Programcollege heeft gefaald9 ethouder Verboom oekt oplossing voor roblemen Noordeinde lenovatie van j200 woningen In Morskwartier CeidóeSommit PPR reageert scherp op enquête middenstand ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND Expositie over plan De Kooi PAGINA 3 LEIDEN Lijsttrekker mr. H. Dries- sen van het CDA is gisteravond fel tekeer, gegaan tegen het beleid van het programcollege van de Partij van de Arbeid in de laatste vier jaar. f „Eindelijk kreeg de Partij van de Arbeid de kans hun plannen uit te voeren. Maar als we de realiteit van J nu bekijken, hebben ze er weinig van Ij terecht gebracht", zei hij tijdens een 4 bijeenkomst van de JOVD afdeling „Neem nou de inspraak. Vier jaar geleden had de partij de mond vol over de invoering van wijkraden. Nu nog moet er beslist worden over de komst van een experimentele wijk raad. Wethouder Van Dam, die in spraak ohder zijn hoede heeft, is in de laatste vier jaar erg voorzichtig geworden met de inspraak toen hij erachter kwam dat er slechts wemig PvdA-aanhang in de diverse actie- en belangengroepen te vinden was. Hij wil wel inspraak, maar dan wel zoals de PvdA het voorschrijft". De heer Kuijpers van de WD wist hier ook nog iets over te vertellen. Hij citeerde de heer Van Dam dat de PvdA eerst flink moest infiltreren in de belangen- en pressiegroepen, omdat de aanhang van zijn partij niet zo groot bleek te zijn in deze grolepen. Pas dan zou inspraak zinvol zijn. De aanwezige liberale jongeren von den dit erg vermakelijk, want hieruit bleek volgens hun duidelijk het onde mocratische in de PvdA. De vertegenwoordiger van de PvdA de heer Peters was een andere me ning toegedaan. Hij constateerde machtsconcentratie. Naast de drie bekende machten bleek in het ambte narenapparaat een duidelijke vierde macht te liggen. Een macht die nog weinig onder controle was. Nu heeft de PvdA een vijfde macht ontdekt,, namelijk die van de pressie-, actie- en belangengroepen die duidelijk hun invloed op de democratie heb ben. „Deze macht staat helemaal bui ten het democratische machtsspel. Het is alleen maar logisch dat Van Dam wat meer de wil van het volk in deze groepen wil laten spreken", aldus de heer Peters. ïiden Volkshuis vestingswethou- ler A. Verboom gaat binnenkort met ewoners van het voormalige Roto- ravurecomplex aan het Noordeinde )m de tafel zitten om hun prpblemen -n te horen en waar dat mogelijk is zoeken naar vervangende huisves ting. Deze toezegging deed Verboom listeravond na een nogal geladen /oordenwisseling tussen bewoners en aadsleden, waarin velen zich bewust ïken van de op handen zijnde ge- ïeenteraadsverkiezingen. )e huidige bewoners van de laatste restanten iian het Rotogravure complex en er naast liggen de woningen demonstreerden aan het begin van jle commissievergadering voor betaalbare woon- ïimte. Tijdens de vergadering maakten zij ;wag van hun noden: zelfs de mensen die al geruime tijd in de panden wonen (sommigen «ten er al 15 jaar) blijken juridisch gezien /einig sterke troeven in handen te hebben om Ie strijd tegen de huidige eigenaar in een bntruimingsprocedure te winnen. Die huidige Eigenaar is de Westland Utrecht Hypotheek bank, die voor het terrein aan het Noordeinde en nogal prijzig, maar fraai bouwplan heeft bntwikkeld. Alvorens dit uitgevoerd kan worden noeten echter eerst de huidige bewoners, vdrie- end van krakers, half legalen tot legale bewo ners met een woonvergunning, uit de panden vertrekken. Wethouder Verboom wilde gisteren in eerste instantie helemaal niets weten van enige hulp bij het zoeken naar alternatieve woonruimte. Op vragen uit de commissie hoe de wethouder de problemen aan het Noordeinde dacht op te lossen verwees hij kordaat naar de Morssingel, die uiteindelijk met de sterke arm is ontruimd. Dat kwam Verboom te staan op forse kritiek vanuit z'n eigen PvdA. De socialist Mentzij suggereerde de wethouder toch ook eens