Toerist vaart door open riool totdat Gent met schone Leie begint TOURage - enTOURage- enTOURage VAN A TOT Z weinig landen zijn die toeristisch zo tot de (reële) spreken als „La douce France", het land met zijn steden, volgestouwd vaak met scheppingen van van vele eeuwen her, zijn schilderachtige, die achteloos lijken te zijn neergeprikt in zeer gevarieerde, van een ongeëvenaarde schoonheid landschap, het land ook met zijn uitgestrekte zijn rotsachtige berglandschappen en zijn oker- stranden. Wië zo'n „eindeloos" land induikt zonder ~oed geïnformeerd te zijn, loopt de kans iets te missen. te hoeven volstaan met „er geweest te zijn", is een leidsman onontbeerlijk. Zo'n gids van formaat is het Autoboek van Frankrijk van Lannoo; een auto-at- uit 45 gekleurde deelkaarten die geheel Fran- weergeven, gevolgd door 256 pagina's toeristische infor- van (A(bbeville) tot Z(ona) en daarna nog allerlei wetenswaardigheden over Franse culinaire heerlijk verkeersborden, een trefwoordenregister en een duide- afstandstabel. Een overzichtskaart op de binnenzijde van maakt het mogelijk om, uitgaande van het reisdoel, deelkaarten voor het uitstippelen van de reisroute te slaan en achter de toeristische attracties te komen men op de reisroute kan genieten. Meer dan 3.500 en plaatsen worden beschreven en ruim 500 kleuropna- sieren de tekst. Bovendien zijn nog eens 50.000 verwijzin- naar toeristische of uit andere hoofde belangwekkende in het boek opgenomen. Evenmin ontbreken ontspan en kampeercentra. Een boek kortom, even •iiec.u als het Franse landschap zelf. Olbboek Frankrijk, uitg. Lannoo, Tïelt en Amsterdam. Prijs iGISCH PALINGOPROER ht u tijdens de pinksterdagen met uw tijd geen raad weten daarbij ook nog beschikken over een onbedwingbare ^jst dan heeft Mariekerke voor u een smakelijk alternatief, minidorp aan de Schelde gedenkt dit jaar zijn 750-jarig aan als „Stadt Poorte ende Vrijheid van Sinte Marie" en dit feit onder meer met een Palingfestival tijdens de |ende Pinksterdagen. Mariekerke, vanouds het palingcen- i van België, vergast zijn vrienden tijdens beide dagen en feesttent op het marktplein op de onvervalste paling et groen op zijn Mariekerks, een geduchte culinaire hap. ivoor men 195 frankskes, zijnde krap 14 gulden, in het Istje van èèn der pronte diensters dient te deponeren. Voor Snen, die na deze vette maaltijd wat calorieën kwijt willen jn, is er 's avonds vanaf negen uur een boerse dansavond alles d'r op en d'r aan. (en dat is in Vlaanderen een p, zoals de ingewijden bekend zal zijn). St het gastronomisch gedeelte zijn er ook nog twee Ponstellingen in het parochiehuis aan de Omgangsstraat De onderwerpen zijn! Riet en vlechtwerk, gemaakt in I-Brabant en Kunstwerken van passiespelers. Daar kan I terecht tussen tien uur 's morgens en acht uur 's avonds, rts kan men een bezoek brengen aan de Scheldemolens, [delingen maken langs de oevers van de Schelde, in de i worden genomen door de veerman van de Flandriaboot Zwaaien en zwieren op de traditionele Sint Job-kermis, bereikt Mariekerke via de E3 Antwerpen-Gent tot de afrit ise, vandaar de rijksweg Temse-Breendonk volgen tot de nciafabriek te Bornem, vandaar rechtsaf door Bornem ting Sint Amands. IAUSS WALST DOOR WENEN muzikale hoofdstad van Oostenrijk Wenen heeft vanaf 5 nu ook zijn Johann Strauss-museum aan de Praterstrase Deze vier-kamerwoning, waarin de walsenkoning het Ide volkslied van de jodelaars „An der schonen blauen Bu" componeerde, is volledig gerestaureerd en herbergt Inder ahdere de vleugel, de vioolvitrine en het harmonium, cererop Strauss meestal componeerde. Helaas ontbreekt de 'ind' van de meester D'e is in 1945 gestolen. In vitrines zijn ^''oBken, programma's, muziekbladen en andere herinnerin- )Ver,aan Strauss geëxposeerd. En [)F EENS DARREN BIJ DE HONINGBIJ - 3 september kan men in de documentatieafdeling van tx>tanische tuin Jochum Hof in Steyl in Limburg de tonstelling „bijen en bloemen" bezichtigen. De tuin is olijks geopend van tien tot zes uur. De expositie geeft ïht in het boeiende leven van de bijen, die onbetwist >ren tot de nuttigste exemplaren van de meer dan 75.000 densoorten, die in het dierenrijk leven. Tijdens deze "instelling kan men echte bijehoning, honingdrank en maakte waskaarsen kopen. Ook zullen er regelmatig films worden vertoond en is er in de filmzaal een imentaire te zien. TOÜRage- enTOURage - enTOURage e nT OU Rage-enTOURage-enTOURage I EN KAASREIZEN Als u vast wat nuttige ideetjes wilt opdoen voor de onvermijde lijke kaas- en wijnfuifjes, die u in de grijze wintermaanden van 1978/79 zult gaan organiseren om dreigende depressies de baas te blijven, kunt u wellicht deelnemen aan èèn van de negen „Zwitserse wijn en kaas-avonturen", die tot oktobër georganiseerd worden door Welcome Swisse Tours. 7 Avenue Benjamin Constant. 1003 Lausanne Zwitserland, telefoon 021 20 68 21. Voor 695 Zwitserse franken (vergis u niet in de waarde, want deze munteenheid is nu zo hard geworden, dat je er zelfs een Zwitserse kaaskop met spelend gemék mee naar het canvas kunt sturen) mag u zich tijdens een culinaire trektocht het ongans eten en drinken aan de beste Zwitserse wijnen en kazen. Voor de deelnemers, die daarna nog plaats hebben in hun maagput. zijn er elf wijn- en kaasproeverijen in de diverse centra, die bezocht worden. De data van vertrek zijn 11 juni, 2 en 23 juli, 6 en 27 augustus. 10 en 24 september en 8 oktober, telkens vanuit Lausanne. STUBAITAL BARST VAN KINDERVRIENDEN „Kom met uw kinderen naar het Stubaital" roepen de toeristi sche baasjes van het Tiroolse dorp Telfes. En mocht u onverhoopt dit jaar gevolg geven aan hun uitnodiging, dan heeft u in elk geval tijdens uw vakantie in dit bergdorp tep zuiden van Innsbruck geen omkijken meer naar uw kroost. Die taak wordt namelijk vlijtig overgenomen door twee deer nen, die van alles organiseren om het spook der verveling ver van het bed van uw robbedoezen te houden. Er worden wandelingen gemaakt, er wordt op pony's gereden, bij bergri vieren worden waterspelen georganiseerd, dieren worden opgezocht in hun stallen, er is een „kinderjause" en er wordt een rit gemaakt met de Stubaitalbahn. Ook is er een kamp vuur, waarbij de gebraden worsten van gemeentewege recht in de monden van de deelnemers verdwijnen. Op het program ma staan voorts nog cursussen in bloemschikken, zwemmen, schilderen, tekenen en knutselen. De restaurants in het dorp bieden deze zomer in stijl speciale goedkope kindermenues aan. Als u er meer van wilt weten: Het Oostenrijks Verkeersbu reau in Amsterdam. Singel 464, telefoon 020—255933. beschikt ook al over een kindervriend, die van de hoed en de rand weet. JODELEND DE BOER OP In het Tiroolse dorp Solden, zeer fotogeniek gelegen in het Innerötztal, wordt in de komende zomer een „landacademie" gehouden, waarbij men kennis kan maken met het