yrote handelshuizen speerpunten Spaanse export h Hortus Bulborum: uniek bloembollenmuseum van oudheden in Limmen rjD EN TUINBOUW VOLLEGRONDS GROENTEN GOEDKOOP VOORSPRONG OMZET TENIET GEDAAN adijs in puntzakjes LEIDSE COURANT "fc hcia De slechte orga- |üe op telersniveau heeft ianje geleid tot uitge- plantages, opgezet handelsbedrijven. Het fideel van de Spaanse biedt zijn produkt Aorteerd aan op de talrij- ïleine veilingen. De ko- die het eerste „mijn" |l, kiest het mooiste er Daarna strijden de ande- kpers om de naar kwali- Steeds minder wordende fjjen. Itelerscoöperaties bieden 'jtlsnog evenmin aan wat fl-ote exporteurs wensen, ifcijk grote, uniforme par- uitstekende kwaliteit Mjgoed gesorteerd en ver- Tot de handelshuizen •lf. op eigen en gepachte de teelt ter hand heb- nomen. behoren naast ise bedrijven ook inter- handelscon'cerns. ;n dochteronderneming zijnken de buitenlandse con- ver) de kansen op teelt - en n hetlsgebied ograi ^jSE AREALEN. 'dt di»an de belangrijkste Eu- verae fruitimporteurs en jtnbuteurs, de Scipio- i weeb uit Bremen, nodigde aaabpril een veertigtal West- egd fe- en Nederlandse groot- vensfelaren uit om de eigen i lant in Zuid-Spanje te ken. Het ging in hoofd- —lom asperges (100 hecta- Aardbeien (40 hectare) en ken plus nectarines (250 Ire). De aardbeien komen maart in produktie. Tot 55 ien juli wordt geoogst. 115 asperges geldt een 270 periode van eind februa- 140 t eind mei. De Scipio- 5 heeft neven-zetels in 105 burg. München en Rot- 8.30 mi 395 andere gigant is het jise exportbedrijf Pas- Hermanos. Dit bedrijf Het landschap in de Spaanse teeltgebieden lijkt af en toe wel een zee van plastics. beschikt over 1530 hectare in clusief citrus. Het groentepak ket bestaat uit meer dan 22 produkten. Via tien buiten landse vestigingen wordt de markt bewerkt. Pascual Her manos is als citrusexporteur begonnen. Met het doel ook buiten het citrusseizoen. no vember juni, het bedrijf te laten draaien breidde men het citruspakket uit met ander fruit en met talrijke groenten. Deze „jaarrond-tendens" speelt vandaag de dag een steeds belangrijkere rol. Ge wapend 'met de exporterva- ring op citrusgebied pakken de exporteurs meer en meer groentehandel mee. Eigen teelt geeft zekerheid. Al moet die zekere basis niet overschat worden. Neem nu 3/4 |we waterwerken maken grote projecten mogelijk bijvoorbeeld de post „lonen". In de jonge Spaanse demo cratie strijden de vakbonden om de stemmen van de werk nemers. Het platteland vormt voor de pas legale vakbonden een dankbaar werkterrein. Wie er de hoogste salarisver hogingen weet uit te slepen, maakt bij het kiezersvolk ui teraard de beste indruk. Zo kan het gebeuren dat, meestal vlak voor de oogst, een vak bond zijn eisen op tafel legt. Een staking dreigt op korte termijn uitgeroepen te wor den. De ondernemer staat met de rug tegen de muur. Het gewas groeit door Zijn eenmaal nieuwe afspraken gemaakt, dan bestaat de mo gelijkheid dat er een meer extreme vakbond aan de bel trekt met nog forsere loonei sen. De werknemers wijzen keer op keer op de geldont waarding en de loonachter stand ten opzichte van de in dustrie. De onderlinge con currentie tussen de vakbon den kan evenwel leiden tot extreem opgevoerde loonei- De handelsondernemingen met eigen plantages moeten in de oogstperioden een dui zend of meer werknemers aantrekken. Onder de huidige omstandigheden geen eenvou dige zaak. Ondanks de onrust op het loonfront, kiezen de grote ex portbedrijven geheel of ge deeltelijk voor eigen produk tie. Ook aan het laten uitvoe ren van de teelt door anderen kleven bezwaren. Vooral als er sprake is van nieuwe ge wassen of moderne teelttech nieken. Mocht het misluken dan krijgt „de grote baas" altijd de schuld. Het is vanuit de exportonderneming gezien verstandiger zelf een modern bedrijf op poten