Nieuwe rel dreigt rond Van de Kerkhof LEIDERS IN GIRO RUSTEN Joop Middelink trekt zich terug Iran toont toch kwaliteit BOSKAMP HEEFT OGELIJK GEBROKEN JUKBEEN i' \h m Schotland drastisch gewijzigd Sportwereld ■Archipel verrast ongarije en Tunesië gelijk Tweestrijd bij NK schaken Twaalf basketbalteams in eredivisie Mj SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MEI 1978 PAGINA 11 AR1JS Ernst Happel maakte de enig juiste lyse onmiddellijk na de tweede oefenwedstrijd an Oranje in de reeks van vier. Meteen na c'.e ietszeggende winst van 2-0 op Paris St. Germain oncludeerde Happel: „De eerste helft was positief, ver alles wat na rust gebeurd is, kunnen we beter vijgen. Het liep ons toen allemaal een beetje uit e hand. Misschien ging het voor rust te gemakke- jk en te goed. Een andere verklaring voor die irugval heb ik niet". Iet zat Happel vooral dwars dat er na de rust totaal sen pressie meer was op de gelederen van Paris St. èrmain: „Neeskens kan ik niets kwalijk nemen, die zoekt og altijd zijn wedstrijdritme", reageerde Happel. „De tst van de ploeg oefende echter te weinig druk uit. En at zal moeten veranderen". iks Sir"1 'W Willy van de Kerkhof. (Van onze verslaggevers) PARIJS Oranje moet straks in Argentinië toch oppassen voor Iran. Dat is de belangrijkste conclusie na dat Iran gisteravond in de openings wedstrijd van het Parijse voetbaltoer nooi verdienstelijk gelijk (1-1) ge speeld had tegen de Belgische kam pioen Club Brugge. Want het uiterst gedisciplineerd en technisch be kwaam voetballende Iran onder streepte in het nauwelijks bezette sta dion Pare des Prjnces nog eens dat de ploeg lang zo zwak niet is als veelal afgeschilderd wordt. De kleine nederlaag van 2-1 vorige week tegen Frankrijk is daarom meer geweest dan alleen maar een uitschieter. Opvallend bij het spel van Iran is vooral de discipline. Alleen daarom al is dit Iran niet, zoals veelal gebeurt, te vergelijken met Tunesië^ Iran kan veel meer dan alleen maar erg aardige goocheltrucjes uithalen met de bal. Want hoewel het Iraanse spel naar Europese maatstaven wellicht enigs zins verouderd is, zit er toch wel steeds een bepaald stramien in de akties. Hypermodern is het allemaal niet om dat opkomende vleugelverdedigers en plaats wisselingen iin de spelpatronen nog niet uitgevonden zijn, maar wat overblijft is toch te goed om zomaar achteloos in de hoek te schuiven. Voor al in aanvallend opzicht schuilt er wel degelijk gevaar in het Iraanse team. Een hoofdrol daarbij is weggelegd voor Sadeghi, in beginsel slechts cen trumspits, maar in de praktijk dé gro te motor van de aanvallende linie. Sadeghi laat zich bij voorkeur terug vallen tot rond de middenlijn om ver volgens in snel tempo, en met tech nisch volmaakte bewegingen tot diep in de vijandelijke verdediging te sole ren. Tegen Brugge leefde deze Sadeghi zich naar hartelust uit, tot ongemak van de Brugge- defensie, die Sadeghi slechts met de grootste moeite de baas kon blijven. e woorden van Ernst Happel elden geen verwijt in aan het dres van Willem van Hane- ;m, die anders dan zaterdag Brugge nu de gehele wed- rijd meespeelde. Happel: - [Willem heeft keihard gewerkt. tui »oral in de eerste helft waren jn prestaties positief. Na rust ikte hij, net als de rest van Ie ploeg, weg". oewel het onverminderd Hap- bIs plan was om pas zaterdag i de officiële interland tegen ostenrijk met het team bin- en