Somoza onder druk na veertig jaar dictatuur 'arachutisten V S raat voor Kongo Ethiopië zet offensief in Eritrea in fl 9|gelijke EC mindert duktie willen I^ARGO Amnesty veroordeelt i ranselpartijen in Pakistan Uranus heeft acht ringen [uilplaats 9to ontdekt Antiterreurwet in Italië goedgekeurd raél betreurt ïnaatsbesluit legtuigverkoop Jênland LEIDSE COURANT Een kijkje in het centrum van Asmara, de hoofdstad van Eritrea. Vlijtige kleermakers zijn er bezig met hun naaimachines. Ethiopische strijdkrachten hebben nu een offensief ontketend tegen de bevrijdings beweging van Eritrea. Deze foto dateert van twee weken geleden. NAIROBI (UPI) De Ethiopische regering heeft het langver wachte offensief bekend gemaakt tegen de opstandelingen in de provincie Eritrea. De Ethiopische leider Mengistu Haile Mariam zei in een radioboodschap dat de Ethiopische troepen worden bijgestaan door Russen, Cubanen, Oostduitsers en Zuid- Jemenieten. Op het moment zijn er naar schatting 1000 Russische adviseurs en 17.000 Cubaanse militairen in Ethiopië. Woordvoerders van de bevrijdingsbewegingen die in Eritrea actief zijn, bevestigden het offensief. Volgens hen is de aanval de grootste die ooit in de provincie is ondernomen. De rebellen strijden voor een onafhankelijk Eritrea. De Ethiopische regering is hiertegen ge kant, ondermeer vanwege de grote strategische waarde die de provincie heeft. Net als in de vorig jaar teruggewonnen Ogaden-woestijn, bezetten de opstandelingen op het moment een groot deel van Eritrea. De Ethiopische militairen slaagden er vorig jaar in om met behulp van grote aantallen Cubaanse militairen en Russisch militair materieel, de Ogaden te bezetten. WOENSDAG 17 MEI 1978 PAGINA 7 ;rr (Reuter) De der- itaten van de OPEC (de itie van olie-exporte inden) hebben besloten ezamenlijke produktie miljoen vaten ruwe olie l te verminderen met wintig procent tot 26 vaten per dag. !C wil hiermee het over- an ruwe olie op de we- laten verdwijnen. '■X de Koeweitse minister sjeik Ali Khaj&fa al- gisteren meegedeeld. WASHINGTON (Rtr) In Amerika zijn luchtland ingstroepen en luchttransporteenheden in staat van alarm gebracht voor een mogelijke evacuering van Amerikanen en andere buitenlanders uit Zaïre. Er is nog niet tot evacuatie besloten. In de mijnstad Kolwezi in de door rebellen bedreigde zuidelijke provincie Sjaba werken ongeveer 70 Amerikanen en 3200 Fransen en Belgen. Drie Belgen en een Italiaan zouden door de rebelllen zijn gedood en honderd buitenlanders zouden als gijzelaars wor den vastgehouden. Over de 75 Nederlanders die in de provincie Sjaba werken zijn volgens de Neder- landse ambassade in Kinsjasa geen alarmerende 1 berichten binnengekomen. sneeuw Zwarte Zee )U (Reuter) In het rond Jalta aan de Zwar- waar normaal om deze het jaar vakantiegan- stranden bevolken, is week vijf centimeter gevallen, zo meldt een Russisch dagblad. De it jaar in Europees Rus een van de koudste die loekt is. Ren Rand a Ah -fi [NGTON (UPI) - De voor internationale ingen van het Ameri- Huis van Afgevaardig- £ft besloten bij president "aan te dringen op een •mbargo tegen Oegan- voornaamste exportar- ln Oeganda is koffie. In 1964 tijdens de Kongolese burgeroorlog zijn er ook Ame rikaanse transportvliegtuigen gebruikt. Toen ging het om het vervoer van een brigade Belgi sche parachutisten naar Sjaba voor de bevrijding van door de rebellen gegijzelde blanken, in een hotel in het toenmalige Stanleyville, nu Loemomebasji geheten. Zaïre heeft gisteren parachutis ten ingezet tegen de rebellen. De parachutisten zijn gedropt bij Kolwezi om de stad te her