C3P^yFM' TE FRfHT BLiëEMI EIM B#LLEIM Cans op komkommers am tomaten in plaats an Canarische bananen VNDBOUW ATTACHÉ GEURTEN: SLAPRIJS TREKT FLINK AAN SCHRIKBARENDE HOEVEELHEID BLOEMEN BOLLENTEELT: WIND NOG IN DE ZEILEN Nieuwe zalea in loskoop —\edoopt ID EN TUINBOUW LEIDSE COURANT T MAANDAG 22 MEI 1978 PAGINA 9 De bloembollenkwekers hebben nog altijd de wind iri de zeilen De bloembollenteelt heeft nog altijd de wind in de zeilen. Het afgelopen jaar is de produktiewaarde ten opzichte van 1976 toegenomen met bijna 10% tot ruim 430.000.000.-. De exportwaarde van de bloembollen bedroeg in 1977 518.000.000,- een stijging van 7%. De belangrijkste oorzaak van deze stijging is niet en groter vraag/naar moet in hoofdzaak worden toe geschreven aan de fors, opgelopen prijzen. En die waren weer een gevolg van matige oogsten. De export had geen gemakkelijk jaar: hoge inkoopprijzen, valutaperikelen, enzo voorts. In 1977 moest geen enkele tulp als onverkoopbaar in het surplus worden op geborgen. Dat is sinds 1945 niet meer gebeurd! Een feit van historische betekenis en de directeur Akkerbouw en tuinbouw, ir. W van Soest, stond daar tijdens de in Wageningen gehouden Tuinbouwdagen te recht even bij stil. Ook het komend seizoen lijkt alles nog van een leien dakje te gaan bij de kwekerij. Het overgrote deel van de tulpenoogst die men deze zomer gaat rooien, is al verkocht tegen beste prijzen. Met het rooien van hyacinten voor de preparatie zal men over vier weken al gaan beginnen. De gewassen zijn aan de late kant, maar alles staat er prima bij. In de tulpen geen „centje" last van vuur en de hyacintenkwekers blijven tot nu toe verschoond van het gevreesde zwartrand. De narcissen vertonen een heel goede stand. De gunstige gang van zaken heeft geleid tot een opgewekt investeringsklimaat. Er is flink geïnvesteerd in grond, in machines en in gebouwen. Vooral in de produktie- centra van Noord-Holland is veel gebruik gemaakt van de rentesubsidiemogelijkhe- deE. In de oude bollenstreek tussen Haarlem en Leiden, waar het tekort aan goede bollen- gronden steeds meer voelbaar wordt, zou den de bollenkwekers graag meer kassen bouwen, maar daar steken de planologen een stokje voor. Inmiddels is in de bloembollenkwekerij een ontwikkeling gaande die duidelijk ten deert naar twee volkomen verschillende bedrijfstypen. Enerzijds het grote, sterk gemechaniseerde bedrijf, waar men zich toelegt op het telen van gemakkelijk groeiende cultivars die men niet zo veel moet „nalopen" en anderzijds een kleiner bedrijfstype waarop men grote zorg en vakmanschap gewassen worden geprodu ceerd die veel zorg en aandacht vragen. Veredeling Op de Tuinbouwdagen is ook gesproken over veredeling. Met name de heer ir. C. Dorsman, directeur van het Instituut voor de Veredeling van tuinbouwgewassen, deelde daar enkele saillante punten over mede ook wat betreft de bloembollenvere- deling. Neem bijv. het bolgewas Nerine, de laatste jaren sterk „en vogue" als snij bloem, maar in de cultuur is men niet zonder problemen. De veredeling van Neri ne is primair gericht op verrijking van het assortiment met nieuwe bloemtypen en nieuwe kleuren. Veelbelovend zijn de soortkruisingen N. augustifolia x N. sar- niensis. De nakomelingen zijn fijnbladig en daarvan kunnen dan ook meer stuks per vierkante meter worden geplant dan van bijv. Nerine Bowdenii. Veredeling kan ook een belangrijke bijdra ge leveren tot de energiebesparing. Het onderzoek bij Freesia's