rAPPEWINST SCHEUNEMAN JEERT OOSTERBOSCH NIET Wedstrijd tegen Oostenrijk heeft verstrekkende gevolgen -legale kaartjeshandel jgentijnse politie TOCH EIGEN LIJFWACHT WESTDUITSERS Frankrijk niet overtuigend Van der Hart naar Amsterdam Peters alweer j weg bij Telstar Vergunning voor Jezek Verlies FC Den Haag Van der Mije en Vreeken op eenzame hoogte PAGI iRT LEIDSE COURANTI ZATERDAG 20 MEI 1978 PAGINA 9 van ïagenj Hovenkamp herstelt voorspoedig (Van onze correspon dent) ZEIST Het gene zingsproces van de linker knie van Hugo Hovenkamp verloopt zeer voorspoedig. De linker vleugelverdedi ger van Oranje, die revalideert in het sportcentrum van Zeist, heeft gisteren twee uur volop ge traind met bondstrai- ner Ron Groenewoud. Hovenkamp: „Het is uitstekend gegaan. Ik ondervond geen enke le last van mijn knie". Afgelopen donderdag avond is Hugo Hoven kamp aan een laatste test onderworpen door dr. Honig in Nij megen. Deze verklaar de Hovenkamp volle dig fit. Ook vandaag traint Hovenkamp nog de gehele dag met Groenewoud. Morgen keert hij naar huis te rug en zal zich maan dag weer in Zeist melden. Dan is de vol tallige selectie van het Nederlands elftal ook aanwezig. Om 11 uur 's morgens zal hij voor de laatste keer worden onderzocht door KNVB-arts Frits Kessel. Enkele uren na dit onderzoek zal bondscoach Ernst Happel de 22 voor Ar gentinië bekend ma ken. Arie Haan: „Eigenlijk had iedereen me al min of meer afgeschreven" EN Ernst Happel is terug I «aistenrijk. Terug ook in de Pra- I Altet inmiddels sterk verouderde een. Dn, waar Happel in het grijze g den triomfen vierde met de enrijkse nationale selektie. ■—tijd waar Happel kort voor het inde WK nauwelijks aan terug denken, want elke Oostenrij- die aan de vooravond van de gyjtle interland, waar Oranje liddag in Wenen de oefencam- mee besluit, belangstellend appel informeerde of hij het fniet vervelend vond om zijn brteland te moeten bestrijden, 1 meteen afgesnauwd. „Ik ben Nederlandse dienst", klonk «geïrriteerd. „Met Oostenrijk ik niets te maken. We komen Sliet op een bruiloft. Dit wordt Matste test voor Argentinië, .andere zaken denk ik niet. Ik jgeen tijd om me te verliezen fferlei onzinnige sentimenten". F Happel is trouwens toch humeurig, liet eerst eigenlijk tijdens de oefentrip pranje, want zowel in Brugge als in j wist de Oostenrijker de ernst en de r uitstekend te combineren. Dat is nu Kennelijk heeft de interland tegen hrijk voor Happel toch een diepere betekenis dan hij de buitenwacht wil doen geloven. Daarom gisteren tegen zijn gewoon te in geen opstelling. Happel nukkig: „Dat hangt van Oostenrijk af. Ik moet eerst nog met een vriend het Oostenrijkse voetbal doorpraten. Pas daarna bepaal ik mijn tak- tiek en de formatie waarmee ik Oostenrijk wil bestrijden". Happel heeft het niet gemakkelijk. De fraaie prestatie van de reserves tegen Paris St. Germain heeft het er voor hem niet eenvou diger op gemaakt een definitieve beslissing te nemen over de basisformatie voor het WK in Argentinië. Hoewel hij dat probeerde te verbloemen door in schril kontrast met zijn lofzang donderdagavond nu te brommen „Zegt me niets, die 71. Brugge had zes invallers en een vreselijk slechte doelman", is het toch duidelijk, dat Happel aan het aarzelen ge bracht is. En dan vooral natuurlijk over het