-fierste Leidse woonerf PPR: Hou ze in het zadel westelijk geopend ysiü BluusS Grote streetparade nieuw 3-Octoberevenement De Kopermolen vierde uitbundig feest m bij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiieiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN Het twee-jarig bestaan van winkelcentrum „De Kopermolen" in de Merenwijk is zaterdag op feestelijke wijze besloten. Bloemen, slingers en prachtige kunstvogels verleenden het winkeliersdomein een lenteachtig tintje. Er was kermis. Voor de vele duizenden bezoekers bleek het boodschappendoen dan ook meer dan een pretje. De stemming was uitbundig. De Calypso draaide, de botsautootjes gierden en de goktenten wonnen. De winkeliers van de Kopermolen waren aan het eind van de middag dik tevreden. Vooral de vrijdagse koopavond is een doorslaand succes geworden. „Je kon aan de klanten merken, dat ze het een geweldig festijn vonden. We hadden als winkeliers dan ook wel bijzonder aantrekkelijke koopjes in huis gehaald. Veel spullen voor weinig geld. Bij de besteding van een bepaald bedrag kreeg men een vrijkaartje voor een of andere kermisat tractie. We hebben 500 van deze kaartjes mogen uitdelen. De meeste ervan werden door de kinderen in de botsauto's gebruikt. Volgende week zijn er nog een paar leuke dingen voor onze klanten te beleven. Want een geheimzinnige fotograaf heeft 99 mensen gekiekt. Hun foto's komen in de winkels te hangen en wie iemand hieruit herkent, krijgt van ons een aardigheidje mee naar huis", aldus drogist Maasdam namens de Kopermolenwin- keliers. De kermis bi] de Kopermolen Milieu De VVD afdeling Leiden houdt woensdag 24 mei een forumavond over de toestand en eventuele verbetering van het milieu. De heer dr. L. Ginjaar, de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, zal de avond beginnen met een toespraak. Na een pauze zal de heer Ginjaar in een forum plaatsnemen met de heren Verboom (PvdA), Glaubitz (D'66) en Kuyers (WD). De vraag is dan: Wat hebben de verschillende partijen de afgelopen vier jaar gedaan aan de toestand van ons milieu? Sao Paulo De diakonie van de gereformeerde kerk te Leiden gaat zich inzetten voor de verbetering van de toestand van de bewoners in de armenwijk van Sao Paulo. Deze Braziliaan se stad heeft een enorm grote krottenwijk, waar op sommi ge plaatsen zelfs geen stromend water te krijgen is. Hier wil de diakonie verandering in brengen. Van 27 mei tot en met 3 juni zal onder de leden van de kerk een inzamelingsactie worden gehouden en dinsdagavond 30 mei is er een rommelmarkt in de Zuiderkerk, deze begint om zeven uur De diakonie verwacht dat er 10.000,— kan worden ingezameld. Antroposofie Het gesprekscentrum aan de V ro u wenk er kk oorstraat staat woensdag 24 mei in het teken van de antroposofie. De heer H. E. M. Boeke houdt die avond een lezing over de antroposofie als maatschappijvisie. De titel van zijn lezing is „De nieuwe maatschappijstructuur". Dit is alweer de derde lezing in de serie. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. KABO De katholieke bond voor personeel in de sectoren overheid, volksgezondheid, maatschappelijk welzijn en sociale werk voorziening viert dit jaar het 75-jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan wordt vrijdag 26 mei van half vijf tot half zeven een receptie gegeven. Zondag 28 mei wordt in de Petruskerk aan de Lammenschansweg om half elf een eucharistieviering gehouden ter intentie van de leden en de overleden leden van de afdeling Leiden van de bond. Wereldwinkel De Wereldwinkel Leiden neemt deel aan de landelijke actie voor de bevrijding van Namibië. Tot eind mei is er in de Wereldwinkel aan de Steenstraat lb een fototen toonstelling ingericht. Tevens staat er een steun pot waarin een geldelijke bijdrage voor de Swapo kan worden gedaan. De inzamelingsactie heeft tot doel om de Swapo binnen Namibië te versterken. Tegelijkertijd vraagt de organisatie geld voor gezondheidszorg, landbouw- en onderwijsprojec ten. De Wereldwinkel is maandag tot en met vrijdag geopend van half