Vluchtelingen verhalen van moord en plundering in Zaïre Moord Moro begin vernietigingsactie VERTRAAGDE VLUCHTEN OP PAS GEOPEND EN BEWAAKT NARITA ®anslag op Orly door gfonen Zuid-Libanon' L- VS: naar betere betrekkingen met China Pakistan pakt pers aan ENLAND LEIDSE COURANl,. MAANDAG 22 MEI 1978 PAGINA 7 endum voor Sadat (UPD De grote rheid van de bijna tien kiesgerechtigden in heeft gisteren bij een lam instemming be- (iet de maatregelen die nt Sadat van Egypte wil om zijn tegenstanders en rechts in te tomen, irste onvolledige tellin- ;k dat ruim 90 procent geantwoord, itische journalisten zul- jr de maatregelen van itische president ook op iperkingen kunnen re- loel is politici en pers naar de democratie" •olgen. zorewa: tr dan doden rUtU (AFP) - Het jke aantal doden dat lei bij een schietpartij i gevallen is, bedraagt desische veiligheids- zijn verantwoordelijk I voor de slachting, zo jisschop Abel Muzore- jrzitter van de Verenig- aanse Nationale Raad I en lid van de Rhodesi- rergangsregering gister- |bij terugkeer uit Fort I verklaard. (tal doden bedraagt vol- p officiële opgave van pdesische militaire op- H 52. het opperbevel was bij pent in het district Gutu pep burgers tussen het (ekomen van Rhodesi- veiligheidstroepen en ^strijders die in een zo en geïnfiltreerd die on scherpte legerbewaking pn daar een menigte i toespraken. De troe- lenden het vuur en de astrijders schoten terug menigte heen. set in Peru h hogere zen ÏUPI) De Peruaanse iden hebben opgeroepen i vandaag te beginnen ne staking van 48 uur ptest tegen drastische ^hogingen van benzine lingsmiddelen. veerwil van de door het Ie bewind afgekondigde ïstand, na onlusten die ïsen het leven hebben j Prijsstijgingen van lan vijftig waren voor le produkten het gevolg it afschaffen van over- ibsidies. Dit was volgens ïring nodig voor de be- Bgsoperatie die het In- knale Monetaire Fonds fcn buitenlandse banken Irwaarde hadden gesteld p herfinanciering van 's kortlopende schulden buitenland. RODE BRIGADES: ROME (RTR) De Rode Bri gades in Italië hebben zater dag hun stilzwijgen na de moord op oud-premier Aldo Moro verbroken en gezegd dat zijn dood beschouwd moet worden als niet meer dan een eerste stap in een campagne om de staat te vernietigen. in een communique noemden de Rode Brigades Moro's te rechtstelling een daad van legi tieme revolutionaire gerechtig heid. Het is niets anders dan het begin van een nauwkeurig doel ter destabilisering, uiteen vallen en vernietigen van de staat. Het communique werd gevon den na een telefonische tip aan het blad II Messaggero. Hierin stond voorts dat de Rode Bri gades de politie bij de neus hadden genomen met twee val se sporen tijdens het zoeken naar de verblijfplaats van Mo ro. Het betrof de ontdekking van een 'schuilplaats' van de Rode Brigades in Rome die volgens het communique was geënsceneerd en verder de me dedeling dat het lijk van Moro in een bergmeer was gewor pen. De politie is dagenlang bezig geweest het meer en de omgeving te doorzoeken, maar vond uiteindelijk niets. De Rode Brigades lieten ten slotte weten dat zij binnenkort bijzonderheden bekend zullen maken over het 'volksproces', waarin Moro schuldig was ver klaard aan misdaden tegen het proletariaat en waarbij hij ter dood was veroordeeld. BRUSSEL (AFP/AP) De aankomst van de vluchte lingen uit Zaïre in Brussel heeft droevige tonelen te zien gegeven van oude mensen zonder hun bezit tingen, moeders met kleine kinderen die hun man en vader verloren hebben, kinderen zonder ouders. In Kinsjasa, de hoofdstad van Zaïre, en ook in Brussel deden de vluchtelingen hun relaas van een week van moord, plundering en verkrachting door de rebellen die de stad Kolwezi in de zuidelijke provincie Sjaba een week lang bezet hebben gehou den. Daaraan zouden ook soldaten van het leger van Zaïre zich hebben schuldig gemaakt. Tijdens de vliegtocht naar Brussel was het vluchtelin- genvliegtuig onderschept door Algerijnse toestellen, die wilden controleren of er militairen en wapens aan boord waren. Ook een tweede toestel met vluchtelin gen kreeg oponthoud in Algiers, omdat de gezagvoer der een passagier met ernstige verwondingen in het ziekenhuis wilde laten opnemen. De volgende toestel len zouden Algerije vermijden. Max Sidis, een Italiaanse vluchteling die als eerste uit het vliegtuig stapte, vertelde aan verslaggevers: „De rebellen probeerden zo veel mogelijk mensen dood te schieten. Zij drongen mijn woning binnen, ën mijn gezin en ik ontkwamen door hen alles