fatuurbeschermers als levend child tussen jager en walvis Bewapening blijft gevoelige kwestie [anuela moet iel land uit Uitbreiding 'Almelo' aan parlement voorleggen Hawk-raketten geïnstalleerd jtfNBOW WARRIOR OP BEZOEK IN ROTTERDAM Staking bij Ferro gaat nog door Brailleboeken doen niet onder geluidsbanden de fabrikant van PETER STUYVESANT maakt bekend dat van alle 165 onderzochte sigarettenmerken PETER STUYVESANT ULTRAMILD de allerlaagste* in 'teer' en nicotine is Minder geld opgehaald voor Rode Kruis eiL— -nenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MEI 1978 PAGINA 9. een onzer verslaggevers) TERDAM Met een 25 oude trawler naar het delijkste deel van de At- sche Oceaan varen, stappen in een piepklein erbootje. En dan uren- in de kleumende kou je lam als schild inzetten de harpoenen die de ndse vissers afvuren op ronddartelende wal- n. Je moet maar idealist bemanningsleden (on- jvie vier vrouwen) van de bow Warrior zijn zulke isten. De hele maand ju- waarschijnlijk ook het tste deel van de maand gaan ze in de IJslandse ren de walvisjagers op jeschetste wijze voor de varen om hen zoveel ïlijk m hun activiteiten te •sbomen. Voorafgaand deze „anti-jacht" maakt ainbow Warrior (Regen- Strijder) een tocht langs aantal Westeuropese ha- Om voorlichting te ge- over de dreigende uit- ig van het zeezoogdier. >m te trachten gelden in imelen voor nieuwe ac- In dat kader meerden de derachtige durfals giste- in Rotterdam af. Onder de 46-jarige ex-miljonair d McTaggart die zo'n ze- jaar geleden met protes- es tegen Franse kern ven in de Stille Oceaan de grondslag legde voor ichting die eigenaresse is de Rainbow Warrior, enpeace" heet deze stich- Zij verwierf behalve haar kruistochten tegen valvisvaarders ook inter- inale faam door op te en voor de bescherming jonge zeehonden in Cana- aankoop van de Rain- in het begin van dit jaar, ogelijk geworden", zo be- itoont McTaggart niet Ier erkentelijkheid, „door gift van 200.000 gulden we uit de opbrengst van ictie Geef om de Natuur >en ontvangen van het ïld Natuur Fonds. De is tot voor een jaar gele door de Britse overheid De Rainbow Warrior, een voormalige trawler die Greenpeace kon aankopen dankzij een gift van 200.000 uit de opbrengst van de actie Geef om de Natuur. gebruikt voor visserij-onder zoek en verkeert ondanks zijn 25 jaren nog in redelijke staat. Tot eind april zijn we in de weer geweest met opka lefateren en 1 mei zijn we uitgevaren. We komen nu uit Calais in Frankrijk, doen van hier uit Amsterdam en Harlingen aan, gaan dan naar Duitsland en Noorwegen om 5 juni in de IJslandse Wateren de con frontatie met de vissers daad werkelijk aan te gaan". De hardheid van de scher mutselingen waarop een der gelijke confrontatie kan uitlo pen ondervond McTaggart in 1972 en 1973 in de Stille Oceaan. Toen hij daar de Franse atoomproeven bij het eiland Murora trachtte te voorkomen door met een pri- véschip (waarin hij al zijn kapitaal had gestoken) in het proefgebied te blijven rond varen, werd hij geënterd door de Franse marine. „Mijn be manning en ik werden op de meest afschuwelijke wijze in elkaar geslagen. De verwon dingen die ik daarbij zelf op liep hebben me aan één oog vrijwel blind gemaakt". Bij de in 1975, '76 en '77 door Greenpeace georganiseerde boycotacties van walvisvaar ders vielen geen gewonden. De voornamelijk Russische schepen die door de natuur beschermers werden lastig gevallen, achtten het afvuren van hun harpoenen dermate riskant dat zij, hetzij wegvoe ren om hun geluk elders te beproeven, hetzij wachtten totdat de leden van Greenpea ce door brandstof- of voedsel