onvervalst^ plattelandsleven in Oostenrijk. In boerderijen wordt men ingewijd in de geheimen van de kaasbereiding en de TiroolsS keuken. Ook kan men in een spoedcursus het tongstrelende dialect van Tirol leren. Op het cursusprogramma iedereen slaagt, dus geen nood staan voorts wandelingen met uitleg over flora en fauna van het Oostenrijkse berggebied. Als u deze vrijetijds-exercities net even te overdreven vindl kunt u ook nog terecht in èèn van de 2000 vakantieboerderijen in het lieflijke Salzurgerland. De WV van deze provincie heeft alle accommodaties overzichtelijk gebundeld in een brochure, die op aanvraag gratis verkrijgbaar is bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam. Singel 464. telefoon 020255933. Naast adres en ligging van de boerderij, dp afstanden naar trein, bus en restaurants wordt ook vermeld, hoeveel dieren er op de boerderij zijn en hoe de kamera er uit zien. De prijzen van deze boerderijvakanties zijn bijna; vooroorlogs. In Seekirchen im Flachgau betaalt men bijvoor beeld voor logies en ontbijt slechts een tientje. Als u trek krijgt:, de brochure heet „Urlaub auf den Bauemhof INFORMATIE JEUGDHERBERGEN Nederland telt ruim 50 jeugdherbergen, die compleet met kaart, vermeld worden in een mini-gids van de NJHC. Profes-, sor Tulpstraat 2—6 in Amsterdam, telefoon 020—226045 Bif dit adres kan men zich ook opgeven als lid van de NJHO (lidmaatschapsprijs 15 gulden, inschrijfgeld 2.50) waarmee men toegang krijgt tot alle jeugdherbergen in binnen- en buitenland. Wat het eigen land betreft: de NJHC biedt vele mogelijkheden voor avontuurlijke vakanties: parachutesprin gen. paardrijden, windsurfen en zeilen. Voor 812-jarigen zijn er pony- en huifkarweken in Eist. NJHC-leden profiteren automatisch van goedkope reizen per boot. trein, bus en vliegtuig. VOOR EEN PRIK PENDELEN NAAR BRITTEN Tot 27 juni kan men dagelijks met uitzondering van dp zaterdagen en de 28e mei voor 44 gulden per persoon een bliksemcruise maken naar Engeland. Bij de prijs zijn inbe-grepen: retourbiljet voor de Viking III van Rederij Town- send Thoresen en busvervoer naar Ipswich en terug. De boot vertrekt vanuit Europoort om 23.59 uur en komt de volgende dag om zeven uur aan in de haven van Felixstowe. De terugtocht begint om half drie 's middags en de aankomst in Europoort is diezelfde avond om tien uur Kinderen kunnen meereizen tegen gereduceerd tarief. Tevens kan men gebruik maken van een busdienst, die- onderhouden wordt tussen Rotterdam Centraal Station en Europoort. Deze service kost '7 gulden per persoon. Aan boord van de Viking vindt men een restaurant, cafetaria's' bars. belastingvrije winkels, een wisselbank en souvenirswinkels. Desgewenst kan men tegen bijbetaling een hut huren. HUUR EEN HOND IN GROENLAND De enige weg op het grootste eiland van de wereld Groenlancf is slechts 50 kilometer lang en loopt langs de Sondre Stromfjord naar niks. Wil je dan ook vooruitkomen in deze witte oneindigheid zul je gebruik moeten maken van helicop-' ters of schepen. Of van een koppel poolhonden, dat dit jaar door de luchtvaartmaatschappij SAS aan trendsetters wordt verhuurd voor 135 gulden per dag. Voor dat bedrag krijgt men een aantal hijgende huskies, een slede en een bestuur-, der. Daarmee kan men dan gedurende 3 1/2 dag (reken maar, uit. wat dat kost) een tocht van 200 kilometer maken langs de kust naar Holsteinsborg. Tent. voedsel en drinkwaren zijn