Bezuiniging kan niet langer meer wachten Beatrix en Claus met vuurwerk bestookt Vliegtuigkaap ten einde na bestorming in Willemstad ii verteerbaar oord over mdbouwprijzen NIEUWE OPROEP PREMIER VAN AGT Parker op weg naar nationale titel Ifcid&e 0ou^atit Vrijdag 12 mei 1978,68e jaargang no. 21IMO DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg iterrties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 41,75; Jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Pacha de bullebak „Pacha de bullebak", speelfilm uit 1968 met Jean Gabin op Ned. II om 20.07 uur. Om 22.20 uur laatste „Haagsche kringen" met minister Beelaerts van Blokland. Veel bewolking" Veel bewolking en plaatselijk wat regen. Matige tot vrij krachtige wind ruimend van zuid naar west. Maximum temp. omstreeks 15 graden. Morgen zon: 5.51 Scheveningen hoogwater: 7.36- 20.01 Maan: 11.03-1.34 Laag water: 3.25-15.41 Verdacht voorwerp in Congresgebouw bij Israëlviering (van de demonstranten die prinses |ix en prins Claus bij het betreden et Congresgebouw met vuurwerk Jen bestookt wordt hier geboeid weg- erd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie vreest een echte bom in handen te hebben met de vondst van een metalen trommel in het complex van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag, waar gisteravond een massale viering van het dertigjarig bestaan van de staat Israël werd gehouden. Het pakketje werd na een anonieme tip gevonden in een van de toiletten van de bioscoop Studio 2000 en door de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) onschadelijk ge maakt. Vandaag zal het pakje aan een nader onderzoek worden onderworpen. Een ander in cident vormde gisteravond het bestoken met vuurwerk van prinses Beatrix en prins Claus bij het betreden van het Congresgebouw door zeven anti-Israël demonstranten. Het zevental is door de politie aangehouden en vannacht heengezonden met een proces-verbaal wegens het ongeoorloofd afsteken van vuur werk. Zij maakten deel uit van een groep van 25 betogers, die bij de aanvang van de viering een spontane demonstratie hielden, waarvoor de politie ter plekke vergunning verleende. Onder de circa 2500 bezoekers van de manifes tatie waren premier Van Agt, de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Pais (On derwijs), de Israëlische ambassadeur Shlomo Argov en burgemeester F. Schols van Den Haag. Een kwartier na aankomst van het kroonprinse lijk paar kwam bij het congrescentrum de ano nieme melding binnen. Na de vondst werd de trommel, die bestond uit een metalen cylinder, enkele mechanismen en aangesloten bedradin gen, op het parkeerterrein voor het complex ingedekt door strobalen. De directe omgeving en de Eisenhowerlaan werden door de politie afgezet. Nadat de EOD, die zeer snel ter plekke was, de vermoedelijke bom onschadelijk had gemaakt, is het pakketje omstreeks middernacht meegenomen naar het hoofdbureau van politie. De vermoedelijke bom, die in een van de toiletten van de bisocoop Studio 2000 van het Congresgebouw werd aangetroffen, werd op het parkeerterrein door strobalen ingedekt en later door de Explosieve Opruimingsdienst onschadelijk gemaakt. Naar de echtheid van de bom wordt nog een onderzoek ingesteld. I HAAG/BRUSSEL Voorzitter drs. J. Schout- ran het Landbouwschap en de KNBTB noemt rerhoging van de EG-landbouwprijzen met ge leld 2,25 procent voor Nederland onverteer- Het is nog niet de helft van de vijf procent de Nederlandse land- en tuinbouw heeft ge- |gd. Ook is hij er niet van overtuigd dat de loging voor Nederland in de praktijk neerkomt procent, zoals minister Van der Stee vannacht iet eind van het debat in Brussel meedeelde, heer Schouten was overigens vol lof over ister Van der Stee en diens harde standpunt jns het prijzendebat. melk wordt de prijsverhoging in totaal drie procent: „ver r de maat", aldus de Landbouwschapsvoorzitter, ondanks ^rugwerkende kracht van de verhoging tot 1 mei. Dit (ent dat de verhoging toch een maand te laat ingaat, minister Van der Stee noemde het prijzenpakket vannacht (vreugdeloos geheel", dat „een stuk malaise" in de Europese lenschap weerspiegelt. Wel wees hij op extra voorstellen die uropese landbouwcommissaris Gundelach voor Nederland elgie zal indienen, die enkele tientallen miljoenen guldens i opleveren. In het akkoord is de schoolmelkregeling ver- 1 tot kaas, magere melk en karnemelk. Ook zal weer boter een speciale prijs