geeft duidelijke aanwijzingen dat selectie op kortere prepa- ratieduur bij 30 graden C. en een kortere 9 graden C. bewaring mogelijk is, waar door een aanzienlijke energiebesparing mogelijk is. Hoopvolle resultaten geeft ook de veredeling bij tulpen. Niet alleen is het mogelijk gebleken om al in de jeugdfase op forceerbaarheid te selecteren, maar ook zijn botanische tulpen (o.a. T. praecox) gevonden die bij lage temperatuur vroeg in bloei te trekken zijn. Het kruisingspro gramma hiermee is in volle gang.' Houdbaarheid Veel aandacht wordt besteed aan de houd baarheid van de tulp. Niet alleen zijn duidelijke rasverschillen waargenomen, maar het bleek ook mogelijk deze verschil len in houdbaarheid nader te ontleden in verschillen in de mate van verkleuring, verdroging van het bloemdek en het afval len van de bloembladen. Door combinatie van gunstige eigenschappen op deze onder delen wordt een meer doelgerichte verede ling op houdbaarheid mogelijk. Geheel los hiervan staan de resultaten die mogelijk lijken binnen het zgn. tetraploïde-program- ma. Men meent nl. dat door veredeling op tetra-ploïde niveau of op triploïd niveau via kruising met gewone diploïden ook de houdbaarheid kan worden verbéterd. Dat laatste lijkt ook mogelijk door mutatiever- edeling, dit onder voorwaarde dat na de muterende behandeling geheel gemuteerde plantendelen ontstaan. Tijdens deze Tuinbouwdagen belichtte dr. G. Kamerbeek, staf-medewerker van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, een andere kant van het houdb aarheidsonderzoek. Maar daarover hoort men wellicht een volgende maal enkele bijzonderheden. O- Eind vorige week liep de prijs voor de sla flink op, eigenlijk een beetje tegen de verwachting in, omdat er gerekend werd op een behoorlijke toename van het aan bod van natuursla. De gemiddelde prijs per krop steeg van 20 naar 40 cent. Op de West-Duitse markt zijn België en Italië naast Nederland aktief. De hoeveelheden die door deze twee landen geleverd worden zijn echter van beperkte omvang en kun nen het prijspeil hier nauwelijk beïnvloe den. Er mag ook nog concurrentie ver wacht worden van natuursla uit Duitsland zelf. Er is op het ogenblik sprake van een schaarste die door de weersomstandighe den veroorzaakt is. Als het weer aanhou dend mooi blijft dan zal de prijs weer dalen, het is daarentegen ook niet uitgeslo ten dat de prijzen nog verder zullen stij gen. De situatie is dus niet duidelijk te Radijs en pólitiek Door de kleur van de radijs zijn er bepaal de politieke groeperingen op het idee geko men om met dit gewas reklame te maken voor hun partij, onder het motto „fris en gezond". In hoeverre dit gunstig geweest is voor de afzet is niet geheel duidelijk. Hetzelfde kan echter ook nogal eens van de politiek gezegd worden. Wat wel vast staat is, dat de afzet van radijs bijzonder goed verloopt, de prijs liep eind vorige week dan ook op naar 67 cent per bosje. Het aanbod zal de komende tijd waar schijnlijk wat kleiner van omvang worden. Mede door de veroverde goede marktposi tie wordt er gerekend op vaste prijzen. Paprika aanvoer in een dal De groei in de aanvoer van groene en rode paprika's heeft de afgelopen week een stilstand ondergaan. Op sommige veiling- dagen werd er in beperkte mate aange voerd. Als gevolg hiervan schommelden de prijzen sterk. Voor rood waren er uitschie ters tot boven de 6 gulden per kilo. Er wordt echter spoedig weer een grotere aanvoer verwacht omdat het tweede