te geven wat we bezaten. Het eerste waar ze om vroe gen, was voedsel en horloges. We zijn in het huis gebleven tot de Belgische parachutisten kwamen en zeiden dat we zo snel mogelijk weg moesten en ons moesten verzamelen in de plaatselijke school". Sidis zei dat hij op straat een groot aantal lijken van Europeanen had gezien. De 55-jarige Francesco Postorino, een Italiaanse werknemer van de Zaïrese staatsmijnonderneming Gecamines, noemde de verovering van Kolwezi door de rebellen „briljant" en zei dat de opstandelingen door de plaatselijke bevolking als bevrijders waren binnengehaald. „Twee weken geleden waarschuwde mijn bediende me al dat de oorlog terug kwam", aldus Postorino. „De helft van de opstandelingen had Kolwezi al bereikt. Driekwart van de bevolking steunde hen. Natuurlijk ontmoetten ze bijna geen weerstand van de kant van de Zaïrese troepen. Bestaat er eigenlijk wel zoiets als het Zaïrese leger?" De Italiaan zei dat hij geen Cubanen had gezien, maar dat zijn bediende had verteld dat hij Spaans had horen spreken. De rebellen hadden er volgens Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben zich op de Brusselse luchthaven met de vluchtelingen onderhouden. Postorino op gestaan dat zij met „kameraden" wer den aangesproken. Een aantal vluchtelingen uitte kritiek op de Fransen omdat zij tot vrijdag hadden gewacht voor de para chutisten-actie in Kolwezi te laten beginnen. „Als zij een dag eerder waren geland", zei Postorino, „zouden er waarschijnlijk veel minder slachtoffers zijn geweest, maar als ze nog een dag langer hadden gewacht was het een waar bloedbad geworden". Hoewel Postorino zei dat de eerste troepen van de rebellen die Kolwezi binnentrokken, redelijk gedisci plineerd waren, vertelde een andere vluchteling dat er een aantal jongens van nauwelijks elf of twaalf jaar onder hen waren, die willekeurig het vuur opende op de huizen in de stad tot hun officieren hen tot rust brachten. Sommigen zouden onder in vloed van drugs en alcohol zijn geweest. De blanken bij wie wapens of uniformen werden aangetroffen werden als huurlingen beschouwd en ter plaatse doodgeschoten. Vooral Fransen werden door de rebellen als slachtof fer uitgekozen. Ook wordt bericht, dat ongeveer de helft van de Griekse gemeenschap in Kolwezi is afgeslacht. De Libanezen werden gedwongen in een meer te springen, waarna ze door rebellen werden beschoten. De Venus 1 op weg naar Venus waar het ruimtevoertuig in augus tus moet landen. Venus 1 gelanceerd CAPE CANAVERAL (RTR) - De eerste van twee onbemande ruimteschepen die naar Venus worden gestuurd, is zaterdag op Cape Canaveral in de Ame rikaanse staat Florida gelan ceerd. De Venus 1 die er zeven maanden over zal doen om de planeet te bereiken, moet een weerstation op Venus neerzet ten om meer te weten te kun nen komen over de tempera tuur en de atmosfeer aldaar. Israël voor 13 juni uit Libanon JERUZALEM (AP) De Is raëlische regering heeft beslo ten om voor 13 juni haar gehe le troepenmacht uit het zuiden van Libanon terug te trekken. Israël rukte het zuiden van Li banon op 15 maart binnen, na dat uit dit gebied afkomstige Palestijnse guerrillastrijders bij een aanslag op een autobus in de omgeving van Tel Aviv 35 Israëli's om het leven had den gebracht. LAHORE (UPI) In Pa kistan zijn gisteren zes persmensen tot dwan garbeid veroordeeld. Voorts werden er nog vier gearresteerd. Hier mee kwam het totale aantal persmedewerkers dat in de afgelopen drie weken in het land is gearresteerd op 111. Journalisten en andere mede werkers van de pers in het land begonnen 22 dagen gele den een hongerstaking uit pro test tegen maatregelen van de regering die leidden tot de slui ting van een ochtendblad. De regering reageerde op de hon gerstaking door deelnemers en zich openlijk uitsprekende sympathisanten op te pakken op de beschuldiging van het bedrijven van politieke activi teiten die krachtens de gelden de staat van beleg verboden zouden zijn. De hele strijd is begonnen toen het ochtendblad een verklaring publiceerde van ex-premier Bhoetto die is veroordeeld tot de dood door de strop wegens het bevelen van de moord op een politieke tegenstander. NARITA, (AP) Op Narita, de nieuwe in- se luchtvaartmaatschappij (JAL) dat met een 42 minuten te laat. De passagiers vertelden ternationale luchthaven van Tokio, zijn gis- vertraging van 52 minuten uit Los Angeles dat het vliegtuig in Frankfort scherp was teren de eerste passagiers aangekomen onder arriveerde. Een ander transportvliegtuig