ter beschikking komen. Er komt nog bodemprijs voor wijn, die de Franse wijn moet beschermen ■I goedkope wijn uit Italië. levensmiddelenpakket in Nederland zal door de verhoogde en ongeveer 0,3 procent duurder worden, hetgeen een verho- van de kosten van levensonderhoud van 0,1 procent zal Premier Van Agt AMSTERDAM Minister-presi dent Mr. A. van Agt heeft de vak beweging, zonder haar naam in dit verband te noemen, gisteren op het hart gebonden haar bereidheid om mee te werkeh aan bezuini gingsmaatregelenen en loonbeper- king niet te laten afhangen van maatschappijvernieuwingen. „Ik zie maatschappelijke veranderin gen en de bereidheid om de overle vingskansen van het bedrijfsleven te verbeteren als twee, geheel zelf standige zaken, die onafhankelijk van elkaar bij voortduring onze aandacht hebben. Als wij de posi tie van de ondernemingsraden wil len versterken dan doen we dat omdat onze visie op de mens in de onderneming die versterking gebiedt. Als we de werknemers meer willen laten delen in de ver- mogensgroei van de onderneming, dan doen we dat omdat we de ondernemingzien als samenwerk ingsverband, als een instelling die er bovenal moet zijn voor het wel zijn van de mensen." Sprekende op de jaarvergadering van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zei de premier: „Ik wil zelfs zover gaan dat ik verantwoorde, werkbare maat schappelijke vernieuwingen van een zodanig hogere orde vind, dat ik het volstrekt onverantwoord zou achten het tempo van de doorvoe ring daarvan af te laten hangen van twee procent meer of minder loonverbetering, of twee procent meer of minder economische groei." Mr. Van Agt zei in zijn rede, dat de overheid in beginsel slechts die bedrijven steunt die overlevings kansen hebben als de economie zich herstelt. Dat betekent ook weer niet, dat alles maar moet verdwijnen wat zich in de concur rentie niet kan handhaven. Als het welzijn van de burgers duurzaam in gevaar dreigt te komen, heeft de overheid de plicht onmisbare voor zieningen in stand te houden. "Maar in het algemeen gesproken zal ik het een gevaarlijke ontwikke ling vinden wanneer de overheid veel verder de weg op zou gaan van bevoogding van de burgers, wat zij wel en niet aangeboden zullen krijgen. Wat men ook op de ondernemingsgewijze productie en het marktmechanisme kan afdin gen. nimmer is een werkbaar en aanvaardbaar alternatief aangebo den. Mr. Van Agt wees er verder op dat er haast geboden is met de bezuini gingsoperatie. „Stellen wij de koerscorrecties nog veel langer uit dan zullen we in de loop van de jaren in 1980 een situatie bereiken waarin met grote schokken de wal het schip zal keren. Soberheid bij de overheid en voor al algemene terughoudendheid in de inkomensontwikkeling is nood zakelijk om de werkgelegenheid in stand te houden en uit te breiden. Daarom toonde de premier zich er erg gelukkig over dat de vakbewe ging blijkens haar streven naar het afsluiten van arbeidsplaatsenover eenkomsten de onderneming niet primair meer ziet als een instituut dat via het hogere loon voor iede reen ieder jaar maar weer voor meer welvaart moet zorgen, maar dat het er nu veel meer om gaat de onderneming te zien als drager van werkgelegenheid. eer actie bij Endegeest srkgroep Endegeest van de broep „Pet met de Z(wakzin- ?7<??.- fzorg)-' heeft vanmorgen op- 205.-h actie gevoerd aan de poort iprijs I het gemeentelijk psychia- ziekenhuis van Leiden. In het kader van de landelijke dag van de verpleging, deelden leden van de werkgroep pamfletten uit aan binenkomende werknemers van Endegeest. Op de pamfletten een aantal soms suggestieve vra gen over de werksituatie op En- degéest Zoals b.ekend wordt mo menteel een onderzoek ingesteld naar eventuele misstanden bin nen het psychiatrisch centrum. (Zie ook pag. 3) rgaret heeft Verziekte DEN (Reuter) Prinses iret van Engeland, die al l<t gaat onder de echt- iingsprocedure die zij te- Ihaar man lord Snowdon aangespannen en onder kattige pers die haar haar idschap met een veel jon- jman verwijt, heeft nu het uitzicht van een maanden- i dieet en geen alcohol, om 4 leverziekte te bestrijden, prinses verliet gisteravond pekenhuis waar zij een en tr had vernomen, bleek, f. onzeker en grimmig. In Ischap van een verpleeg- werd ze in een Rolls-Royce I huis gebracht. krant ontvangen? Bel tus- 18.00 en 19.00 uur nummer 122244 en per speciale koe- wordt de krant alsnog ge- ht. Drugshandelaar dood