zetsel op veel bedrijven in aantocht is. Als er gekeken wordt naar de paprika-import in West-Duitsland, dan blijkt uit gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit dat er in de periode van 9 tot en met 11 mei 550 ton werd ingevoerd. Italië was met 475 ton verreweg de belang rijkste leverancier. Het restant kwam uit België, Bulgarije, de Canarische Eilanden, Israël, Marokko en Roemenië. Naast deze import kwam er ruim 300 ton uit Neder land. Voor de groene Sorteringen bedroeg de gemiddelde prijs ƒ3,- per kilo, voor rood lag deze op 4,80. (De uitschieters naar 6,- buiten beschouwing gelaten.) Bij een grotere aanvoer kan de prijs wat onder druk komen, maar veel verandering zal dit in de prijzen waarschijnlijk niet hebben. Tomaten aanvoer flink gegroeid De aanvoer van tomaten is flink gegroeid en inmiddels is de wekelijkse aanvoer groter als vorig seizoen. Dit is in de prijzen niet ongemerkt voorbij gegaan, want voor de A-I-tomaten daalde gemiddelde prijs naar 1,52 per kilo. Daarnaast is Marokko aktief op de Westduitse markt. In de perio de van 9 tot en met 11 mei exporteerde dit land 1200 ton. Voor de tomaten uit Bulgarije (51 ton over de periode van 9 tot en met 11 mei) heeft de commissie van de Europese Gemeenschappen besloten om met ingang van 18 mei een invoerheffing van 64,10 per 100 kg. in te stellen. De aanvoer zal geleidelijk verder toenemen, waardoor de prijs onder druk blijft. Komkommermarkt vast Ook de afgelopen week verliep de handel in komkommers naar volle tevredenheid. Het aanbod werd vlot afgezet mede dank zij de goede Westduitse vraag en de gerin ge concurrentie in dit land. Voor de sorte ring van 41 tot en met 76 kwamen er de afgelopen week prijzen tot stand van 48 tot 67 cent per stuk. Er wordt gerekend op een lichte terugval in de aanvoer, dit kan de prijsvorming alleen maar ten goede komen. Er wordt dan ook gerekend op vaste prijzen. Aardbeien De aanvoer van aardbeien neemt nu weke lijks grotere vormen aan, als gevolg hier van daalde de prijs naar 1,45 per doosje van 200 gram 7,25 per kilo). Naast de aanvoer van de Hollandse aardbeien is er import uit België (6 gulden per kilo) en uit Italië (4 gulden per kilo). Vooral dit laatste land produceert enorme hoeveelhe den. Voor het komende seizoen wordt er gerekend op een produktie van maar liefst 185.000 ton (12% groter als vorig jaar). Vooral de teelt van aardbeien onder plastic is uitgebreid. De beschermde teelt beloopt zo'n 4500 ha. Uit de laatste berichten blijkt dat de teelt in de volle grond door het koude weer van de afgelopen weken ver traagd is. In de Po-vlakte denkt men nu omstreeks 20 mei te kunnen gaan oogsten. Naar verwacht zal er eind mei, begin juni sprake zijn van een top-aanvoer van aard- Overige gewassen •e aanvoer van asperges groeit nu flink na het wat voorzichtige begin van de aan voer. De prijs voor de beste sorteringen is inmiddels gedaald naar 8,- per kiio. De aanvoer zal de komende week sterk toenemen waardoor de prijs wat sneller zal gaan dalen. Andijvie werd de afgelopen week verhandeld tegen een prijs van 65 cent per kilo. Op donderdag 18 mei pas seerde de spinazie op Veiling Westland Zuid de klok voor een kwartje per kilo. Rabarber bracht slechts 17 cent per kilo op. Door de kleinere aanvoer van koolrabi liep de gemiddelde prijs op naar 59 cent per stuk. Voor de aubergines valt er weinig goed nieuws te melden: de prijs valt nog steeds niet mee. Er worden thans ook weer sui kermeloenen