wat voor deze mensen te gaan doen in plaats van harde en botte antwoorden te geven op hun vragen. „Als ik daar kans voor had gezien had ik het toch al lang gedaan, m'n beste jongen", riep Verboom daarop uit. Hij weigerde eerst om de 24 huurders die het gevaar lopen binnenkort op straat te worden gezet een voorkeursbehan deling te geven: „Dan had je mij niet als wethouder op deze stoel moeten zetten en maar een ander moeten nemen", liet Verboom zich in deze verkiezingsstrijd ontvallen. Toen echter een wat oudere huurder zijn proble men schilderde („Ik woon er al 15 jaar, in goed vertrouwen heb ik altijd huur betaald en nu lijk ik geen been te hebben om op te staan") werd Verboom wat weker. Op een dringend verzoek de problemen toch vooral serieus te benaderen ën niet bot en hard te antwoorden met het feit dat er nog 4000 woningzoekenden vóór zijn, nodigde de wethouder de bewoners van het Noordeinde uit voor een nader gesprek. Leiden De 200 woningen in het Morskwartier leréwaarvan de renovatie in verband met de hoge ie. kosten jarenlang onzeker is geweest zullen in elk ••'geval worden opgeknapt. Deze mededeling deed wethouder Verboom (Volkshuisvesting) gisteren in een vergadering van zijn commissie. «Met de rijksoverheid is intussen overeenstemming bereikt over de renovatie. Vraagpunt is nog wel gebleven het probleem van een eventue le aanbouw aan de bestaande woningen. Het rijk geqft toe- stemming voor renoveren bin nen de bestaande een uitbouw of bouw van een schuur sprake is zal dit derhalve een aanzienlijke verhoging van de huur beteke- gebruikelijke renovatiesubsi dies gegeven worden. „Dit probleem is nog niet opge lost", vertelde Verboom giste ren. Er zal nog nader overleg plaatsvinden tussen gemeente, rijk en de bewoners. Aan de betrokkenen zal ook nog een huurberekening worden yoor- gelegd. Vast staat echter wel In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN LEIDSE COURANT zijn lezers, tot en met 31 mei 1978 tegen sterk gereduceerd tarief een dag U vertrekt vanuit het dichtst bij uw woonplaats gelegen station en reist kris-kras door het gehele land; onbeperkt in- en uitstappen. Dus waar u maar wilt. (Niet geldig in D-, TEE- en extra treinen). De tarieven zijn: 1e klas volwassenen 25.(normaal 48.—) 2e klas volwassenen 17.— (normaal 32.—) 1e klas kind (4 t/m 9 jaar) 12.50 (normaal 21.50) 2eklas kind(4 t/m 9 jaar)/ 8.50 (normaal 14.50) De kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2, Leiden. POSTKANTOOR BIJNA WEER BEREIKBAAR Het werk aan de riolering aan het Levendaal is bijna achter de rug. Tot oplucht ing van het personeel van het postkantoor aan de Gerestraat, dat heel wat last heeft gehad van de werkzaamheden. De helft van hun parkeerplaats werd in beslag genomen door de graafmachines en de nieuwe buizen en de toegangsweg voor de post wagen werd versperd. Daardoor moest deze in de Kraayerstraat laden en los sen. Maar hier staat een bord met parkeerverbod, zodat menig PTT'er op de bon geslingerd werd. Maar deze ellende is spoedig voorbij. Nog even en de PTT'ers kunnen weer on gestoord werken. LEIDEN De PPR-Leiden vraagt zich af of de orgnisaties van het bedrijfsleven in Lei den zich niet al te negatief opstellen tegenover het ge meentelijk beleid, dat inzake de detailhandel en het groot winkelbedrijf in de binnenstad wordt gevoerd. „Is het wel een bevordering van het winkel klimaat te noemen wanneer organisaties van het bedrijf sleven regelmatigsuggereren dat het in Leiden de verkeerde kant op gaat?" „Opgewonden en opgeblazen akties", zo stelt de PPR, leve ren geen bijdrage aan een posi tieve ontwikkeling in de bin nenstad. Dit is een van de reacties van de Leidse radica len op een door drie organisa ties verstuurd enqüete-formu- lier, dat aan alle politieke par tijen in de gemeenteraad is verstuurd. De PPR vindt de opstelling van het schrijven een benadering vanuit het ne gatieve inhouden en