te zetten. Dit dient als voorbeeld voor de boeren en tuinders in de om geving. Met de nodige kennis overdracht kunnen zij de be treffende teelten zelf uitvoe- rep. Voor de commercialisatie (sorteren, verpakken, rekla- me, transport, verkoop en dergelijke) komt de handels onderneming weer om de hoek kijken Wie zijn eigen handelsproduk- ten teelt, moet genoegen ne men met wat moeder natuur hem toebedeeld. De grote mooie, maar ook de kleine lelijke vruchten. In het over- georganiseerde Nederland zou dat wellicht een probleem opleveren. In Spanje stelt de consument niet zulke hoge ei sen aan de kwaliteit en bo vendien is de handel veel vrij er. De afzet op de binnenland se markt van het niet-export- geschikte produkt levert dan ook over het algemeen geen problemen op. CHRIS VOS De prijzen van de vollegrondsgroenten daalden de afgelopen week sterk. Dit is in belangrijke mate veroorzaakt door het toenemen van het totale groentesortiment. Met het vorderen van het seizoen ontstaat er eveneens een prijsdaling. Voor andijvie lag de gemiddelde prijs op 50 cent per kilo, er waren echter heel wat partijen die deze prijs lang niet haalden. Als laagste note ring kwam er een prijs van 26 cent uit de bus. Na de Pinksteren wordt er weer op een ruim aanbod gerekend waardoor de prijs weinig ruimte krijgt om zich te herstellen. De aanvoer van winterbloem kool groeide sterk. Uit de aanvoercijfers tot op heden blijkt dat er op een flink aanbod gerekend kan worden. De aanvoer zal dan ook groter uitvallen als vorig seizoen. De prijs voor de „vieren" daalde naar 1,49 per stuk. Voor de „zessen" werd er 1,07 betaald. Aan een verdere prijsdaling lijkt niet te 'ontkomen. De belangstelling voor prei was ronduit slecht. Het teruglopen van het aanbod heeft geen enkele gunstig effect op de prijs gehad. Deze bleef verder dalen en kwam op 25 ct. per kilo terecht. De prijs zal weinig veranderen. Ook voor een ge was als rabarber bestaat er weinig animo, de meeste partijen gaan voor 30 cent per kilo langs de klok. Het is dan ook niet lonend om voor zo'n prijs rabarber te blijven trekken. De prijs voor spinazie herstelde zich in lichte mate en kwam op gemiddeld 46 cent per kilo terecht. De aanvoer zal zo rond 1 miljoen kilo blijven bedragen, de prijs zal daarom weinig ver andering ondergaan. Het radijs-aanbod is nog steeds van een grotere omvang als vorig jaar. De belangstelling voor dit ge was bleef zowel in binnen- als buitenland gezond. Er viel toch niet aan een lichte prijsdaling te ontkomen. De afgelopen week kwam er een gemiddelde notering van 46 cent per bosje tot stand. Er zal in de aanvoer een langzame verschuiving op treden van kasradijs naar vollegrondsra- dijs. De prijs lijkt vrij vast te blijven Trage start bij asperges. Door de vrij koude nachten en het sterk wisselende weer blijft de grondtempera- tuur aan de lage kant. Dit remt de groei van de aspergestelen af. De tot op heden aangevoerde kleine partijtjes werden tegen hoge prijzen verkocht. Als de grondtempe- ratuur op gaat lopen dan zal de asper- geaanvoer flink gaan groeien. De prijs zal dan ook snel beneden de 7,- per kilo komen te liggen. Kasgroenten De aanvoer van koolrabie vertoont een duidelijke teruggang, hierdoor werd voor komen dat de prijs verder daalde. De D gemiddelde prijs per stuk bleef hangen op Paprika S 45 cent. Naar verwacht zullen aanbod en prijs weinig verandering ondergaan. Glas aardbeien worden tot nu toe in kleinere hoeveelheden aangevoerd als vorig jaar Hierdoor ligt de gemiddelde prijs al enige weken hoger als die van vorig seizoen. De aanvoer zal spoedig verder toenemen, waardoor de prijs geleidelijk zal dalen Voor een doosje van 200 gram werd er op de Veiling gemiddeld 1,50 betaald. jaar, deze bedroeg toen 1,85. De concur rentie op de West-Duitse markt is groeien de. Vooral van