winst: 'Vi KLM vliegt omhoog llnilever kan helpen bij opvoering oedselproduktie in Derde Wereld 'U Einde export-oliesprookje voor bedrijfsleven in zicht Schotland steeds meer 11 Nederlandse handen 1% NMB BEURSOUERZICHT Minder winst Unilever in eerste kwartaal Fokker niet bang Het NMB Spaarpapier aantoonder. Bedrijfsnieuws JANCIËN LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MEI 1978 PAGINA 15 OERS i.70f an een onzer verslagge- .00 vers) •9° [LFELD De plotseling 70 jebloeide export naar de ,20 estaten van het Midden .50 sten raakt duidelijk over 70 ar hoogtepunt heen. De tistieken zullen dit pas la- oo registreren, maar wegblij- 50 nde orders vormen nu 50 ids een teken aan de wand. 10 t zei de voorzitter van de 5? derlandse export combina- oof (NEC) Lambert Fokkema 00 ndaag op de Zomerdag van 00 NEC in het Limburgse Ifeld. De NEC is een bun- ling van 460 voornamelijk ddelgrote ondernemingen. lgens de heer Fokkema jben de oliesjeiks het bord- 95 on »v0^" v00r hun deuren ge- 93'1( latst, omdat men inmiddels 92,80 op kan beschikken over al- 90,10 gebruiksgoederen waaraan 96.40 j welvaartsmaatschappij 95 40 heeft. 39^40!n richt zich thans op in- 37,60 strialisatie voor het opbou- 95,20 (n van een van de oliewel- 38,50 onafhankelijke eigen 36 00 onorrue' mef de daarbij be- 36,20 rende behoefte aan fa- 32,90 5.20 35.10 '9.90 ;n met regeringen of andere lokale deelge- n samen te werken aan de verwezenlijking die doelstellingen. „Wij moeten er dan wel mnnen rekenen dat van hun kant de rege- 37,0c en een zodanig economisch en politiek kli- it scheppen dat het voor ons commercieel 1,00 brieksinstallaties en know how. Maar ook op deze gebie den ligt het aflopen van de daarmee gepaard gaande vraag over enkele jaren in het verschiet. De oververzadiging van de markten in het Midden-Oos ten komt voor de scherpe waarnemer niet helemaal als verrassing. Insiders konden de laatste weken herhaalde lijk waarnemen, dat er een eind is gekomen aan een pe riode met een enorme inhaal vraag, waarbij men letterlijk alles aan de oliestaten kwijt kon. Alleen al in de periode 1975- 1977 steeg daarbij de waarde van de uitvoer naar een land als Saoedi-Arabië van 337 naar 785 miljoen gulden. En zelfs het kleine eiland Bah rein (600 vierkante kilome ters) was in 1977 goed voor ruim 50 miljoen. Maar terwijl men in een haven als die van Koeweit een tijdlang capaci teit tekort kwam om alle aan voeren te verwerken, liggen daar momenteel tien van de twaalf lospieren onbenut. De jus raakt er daardoor wel wat af, aldus de Heer Fokke ma, hetgeen nog niet wil zeg gen dat hier sprake is van een ramp. Als exporteur met eni ge zin voor werkelijkheid zal men immers snel kunnen be cijferen dat het hele Midden- Oosten met zijn 100 miljoen inwoners slechts een fraktie vormt van een wereldbevol king van 4 1/2 miljard zielen. Bij die 100 miljoen Arabieren bevinden zich alleen reeds zo'n 40 miljoen Egyptenaren die vrijwel over geen druppel olie beschikken. Een welva rende oliestaat als Dubai, één der rijkste gebieden van de wereld, telt slechts 200.000 po tentiële verbruikers voor een overvloed aan produkten die daar door de hele geïndustria liseerde wereld worden aan geboden. Voor de zo sterk met onze export verweven werkgele genheid betekent dit intussen wel, dat er op korte termijn dient te worden gezocht naar nieuwe afzetgebieden als ver vanging voor de aflopende markt van het