«Kabeltelevisie in Leiden n recordtempo ontwikkeld Een triduumdag vol zon en zonnige ,,Bijlse" invallen |E kooi krijgt voorproefje op straat [LEIDSE SPAARBANK [LEIDSE SPAARBANK Weinig publiek voor The Sidewalk Theater it wijkenplan en de gefaseerde aanleg van de kabel. Geheel linksonder de wijksgewijze start en aanleg Om k. U zal! gel J. ujaat Hen 1 ur rstr' g°EIDEN Een zestal 3mtfeuren-t.v.'s zenden op dit rki^>ment vanuit een „de- 5StepnstratiewagenM in de mStD°i de programma's uit in de Nederlandse, Belgi- he en Duitse televisie. inderen en volwassenen omsjken met belangstelling IJ jar dit vreemdsoortig "~®raattheater dat onder de hemel nabij de Suma- •traat wordt vertoond. Dl jgdlnnenkort is het voor de lerlaooibewoners en voor hen 'oor|t het Noorderkwartier zo m' [r dat het kijken naar zes S^inalen televisie ook van- nen\t de huiskamer kan ge- ^^hieden. Stadskabei Lei- In talmt niet. Want op 22 „ei wordt in het noorde lijk deel van stadswijk de jooi begonnen met de aan- g van de kabel. De bewo- irs in deze week zijn door tselit Leidse gemeentehuis ïeefia een „informatiepakket" oor i de hoogte gebracht van !adt door de Goudse firma jd" m Eyk te klaren 'karwei, 39 'tt medio 1980 in de gehele en°bd voltooid kan zijn. In ikele maanden tijd heeft 03 beheerscommissie ^Jadskabel Leiden onder }orzitterschap van wet- ene)uder M. van Aken er rgt )or gezorgd, dat alles wat ian£t de aanleg en organisa- »eluP rondom de kabel te ma- a én heeft in kannen en. fvofuiken is. Insiders nemen aatler hun petje voor af, t, Iant Leiden blijkt in ons Ednd die gemeente te zijn o. het „vlotste" te werk is B%gaan. s Ja )ven een recordtempo heeft Van Vreemdsoortig straattheater vanuit de cai demonstratiewaqen in de Sumatrastraat de neuwe arkeertarieven r..i i EIDEN Ongeveer zeshon- Positief rd parkeermeters in de j idse binnenstad worden op j t moment omgebouwd. Dit j Y "noodzakelijk om de door de -Seenteraad vastgestelde we parkeertarieven door j voeren. Aken en de zijnen de Leidse stadskabei tot ontwikkeling ge bracht. In mei werd het plan door de gemeenteraad goedge keurd en in de maand april kon Gedeputeerde Staten zon der een enkel bezwaar haar fiat aan het plan verlenen. Na deze definitieve toezegging van G.S. kon de beheerscommissie waarin de wethouder, gemeen teraadsleden, vertegenwoordi gers van de Federatie van Wo ningbouwverenigingen en een lid van het Overleg Wijkorga- nen zitting hadden, pas goed over de papieren problematiek van de kabel gaan nadenken. Tarieven (want de kabel gaat natuurlijk wel iets kosten) wer den vastgesteld en technische details werden uitvoerig be sproken. De laatste weken was dit allemaal rond en men richt te toen zijn aandacht op de wijze waarop men het hele ver haal in een voor ieder aan spreekbare vorm moest presen teren. Tt nieuwe tarief op het Stad- 'Jisplein is 0,75 per half uur elders in de binnenstad J.50 per half uur. De parkeei - tomaten op de terreinen Ga- narkt, Ir. Driessenstraat, leciliastraat en Beestenmarkt J>rden volgende week omge- Juwd. Het nieuwe tarief is op parkeerterreinen 0,75 per De Loridan studio werd aange wezen als het bureau, dat her. beste aan de. Leidse bevolking kan vertellen wat de aanleg van de kabel uiteindelijk moet gaan kosten en hoe het een en ander in technisch opzicht kan worden gerealiseerd. Het reclamebureau ontwierp hiertoe een leuk met tekenin gen verlucht boekje waar alles eens goed op een rijtje werd gezet. Er werden speciale stic kers ontworpen en het hele zaakje werd samen met aan meldingsformulieren en een machtigingskaart voor de over schrijving van het kwartaalta rief op de rekening van de gemeentelijk administrateur in een kreukvrij folie-pakket ge stopt. De bewoners in de Kooi kregen als eersten afgelopen vrijdag dit pakket in de bus bezorgd. Van de enkele hon derden informatiemappen, die het stadhuis verstuurde, wer den de volgende dag, zaterdag, de bijgevoegde aanmeldings-1 formulieren met een toestem ming tot de aanleg van de stadskabei via de post terugbe zorgd. Zo heet van de