overen, zo meldt de legerlei ding die daarmee toegeeft dat de stad in handen is van de opstandelingen. Zaïre heeft een algemene mobilisatie afgekon digd, en de internationale ge meenschap in het land opge roepen „solidair" te zijn. Uit diplomatieke bron is verno men dat de aanvoer naar de rebellen geschiedt via de Ben- guele-spoorweg vanaf de Ango lese grens. De opstandelingen worden gesteund door de plaatselijke bevolking. Het Na tionale bevrijdingsfront van Kongo heeft verklaard dat de opstand het werk van de men sen in Sjaba zelf is. Huwelijk Hoessein officieel aangekondigd AMMAN (AFP) Koning Hoes sein van Jordanië zal zeer bin nenkort in het huwelijk treden met de 23-Jarige Amerikaanse Elizabeth Halabi, die van Ara bische afkomst is. Dit is giste ren officieel door het konin klijk paleis in Amman hekend- gemaakt. Elizabeth Halabi, die protes tant .was, is overgegaan tot de Islam. Zij krijgt de Arabische naam „Noer al Hoessein" .Jicht van Hoessein" betekent. De 42- jarige koning Hoessein is sinds februari van vorig jaar weduw naar. Toen kwam zijn vrouw Alia bij een helicopterongeluk „Noer al Hoessein" - Het licht van Hoessein, zoals de nieuwe naam wordt van Elizabeth Halabi, Hoes seins bruid. om het leven. Koning Hoessein en Elisabeth Halaby zullen la ter deze maand op huwelijks reis gaan naar Europa en de verenigde Staten. Zij zijn al verloofd. DEN HAAG (ANP) Amnes- I ty International heeft het regi- i me in Pakistan dringend opge- roepen onmiddellijk een eind te maken aan de praktijk van j het afranselen van politieke gevangenen. Volgens Amnesty is het afranselen van gevange- I nen „een wrede, onmenselijke I en vernederende straf', zoals omschreven in het internatio- 1 naai recht. Tot nu toe zijn in Pakistan 1 minstens 160 gevangenen ver- oordeeld tot een pak ransel wegens het deelnemen aan po litieke activiteit. Amnesty heeft maandag een rapport gepubliceerd over de situatie van de politieke gevan genen in Pakistan. Het rapport is opgesteld door een missie van Amnesty-medewerker naar Pakistan die plaatshad tussen 20 en 25 januari van dit jaar. In het rapport spreekt de orga nisatie haar bijzondere be zorgdheid uit over het feit dat burgers die van politieke ver grijpen worden beschuldigd door militaire rechtbanken worden berecht, waarbij vaak een vonnis van afranseling wordt geveld. „Wij zijn ernstig bezorgd over het toepassen van afranseling in Pakistan en we zijn veront rust dat deze ongebruikelijke straf ook wordt toegepast op politieke gevangenen wegens het plegen van daden die vaak niet meer lijken dan de uitoefe ning van het recht op vrijheid van toespraak en meningsui ting dat in de grondwet is ge waarborgd", aldus Amnesty. Congres stelt ALIjEE]y GETUIGEN VS-begrot.ng CHARGE IN op 498 mld. pR0CES ORLOV WASHINGTON (Reuter-ANP) De federale overheid van de Verenigde Staten mag in het begrotingsjaar 1979 dat op 1 oktober van dit jaar begint 498,8 miljard dollar uitgeven. Deze begroting vertoont een tekort van 50,9 miljard dollar. Dit zijn onderhandelaars van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en de Senaat overeengekomen. Het begro tingstekort is bijna tien miljard dollar kleiner dan president Carter in januari van dit jaar in zijn begroting heeft opgeno men. PASADENA (Reuter) Ster renkundigen in Californië heb ben nog drie ringen rond de verre planeet Uranus ontdekt, zodat het sinds vorig jaar ont dekte totaal tot acht is geste gen. De eerste vijf ringen waren ontdekt in een hoog vliegend MOSKOU (Reuter) - Getuigen van de openbare aanklager in het proces tegen de Russische dissidente atoomgeleerde