overigens ook bij de prijs inbegrepen. Dat is toch maar weef mooi méegenomen. Het hondenspoor loopt over meren, fjorden en lage bergen en voert onafgebroken door een ongerept natuurgebied. Mij dunkt dat dit een absolute must is voor waardevaste globetrotters, die voor de vorandering eens hun diepgevroren uil willen knappen in een drie-sterren tent. De SAS, Leidsestraat 95 in Amsterdam, telefoon 020—235851 verstrekt u alle inlichtingen over dit hondse uitje. Daar kunt u dan ook gelijk uw retourtje naar Groenland kopen Want dat is weer niet bij de prijs inbegrepen. Ja. bello is gek. enTOURage - enTOURage - enTOURage Ja, we gaan weer onder een brug door Vlugzout bij de hand. neus dicht en niet adem halen Rioolwachter Luc de Waele: geld stinkt niet. Om die reden gaan toeristen nu al bij hem de boot in. De gastvriendelijke stad Gent, die ik u op nieuw en van harte aan beveel voor een smake lijk weekend tegen zeer betaalbare prijzen blijft met grote voort varendheid aan de E8 timmeren. Nog niet zo lang geleden gingen Ne derlanders bij hun ver kenningstochten door België bij voorkeur met een grote boog om deze grijze vaderstad van Karei de Vijfde heen, omdat ze in de veron derstelling leefden, dat Gent hen toch niks bij zonders te bieden had. En burgemeester en schepenen van deze stad deden op hun beurt geen enkele moeite om gasten binnen hun gren zen te lokken en leken te berusten in het nood lot, dat Gent voor eeu wig in de toeristische slagschaduw zou moe ten leven van Brugge, de Vlaamse parel van versteend kant. Doch zie, op een gege ven moment schrok Gent toch wakker en prompt begon het stads bestuur te lonken naar recreanten, die op zoek waren naar een jofel weekend-arrangement. Opeens realiseerde men zich ook, dat Gent een hoop te bieden heeft: eeuwen historie met na me, geconserveerd in machtige monumenten. Een Sint Baafskathe- draal bijvoorbeeld met het wereldberoemde drieluik van de door God gekuste schilder Eyck „Het Lam Gods". En het stoere Belfort, de machtige klok van Roe land en het stadhuis, waar eens de pacificatie van Gent is getekend. „Waarom nog langer ge draald?" juichten de be- stuurderen, „er is werk aan de winkel. De oogst kan beginnen". Die mobilisatie van krachten resulteerde eind 1977 in een week end-aanbieding, die de concurrentie met andere Belgische steden glans rijk aan kon. De enthou siaste reacties van de honderden avonturiers, Vanaf het - helaas deerlijk vervuilde water, zie je pas, hoeveel waardevolle schatten Gent in zijn stadskern conserveert. Het gezicht op de oude Vleeshallen is vanuit een boot bijvoorbeeld oneindig veel fraaier dan van de andere kant. die voor de broodnodige variatie afhaakten in Gent bewijzen dat onomstotelijk. Daaruit bleek ook dat de stad alles mee heeft voor een vorstelijk uitje tussen door. Men bleek met na me te hebben genoten van de typisch zuidelij ke sfeer, die in het sto koude centrum van Gent hangt, van de troo strijke drinklokalen, die warmer en gastvrijer zijn dan de tapperijen in de noordelijke Neder landen; men bleek ook eindelijk weer eens vooroorlogs te hebben gegeten tegen redelijke prijzen, men had de kunstschatten in de mu sea bewonderd en ver bijsterd rondgedoold op één van de tientallen markten. Het leek er dus op, dat Gent op zijn 'lauweren kon gaan rusten en al leen nog de rente be hoefde te innen van zijn eeuwenoud stedelijk ka pitaal. Maar dat vonden de overheden toch geen