naald en zo unaniem „positief" had de beheerscommissie onder Van Aken een dergelijke reactie van de bewoners niet ver wacht. De wethouder vertelde hier gistermiddag over, dat ook bij het „huis-aan-huisbezoek" van twee speciaal aangestelde voorlichtingsambtenaren van de maar liefst 20 bewoners in de Kooi er 17 spontaan toe stemming tot de aanleg van de stadskabei gaven. Naast deze vormen voor het verstrekken van informatie zal er per wijk, als de aanleg van de kabel daar zo ver is, via een informatiewagen met monitors de nog levende misverstanden omtrent de kabel de lucht uit worden geholpen. Gisteren was door de omstanders via de mo nitors al te constateren dat de stadskabei voor een haar scherp beeld weet te zorgen. Radio Hoewel er uitzonderingen zul len zijn, mag men aannemen dat het grootste deel van Lei den van de stadskabei gebruik wil maken. Niet alleen t.v.-kij- kers zullen een riante kanalen- .keuze kunnen maken uit de vier genoemde buitenlandse zenders, maar ook voor de ra dioliefhebber betekent de ka bel een hele verbetering en een verruiming van de luistermoge lijkheden. Op de radio brengt de stadskabei tien FM-radioka- nalen ten gehore. Tarieven De tarievenlijst die voor de stadskabei geldt is op het stad huis te verkrijgen. De eventue le weigeraars buiten beschou wing gelaten zou een kwartaal abonnement voor de toestem mers op 36 gulden per maand neerkomen. Diegenen die ach teraf besluit om toch nog op de kabel aangesloten te worden moeten een aparte prijs beta len voor de verlate aansluiting, dit komt neer op 88,50 gulden. De abonnementsprijs blijft na tuurlijk ongewijzigd. Een aansluiting op de Stadska- bel Leiden is niet verplicht. Iederè Leidenaar behoudt het recht om op eigen wijze voor de ontvangst van t.v.- of ra dioprogramma's te zorgen. Hierbij valt te denken aan een binnenkamerantenne, of iets dergelijks. Wel stelt de beheers commissie voor de stadskabei het op prijs dat zij, die geen toestemming willen geven voor de aanleg van de kabel dan toch hun medewerking willen verlenen voor het aanbrengen van een contactdoos binnens huis. Dit zou voor eventuele latere bewoners of voor de hui dige bewoners, die zich alsnog hebben bedacht beter zijn, om dat er dan minder kosten door de gemeente behoeven te wor den berekend dan op een later tijdstip het geval zou zijn. „Z T 50" staat er in kruisvorm op een grote „gouden" kartonnen luidklok die aan de zol dering van de Zoeter- woudse Christus Die- naarkerk is opgehan gen, hoog boven de 215 mannen en vrouwen die daar bij elkaar zijn om het ziekentriduum te vieren. ZT50 betekent Ziekentriduum 50 jaar. Het kon gisteren, op de eerste dag, ook Zonnig Triduum genoemd wor den. De natuur spande samen met de hele or ganisatie en ook op de gezichten van zieken, invaliden een eenzame bejaarden was iets zon nigs te vinden. Een be tere entree had men zich niet kunnen wen sen. „Als dat zo drie dagen doorgaat, is de zaak al helemaal ge slaagd", meende een verzorgster, terwijl ze een wagentje vol kop pen bouillon voortduw de langs een beddenrij. Zo ging dat gisteren. Een ziektentriduum hoort een feest te zijn: een feest aan de blauwe hemel en een feest in zovele harten, zowel vóór als achter de schermen. Het is alsof het bijna vanzelf gaat op zo'n eucharistische drie daagse rond de goddelijke gastheer bij wie deze niet-ge- zonden jaarlijks op bezoek komen als feestgangers. Hele maal in deze geest ook waren de goudgele toeven aan de muren en de houten kolom men, daar opgehangen door een specialistische versierder, zoals we koster Henk van der Hoeven van de Meerburg wel mogen noemen. Zoals die man met bloemen weet om te gaan, nou, daar kunnen wei nigen aan tippen: Van der Hoeven laat het gewoonweg bloemen van de wanden rege nen. Onder deze omstandigheden ging men samen „naar de schepping kijken", het thema van de eerste triduumdag, voorgehouden door de men tor van deze gouden zieken dagen, deken Jan Schlatmann van Leiden en pastoor van de Zoeterwoudse Meerburgparo chie aan de Hoge Rijndijk. Het werd een