de lijnen te komen dat M «em voor Argentinië voor ogen Hg laat, viel toch al het een en nder af te lezen uit de forma- ter e die de Oostenrijker tegen aris St. Germain het veld in- JPl uurde. Opvallend daarbij was C iteraard dat Willy v.d. Kerk- of buiten de basisopstelling verd gehouden. Nu het puntje teeds dichter bij het paaltje omt, kan niet aan de indruk itkomen worden dat Happel ach grote plannen heeft met Willem van Hanegem, zoals de "omme gisteren af voorspel- erklaring iat alles zou gedeeltelijk ten oste gaan van Willy v.d. terkhof. Waarmee dan de vol- inde rel rond het Nederlands lftal geboren zal zijn omdat illy met zijn broer René al Ingekondigd heeft van Ar- ntinië af te zien indien Hap- 1 zonder een sluitende ver- aring de voorkeur gaat ge il aan een middenveldbezet- ing met Van Hanegem, Nees- 1 tens en Jansen. 9D )at drietal opereerde tegen Pa- is St. Germain in de eerste ïelt't overigens uiterst ver- !l 1 dienstelijk. Beter in elk geval dan zaterdagavond tegen Club Brugge, hoewel het nu perma nent met drie spitsen (René v.d. Kerkhof, Nanninga en Rensen- brink) spelen daar debet aan was. Vooral de progressie van Johan Neeskens was erg opval lend. alhoewel de „Nees" op nog geen stukken na in top vorm verkeert, valt toch niet te ontkennen dat de stijgende lijn er duidelijk inzit. En dat mag kort voor de WK in Argentinië als een uiterst gunstige ontwik keling gezien worden. De wisselwerking tussen Van Hanegem, Jansen en Neeskens verliep trouwens toch erg soe pel. Vooral in het eerste half uur, toen Oranje eindelijk na maanden sukkelen weer eens een behoorlijke partij voetbal speelde. Onder aanvoering van Van Hanegems kromme pas ses. beheerste Oranje niet al leen het middenveld, maar werd er vanuit die contreien ook voldoende bruikbaar mate riaal aangevoerd voor de voor ste linie. Vorm Defensief daarentegen stak het Nederlands elftal goed in el kaar. Een probleem voor Ernst Happel gaat toch worden aan welke doelman hij bij de WK de voorkeur moet geven. Jan Jongbloed mag dan op dit mo ment nog de beste papieren hebben, maar desondanks valt niet uit te vlakken dat Piet Schrijvers in grote vorm ver keert. Dat illustreerde de Ajacied te gen Paris St. Germain (een Franse subtopper, voor deze gelegenheid versterkt met de PSV-er Willy v.d. Kuylen en de GLASGOW - De Schotse bondscoach McLeod heeft acht wijzigingen aangebracht in het nationale team, dat meedoet aan het Britse voetbalkam pioenschap. Na het teleurstel lende gelijkspel (1-1) tegen Noord-Ierland van afgelopen zaterdag zijn slechts drie spe lers van de oorspronkelijke op stelling in het team geplaatst, dat vanavond tegen Wales aan treedt. De opstelling van het Schotse elftal is dan: Gordon McQueen, Archie Gemmil, Derek John stone (de drie „gehandhaaf- den"), Jim Blyth, Stuart Ken nedy, Kenny Burns, Willie Do na 0 hie, Greame Souness, Asa Hartford, Kenny Dalglish en Willie Johnston. Dick Nanninga, de maker van twee doelpunten tegen Paris St. Germain, mist deze unieke kans op een derde treffer. HYERES Jong Oranje heeft zijn tweede wedstrijd voor het internationale toernooi in Zuid- Frankrijk tegen Uruguay ge wonnen met 2-1. Voor de tref fers zorgden Kok en Saralegui, die in eigen doel schoot. Braziliaan Paolo Cesar) door een handvol, keren uiterst stijl vol en zelfverzekerd zijn doel schoon te houden. Schrijvers maakte gisteravond meer indruk dan Jongbloed