Midden-Oos ten. Minder spectaculair wel licht, en zonder dat daar een vraag ontstaat naar Rolls Royces en badkamers met gouden kranen, maar qua omvang en" grootte van de bevolking niet minder interes sant. Naast uitgesproken ontwikke lingsgebieden waarvoor een aan leveranties door onze ei gen exporterende industrie gebonden hulpverleningspro gram ook in ons land nog heel wat arbeidsplaatsen kan veiligstellen, zijn daar trou wens ook nog de overige oliestaten die door de run op het Midden-Oosten wat uit de belangstelling zijn geraakt. Geografisch liggen deze lan den veel meer gespreid dan de Golfstaten. Wanneer wij echter bedenken, dat alleen al een olieproducerend land als Nigeria zo'n 90 miljoen inwo ners telt, is het, naar de me ning van de Heer Fokkema, duidelijk dat penetreren op dergelijke markten voor heel wat exporteurs de moeite van een extra inspanning loont. Rotterdam In het eerste kwartaal van 197ff zijn de verko pen van Unilever in totaal over de gehe le wereld ten op zichte van het over eenkomstige kwar taal van 1977 met 3 procent gestegen van ƒ9.686 min tot 9.980 min. Naar hoeveelheden wa ren zij echter onge veer 2 procent la ger. De winst van Unilever, toeko mend aan de hou ders van het gewo ne kapitaal, daalde met 12 procent van ƒ217 min tot ƒ190 min. Hierdoor kwam de winst per aandeel van 20,- in Unilever NV op ƒ3,41 (eerste kwar taal 1977: 3,89), al dus de raad van Be- t stuur van Unilever in de gisteren bekendgemaakte resultaten over het eerste kwartaal van 1978. In zijn toelichting op de gang van zaken in het eèrste kwartaal van 1978 in de verschillende geografische gebieden meldt de raad van bestuur van Unilever dat in Europa de vraag naar artikelen voor huishoudelijk gebruik en naar industriële produkten zwak bleef. De bedrijven op het gebied van eetbare vetten en wasmid delen behaalden betere winstmarges en in totaal hogere winsten. De resultaten van de overige bedrijven op het gebied van produkten voor huishoudelijk gebruik waren lager dan in het overeenkomstige kwartaal van 1977, evenals die van de industrië le produktgroepen, zoals chemische produkten en papier, kunst stoffen en verpakkingsmateriaal. Verkopen en winsten van geassocieerde maatschappijen, met name die van UAC International, waren belangrijk hoger. De bedrijfswinst van Unilever in het eerste kwartaal van 1978 is ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1977 gedaald van 514 min tot 463 min. een onzer redacteuren PTERDAM In de ontwikkelingslanden oort de produktie van voedsel en levens- delen tot de doelstellingen waaraan uit aal en economisch oogpunt zeer hoge voor- dient te worden gegeven. Unilever is ;id om haar beleid steeds meer af te stem- Unilever. Zo houdt zij zich van oudsher in vele landen bezig met de verwerking van oliezaden en plantaardige oliën tot margarine en spijsvet- ten. Maar met toepassing van drogen, inblikken, vriezen en andere conserveringstechnieken maakt Unilever, vooral sedert de Tweede Werel doorlog, een grote verscheidenheid van andere op deze prioriteiten en om.in de betrokken' levensmiddelen en dranken. Daarbij komen de reeds genoemde activiteiten op het gebied van landbouw en visserij. De fabricage van margari ne en plantaardige vetten maakt al een belang rijk deel uit van de werkzaamheden van Unile ver in de Derde Wereld. Sommige van de andere activiteiten zouden evenwel zeker ook in ontwik- itwoord is in