Burgerlijk Armbestuur in Maastricht is ook niet tegen, dat heeft hier meer dan honderd bunder grond liggen. Ja, ik heb wel mijn zorgen. Maar ik maak het toch allemaal niet meer mee." De molen, genoemd naar wijlen mr. Van Tienho ven, de grote man van Natuurmonumenten, staat stoer verankerd in de mergelbodem. Iemand in een vakantiehuisje legt uit, dat er zo nu en dan een vrijwillige molenaar komt om de wieken te laten draaien. Wanneer het ENCI-plan doorgaat, komt die molen op een eilandje te staan, midden in het gapende gat van ruim vierhonderd bunder tot op het grondwater afgekloven mergel. Het plateau zou dus een stukje lager worden. In de ogen van de ENCI is daarmee ongeveer alles gezegd. Tegelijk met haar concessieaanvragen van 1976 liet zij via een particulier planologisch bureau een rapport ("Synthese") verschijnen, waarin de geschiedenis van de bovengrondse mergelwinning van de laatste veertig jaar op een rijtje werd gezet. Conclusie: bedrijfsleven en overheid zoeken naar een concentratie van mergelwinning in Zuid-Lim burg. Tweede conclusie: het Margratenplateau, waar toch niemand woont, komt daarvoor het meest in aanmerking ..^Volgende conclusie: na afloop kun jé met de grond weer doen wat je wilt: bestemmen voor landbouw, voo^ recreatie? Men hoeft heinaar te zeggen. In 't Rooth zegt een fruitteler hiervoer: ..Onzin. Er is geen andere grond genoeg, zeker geen grond die een boer kan betalen. En helemaal on^in, dat de graverij weer gewoon gebc len. Ga daarginds maar eens kijken Ze heb- n een afgegraven stuk van de Nekami weer de landbouw klaargemaakt. Vijf en twintig hecta res afgraven om één hectare te winr daarvan: als het regent gaat het water er óver je en is het droog dan zit de grond vol n. De hele waterhuishouding is ver- Geen wonder, want eerst is de hele boel vastgereden en dan wordt er van alles gestort: vuursteen, slechte mergel en ook nog een beetje van de oude bovenlaag. In de concessie staat, dat ze die moeten bewaren, maarxiaar komt natuurlijk niet alles van terecht. En wat groeit eÜfl Wc beetje slechte snijmais. Moet ik voor zo'n ?komst mijn fruitplantage ruilen? Ik zit hier in ï'n eentje op acht hectare fruit, daar heb ik een goeie boterham aan. Dat is arbeidsintensief werk. Dit is het beste fruitteeltgebied van Limburg, kijk maar naar al die jonge boomgaarden. Maar over dat soort werkgelegenheid praat de ENCI niet!" De ENCI praat met boeren alleen over geld en vqor het ENCI-geld gaat een aantal van hen door de knieën, maar deze fruitteler voorspelt, dat ze nog jankend op hun mening terug zullen komen, net zo jankend als die boer daarginds bij zijn slechte maisveld staat. Wat heb je aan geld als je er geen goed boerenbedrijf mee kunt kopen? Tegen de milieubeschermers zegt de ENCI, dat ze vooral niet moesten vergeten dat het landschap waar zij voor vechten, óók mensenwerk is, net als het eindprodukt van de mergelwinning. Voor een deel is dat waar. Op de Limburgse löss groeit geen oerbos meer. Dat vind je alleen nog op de hellingen van de dalen die de riviertjes in (een gigantisch werk van duizenden jaren in de oorspronkelijke hoogvlakte hebben uitgeslepen. Daarna kwam het letterlijk heidense kabaal van de ontginning. Met stenen bijlen, stenen dissels en stenen landbouwwerktuigen. Al vijfduizend jaar geleden vestigden onze eerste boeren zich op de Limburgse löss. Alleen de moeilijke hellingen lie ten zij ongemoeid. Daar floreert nu nog altijd een uitermate boeiende natuur. Toch is het onbegrijpe lijk, dat de Kroon zich zo door „ambtelijke berich ten" heeft laten leiden, dat zij de landschappelijke waarde van het Margraten-plateau tegen de dalen- heeft afgewogen en te licht bevonden. het plateau heeft zijn eigen charme. Limburg heuvelland zoals de Veluwe. Zuid Limburg, van Eifel en Ardennen, is het enige in Nederland van een door droge en doorsneden hoogvlakte. Het plateau bestaat uit drie kleinere hoogvlak- ervan is het Slobberveld. Gedepu- Limburg wilden dat behouden, ontgrondingsaanvrager afwe- om maar een stukje ervan, nu nog twee andere van die gegroefde schotels het aan- stukje Nederland bepalen. van het „Comité van argumenten op, die van dit plateau. Het nachtvorsten in naar de randen), de benau- in het op een van aan ingesloten) al gezeg al onze nen, tw ben al hun fiat Limburg begint na te Recreatieschap, iedereen Er is het ongekende aantal ten binnengekomen. Milieu onderstrepen het vandaag (er uit Maastricht) allemaal nog eens en Keer: Dinsdag is er weer een En wat dan? mers bijeen zijn om kracht bij te zetten aan hun eis: „Geen mergel uit Margraten!" Er is nog niets beslist, al heeft de meerderheid van de speciale adviescommissie, waardoor G.S. zich bij een uit spraak wilde laten dekken, zich onder bepaal»" voorwaarden akkoord verklaard met het van een graafconcessie. Meer dan vierhoi hectare, een enorme hap uit Limburgs groei is gemoeid met deze aanvraag. Valkenburg