en ogenmeloenen aange voerd. Voor de suikermeloenen (de koning onder de meloenen) varieerde de prijs van 8,20 tot 8,80 per stuk. De ogenmeloen (ook niet te versmaden) varieerde in prijs van 3,80 tot 5,30 per stuk. Ondanks mogelijk gunstige perspectieven vanwege pinksteren en moederdag liep het voorgaande week niet al te best en afgelo pen week deed daar weinig voor onder. De bloemenaanvoeren niet alleen aan de CCWS maar ook aan de andere bloemen veilingen in ons land zijn de laatste weken enorm groot geweest en het was soms om van te schrikken welke hoeveelheden iede re dag stonden te wachten om te worden verkocht. Er is een lichtpunt dat het inder daad gelukte om de bloemen „kwijt te raken" ook al liet zo hier en daar de prijs veel te wensen over. Maar dat zit er op een gegeven moment in. De handelaren hebben gedaan hetgeen verwacht werd en iedere dag konden de veilinghallen op nieuw worden gevuld. Ook de potplanten droegen daar hun aandeel toe bij. Een vergelijking leert dat afgelopen week totaal 47.949.763 bos of stuks werden aan gevoerd tegen voorgaande week 35.751.657. En wat het totale omzetcijfer betreft, nu 19.753.449,77 en voorgaande week 11.321.203 zodat ondanks alles er toch aardig wat geld uit gekomen is. De prijzen waren per dag vaak nogal wisselend, waar bij moet worden geconstateerd, dat voor de bolbloemen, lelies, freesia's en irissen er zeer zwakke punten bij waren. Opgemerkt moet worden dat soms de snij bloemen tekenen vertoonden van overrijp heid, hetgeen wijst op een opschuiven bij het oogsten, mogelijk in de hoop van beter prijspeil. De voorgaande week gaf daartoe wel enige reden, maar het viel nu ook niet helemaal mee. Wat gemiddelde prijzen zijn: Amerikaanse trosanjers 47 (vorig jaar 35) trosanjers 46 (42) anthuriums 1,97 (1,69) snijgroen 27 (22) jaarrond troschrysanten 79 (83) freesia 19 (26) gerbera 64 (53) gladiolen 63 (46) irissen 16 (29) leliekelken 50 (53) lelietakken 48 (61) grote cymbidium 40 (58) idem klein 40 (58) grote rozen 60 (58) idem klein 39 (36) sonia 52 (54) red garnette 36 (34) tulpen 9 (11). Er zit dus zo hier en daar een gunstig verschil in de gemiddelde prijzen hetgeen ook wel verband kan houden met de aan gevoerde hoeveelheden. Met de trosanjers bijvoorbeeld zat het wat gunstiger doordat vorig jaar in dezelfde week rond een mil joen bos meer werd aangevoerd. De lagere prijs van troschrysanten jaarrond houdt wel verband met het feit, dat nu bijna zeven miljoen werd aangevoerd tegen ruim vier miljoen in dezelfde week van het vorig jaar. Ook freesia rees met ruim 13 miljoen bos de aanvoerpan uit vergeleken bij de acht miljoen vorig jaar. Dat de prijs dan een klap krijgt is te begrijpen. Van irissen werd ruim vijf miljoen aangevoerd, vorig jaar ruim drie miljoen en ook dat was merkbaar in de prijs. In het algemeen betekende een beperkter aanvoer een wat betere prijs. Van potplanten werden nu 898.443 stuks aangevoerd tegen 504.559 in het vorig jaar. Het aanbod van perkplan- ten met 11/2 miljoen lag nu ook hoger maar er was goede vraag. Als totaal was er een te lage prijszetting hetgeen voor bepaalde kwekers zoals die van anthu riums en de chrysanten een teleurstelling opleverde. toeziend oog van de H.R. Bannier, publici- van de Neder- Boomkwekerij Aleida van der de nieuwe azalea. SKOOP Aleida van der ""lauw, de Amerikaanse le llea-Koningin, dochter i de minister van Buiten- idse Zaken, heeft in Bos- Ip een nieuwe azalea ge- >pt. Deze