waar schuwt de ondertekenaars, het K.N.O.V., het Leids Centrum en de Raad van het Grootwin kelbedrijf dan ook, dat een publicatie van de verschillen- de reacties op het stuk (vlak voor de verkiezingen van 31 mei) zo objectief mogelijk moet worden weergegeven. Met nadruk wijst onderteke naar L. Beijen, lijsttrekker van de PPR erop, dat een reactie van zijn partij op het vragen formulier van de drie vereni gingen slechts een beperkt ant woord vervat, daar de enquête zich op slechts aspecten van dè binnenstadsproblematiek blijkt te richten. De vragen zijn vol gens Beijen in „verengde vorm" gesteld en richten zich voornamelijk op de bereik baarheid van de binnenstad ge zien vanuit de situatie van de automobilist. De vragenstellers hebben hun vragen met scherp gesteld en de antwoorden van- Beijen zijn hierop in dezelfde Somber VCP Beijen is van mening, dat de gemeente eerst moet afwachten of de bouw van een parkeerga rage nabij de Korevaarstraat de gewenste resultaten ople vert, voordat besloten kan wor den of meerdere garages in de stad gewenst zijn. De drie ge noemde verenigingen snijden het verkeersprobleem aan naar aanleiding van het recentelijk verschenen verkeerscirculatie plan dat de sombere voorspel ling maakt, dat tot 1985 het tekort aan parkeerplaatsen in de binnenstad tot 2900 stuks zal oplopen. De PPR betwijfelt dit. Een stijging van het auto gebruik en autobezit zoals dat door de vragenstellers wordt verondersteld ziet de politieke partij niet zo snel tot stand komen.Met nadruk stelt zij, dat dit aantal slechts geldt voor de koopavond en de zaterdag. „Dus een zeer klein gedeelte van de week". Het floreren van de detailhan del is echter niet geheel afhan kelijk van de bereikbaarheid per auto. Maar, „ook de aan pak van de ondernemers zelf' speelt hierbij een grote rol. Voorts spreekt de PPR zich uit voor ene herinvoering van de tram, een herkenbare lijnvoe- ring van de busdiensten, uit breiding voor stallingsruimten voor fietsen en een sterke ver betering van de trottoirs en fietspadvoorzieningen in de stad. Vooruitstrevend. .(I) De Partij van de Arbeid blijkt duidelijk een vooruitstre vende partij te zijn. Gisteren was het wethouder A. Verboom die in zijn vooruitstrevendheid zo ver ging dat hi fin ouderwets Nederlands, doch zonder „ch" de taalbar rière doorbrak met een gerichte lancering naar het hoofd van politiek opponent, de CD A-lijsttrekker H. Driessen die hij bestempelde als een man die ontucht met komma's bedrijft. Progressief is dat, om zulke krasse taal te gebrui ken temidden van het volk. Succes is altijd verzekerd. Vooruitstrevend.(II) Vooruitstrevend bleek de PvdA ook gisteravond te zijn tijdens een openbare bijeenkomst waar de problemen van de Leidse middenstand werden besproken. Het CDA, de VVD en de PPR waren er eveneens van de partij, zoals dat in democratische kringen de gewoonte is. Aan de forum taf el werd heel veel zinnigs besproken. Lou Lap, de Amsterdamse koopman in afgeschafte krijgsmachtsonder delen, zei misschien nog wel de zinnigste dingen. Hij had het nu eens niet over het zorgenkind der „binnenstedelijke middenstand", maar hield een pleidooi voor de eeuwige schlemiel, de man of vrouw, die in het leven altijd te laat komt. De PvdA behoort zeker niet tot de schlemielen van welvarend Leiden. Ze komen namelijk niet te laat,,maar lopen voorop. Zo bleek al gauw na een kwartiertje verga deren. Niemand van de Leidse middenstand was namelijk uitgenodigd. Dat is héél gedurfd, dat is heel uitnodigend, dat brengt discussies los. Vooruitstrevend... (III) Een tweede voorbeeld, of neen een derde: In een schrijven gedateerd 11 mei 1978 aan de drie grote middenstandiorga- nisaties in Leiden schrijft de PvdA het volgende: Voorts hebben wij in de achter ons liggende weken enkele openbare discussieavonden gevoerd waarvan er één (25 aprilwas gewijd aan de rehabilitatie in de binnenstad en een ander (25 