zulke activiteiten te investe- kelingslanden kunnen worden ontplooid, aldus jo.'o Dit zei de heer H. F. van den Hoven, iO.Odnitter van de raad van bestuur van Unile- 'S.OQN.V., vandaag in een rede over het voedsel- agstuk van de Derde Wereld tijdens de i6 5| lijkse algemene vergadering van aandeel- ^60 ders in de Rotterdamse Doelen. Gezien haar io.oonis van en ervaring met het beheer van 'S.Ojj itages, het kweken en verzorgen van gewas- In'nXl de produktie en het gebruik van veevoeder, diepzeevisserij en visteelt, en met de pro- O.ööktie, verkoop en distributie van'levensmid- 7.10 en kan Unilever een bijdrage leveren tot de O-Lossing van het voedselgebrek, verklaarde 0^50 de ontwikkelingslanden bevindt zich onge- 7,80 r eenzesde van alle vaste activa van het 7.00 cern. Ruwweg een kwart daarvan heeft be- ^cking op landbouw en levensmiddelen. We- [wijd echter maken activiteiten op tieze twee ieden ruim de helft uit van de omzet van indien zij erin slagen de voedselproduktie voor lingslanden te hebben verdubbeld. Maar „het eigen verbruik op te voeren, dan wel meer te vereist de volledige bereidheid van overheden, produceren voor export om met de opbrengst internationale organisaties en van het bedrijfsle- daarvan voedingsmiddelen te kopen die zij zelf ven zich hiervoor in te zetten", zei hij. De niet kunnen produceren. Voor het bereiken van dit doel moeten de betrokken landen en instel lingen zoals de Wereldbank en de Aziatische Ontwikkelingsbank bij ontwikkelingsplannen steeds meer aandacht richten op de landbouw; met name op verhoging van de produktiviteit van de zeer vele kleine boeren. Daardoor zal het inkomen van de allerarmsten stijgen en zal ook de lokale voedselproduktie toenemen. iuuii_u Om de kleine boer in de ontwikkelingslanden 'realistische"wij» worden gëwaardeerd en van de zeer dringende voedselproble men van de Derde Wereld vergt een praktische en doelgerichte aanpak. Geen enkele onderneming, zelfs van de omvang van Unilever kan overigens meer dan een be scheiden bijdrage leveren. Unilever kan haar inbreng in de ontwikkelingslanden vergroten indien haar middelen, vaardigheden en ervaring de bestuursvoorzitter. Volgens een schatting van de Wereldbank be draagt op de gehele wereld het aantal mensen dat niet voldoende te eten heeft 900 miljoen, misschien zelfs wel een miljard. Van hen leven negen op de tien in de ontwikkelingslanden. „Er is geen aanleiding te vertrouwen dat het voed- selvraagstuk in de toekomst minder ernstig zal worden", aldus de heer Van den Hoven. Als de huidige ontwikkeling zich voortzet, zal het aan tal mensen in de Derde Wereld dat voedsel nodig heeft in het jaar 2000 met twee miljard zijn ,toegenomen. Dat betekent jaarlijks een aanwas die groter is dan de bevolking van Nederland en Engeland samen. Voedselhulp is ongetwijfeld van veel belang, maar zij kan op lange termijn geen oplossing bieden. Het is nu algemeen aanvaard dat op den duur slechts in de elementaire behoeften van de ontwikkelingslanden kan worden voorzien, te brengen tot verhoging van de produktiviteit van zijn grond, heeft hij aanmoediging nodig: een redelijke prijs voor zijn produkten; alsmede doeltreffende afzetsystemen, voldoende zaden, kunstmest en technisch advies. Om de nieuwe technologie in elk land en iedere omgeving aan de omstandigheden aan te passen kan juist een multinationale onderneming een belangrijke bij drage leveren, aldus