azalea is ontwik- d door het proefstation te Rkoop. Diplomatieke ver- lenwoordigers van 12 ver tillende landen brachten gelegenheid hiervan een loek aan «het bloeiende Idelscentrum van de Ne- Jandse Boomkwekerij, r dan 100 jaar reeds zijn federlandse boomkwekers uid over de gehele we reld. Nederlandse bomen en heesters groeien in tuinen en parken bijna overal ter we reld. De oudste faktuur van een levering" van fruitbomen uit Boskoop dateert zelfs uit het jaar 1466. Rhododen-" drons, azaleas, coniferen en sierheesters uit Boskoop, ro zen uit Limburg, rozenzaailin- gen uit Vèendam, bosplant soen en laanbomen uit Zun- dert. Oudenbosch en Opheus- den en natuurlijk vaste plan ten. De'know-how van de kwekers is overgegaan van vader op zoon en de begeleiding van de wetenschappelijke instituten en de proefstations gecombi neerd met de zeer gunstige condities van klimaat en bo dem maakten de Nederlandse boomkwekerijprodukten be roemd. Last but not least zor gen binnenlandse handelaren en exporteurs met typische Nederlandse handelsgeest voor het afleveren van hun produkten in goede conditie over hun gehele wereld. Op een totale oppervlakte van 5.500 ha. zijn 8.000 gezinnen met hun inkomen afhankelijk van de Nederlandse boom- kwekerij-produkten. Plant Publicity Holland, is een door de kwekers en han del zelf gefinancierd vorlich- tingsapparaat PPH bege leidt de binnen- en buiten landse handel in boomkweke rijprodukten. Door het deel nemen aan nationale en inter nationale tentoonstellingen (waarbij reeds vele prijzen zijn behaald), het uitgeven van een groot assortiment kleurenfoto's en allerlei infor matieve publicaties tracht PPH overal de belangstelling te kweken vóór en voorlich ting te geven óver de Neder landse boomkwekerij. rgevc in tijrije en Portugal. Vanuit cket viederlandse ambassade in :tor zarid volgt hij nauwlettend Drdenjlandbouwgebeuren en de intal pel in agrarische produk- 1 word°P ^et Iberisch schierei- p zal! Spanje zal volgens de Geurten binnen drie tot aarscPaar toetrec*en tot de EG. •me nfna de overgangs man r*e- Hoe lang deze duurt in open vraag. Alles tus- ^rcmjf en vijftien jaar. Een ban|jek spe] met de econmi- ""H t belangen als inzet. :>edha|ugal houdt, volgens de Hen, f Geurten, voor de Neder - t een Jse glastuinbouw geen be- Maaging in. De sterkste Por- er vfee exportprodukten zijn atenpuree en sardines. Óp i de Ij punten is het nog een ng enKikkelingsland. Maar ggn nje? De komkommer- en 3Vontjhten teelt °P de Canari- j mpj Eilanden zijn sinds jaren - - mj:ht op de export. De kwa- J is vergelijkbaar met die n.v3het Nederlandse produkt. iantaJLerieg me^ exportorga- 1 Pro<ties stelt de Overheid een dit oirtkalender op met de >en bfbij behorende exporthoe- |ieden. Het besef van ex- matiging - het niet willen (oien van de eigen ruiten kiel degelijk bij alle partij- soons janwezig. lier ty-1 titijds- deze voorzichtige opstel- buta- <2ich wijzigen als „groente n sta- put" vrijkomen? De heer hen: Op Gran Canaria 3 nauwelijks uitgebreid en. Water is, zoals be- J, de beperkende factor.