Iedereen tevreden na vijfde etappe Première ,Croos wijk'bes- boksavond van seizoen Anglicaanse kerk op zoek naar oplossing voor kerkelijk huwelijk na scheiding EEG VERHOOGT VOEDSELHULP VIA PARTICULIERE ORGANISATIES kerk en wereld Geslaagde receptie van de SV Die Haghe Schaaktitel Van der Mi Noordwijk 27 mei tegen AVC KORTE METTEN SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 1978 BLADEL De discussies na afloop van de vijfde etappe van Olympia's ronde door Nederland liepen vrij hoog op. Was de ploeg van Van Erp in de slag gegaan met de Gazelle om wraak te nemen voor de grote nederlaag die zij in het weekeinde had geleden? En was het object van die wraak de Amstelploeg van oranjetrui-drager Hassink geweest? Dat was het strijdpunt. Maar de gemoederen waren snel bedaard, want feitelijk was iedereen tevreden met de uitkomst van de rit naar Bladel. Jan van Erp kon terugzien op een uitstekende koers waarbij Piet van der Kruys slechts met een banddikte werd verslagen. Gazelle zag zijn ontdekking Jacques van Meer naar de tweede plaats in het algemeen klassement oprukken en Amstel mocht in de persoon van Gerrie Möhlmann de bloemen voor de etappezege in ontvangst nemen. Al direct na de start in Hulsberg bleek dat de Van Erp's van plan waren er flink tegenaan te gaan. Er was namelijk iets goed te maken na een bijna desastreus weekeinde, waarin Oosterbosch op grote afstand werd gereden en Henk Mutsaars het wel voor gezien hield en afstapte. Dat legde de onderlinge problemen in de.ploeg aardig bloot. Na 20 kilometer koersen ontstond er een kopgroep van acht man, waarin Piet van der Kruys de grote animator was. Dertig kilometer later kreeg de veteraan gezelschap van Bart van Est, die zich bij de leider voegde met twee man die een belangrijke rol zouden gaan spelen: Jacques van Meer en Gerrie Möhlmann. Waarbij de eerste samen met de paarse truien veel kopwerk deed en de laatste, als vertegenwoordiger van kopman Hassink, geen trap te veel deed en in het kader van de ploegentactiek en het tempo drukte. Toen in laatste instantie ook Oosterbosch aanslui ting kon krijgen bij de kopgroep leek de tijd rijp voor de wraak. Daarvan zou dan Van Meer, als hoogst geklasseerde vooraan, mogen profiteren. De gToep viel echter uiteen en onder zes'overblijvers bevond zich naast Möhlmann ook Wijnands van Amstel. Waardoor de kans van slagen beduidend afnam. Aan de meet deed Van der Kruys wat hij kon, maar tegen de frisse Möhlmann moest hij het toch afleggen. Zodat Amstel achteraf zeer tevreden kon zijn. Hassink: „Ja, wat wil je nog meer: Ik heb nog steeds de trui en we winnen de rit En dat Van Meer dichterbij is gekomen, daar lig ik niet van wakker. Van mij mogen er nog meer vlak bij komen". Al met al was Jacques van Meer wederom de man die de meeste lof kreeg toegezwaaid. Terecht. Want na zijn overwinningen in het weekeinde was hij opnieuw voortdurend van de partij. Herman Krott: „Formidabel, zoals die jongen rijdt Een van onze' grootste talenten". Bijna had Van meer voor een unicum gezorgd met drie etappeze ges op rij in Olympia's ronde. Maar hij had te veel van zijn krachten gevergd om in de spurt nog mee te kunnen: „Ik wist dat ik in de sprint geen kans had, zeker niet tegen Möhlmann, die, volkomen begrijpelijk overigens, weinig werk had verricht. Ik heb gewoon voor de tijd gefietst en dat is redelijk gelukt". Gevolg: de zesde overwinning van dit seizoen voor Gerrie Möhlmann. Hoewel de rappe sprinter (kort geleden versloeg hij in Zwitserland de Ierse prof Kelley) nog onverwacht veel moeite had Van der Kruys voor te blijven. Uitslag rijfde etappe. 