drie tot half zes en zaterdag van tien tot drie uur. Jan-Hein Donner Jan-Hein Donner, één van de vier beste Nederlandse schakers, speelt donderdagavond 25 mei een simultaan- wedstrijd in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Hij zal in het strijdperk treden met veertig tegenstan ders, die zich vanaf heden kunnen opgeven bij bet Vrije tijdscentrum. Het inschrijfgeld bedraagt f 3,50. IDAG 22 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGEVA 3 18.1 hel in brand steken van een stel slingers opende wethouder Waal het eerste woonerf in Leiden >ek ister iocui^* -a "w (Van een onzer verslaggevers) -kJIDEN Wat voor sommige partijen in Leiden de auto is, Ivoor de Politieke Partij Radikalen (PPR) de fiets. Gebrek lachif aandacht voor het langzaam verkeer kan deze partij in tow. jden zeker niet verweten worden, met name de huidige Piajctievoorzitter van de Radikalen en lijsttrekker van de PPR (gfflde komende verkiezingen, drs. Laurens Beijen, slaat vrijwel enkele vergadering op zijn vakgebied (ruimtelijke orde- T) over om voor de fietsers en voetgangers te pleiten. Igisch dus dat Beijen bij het Fdelen van de vijf muntjes er de tien onderwerpen de naai brzieningen voor fietsers en Rotgangen; een hoge priori- geeft: „Leiden is een stad ir je alles te voet en op de s kunt doen. Willen we ech- Anatcf een echt alternatief voor iosTl auto bicden dan zal je het fietsers en voetganger zo itrekkelijk mogelijk moeten >5 Meiken. Daar is de laatste ja il p al wat aan gebeurd, maar niet genoeg. Er moeten meer fietsstroken, vrijlig- tde fietspaden en betere "keerslichtenregelingen >r fietsers komen. Ook moet stoepparkeren door auto's :r tegen worden gegaan", lus de PPR-lijsttrekker. lals zijn tweede man, het nd PPR-raadslid Frits van >sten is Beijen zelf een ver- ied -fietser die niet in het bezit is van een auto. Daar door weet hij zelf ongetwijfeld uit de praktijk wat deze weg gebruikers in Leiden nog te kort komen. Ondanks het feit dat Beijen zelf geen auto rijdt heeft hij wel een uitgesproken mening over de prioriteit die dit voertuig in Leiden dient te krijgen: een uiterst lage. De PPR wil nog niet zover gaan als grote broer PvdA die hele maal geen cent gemeenschaps geld aan het parkeren wil ge ven, maar Beijen benadrukt toch ook dat de autobezitters dit in principe zelf maar moe ten bekostigen. Op de vraag of het dan niet onrechtvaardig is dat het langzame verkeer wel voorzieningen uit de gemeen schapspot betaald krijgt en de autobezitter niet zegt Beijen: „de auto heeft het verkeer on- veijig gemaakt. Als we daar om maatregelen moeten ne men om de veiligheid te her stellen kan je de kosten daar van toch moeilijk op de fietser verhalen. Eigenlijk zou de au tomobilist hiervoor veel eerder in aanmerking komen". Onderbetaald PPR-aanvoerder Beijen legt ook een muntje bij het buurt en clubhuiswerk: „Het wordt tijd dat daar eens wat meer geld in gestoken wordt. De sector van wethouder Waal (stadsontwikkeling) verslindt miljoenen, maar in die van Oosterman (CRM) wordt over een paar duizend gulden al moeilijk gedaan. De welzijns sector is onderbetaald, er moet nog te veel op de klein tjes worden gelet". Evenals vele andere partijen wil ook de PPR de komende vier jaar voor renovatie en nieuwbouw veel geld uittrek ken. De nieuwbouw zou ge subsidieerd moeten worden om de huurprijzen betaalbaar te maken. Wat de renovatie betreft denkt Beijen dat veel geld nodig zal zijn omdat het rijk onvoldoende beschikbaar stelt- Het vullen van open plekken in de stad is ook iets L. Beijen: automobilist moet betalen voor de door hem veroorzaakte onvei ligheid". dat veel geld zal kosten. Maar het levert wel enkele duizen den woningen op, aldus Beij- Tenslotte legt de lijsttrekker van de radikalen een muntje bij het aantrekkelijk maken van de binnenstad. „Er moet in Leiden nog veel opgeknapt worden. Een stad vol verwaar loosde krotten is niet aantrek kelijk. Voor bewoners en be zoekers is er in Leiden nog heel wat op te knappen", zegt Beijen. Voortzetting Kijkend in het