de heer Van den Hoven. Zo'n onderneming weet hoe vaardigheden moe- beloond. Te veel wordt tegenwoordig de nadruk gelegd op invloed en macht van multinationale ondernemingen, terwijl maar al te vaak wordt voorbijgegaan aan hun feitelijke en potentiële bijdrage tot de economische ontwikkeling, aldus de heer Van den Hoven. Met een beklemtoning van de wisselwerking besloot hij: „Groei van de welvaart in landen ten worden georganiseerd en toegepast en hoe waarin wij werkzaam zijn, vergroot in principe de markt voor onze produkten voor dagelijks gebruik en komt dus onze onderneming ten goede. Anderzijds kan Unilever haar betekenis voor de Derde Wereld versterken door een groter aandeel te nemen in de opvoering van de voedselproduktie. Overheid en bedrijfsleven moeten vertrouwen helpben in eikaars motieven en doelstellingen. Indien dat het geval is, kun nen wij gezamenlijk bijdragen aan het bestrij den van de ondervoeding in de Derde Wereld". mensen die in verschillende landen onder ui teenlopende omstandigheden werken, moeten worden opgeleid om dit te leren. Het zal veel tijd en inspanning vergen om de talloze kleine boeren met nieuwe werkmethoden vertrouwd te maken, tenzij dit in de verschillen de streken centraal georganiseerd 'en gecoördi neerd wordt, meent de Unilever-voorzitter. Technisch lijkt het hem wel mogelijk omstreeks het jaar 2000 de graanproduktie in de ontwikke- nieuws Boekhandel en Druk- j voorheen E. J. Brill in i,00|den heeft 1977 afgesloten een winstsaldo van 199 tegen ƒ497.641 in Het resultaat werd vol de directie ongunstig j.ÖÖ ïvloed door valutaschom- J.80 ingen, in het bijzonder de van de dollar, en een ïrbezetting in de drukkerij, dit laatste betreft, zijn de ruitzichten voor 1978 gun- er. ewel de afzet van weten- 50 appelijke boeken en tijd- '{30 riften sterk afhankelijk i.OO ft van de beschikbare mid- '00j en bij de universiteiten, wet- het resultaat over de eerste maanden van 1978 een ze- optimisme. Van onze correspondent SCHIPHOL Bij Fokker is men vooralsnog niet bevreesd voor de werkgelegenheid in Nederland, mocht er een fusie tot stand komen tussen de Duitse tak van het bedrijf (UFW) en de eveneens Duitse vliegtuigindustrie MBB (beter bekend als Mes- serschmit). Men gaat er op Schiphol Oost van uit dat anderslui dende berichten een politiek voorspel zijn op de vorm die samenwerking uiteindelijk zal krijgen en waarbij Fokker een rol blijft behouden; zij het als minderheid. Zoals bekend heeft de regering van de Bondsrepubliek bijna 600 miljoen gulden in Fokker-UFW gestoken op voorwaarde dat men snel tot sanering zou komen door te fuseren met MBB. De industriebonden NW en NKV lieten vorige week weten een dergelijke samenwerking een doodsteek te achten voor Fokker zelf en voor een aantal Nederlandse toeleveringsbedrijven. Bij Fokker blijkt men echter niet zo zwaar aan de zaak te tillen. Men wijst erop dat 200 miljoen van de Duitse regeringssteun bestemd is voor de verdere ontwikkeling van de F-28 super, hetgeen wijst op een groot vertrouwen in dit aspect van de Nederlandse vliegtuigbouw. 