za terdag in Brugge, waardoor Happel toch voor een lastige keuze staat. Happel zelf: „Schrijvers was onze uitblin ker". Ook in het hart van de verdedi ging klopte het allemaal rede lijk. De wisselwerking tussen Ruud Krol en Wim Rijsbergen verloopt steeds soepeler zodat aangenomen mg worden dat dit koppel tegen de tijd dat Argentinië echt actueel wordt, zal uitgroeien tot een echte twee-eenheid. Meer problemen zijn er voor Happel met Suur- bier. Tegen Brugge niet onver dienstelijk, maar ditmaal net als eerder tegen Israël en Tu nesië, verre van imponerend. Suurbier heeft vooral aan snel heid ingeboet, waardoor zijn gebrek aan tactisch inzicht steeds nadrukkelijker naar vo ren komt. Echt afgaan deed Suurbier niet, maar overdre ven veel vertrouwen in Suur bier is nu nog misplaatst. Gun stige perspectieven daarente gen op links indien Hugo Ho- venkamp volgende week even tueel toch definitief af zal ha ken. Nadat eerder al Piet Wild schut zijn kandidatuur stelde voor die plek, kwam daar giste ren als volgende kandidaat Poortvliet bij. Na een enigszins aarzelende start groeide de speler van PSV in zijn rol, waardoor hij op een geslaagd optreden terug mag zien. Hap pel: „Poortvliet is sterker in de mandekking dan Wildschut. Hij heeft het erg goed gedaan, als zou ik liever zien dat hij soms wat meer risico's neemt". Paris St. Germain - Oranje werd allerminst een spektakel stuk. Na dat eerste halfuur, waarin het Nederlands elftal bij vlagen uiterst verdienstelijk acteerde, zakte het spelpeil te rug. Ook aan Nederlandse kant. Een lichte terugval van Neeskens en Van Hanegem was daar, nast de wat aarzelen de prestaties van de drie spit sen, de voornaamste oorzaak van. Teveel werd een wissel getrokken op de actieradius van de uitblinkende Wim Jan sen, die echter toch ook niet bij machte was om in zijn eentje kracht te zetten achter de Ne- derlande aanvalsacties. Dat veranderde na rust niet, al bleef de totaalindruk' van. Oranje in vergelijking met eer dere oefenwedstrijden, niet zo negatief. De vervanging van Neeskens door Boskamp - later moest bondsarts Kessel Bos kamp vervoeren naar het zie kenhuis. Gevreesd wordt voor een gebroken jukbeen - halver wege de tweede helft en de ruil Rijsbergen-Dusbaba even later, brachten wat dat betreft nau welijks uitkomst. Oranje bleef aarzelend spelen, zonder ooit werkelijk te schitteren. Het was trouwens tegen Paris St. Germain waarin Van der Kuy len ongeïnteresseerd en plicht matig zijn partijtje speelde, ook niet nodig, want echt in de problemen kwam het Neder landse elftal zelden. Verre van dat zelfs, daarvoor speelde Oranje toch te sterk. Nanninga was de man die het Nederlandse veldoverwicht ook in de score tot uiting bracht. Nadat hij in de tweede helft na een gave pass van Jansen had gescoord, tekende de Roda- spits pas tien minuten voor tijd ook voor de tweede treffer. Dat gebeurde na een van de weini ge goede acties van René van de Kerkhof, die Nanninga goed in stelling bracht. Opnieuw, net als in Tunis, twet doelpunten dus van Dick Nan ninga. Waarmee hij toch wel weer zijn waarde onderstreep te, want hij blijft natuurlijk een gevaarlijke spits, die zijn gebrek aan pure voetbalcapaci teiten toch aardig kan camou fleren door steeds op de goede plek te staan. En dat stond Nanninga ook nu geregeld. Ei genlijk had hij niet twee, maar tenminste vier keer moeten scoren. Happel, met een