kollege glibbert over merbestra ting ?n Haarlemmerstraat Onderzoek Endegeest vertraagd Dr Lelylaan wordt doorgetrokken tot Haagse Schouwweg vliaadsleden willen meer penheid over gronduitgifte FIETSENDE REMBRANDT WEER TERUG IN LEIDEN AGIJOENSDAG 10 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 e handelwijze is het gerekend met name De Leidse studentenvereniging Augustinus zal ter gelegen heid van het 85-jarige bestaan het muziektheaterstuk gekleurd in 't grijze water" opvoeren. Dit vindt tweemaaJ plaats, op 12 en op 13 mei. Beide keren begint het om kwart over acht. De vereniging noemt het een muziekthea terstuk omdat de muziek een belangrijke rol in het verhaal speelt. Er wordt veel gezongen in het spel dat gaat over het verschil tussen het muzikantenleven en het doorsneele ven. Kaarten voor dit spel zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Leidse schouwburg en kosten 5,- en 6,-. Natuurgeneeswijze De natuurgeneeswijze staat centraal bij een lezing en een discussie die vanavond wordt gehouden in ,,'t Breehuys" aan de Breestraat. De arts H. van Waning, geeft de lezing. De bijeenkomst begint om acht uur en is gratis toeganke lijk. JOVD De onafhankelijk liberale Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie afdeling Leiden houdtdinsdag 16 mei een discussiebijeenkomst met de lijsttrekkers van het CDA en de WD. de heren H. Driessen en F. Kuyers en het voormalig PvdA-raadslid J. Peters. De bijeenkomst wordt gehouden in ,,'t Parlement" aan de nieuwe Rijn en begint om acht uur. Stevenshofjespolder Het programma van eisen dat voor bebouwing van de Stevenshofjespolder is opgesteld, zal niet tijdens de verga dering van de raadscommissiè voor ruimtelijke ordening donderdag 11 mei worden behandeld. De bijeenkomst voor bewoners van de Rijndijk en omgeving over de bebouwing van de Stevenshof, op 16 mei in restaurant Het Haagsche Schouw gaat wel gewoon door. De behandeling van het programma van eisen in de raadscommissie zal op een later tijdstip plaatshebben. Telefoonketen Het Dienstencentrum De Kooi is enige weken geleden gestart met een zogenaamde „telefoonketen" voor alleen staande ouderen en gehandicapten. Dit in navolging van wat elders in het land gebeurt. Elke dag bellen ouderen en gehandicapten elkaar. Enerzijds heeft dit een sociaal aspect. Via de telefoon kunnen de nodige contacten ont staan. Anderzijds wordt er door voorkomen dat een alleen staande oudere of een gehandicapte dagen achtereen ziek is. zonder dat dat wordt gesignaleerd. Vier maanden van voorbereiding zijn aan de totstandkoming van de „keten" voorafgegaan. De deelnemers aan de telefoonketen zijn bijzonder enthousiast over dit initiatief van het Diensten centrum. Duitse filmcyclus Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum. Breestraat 66. staat in de maand mei in het teken van de Duitse film. Van onder meer de belangrijkste jonge Duitse filmers als Fassbinder. Wim Wenders en Werner Herzog zullen er films gedraaid worden. De cyclus begint op donderdag 11 mei met ..Satansbraten" van Fassbinder. Óp donderdag 18 mei draait „Falsche Bewegung" van Wim Wenders en de cyclus wordt besloten met de Leidse première van „Stroszek". een film uit 1977 van Werner Herzog. Deze voorstellingen zijn het zien beslist waard. Zij beginnen allemaal om 21.00 uur in het L.V.C.-gebouw aan de Breestraat. Promoties De heer W. P. Passchier is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. De promovendus is plaatsvervangend hoofd stra- lingsbeschermingsdienst I.R.I. Zijn proefschrift had als titel „A Far-Infrared Study of Associating Species". Tot doctor in de sociale wetenschappen is de heer A. Mooijaart gepromoveerd. Zijn proefschrift had als titel „Latent Struc ture Models". B&DA-FRACTIEVOORZITTER VERWIJT CDA POLITIEKE ONBETROUWBAARHEID ïgioni ^•spUDEN Het college van b en -i<ron|,dreigt uit te glijden over de rbestrating in de Haarlemmer- aat. Vooralsnog lijkt alleen de 5 1 ^A-fractie het college te steu- p in zijn voorstel een aanvul- e „jjjljd krediet van 130.000,- be- jeujikbaar te stellen ten behoeve 19.4D de aanleg van de sierbestra- aje'ÏCI' aanvullend krediet is nodig om de ars (Éa-voorzieningen aan de sierbestrating Ifred dnciee' af te wikkelen. Zoals bekend is $traatPet naiaar vaa 1976 de sierbestrating gelegd. Aanvankelijk was voor rood Ut gekozen. Bij aanleg bleek evenwel 2 i asfalt niet bestand tegen bepaalde (fen en verkleurde op sommige plaatsen Het college besloot toen op prang van de Haarlemmerstraat-winke lfilm s het aantal dwarsstroken grindtegels mete breiden. Hiermee werden de aanleg- n verhoogd met 130.000.