de kant van Marokko wordt er in de rest van mei en begin juni meer concurrentie verwacht. De binnenlandse aanvoer blijft toenemen, hetgeen ook van de concurrentie verwacht wordt. Er gaat dus een moeilijker periode aanbreken voor het tot stand komen van goede prijzen. Komkommerseizoen draait goed Na een wat rommelige week voor de han del, te weten de le week van mei. heeft de markt zich weer hersteld. Dit komt in de prijzen duidelijk tot uitdrukking. Eind vorige week kwamen er voor de sorterin gen van 41 tot en met 76 gemiddelde prijzen tot stand van 48 tot 79 cent per stuk. Na de Pinksteren zal de aanvoer een verdere groei te zien geven, dit zal tot gevolg hebben dat de prijzen wat lager uit zullen vallen. Tomatenprijs Vlak voor Pinksteren daalde de tomaten prijs met 3 kwartjes per kilo. Voor de A-I-tomaten kwam er daardoor een kilop rijs van 2,32 tot stand. De prijs steekt echter nog wel gunstig af bij die van vorig Voor de rode paprika's ontstond er vorige week een stabilisatie in de prijsvorming. De gemiddelde prijs lag tussen de 4,- en 4,20 per kilo. De aanvoer was terugge zakt en ligt nu nagenoeg op hetzelfde niveau als vorig jaar. De groene sorterin gen maakten een sterk prijsverval door, de gemiddelde pnjs voor de sortering 65/75 daalde van 3,85 naar 2,45 en voor de sortering 75/85 van 3,77 naar 2,37 Hierdoor kwam de prijs 4 dubbeltjes onder die van vorig seizoen terecht. Het is vooral Italië, die roet in het eten strooit. Dit land exporteerd nl. aanzienlijk meer naar West- Duitsland als vorig jaar. Het ziet er niet direkt naar uit dat er verbetering in de situatie ontstaat Over vrijwel de hele linie vertonen de cijfers vergeleken bij die in dezelfde week yan het vorig jaar een min-punt, zowel de aanvoer als de prijzen aan de CCWS. De kleine voorsprong die genoteerd kon worden over de eerste drie maanden van het jaar werd in de maand april vrijwel geheel teniet gedaan. Die voorsprong was in hoofdzaak opgebouwd door de ruime aanvoer van potplanten. De afgelopen week gaf evenwel op dat punt weinig perspectief te zien zodat als totaal een aanzienlijk lager omzetbedrag over de af gelopen week genoteerd moet worden dan vorig jaar. Dat geldt eveneens voor de totaal Deze bedroeg 35.751.657 bos of stuks met een opbrengst van 11.170.098,04 tegen de 41.321.203 bos of stuks voor 19.295.142,76 vorig jaar. Een aanzienlijk verschil dus. Deze kwam in hoofdzaak neer op de snij bloemen namelijk 33.590.997 bos of stuks voor 9.379.315,68 tegen 39.433.945 bos of stuks voor 17.702,33,13 vorig jaar. Dat zit dus dicht tegen de helft. Ook de handel in buitenlandse bloemen was beperkter namelijk 49.963 bos of stuks voor 37.759,00 tegen 162.278 voor 88.373,99 vorig jaar. Het waren de potplanten die een wat gunstiger beeld gaven met een aanvoer van 738.362 en opbrengst van 1.377.461 tegen vorig jaar 731.190 voor 1.313.604,04 vorig jaar, een minder sterke inzinking dus. De perkplanten hadden ook een gun stige invloed op het omzetcijfer, nu f 372.487,85 vorig jaar 190.831,60. Toch was het aanbod van snijbloemen iets ver ruimd tegenover voorgaande week. De in vloed van Moederdag zal niet zo gunstig zijn nu deze gelijk met Pinksteren valt. Het veilingbeeld begint wel wat te wijzigen nu tulpen en narcissen plaats gaan maken voor anjers, freesia en dergelijke. De han del doet het voorzichtig aan vooral vanwe ge onzekerheden in de vakantietijd. Er zijn nogal verschillen te noteren in de aanvoe ren. Zo waren er bijna een miljoen Ameri kaanse anjers minder dan in dezelfde week van het vorig jaar, nu ruim 1 1/2 miljoen. Maar van de trosanjers kwam met nog geen 1 1/2 miljoen bijna de helft min der. Datzelfde was het geval met het snij- groen. Ook van jaarrond troschrysanten, freesia. irissen en lelietakken was de aanvoer aan zienlijk minder dan vorig jaar. Ondanks