JEerste nblanken -uit Zaïre vanavond al in Brussel Luchthaven van Tokio geopend GEEN ONGEWIJZIGD BELEID-DEN UYL ibinet zwoegt op ïzuinigingsplan irmösijMS &I000 n Zaterdag 20 mei 1978, 68e jaargang no. 21046 jnburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. pities (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) >nten kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Een kind van vijf miljoen Gedramatiseerde documentaire „Een kind van vijf miljoen" op Ned. I om 21.55 uur. Ned. II om 20.27 uur „De man aan de top". Zondag Ned. I om 20.05 uur „Met z'n tweeën op weg", speel film uit 1967 met Audrey Hep burn. Ned. II om 21.05 uur Bette Midler. Plaatselijk een bui Zonnige perioden. In de mid dag en avond kans op een re- gen- of onweersbui, vooral in het oosten en zuidoosten van het land. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Maxi mumtemperatuur van 13 gra den aan de kust tot ongeveer 18 graden in het zuidoosten van het land. OOK BELGISCHE PARACHUTISTEN IN ACTIE Een archiefopname van Zaïrese rebellen toont aan dat Katangese gendarmes zijn. A\rijs/brussel/kinshasa ^FP/Rtr) Na de Franse para- nutisten zijn thans ook de Bel- ische parachutisten in de Zaï- ese mijnstad Kolwezi in actie lekomen. Zij hebben de op- Iracht meegekregen „in de best (ïogelijke omstandigheden en Ie kortst mogelijke tijd" alle luitenlanders uit de door rebel- en beheerste stad te evacueren. Ie Belgische parachutisten, zo leeft premier Tindemans ver- ïlaard, hebben de opdracht het liegveld van Kolwezi te bezet ten. Het is de bedoeling dat vanavond al de eerste gerepa- trieerden uit Kolwezi in Brussel aankomen. Het Belgische besluit volgt op berichten dat Franse parachutisten in de Zaïrese stad de dijken van 44 Europese mannen hebben aangetroffen. De Fransen zou den 20 Europeanen hebben gered uit een school waar ze als gijzelaars door de rebellen werden vastgehouden. Sinds de landing van de Fransen wordt er in de straten van de stad gevochten. De Belgen hebben de opdracht hoog stens 72 uur ter plaatse te blijven om de evacutatie te voltooien. Overigens deelde premier Tindemans mee dat een aantal blanken door de rebellen is mee genomen naar Angola en Zambia. De Franse parachutisten hebben een veel ruimere opdracht, n.l. in de provincie Shaba orde op zaken te stellen, aldus de Franse minister van buitenlandse zaken De Guiringaud. De Fransen zullen dus actief aan de strijd tegen de rebellen deelnemen, en wel op verzoek van presi dent Moboetoe van Zaïre. De Belgische premier Tindemans sprak tegen dat er onenigheid was tuisen Frankrijk en Bel gië over de actie van de Fransen. Fran krijk is een soeverein, en zeker een groter en machtiger land dan België, aldus Tindemans. De Belgische sodalis- lang niet alle rebellen voormalige tische partij, waartoe ook minister Simo- net behoort, heeft de Franse actie ver oordeeld. De Fransen zouden tot de actie hebben besloten, nadat uit Zaïrese bronnen was vernomen dat rebellenleider Mboemba opdracht had gegeven de blanken te doden, de mijninstallaties onklaar te ma ken en naar de bases terug te keren. Het zou gaan om ongeveer 800 rebellen, voornamelijk met mortieren bewapend. Volgens een woordvoerder van het Kon golese bevrijdingsfront zijn alle blanken in de zuidelijke provincie Shaba veilig. Er zijn slachtoffers gevallen, maar dan door de bombardementen van de vlieg tuigen van Zaïre, aldus deze woordvoer der. DOORGESNEDEN KABEL VERLAMDE VLIEGVERKEER TOKIO (Rtr) Tokio's nieuwe inter nationale luchthaven bij Narita is zaterdagmorgen, twaalf jaar te laat, geopend met een korte, zwaarbewaak te plechtigheid, die slechts door één minister werd bijgewoond. Duizenden manschappen oproerpolitie waren rond het vliegveld verzameld uit vrees dat op de valreep nog radikale demonstranten een actie zouden on dernemen om de opening alsnog te voorkomen. Sjinto-priesters in traditionele kledij zwaaiden in de lege vertrekhal van het