blijde kijk op de dingen, sonoor omzongen door het Bejaardenbondkoor dat best uit de voeten kon met de nog vertrouwde tek sten en (danken van een La tijnse hoogmis. De burge meester was er weer, de heer Detmers, edelachtbaar maar ook erg gezellig babbelend met bedlegerigen en aan de stoel gekluisterden. Daar wa ren ook weer de kopjes koffie en andere warme dranken, de kadetjes en krentebollen, het langzaamaanverkeer van tri- duumgangers op weg naar „achteren" en weer terug. Wie maar even meer vrijheid van handelen en wandelen had, kon een kijkje nemen in de grote sacristie, waar een klei ne tentoonstelling was inge richt over 50 jaar Ziekentri duum: foto's, albums, krante knipsels, portretten. Alles vanaf 1928, beginnend in de Herensingelkerk die op dit expositie! je de boventoon voert. Plaatjes van witte bed den, eerwaarde en hoogeer waarde heren, bisschoppen die zegenend het triduum kwamen sterken, clubjes van dames en heren van weleer en die er nu niet meer zijn. Na het middaguur kwam daar blonde Martine Bijl met haar vaste begeleider, gitarist (en kunstig fluiter) Henk van der Molen. Martine had de bril afgezet en zong het tri- duumvolkje aan zich vast. Op zichzelf al was haar geste van een hoge kwaliteit, want ze had net zo goed nee kunnen zeggen toen men haar voor een optreden in Zoeterwoude vroeg. Immers Martine en Henk waren op weg naar Montreux voor een vakantie werkbezoek en dat is riiet on middellijk naast de deur met een auto. Maar Bijl en Van der Molen kwamen en nie mand heeft daar enige spijt van gehad, ook het tweetal artiesten niet. Het werd een ongedwongen en vitaal optreden, compleet met enkele beginmoeilijkhe- den rond de geluidsinstallatie die Martine Bijl niet van de wijs konden brengen. In dit opzicht was de zangeres zelf alleen maar bevreesd voor het effect van haar stem: „Ik ben namelijk snip verkouden en harder zingen gaat niet", zo vertrouwde ze haar gehoor toe. Het ging haar echter pri ma af. „We hadden eigenlijk met z'n allen buiten in het moeten zitten, in het zon netje", vond ze, maar ze be greep wel dat een ziekenbij- eenkomst daartoe niet zo zeer geëigend is. „Ik zou alles wil len geven voor een uitgestrek te hand", zong Martine. Zo ging ze verder, met lichtvoeti ge tekstjes en een zonnige, aanstekelijke conference. Mis schien ook in haar hart wel blij met de gedachte dat ze klaar stond om regelrecht met vakantie te gaan. Ze zong over „een dagje fiet sen", een Frans chanson dat ze zelf vertaald had. Glunde rende gezichten binnen het ziekencarré en in de wandel gangen. Martine in een ragfij ne robe met glinsterend bro kaat, kleine delicate gebaart jes van haar handen. Dan „een heel klein beetje ondeu gend liedje". Althans, tien jaar geleden was „Belletjes" nog ietwat kantje boord, maar de meeste zieken en ge zonden, onder wie geestelijke ambtsdragers, hadden de be zwaren al van zich af gezet. Het ging over dat vrouwtje in het bad en haar man buiten in de gang die nog niet bin nen mocht komen om haar te kussen en te blussen. Schrij ver Ernst van Altena wist daar wel raad mee. Steeds meer mensen kwamen er luis teren en die hoorden dan ook het verhaaltje van de Vlinder zonder huis en gezin en het Vogelnestje van Catharina van Renes. Nou, dat was het helemaal: vertederend ja knikken in bedden en op stoe len en meeneuriën, want „in het schommelend wiegje was het wonder geschied". Tenslotte was er plezier bij het meisje, dat geen carnaval wilde vieren, ook al zong ze met een Limburgs accent. Martine had meer draad no dig voor haar microfoon. De ken Lamot schoot toe en ver schafte haar in een handom draai de gewenste lengte waarmee hij veel erkentelijk heid van mejuffrouw Bijl oogstte die nog zèi even „be duusd te zijn" omdat ze na een burgemeester nu ook zo maar een pastoor ontmoette. Toen was het gedaan. Het was verfijnd, charmant amu sement. Triduumvoorzitter Martien van der Klugt schonk Martine een ruiker (met een belletje waarin „50" stond ge graveerd; „als je in het bad gaat, kun je daarmee bellen", gaf Van der Klugt haar