van bewaakt. De Westduitse politie had het toestel het waakzaam oog van zo'n 13.000 man op- de JAL, dat volgens schema als eerste op omsingeld in verband met geruchten dat het roerpolitie. Narita had moeten landen, moest wegens radicale Japanse Rode Leger van plan was Het verkeer op de nieuwe luchthaven, die technische problemen in Anchorage, in Alas- een straalpassagiersvliegtuig van de JAL te ongeveer een miljard dollar heeft gekost en ka, wachten en arriveerde als tweede op het kapen. zaterdag officieel in gebruik werd genomen, nieuwe vliegveld. Het Rode Leger had eerder dit jaar een had op de eerste dag nogal met vertraging Het eerste passagiersvliegtuig dat op Narita verklaring uitgegeven waarin solidariteit te kampen. landde, was JAL-vlucht 446 uit Frankfort via werd betuigd met de groeperingen in Japan kgorde van Japanse radikale jongerenrukt op naaar het vliegveld Narita in een, overigens vergeefse, poging om de officiële Het eerste vliegtuig dat de luchthaven aan- Moskou. De DC-8 had 82 passagiers en een die al jaren proberen de ingebruikneming deed, was een transporttoestel van de Japan- bemanning van 12 koppen aan boord en was van het nieuwe vliegveld te verhinderen. j van Tokio's nieuwe luchthaven te verhinderen. E TERRORISTEN GEDOOD S (AFP-Reuter) Een commando van rroristen die zich „Zonen van Zuid-Liba- noemen, heeft zaterdagmiddag op de luchthaven Orly, bij Parijs, een vuurge- jgeleverd met Franse politiemannen en >che veiligheidsfunctionarissen. Tijdens (ietpartij, die bijna een half uur duurde, drie overvallers gedood. Een Franse i werd dodelijk getroffen. Verder lie- agenten en drie passagiers, allen Fran- ivondingen op. Zij verkeren niet in feevaar. f drietal meer medeplichtigen had is nog niet zeker. In de verwarring was aanvan- kezegd dat twee of drie overvallers waren fA en zich in qgn toiletruimte hadden mst. De politie wierp daar traangasgra- ïaar binnen en drong ten slotte de toilet- ïnen. Daar bleek echter niemand te zijn. idè terroristen waren uitgeschakeld vond [ptie op hun lijken handgranaten en kneed- Het exacte doel van de overvallers is ideüjk Zij hadden geen pamfletten of instructies bij zich, zoals bij vliegtuigkapingen gebruikelijk is. De actie, die op de Franse luchthaven grote consternatie veroorzaakte, verliep als volgt: in het begin van de middag arriveerden minstens drie terroristen met een Arabisch uiterlijk per vliegtuig uit Tunis op Orly. Zij verlieten het luchthavengebouw. Om tien over half vier open den de mannen, die zich onder de wachtende passagiers voor een vlucht met een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al naar Tel Aviv hadden gemengd, plotseling hun tassen, haalden pistolen tevoorschijn en vuur den op ongeveer dertig mensen die voor de gang naar het El Al-toestel stonden. Het schieten werd onmiddellijk door de politie beantwoord. Om kwart over vier was het vuurgevecht voor bij. Op de grond lagen de lijken van drie terroristen en een politieman, alsmede zes ge wonden. De aanslag was de derde die de afgelopen jaren op Orly werd f Tijdens de schietpartij op Orly werden drie overvallers en een politieman gedood. Op de voorgrond het stoffelijk overschot Cran de politieman.' TOKIO (AP) Zbigniew Br- zezinski, de adviseur van pre sident Jimmy Carter voor de Amerikaanse nationale veilig heid, heeft zaterdag in Peking verklaard dat de „Verenigde Staten vastbesloten zijn om al le obstakels uit de weg te rui men die een normalisering van de betrekkingen met de Chine se Volksrepubliek in de weg staan". Tijdens een diner dat hem werd aangeboden door de Chi nese minister van buitenlandse zaken, Hwang Hwa, zei Brze- zinski: „De president van de Verenigde Staten ...is vastbe sloten samen met u te streven naar het verwijderen van de laatste obstakels die volledige normalisering van onze betrek kingen binnen het kader van het communiqué van Sjanghai in de weg staan. De Verenigde Staten hebben wat deze kwest ie aangaat een beslissing geno men", aldus Brzezinski. De toe spraak van de Amerikaanse functionaris werd gepubliceerd door het officiële Chinese pers bureau Hsinhua. Brzezinski was zaterdag in Pe king aangekomen voor drie da gen van besprekingen met de Chinese leiders. Zijn gastheer, Hwang hwa, zei dat een „open hartige uitwisseling van ge dachten" in de geest van het uit 1972 daterende communi qué van Sjanghai, het weder zijds begrip tussen de twee lan- derfzeer ten goede zou komen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7