vliegveld met papieren staven om duivelse geesten te verja gen. Duizenden demonstranten vielen daama met benzinebommen de oproerpolitie aan. De luchthaven van Narita heeft 2,6 miljard dollar gekost en was jarenlang het mikpunt van felle strijd door boeren en linkse Japanse groe pen. Vijf mensen verloren het leven en 8000 raakten gewond in zware gevechten. Enkele uren voor de officiële opening werd het Japanse luchtverkeer ernstig in moeilijkheden gebracht door een van de gewelddadigste pro testorganisaties, de witgehelmde Tsjoekakoe (centrale kern). De radikalen eisten de verant woordelijkheid op voor het doorsnijden van een ondergrondse verbindingskabel die Tokio's oude luchthaven Haneda verbindt met het centrum voor luchtverkeerscontrole. Alle binnenlandse vluchten moesten worden afgelast en de interna tionale vluchten werden met behulp van noo- dapparatuur binnen- en buitengeloodst. (Van onze parlementaire redactie) IAAG Het kabinet gaat zich in zijn vergaderingen van tende weken intensief bezighouden met de grote bezuini- ^Iperatie. Het ligt in de bedoeling dat de betreffende nota i| uni bij de Tweede Kamer wordt ingediend zodat de die eind juni op reces gaat, ongeveer twee weken heeft stuk te behandelen. Dit zei minister-president Van Agt vond na afloop van de vergadering van de ministerraad. ad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad heeft gisteren aandeel in de voorbereiding van het ont- tuk afgesloten. Deze RER bestaat uit enkele bewindslieden, isident van De Nederlandsche Bank, de secretaris-generaal pt ministerie van Economische Zaken en de directeur van §11 ptraal Planbureau. De commissie-Lamers, die zich bezig- met de kostenbeheersing voor wat betreft de sociale [eid, zal haar werk voor het bezuinigingsplan waarschijn- de loop van volgende week voltooien, jjaat om zeer moeilijke vragen, omdat de beslissingen die >eten nemen zo ingrijpend zijn en de onderlinge samenhang jis. Het gaat om vragen als: welke minimumomvang moet [buigingsoperatie hebben, welk financieringstekort van het in de komende jaren maximaal verantwoord? We staan in de vooravond van de moeilijkst denkbare debatten in nisterraad", aldus premier Van Agt, die gisteravond over houd van de operatie in dit stadium nog geen enkele ïeling wilde doen. ADVERTENTIE Een t an de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland arlemmerstraat 42 Iden 1.071-131204 EUWE SCHUILPLAATS tIGADES ONTDEKT E (AFP) In Rome is ferde schuilplaats van de [Brigades ontdekt. Het is Ipartement van Gabrielle jni, een gemeenteambte- De leden van de Rode de zouden er meermalen zijn geweest, s de eigenaar aangehou- an het appartement waar- inderdag een drukkerij ontdekt, waarin vermoe de communique's, van >de Brigade werden ge- De politie heeft laten dat door de arrestaties e laatste dagen de afde- lome-Zuid van de Rode de is opgerold. De bende feplitst in diverse afdelin- flie elk een eigen specifie- hebben, zoals-het on- juden van verbindingen, vervoer, ontvoerin- [aanslagen, samenstellen |oodschappen. etc. De po- leeft aanwijzingen dat de het staats-telefoonbe- drijf hebben geinfiltreerd even als de stedelijke universiteit. Volgens een hoge ambtenaar van de Italiaanse inlichten- dienst zou Aldo Moro tijdens zijn ontvoering talrijke belang rijke zaken, ondermeer van mi litaire aard, aan zijn ontvoer ders hebben onthuld. De NA- VO-landen zouen zich hierover ongerust maken. Nobelprijs voor Orlov voorgesteld STOCKHOLM Een Zweeds parlementslid heeft voorge steld de nobelprijs voor de vrede aan de Russische na tuurkundige Joeri Orlov toe te kennen. De Sowjetrussische natuurkundige, oprichter van de Helsinki-groep in Moskou, is donderdag in Moskou tot 7 jaar strafkamp veroordeeld wegens anti-Sowjet-propagan- dr:- Vrouwenoptocht door Leiden Enkele tientallen vrouwen trokken gisteravond door de Leidse binnenstad om te demonstreren tegen het sexuefel geweld. De optocht werd gehouden in het