00 50 Mb )\DEN (ANP) Terwijl de rkoop van Brits onroerend ed aan inwoners van Arabi- ie (olie-)landen begint te 00e rminderen, blijven de Ne- 50e danders „ontelbare" land- lederen kopen in Oost-Enge- Kent, maar ook in het eer afgelegen Schotland. Uit n onderzoek dat het Schotse ^gblad The Scotsman heeft houden blijkt dat de Neder- nders al tien jaar aan kop aan bij de aankoop van land Schotland. De steeds duur- r wordende gulden ten op- >Óe chte van het Britse pond erling werkt hier in het ►ordeel van de Nederlandse vesteerders. nlgens The Scotsman zouden Nederlanders grond in de Ogeving van Inverness heb- gekocht voor het fokken kalveren. Zo zou de Neder- uidse industrieel Sijtse Kats et minder dan 16.000 hectare 'ond hebben gekocht. Het igblad noemt ook Johannes ellinga, fokker van Friese amboekstieren, die eind 1976 vier miljoen gulden zou hebben neergeteld voor de aan koop van tenminste 6400 hecta- In de afgelopen tien jaar is ongeveer 200".000 hectare Schotse grond in buitenlandse handen gekomen. De Nederlan ders kochten hiervan tenminste 80.000 hectare, in vijf jaar tijd. De Schotse kerk heeft een do cument gepubliceerd waarin buitenlandse speculanten wordt verweten de grondprij zen in Schotland in twee jaar tijd verviervoudigd te hebben, ten koste van de landbouw. Ondanks deze hausse zijn de grondprijzen in Groot Brittan- nië driekwart lager dan in Ne derland. Bovendien is volgens The Scotsman de aankoop van Brit se grond voor die Nederlanders aantrekkelijk, die vrezen dat de hardheid van de gulden voorbij zal zijn met het uitge put raken van de Nederlandse gasreserves. Het Britse pond sterling zal mogelijk, dankzij de Noordzee-olie, in waarde kunnen stijgen. Bedrijfsnieuws Hagemeyer Hagemeyer (handel en industrie) in Am sterdam heeft in het eerste kwartaal van 1978 ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar een ongeveer gelij ke winst kunnen boeken. Het bestuur blijft erop vertrouwen, dat de winst over heel 1978 niet belangrijk zal afwijken van die over 1977. Hagemeyer zag vo rig jaèr de omzet stijgen met bijna 17 pet van 1358,4 min tot 1586 min, hetgeen minder was dan oorspronkelijk werd verwacht. Een nevenverschijn sel was, dat de voorraden tot een te hoog niveau toenamen. De nettowinst nam toe van 17,1 min tot 18,1 min of per aandeel van 20 nominaal van 11,68 tot 12,37. Voorgesteld wordt een divi dend van 6 in contanten (v.j. 6 in contanten plus 5 pet in ^agio-aandelen). ADVERTENTIE Spaarwinst- biljet met J vaste looptijd. K Rente tot Jv ustor. termijn' rente ontvangt f. 885,81 2 jaar 6'/4% f 1.000,- f. 4.429.07 2 jaar 6''/4% f5.000,- f. 657,08 6 jaar 1 7 >/4% f 1.000,- f. 3.285,38 6 jaar 7v«% f 5.000,- Premiespaar- biljet met M variabele looptijd. B Rente tot K U stort nü f 1.000,- en wij betalen u terug: termim hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt 'rente' 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215.51 f 1.276.28 f. 25,- f. 50.- f. 85.- f. 145.- f 1 127.50 f 1 207.63 f 1-300.51 f 1 421.28 6'/.% 6v,% 6V.% 7'/4% Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaarvast met een rente van 6V«% of zes jaarvast met een rente van 7V4%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. De pcrceniageyermeld onder ..lotale rente'Znn alge- De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 iaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar- biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2 jaar elk jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. Er zijn ook Premiespaar biljetten van f. 5.000,-. Behalve 5% basis rente krijgt u een premie tot maximaal f. 725,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. De NMB denkt met u mee. Rentewijzigingen voorbehouden. Amsterdam De belangrijkste