lichte aarzeling, over Nanninga: „Ik ben niet zo enthousiast over hem. Ik heb hem eigenlijk niet gezien. Maar ja, hij maakt wel twee doelpunten en dat is ook veel waard". ROB HARTOG 'j ïén arbiter naar letaald voetbal mïn ma iev< 1EIST De Limburgse cheidsrechter Jos Klinkers it volgend seizoen in het aaide voetbal fluiten. >e uit Stein afkomstige Klin- :rs is door de KNVB als enige de vijf kandidaten uit het iateurvoetbal goed genoeg wonden voor de overstap laar de b-groep van de „be- lalde" arbiters. Van onze sportredactie) lia r< HAAG In de strijd om Harry de Hartog-beker eeft Archipel gisteravond een «trassende overwinning van •0 behaald op De Postduiven. )e doelpunten kwamen op laam van Guus Budel (2), Jan irsten en Gerry van Wan- oy. 'uinoord heeft de leiding ge- lomen in de nederlaagserie an Semper Altius. Duinoord 'on gisteren met 6-2 'van de [aniserende vereniging. LANDERSHEIM Tunesië en Hongarije hebben gisteren in de Franse plaats Landers he im een oefenwedstrijdje van 50 minuten met een eindstand van 2-2 afgesloten- Bij de rust leidde Tunesië met 1-0. ;ze ontmoeting had tevens de ildpremière van een elek- isch tijdsysteem. Een ne- jentig gram wegende minizen- ler wordt daarbij in het vest zakje van de scheidsrechter ge plaatst en met een fluitsignaal van de arbiter bij een langere "(onderbreking wordt het uurwerk automatisch stilgezet. LATINA De Italiaanse veteraan Enrico Pao lini (33) heeft in de herfst van zijn carrière gisteren de negende etappe van de ronde van Italië gewonnen. In de langste etappe van de Giro, de karavaan moest 248 kilometer van Amalfi naar Latina afleggen, konden negen coureurs 35 kilometer voor de finish ontsnap pen uit het peloton dat tot dan toe compact bijeen was gebleven. De groep, met daarin de leiders, maakte zich niet druk omdat vandaag een zware bergrit door de Abruzzen wacht. De negen koplopers konden daardoor in de slotfase een voorsprong van ruim een minuut nemen. Vlak voor de finish viel de groep vluchters uiteen. Van de zes, die in Latina om de eerste plaats spurtten, was Paolini de snelste. In de kop bevond zich ook Vladimiro Panizza, die door de tijdwinst in het algemene klassement van de negende naar de vierde plaats klom. Johan de Muynck, die evenals Roy Schuiten met de grote groep binnenkwam, blijft leider in het algemeen klassement. De uitslag van de negende etappe over 248 kilometer van Amalfi naar Latina is: 1. Paolina (Ita) 7 uur 1 minuut en 51 seconden, 2. Edwards (Eng) z.1, 3. Panizza (Ita) z.t., 45. Roy Schuiten (Ned) op. 1.11,125. Bert Pronk (Ned) op 1.34. Algemeen klassement: 1. De Muynck (Bel) 45.57.15, 2. Moser (Ita) op 15 sec., - - /I.„,OC AC C.luiltn. IMo/ll AR 10 11 Veteraan Paolini (links) wint afgetekend de negende etappe van de ronde van Italië Joop Middelink. AMSTERDAM De Koninklijke Neder- landsche Wielren Unie (KNWU) en Joop Middelink zijn toch nog op een onplezieri ge wijze uit elkaar gegaan. De bondscoach stuurde de KNWU een brief, waarin hij meedeelde zijn functie met onmiddellijke ingang neer te leggen. „Ome Joop" is gegriefd. Enkele maanden geleden was hij nog enthousiast over het voorstel zijn coachschap na 18 jaar aan het einde van 1978 neer te leggen. Intussen waren de ervaringen, die hij opdeed, zo teleurstellend, dat hij besloot er direct mee te stoppen. Het was de bedoeling dat Mid delink dit jaar zijn inmiddels benoemde opvolger Rini