bestaat niet alleen van de en vlaai etende toeristen, kilometer afstand van het men: aan de Geul ligt op de hoogvlakte het dorpje Sibbe. Valkenburg. Ook dit is Zu van mergel blokken, nieuwe boerenhoeven. Voorbij open boerenland. Een te met hier spitsen roncflH ■boer, die bezig is I te ruimen omdat vooreen nieuwe ENCI-kuü zoals hij slaapkamer "c kunnen dertig en daar een bongerd, een molen in^^H de resten^M ;t land g. igst, wijst tot hoevi u komen te lopen, verwacht dat het ga uit zal hij de w zien. Al dit land meter diep. Berg en Of hij daar ni „Het gaat toch door, meneer; tegen de Staat begin je niks. Wij hebben ook een boerderij in Terblijt. We wilden niet verkopen en waren al bij de Kroon. Maar toen ging vader dood en hebben we ons beroep maar ingetrokken. We hebben op een ande- zelfs drie keer zoveel. Weet u, die mergelfabrikanten zijn niet tegen de boeren. Ze willen je best betalen en er moet nu eenmaal cement zijn. Nee meneer, die milieu-apostelen, dat zijn de kwaaie jongens. Ik moest een ligboxenstal bouwen, want je moet toch met je tijd mee. Nou meneer, je eigen buren keren zich tegen je! Dan vraag ik u, wie wil er nu eigenlijk de boeren kapot hebben?" Of er geen boeren tegen de afgraving zijn'? Of hij zich geen zorgen maakt? „Nou ja, niet iedereen is er vóör^patuurlijk. De Limburgse Land- en Tuinbouw Maatschappij heeft een protest ingediend, maar in de commissie heeft de voorzitter, meneer Lamers, toch voor de ENCI gestemd. Wat de ENCI kan betalen, dat kan toch niemand anders en met al die oudere boeren is er land genoeg om ergens anders te beginnen. Kijk: die boomgaard daar, die moet ook weg. Maar de eigenaar is vijf en zestig en hij heeft alleen twee dochters. Die boeren lachen zich kapot. Het MARGRATEN Langs de stille boerderijen van het Zuid-Limburgse dorpje 't Rooth daveren vrachtauto's vol mergelblokken. Het gehucht ba lanceert op de rand van de afgrond: letterlijk bijna, maar figuurlijk zeker, 't Rooth is gedoemd om te verdwijnen. De weg, vol stofwolken van de zwaarbeladen wagens, leidt tussen een fruit plantage en de rand van de steengroeve door. Zojuist heeft de Kroon besloten, dat die groeve mag worden uitgebreid. Limburgs provinciaal bestuur had een ontgronding voor de eerste fase al toegestaan. Die fase kan nu doorgaan, ondanks protesten van boeren en milieumensen. Deze uit breiding zal 't Rooth nog net niet aantasten, maar bij fase twee zal dat wel het geval zijn en fase drie zal het hele dorp van de kaart vegen. 't Rooth: een van de vele kleine dorpjes, die Limburg rijk is. Gesloten hoeven met binnenplaat sen, waarachter het vruchtbare land zich uitstrekt. Een van de negen dorpjes op het plateau van Margraten, die in hun voortbestaan bedreigd wor den door de mergelhonger van de cementfabrikan- ten. Gelegen rondom een open vlakte waarop niet alleen de Nekami-jongens hun begerige ogen heb ben gericht, maar die bovendien hun grote broers van de ENCI het water tussen de tanden brengt. Zo'n kleine vijfhonderd bunder van een door löss toegedekte, maar door niemand bewoonde mergel- berg. Wat een cement kun je daarvan maken! De ENCI, dat is de Eerste Nederlandse Cement Industrie, hetzelfde (vrijwel geheel Belgische!) con cern, dat zo driftig doende is om bezuiden Maa stricht een van onze weinige Nederlandse bergen, de Sint Pietersberg, om te vormen tot een geweldi ge holle kies. In 1991 loopt daar haar concessie af. Dan zal er trouwens weinig meer te happen over zijn. Dan zullen intussen de „grotten" (door ondergrondse mergelwinning ontstane gangen) met hun vleermuiskraamkamers en handtekeningen van historische grootheden als Alva en de jonge prinses Wilhelmina, zijn opgeofferd. Dan zullen groeiplaatsen van zeldzame bloemen zijn verdwe nen en zal het landschap definitief zijn opge scheept met een gapend gat, zo goed en zo kwaad als dat gaat gecamoufleerd door wat kunstmatige begroeiing. Daarom rpoet, in de opvatting van de ENCI, het plateau van Margraten aangepakt worden. Want de vraag naar cement zal niet ophouden, ook al verklaarde minister dr. J. Ginjaar van Volksge zondheid en Milieu nog onlangs in Maastricht, dat er met spoed een alternatief voor cement uit mergel gezocht dient te worden. Er is immers werkgelegenheid in het spel voor honderden (de ENCI is erg onduidelijk over het juiste aantal) Limburgers. En dergelijke argumenten wegen zwaar. Toch is er nog niets beslist over de toekomst van het plateau en zijn negen dorpjes. Gedeputeerde Staten van Limburg zijn voorzichtig nu het om verdere ontgronding gaat dan de uitbreiding van de Nekami groeve. Op 23 mei zullen zij eerst eens hun oor te luisteren leggen tijdens een officiële hoorzitting Misschien luisteren zij uit de verte ook wel naar het protest, dat vandaag opklinkt op het Raadhuisplein van Cadier en Keer. onder de rook van Limburgs hoofdstad, waar de milieubescher-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13