midden veld, \vaar hij nauwelijks meer om Arie Haan heen kan. Haan: „Ik heb de kans die 'ik kreeg met twee handen aangegrepen. Dat voel ik zelf ook wel. Eigenlijk had iedereen me al min of meer afgeschreven. Mijn geluk is geweest, dat we met Anderlecht twee keer tegen Twente moesten voetballen. Toen heb ik me weer in de kijker kunnen spelen. Zonder die duels zou ik misschien zelfs de laatste veertig niet gehaald hebben". Wat Happel met Arie Haan van plan is, weet ook Haan zelf nog niet. „Ik heb zo het gevoel, dat Happel in de problemen zit", meent Haan. „Volgens mij weet hij zelf nog niet precies wat er moet gebeuren op het midden veld. Het is ook lastig, want wie moet je laten vallen. Er is geen duidelijke kandidaat". Die is er inderdaad niet, hoewel in dc ploeg zelf toch zachtjes te beluisteren valt, dat Van Hanegem maar plaats moet maken voor Haan. En daar knelt nu precies de schoen, want hoewel Happel dat blijft ontkennen, is het toch alleszins waarschijnlijk dat vorige week zondagavond bij het uitpraten van de Van Hanegem-rel tussen de twee onderlinge afspraken zijn gemaakt, waardoor Happel de Kromme niet meer kan laten vallen. laatste mogelijkheid om nog voor Argentinië Variant duidelijkheid te krijgen. Bij die test speelt Willy van de Kerkhof overigens slechts een halve wedstrijd. Van de Kerkhof heeft toe stemming gekregen om in de rust te stoppen om nog vanavond het laatste vliegtuig naar Nederland te kunnen halen. Morgenochtend doet zijn dochter de Heilige Communie, van daar die snelle afreis. Onderlinge band Veel zal vandaag van Van Hanegem zelf afhangen, want dat hij speelt, heeft Happel eerder in de week al verkondigd. Draait de Kromme, dan heeft hij een vaste plek ver overd, draait hij niet, dan zal Happel toch de onderlinge band met Van Hanegem ge weld aan moeten doen door 'hem uit de ploeg te stoten. Er gemakshalve even vanuit gaande, dat Van Hanegem vanmiddag niet door de mand valt, wordt het voor Arie Haan toch moeilijk om zich in de basisformatie te voetballen. Hap pel heeft dan alleen nog maar de mogelijk heid om Wim Jansen te laten vallen. Waar wel wat voor te zeggen valt, want een mid denveldbezetting met Neeskens, Van Hane gem, Willy van de Kerkhof en Jansen heeft als nadeel, dat laatstgenoemde twee in begin sel hetzelfde type voetballer zijn. Die middenveld-facetten maken Oostenrijk- Nederland al bij voorbaat erg interessant, want vandaag vormt voor Ernst Happel de Een voorval, dat toch wel weer tekenend is voor de weinig professionele sfeer, waarin in Nederland topvoetbal bedreven wordt. Overal elders zou het volstrekt ondenkbaar zijn, dat eerst Nannmga naar huis teruggaat om bloemen te verkopen en dat vervolgens Van de Kerkhof ook al om privéredenen voortijdig afhaakt. Happel berustend: „Bij Feyenoord was ik dat niet gewend, maar ja, in Rotterdam zijn het allemaal heidenen, in het zuiden ligt dat nu eenmaal anders". Het vertrek van Willy van de Kerkhof lost wel het probleem Haan op. Die kan nu na de rust gewoon op de vrijgekomen plek spelen, waardoor Happel zich tevens een beeld kan vormen van de wisselwerking tussen Van Hanegem en Haan. In elk geval komen er vandaag en in Argentinië steeds minimaal vier middenvelders tussen de lij nen. Mogelijk worden dat er zelfs vijf voor het geval dat Hovenkamp