het minder aanbod, waren de prijzen niet beter. Gemiddelde prijzen zijn: Amerikaanse an jers 34 (vorig jaar 45) trosanjers 35(36) anthurium 1,73 (1,92), snijgroen 20 (23) jaarrond troschrysanten 40 (71) idem ge plozen 61 (89) freesia 17 (27) gerbera 28 (61) gladiolen 62 (58) irissen 13 (27) leliekel ken 41 (62) lelietak 38 (51) grote cymbidium 83 (1,01) idem klein 28 (49) grote rozen 40 '57) idem klein 27 (40) sonia 38 (53) belinda 26 (36) red carnette 23 (37) tulpen 9 (16). Men ziet het dus, een allerminst opwek kend beeld. Zoals trouwens het beeld over de hele maand april wel te wensen overliet. De bloemenomzet over die maand beliep aan de CCWS 35.370.453,39 tegen f 47.340.368,08 in dezelfde maand van het vorig. een vermindering dus met f 11.969.914,69 of ruim 25 procent. In de potplanten zat echt iets gunstiger zij het onvoldoende om die achterstand in te lopen, namelijk 5.433.519,95 tegen vorig jaar 4.456.597,10. Vorig jaar een hogere omzet potplanten van 976.922,85 of bijna 23 procent. Maar sinds 1 januari van dit jaar geeft het totaal omzetcijfer toch geen gunstig beeld namelijk van 168.896.104,54 tegen de eer ste vier maanden van dit jaar f 162.016.916,39 vorig jaar. meer 6.879.098,15 of ruim 4 procent hetgeen te weinig kan worden genoemd om de geste gen bedrijfskosten op te vangen. avenzande Enig in Eu- is de wijze waarop aan ig „Westland-Zuid" in 's- enzande. radijs machi- ïn puntzakjes met een id van ca. 125 gram. t verpakt. Twee en der- linders betelen ongeveer ig hektare met radijs, aal om ze op deze attrac- wijze te laten verpak ken. De radijs wordt machi naal geoogst en naar een hal in de veiling gebracht waarin twee grote machines staan om ze te verwerken. In 1977 werd met één machine ge start. dit jaar kwam er een tweede bij. Beide machines vullen samen zo'n vijftig- dui zend zakjes per dag met de gespoelde, en op kwaliteit en grootte gesorteerde radijs. De maximale vulcapaciteit van de machines ligt hoger zodat een uitbreiding van de teelt kan worden opgevangen. Van begin april tot eind november wordt er „gedraaid" en van de op deze wijze verpakte ra dijs wordt zeven en tachtig procent geëxporteerd. Limmen De Hortus Bulbo rum in Limmen is een vol strekt uniek museum-van- oudheden op bloembollenge- bied. Honderden tulpen die al tientallen jaren (en soms nog veel langer) uit de culturen zijn verdwenen, kan men daar zien groeien en bloeien. Lac van Rijn (1620) heft er de rode-wit-gerande bokalen ten hemel; daar staat een reeks Due van Toltulpen in vele kleuren en een eeuw geleden waren dat de massasoorten; daarnaast zet de fraaie laat- bloeiende Zomerschoon, die in de zeventiende eeuw een der favoriete rassen was, zichzelf te pronk. Honderden anderen wedijveren in Limmen in geur en fleur. Stuk voor stuk tulpen die men nergens ter wereld nog kan vinden. En dat ze er nog zijn is allemaal te danken aan de heer P Boschman, des tijds onderwijzer in Limmen. Gouden jaren In de jaren twintig van deze eeuw beleefde het bollenvak een gouden periode. De bollen waren zeer duur en de kwe kers bleken dan ook snel be reid tot aankoop van nieuwe tulpen over te gaan. Want in die jaren kon je het niet fout doen in de bollensektor. De vraag naar oude soorten liep steeds meer terug en die ging men steeds minder telen. Men raapte de partijen af en gooi de het fijne plantgoed weg. Het assortiment oude tulpen verdween als sneeuw voor de zon. En om te voorkomen dat ze helemaal van het toneel zouden verdwijnen besloot de heer Boschman van elke soort een tiental bollen op te plan ten in de tuin bij het school meestershuis. Halve eeuw Van enkele tientallen soorten werden het er honderd en na verloop van tijd zelfs vierhon derd. Voor- en achtertuin ston den vol en nog was er gebrek aan plaatsruimte. Boschman's vriend, de heer Klaas Blokker, succesvol