politieke koffie dik voorspelt Beijen een terug keer van een links college dat het huidige beleid in grote lij nen zal voortzetten. In tegen stelling tot wat dezer dagen uit de hoek van de PvdA schijnt te komen is de PPR niet bij voorbaat tegen een gesprek met D'66 en de WD over een bredere samenstelling van het college. „Maar ik betwijfel of het veel op zal leveren en of er eigenlijk met de WD wel een beter beleid te voeren valt dan de laatste vier jaar. Ik hou het op een PvdA-PFR col lege zo mogelijk met D'66 er bij. maar dan toch in elk geval verzekerd van de steun van deze partij", aldus de lijsttrek ker van de Leidse radikalen. 5 SpJDEN „U betreedt 't eerste Leidse a mcpnerf, gemaakt door (de stratenma- t Danp-red.) Heruer, Bontje, Otgaar, Van risch n en Cavé. Op 20 mei door wethouder llusie*l geopend. De bewoners zijn er blij e". Dit staat te lezen op een donkerro- siertegel aan het begin van de Ma- NS ipoelstraat, die zaterdagmiddag offi- ïl als „woonerf" toegankelijk werd Spofklaard. rant historisch moment voor de buurt, n th^ ook voor de stad Leiden. Geheel RatnUeenkomstig de wensen van de kinde- uit de Mariënpoelstraat is het woon- ^lingericht. Ruimte genoeg is er nu om der gevaar te hinkelen, een blokhut bouwen of om een partijtje jeu de Jes te spelen in de riante zandbak. Dit ^™*ste spel zal naar goed oud Frans ruik wellicht eerder door de ouders •den beoefend. Deze vermaakten er i afgelopen zaterdag al kostelijk mee. sussehele straat was schitterend versierd .45 J kleurige slingers. De kinderen had- :hpro) kraampjes ingericht waar men kon You I ballengooien of aan een loterij mee kon doen. Er werden goede zaken gedaan. Wethouder Waal van openbare werken stak klokslag twee uur een lont aan, een enorme slinger met vuurwerk ontbrand de, ballonnen zoefden de lucht in en verkeersbordjes werden onthuld. De Ma riënpoelstraat was geopend. Het feest kon beginnen. Honden. Allerlei leuke evenementen gingen toen van start. Touwtrekken, draaiorgebnu- ziek, een demonstratie rolschaatsen, stoe lendansen, verkleedpartijtjes, het is alle maal teveel om op te noemen. In het midden van het woonerf was een terras ingericht, waar 's avonds door de hele buurt uitgebreid werd getafeld. De geur van verbrand hout en een barbecue prik kelde de neusgaten, de honger en de feeststemming. De buurt danste op mu ziek van het duo Balantyne en de honden blaften. Deze edele groep van viervoeters a Wot jaar geleden deed de Politieke Partij Radikalen in Leiden nd tNlinkse tegenhanger van de PvdA mee in een blok met D'66 s. de PSP. Gedrieën haalden zij 4 zetels. De PSP haakte na susset tijdje af. De combinatie PPR/D'66 bestond voort, hoewel ss. Vertegenwoordigers van deze partijen zich in de raad nog ing tens los van elkaar opstelden. D'66 besloot na haar lamorfose ongebonden de verkiezingen in te gaan. Dus zat foor de PPR niets anders meer op dan dit voorbeeld te gen. Op grond van de Statenverkiezingen zouden de Leidse 5 h Ikalen kunnen rekenen op één zetel, een halvering van het dige aantal. Lijsttrekker Beijen (31), leraar scheikunde in 16.301 Haag, is echter optimistisch gestemd over het behouden v i de tweede zetel. „We zijn erg bekend in Leiden en ik ie op no9 a' wat PvdA-stemmen voor ons". Om te Y5 iadrukken dat beide zittende raadsleden weer graag ugkomen heeft de PPR een zeer orgineel verkiezingsaffiche worpen. De beide raadsleden kijken daar zittend op een 16.dem het publiek in de ogen. „Hou ze in het zadel", staat ooltei leus op het affiche te lezen, daarmee inhakend op de )riteit die de fiets van de PPR krijgL In samenwerking met K G LEIDEN De 3-October Vereniging heeft al weer een programma voor de viering van Lei- dens Ontzet in voorbereiding. Nieuw in dit programma is een „streetparade" in de Bree straat. De orgaisatie van de parade is mede in handen van het drum -, pijper - en trompetter korps "K G" dat dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert Een aantal gerenommeerde mu ziekkorpsen uit den lande zal in de ochtend van 3 oktober een wervelende