fondsen op de Amsterdamse effectenbeurs hebben dinsdag een vaste stemming te zien ge geven. De aantrekkende dollar speelde daarbij een duidelijke rol. Vooral KLM was zeer vast, geïnsprireerd door de koersstij ging in Amerika. Het lucht vaartfonds ging ruim 10 om hoog tot 156,50. Later een winst van 11.30. Unilever ging 1.40 hoger van start op 116,-. Naar mate de tijd verstreek kwam het fonds echter sterker onder druk te staan in afwachting van de uit komsten over het eerste kwar taal. Uiteindelijk kwam het slot toch nog lager op 114,10. Nabeurs trad weer een herstel in tot 114,50. De cijfers waren minder slecht dan verwacht. Bovendien is het Britse pond, alsook de dollar, sinds het af sluiten van het kwartaal weer verbeterd. Hoogovers boekte een winst van 0,70. op 33,30. Kon. Olie ging 1,30. vooruit naar 129,40. Akzo en Philips trokken elk 10 cent aan tot 28,70. respectievelijk 25. Op de rest van de actieve markt ging het kalmer toe. Voor de hele markt gold overi gens, dat de handel niet echt i was. Heineken ging f 1,20. omhoog naar 104. terwijl Na tionale Nederlanden onveran derd 111,20. noteerden. Van de cultures moest Deli 0,70 terug naar 122,80 terwijl HVA f 0,30. hoger was op 32,30. In de scheepvaartsector was Kon. Boot 0,50. lager op 85, terwijl Van Ommeren eenzelfde bedrag aan de koers toevoegde op 125,50. Nedlloyd begon 0,10 lager op 86,90. maar gleed daamasnel terug naar 86,20. Van de banken handhaafde ABN zich op 348. Amro Bank moest 0,20. prijsgeven op 77. De staatsfondsenmarkt was overwegend gemakkelijker. Ook op de lokale markt ging het crescendo. De stijgingen deden zich in alle sectoren voor. Duidelijke uitzonderin gen waren fondsen als Van der Vliet-Wernink (verlies bijna 5,~.)en Jean Heybroek (verlies 60 op 1740). Ook Fokker moest 1,80. prijsgeven, waar bij de angst voor een alleen verder moeten gaan na een fu sie van partner VFW met Mes- serschmidt Bloehm Buelkow een rol speelde. RSV noteerde 2,50 hoger op 4,50. Van de uitgeverijen was Wegener 4. beter, terwijl ook NDU zeer vast in de markt lag. Umkap ging ongeveer 9. vooruit. Van de verzekeringen deden vooral Amev en Am fas het goed. Sanders Behang was 3. hoger, terwijl HBG 2. duurder van eigenaar verwis selde. Bij Mulder speelde het feit dat men eindelijk uit de rode cijfers is een rol. Het fonds was 30. duurder niet te krijgen. Vast waren verder onder meer ook Ahold, Leid- sche Wol, Vereenigde Glas, Noord-Europesche Hout, We- reldhave en Wyers. INCOURANTE FONDSEN Alanheri (eert.) 75 12 Belg. F Ine Waard 15'60 15 40 Curapao (Mijnmij'53 63 00 Enraf Nonius ien 160 Fr -Gr H. 20% Grontmij Holl. Sea Search Immofund 1962 Kon. Maastr. Z.wit 5500 53.75 1500 1500 360 Van Melle 55 Merwedijk 115 Nat. Borg 25.% 270 Nat. Grondbezit 140 Nat. Grondbezit 100 450 Prins Dokkum 80 Ruys Beleggingen 185 VAT 18.30 Viba 395 BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr (100) Ouitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc (100) Canadese dollar Franse fr (100) Zwitserse fr (100) 6,69- 6.99 105,50-108.50 24,75- 27.75 4.45- 5,95 2.01- 2.11 47,25- 50,25 112,75-115,75 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr sch (100) Spaanse pes (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) 47.00- 50.00 40,00- 43,00 38.25- 41,25 14,75- 15.05 2.66- 2,96 5.55- 6.80 51.75- 54,75 11.00- 13.25j BEURS VAN NEW YORK AFC Ind. All. Chem Am Brands Am. Can. Am Motors ATT Bethl Steel Boeing Can. Pac. Chrysler Citicorp Cons Edison Du Pont Eastm Kodak Ford Gen. Electric Gen. Motors Goodyear III. Central IBM Kennecott KLM Mc.D. Douglas Mobil 32 1/2 42 3/4 50 1/8 41 1/8 21 7/8 23 5/8. 