Reden voor vernielingen op Katwijkse lts onduidelijk Grond voor Noordwij ks heempark te vruchtbaa Milieubeheer tegei aanleg rijksweg 1 Zonne-energie voor warmte WD, PPR en PvdA lonken naar D'66 Leiderdorp Vol Voorhof voor Rijnsburgse CDA RUIM EEN TON SCHADE DOOR LOUTER VANDALISME KOSTEN VALLEN TEGEN Eerste paal tennishal De Munnik Tapijtenroo in Katwijk Uitreiking corso-prijzen REGIO LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK „Waarom?", zo luidt de vraag waarmee zowel politie-adjudant Van Nieuwen- huizen als LTS-schooldirecteur Van 't Veld zich kwellen nadat jeugdige onverlaten voor ruim honderdduizend gulden schade hebben aangericht in de Lagere Technische School aan de Kat wijkse Louise de Colignylaan. In de hele vroege morgenuren van Tweede Pinksterdag heb ben een aantal jongens en/of meisjes ingebroken in de LTS die aan de Colignylaan ver scholen ligt tussen bomen en struiken. Met uitzondering van een zevental stopwatches werd uit de school niets meegeno men. Wel werd een groot aantal zinloze vernielingen aange richt. Bovendien vermaakten de inbrekers zich uitvoerig met waterkranen die ze bij het ver trek aan lieten staan. Doordat de muren van het pand 's mor gens nat uitsloegen waarschuwden om wonenden de conciërge van de school. Gedacht werd aan een lek in de water leiding. Conciërge Van Kruisten, die net van plan was een duinwandeling te maken, ging voor alle zekerheid toch maar even kijken en kreeg afgezien van natte voeten tevens de schrik van zijn leven. Dat het hier niet gaat om vakkundige inbrekers blijkt duidelijk uit de vele sporen die de vandalen hebben nagela ten. Zo valt uit een serie voetafdrukken op te maken hoeveel mensen in de school zijn geweest en dat ze in een lage leeftijdsgroep gezocht moeten worden. De wijze waarop is ingebroken vertoond geen enkele gelijkenis met inbraken die eerder gepleegd werden in omliggende scholen. Hiervan zijn de daders inmid dels al gegrepen en voorgeleid. De ravage in de school is compleet te noemen. Naast een peperduur fotoko pieerapparaat, is ook een schrijfmachi ne en een overhead-projector vernield. Allerlei meetklokjes zijn vernield en een groot aantal schuifmaten werd in pure drift kromgebogen. Verder leefden de inbrekers zich uit op projectieschermen, leermiddelen en de geluidsinstallatie. Tekenend voor de waanzin van een dergelijke inbraak, is het feit dat in een aquarium met tropische vissen een em mer voer werd gekieperd, hetgeen voor een aantal vissen fataal is geworden. Over de bureau's van het administratie- ve personeel van de school werd lijm uitgesmeerd, terwijl de cijferlijsten met geen vinger zijn aangeraakt. Leerlingen „Dat bewijst dat het niet door leerlingen van de school kan zijn gedaan", zo weet schooldirecteur Van 't Veld te vertellen. „Leerlingen die op een of andere ma nier wraak willen nemen zouden ook wel een bezoek aan mijn kamer hebben gebracht Bovendien zouden ze de cij ferlijsten wel hebben verscheurd of zoiets dergelijks. Terwijl en aantal stop watches zijn meegenomen, is veel kost baardere apparatuur blijven liggen. Dit is gewoon vandalisme uit pure verve ling". Met de politie vraagt de heer Van 't Veld zich af wat dit nu precies voor inbrekers zijn geweest. „Uit het feit dat naar buiten gegooide boeken droog zijn gebleven terwijl het toch tot ongeveer 4 uur 's nachts heeft geregend, valt op te maken dat de inbraak in de vroege morgenuren is gepleegd. Van een jeugd die op dit soort tijden nog over straat zwalkt, heb je niet veel te verwachten en van hun ouders nog minder. Ik heb zelf ook zoons, maar ik kan me dit bij mij thuis gewoon niet voorstellen", al dus de schooldirecteur die zich ook niet al te veel voorstelt over eventueel finan cieel verhaal op de inbrekers of hun ouders. Wraak In tegenstelling tot het LTS- schoolbestuur denkt de gemeen tepolitie van Katwijk wel dege lijk aan een wraakactie van leerlingen van de school. „Dit heeft een bedoeling", vindt