1. Gerrie Möhlmann (Amstel) 168 km. in 3 uur, 50 min. en 4 sec. (met tijdver- goeding 3.49.49), 2. Piet van der Kruys (Jan van Erp) z.t. (met tijd- vergoeding 3.49.54). 3. Ad Wijnands (Amstel) z.t. (met tijdvergoeding 3.49.59), 4. Jan Jonkers (Union) z.t, 5. Bert Oosterbosch (Van Erp) z.t., 6. Jacques van Meer (Gazelle) z.t., 7. Heddy Nieuwdorp (Driessen) op 2.22, 8. Bart van Est (Van Erp), 9. Peter Pennekamp (Olympia), 10. Cees Kuystermans (Union). Algemeen klassement: 1. Hassink 19 uur, 19 min. 46 sec., 2. Van Meer 19.20.15, 3. Scheuneman 19.21.16, 4. Lammertink 19.21.27, 5. Schur 19.21.38. 6. Pirard 19.21.45, 7. Koer sen 19.21.52, 8. Van de Broek* 19.22.04, 9. Van Houwelingen 19.22.04, 10. Oosterbosch 19.22.25. KNWU PRAAT MET RENNERS BLADEL De actie van de bezwaren kenbaar te maken en' wielrenners Piet Kuys en Arie te pleiten voor eerherstel van Hassink over de zaak KNWU de door sportcommissielid en de ex-bondscoach Joop Mid- Roosenburg, in een door hem delink heeft snel een eerste geschreven rapport, verguisde succesje opgeleverd. De beide coach. Kuys en Hassink zullen top-amateurs werden uitgeno- namens alle wegrenners, die. digd om op 5 juni op het aan de wereldkampioenschap- bondsbureau in Den Haag hun Pen In Venezuela deelnamen, N spreken. •Gerrie Möhlmann flitst als eerste over de meet in Bladel. Piet van der Kruys komt enige centimeters tekort. Sportwereld PORTO ALEGRE - Het Me xicaanse voetbalelftal heeft een oefenduel voor het WK met Rio Grande do Sul met 1-1 afgeslo ten. Hugo Sanchez scoorde voor Mexico. PARIJS Een Frans reisbu reau, dat reizen naar Argenti nië organiseert is het doelwit geworden van een aanslag, waarbij veel schade ontstond, maar geen gewonden vielen. DEN HAAG Björn Nordq- vist heeft sinds afgelopen weekeinde met de Brit Bobby Moore de meeste interlandvoet balwedstrijden gespeeld: 108. ATHENE - Het IOC heeft honkbal erkend als Olympi sche sport. Op zijn vroegst in 1988 zou honkbal overigens pas in het Olympische toernooi kunnen worden opgenomen. NOORDWIJK Noordwijk en ACV spelen hun eerste duel om de Nederlandse zaterdag- voetbaltitel op 27 mei in Noord- wijk. De return is een week later in Assen. ROME Sparta heeft voor de zomercompetitie met 3-2 verlo ren bij Lazio Roma. Van Stave ren en Van Zoest bezorgden Sparta tweemaal de leiding. ZIELONA GORA - De Ne derlandse basketbaldames wonnen in het EK hun eerste wedstrijd, 75-65 tegen Zweden. Nederland speelt verder om de 8e tot en met de 14e plaats. KOPENHAGEN Vejle handhaafde zijn koppositie in Denemarken door in de negen de competitieronde 2-2 te spe len tegen Frederikshaven. KB is tweede na de 1-1 tegen B 1901 en OB derde na de zege op B 1905. Stand 1. Vejle 9-14; 2. KB 9-14; 3. OB 9-13. Eddy Merckx bezocht gisteren de deelnemers aan de Ronde van Italië, die van een rustdag genoten. Van Felice Gimondi, ooit één van zijn grote concurrenten ontving de Belgische ex-vedette een grote bos bloemen ter gelegenheid van zijn aangekondigde afscheid. DEN HAAG Met een druk bezochte receptie vierde de SV Die Haghe gisteravond in het gezellige clubgebouw op het sportpark Ockenburgh het be haalde kampioenschap in de vierde klasse A KNVB zater dagvoetbal. Ongeveer 150 aanwezigen kwa men om Die Haghe geluk te wensen met dit resultaat, dat wel een opvallende prestatie mag worden genoemd daar die Haghe zestien jaar geleden voor het laatst kampioen werd. Vier jaar geleden degradeerde de vereniging, maar is nu ster ker dan ooit terug, in de derde klasse. Voorzitter De Wit: „Dit is toch- prachtig. Een grote opkomst van mensen die het allemaal goed menen