ensatie op Zandvoort Hinault slaagt voor test Nederlandse dames verslaan Spanje Wil Hartog blijft punten verzamelen Magielse vier keer neer Thurau verliest terrein in Giro Russen weeï wereld» kampioen ijshockey i KNWU wil sponsor meer inspraak geven Verlies van damkampioene Barbara Graas WOUDSTRA EN VAN HELFTEREN IN SELECTIE LEIDSE C0URAN1 PACINA iff ZANDVOORT - Sensatio neler kon het haast niet. Een botsing ontnam de gecombineerde race voor Formule I en ll-renwagens gistermiddag na enkele honderden meters zijn vrijwel zekere winnaar. In de laatste bocht voor kwam domme pech, dat Giancarlo Martini zijn ron- denlange gevecht met succes bekroond zag. Het hoofdnummer van de in ternationale Pinksterraces van de NAV op Zandvoort, tellend voor het Britse Au- rora-kampioenschap, werd al op de trainingsdag van één van de grote favorie ten beroofd. De Brit Tony Trimmer, leider in het kampioenschap, blies de motor van zijn McLaren op en bleek geen reserve krachtbron te hebben meegebracht. De Amerikaan Brett Lunger, an derhalve seconde sneller in de training dan zijn voornaamste concurrenten, werd in de Tarzan- bocht in de openingsronde op slag kansloos. Zijn wagen raakte de March 781 van Guy Edwards de op één na snelste in de training. De Brit kwam in de vanghekken tot stilstand. De van de consternatie profiteren de Evans leek zonder al te veel moeite te gaan winnen. Toen er dertien van de achtendertig ron den waren afgelegd, had hij een voorsprong van achttien secon den op de Ensign van de Italiaan Martini. Zeker. Evans won Maar niet dan na een ongekend felle strijd en met een dosis geluk. Moeizaam won Martini seconde na seconde terug. Bij het ingaan van de 23e ronde was het verschil geslonken tot dertien seconden Zeer regelmatig reed de Italiaan •n zijn rode bolide door. Vijf ron den voor het einde scheidden nog geen vier seconden het duo. Toen de Kemphanen de voorlaat ste keer voorbij de tribunes kwa men. gaven de chronometers nog maar een marge van een krappe halve seconde aan. Martini passeerde in het gedeelte na het scheivlak zijn, tegenstan der. In de laatse bocht ontnam een technisch defect de Italiaan zijn wel zeer verdiende zege Zijn koppeling raakte bij het uit komen van het bos defect. Du wend legde Martini de laatste honderden meters af om toch Brett Lunger en Guy Edwards (4) in de Tarzanbocht in moeilijkheden. Bob Haye profiteert en „duikt" in het gat (rechts) maar geklasseerd te worden. Daarin slaagde hij onder toejui chingen die luider waren dan die voor de winnaar. Hij eiste met een stilstaande motor een vierde plaats in de eindrangschikking op en tien punten in het Britse kam pioenschap. Boy Haye leverde een voortreffe lijke prestatie. De Amsterdammer. die de beschikking had over zo'n 150 pk minder, stuurde deson danks zijn wagen als derde door de finish. In de eerste ronde van de Renault 5 Alpine-race sloeg de wagen van Henk Beerepoot voor het ingaan van de Panorama-bocht, over de kop en kwam tegen de vangrail tot stilstand. Beerepoot, die even buiten bewustzijn was. klaagde over pijn in een arm. Hij werd ter observatie overgebracht naar het Elizabeth-gasthuis in Haarlem. Ook Nico Versteegh werd naar dat ziekenhuis vervoerd. Hij liep letsel aan een enkel op bij een botsing in de wedstrijd van de lichtere produktietoerwagens. Jackie Ickx en Jürgen Mass heb ben zondag met overmacht de zes uren van Silverstone gewon nen. Zij legden in hun Porsche 235 ronden (1108.86 km) af De Fransen Wollek en Pescarolo ble ven zeven ronden bij de winnaars achter, ruim 33 kilometer Jan Lammers is als zesde geëind igd in de Formule-lil race van Imola. In de strijd om het Europe se kampioenschap bleef Michel Bleekemolen, achtste in Imola. tweede. Winnaar in Imola v Fransman Patrick Gaillard.JI de beide heats respectievel|[ Fabi (Ita) en Olofson (Zwe)ll laten voorgaan. De Italiaan Bruno Giacomelj gisteren in Pau de vierde strijd in het Europees Forii kampioenschap. Hierdoor |F de hij zijn voorsprong in hetf sement tot acht