49 3/8 48 7/8 16 1/4 17 1/4 11 11 1/2 112 3/4 118 1/4 51 1/2 55 47 1/2 48 49 5/8 50 1/2 51 3/8 53 3/4 62 1/8 62 7/8 17 17 1/2 24 25 1/4 259 3/4 267 3/4 30 3/8 32 3/4 161/2 17 31 1/2 32 23 3/4 22 7/8 65 1/4 70 rca Rep.Steel Royal Dutch S Fé Sears R. Shell Oil South. Pac. St Brands Stud. Worth Uniroyal Un. Brands Unilever Un. Corp. Un. Techn. U S Steel Westinghouse Woolworth 35 5/8 24 1/8 331/4 31 7/8 37 1/4 24 3/4 34 1/8 33 3/8 23 7/8 26 1/8 55 5/8 66 25 1/4 7 3/4 9 1/8 50 3/4 7 3/4 44 7/8 26 5/8 19 3/8 19 1/4 46 3/8 28 3/8 19 7/8 20 1/4 DOW JONES INDEX Industrie Sporen Nutsbedr 854 30 7.54 229.65 1.71 104 09 0.34 292.34 1 85 Ford Nederland De verko pen van Ford Nederland in de eerste maanden van 1978, die nog steeds een verbetering van de positie van het bedrijf op de Nederlandse markt betekenen, alsmede de verwachtingen ten aanzien van de totale automo- bielmarkt zijn voldoende aan leiding voor de directie om 1978 met vertrouwen tegemoet te zien, zo blijkt uit het jaarver slag. Dit, ondanks de enigszins zorgelijke ontwikkeling op de Europese markt voor zware vrachtwagens, waardoor de stagnatie in de verkoop van de Transcontinental trucks van Ford zich in de eerste maanden van 1978 heeft voortgezet en als gevolg waarvan voor de betreffende produktie-afdeling verkorte werktijd werd inge voerd. Ford Nederland heeft in 1977 mede kunnen profiteren van de gunstige ontwikkeling van de Nederlandse automobielmarkt. Hierdoor overschreed de totale omzet voor- het eerst de 1 miljard 1.026 min tegen ƒ819.2 min in 1976). De winst voor belasting steeg met ruim 50 pet van ruim 15,9 min tot ƒ24,2 min. Het nettoresultaat vertoonde een geringere toene ming, van 12,1 min naar 13,3 min, doordat in 1976 een fiscale verliescompensatie in aanmerking kon worden geno men en in 1977 niet. Eerder werd een dividend voorgesteld van 133 120). Rommenhöller Bij Maat schappij Rommenhöller NV (koolzuur, mineraalwater) in Den Haag is de afzet van kool zuur in de eerste drie maanden van 1978 licht gestegen. De prijsdruk, vooral op de Duitse markt, blijft onverminderd sterk. Hetzelfde geldt voor de markt van mineraal bronnen. Het orderpakket bij de Wewe- lergroep (bladveren) is bevredi gend. Het zal binnen de gehele Rommenhöller-groep een bij zondere inspanning vragen om het resultaat over 1977 dit jaar te handhaven, aldus het jaar verslag. De omzet steeg vorig jaar met 3,6 pet. Het geconsolideerde be drijfsresultaat voor afschrijvin gen daalde van 14,7 min naar 14,1 min en de nettowinst van 4,3 min naar 3,9 min of wel van 50 naar 46 per gewoon aandeel van 100. Eerder werd een dividend voorgesteld van 23, waarvan 2 uit de divi dendegalisatiereserve (1976: eveneens 23). Overeenkomstig de algemene marktontwikkeling nam de af zet van koolzuur in 1977 niet toe. Orenstein Orenstein en Kop pel in Amsterdam verwacht dat de nettowinst dit jaar gelijk zal zijn aan die over 1977. Op grond van deze verwachting, die wordt gerechtvaardigd door de gang van zaken in het eerste kwartaal, wordt een on veranderd contant dividend van 20 procent over het met 33 en een derde procent verhoog de aandelenkapitaal in he vooruitzicht gesteld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15