met Die Haghe. Een verscheidenheid van aan wezigen. Misschien zijn er wel meer mensen van „de zondag" dan de '„zaterdag" aanwezig". De gezelligheid bleek zo groot dat een dankwoord werd ge richt aan de spelers, trainer en bestuur. Ook de heer Van Erp, die namens de afdeling aanwe zig was kwam niet aan het woord. Niemand van de aan wezigen vond dit eigenlijk erg, de bezoekers van onder andere HBS, HW, Hoek van Holland, Hazerwoudse Boys en ere-voor- zitter Van Loon vermaakten zich best. A. de Groot schaakkampioen van Leimu LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE Na een bijzonder spannende competitie is A. de Groot (Rijnsaterwoude) voor de 2e achtereenvolgende maal kampioen "schaken" gewor den. Hij werd op de voet ge volgd door K. van Beem, die de zilveren medaille won, ter wijl A. Ulijn 3e werd en een bronzen plak veroverde. Vorige week werd het seizoen afgesloten met een gezellig avondje snelschak< wist hierbij zijn tit den. Tweede en d< K. van Berkel en J. Het jeugdkampioen seizoen gewonnen de Jong, gevolgd Bakker en Annette ren. Ook bij hen snelschaakwedstriji aan het seizoe: daarbij terecht bij Wifferen, die vorij kampioen werd. MIJDRECHT Cathy van der Mije heeft in Mijdrecht voor de vierde maal de Nederlandse schaaktitel bij de dames ver overd. In een van spanning bol staande ronde won zij van Co- ra van Gent, terwijl Corrie Vreeken werd uitgeschakeld door Erika Belle. De samenstelling van de ploeg voor de schaakolympiade zal weinig problemen opleveren. Cathy van der Mije, Corrie Vreeken, Hanneke van Parre- ren en Erika Belle lijken de meete kans te maken. Ada van der Giessen heeft afgezien van deelneming. Uitslagen: Jaenette 1 Bruinenberg 1-0; Bepl g—Cochita Pluymert Ij van der Mije—Cora v(Z Mieke van Eist—Ada sen 0-1; Corry Vreeker le 0-1; Rieke Spook—" Parreren 0-1. Eindstand. 1. Cathy van der Mij( 2. Corry Vreeken 8 1/2 Giessen, Erika Belle, Parreren 7 1/2; 6. Jeani 6-1/2; 7/8 Carla Bn ra van Gent 4 1/2; 9. i mert 3 1/2; 10. Mieke v Riek Spook 2 1/2; 12. T Berg 1. OORD WIJK De eerste wedstrijd tussen de afdelings kampioenen van het zaterdag voetbal, Noordwijk en ACV wordt op y in Noordwijk gespeeld. ^«ek later volgt de return. Is er na j strijden geen beslissjj len, dan volgt op 6 j|j veld van WOG in I een derde en besliss^ strijd. ROTTERDAM Zeer laat in het seizoen is ook de Rotterdamse vereni ging „Crooswijk" tot de ontdekking gekomen dat het voor amateurboks clubs een lucratieve aanvulling van de clubkas is om tegen pittige prijzen wedstrijden te organiseren. „Croos wijk" beleefde dan ook gisteravond in gebouw „Odeon" te Rotterdam een première, waaraan meteen moet wor den toegevoegd dat het verreweg de beste avond was in het vrijwel voor bije seizoen met liefst vijf partijen in de A-klasse nog niet vertoond dit seizoen - een aantal aantrekkelijke duels in de lagere klassen en over het algemeen uitstekende junioren. „Crooswijks" première werd daar door een schot in de roos. Dat met moeite en goede verstandhouding met de clubs een uitstekend programma kan worden samengesteld, kunnen de ama teurclubs die zich vergenoegen met een groot aantal partijen waarmee zij de kwali teit trachten te verdoezelen, van Crooswijk leren. De Rotterdammers waren erin ge slaagd sinds lange tijd Marinesse (Vlissin- gen) naar een „westerse" ring te halen. De Zeeuwse middengewicht bokste tegen Kroeze (Bouwlust, Dordrecht) een gerouti neerde partij, waarin hij de stoten van de Dordtenaar knap pareerde, sterk overnam en subtiel uit de defensie kwam. Nadat Kroeze in de tweede ronde acht tellen rust had gekrgen na een