arker de beste vier uur toch TL: na titel Leiden basketbalstad nummer één „Dit is e$n totaal kampioenschap" fFTSE SUPPORTERS ONTSIEREN OERDE DUEL Parker in cijfers SPONSOR ROBERT BOCKWEG: n id!' "Isrechter Blom ver- "oe spelers naar de jjk lamer. Wegens onre- 'igheden op de tribu- hij in verder spelen fijnfipig geen heil. (Van onze basketbal-me dewerker LEIDEN Met het lands kampioenschap van Par ker heeft het Leidse bas ketbal een groeiperiode afgesloten. Dit jaar gaat Parker haar 21e levens jaar in en in de afgelo pen periode is de club duidelllk volwassen ge worden, al zal oprichter Kallenberg 20 jaar gele den niet hebben gewe ten, waar zf/n activiteiten toe zouden gaan leiden. Gestart als Bona Stars, genoemd naar de thuis- school, het Bonaventura- college, ging het snel richting eredivisie. Bas ketbal kreeg vaste voet in Leiden en de snelle groei mondde uit in de BS Leiden. Voor het eerst werd getracht zo professioneel mogelijk topbas- ketbal te presenteren. Al was men soms overenthousiast, er werd steeds weer ervaring op ge daan. Ook de breedte bleef niet achter. Vaak was er voor het Leidse basketbal een top-plaats in de jeugdcompetitie en ook de tweede Leidse vereniging, Luba, haalde de tweede divisie. Het laatste stuk ervaring dat Leiden nog nodig had volgde in de periode 1975-1977. Alle tegen slagen trotserend werd de eredi visiestatus gehandhaafd. Precies één jaar geleden werd de band tussen pennenfabrikant Parker en de Leidse eredivisionist een feit. Voorzichtig werd het beha len van de play-offs als eerste eis gesteld. Er was echter meer weggelegd voor Parker. De Leidse ploeg had maar twee maanden nodig om zich aan te passen aan de status van top- ploeg. Het management werkte uitstekend en een groot compli ment voor coach Hennie Blom is op zijn plaats. Jaar in jaar uit coachte de Amsterdammer met Nederlanders en hooguit twee Amerikanen. Niemand die in Blom capaciteiten zag als top coach. Blom slaagde echter. Binnen het team werd een sfeer opgebouwd die uniek was voor de basketbal-top. En juist in de play-offs toonde Blom zijn crea tiviteit en kennis. Ook het pu bliek was in alle opzichten posi tief. Bij elke uitwedstrijd waren er weer tussen 100 en 250 sup porters aanwezig en ook in ma tige tijden was de Vijf-Meihal uitverkocht. De kampioenswed strijd in Ahoy leverde eens te meer het bewijs dat Parker trots op zijn publiek kan zijn. Was het aan Delftse zijde telkens weer rumoerig door het gooien van vuurwerk, bierblikjes en grote hoeveelheden papier, de Leidse aanhang, zo'n 3000 man sterk deed maar één ding: de eigen ploeg naar de overwinning dra gen. Door dit alles mag Parker zich terecht dit seizoen de beste van Nederland noemen. Mede dank zij Parker, de eerstedivisieti- tel van Vak Stars, de be kerzege van Vak en het promoveren van de Nijs- sen Trotters heeft Leiden bewezen basketbal-stad nummer één te zijn. Par ker is nu als vereniging volwassen en staat voor de volgende opdracht handhaving van de titel en groeien naar Europees nivea u. Hans van Velde Leysner 10 pnt 38% 1 reb; Plaat 18 pnt 50% 2 reb. Bruinsma 13 pnt 50% 5 reb; Kip 7 pnt 33% 1 reb; Bartolome 24 pnt 52% 8 reb. Collins 25 pnt 45% reb. Leysner 6 pnt 60% 2 reb; Plaat 14 pnt 50% 4 reb. Bruinsma 30 pnt 76% 7 reb; Kip 8 pnt 60% 8 pnt; Bartolome 26 pnt 71% 21 reb. Collins 32 pnt 56% 3 reb. tan onze sportredactie :N AAN DEN RIJN VTL het dan toch nog gered. Na s 240 extra-voetbalminuten Bergambacht is de ploeg 'alner Aad Koren ter elfder kampioen geworden van A van de Gouds/Leidse ,so|etitie. Een competitie die al r ijZijn ontstaan bol staat van p isingsduels, maar die dit „Jet meest slopend is. Na de extra duels