ieicbc Qowuvnt Bevrijdingsactie in Zaïre V erkorting studieduur lokt fel protest uit FRANSEN EN BELGEN LANDEN IN KINSJASA PLEEGDEN MEINEED Veluwe vreest paniekreactie door polio-besmetting SERVICE TAPIJTEN jpenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. nties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 19 mei 1978. 68e jaargang no. 21045 Zonnige perioden Zonnige perioden maar plaat selijk een regen- of onweers bui. Matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot noord. Minimumtemp. 9 graden. Maxi- mumtemp. 19 graden, maar aan de kust iets lagere tempe raturen. Morgen zon: 5.40-21.34. Maan: 18.56-4.46. Scheveningen hoog water: 2.05, 14.33. Laagwater: 9.59, 22.32. Kindermishandeling^ ,,'t Komt in de beste families voor", film over kindermishan deling op Ned. I om 22.20 uur. Om 23.10 uur documentaire over Polen. Ned. II om 20.27 uur speelfilm „Spion in het zwart" en om 21.50 uur VARA-visie over nieuw Japans vliegveld. \onaut asting- ofd n onzer ver- jaggevers) i0 Voor de I maal deze j is een geld- iortauto over- Gisteren en twee ge lde mannen eester van gulden be- geld toen een aar van het ingkantoor in enkele geld es in een auto Kan Gend en (vilde zetten, belastingkan- lad juist nogal ld in huis na antal loonbe- drachten. overvallers ien bij hun gebruik van uto's, waarin s overstap- deze week In een geld- lort op de vee- Groningen ies ton) en een het district- Isntoor in Am- pn (buit een in) geroofd, laders zijn nog (Van onze corresponent) BRUSSEL-PARIJS - Frankrijk en Bel gië zijn vannacht begonnen om met een gecombineerde actie de Europeanen, die door opstandelingen in de zuidelijke provincie van Zaïre, Shaba (het vroege re Katanga) gegijzeld worden te bevrij den. De eerste contingenten worden en zijn reeds naar Kinsjasa, de hoofdstad van Zaïre overgevlogen: vannacht om streeks middernacht is de eerste groep Franse parachutisten van het Vreemde lingenlegioen ter sterkte van een com pagnie op het vliegveld van Kinsjasa geland. In Kinsjasa zullen de troepen opnieuw gegroepeerd worden. In de loop van de dag zou worden beslist of men nog meteen actie zal nemen. Het vliegveld van de mijnstad in Shaba, Kolwezi is in handen van Zaïre; de stad wordt beheerst door de opstandelingen. De Verenigde Staten hebben voorts be kendgemaakt, dat zij zeven militaire transportvliegtuigen naar België hebben gezonden, om te helpen bij de evacuatie van buitenlanders uit Shaba. De Lock heed c-141-Starliftertoestellen brengen ook brandstof en kleine wapens naar België voor steun aan de Belgische troe pen. Overwogen wordt om nog eens tien transporttoestellen naar Frankrijk te zenden. De Franse maatregelen hebben in het Franse parlement een zeer gespannen sfeer veroorzaakt. De oppositie riep mi nister van defensie Yvon Bourges ter verantwoording. De verklaarde „dat Frankrijk geen enkele bedoeling heeft om zich te bemoeien met het militaire treffen in Zaïre. Wij zullen niets anders doen dan de noodzakelijke maatregelen te treffen om de veiligheid van onze burgers te waarborgen". In Sjaba bevin den zich naar schatting 3000 Europea nen, merendeels Fransen en Belgen, in handen van opstandelingen. Bourges zei ook nog, dat tot de gecombineerde ope ratie was besloten op uitdrukkelijk ver zoek van het staatshoofd van Zaïre, Mo- boetoe. Over het aantal militairen wilde hij zich niet uitlaten, maar de schattin gen variëren van 2000 tot 2500, Belgen en Fransen. Moboetoe bracht gisteren een bliksembe zoek aan het belegerde vliegveld van Kolwezi. In de mijnstad zelf is het vrij rustig. In een cirkel van 15 km rond de stad wordt niet meer gevochten, zo heb ben de rebellen van het Kongolese be vrijdingsfront (FLNC) medegedeeld. Het front ontkent dat er buitenlanders zou den zijn gedood. Wel zouden er doden zijn gevallen tijdens een tegenaanval van de luchtmacht van Zaïre. De eerste groep Europese vluchtelingen uit Shaba is gisteren in Johannesburg aangekomen. De dertien mensen, tien Belgen en drie Britten hebben verklaard, dat Kolwezi in handen is van de opstan delingen. Er zou in de mijnstad een enorme spanning heersen. De gecombineerde Westerse actie om de gegijzelde Europeanen te bevrijden en te evacueren is begonnen na een topoverleg gisterochtend in de Bondrepubliek, waarbij Frankrijk, België, Engeland en de VS vertegenwoordigd waren. Alexander als heraut bij eeuwfeest