dat Happel hem koste wat het kost mee wilde ne men naar Argentinië. „An ders hadden ze nooit al die moeite gedaan", weet Hoven kamp. „Binnen concept van Happel ben ik van veel waar de. Ik ga meer naar voren dan Poortvliet en binnen de plannen van Happel is dat belangrijk. Die plannen zie ik overigens wel zitten. Ook voor mezelf. Tenslotte ben ik bij AZ ook altijd middenvel der geweest. Moeite om op te schuiven naar het middenveld heb ik derhalve niet". 99 NEESKENS: (Van onze sportredactie) ,R De geruchten worden steeds sterker dat Rinus [het komende seizoen in dienst treedt van de Alkmaarse [^jeclub AZ'67. De leiding van AZ ontkende overigens de met Michels. Cees Molenaar: „Wij hebben nog geen ;en genomen. De komende week gaan we rustig praten linersvacature." er aanwijzingen dat Michels in contact staat met de club. Gisteren liet Johan Neeskens zich ontvallen dat is (rond is met AZ. Mocht Michels inderdaad naar Alkmaar lan zal de leiding tegemoet komen aan de wensen van sgroep, dienen toptrainer wenst, enkc se kis ook, dat de leiding van AZ denkt aan een veldtrainer die fer supervisie van Hans Kraay bij de club in dienst treedt. Am&Z een trainer van dat kaliber aantrekken, dan lijken brbach (trainer PEC Zwolle) en Han Berger (FC Utrecht)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11