bloembollenkweker en -exporteur, redde hem uit de nood. Hij bood hem op zijn kwekerij in Limmen een per ceel aan waar de oude tulpen een plaats konden vinden. Dat was in 1928 en dat was dus ook het geboortejaar van de Hortus Bulborum. Dit jaar be staat deze hortus dus vijftig jaar. Het bollenvak heeft vele jaren lang het belang van een derge lijke collectie oude tulpen niet ingezien. „Men beschouwde de verzameling als een brokje cu riosa waar de heren Bosch man en Blokker toevallig lief hebberij in hadden en daar mee basta. Aan die oude soor ten viel immers geen cent te verdienen en waarom zou men zich daarover dan nog druk maken? Verandering Men is er de laatste jaren wel anders over gaan denken. Want men kreeg wel vele nieu we soorten die inderdaad mooier waren, zich beter leen den voor de broei en boven dien veel sneller groeiden, maar de medaille bleek toch ook een keerzij te hebben. Men kreeg te maken met ziek ten en plagen waarmee de bol- lenkwekers van weleer nooit geconfronteerd waren. Vele van die nieuwe rassen bleken gevoelig voor zuur (fusarium), vuur (botrytis) en last but not least voor het beruchte tulpen- mozaïekvirus. Die oude rassen bleken vaak een soort inge bouwde resistentie tegen deze ziekten te hebben, al was in het verleden het optreden van vuur vooral tijdens vochtig en warm weer ook bekend. Waardering Daarom begint men in het bol lenvak nu meer waardering te krijgen voor het werk van de Hortus Bulborum en de nauw daarmee verbonden vereni ging met een heel lange naam, nl. de „Neerlandse Vereniging tot bevordering van de weten schappelijke veredeling van Siergewassen", een naam die in de praktijk al heel snel werd ingekort tot Nerersie. Ir. J. P. van Eijk, die bij het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen in Wageningen de afdeling bloembollen onder zijn hoede heeft (en als wetenschappelijk adviseur aan de Neversie is verbonden) vertelde dat tij dens het onderzoek in Wage ningen enkele frappante fei ten aan het licht zijn geko men- Onder meer dat botanische tulpen als Mad. Lefeber, Prin- ceps en Purissima niet of nau welijks door mozaïkvirus wor den aangetast. Verder bleken tulpen als Odessa, Oriental Beauty. Verdi. Zampa en op nieuw Mad. Lefeber en Prin- ceps een zeer hoge graad van resistentie tegen het zuur te hebben. Goede ouder» Voor de veredeling zijn dat dus goede vaders of moeders. Voor het verkrijgen van zuur- resistente nakomeüngen is het meestal voldoende als één der De oprichter van de Hortus bulborum de heer P Boschman (links) bekijkt oude dubbele vroege tulpen met de heer H. Q. Varekamp, medewerker van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen te Wageningen. ouders resistent is. In de na bije toekomst zullen dan ook steeds meer oude cultivars in Wageningen worden getoetst op hun resistentie tegen virus en zuur om zodoende gunstige oudercombinaties te kunnen vinden die op ruime schaal in de praktijk toegepast kunnen worden. Vroege broei Als een tulp vroeg in bloei kan worden getrokken, verhoogt dat de handelswaarde niet on aanzienlijk. Als we nagaan welke rassen er voor de bloei voor Kerstmis geschikt zijn, dan blijkt maar al te vaak dat in het verleden „oudjes" als Due van tol en Due de Berlin als kruisingsouders een be langrijke bijdrage hebben ge leverd. Door bij het verede- lingswerk gebruik te maken van deze rassen kreeg men tevens een aanzienlijke ver korting van de forceerperiode in de kas. Enkel en alleen omdat enkele liefhebbers in hart en nieren als Piet Boschman en Klaas Blokker de Hortus Bulborum ondanks het hoongelach in stand hebben weten te houden kan men nu voor de verede ling terugvallen op die oude rassen Er komt dan eindelijk een bee tje waardering. Het werd na vijftig jaar wel eens tijd ook'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11