kader van een lan delijke actie „Vrouwen te gen sexueel geweld". De vrouwen was aangeraden om in de optocht mee te lopen in de kleuren zwart (onderdrukking), wit (op stand) of rood (strijd). Slechts enkele vrouwen hadden aan deze oproep gehoor gegeven. Wel droegen velen een spre kend spandoek mee. On der het zingen van liede ren trachtten de vrouwen de aandacht op hun op tocht te vestigen. AANTJES: (Van onze verslaggevers) BREDA/ARNHEM Met een hardnekkigheid die soms aan kwaadaardigheid grenst doen links en rechts het voorkomen alsof het CDA voor ongewij zigde voortzetting van het be leid van het vorige kabinet pleit. Dat is onzin, zo heeft CDA-fractieleider Aantjes vanmorgen op de partijraad van de KVP in Breda ver klaard. Ook het vorige kabinet was een coalitiekabinet. Ook toen heeft het CDA compro missen moeten sluiten, en het zelfde zal zich nu voordoen. Die compromissen zullen er anders uitzien. Volgens Aantjes zal de CDA- fractie de komende bezuini gingsoperatie van het nieuwe kabinet niet zozeer beoordelen aan de hand van de omvang van de bezuinigde bedragen, maar vooral aan de hand van de kwaliteit van de operatie, en wel aan de hand van de volgen de maatstaven: het sociaal ge halte. de gevolgen voor de koopkracht van de lagere inko mensgroepen, de effecten op de werkgelegenheid, de mate waarin rekening wordt gehou den met de eisen van een selec tieve groei. De pijn van de matigingen moet gepaard gaan rr*H maatschappij vernieuwen de maatregelen, waarin passen een wet investeringsrekening, een vermogensaanwasdeling en een herziening van de onderne mingsraden. Volgens KVP-voorzitter Ver geer vedient het kabinet alle steun. Hij constateerde dat op positieleider Den Uyl een „hoogst merkwaardige aanval" op het CDA heeft ingezet, door. te stellen dat de christen-demo craten een te grote macht heb ben, doordat ze in zoveel orga nisaties bestuurlijke invloed hebben. Ook CHU-voorzitter Van Leeuwen ging op deze uit lating van de oud-premier in. AR-voorzitter De Boer hekelde in Hoogeveen op de voorjaars partijraad van de ARP de CDA-lijsttrekkers in de Haagse regio die kritiek hebben geuit op een toespraak van premier Van Agt, waarin deze ervoor pleitte dat ook ambtenaren een deel van hun welvaart inleve ren. De Boer noemde het optre den van de regionale fractielei ders „een angsthazen-strate- In Leiden verklaarde D'66-frac- tieleider Terlouw vandaag dat het kabinet Van Agt gebrek aan moed vertoont om met be leidskeuzen te komen. „Het blijft allemaal zo supermiddel- matig." Uit protest tegen de verdere afgraving van het Zuidlimburg se mergelland bij Margraten heeft een groep jongeren de Kale Koppen Klub opgericht. Zij willen hiermee de toekom stige toestand van het plateau van Mar graten symboliseren. Zij zullen vandaag nadrukkelijk aanwe zig zijn tijdens een protestdemonstratie, (zie ook onze weke lijkse bijlage Finale) Nog geen ondernemingsraad in het bijzonder onderwijs DEN HAAG De Sociaal-Eco nomische Raad heeft gisteren zijn instemming betuigd met het voornemen van de regering om het bijzonder onderwijs stellen. Het kabinet heeft na melijk het voornemen om voor het hele onderwijs een eigen wettelijke medezeggenschaps- regeling tot stand te brengen. De SER vindt wel, dat zo'n eigen regeling niet te lang op zich zal mogen laten wachten. voorlopig vrij te stellen van de Gedacht wordt aan een periode plicht ondernemingsraden in te van twee jaar. ADVERTENTIE (5000 CENTRALE VERWARMING B.V. Herengracht ios -114 - leiden centrale verwarming - luchtverwarming vloerverwarming - air conditioning - adviezen zeltbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - stonngdienst TEL 071 14 06 47 - OOK TIJDENS NACHT EN WEEKEND - Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.v.: als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam woonplaats Stuur ats dank voor de moeite het sterrenbeeld n naam woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1