punten uit. |n DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft besloten de sponsors, of de ploegleiders zo men wil, meer inspraak te geven bij de samen stelling van de wegploeg voor het komende wereldkampioen schap. Niet alleen de sponsors trouwens, ook de prominente profs. Op dit moment denkt men aan overleg met Joop Zoete melk, Hennie Kuiper, Gerrie Kne- temann en Jan Raas. Die duidelijke koerswijziging is een uitvloeisel van een bespre king binnen de Stichting Bevor dering Beroepswielrennen ge weest. waarin vertegenwoordigd zijn de vereniging van organisato ren (VOB), de renners (VVBW), de sponsors en uiteraard de KNWU In dat gesprek is ook de gedachte geopperd nog verder te gaan. bijvoorbeeld door sponsors zelf te laten betalen voor de reis- en verblijfkosten van de renners en desnoods de samenstelling van de ploeg en alles wat daarbij komt ..uit te besteden Die sug gestie is door de KNWU niet over genomen. omdat daardoor een precedent zou kunnen worden geschapen, dat tot moeilijkheden zou kunnen leiden, wanneer in de toekomst niet slechts èèn ploeg nadrukkelijk zijn stempel op het nationale wegrennen voor profs zou leggen. PAPENDAL Barbara Graas, die in de voorlaatste ronde van de strijd om het nationaal dam kampioenschap voor dames al zeker was van de titel, heeft zaterdag in de elfde en laatste ronde verloren van Leny Geurts. Met Barbara Graas hebben Petra Polman. Ciska Butter en Eefje Nieuwenhuizen zich rechtstreeks geplaatst voor de eindronde van het volgende kampioenschap. Wanneer er in het komende jaar een toernooi zal volgen om het wereldkampioenschap is het waarschijnlijk dat ook de vijftien jarige Petra Polman, die als twee de eindigde, zal kunnen worden ingeschreven. Vreeken behoudt leiding MIJDRECHT Corry Vreeken heeft de leiding behouden in de strijd om het Nederlands schaak kampioenschap. In de zesde ron de kwam zij al na twaalf zetten remise overeen met haar groot ste concurrente, Cathy van der Mije. Corry Vreeken leidt daardoor met vijf punten, een punt meer dan Cathy van der Mije. die echter nog een afgebroken partij heeft uit de vijfde ronde tegen Mieke van der Eist. Erika Belle, die in de zesde ronde het punt deelde met Cochita Pluymert, heeft ook nog een kans op de titel. BELGRADO Een week vertoef de Adrie Magielse. Nederlands kampioen middengewicht, al in Belgrado voor hij in de ring «wam bij de wereldkampioenschappen boksen. De enige Nederlandse deelnemer, door het" lot meteen in de tweede ronde geplaatst, stond nog geen zes minuten in de ring De Bulgaarse kampioen llian Angeloff haalde hem vier keer neer. waarna het duel aan het eind van de tweede ronde Dietrich Thurau liep in de zevende etappe van de Ronde van Italië een forse achterstand op de leider in het algemeen klassement, Johan de Muynck, op. SAN SEBASTIAN - De chaoti sche slotdag van de Ronde van Spanje heeft niets kunnen afdoen aan de indrukwekkende overwin ning van Bernard Hinault. Door dat het resultaat van de afsluiten de tijdrit door de commissarissen ongeldig werd verklaard, ver speelde Hinault zijn zesde ritze- ge. Wat bleef, was een overwin ning van een bijna eenzame rij der. Hij had alleen steun op ni veau van Bernaudeau, tegen de elkaar soms bepaald niet tegen werkende Spaanse ploegen. Hi nault heeft de Spanjaarden op hun eigen terrein verslagen, in de bergen. Hinault, die in de tijdrit over ruim dertig kilometer ruim één minuut sneler was dan José Pesarrodona, behaalde in Spanje zijn eerste overwinning in een grote internatio nale ronde, hoewel de Vuelta, gezien het deelnemersveld van 1978 eigenlijk geen plaats onder de grote ronden verdiende. Voor de debutant. Hinault reed immer geen echt grote ronden, was Spanje een exa men, een test op zijn vaardigheden, nu hij zich in het grote werk, zoals de Ronde van Frankrijk, wil gaan storten. De doorbraak naar de internationale top maakte Bernard Hinault in 1977 met over winningen in twee klassiekers, Gent-Wevel- gem en Luik-Bastenaken-Luik Hinault bleek sterk