in het Pinkster- 2^nd, volgt voor zowel VTL U«ergambacht nog een tweede Ontatie. VTL zal Meerburg en verslaan om naar de vier- asse te mogen promoveren ergambacht zal de Goudse plaats in de KNVB met Floreant moeten gaan betwisten. De twee Leidse clubs ontmoeten elkaar zaterdagavond (19.00 uur) op het SJZ-terrein, onder leiding van een Gouds arbitraal trio; terwijl Ber- gambacht-Floreant zondagmiddag (14.30 uur) op het Nieuwerkerk- veld zal worden afgehandeld. De veertiende minuut van de eerste verlen ging 6racht gisteravond de beslissing in de zinderende confrontatie tussen VTL en Ber gambacht. Ted van Berkel, uitblinker aan Leidse zijde, omspeelde handig zijn direkte tegenstander Inge Pons en zijn keiharde schuiver werd door verdediger Bas Even- boer in eigen doel gegleden. Deze treffer bezorgde VTL een 2-1 zege op Bergam bacht, nadat de tweede wedstrijd in dezelf de 1-1 stand als zaterdagavond was afge rond. Toen kon de extra-speeltijd geen beslissing opleveren. In de laatste verlenging werd het duidelijk, dat VTL op conditie zou kunnen winnen van een ploeg die in verder opzicht niets toegaf aan de formatie van Aad Koren. De twee teams traden gisteravond in dezelfde formatie aan als zaterdag. Min of meer verrassend kwam VTL in het tweede treffen aan de leiding. In de 23e minuut scoorde Jan Heshusius ineens uit een hoekschop 1-0. Lang leek de vreugde van VTL niet te zullen duren want even later mocht Bergambacht een penalty nemen. Peter Smit had Dicks Potuyt binnen het zestien metergebied neergelegd en libero Inge Pons kwam naar voren om de elfmetertrap te nemen. Hij schoot echter hoog over. Bergambacht kwam na rust wel op gelijke hoogte. Een vrije schop van Kees Anker verdween via de Leidse muur corner. Uit de hoekschop varf Arie van Erk sloeg Dicks Potuyt in een scrimmage toe: 1-1. Bergam bacht leek hiermee uitgeput en VTL kon in de verlenging het conditionele surplus gaan uitbuiten. Met Ben Schuchard en Piet van de Zeeuw voor Peter Smit en Dick Moen drong VTL sterk aan. Kopballen van Ted van Berkel en Piet v.d. Zeeuw werden door Bas Evenboer van de lijn gehaald. De schuiver van Ted van Berkel gaf even later de doorslag. Zaterdag had het duel „twee gezich ten" gehad. De eerste helft was voor Bergambacht geweest, dat gesteund werd door een vroege treffer. Na rust kwam VTL sterk terug en wist de opgelopen achterstand weg te werken. Via een fraaie kopbal van Inge Pons (uit een corner van Kees Anker) had Bergambacht de leiding genomen. VTL ging na rust op jacht naar 1-1 en slaagde in de tiende minuut, toen goaltjesdief Vic Boutier met een dia gonaal schot de roos trof: 1-1. Ber gambacht haalde daarop net de eind streep, die maandagavond echter te ver was. DICK VAN DER BIJL Jan Heshusius schiet op het doel van Bergambacht. Bas Evenboer zal het schot blokkeren. porters gooiden bierblikjes en vuurwerk op de speelvloer, waar ook spelers werden geraakt. Voor de wedstrijd en tijdens de eerste helft was het ook al erg onrustig geweest en de ordedienst (een kleine tien man) van AHOY had het publiek - begrijpelijk - niet in de hand. Het verzoek aan de supporters van beide coaches. Wallaart (Punch) en Blom (Par ker), aan het publiek of het rustig wilde blijven en het gooien met bierblikjes en vuurwerk wilde sta ken had geen enkel effect Politie Een kleine vijftien minuten ble ven de spelers van Parker en Tripper Jeans in de kleedkamer. De voorzitter van Punch, de heer Valstar, sprak zijn eigen suppor ters toe en ging daarna tussen de jongens zitten op de tribune. Inmiddels was de politie met honden In en om AHOY aange komen en kon de wedstrijd ver der gaan. Piet Leegwater van de scheidsrechterscommfssie