Stallen In aanwezigheid van prins Bern- hard, prinses Beatrix, prins Claus en hun oudste zoon Willem Alexan der is gistermid dag in Den Haag het 100-ja- rig bestaan her dacht van de Koninklijke Stal len. De jonge prins was voor deze gelegen heid gekleed in een geel-blauw gekleurde her autentuniek. Op deze bijeenkom st, die onder an deren werd be zocht door het personeel en al le gepensio neerden van het staldeparte ment, overhan digde de teke naar Rien Poort vliet het eerste exemplaar van zijn nieuwe boek ,,Het brie- schend paard" aan prins Bern- hard. veloppen DEN HAAG Kamerleden en stu dentenorganisaties hebben veront waardigd en verbaasd gereageerd op de plannen van minister Pais de normale universitaire cursusduur te beperken tot vier jaar. „Met de voorstellen in zijn nota „Hoger On derwijs voor Velen" wil minister Pais kennelijk de hele discussie over het hoger onderwijs, die tien jaar in beslag genomen heeft, nog eens overdoen. Daarmee brengt hij de universitaire wereld in opperste verwarring en onzekerheid", aldus de reactie van de PvdA. Men wijst erop dat twee jaar geleden met instemming van het parlement de wet tot stand gekomen is die de cursusduur van de studie bindt aan minimaal vijf, maximaal zeven jaar. Het Landelijk Overleg Grond raden van studenten (LOG) vindt dat mi nister Pais van Onderwijs probeert de klok terug te zetten. Deze plannen zijn geheel in tegenspraak met de wet herstructurering waarmee het parlement destijds akkoord is ge gaan. Het kamerlid Dees (VVD) daarente gen heeft de nota van (zijn partijge noot) Pais „een knap stuk werk genoemd". Tijdens de presentatie van zijn nota maakte Pais nog bekend dat momenteel de helft van de studenten zijn docto raal niet haalt. C»rnandsmoord KROONGETUIGEN DEN BOSCH De behandeling van de zogenaamde carnavalsmoord gisteren voor de' Bossche rechtbank heeft een sensationele wending gekregen toen twee kroongetuigen him belastende verklaringen introkken. Zij werden onmiddellijk wegens meineed gearresteerd. De twee getuigen, een zwager en een neef van de verdachte Mario B. uit Best, die op 5 februari de caféhouder J. Netten uit Best met pistoolschoten om het leven zou hebben gebracht, zouden hun belastende verklaringen hebben afgelegd uit rancune tegen B De rechtbank, die eerder had toegestaan dat een derde getuige zijn verklaring achter gesloten deuren mocht afleggen omdat hij bang was voor represaillemaatregelen, besloot daarna de zaak voor maximaal drie maan den aan te houden. Een verzoek van de advocaat om B. onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank afgewezen. Oostenrijk- Nederland direet op televisie (Van onze radio- en televisie-redactie) Hilversum De laatste officiële oe fenwedstrijd van het Nederlands elf tal voor het vertrek naar de wereldkam pioenschappen in Argentinië, die Oranje morgen in en tegen Oostenrijk speelt, zal recht streeks via Neder land 1 worden uit gezonden. De uit zending, die om 17.30 begint, wordt van commentaar voorzien door Theo Reitsma. Moordenaar Moro wellicht geindentificeerd ROME (AFP) De Italiaanse staatsra dio heeft vanmor gen bekendge maakt, dat de Ro meinse politie de moordenaar van de Italiaanse ex-pre mier en voorzitter van de christende mocratische partij Aldo Moro, geïden tificeerd zou heb ben. Ook de IBM- schrijfmachine zou gevonden zijn waar op de boodschappen zijn getikt van de Rode Brigades tij dens de gevangen schap van Moro. Een en ander was gebeurd in de afge lopen nacht na de ontdekking van twee schuilplaatsen van de Rode Briga des in Rome. Daar bij zijn tien perso nen aangehouden, onder wie een lid van de Rode Briga des, die in het begin van dit jaar de Ro meinse rechter Ri- cardo Palma ge dood zou hebben. Gisteren zou degene gearresteerd zijn, die de boodschap pen van de Rode Brigades tikte. De gene, die als de moordenaar van Moro is geïdentifi ceerd is een 25-jari- ge, die nog voort vluchtig is. Officieel is nog niets beves tigd. maar degenen die met het onder zoek zijn belast heb ben gezegd, dat een belangrijke fase in het onderzoek is be reikt. (zie ook pagina 11) Stremming Rotterdam week langer ROTTERDAM De Koningshavenbrug in Rot terdam zal in tegenstelling tot andere berichten pas zondag 28 mei weer voor het reizigersver keer van de Nederlandse Spoorwegen in ge bruik kunnen worden genomen. Pas dan zal het beweegbare deel van de