linkse op de maag - en zijn rechtse is nota bene Marinesses sterkste stoot - werd hij royaal verliezer op punteq. De Haagse middengewicht Henk van der Tak (Te Pas) maakte het kwarwei tegen Jos van Agtmaal (Roosendaal) snel af. Rustig en bekeken wachtte v.d. Tak op zijn kans tegen de drukdoenerige Roosen- 'daler. Die kwam halverwege de eerste ronde. Op een glaszuivere rechtse ging Van Agtmaal k.o. De vedergewichten Verstappen (Maa stricht) en Nederlands kampioen Beijnen (Breda) kennen elkaar van haver tot groot. De „vrijblijvende partij" eindigde dan ook onbeslist. Zwaarwelter Hans Lis (Te Pas, Den HAg) moest het met minder doen tegen de geroutineerde, droog stotende maar bepaald niet altijd correct boksende Cor Ton(Crooswijk). Moed, doorzettingver mogen en sportiviteit sieren Lis maar hij nam in de tweede ronde te veel risico en moest acht tellen nemen op een linkse hoek, gevolgd door een rechtse. Dapper streed Lis door maar hij kon een punten- nederlaag niet voorkomen. Hoogtepunt Het hoogtepunt van de avond was de partij tussen de zwaarwelter van Croos wijk, dat een grote inbreng in dit pro gramma had, John v.d. IJssel en Willems uit Maastricht. V.d. IJssel is in militaire dienst „uitgegroeid", het schriele is er af. Met zijn verfijnde techniek, die Willems ook belette zijn zwaardere stoten te plaat sen, behaalde de Rotterdammer die on langs in Maastricht nog een onbeslist moest toestaan aan Willems, een overdui delijke puntenzege. Bij de junioren stalen Hally (Albert Cuyp. Amsterdam) en Blankgl (Abelsma, Gronin gen) de show met een zeer goede partij, maar pal daarop volgden de vedergewich el ten Rijsinge (Hoogenband, Den Mailic (Abelsma) die een sterkere i maar een mindere conditie dan boksende - hij beheerste ook df" - Rijsinge die steeds het initiatief de tweede ronde een geweldig inzette maar verliezer werd waar I slist zeker op zijn plaats zou zijnkl De waarschuwing in de derde r|f gens afklemmen - een ietwat ou straf - kostte hem de „halve partijl In de B-klasse liet zwaarwelter H4 Pas) zich door de potsenmaker F» Cuyp) niet van de wijs brengen er] een dikke puntenzege bijeen. Ml wicht Güth (Te Pas) plaatste in de tegen Step (Vlissingen) in de eers een daverende rechtse zwaaihoel Zeeuw zwaar k.o. deed gaan. De Haagse inbreng werd geconfj door Van Kralingen (Hoogenban<r gen de fysiek veel sterkere Emei mond) in de C-klasse weltergewic twee ronden dapper stand hield m moest opgeven. Resterende uitslagen: junioren! (Abelsma) w.o.p. van Thijssen (Crc Lefeber (Van 't Hof) tegen Looye wijk) onbeslist; N-klasse: lichtwe Kok (Tilburg) onbeslist tegen (Crooswijk), midden gewicht: ir (Bouwlust) w.o.p. van Van DongerL wijk), weltergewicht Smit (Gouda van Spencer (Ubach over Worms)) se: halfzwaargewicht Brunink wint door k.o. eerste ronde van! (Crooswijk), zwaargewicht Otto wijk) w.o.p. van Van Drunen (Of Rotterdam). HERMAN VAN Bl Voor de derde achtereenvolgende maal pro beert de anglikaanse kerk van Engeland tot een pastoraal en kerkrechtelijk aanvaardbare oplossing te komen van het tweede kerkelijke huwelijk na scheiding. De situatie zoals die nu in de kerk van Engeland is, wordt als onbevredigend beschouwd. De kwestie komt wederom aan de orde in de generale synode van de Kerk van Engeland, die in juli in York gehouden wordt. Basis voor de besprekingen is een nieuw rapport, dat een commissie onder voorzitterschap van bisschop Kenneth Skelton heeft opgesteld en dat dezer dagen is gepubliceerd. De kwestie van het tweede huwelijk na schei ding is ook al uitvoerig besproken in de synodes van 1972 en 1974. Deze kwamen er niet