niet tijdig opgelapt is. In die situatie schuift ook Poortvliet door n^ar het middenrif om daar de spelmaker van Oranjes tegenstander aan banden te leggen. Een variant waarmee het Nederlands elftal derhalve slechts met drie verdedigers speelt. Suurbier en Rijsbergen in de man dekking en Krol als laatste post. Waarbij van de vijf middenspelers Van Hanegem indien nodig Suurbier moet assisteren. De andere drie (Neeskens, Willy van de Kerk hof en Jansen of Haan) zullen dan om beurten als extra invaller op moeten dui ken. Slechts twee echte spitsen derhalve. Hetgeen betekent dat Nanninga alleen maar goed is om in noodgevallen de rol van pinch-hitter te vervullen. Bij het invullen van die spits- plaatsen komt meteen het tweede probleem voor Happel om de hoek kijken. René van de Kerkhof of Johnny Rep, wie van de twee? Beiden hebben in de oefenwedstrijden eigen lijk nog niet kunnen imponeren. Happel heeft in een tactisch concept met vijf mid denvelders lichte voorkeur voor Rep omdat die rechtlijniger de richting van het vijande lijk doel opzoekt dan Van de Kerkhof. Ook in dit geval zal veel van vandaag afhangen. Te verwachten valt dat beide kemphanen een helft zullen spelen. Rep de eerste en Van de Kerkhof de tweede. Oostenrijk-Nederland belooft derhalve ui terst boeiend te worden. Met in sommige gevallen (Van Hanegem, Rep, René van de Kerkhof) een duel met verstrekkende gevol gen. Happel mysterieus: „In gedachte ben ik vrijwel rond met de ploeg. Dat moet alleen vandaag bevestigd worden". ROB HARTOG ondefjnse stad Cordoba de li 45 politiemensen Bondresteerd wegens bet verkopen van igskaarten voor ia lwedstrijden in ider van de eind- om het wereld- lioensc hap. Dit in het dagblad Cro- dat onder grote tn melding maakte iet schandaal, oefening van veilig- >functionarissen in faoza heeft een slach- Bir geëist. In een zie- kuis is politieinspec- teur Jorge Aldo Cuello Cornejo overleden. Hij was op ongelukkige wijze door kogels uit zijn eigen geweer getroffen. Argentijnse werklieden hébben de afgelopen da gen de laatste hand ge legd aan het hotel in de omgeving van Mendoza, waar het Nederlands voetbalelftal gedurende de eerste ronde van het wereldtoernooi een on derkomen heeft gevon den. Het hotel „Potreril- los" is gedeeltelijk her bouwd om aan de eisen van de Nederlandse equi pe te voldoen. Vijf geschorste spelers zullen in de eindronden van het WK de openings wedstrijden van hun ploe gen moeten missen. Re den is de tijdens de kwali- ficati'eronden opgelopen twee gele kaarten. De spelers, die de eerste wed strijd van hun land op de bank moeten zitten, zijn: Eduardo Krieger (Oosten rijk), Antonello Cuccu- reddu (Italië, Willie Dona- chie (Schotland), Juan Gomez (Spanje) en Kha- led Gasmi (Tunesië). BUENOS AIRES Het Westduitse voetba lelftal zal tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië begeleid worden door eigen veiligheidsagenten. Dit heeft Horst Schmidt, delegatieleider van de Westduit sers, gisteren bij aankomst in Buenos Aires verklaard. Schmidt, die in het gezelschap was van acht leden van de Westduitse veiligheidspolitie, verklaarde dat een tegenbericht van de Argentijnse regering hem nooit had bereikt. De militaire regering van president Videla heeft zich gekeerd tegen de plannen van de Westduitsers en de