ad judant Van Nieuwenhuizen. „Als we de daders te pakken hebben zijn we ook zeer be nieuwd naar een eventuele mo tivering. Het is ook heel goed mogelijk dat deze actie gericht is tegen de politie. Èen aantal jaren geleden hebben we iets soortgelijks ook eensgehad. Achteraf bleek dat de vandalen zich wilden wreken op de Kat wijkse politie omdat we eef. paar vrienden hadden gearres teerd". WOENSDAG 17 MEI 197R Schooldirecteur Van 't Veld toont een van de vernielde electrische schrijfmachil NOORDWIJK. Het Heemparb heeft meer voeten in de aarde dan men dacht. Met veel enthou siasme had de gemeenteraad zich destijds uitgesproken voor de aanleg van de tuin onder aan de duinvoet van de Prins Hendrik- weg, maar achteraf was duidelijk geworden, dat aan een Heempark heel wat vast zit en dat de kosten wel eens tegen konden vallen „Doen of niet doen, maar als het gedaan wordt doe het dan goed," zo werd gesteld in een ambtelijk rapport, dat in de commissie voor de recreatie ter sprake kwam. Met de aanleg zal zo'n 200.000.- gemoeid zijn, bleek uit het commissie-overleg, overi gens een prijs, welke niet zoveel verschilt met het realiseren van een gewoon park. Een probleem bij de aanleg van een Heem park is bijvoorbeeld de samenstelling van de grond. Het geplande heempark is gesi tueerd op voormalige bollentuinen en deze grond is voor een beplanting met duinflora gewoon te best. Er moet daarom vruchtba- te worden in hoeverre dit moet gebeuren. De Grond Mij. gaat een en ander bekijken en voor dit onderzoek zal aan de gemeente raad om een krediet van 20.000.- ge vraagd worden. De grootste zorg vormen echter de kosten van begeleiding en instandhouding van een heempark. Hiervoor is een vakkracht no dig, die van botanica zoveel moet weten, dat hij ook voorlichting kan verstrekken aan bezoekers. Bovendien zal een zware wissel moeten worden getrokken op het vrijwilligerswerk van de leden van Natuur- en Vogelbescher ming, de promotor van de Heempark-ge- re aarde, weggehaald en meer arme grond worden ingebracht. Nog onderzocht dient dachte. In de commissie werd mee deeld dat deze leden, waaronder tal gediplomeerd als natuurgids, zeker b< zijn de helpende hand te bieden. AlvoP zich definitief over de aanleg van heempark uit te spreken, zal men eerst informeren naar de belangstelling, heemparken elders genieten, en naa interesse in de kringen van het onder LEIDERDORP De stijd om de gunst van de de PPR voor de komende raadsperiode aan te D'66 kiezer is in Leiderdorp in alle hevigheid gaan. Een besluit dat nog niet door de ledenver- losgebarsten. Inzet zijn de ongeveer 1000 stem- gadering van D'66 is bekrachtigd. De PvdA men die D'66 bij de jongste provinciale staten- heeft na kennisneming van dat besluit D'66 verkiezingen in Leiderdorp wist te vergaren, aangeboden een vrouwelijke kandidaat op de maar die nu zoals bekend door het te late lijst van de PvdA vrij te maken om de belangen inleveren van de kandidatenlijst niet aan bod van D'66 te behartigen. In de rij van partijen kunnen komen. die zich ineens tot D'66 aangetrokken voelen In tegenstelling tot een eerdere uitspraak van heeft zich nu ook de WD geschaard. In een het D'66 bestuur, dat het geen stemadvies zou brief aan het bestuur van de ledenvergadering uitbrengen en het derhalve aan de leden zou van D'66 stelt de WD voor leden van D'66 te overlaten de partij van hun keuze bij de ge- laten meedraaien met de WD-fractievergade- meenteraadsverkiezingen te bepalen, besloot ringen en gezamenlijk ledenvergaderingen te men toch een bestuurlijke samenwerking met houden. „De grootste leugenaar" KATWIJK De in zicht zijnde gemeenteraadsverkie zingen blijken niet alleen een uitstekende aanleiding te zijn om elkaar politiek gezien de nek om te draaien. Het is ook een goede aange legenheid om wat persoon lijke appeltjes te schillen. Bij de middenstander Jan Dernee die aan het Katwijk- se Waaigat naaimachines slijt hangt sinds gisteren