muzikale show bren gen. De traditionele optocht krijgt als titel „Wonder baarlijke reizen". In de optocht worden beroem de reizen en tochten uit de geschiedenis uitge beeld. De optocht wordt geopend met tientallen lilliputters die de op zijn reis naar hun land gevangen reus „Gulliver" door de Leidse straten voeren. Aandacht wordt besteed aan de reis van Columbus naar Amerika en de tocht van Willem Barentsz naar Nova Zembla. Ook de Carthaagse veldheer Hannibal die met zijn olifanten over de Alpen trok, ontbreekt niet in de optocht. Voorts zijn er natuurlijk de Kruisridders, die naar het Heilige land gingen om dit van de toenmalige bezetters te bevrijden. Een bekende eindeloze reis uit de oudheid is die van de held Odysseus die op zijn tocht naar huis na het beleg van Troje door de zeegod Poseidon werd dwarsgezeten. Van geheel andere aard waren de reizen van Stanley en Livingstone door donker Afrika Uit het nabije verleden is er tenslotte de reis van Aquarius, de eerst raket die een mens op de maan bracht Voor het maken van de raket heeft de 3-October Vereeniging de medewerking gekregen van de Leidse Instru mentmakers School. Deelnemers aan de optocht kunnen zich vanavond melden bij de 3-October Vereeniging. Het 3-Octoberfeest wordt traditioneel 2 okbober ingeluid met een feest voor de gehandicapten in de Stadsgehoorzaal. In de vroege ochtendu ren van 3 oktober wordt er op de Doezastraat' een touwtrekwedstrijd gehouden, met als com mentator Theo Koomen. Op het Stadhuisplein wordt de gehele dag een muziekprogramma afgewerkt, dat alleen wordt onderbroken om de optocht langs te zien trekken. Parkeergarages binnenstad 9 Renovatie 9 Nieuwbouw Ontwikkeling bedrijfsterreinen 9 Aantrekkelik maken binnenstad Sportvoorzieningen Restauratie monumenten 9 Buurt- en clubhuiswerk Politie en brandweer Fiets- en voetgangers voorzieningen Grote schoonmaak Merendonk-flat LEIDEN De grote „schoon maakactie", die zaterdagoch tend in het Leidse flatcomplex de Merendonk door bewoners werd gehouden, is met succes uitgevoerd. „Het was een drukte van belang. Hoewel de bijdrage van de flatbewoners ons wat is tegengevallen", al dus de heer T. Westra namens de werkgroep Merendonk. Zeven mannen en zeven vrou wen met tien kinderen zijn de hele vrije zaterdagmorgen in touw geweest om vooral de vuile oostzijde van de flat schoon te krijgen. „80 kruiwa gens met zand hebben we op gehaald langs de rijweg. We zijn van negen uur tot half één bezig geweest. Iedereen werkte voor twee. Dat moest ook wel, want van de 244 volwassenen hebben er maar 14 in totaal Slechts een handjevol be schoonmaakactie. aan deze actie meegeholpen. Dat is wel een beetje jammer. Vooral als je bedenkt dat de oudste bewoonster van de flat, een 75-jarige dame. zich bijzon der voor dit broodnodige kar wei heeft ingespannen", vertel de de heer Westra. Alleen al uit de perkjes ron dom de flat heeft de schoon maakploeg 10 zakken vuil weg gehaald. Van de westkant van de flat zijn alle ramen gezeemd terwijl door het hele gebouw heen de bergruimten zijn schoongemaakt en opgeruimd. zal zich voor wat haar dagelijkse „de monstraties in hurkzit" betreft enigszins moeten aanpassen, nu het verschil tussen rijbaan en trottoir is komen te vervallen. Hun jeu de boules zal zich een paar straten verder moeten gaan afspelen. Het woonerf van de Mariënpoelstraat is het eerste van Leiden. Aan de Uiterste gracht zal een soortgelijk plan worden ontwikkeld. Met de oudere wijken, zo deelde wethouder Waal mee, wordt het eerst begonnen. Een oplosing moet de buurt nog vinden voor een blokhut, die iets te dicht aan de huizenkant is gebouwd. Of het huisje moet wat lager worden, of het zal geheel worden verplaatst. De bewoners beraden zich hier nog over. Aan beide straateind en heeft het woonerf voldoende parkeer- gelegenheden, 35 plaatsen, gekregen. De Mariënpoelstraat is een voorbeeldige op lossing van het verkeersprobleem en vormt een bijzonder bijdrage aan het leefmilieu van de straat

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3