gebrek genoodzaakt waren zelf te vertrekken om koers te zetten naar de vaste wal. „Maar de IJslanders zijn ge vaarlijker", vreest McTag gart. „Die hebben in de visse rij-oorlog met Engeland laten zien dat ze bereid zijn hard te knokken om hun inkomen veilig te stellen". Dat de Rainbow Warrior toch en juist de IJslanders gaat opzoeken komt omdat dezen het gemunt hebben op de gro te vinvis. Een soort walvis (maximaal 25 meter lang en 100 ton zwaar) die bij uitstek bedreigd wordt. „Om dat te voorkomen ben ik bereid be paalde risico's te accepteren", reageert de 36-jarige Londen- se Denise Bell die haar kan toorbaan eraan gaf om met de Rainbow mee te kunnen en net als het merendeel van de bemanning over geen en kele zee-ervaring beschikt. „De roofbouw die landen als Rusland, Japan, Noorwegen en IJsland op het walvissen- bestand plegen is zó ingrij pend, dat er om uitroeiing te voorkomen op korte termijn een halt aan moet worden toegeroepen. Initiatieven daartoe langs vriendelijke weg helpen niet. De Interna tionale Walvis Commissie wekt door het jaarlijks vast stellen van de aantallen die ren die de walvisjagende na ties mogen vangen wel de schijn dat zij de ontwikkelin gen in het oog houdt, maar dat is gezichtsbedrog. De vastgestelde aantallen zijn zó groot dat je de vangst net zo goed vrij zou kunnen laten. I Welnu, dan zit er niets anders op dan in een rubber bootje te kruipen en de walvissen met je eigen lijf en leden te beschermen". „Precies", valt het enige Nederlandse be manningslid Simon Hollander die als eerste machinist mee vaart haar bij. „Als we zo doorgaan is er binnen enkele jaren geen walvis meer over. Een vangstverbod van 10 jaar is de enige mogelijkheid om deze zoogdieren de kans te geven zich te herstellen. Wij zullen met het ontregelen van de walvisvangst dan ook niet stoppen voordat de Interna tionale Walvis Commissie met de afkondiging van zo'n maatregel akkoord js ge gaan". Simon Hollander behoort tot de kern van de bemanning, die bestaat uit wèl ervaren zeebonken. Hij heeft nog niet eerder voor de Greenpeace- organisatie gevaren, maar is over zijn ervaringen tot nu toe bepaald enthousiast „Waarschijnlijk omdat we al lemaal hetzelfde ideaal koes teren is de stemming prima", weet hij. „Er treden wel eens kleine misverstanden op na tuurlijk. Tenslotte is niet al leen de Nederlandse, de En gelse, de Canadese nationali teit aan boord vertegenwoor digd, maar ook nog eens de Franse, de Amerikaanse, de Zuidafrikaanse, de Zwitserse, de Australische en de Nieuw- zeelandse. Dat geeft wel eens taal- en mentaliteitsverschil- len. Maar alles bijeengeno men geloof ik toch dat ik het prima getroffen heb. En mochten er straks ongeluk ken gebeuren: we hebben een dokter en een verpleegster aan boord". Gisteren zijn in Al melo eindelijk de grondwerkzaamhe den begonnen voor de omstreden uitbreiding van de verrijkt-uraniumfa- briek in Almelo. Een definitieve goedkeuring voor de bouw is overi gens nog altijd niet binnen, maar deze wordt nog ver wacht voordat met de eigenlijke bouw een aanvang wordt gemaakt. OPPOSITIE IN MOTIE: DEN HAAG (ANP) - Oud-mi nister Trip heeft gisteren in de Eerste Kamer een motie inge diend namens PPR- en PvdA waarin de regering wordt ge vraagd mogelijke plannen voor verdere uitbreiding van de productie van verrijkt ura nium eerst aan het parlement voor te leggen voordat zij wor den uitgevoerd. Ook zouden contracten van het Urenco-concern voor de uit voer van meer dan 2000 ton verrijkt uranium met het parle ment moeten worden bespro ken. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) verklaar de dat deze kwestie in de eerste plaats zijn collega Van Aarden- ne (Economische Zaken) aan gaat, maar meende dat de rege ring, als belangrijkste aandeel houder, niet voor elke uitbrei ding naar de kamer hoeft te gaan. Het grootste deel van de pro ductie van Almelo is bestemd voor Westduitse krachtcentra les, aldus de minister, die hie raan toevoegde zich te kunnen voorstellen dat wanneer deze centrales worden uitgebreid, Almelo „er een stuk bij zal moeten nemen". Inmiddels heeft de Westduitse bondskanselier Helmut Sch midt gisteren de brief beant woord die premier Van Agt hem had geschreven over de Urenco problemen (de uitbrei ding van de fabriek voor ver rijkt uranium in Almelo wordt afhankelijk gesteld van garan ties tegen eventueel misbruik). De woordvoerder van Buiten landse Zaken die dit meedeel de, wilde zich niet uitlaten over de inhoud van deze brief, die in het kabinet zal worden be sproken. Bij de ontvangst van de brief van de Engelse pre mier James Callaghan, ruim een week geleden, werd ge zegd, dat de reactie van de Engelsen op de Nederlandse voorstellen redelijk positief EINDHOVEN (ANP) De bewapening van de politie is een heet hangijzer, omdat het hier gaat om een onderwerp met veel gevoelige kanten. Het gaat niet alleen om bewapening, maar ook om beveiliging. En niet alleen de veiligheid van de politie is in het geding. Ook de veiligheid van de burgers speelt een rol. Dit zei voorzitter H. Teeuwen van de Katholieke Politiebond „St. Michael" vanmorgen op het bondscongres in Eindhoven. De bond eist van de overheid dat deze haar verantwoordelijkheid snel in daden omzet. „Het gaat in diepste wezen om de ethische verant woordelijkheid van de overheid tegenover de burgers in zaken van veiligheid en bescherming. Maar ook om de bedienaars die deze taak van de overheid uitvoeren", zei de heer Teeuwen. Er moet nu ook maar snel iets worden gedaan aan uitbreiding en versterking van de politie, aldus Teeuwen. De ministers Wiegel en De Ruiter willen behalve het wegwerken van de nog bestaande onderbe zetting (Amsterdam, Den Haag, rijkspolitie) ook de sterkte opvoeren. De regering wil in vier jaar in totaal 4.000 man werven. Maar of dit finan cieel haalbaar is, hangt volgens minister Wiegel af van de prioriteiten die de regering stelt. „Hier is sprake van politieke touwtrekkerij", aldus de heer Teeuwen. Aan de ene kant stelt de regering schone voornemens in het vooruitzicht, maar aan de andere kant komen deze voornemens weer op de tocht te staan door het stellen van die prioriteiten. NDS ADVOCAAT: .AG (ANP) Landsadvocaat Mr. E. Drooglever For- idt dat het zestienjarige Kaapverdiaanse meisje Manue- ia Cabral zo snel mogelijk moet worden uitgewezen, urde dat dit nog niet eerder kon gebeuren, omdat het dat illegaal in Nederland verblijft, een kort geding heeft pannen tegen de staat. vocate van Manuela, mevrouw mr. V. M. Weski, eiste van it dat Manuela toestemming krijgt in Nederland te blijven beroepsprocedure af te wachten die zij heeft aangespan- [en de weigering haar een verblijfsvergunning te verlenen, eski betoogde dat de Nederlandse staat er geen enkel bij heeft Manuela weg te sturen. Mr. Drooglever Fortuijn verigens ook dat de hulpverleners die zich met Manuela i bemoeid meer kwaad~dan goed hadden gedaan. Door 'Sident van de rechtbank zal morgen reeds uitspraak igedaan. Verdwaalde woestijneend SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Op het eiland Schiermonni koog is een voor West-Europa zeldzame Casarka-eend gesig naleerd. Het betreft een gans achtige vogel, die thuishoort in de steppen van Azië. Volgens