hechte basis om op voort te bouwen. Er moest meer leven in de brouwerij komen, oor deelden ze, Gent had be hoefte aan meer attrac ties. En wat werd het? Waar achtig: Rondvaarten op de Leien van Gent on der patronage van de fijnzinnig bebaarde Luc De Waele, die voor dat doel met zijn boot uit Brugge was gehaald. Hij kreeg een ligplaats toe gewezen bij de Gras- brug en start vanuit de ze strategische toeristen fuik nu elke dag met zijn even ingevochten sight-seeing langs Koornlei, Predikheren- brug, Graslei, Vishalle en Vleeshalle, Kraanlei, de Lieve, het Graven steen, de Augustijnen- kaai, de Sint Antonius- kaai, de Bachten Waele, het Rabot en vandaar weer terug langs Lieve- kaai naar de Grasbrug. Op die manier ziet de bezoeker in een tijdsbe stek van amper een half uur alle monumenten en schilderachtige hoekjes, die Gent rijk is. En dat voor 65 franken, inclu sief de enthousiaste uit leg van De Waele, die door een scheepstoeter zijn onthullingen ver strekt in het Neder lands, Frans, Engels en Duits. Dat is geen geld, zeg nu zelf. Temeer, omdat bij die prijs ook is inbegre pen een rechtstreekse confrontatie met de on vervalste en onbeschrij felijke moerasdampen, die uit de rottende inge wanden van de Gentse Leien opstijgen. De stad zit namelijk al vele ja ren in zijn bakstenen maagput met een aantal afgesloten waterwegen, die in een tartend kwa de reuk staan bij sterve lingen met een normaal functionerende neus. Je hoeft echt niet over het neusje van de zalm te beschikken om het on vergelijkelijk parfum te kunnen lokaliseren, dat op windstille dagen op stijgt uit de Leie en de Lieve, die in weerwil van hun poëtische na men alle eigenschappen blijken te bezitten van een open riool. De Waele doet tijdens de tocht overigens hard nekkig alsof zijn neus bloedt en blijft blijmoe dig de schilderachtige doorkijkjes aanprijzen, terwijl zijn passagiers amechtig kapseizen in de broeierige luchten. En de dame, die in haar tasje een flesje eau de cologne heeft gevonden wordt als Florence Nightingale besprongen. Haar zakdoekje gaat voortdurend rond als een welriekende reli- „Blijft dat zo?", infor meer je toch maar even, als je weer wankelend op de Graslei staat, „is dit wellicht een extra at tractie van de gastvrien- delijke stad Gent?". De Waele schudt zijn apos telkop, onthult dat men druk doende is om met een schone Leie te be ginnen. „In Brugge stonk het water vijf jaar geleden ook als de hel", herinnert hij zich uit ei gen ervaring, „en daar is nu ook geen vuiltje meer aan de lucht. Bin nen een jaar of twee ruik je ook hier niks meer. Tot zolang zal ik tijdens mijn rondvaar ten mededelen, dat men het voorrecht heeft om de twintigste eeuw op te snuiven." „Had ie dan toch mis schien niet even kunnen wachten, totdat de wa terzuiveraars hun werk hadden voltooid? Het is maar een vraagje hoor". De Waele meent van niet. Hij weet, dat er meer kapers op de kade- hoofden loeren op de vette kluif van de rond vaarten. En daarom heeft hij het onzekere voor het nog meer onze kere gekozen. Hij wist, wat er in Brugge ver diend werd met de boot tochten. En toen hij daar eenmaal lucht van had gekregen wilde hij niet langer wachten. Begrijpelijk, want in te genstelling tot de Gentse Leien stinkt geld im mers niet. Dat de deelnemers aan de rondvaarten door Gent tot nadere order de dampen in hebben, is zijn zaak niet.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17