Fransen om eigen veilig heidsagenten mee te nemen. De betreffende beslissing werd 48 uur geleden bekendge maakt aan de buitenlandse ambassades in Buenos Aires. LILLE Vijf dagen voor het vertrek naar Argentinië heeft het Franse voetbalelftal het succes van de oefencam pagne uitgebreid. In Lille werd met 20 ge wonnen van Tunesië. Geruststellend was de zege echter niet. Alleen in de laatste twintig minuten was er sprake van een zekere doortastendheid van Franse kant. Het midden veld werd een uur lang her haaldelijk verrast door de snelheid en het combinatiever mogen van de Tunesiërs. Guil- lou raakte al spoedig licht aan een knie gewond, terwijl Ba- thenay in het geheel niet impo neerde. Na rust met Platini in de plaats van Guillou ging het iets beter. Platini maakte zelf in de 70ste minuut het eerste doelpunt. Vier minuten later zorgde Dalger voor 20. De wedstrijd werd geleid door Charles Corver. Michel Hidalgo, de trainer/- coach van het Franse voetba lelftal, heeft in Lille bekend gemaakt dat hij bij het wereld kampioenschap in Argentinië definitief niet zal kunnen be schikken over doelman André Rey. De gebroken pols, die Rey vorige maand opliep, blijkt niet voldoende hersteld om hem te kunnen inzetten. Hidalgo heeft als vervanger van Rey de doelman van Straatsburg, Dominique Drop sy opgeroepen. De verwach ting is dat Jean-Paul Ber- trand-Demasnes (Nantes) in Argentinië de eerste doelman zal zijn. Iran heeft gisteren een oefen wedstrijd ter voorbereiding op het wereldkampioenschap te gen Ghana met 30 gewon nen. Bij de rust van deze in Teheran gespeelde wedstrijd stond Iran al met 1—0 voor. AMSTERDAM Cor van der Hart wordt bij FC Amsterdam de opvolger van Pim van de Meent. Hij gaat met Tonnie Bruins Slot de t rainingen van de eerste-divisieclub leiden. De spelersraad, die gisteravond door voorzitter Dé Stoop werd ingelicht, heeft geen overwe gende bezwaren. Van der Hart werd vorige week ontslagen bij AZ, waar hij een half jaar had gewerkt. De verbintenis tussen Van der Hart en Stoop is aan gegaan voor onbepaalde tijd en kan worden beëindigd met we derzijds goedvinden of door tussenkomst van de directeur van het gewestelijk arbeidsbu- J reau. I VELSEN Het uit de eredivi sie gedegradeerde Telstar zit weer zonder trainer. Vier we ken geleden werd Dobi Peters van hoofdklasser EDO aange trokken als opvolger van de naar Sparta vertrokken Roe meen Mircea Petescu. Gister avond iiet de Haarlemmer we ten dat hij alsnog wil afzien van zijn aanstelling. Peters over zijn beweegrede nen: „Het arbeidsklimaat bij Telstar is dermate ongunstig dat ik het niet verantwoord acht nog door te gaan". Kritiek heeft Peters vooral op de orga nisatie bij de Velsense eerste- divisieclub. „Ik had verwacht dat ik in het betaalde voetbal op een professionele basis zou kunnen werken. De afgelopen weken is me echter gebleken dat dat bij Telstar niet moge lijk is. Ik had verwacht dat het bestuur mij zou helpen bij al lerlei zaken, maar dat is niet gebeurd. Ik moest alles zelf uitzoeken. Bovendien kwam ik tot de ontdekking dat er teveel verschilpunten waren tuuen het bestuur en mij. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het is defini tief dat Vaclav Jezek de naar Spanje vertrokken Vujadin Boskov bij Feyenoord als trai ner zal opvolgen. Gisteren ont ving de stadionclub van het ministerie van Sociale Zaken de arbeidsvergunning voor de Tsjech, die de afgelopen jaren bondscoach in zijn vaderland was. Het heeft vrij lang geduurd voordat deze vergunning werd verstrekt, vooral ook omdat eerst een advies moest worden uitgebracht door de Stichting Arbeidsbemiddeling Betaald Voetbal. Er was aanvankelijk sprake van dat dit geheime ad vies negatief zou zijn uitgeval len. Ook na het verstrekken van de arbeidsvergunning wil de Feyenoord echter de inhoud van dit advies niet vrijgeven. i I (Van onze sportredactie) MARSEILLE FC Den Haag heeft zijn uitwedstrijd voor de zomercompetitie tegen Olym- pique Marseille verloren met 2-1. Niet meer dan 524 toeschou- wers, die voor een recette zorg- den van amper vijfduizend gul den, zagen Marseille in de 29e i minuut de leiding nemen door N'gom. Zes minuten later I maakte Simon van Vliet gelijk. 1 De winnende treffer voor de thuisclub kwam in de 69e mi- nuut van de voet van Bouba- car. eft )ve"^fDEL In de wielerspel om de e ciu|P"Jzen in-Olympia's Ronde van ledF"* 's voor de PloeS van Ben van jjg fneenlijk een ondergeschikt rolletje Jegd. Maar de traditie wil dat een kamiM de formatie van de Tilburgse n glider wel elk jaar een incidenteel aj ie boekt in de vorm van een etappe- 's' nf bisteren, in wielergek Schijndel, dafeer dan tienduizend bezoekers het motif8 van aankomst omzoomden, trok w(]cheneman de lijn van de laatste denoor. Hij spurtte naar de zege van Vol]to,e' die Bert Oosterbosch, de drager eikftleiderstricot, op de dag voor de jaarr'jke krachtproef van de individue- j>it over 20 km, niet of nauwelijks gelijkheden bracht. jJge Eindhovenaar sprak zijn krach- tjlrvoir minder nadrukkelijk aan dan jite twee dagen en had desondanks fijn voorsprong van één seconde op paste belager Arie Hassink uitge- fase van de strijd een lekke band opliep. Hassink zag echter toch nog kans in de hoofdmacht te eindigen. En werd aldus in dezelfde tijd geklasseerd als Oosterbosch. De etappewinst van Bert Scheuneman, vóór Oosterbosch, ploegmakker Bart van Est, deerde de leider in het klassement allerminst. Eigenlijk kwam het Ooster bosch wel uit dat de Veendammer de sprint won van het zeven man sterke kopgroepje, dat op de streep zeventien seonden voorsprong had. Want Frits Pi- rard, de belangrijkste concurrent in het algemeen klassement, werd slechts derde en incasseerde zodoende maar vijf secon den bonificatie in plaats van de vijftien, die er voor de winnaar waren weggelegd. De uitslag van de tweede etappe van St. Wille- brord naar Schijndel, over een afstand van 165 kilometer, is: 1 Scheuneman (Gazelle) 3.4^.49 (met tijdverg. 3.44.33), 2. Van Est (Van Erp) z.t., (met tijdverg. 3.44.39), 3. Pirard (Amstel) z.t. (met tijdverg. 3.44.44), 4. Beliakov fitus) z.t, 5. Jonkers (Union) z.t., 6. Van der Sterren (Olympia) z.t., 7. Van Meer .Gazelle! z.t 8 Lammertmk <Am- stel) 3.45.06, 9. Moehlman (Amstel) z.t, 10. Gomes (Olympia) z.t. Algemeen klassement: 1. Oosterbosch 7.38.19, 2. Hassink 7.38.20, 3. Mutsaars 7.31.36, 4. Van Est 7.38.42, 5. Van de Broek (Driessen) 7.38.48, 6. Nieuwdorp (Driessen) 7.38.53, 7. Koersen (Bata- vus) 7.38.54. 