Wagtmans zou inwerken. Daar komt niets van terecht. Middelink wil Wagtmans en ook Peter Nieuwenhuis, de coach van de junioren, wel nog privé van advies dienen. De reden van Middelinks besluit ligt bij de houding van het hoofdbestuur van de KNWU. De unie beloofde tijdens het ge sprek met Middelink op 27 januari dat er een uitgebreid onderzoek zou worden inge steld naar de voor de coach grievende passages in een rapport van hoofdbestuur slid Wim Roosenburg en een nota van het dagelijks bestuur van de sportcommissie over Middelink. Middelink: „Sinds 27 januari heb ik niets meer vernomen en is mij op geen enkele wijze duidelijk geworden dat een dergelijk onderzoek op gang is gekomen. Ik conclu deer daaruit dat het hoofdbestuur weinig belangstelling heeft om een eerlijke zaak met betrekking tot een lid van verdienste uit te diepen. Mijn toezegging voor nog een jaar coachschap was gebaseerd op het vertrouwen dat ik in het onderzoek van het unie-bestuur had gesteld. De uitslag stond voor mij vast, maar er kwam hele maal geen onderzoek. Zo had het voor mij totaal geen zin meer om door te gaan. Ik zie het als een rancune van Roosenburg". MIJDRECHT Corry Vree ken en Cathy van der Mije hebben gezamenlijk de leiding in de strijd om het Nederlands schaakkampioenschap. Cathy van der Mije won giste ren haar afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Mieke van der Eist. Daarvoor had zij in de zevende ronde geen moei te met Riek Spook, waardoor ze op een totaal van zes punten kwam. Corry Vreeken heeft er net zoveel door haar overwin ning op Mieke van Eist, even eens in de zevende ronde Het leidende tweetal heeft een punt voorsprong op Hanneke van Parreren en Ada van der Gies- sen. De uitslagen (inclusief afgebro ken partijen) zijn: zevende ronde: Cora van Gent-Car- la Bruinenberg 1-0, Cochita Pluy- mert-Ada van der Giessen 1/2-1/2, Jeanette Mulder-Erika Belle 1/2-1/2, Beb van de Berg-Hanneke van Par reren 0-1, Cathy van der Mije-Riek Spook 1-0, Mieke van Els-Corrie Vreeken 0-1; vijfde ronde: Van de Mije-Van Eist 1-0; zesde ronde: Van der Giessen-Van Gent 1-0, Van Par- reren-Mulder 1/2-1/2; zevende ron de: Van Gent-Bruinenberg 1-0. De stand na zeven ronden is: 1. Van der Mije en Vreeken 6 punten. 3. Van Parreren en Van der Giessen 5 5. Belle 4 1/2, 6. Bruinenberg en Mulder 3 1/2, 8. Pluymert 3. 9. Van Gent en Van Eist 2 1/2, 11. Spook 1,12. Van de Berg 1/2. AMSTERDAM De eredivisie basketbal heren zal in het nieuwe seizoen van tien tot twaalf ploegen worden uitgebreid. Niet alleen de promotiegerechtigde teams Vak Stars/Leiden en Frisol Rowic/Dord- recht zullen in de hoogste klasse uitko men, ook voor de degradatie in aanmer king komende verenirlmren Radio Muset te/Rotterdam-zuid en BV Amstelveen zul len in de eredivisie kunnen blijven spelen. Het bestuur van de topsportliga, het or gaan dat zich bezighoudt met de top van het herenbasketbal, heeft in zijn vergade ring van gisteravond besloten de aanmel ding van alle twaalf inschrijvers voor de eredivisie heren te accepteren. In de eredi visie zullen daardoor in het nieuwe seizoen spelen: Parker Leiden, Tripper Jeans/- Delft, Nationale Nederlanden Donar/Gro- ningen, Falcon/Den Bosch, Vastgoed Strij- en/Oud Beijerland, Arke Reizen/Enschede, Buitoni/Haarlem, Delta Lloyd/Amsterdam. Radio Musette/Rotterdam-Rowic/Dord- recht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11