tij dens de „staking": „Als het weer mis gaat, stoppen wij ermee". Later, na de wedstrijd: ,,We zou den dan alle lichten hebben uit gedaan en AHOY leeg laten lo- Hennie Blom wordt in de kleedkamer omringd door spelers en officials. De worden ontkurkt: Parker is landskampioen. beste papleren. Zaterdagavond had de Delftse ploeg grote in druk gemaakt. Rudy Jackson was ongrijpbaar en scoorde maar liefst 39 punten. Ook Jlm Woudstra was met achttien tref fers voor eigen publiek beter op dreef en probeerde de afgang van donderdag in Lelden een beetje te doen vergeten. Bijna de gehele wedstrijd stond Trip per Jeans in de uitverkochte sporthal De Buitenhof 3000 toe schouwers) voor. Bij de rust was de stand 53-46. In de tiende minuut van de twee de helft was de stand 97-76. Maar Parker, dat Sid Bruinsma door vijf persoonlijke fouten moest mis sen, kon niet gevaarlijk meer wor den. Daar voor speelde Tripper te sterk. De zegel van 109-97 leverde een derde wedstrijd op. In Rotterdam draaide de Delftse ploeg in een matige wedstrijd niet. Na vijf minuten was de stand nog gelijk: 16-16, maar daarna liep Parker weg. Bij de rust was het al een bekeken zaak: 63-51. In de slotfase van de wedstrijd mochten de wisselspelers van Parker allemaal het veld in. Er kon niets meer gebeuren. De voorsprong was te groot. Na de overwinnin van 118-98 gingen de spelers op de schouders. Het feest kon beginnen. Hennie Blom: „Wij gaan ons ver sterken, dat moet je met een kampioensploeg wel. Woudstra. Hagens en Jeff van de Lende komen in het nieuwe seizoen naar Parker. Of ik voor deze wed strijd bang ben geweest? Nee, dat niet. Ik heb wat huiswerk gemaakt en met enkele spelers een ge sprekje onder vier ogen gehad. Maar voor de rest moesten ze het toch zelf doen." Parker ziet in principe af van deelneming aan de Europa Cup wedstrijden, omdat volgens de In ternationale Basketbalfederatie de spelers Mitchel Plaat en Jeff van de Lende niet mee mogen doen. Dit komt omdat de ploeg Neder landse Amerikanen bezit die niet door de FIBA als zodanig erkend worden. Vooral spelverdeler Mit chel Plaat is voor de Leidse ploeg niet te missen. En dan Punch. Tegen de sponsor Cottonhouse dient op 25 mei voor de Amsterdamse rechtbank om negen uur een kort geding. De sponsor wil de principe-overeenkomst niet nakomen. ARTHUR VAN RUSWIJK Aanvoerder Harrie Kip ontvangt uit handen van NBB-voorzitter Berteling de beker, die het kampioenschap symboliseert. Van onze basketbal-medewerker ROTTERDAM Nauwelijks had het laatste fluitsignaal in de Ahoy-hal geklonken of tientallen Parkerlans bestormden het veld om hun team te huldigen. Uitblinker Barto lome en Hennie Blom werden op de schou ders genomen en met moeite kon N.B.B.- voorzttter Berteling ruimte vinden om de beker aan aanvoerder Harrie Kip uit te reiken. In de kleedkamer uiteraard een dolgelukkige ploeg. De nodige champagne flessen werden ontkurkt Harrie Kip tegen Bruinsma: „Sld, Ie bent nu niet alleen kampioen van Nederland maar ook van Friesland". En Collins: „Man, wat ben ik blij. Stel je voor dat we tweede waren geworden. Dan hadden we nog tegen Vak Stars moeten spelen om het beker-kam pioenschap". Minder vreugde uiteraard in het Delftse kamp. Coach Wallaart: „Het tijdstip waarop we moesten spelen is voor ons de boosdoe ner geworden. Blijkbaar kan Parker 's mid dags beter spelen dan wij. Het ging voor ons verkeerd, toen Taylor vast kwam te zitten. De press die we in de tweede heitt speelden, ging ook niet zoals het behoort. Jan Sikking kwam niet voldoende mee, daar om heb ik hem er verder uitgelaten. Ik wilde hem een afgang besparen". Het kampioenschap van Parker werd gister avond