8. Pirard 7.38.55, 9. Polak (Militairen) 7.38.57,10. Damen (Driessen) 7.39.13. Hoewel hij gisteren in de twaalfde etappe, waarvan de aankomst boven op een berg lag, een minuut en elf seconden verloor, blijft Johan de Muynck de grote favoriet voor de overwinning in de ronde van Italië. De 30-jarige Belg heeft 34 seconden voorsprong van de Italiaan Panizza. De Italiaan Giancarlo Bellini won de etap pe, een rit over 204 kilometer van Poggi- bonsi naar Mont Trebbio. De uitslag van de twaalfde etappe is: 1. Bellini (Ita) 204 kilometer in 6.22.13, 2. Bortolotto (Ita) op 8 sec., 3. Chinetti (Ita) op 10 sec., 50. Bert Pronk (Ned) 6.31.00, 54. Roy Schuiten 6.31.42. Algemeen klassement: 1. De Muynck (Bel) 63.51.02, 2. Panizza (Ita) op 34 sec., 3. Battaglin (Ita) op 1.21, 54. Schuiten 64.55.35, 104. Pronk Bart Scheuneman schreeuwt het uit. Hij wint de tweede etappe van Olvmpia's rondi Semper Aldus in het goud (Van onze sportredactie) RIJSWIJK De Rijswijkse voetbalvereniging Semper Al- tius, die op 17 juli 1928 werd opgericht, viert in deze dagen het vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum werd gisteravond in het clubhuis op het Hoornpark een receptie gehouden, waar voor vooral de zustervereni gingen een grote belangstel ling toonden. Als eerste werd het woord ge- voerd door de Rijswijkse wet- houder K. W. van der Veer, die in plaats van de wegens ziekte verhinderde wethouder Hille- naar zijn gelukwensen aan bood. De wethouder liet zijn lovende woorden vergezeld gaan van een voetbal. Namens de KNVB en de Haag se Afdeling van de KNVB werd gesproken door de heer C. P. G. van Herp, bestuurslid van de Haagse Afdeling, die onder grote bijval twee fraaie wimpels overhandigde. Voorzitter I. Voogt, die alle sprekers afzonderlijk beant- woQtdde, toonde zich zeer ver heugd over deze* geschenken. De heer Verweij van de vereni ging DEVJO wees nog eens op de vele medewerkers van Sem per Altius, die het mogelijk maken, dat de club draait zoals thans het geval is. Kritiek provincies op rapport stuurgroep HAARLEM Vertegenwoor digers van de elf provincies hebben in een brief aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer G. C. Wallis de Vries, ernstige kritiek geuit op het eindrapport van de stuur groep betaald voetbal. Deze kritiek spitst zich toe op twee onderdelen: 1. Het gemis aan maatregelen tot verbetering van de aantrek kelijkheid van het betaalde voetbal. 2. Het slecht functioneren van de extra financiële bijdragen to^ezondmakin^rvarv MIJDRECHT - Cathy van der Mije en Corrie Vreeken staan in het Nederlands kampioen schap schaken voor dames op eenzame hoogte. Na de negen de ronde gaan zijn met elk acht punten samen aan de lei ding, gevolgd door Hanneke van Parreren, die twee punten minder heeft. In de negende ronde heeft Ca thy van der Mije erg gemakke lijk gewonnen van Erika Belle. Corrie Vreeken won eveneens zonder moeite van Riek Spook. Uitslagen negende ronde: PluymertBruinenberg 0L Mulder—Van Gent 1—0, Van der BergVan der Giessen 0—1, Van der MijeBelle 1—0, Van Eist—Van Parreren 0—1, Vreeken—Spook 1—0. De stand: 1/2. Van der Mije en Vreeken beiden 8 pnt., 3/4. Van Parreren en Van der Giessen beiden 6 pnt., 5. Belle 4 1/2 pnt.,'6/7. Bruinenberg en Mul der beiden 4 1/2 pnt., 8. Van jent 3 1/2 pnt., 9/10. Van Eist ?n Pluymert beiden 3 pnt., U. Spook 1 1/2 pnt., 12. Van de lerg 1/2 pnt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9