Joeri Orlov hebben gisteren ver klaard dat de mensenrechten niet worden geschonden in Russische werkkampen, psy chiatrische klinieken en ande re instellingen. Dit heeft de vrouw van Orlov bekendge maakt. Mevrouw Orlov, die het proces tegen haar man een „show en een circus" noemde, vertelde Westerse verslaggevers na observatoriumvliegtuig ter hoogte van de Australische kust. Voordien werd aangeno men dat Uranus geen ringen had. De laatste ontdekking is ge daan bij het waarnemen van de planeet in infrarood licht. afloop van de tweede proces dag dat 15 staatsgetuigen wa ren opgeroepen om getuigenis •tegen haar man af te leggen, maar geen getuigen a dechar ge. De 53-jarige Orlov werd maan dag bij de opening van het proces in een rechtzaal van een Moskouse buitenwijk beschul digd van anti-Russische agita tie en propaganda als uitvloei sel van zijn optreden als leider van de dissidente „Helsinki- groep". Alle Westerse verslag gevers, een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassa de en sympathisanten werden van het proces geweerd en werden buiten het gerechtsge bouw lastiggevallen door ge üniformeerde politie en groe pen jongeren. Mevrouw Orlov vertelde dat haar man constant werd onder broken door rechter Valentina Loebentsowa toen hij probeer de de getuigen een kruisver hoor af te nemen, een wettelijk recht van verdachten. ontdekt die mogelijk gediend als gevangenis ....2 vermoorde oud-premier VTdoro. In ieder geval is ibruikt als onderkomen jntvoerden. ihuilplaats meet drie bij ieter. Zij is 15 meter on- e grond ingegraven. De k was verborgen achter p huisvuil. De schuil- j ligt in de tuin van een k in primavalle, ten west- i Rome. ;tuin ontdekte de politie ^^isten met 12.000 kogels jerschillend kaliber. Deze verstopt in struikgewas, ■■^woners van het apparte- pijn gearresteerd. Oe met huisvuil bezaaide trap. die leidt naar de vijftien meter onder de grond gelegen cel, waar, naar men aanneemt. Aldo Moro gevangen is gehouden. Rechts: de cel. ROME (DPA-AP) De Italiaanse regering heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden in Rome een grote overwinning geboekt. De afgevaardigden keurden met 522 tegen 27 stemmen bij drie onthoudingen de anti-terreurmaatregelen goed die na de ontvoering van oud-premier Aldo Moro bij decreet waren uitgevaardigd. De maatregelen ter bestrijding van het terrorisme voorzien in zwaardere straffen voor aanslagen en ontvoeringen, uitgebreide re bevoegdheden voor de politie en een verscherping van de meldingsplicht. Een kroongetuige in het proces tegen 15 leden van de Rode Brigades heeft gisteren verklaard dat de terroristengroep toegang heeft gehad tot geheime documenten van het ministerie van binnenlandse zaken. Silvano Girotto, een ex-priester met een guerrilla-ver leden in Latijns-Amerika, had zijn onderduikadres verlaten om de rechts- Een deel van de 12.000 kogels die in het huis, waaronder de cel zaal in Turijn te verrassen met zijn aanwezigheid. ontdekt is, aangetroffen zijn. ALEM (UPI) Premier Begin van Israël heeft gisteren iiepe spijt geuit over de goedkeuring door de Amerikaanse van de vliegtuigverkoop aan Egypte en Saoedi-Arabië. ns heeft dit niets te maken met de bereidheid van Israël de Arabieren over vrede te onderhandelen, aldus Begin. rullen het vredesproces onder alle omstandigheden moeten tetten, omdat dat noodzakelijk is". Begin weigerde te of Israël zal afzien van zijn deel van de koppelverkoop, kwestie zal in het komende kabinetsberaad van a.s. zondag in besproken. ter Weizman van defensie had eerder verklaard: „Wij n tegen deze zaak gevochten. Ik