tijdens een receptie in het restaurant van zwembad De Zijl uitgebreid gevierd. Burgemeester Vis had alle lof voor Parker. „Voor het eerst sinds tijden hebben we in Leiden weer een landelijk teamkampioen schap. Ik hoop dat hier een stimulerende werking voor de gehele basketbalsport van uit zal gaan" Coach Hennie Blom keek nogal kalm op de zaken terug: Je gaat na zo'n nederlaag in Delft alles goed op een rijtje zetten. De moeilijkste problemen probeer je zoveel mo gelijk te vereenvoudigen. Dankzij de 1-3-1 zóne konden we Taylor redelijk aan banden leggen. Offensief had ik Bartolome en Kip van plaats laten wisselen. Het resultaat ken je". Lof uit een andere hoek kwam van sponsor Robert Bockweg: Dit kampioenschap is uiteraard de verdienste van het team, maar als je de zaken reëel bekijkt, dan is dit een totaal kampioenschap. De stichting basket bal Leiden heeft zich helemaal waargemaakt. We zijn gestart met een amateur-organisatie, hetgeen mij enigszins tegen de borst stuitte. Desondanks geloofde ik in mensen als Henk Reegers en Frans van Egmond. Het resultaat is dat we nu een vrijwel unieke organisatie hebben met zo'n 130 medewerkers, die dit mogelijk hebben gemaakt. Dit is klasse en dit schept vertrouwen om op langere basis door te gaan met de sponsoring. Ook mijn publiek was geweldig. Je merkt dat ze niet voor de sensatie komen maar voor het basketbal. De goede acties worden gewaar deerd en zo hoort het ook" Een van de gelukkigste Parkerspelers was Vic Bartolome die in Rotterdam zijn klasse meer dan ooit benadrukte. Vic: „Sinds mijn komst naar Nederland, nu vijf jaren geleden, is dit het eerste kampioenschap. We hebben het gemaakt omdat er in ons team geen egoïstische spelers zijn. En wat het mooiste is: we eindigden het seizoen, zoals we begonnen zijn: spectaculair basketbal, veel breaks, dunks en technisch attractief basket bal. Ik ben tevreden". Hans van Velde UÊÊMi ,e ERDAM - Parker is oen. Maar vraag oe. Drie wedstrijden nodig om de bas- Ikampioen van Ne- Id aan te wijzen. De wedstrijd, vorige donderdag, was met voor Parker. De e, zaterdagavond in met 109-97 voor ir Jeans in het Rot- nse sportpaleis won Parker met 118-98. (s een waardig kampioen, •slissende wedstrijd waren jlers van coach Hennie ier en meester in het met esduizend bezoekers ge- portpaleis. Er viel echter iaduw over het kampioen- omdat de titel werd be rt een wedstrijd, waarvan lalve reclame uitging voor tlerlandse basketbal. De, )elftse supporters misdra- •IIJK fi in AHOY. In de tweede eneifesten de scheidsrechters Sn Dishoek bij de stand Tl^t het voordeel van Parker 22-l4tr'id ze"s staken. De sup- pen. Een vierde wedstrijd was er dan nooit gekomen. Een paar uur later zouden we het licht weer hebben aangestoken en de wed strijd uitgespeeld. Zoiets als hier schijnt in Amerika ook wel eens voor te komen". De verkoop van bier werd gelijk stop gezet in AHOY. Nog nooit eerder had men zoiets meege maakt in het Sportpaleis. Was dat wel het geval geweest, dan zou er zeker geen bier in blik te koop zijn geweest. Hennie Blom, die gelukkige coach an Parker: „We moeten dit nu ook niet overtrek ken. Het viel nog wel mee". Me teen nam hij een flinke slok champagne. In de kleedkamer van Parker vloog de ene fles na de andere open. Bij verliezer Trip per Jeans was nog geen water te vinden. Als één van de eersten stapte de 31-jarige coach Han Wallaart van Tripper, met aan voerder Jan Sikking (34), de kleedkamer van Parker binnen om de spelers de hand te druk ken. De titel was meer dan ver diend. Beste papieren En toch had Tripper Jeans voor de derde en laatste wedstrijd de

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13