als tip) en ëen verpakte fles (voor onderweg) aan Henk van der Molen. Een ogenblik verpozen in de „kantine". De keukendames voorzagen in een behoefte en legden vast een paar plastic zakjes vol krentebollen en be legde broodjes klaar, ook voor onderweg. „Nu ben ik toch wel goed schor ook", voelde Martine, die achter een gordijn zich in het bruine reispak hees en het brokaat wegstopte. Henk sloot z'n in strument in een foedraal. Nog een kop koffie en een filter- mentolsigaret. „Ik kwam eerst bij de verkeerde kerk uit", vertelde Martine, die op de St. Jan doelde, „maar ik vond dat helemaal niet erg want het is zo'n mooi dorp hier". Comité-nestor Alphons Schlatmann (86) nam vast af scheid: De oude gaat even rusten; Martine, meid, ga mij maar achterna, wat m'n leef tijd betreft". Hier en daar wat handtekeningen uitdelend, de auto in en weg was het duo, in de kerk inmiddels al opge volgd door Csardas, jonge vaardige Leidenaars die zi- geunermuziek ten gehore brachten. In de middagdienst zette deken Schlatmann de schepping weer voor het voet licht en mevrouw Truus Am- merlaan dirigeerde haar In tercitykoor dat liep als een trein met veel avé's en canta te Domino's. Limonade. De auto's reden weer voor om de eerste dag af te sluiten. Om 7 uur zat ome Cor weer te brommen bij z'n televisietoe stel: of het maar nooit woens dag wilde worden Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. door Ton Pieters niMTOWi De Leidse basketball-liefhebbers hebben er geen notie van hoeveel zij te danken hebben aan wethouder M. van Aken. door wiens interventie richting Rotterdam het mogelijk is geworden om de finaleserie om het nationale kampioenschap tussen PARKER-TRIPPER JEANS op donderdag 11 mei 1978 om 21.00 uur in de Groenoordhallen te spelen. Geen eerste Leidse oorlog dus. Overigens voor de goede orde geven wij de voorverkoopadressen, want het is ze ker zaak om vooraf een kaartje a 6,- te bemachtigen: alle vestigigen van de Leidse spaarbank muziekhandel Ge Hofenk, Haarlemmerstraat de kadotiek van Theo Huigsloot, Churchilllaan de vijf mei hal (bar of kassa) en Janneke van Egmond op 01719 -13986. LEIDEN Verleden jaar was The Sidewalk Theatre in Leiden geweest met „Son of a gun". Over die voorstelling, die ikzelf niet zag, hoorde ik veel positieve geluiden. „Flemmy", gister avond, in het LAK kon mijn verwachtingen niet inlossen. Nu was het decor waartegen The Sidewalk Theatre moest spelen, weinig inspirerend, zodat een werkelijke beoordeling van de capaciteiten van de groep niet goed mogelijk is: nog geen twee complete voetbalelftallen met reserve bevolkten de LAK-tribu- nes. i „Flemmy", zo bericht het programma ook, gaat over het gevecht. van de zwakken tegen de samenleving die individuen negeert en terroriseert. The Sidewalk Theatre heeft aan bijna alle figuren uit het stuk die thematiek meegeven. Het centrale idee is daardoor verbrokkeld en komt met krachtig uit de verf. I De figuur waarnaar het stuk genoemd is bijvoorbeeld, de wat achterlijke Flemmy, die onder een bus wordt gespeeld, blijft slechts katalisator. Het programma daarentegen stelt hem cen traal, een hoofdrol die meer voor de figuur Gerald Frazer is weggelegd. Ook de langdurige aanloop het hele deel voor de pauze waarin de verschillende figuren worden gekarakteri seerd. bevredigt niet en neemt te veel tijd in beslag. The Sidewalk Theatre werkt in de traditie die de laatste jaren gegroeid is binnen het Engelstalig, meer maatschappelijk gerichte I toneel. Eenvoudige doch goed verteerbare muziek, liedjes en sketches die elkaar in snelle opeenvolging afwisselen, geringe I décoratie en vluchtige typering van de verschillende figuren uit j het stuk. Een formule die op zich doorgaans behoorlijk voldoet, maar gisteravond, mede door de weinig inspirerende omgeving, i\jj?t tot zijn recht kwam. PAUL VAN DER PLANK Martine Bijl en Henk van der Molen in een bomvolle Christus Dienaarkerk ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 MEI 1978 PAGINA 5

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5