vogelkenners is het de eerste keer dat een dergelijke vogelsoort op het eiland is waargenomen. Het dier is waarschijnlijk op zijn vlucht van de voet van het Himalaja- gebergte naar Madagascar de koers kwijtgeraakt. Pauzeconcert - In de Klooster kerk, Lange Voorhout 2, wordt op 18 mei een concert gegeven door organist Robert Theissen. Het concert begint om kwart voor een en duurt een half uur. damevliegers jgen nieuwe tructies I HAAG De Raad de Luchtvaart is van eel dat er een eind ge kt moet worden aan de rtijk van veel reclame- [ers die een van hun ïdstoftanks tijdens hun kt laten leegvhegen. Raad deed zijn uit- ak naar aanleiding een ongeluk met een imesleepvliegtuig in de rt van Otterloo vorig Toen de vlieger merk- it zijn motor als gevolg een leeggevlogen idstoftank onregelma- •egon te lopen, schakel lij tevergeefs over op vleugeltanks. Bij de dlanding werd het [tuig vernield, de vlie- bleef echter ongedeerd. sleepvliegbedrijven en momenteel een dboek op in samen- met de Rijkslucht- rtdienst naar aanlei- van de vele gevaarlij- situaties die zich de ste jaren1 met betrek- tot het reclamesleep- gen hebben voorge- n. Sommige daarvan den-een fatale afloop. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De staking bij het chemische bedrijf Fer ro Holland m Rotterdam is nog niet beëindigd. Tijdens een vergadering van de indus triebonden hebben de leden de voorstellen van de directie verworpen. voorgesteld werd door de werknemers als onaanvaard baar bestempeld. De staking werd zondag uitge roepen omdat na maanden on derhandelen nog geen overeen stemming over een nieuwe CAO was bereikt. De directie stelt dat de voorstellen van de bonden financieel niet haal baar zijn en de werkgelegen heid in gevaar brengen. ünrthovpn IANP1 T)p ulipchacpc fiihp-Rlipti pn Tmpnfp Eindhoven (ANP) De vliegbases Gilze-Rijen en Twente beschikken sinds vorige week donderdag over Hawk-raketten. Het ligt in de bedoeling de komende maanden ook de operatio nele vliegvelden Eindhoven, Soesterberg, Leeuwarden, Volkel en De Peel met dit nieuwe luchtverdedigingssysteem uit te rusten. Invoering van dit nieuwe systeem is volgens de Koninklijke Luchtmacht noodzakelijk geworden toen de luchtmachten van hét Warchau-pact enige jaren geleden sterk verbeterde vliegtui gen in gebruik namen. De Hawk-raketten, die nu in Nederland worden geplaatst, zijn verbeterde versies van de al geruime tijd in West-Duitsland in gebruik zijnde systemen. Die verbeteringen houden onder meer in dat de reikwijdte, de snelheid en de manoeuvreerbaarheid van de raket zijn vergroot. De reactietijd van het wapen is bovendien aanzienlijk verkort door de inschakeling van een computer. Het verbeteringsprogramma startte in januari 1974. De Ameri kaanse firma Raytheon, de producent van het oorspronkelijke Hawk-systeem voerde het management van dit project uit, terwijl de produktie van de benodigde nieuwe onderdelen bij firma's in Europa werd uitgevoerd. Op elk van de genoemde vliegvelden met uitzondering van De Peel zijn oefenopstellingen geconstrueerd, waar het personeel zich in vredestijd zal gaan bekwamen in de bediening van de apparatuur en de hantering van het systeem. Eenmaal per twee jaar zal elke Hawk-bemanning op Kreta het daadwerkelijk afvuren van de Hawk-raketten beoefenen. Een batterij Hawk-raketten op de vliegbasis Gilze-Rijen ERMELO De op komst van gespro ken boeken voor blinden en slecht zienden heeft geen afbreuk gedaan aan de vraag naar brail- lelectuur. Volgens directeur H. Fidder van de Christelijke blinden bibliotheek in Erme- lo, komt dat doordat bij het „lezen" van