een bord voor de winkeldeur met het bloemrijke op schrift: „Stem nummer 1 van lijst twee wethouder J. van Dijk De grootste leugenaar van Katwijk". Afgezien van het feit dat het „stemadvies" van de enig overgebleven middenstan der in het bestemmingsplan Centrum wat moeilijk lees baar is, komt het niet erg zinvol over om zo je politie ke visie te etaleren. De heer Demee moet in ok tober van dit jaar verdwij nen uit het pand waarin hij vanaf 1953 zijn plaats innam in de Katwijkse gemeen schap. Het voormalige Waai gat wordt ingepast in het bestemmingsplan Centrum dat voorziet in de realisatie van een gloednieuw winkel centrum. Het oude pand van Dernee past daar niet in en is derhalve twee jaar gele den door de gemeente aan- Middenstander Jan Dernee met zijn stemadvies. gekocht voor een bedrag van 227.000 gulden. Ook heeft de gemeente Katwijk zich bij monde van wethou der van Dijk (SGP) verplicht om voor vervangende woon ruimte te zorgen. Dat de heer Dernee met een en an der nog wat moeite heeft blijkt duidelijk uit het door hem «geëtaleerde reclame bord. Emancipatie in Voorschoten VOORSCHOTEN - Staatsse cretaris mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters en wet houder L. L. Marselis spraken op de CDA-verkiezingsbijeen- komst in het Bondsgebouw en hadden een gehoor waarbij de vrouwen in de meerder heid waren. Geen verwonder lijke zaak, omdat de staatsse cretaris voor o.a. de emanci patievraagstukken graag recht „voor z'n raap" zinnige zaken wil aansnijden zodra het gaat om de gelijkheid van man en vrouw. Wethouder Marselis meende dat de meeste emancipatie- politiek in de huishoudens be dreven moet worden. De staatssecretaris wil dat vrou wen en mannen onafhanke lijk van elkaar kunnen opere ren in de bestaande relatie met elkaar. Mannen en vrou wen zijn samen verantwoor delijk voor het kind. Wethou der Marselis deed een drin-; gend beroep op alle aanwezi-' gen om inderdaad hun stem uit te brengen. Hij is eent voorstander van het driestro menland in de gemeenteraad, omdat splinterpartijen weinig kunnen bereiken veelal door gebrek aan mankracht, ken nis en steun vanuit de ge meenteraad. RIJNSBURG - De voorzitter van het Rijnsburgse CDA, A. van Delft, had de ondankbare taak gisteravond in de volle Voorhof, de verhindering wegens ziekte van mevr. Gardeniers aan te kondigen. Mevr. v.d. Werf-Terpstra was bereid ge vonden haar plaats in te nemen. Mevr. v.d. Werf is lid van de Eerste Kamer en voorzitster van het CDA-Gelderland. Zij hield éen spreekbeurt over de landspoli- tiek. Fractieleider C. Noort behandelde de ge meentepolitiek. Hij hield een spreekbeurt over dit onderwerp. Na de pauze behan delde hij ook vragen. Dit op het gebied van onderwijs. De integratie op het ge bied van het onderwijs is redelijk verlo pen. De jonge wijk Frederiksoord heeft alleen een overschot aan kinderen en er mag daar niet uitgebreid worden. Deze zaak moet verder bekeken. Niet alleen voor het bijzonder onderwijs wordt gezorgd, maar ook voor het open baar. Dit is even belangrijk. Op het gebied van de emancipatie stelde Noort, dat bij het aannemen van gemeentepersoneel alleen gekeken wordt naar deskundigheid. Ook zal de belangstelling voor een moederma vo onderzocht worden. LEIDERDORP - Met het slaan van de eerste paal door Dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse sportfede ratie werd gistermiddag een begin gemaakt met de bouw van een drie banen tellende overdekte tennishal, tezamen, met de uitbreiding van de clu baccommodatie van de Leider- dorpse tennisclub De Munnik. Hiermee is een eind gekomen aan de lange periode van voor bereiding die enkele jaren gele den begon toen de tennisclub haar plannen aan het gemeen tebestuur ontvouwde. De nieu we tennishal sluit aan op de bestaande clubaccommodatie van de vereniging. Op het com plex zijn ook 8 nieuwe buiten banen geprojecteerd, waarvan de aanleg inmiddels is begon nen. Naar verwachting wordt het gehele