brug door drijvende blokken op zijn plaats zijn getild. Minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat besloot gisteren tot het een week uitstellen van deze werkzaamheden met het oog op de werkge legenheid van de ten oosten van de brug gelegen scheepswerven. Men wil de stremming voor het scheepvaartverkeer zoveel mogelijk beperken. De directe technische schade aan de Koningsha venbrug wordt momenteel geschat op zes a zeven miljoen gulden. Staatssecretaris voert overleg (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHEND AM/APEL DOORN Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezond heid heeft vanmiddag in Apel doorn overleg gevoerd over de voortschrijdende polio op de Veluwe. Daarbij is ook betrok ken de mogelijke reactie van het toerisme in de komende weken, vooral omdat een aan tal kampeerders hun komst naar de midden- en noord-Ve luwe heeft ingetrokken. De annuleringen vallen tot nu toe volgens de VW-directeu- ren nogal mee, maar wanneer de besmetting blijft doorgaan vreest men toch een toenemen de paniekreactie bij de mogelij ke toeristen. De gemeente Barneveld heeft al enige maatregelen getroffen, om te trachten de uitbreiding van de gevreesde ziekte tegen te gaan. Zo is het schoolzwem men in deze gemeente voorlo pig gestaakt, terwijl een drin gend beroep op de school hoofden gedaan is de kinderen tijdens de gymnastieklessen op school zo min mogelijk te ver- De polio is thans ook doorge drongen tot de provincie Ut recht. In Woudenberg is name lijk bij een jongen polio vastge steld. Jongelui bekennen inbraak in Kopermolen LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag twee jeugdi ge inwoners van Leiderdorp aangehouden. Het tweetal 15 en 16 jaar oud heeft bekend,, het afgelopen weekeinde een serie inbraken in het winkel centrum De Kopermólen in de Leidse Merenwijk te hebben gepleegd. In totaal had het tweetal voor ruim 30.000 gul den aan goederen buitgemaakt. ADVERTENTIE Verkoop fabriekspartij vloerbedekking Vrijdag en zaterdag in de RONNIEHAL te Leiden zie onze adv. op pagina 8 Minister wil eind maken aan neveninkomsten van omroepmensen (Van onze radio- en tv-rédactie) Hilversum Minister Garde- niers-Berendsen van CRM wil TNO verliest 120 arbeidsplaatsen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG TNO moet in de komende twee jaren zeker 120 arbeidsplaatsen missen. Dit is het gevolg van een te kort van negen miljoen gulden op de exploitatierekening van deze organisatie. Dit tekort wordt veroorzaakt door het te ruglopen van betaalde op drachten. TNO heeft daarom thans beslo ten van de 800 medewerkers, die voor dit en het volgend jaar vertrekken er slechts 600 nieu we krachten aan te trekken. Verder zullen 80 krachten aan genomen worden voor nieuwe taken van TNO. In totaal 120 arbeidsplaatsen worden der halve niet meer bezet. paal en perk stellen aan ne venactiviteiten van omroep medewerkers. Hiervoor zou een commissie in het ieven geroepen moeten worden. Zij zegt dit naar aanleiding van klachten in de Kamer over om roepmedewerkers die vergoe dingen ontvangen voor het draaien van bepaalde platen. Zij twijfelt aan de zin van een onderzoek in deze zaak. Maar een commissie zou kunnen ko men tot het opstellen van re gels waaraan omroepmedewer kers zich hebben te houden. Raining minister: Minimumloon 1 juli 2,9 procent omhoog (Van onze parlementaire redac tie)' DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat het minimumloon per 1 juli met 2,9 procent zal stij gen. Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft zich gisteren in deze zin uitgelaten in een be spreking met de Tweede-Ka mercommissie voor Sociale Zaken. De bewindsman kon nog geen precies percentage voor de ver hoging meedelen omdat het loonindexcijfer van april nog niet vastgesteld is. Het minimumloon voor werk nemers van 23* jaar af bedraagt sinds 1 januari 1.673,10 per maand. Inbraak woning burgemeester LEIDERDORP - Onbekenden hebben eergisternacht in de •woning van burgemeester M. A. van der Have aan het Lei- derdorpse Munnikenpark inge broken. Uit de woning van de Leiderdorpse burgemeester werden munten en een klein bedrag aan geld ontvreemd. De Leiderdorpse politie noemt de totale waarde van de ont vreemde goederen gering. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze ..half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1