hoop dat wij niet tegen iegtuigen zullen hoeven te vechten". Oppositieeider Peres van een droeve dag in de betrekkingen tussen Israël en abische landen is het besluit van de Amerikaanse Senaat vliegtuigleverantie aan Israël te koppelen aan de leveran- lan Egypte en Saoedi-Arabië goed ontvangen. President die de F-5 jager ontvangt - een „armeluisjager" overigens nt dat de uitspraak van de Senaat het Arabische vertrou- jn de VS zal versterken, nu Amerika overtuigd is van de P' bedoelingen van Egypte. ündigen in Israël zijn van mening dat Israël nu zijn eigen Ihtsvliegtuigen van de generatie van de F-11 en de F-16 moet produceren. Het blad Maariv schrijft dat de Israëlische hei in Washington is verslagen. Volgens een andere krant y«n Begin en Da jan bij hun bezoeken aan Washington van if aangenomen dat zij de kwestie van de vliegtuigleveranties ^Amerikaanse regering ter sprake hadden gebracht. Omdat |n de kwestie onaangeroerd lieten, meenden Amerikaanse joren dat de zaak voor Israël geen beslissende zaak was. ggiers heeft ook een enquête gepubliceerd waaruit blijkt dat 5jTpft van de bevolking achter Begin staat, tegenover 21,6 JDênt (naar verhouding veel met een hogere opleiding) dat het iet Begins optreden eens is. het OP WEG NAAR (Van onze correspondent Jo nathan Steele) NICARAGUA In Nicara gua schreeuwen leuzen onaf gebroken van de muren: „Re formisme nee, Socialisme ja". „Wij eisen de vrijlating van onze zonen in de gevangenis". „Weg met de dictator, hoera voor vrijheid". Af en toe gooit de Guardia Nacional, de pretoriaanse lijf wacht van president Somoza, wat verf over een leus. De volgende dag zijn er honderd voor in de plaats gekomen. In de twee oude steden Leon en Granada zijn de nachtelijke schrijvers vooral actief ge weest, en overal ziet men de initialen van de FSLN, de guerrilla-beweging Sandinis- ta. Vijf jaar geleden legde een aardbeving heel Managua plat. Zelfs het presidentiële paleis van generaal Somoza werd niet gespaard. Nu wordt zijn regime eveneens ge schokt door krachten waarop hij geen invloed lijkt te heb ben. Het meest onheilspellend voor hem is nog wel dat hij de eertijds vanzelfsprekende steun van de VS verloren heeft, die de Somoza-familie veertig jaar lang aan de macht gehouden heeft. Vorige herfst stuurde Carter een nieuwe ambassadeur naar Nicaragua. Het was Mauricio Solaun, een Cu baans-Amerikaanse professor in de sociologie aan de uni versiteit van Illinois. Solaun wist Somoza er toe te bewe gen in naam van de mensen rechten de drie jaar geleden uitgeroepen noodtoestand 'weer in te trekken. En dat was het teken waar de oppo sitie op gewacht had. In de jaren na de aardbeving kreeg de traditionele linkse oppositie tegen Somoza, voor al geconcentreerd in de vak bonden, het platteland en de universiteiten, er wat bondge noten bij uit een onverwachte hoek. Industriëlen en zaken lieden, veel van hen van het ongeduldige Harvard-type, hadden met lede ogen toege zien hoe de Somoza's zich steeds meer economische macht toeëigenden. In de goede oude tijd haalden de Somoza's hun rijkdommen voornamelijk van het land en uit de in- en uitvoer. Maar toen de familie kortgeleden voor het eerst een bank open de, en zich begon uit te brei den naar de industrie en han del, tekende zich een scheu ring af in de zakenwereld. Na de afschaffing van de» noodtoestand en de censuur barstte La Prensa, dat altijd al tegen Somoza was geweest, los in een vloedgolf van kri tiek op het regime. Toen in januari haar hoofdredacteur Pedro Joquin Chamorro, waarschijnlijk door handlan gers van Somoza, werd ver moord, had de