gesproken boeken en ander materiaal er altijd iemand tussen staat: de vrijwilliger die de lectuur op de band inspreekt. De braillelezer heeft dit kennelijk onderkend en is toch weer over gaan op het lezen van brailleschrift. De heer Fidder zei dit gisteren naar aanleiding van de opening van een nieuwe blindenbibliotheek in Ermelo.De nieuwe biblio theek krijgt als eersteAn Nederland een zogenaamd braille-thuis- werkstation waarmee vrijwilligers thuis, met gebruik van onder andere een beeldscherm en geluidscassette, zelf brailleboeken kunnen maken. Den Haag In de jaarlijkse collecte week van het Ne derlandse Rode Kruis is in 1977 7,1 miljoen gulden op gehaald. Dit is hon derdduizend gulden minder dan in 1976 toen na een voort durende stijging van de opbrengsten (in 1974 4,9 miljoen gulden, in 1975 6,2 miljoen) een record-opbrengst van 7,2 miljoen gulden werd behaald. Dit deelde directeur O. Cram winkel voor Algemene Zaken van het Nederlandse Rode Kruis gisteren mee aan de vooravond van de landelijke inzamelingsactie die dit jaar van 22 mei tot en met 3 juni zal worden gehouden. Vrijwilligers zullen huis-aan-huis geld ophalen, echter niet in de steden wegens een tekort aan collectanten. Als speciale activiteit tijdens de inzameling zullen de bakkers op 2 juni een brood met toeslag verkopen (vijftig cent) die ten goede komt aan het Rode Kruis. De hulporganisatie besteedde het afgelopen jaar 5,8 miljoen gulden aan buitenlandse hulp (waaronder 1 miljoen voor conflicten in Ethiopië, 1 miljoen voor gevangenen in Zuid-Afrika en een half miljoen voor de stormramp in India). Dit jaar gaat de helft van de inzameling naar binnenlandse activiteiten. Achttien maanden voor uitgeven valse honderdjes UTRECHT (ANP) De recht bank in Utrecht heeft gisteren de 37-jarige importeur W. ter H. uit Wageningen wegens het uitgeven van vals geld veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De eis was twee jaar en zes maanden. De man heeft enige honderden valse biljetten van honderd gulden uitgegeven voor het be talen van zakenrelaties en het in Ede. Bij zijn aanhouding begin dit jaar in Utrecht vond de politie bijna vijfduizend valse hon derdjes in zijn auto. Als reden voor zijn bedrog noemde Ter H. de zich steeds hoger opstapelende schulden. Bij het faillissement van zijn wolimportbedrijf kort geleden, bleef er een schuldenlast van ruim twee miljoen gulden over. Ter H. is de eerste verdachte die in deze valse-honderdjes- Het rustige, vrij zonnige en over wegend droge weer zal morgen voortduren, al neemt de kans op een lokale onweersbui in het zuiden van het land toe. Het hogedrukgebied, dat ons dit fraaie weer bezorgt en waarvan het centrum zich boven de Noordzee bevindt, neemt echter in betekenis af. Vanuit Scandina vië dringt een depressie, die voor al in Zuid Zweden veel bewolking met regen bracht, naar het zuiden op, maar zal het weer in ons land niet onmiddellijk beïnvloeden. Een tweede storing bevindt zich in Zuid-Frankrijk en veroorzaakt daar onweersbuien. Dit weersys teem koerst langzaam in noord oostelijke richting, maar blijft morgen ten zuiden van Neder land. Vooruitzichten voor vrijdag. Vrij zonnig. Kans op een lokale onweersbui. Middagtemperaturen tussen 17 en 23 graden. Vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon: 515 Min. temp.: omstreeks 10 graden Max. temp. omstreeks 19 graden Kans op een droge periode van minstens 12* uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Max. Naar- Luchth R'da Vlissmgen Z.-Limburg Lissabon Londen Luxemburg Mallorca München

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9