genoeg om te profiteren van de rivaliteit in het peloton en hij onder streepte zijn kwaliteit met een overwinning in de Dauphiné Liberé en in de Grote Landenprijs. Dit seizoen gaat hij de strijd met de sterk- sten in de zwaarste wedstrijden niet uit de weg. Spanje was het eerste bewijs, maar voor hem was het niet meer dan een oefening. Hij debuteert namelijk in de Ron de van Frankrijk en de Tour is voor de zesde Fransman die de vuelta won (Dotto, Stablinski, Anquetil, Poulidor en Pingeon gingen hem voor) belangrijker dan de Spaanse ronde Geplaagd Dietrich Thurau behoort na de zevende etappe van de Ronde van Italië niet meer tot de kanshebbers voor de eindoverwin ning. Geplaagd door een opkomende griep miste de Westduitser de aansluiting met de kopgroep van negentien renners in de rit van Silvi Marina naar Benevent over 237 kilometer. Die groep veroverde een winst van meer dan vier minuten De beslissing in de zevende etappe van de Giro, ten nadele van Thurau, viel bij de beklimming van de Col de Macerone. Nadat de groep door had dat de Westduitser, niet populair in het peloton, enigszins in moei lijkheden zat, werd het tempo verhoogd Baronchelli gooide olie op het vuur met een felle demarrage. Vrijwel de hele top uit het klassement sloot zich bij hem aan en omdat al snel duidelijk werd. dat Thurau niet kon volgen, werd het hoge tempo even vastgehouden. De coalitie tegen Tharau leidde tot een gat van ruim vier minuten Dat vond men genoeg. De echte bergen immers moeten'nog komen De zevende etappe - en trouwens ook de laatste - werd tenslotte gewonnen door de jonge en veelbelovende Italiaan Giuseppe Sarronni. Leider van het algemene klasse ment bleef de Belg Johan de Muynck.. Peter van de Knoop uit Haarlem r zaterdag de Ronde van de Haarled meer, een klassieker voor amateurs gét nen. In de eindsprint versloeg hisj medevluchters Popke Akkerman, Bef| bregts en Ruud Haller. Gerrie Knetemann heeft zondag de' leumronde van de KNWU in RooseP voor professionals gewonnen. jt Jan Raas heeft zaterdag in het Zeqw Kloosterzande een profronde over ho^ kilometer gewonnen Het was zijn L overwinning in dit seizoen. In de eindj versloeg hij zijn medevluchter, de i' sche kampioen Michel Pollentier. Peter Maas uit Huijbergen werd zatt< eerste in Belsele een wielerwedstrijd! amateurs over 112 kilometer. Pirn r uit Gorinchem heeft zondag de Oi van de Kempen, een amateurwielen op zijn naam gebracht De provinciale wegtitels van Geldefl Overijssel, Noord Brabant, Limburg ei recht zijn respectievelijk gewonnen i Gerrit Mölman (Beekbergen). Wim Albjj (Wierden), Theo Gevers (Heesch), Jo jou (Sittard) en Jan van Elburg (Utr«< MUGELLO Wil Hartog blijft zijn puntjes in de strijd om het we reldkampioenschap in de 500-cc klasse bijeen sprokkelen. Want ook zondag, tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Mugello, pakte Hartog met zijn zesde plaats een aantal punten. De „Witte reus" uit Abbekerk, die op een Suzuki rijdt, is opge rukt naar een zesde plaats in het algemeen klassement. Hartog heeft nu zeventien punten. De grote ster dit seizoen in de op één na zwaarste klasse is en blijft de Amerikaan Kenny Ro berts. De 25-jarige blonde motor coureur, die niet meer weegt dan 62 kilo, had vorige week ook al de Grote Prijs van Frankrijk ge wonnen. Zondag was hij opnieuw ongenaakbaar Slechts zijn land genoot Pat Hennen kon hem enigszins volgen, maar na 29 ron den had Hennen tóch nog altijd meer dan zes seconden achter- stand op de kleine motorduivel. De Zuid-Afrikaan Kork Ballington. die de leiding heeft in de 350-cc klasse, heeft zijn positie opnieuw verbeterd. Met grote overmacht won hij in zijn favoriete klasse, maar ook in de 250-cc klasse was Ballington zondag op Mugello on genaakbaar Zeer verrassend drukte hij de leider in deze klas se, de Australiër Greg Hansford, naar de tweede positie. De Zwitsers/Engelse combinatie Rolf Biland en Kenneth Williams heeft zaterdag op het circuit van Mugello bij Florence de Grote Prijs van Italië voor