oppositie iets waar het zich vereend over kon boosmaken. De raad van particuliere on dernemingen, waar 16 zaken- groepen in zitting hebben, nam deel aan de twee weken durende staking, waarbij het ontslag van Somoza geëist werd. De overigens niet offi cieel erkende politieke partij en, van de Marxistische Parti- do Socialista tot de Movi- miènto Liberal Constituciona- lista, sloeg de handen ineen met twee vakcentrales voor de vorming van een breed oppositiefront, de UDEL. Op de achtergrond zijn er dan ook nog de guerrilla's, die kort geleden hun macht toonden met de moord op ge neraal Reinaldo Perez Vega, de op één na hoogste man van de Guardia Nacional. Na alle onrust van februari is er een tijdelijke stilte ingetre den, met uitzondering van de opmerkelijke burgeroorlog tussen La Prensa en de rege ringsgezinde Novadades. De ze laatste krant houdt er een zelfs voor Midden-Amerika ongebruikelijke persoonsvere ring voor Somoza op na, ter wijl La Prensa even luidruch tig is in haar propaganda te gen het regime. Aan feiten lijken beide kran ten minder een boodschap te hebben. Maar nu is het na tuurlijk wel zo dat wanneer je hoofdredacteur vermoord wordt en de regering weigert een onderzoek in te stellen je er wel enig recht op hebt om bitter te ziin. Generaal Somoza doet hard zijn best net te doen alsof hij de eisen tot zijn ontslag niet hoort en is vast van plan tot 1980 te blijven zitten, wanneer zijn grondwettelijke ambtster mijn ten einde loopt Hij ge bruikt verschillende middelen om dat doel te bereiken. Zijn Guardia Nacional blijft harde druk uitoefenen, hij zelf heeft De correspondent van The Guardian in Washington, Jonat han Steele, bereikt vandaag in zijn re- portagereis naar het Panamakanaal de Middenamerikaanse staat Nicaragua. Het n a ka 11 a is het land waarin ge- PANAMA neraal Somoza ernsti ge problemen heeft gekregen na veertig HFF! 7 jaren familiedicta tuur. grondwetsherzieningen be loofd die de oppositiepartijen vrij spel zouden geven (maar ze zouden toch maximaal maar 40 procent van de zetels kunnen veroveren) en hij speelt de rol van de president die boven de strijd staat. Tijdens een van zijn schaarse persconferenties tikte hij de Guardia op de vingers voor te hard optreden tijdens een de monstratie van journalisten en prees hij de vermoorde Chamorro als „iemand die opbouwende kritiek heeft ge leverd". De Amerikaanse ambassade die zich op nog niet eerder vertoonde wijze onpartijdig opgesteld heeft, heeft aange drongen op een dialoog tus sen de regering en de opposi tie. De Amerikanen vinden het onrealistisch van de oppo sitie om te eisen dat Somoza opstapt zonder dat er eerst gepraat wordt over zijn toe komst, over de rol die de Guardia Nacional gaat spelen en over de vorm van de grondwetsherzieningen Sprekend voor de oppositie zegt dr. Rafael Cordova Ri- vas, hoofd van de UDEL, dat de Amerikanen met hun op roep tot een dialoog bewust of onbewust Somoza in de kaart gespeeld hebben. Ame rika heeft immers Somoza's legitieme rol tijdens onder handelingen erkend. Somoza zelf zou woedend zijn op de Amerikanen omdat ze hem niet langer openlijk wil len steunen. Hij zegt ofwel dat hij een groot strijder is tegen het Communisme of dat hij stank voor dank krijgt voor zijn vele jaren trouwe dienst aan Washington. De Amerikanen hebben zijn ontslag niet geëist. Maar ze hebben ook niet gezegd dat hij moet blijven zitten tot zijn- ambtstermijn ten einde loopt. Gëzien de verhoudingen tus sen Amerika en Nicaragua in de afgelopen eeuw is dat ook een soort aardschok.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7