project in het voor jaar van 1979 voltooid. In to taal omvat het complex dan drie overdekte en 16 buitenba- .2*, - - 7" - - HCvSt*? - I h' iskJ n KATWIJK - Een aantal <u terse tapijten ter waarde h 25.000 gulden zijn ir van maandag op di. vreemd uit de verkoopn van een woninginrichtingsj aan de Sandtlaan, op de g van Katwijk en Rijnsburg. De zaak is gevestigd ind voormalige pand van dej taalbewerkingsfabriek I Boom. De inbrekers versq ten zich toegang door een t je te vernielen. Van de da|H ontbreekt nog elk spoor.' OEGSTGEEST In ga| Pulchri Studio exposeren af vrijdag 19 mei de kuT naars Carla Hartjesveld erji ter de Leeuwe. Te zienjd illustraties uit het boek renfabels de wereld rondjV schilderijen en aquarellen! tentoonstelling die tot 8 I duurt, is dagelijks van tien» vier uur geopend en op zotfi gesloten. Het Noordwijkse Bollenbad krijgt een Europese primeur. Als eerste zwembad op dit continept gaat men zonne-energie omzetten in warmte ter verhit ting van het zwembadwater. Hiertoe zijn zes zonne collectoren aangebracht. De energieprimeur is een experiment dat wordt uitgevoerd in samenwerking met het ministerie van Economische Zaken en de vereniging Sportfondsen- baden Nederland. Het Noordwijkse zwembadbe- stuur heeft becijferd, dat de collectoren zullen gén voor een besparing van 6000 kubieke mef aardgas per jaar, goed voor ruim 1400 gulden. I collectoren worden op 22 mei officieel in gebr\ genomen. Overigens verwacht het Noordwijkse bad. dat i jaar geleden gereed kwam, nog deze maand i miljoenste bezoeker. LISSE De prijzen van het bloemencorso '78 werden giste ren in Lisse uitgereikt door voorzitter Van Waveren van de Bloembollenraad. Hij me moreerde, dat ook dit jaar, on danks alle ongunstige ver wachtingen, het corso voor treffelijk is verlopen. Met na me het weer werkte mee, zo wel in de Bollenstreek als tij dens de tocht door Zweden. Het Keukenhof sleepte de ere prijs in de wacht. De publiek sprijs werd uitgereikt aan de wagen „Trots Holland" van De Zilk. Ook de prijzen van een fotowedstrijd werden uitge reikt. De hoofdprijs werd hier behaald door Carla v.d. Hulst. De organisatoren toonden zich allen vastberaden over het cor so '79. Wel verwacht men enige problemen ten aanziep van de financiering omdat onzeker heid is ontstaan over de te ontvangen vergoedingen van het Produktschap voor Siergq- LEIDEN - De werk groep Milieubeheer Lei den zet zich fel af tegen twee amendementen van het Statenlid De Koning om in de streekplannen Zuid-Holland West en Oost de aanleg van rijksweg 11 op te nemen. De werkgroep vreest bij een eventuele aanleg van de rijksweg, dat tus sen Leiden, Alphen en Bodegraven een „band stad" zich zal ontwikke len, waardoor het open polderlandschap tussen deze plaatsen onherstel baar wordt beschadigd. In een reeks argumenten bena drukt de werkgroep de nadeli ge effecten van de verwezenlij king van rijksweg 11. De ver- keersstimulerende werking van de rijksweg zal met name de druk op de Leidse binnenstad onaanvaardbaar vergroten. De opnamecapaciteit van deze bin nenstad is thans al bereikt. De NS zal bij een beslissing tot aanleg van de weg afzien van het plan om de frequentie op de spoorlijn Leiden-Alphen te verdubbelen. De ontwikke lingskansen van het openbaar vervoer tussen Leiden en Alp hen verdwijnen door de aanleg. Ook twijfelt de werkgroep aan de bevordering van de ver keersveiligheid en men meent, dat de overlast langs de huidi ge verbinding tussen plaatsen niet zal verminde Werkelijke verbetering men in de aanleg van een leidingsweg rond Zoeterwc en de bouw van tunneltjes alsook gerichte maatregelei gen de geluidsoverlast var bestaande wegverbinding. NOORDWIJK Het Euroi Centrum voor Ruimteoni zoek en Technologie houdt terdag 20 mei open dag in gebouwen aan de Noordwij Domeinweg. Tussen tien vier uur bestaat de mogel heid om iets te weten te kor over het werk van ESTEC

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4