mei) aan het ontwerp-verkeerscirculatie- plan. Op geen van beide avonden hebben wij tot onze spijt een vertegenwoordiging uit uw kring ontmoet. Toch heeft met name de avond over het verkeerscirculatieplan tot enkele conclusies geleid, een zoveelste bijdrage onzerzijds aan de door u gewenste duidelijkheid. Een impressie van deze avond gaat eveneens in drievoud bij deze brief'. Voelt u hem? .25 mei. hoe kan dat nou? Hoe kan je daar in hemelsnaam dan ook nog in drievoud een verslag van maken? De PvdA loopt niet achterop, maar voorop en hiermee leveren zij het bewijs. De PvdA licht dit nog eens toe in de volgende zinsnede, het slot van de brief: „Voor het overige hopen uij dat u in uw functie van organisaties ter behartiging van deelbelangen begrip zult hebben voor het feit dat een afweging van verschillende aspecten door het gemeentebe stuur soms anders kan plaatsvinden dan vanuit uw speci fieke optiek wellicht wenselijk wordt geacht". Zou Shakes peare dan toch gelijk hebben gehad toen bij schreef „words, words, words"? Kennis Op het parkeerterrein van winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk zal donderdag en vrijdag van elf uur 's ochtends tot tien uur 's avonds een kermis opgesteld zijn. Dit ter gelegenheid van het twee-jarig bestaan van het winkelcentrum. Naast de kermis wordt er een fotowedstrijd gehouden. Iedereen die donderdag,vrijdag of zaterdag in het winkelcentrum is, loopt kans gefotografeerd te worden. Donderdag 25 mei hangen de foto's in de etalages van de Kopermolen. Wie zichzelf op een foto herkent, kan een prijs ter waarde van 25,- of f 35,- afhalen in de betreffende winkel. Zaterdag is er ook kennis, van tien uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Vergadering De stichting wijkkollektief Plan Noord houdt donderdag een bijeenkomst over bet bestemmingsplan Noorderkwar tier. Dit vindt plaats in het dienstencentrum aan de Van Hoogendorpstraat en begint om half acht 's avonds. Dit bestemmingsplan, dat bestaat uit een plattegrond en een boek met voorschriften, is verkrijgbaar aan bet stadhuis en kost f 3,50. Het plan ligt ter inzage bij alle buurtcomi- tés, bet club- en buurthuis De Zevensprong, bet diensten centrum, bet buro wijkkollectief en de renova tie winkel. Alle bewoners van het Noorderkwartier zullen binnenkort een verkleinde plattegrond en enkele hoofd voorschriften in toldervorm in de bus krijgen. Op het Leidse stadhuis wordt vanaf morgen gedurende enkele weken een kleine tentoonstel ling gehouden over het bestemmingsplan „De Kooi". Dit plan dat twee weken geleden ten doop is gehouden geeft aan hoe de wijk er de komen de tien jaar uit zal gaan zien. Het plan dat in wezen nog in het ontwerpstadium verkeert is zijn zogenaamde inspraakperiode ingegaan, wat wil zeg gen, dat iedereen het van wijzigingen, commentaren en bezwaren mag voorzien. De tentoonstelling vormt bij het een en ander een handzame leidraad. Op de foto een ambtenaar bij een van de tekeningen. In de nazomer spreekt de gemeenteraad zijn oordeel over het plan uit. Gisteren was de expositie een groot deel van de dag te zien in het Dienstencentrum aan de Driftstraat. Wethouder A. Verboom van volkshuisvesting opende deze fraaie informatieve tentoonstelling van tekeningen, foto's en stadskaarten. In een kort woord ging hij in op de renovatie-activiteiten van de gemeente en op het functioneren van het ambtenare napparaat in dit geheel. „Stadsvernieuwing is iets waar Leiden pas de laatste jaren vertrouwd mee is geraakt", momoreerde Verboom, „en het vergt dan ook een hele omschakeling van de betrokken ambtenaren om zich in hun werk hierop te richten". Met vertrouwen zag hij de coördinatie op dit punt tegemoet en ook was de wethouder ervan overtuigd dat de oppositie, in dit géval lijsttrekker Driessen van het CDA, .het in zijn geval beslist niet beter zou hebben gedaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3