motoren in de zijspanklasse gewonnen. DEN HAAG De nationale damesploeg, die van 20 tot 30 mei in Polen zal uitkomen, wijkt op twee plaatsen af van de groep waarmee bondscoach Jos Pelk heeft gespeeld in de kwalificatieronde in Israël. Doordat de groep van tien op twaalf speelsters is gebracht, kwam Marjan Klaassen terug, als twaalfde is aangewezen Ellen Posthumus uit de ju- niorenploeg, die heeft gedebuteerd in de oefenwedstrijden tegen Zweden. De selectie van Pelk bestaat uit: Carta de Liefde (Vastgoed Strijen/Oud-Beijerland), Gerda de Ridder, Mecky Steenmetz, Ellis Bosch en Irene Maarschal- kerweerd (Radio Musette/Rotterdam-Zuid). Anita Blangé (BV Voorburg), Lia van Reemst en Karen Bos (Delta Lloyd/Amsterdam), Joepe Geurts en Marga van der Meys (Brutus/Amsterdam). Ellen Posthumus (AMVJ Amsterdam) en Marian Klaassen (Jolly Jumpers Tubbergen). Nederland is in de voorronde ingedeeld met Joego slavië. Tsjechoslowakije en Zweden en speelt haar er als volgt uit: 20 mei NederlandTsjechoslowa kije, 21 mei: NederlandJoegoslavië', 22 mei: Ne derlandZweden. Op 24 mei wordt het programma voortgezet met de finale ronde en het troosttoernooi in Poznan. De Nederlandse dames hebben in de voorlaatste oefenwedstrijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap in Polen begint, in Wychen Spanje met 82-66 verslagen. Nederland had bij rust vijftien punten voorsprong. 47-32. Bondscoach Tom Quinn heeft vijftien spelers uitge nodigd voor de trainingen van het nationale heren team. De trainingen zullen worden gehouden ter voorbereiding op het toernooi om de Decio Scuri- cup, waarin Nederland speelt tegen Israël. Turkije. Frankrijk en Italië. De trainingen zullen worden voortgezet in de periode dat de ploeg zijn wedstrij den speelt. Uitgenodigd zijn: Ernill Hagens, Cees Limmen, Cock van de Lagemaat (Buitoni/Haarlem), Toon van Helfteren en Jimmy Woudstra (Tripper/- Delft). Bert Kragtwijk (Delta Lloyd/Amsterdam), Har ry Kip (Parker/Leiden), Jan Dekker, Kees Akerboom, Al Faber en Herman Pluim (Falcon/Den Bosch), Hugo Harrewijn (Mulhouse), Renso Zwiers en Ever ett Fopma (Nationale Nederlanden/Groningen) en I BELGRADO Tsjechoslow; heeft zondag in Praag een u| ke kans gemist om voor derde achtereenvolgende wereldkampioen ijshockey e worden. Bij een gelijkspel tef Rusland of een nederlaag f' een doelpunt verschil zouf' de Tsjechen, en dat voor eit publiek, opnieuw de wereldt hebben bemachtigd. x Die wetenschap moet de coaches vaP Tsjechische ploeg hebben verlamd, f Tsjechoslowakije anders een agre aanvallende ploeg liet weinig aanvall zien. Tsjechoslowakije gokte op eei lijkspel. Slechts in de derde periode de achterstand verkleind werd tot zagen de 14.000 toeschouwers weer ijshockey van hun team. De tijd echter te kort om de verlossende lal en winnende treffer voor de werel te maken Oost-Duitsland speelt volgend jaar ijshockey in de B-groep. De Oostdui verloren met 7—2 van Finland, waar de degradatie uit de A-groep defii werd. De Finnen, die niet per se hc te winnen om de plaats in de A-g te consolideren, profiteerden vani bijzonder slechte optreden van de (f duitse doelman Roland Herzig. In* veld weerde de Oostduitse ploeg f redelijk, maar de spelers werden md loos van de eenvoud waarmee del paald niet enthousiaste Finnen kom scoren. De periodestanden waren: f 4—Oen 0—1. Canada zegevierde met 32 over l den en behaalde daarmee de broif medaille. De periodestanden waren 1| 1—1 en 1—0. Het was de eerste keer in tien jaai Canada een medaille veroverde in toernooi om het wereldkampioensc De laatste keer dat de Canadezen dl slaagden was tijdens de Olympische terspelen van Grenoble in 1968 De eindstand is Dat kon de Tsjechische doelman niet aanzien Hij draait zich weg van de eeicrho vronoHotpforclQn parfflt hpf rfprrfp rloplonnt npmaqkt 1. Rusland 2 Tsjechoslowakije 3. Canada 4 Zweden 5. West-Duitsland 6. Amerika 7 Finland 10 9 0 fi 10 9 0 10 5 0 f 10 4 0 f 10 3 3Ï 10 2 2 G 10 2 2

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16