uit en vroegen om nieuwe bestudering van de christelijke huwelijksleer en van de kerkelijke tucht op dit terrein. De meerderheid van de commissie-Skelton heeft zich uitgesproken voor een tweede ker kelijk huwelijk na scheiding. Elk geval dient echter op diocesaan niveau in een pastorale procedure te worden onderzocht. Vier van de zestien leden waren het hiermee niet eens op praktische gronden, namelijk omdat hierdoor het kerkelijke getuigenis van de onontbind baarheid van het huwelijk op de tocht komt te staan. Eén commissielid had bezwaren op theologische gronden. Unaniem blijkt de commissie te zijn in haar aanbeveling om een eind te maken aan het huidige systeem, krachtens hetwelk anglika- nenna een tweede huwelijk na scheiding alleen met bisschoppelijke instemming tot de sacramenten kunnen worden toegelaten. Dit behoort aan de beoordeling van de betrokke nen zelf en aan de plaatselijke parochiepries ter te worden overgelaten. Ook wenst de commissie beëindiging van een gebedsdienst bij een tweede huwelijk, omdat deze in de praktijk blijkt te worden verward met een huwelijksinzegening. De commissie-Skelton wil beslist, dat er een einde komt aan de mogelijkheid voor niet-ge- doopten om kerkelijk te trouwen. Volgens de huidige parlementaire wetgeving kan de paro chiegeestelijke een verzoek van niet-gedoop- ten om een kerkelijke huwelijksinzegening niet afwijzen. De wetgeving dient daarom veranderd te worden, aldus de commissie. De commissie spreekt als haar oordeel uit, dat de anglikaanse Kerk van Engeland veel te rigoureus is in haar benadering van het twee de kerkelijk huwelijk na scheiding. De angli kaanse kerken in andere landen, de orthodoxe kerken en de kerken van de reformatie zijn veel soepeler, meent de commissie. De com missie heeft ook overwogen om het voorbeeld te volgen van de r.k. kerk, die de mogelijkhe den voor ongeldigheidsverklaring van het hu welijk heeft uitgebreid. Deze mogelijke oplos sing heeft de commissie echter afgewezen. In 1975 werden 99.552 huwelijken gesloten, waarbij een of beide partners eerder gehuwd waren geweest en daarna gescheiden zijn. De overgrote meerderheid van deze huwelijken werd voor de ambtenaar van de burgerlijke stand aangegaan, maar ruim 10.000 in een der zogenoemde vrije kerken, bijna 700 in een r.k. huwelijksplechtigheid en slechts 476 in een anglikaanse parochiekerk. De anglikaanse kerk in Ierland houdt vast aan de onontbindbaarheid van het huwelijk. Ge scheiden anglikanen kunnen geen tweede ker kelijk huwelijk sluiten. Wel staat de synode der anglikaanse kerk in Ierland toe, dat tij dens een normale godsdienstige plechtigheid de opnieuw huwenden een kerkelijke zegen ontvangen. jdens een bijeenkomst van de Wereldraad van Kerken en een aantal Europese cari- tas-organisaties in Genève vorige week is geconstateerd dat de Europese gemeen schap de mogelijkheden van deze groeperingen voor een efficiënte en verantwoorde vorm van voedselhulp aan de armste en meeste kwetsbare groepen in de Derde Wereld lijkt erkend te hebben. Die erkenning blijkt uit het feit dat de EEG heeft besloten om voor dit jaar 20.000 ton melkpoeder ter beschikking te stellen. Vorig jaar was dat 12.000 ton. Voornamelijk op initiatief van de Nederlander mr. J. van Gennip, direkteur van CEBEMO. de rooms-katholie- ke medefinancieringsorgani satie, proberen deze organisa ties al meer dan vijf jaar verandering te brengen in het voedselhulpbeleid van de Eu ropese gemeenschap. De bijeenkomst in Genève had op de eerste plaats tot doel ervaringen met de uit voering van dit programma te evalueren. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Europese Commissie, mr. Bernard Jarzynka. Deze eva luatie leidde tot de conclusie dat het programma van 12.000 ton melkpoeder zonder problemen werd uitgevoerd en dat het buitengewoon suk- sesvol was geweest. Het lo pende programma strekt zich uit over 23 landen in Afrika, zes in het Midden-Oosten, zes in Azië en zes Latijns-Ameri kaanse landen. De groeperingen die aan de vergadering deelnamen, leg den echter wel de nadruk op de behoefte om het scala van produkten te verruimen. Zij hebben besloten om de Euro pese Gemeenschap met klem te verzoeken om traditionele produkten ter beschikking te stellen zoals greinen en boter- olie. Alle deelnemers aan de ver gadering spraken de hoop uit dat de Europese Gemeen schap de besluitvorming over het voedselhulp-programma in plaats Van op jaarbasis zou willen plaatsen op basis van een meerjarig programma, zodat de continuïteit is verze kerd. Het Nederlands Bijbelgenoot schap zal zijn algemene ver gadering op zaterdag 3 juni houden in het Dr. F. H. de Bruijnelyceuin aan de Ko ningsbergerstraat 2 te Ut recht. Als thema is gekozen „De bijbel im Nederland" In het bijzonder zal aandacht worden geschonken aan het functioneren van de bijbel in het dagelijkse leven van de mensen. De Westduitse bisschoppen hebben hun vorige maand verschenen verklaring over „Oorzaken van het terrorisme en voorwaarden voor een op lossing" gepubliceerd als bro chure in een oplage van twee miljoen exemplaren. Ondei meer bezien de bisschoppen de rol hierbij van kerk en christenen. Volgens hen heeft het streven naar een vol maakte wereld bij veel terro risten een deuk gekregen. Ge bleven is het hartstochtelijk verlangen naar verandering. In plaats van consumptie en verspilling moet eerbied voor leven en levensruimte van de mens bepalend zijn bij het nemen van beslissingen. Paus Paulus heeft de aarts bisschop van Keulen en voor zitter van de Westduitse bis schoppenconferentie, kardi naal Joseph Höffner be noemd tot lid van de Vati caanse congregatie voor de Oosterse Kerken. Kardinaal Höffner is al lid van de con gregatie voor de Religieuzen en Seculiere instituten, voor de Evangelisatie van de Vol keren en voor de Katholieke Opvoeding. Ook is hij lid van het secretariaat voor de niet- gelovigen en van de prefec tuur voor de economische za ken van de kerk. Ter nagedachtenis honderd jaar geleden den paus Pius IX, die dL dertig jaar lang heei stuurd, heeft het Vaticaa serie postzegels uitgei met de waarden 130, l|e 200 lire en in een totale? ge van 1,15 miljoen stulin eerste toont het wapefet tweede het zegel gehi voor de ondertekeningn het dogma van de Onbeta Ontvangenis van Maria i derde een portret va|u paus. fei H De leden van de perma?' raad van de Romeins^ schoppensynode hebber^ vorige week in Rome be hingen gevoerd, waar bi vooral de voorstellen voA thematiek van de volg synode onder de loep na Ook bekeken zij het i ment van de synode, dl het verleden onvoldoenl gebleken om een goed! loop van de synode te a borgen. Aan de derde algemene! gadering van de Latijns! rikaanse raad van bissc pen (CELAM), die van lj 28 oktober in Puebla in co wordt gehouden, zt|, ook vertegenwoordigers nemen van bisschoppenc^ renties uit Europa, AziL Afrika. De aartsbisschop Mexico-stad, Ernesto O pio, heeft dit medegedeejn een uitzending van radio Vs caan. Mgr. Corripio is r van de drie voorzitters vald conferentie. Hij heeft deh nomen aan een bijeenko in Rome van Europese hi olieke organisaties, die fei vooral met Latijns-Amek bezighouden. di

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10