- ferbesparende technieken, huurjname druppelbevloeiing, et uit- ^PPen we' nieuwe moge emak-leden- 0°^ de produktie 4oq hectare, betere rassen en oed methoden, kan uiteraard iemen. Op Tenerife is wa- ëveneens de "beperkende 3 Wat voor de Neder- tuinder de gasrekening n voor de Canarische tga's de waterkosten. Op rd VA-erjfe 20u jje teelt wel uit- Mit^|eid kunnen worden. Uite- ichtbijjd speelt de gang van za- Ideaal t>ij het toerisme een be- [99,afikero1- 1 gaan de bananentelers ■n als Spanje in de EG lit en hun bescherming te- importen valt weg? De 'anse consument betaalt ZEIL- lr. Geurten: Grote verschillen in exportwaarde twee tot drie keer zo veel voor de Canarische bananen dan de EG-consument voor de veel mooiere, grotere Zuid- en Middenamerikaanse banaan. Wanneer de bescher ming tegen bananenimporten wegvalt, is het niet onwaar schijnlijk dat de telers voor een deel op tomaten en kom kommers overschakelen. Dit zou óf een groter aanbod •óf een langer seizoen óf beide kunnen betekenen. Aan bana nen staat er zo'n 10.000 hecta re volgens de statistieken. De hoeveelheid water die vrij komt, is wellicht nog belang rijker. Ligt de concurrentiekracht van het vaste land op een ander niveau? Ir. Geurten: De vermarkting verloopt slecht. Vele kleine veilingen. Kleine ongesorteerde partijen. De Overheid heeft afzetstations ingericht met verpakkings- en sorteerapparatuur (mercado en origen), zonder evenwel een leveringsplicht in te voe ren. De coöperaties kennen die plicht wel. De grote teel t/exportbedrijven beschikken over de beste kaarten. Al kunnen deze ondernemingen niet onverminderd blijven doorgroeien. SPANJE CONTRA HOLLAND De heer Geurten geeft de vol gende beschouwing over de Nederlandse export van verse groeten ten opzichte van de Spaanse. Beide exporten zijn voor 90% gericht op de EG, hoofdzakelijk op West-Duits- land, Engeland en Frankrijk. Ook het exportpakket van beide landen vertoont veel ge lijkenis: tomaten, komkom mers, sla en de uien-groep vormen tezamen de hoofd schotel van zowel de Spaanse als de Nederlandse export. Respectievelijk 70 en 80 pro cent van de totale export. De Spaanse concurrentie is het sterkst op de Engelse markt. De hoeveelheid Spaanse produkten bedraagt hier het dubbele van de Ne derlandse. Op de Duitse markt is het Nederlandse overwicht (nog) zeer groot. Naar produkt ligt het accent van de Spaanse concurrentie in de eerste plaats bij de tomaten en vervolgens bij de groep uigewassen. Bij kom kommers en meer nog bij sla domineren de Nederlandse produkten. Een berekening van de ex portwaarde pier kilogram pro dukt geeft grote verschillen te zien tussen de Nederlandse en Spaanse export. Tomaten: respectievelijk 1,78 en 0,78. Komkommers: respec tievelijk 1,14 en 0,81. Sla: respectievelijk 1,83 en 0,67. Uigewassen: respectie velijk 0,47 en 0,30. Germd- deld over de vier produkten bedraagt de exportwaarde van het Spaanse produkt dus ongeveer de helft van het Ne derlandse produkt. De ver schillen zijn het grootst op de Engelse markt. En wel 2,09 tegenover 0,77. De heer Geurten merkt tenslotte op dat uit de verschillen in ex portwaarde niet de conclusie getrokken mag worden dat het Spaanse produkt de helft goedkoper is. Het is wel dui delijk, dat de Nederlandse te ler aanzienlijk méér ontvangt voor zijn groenten dan zijn Spaanse collega. De verschil len in exportwaarde per kilo gram produkt zijn echter dus danig groot, dat deze onget wijfeld zullen doorwerken op de consumentenprijs. Dit ver klaart ook de Engelse wens om Spaanse groenten (en fruit) op de zogenoemde lijst van „key-products" te plaat sen bij de onderhandelingen over een aanpassing van het handelsakkoord tussen de EG en spanje. CHRIS VOS Tomaten aan de Spaanse zuidkust onder plastic aan de Spaanse zuidkust achter een van stro en riet

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9