gevonden Amsterdam De 30-jarige Maleisiër T. C. M.die onlangs voor de Amsterdamse rechtbank aanbood de namen van een aantal grote heroïnehandelaren te noemen als hij op bescherming kon rekenen, is dood aangetroffen in zijn cel in het huis van bewaring in Den Bosch. Volgens een woordvoerder van het departement van Justitie heeft hij zich opgehangen. De Maleisiër werd vorige week vrijdag tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aandeel in een grote heroïnezaak. Zijn vier medeverdachten waren op zijn uitdrukkelijk verzoek apart berecht. T. vreesde represailles, omdat hij als enige opening van zaken had gegeven. WILLEMSTAD (AFP) Op het dr. Albert Ples- man-vlieg^eld van Willemstad op Curasao heeft de politie vannacht door een bestorming: een einde gemaakt aan een vliegtuigkaping: die zeven uur eerder was begonnen in het luchtruim van Colum bia. De kaper werd gewond en samen met een handlanger gevangen genomen. Het drama was begonnen met het overmeesteren van het toestel van de Columbiaanse maatschappij Avianca tij dens een vlucht van Santa Maria naar de hoofd stad, Bogota*. Op weg naar Aruba in de Nederlandse Antillen had de kaper de boordwerktuigkundige v^n het toestel. Hector Daio in een been geschoten. In Willemstad ruilde de kaper de passagiers om voor brandstof en oriëntatiekaarten voor de vlucht naar Cuba. Terwijl de onderhandelingen voor de brandstof gevoerd werden, renden de passagiers uit het toestel toen het door de politie werd bestormd. Zij nam de kaper gevangen na hem in het gezicht geschoten te hebben. Op Aruba hadden 24 passagiers kans gezien door een achterdeur van de Boeing-727 te ontsnappen. Hierdoor werd de kaper klaarblijkelijk gedwongen onmiddellijk te vertrekken naar Cu rasao. Oorspronkelijk hadden zich aan boord van de Boeing 113 passagiers en zes bemanningsleden bevonden. Vóór de landing op Aruba was er nog een landing in Cali in het binnenland van Columbia, waar een vrouwelijke passagier had mogen uitstappen. De namen van de kaper en zijn handlanger die op Curasao zijn aangehouden, zijn Jose Luis Castillo Perez en Gilberto Bias Hernandez, beiden 19 jaar oud. ADVERTENTIE GAAT U MORGEN EEN NIEUWE AUTO KOPEN? Het Motorhuis hoeft voor de inruilwaarde van uw huidige auto niet in een of ander boekje te kijken. Wij zijn er toch zeker van dat uw huidige auto bij ons altijd het meeste waard is. Leiden Katwijk Vondellaan 80, Ambachtsweg, 1 tel.071 -769313. tel.01718-29203. Voorschoten Alphen a.d. Rijn Leidschendam Kon. Julianalaan 46, Pr. Hendrikstraat 41, Oude Raadhuisstraat, tel.01717-2559. tel.01720-73904. tel.070-200004. Lachende gezichten: een in het gelaat gewonde Harrie Kip en bondsofficial P. Leeghwater. LEIDEN Voor 5500 zeer enthousiaste toeschouwers heeft Parker de eerste wedstrijd in de finalereeks om het landskam pioenschap gewonnen. Het Delftse Tripper Punch werd met 95—86 verslagen. Door dit resultaat heeft de Leidse ploeg goede kansen op de nationale titel. Als morgen in Delft ook de tweede ontmoeting gewonnen wordt, dan heeft Parker het huzarenstuk volbracht en mag men zich de beste van Nederland noemen. Bij een eventueel kampioenschap zal het team dinsdagavond op het Stadhuisplein worden gehuldigd. Mocht Parker zaterdag avond verliezen dan zal in Rotterdam in de Ahoyhallen een beslissingswedstrijd worden gespeeld. Deze vindt plaats op twee de pinksterdag om twee uur. Zie verder pagina 14. Warmonder verongelukt ZALTBOMMEL/WARMOND De 20-jarige J. P. van Schie uit Warmond is gistermorgen om het leven gekomen toen de bestuurder van de auto waarin hij meereed geen voorrang ver leende aan een autobus. Bij het ongeval kwam ook de 21-jarige bestuurder van de auto om het leven. Een derde inzittende werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis overge bracht. De Warmonder was met zijn beide collega's op weg naar zijn werk in het Brabant se Hedel. Capucijn ziet Moro straks heilig verklaard ROME (AFP) De generaal- overste van de orde der Min derbroeders Capucijnen in Ro me, pater Pascal Rywalski, heeft gisteren gezegd dat het hem niet zou verbazen als Aldo Moro heilig zou worden ver klaard. Pater Rywalski vergeleek de vermoorde voorzitter van de Italiaanse christen-democrati sche partij met Thomas More en andere martelaren voor het geloof „die uiteindelijk een roemloze en misdadige dood aanvaardden zoals Christus"...

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1