-. Teneinde inkeliers niet te lang in de rommel iQ hiaten zitten besloot het college snel te édelen nadat twee vakcommissies geen B 30 Jvaar maakten tegen deze extra-voorzie- .45 tie die nadat de sierbestrating was aange legd in de gemeenteraad tegen het beschik baarstellen van een extra-krediet stemde. Er gingen zelfs stemmen op om de wethou ders het bedrag van 130.000,- uit eigen zak te laten betalen. Nu er een nieuw voorstel over afrekening van de zaak door b en w ter tafel is gebracht, lijkt de CDA-fractie van wijken niet te willen weten, De heer C. Vink (CDA) stelde gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommissie interne organisatie en beheer dat het college on rechtmatig heeft gehandeld door het geld uit te geven zonder dat de gemeenteraad daar toestemming voor heeft gegeven. Zijn fractiegenoot J. van Zijp liet zich gister avond in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening enigszins gematigder uit. Hij stelde weliswaar dat hij de handelwijze van het college in deze zaak afkeurde, maar is eventueel wel bereid om zijn fiat te verlenen aan het beschikbaarstellen van het aanvullend krediet. De heer K. van Duyn (WD), die evenals zijn fractie, zowel in de commissievergade ringen als in de raad tegen het verlenen van het extra-krediet heeft gestemd stelde dat het college zich in de zaak rond de sierbestrating nogal arrogant opstelt. ..Het is een onnozel voorstel waarin volkomen voorbij wordt gegaan aan de feitelijke gebeurtenissen.'' Hij stelde voor de zaak in de raadscommissie van algemene be stuurlijke aangelegenheden te brengen, die dan zal kunnen bekijken of er alsnog een raadsmeerderheid voor het beschikbaar stellen van het aanvullend krediet kan worden gevonden. Op voorhand stelde hij dat het college niet op de WD-fractie hoeft te rekenen in deze. „Gezien echter de houding van het CDA is het best moge lijk om tot een vergelijk te komen, wan neer het college het taktischer speelt. Volgens PvdA-fractievoorzitter L. Meijer is een nadere behandeling helemaal niet noodzakelijk. „Het CDA heeft voor de zoveelste keer weer zijn politieke onbe trouwbaarheid bewezen. Het college heeft te goeder trouw na de vakcommissies ge hoord te hebben, gehandeld. Ook de CDA- commissieleden stemden in met de extra voorzieningen. Het CDA doet er beter aan te laten zien wat het als gemeenteraads fractie waard is door alsnog het aanvul lend krediet goed te keuren." De heer Vink stootte zich vooral aan de wijze waarop het voorstel is geponeerd. Hij bleef op het standpunt staan dat het colle ge onrechtmatig heeft gehandeld in de zaak rond de sierbestrating maar wilde zich wel herbezinnen wanneer het college zou toegeven dat het een fout had ge maakt. (Van een onze verslaggevers) LEIDEN/OEGST- GEEST Het gemeentelijk on derzoek naar misstanden op het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegst- geest zal van daag niet wor den afgerond. Aanvankelijk had de gemeente lijke commissie als opdracht meegekregen voor 10 mei rap port uit te bren gen over haar be vindingen, maar inmiddels is ge bleken dat de tijd die men had om de gerezen klachten te on derzoeken veel te kort was. Dit werd mede ver oorzaakt door het feit dat een aantal leden van de onderzoeks commissie de af gelopen dagen buitenlandse verplichtingen had in de engelse zusterstad van Leiden, Oxford. De onderzoekscom missie werd inge steld na een verga dering van de raadscommissie voor gezondheids zorg waar de klach ten over de situatie op Endegeest zoals die ruim een maand geleden in de krant kwamen, aan de orde werden gesteld. In de on derzoekscommissie DEZE WEEK TWEE HOORZITTINGEN hebben zitting de CDA-raadsleden De Geus en Bleijie, Schoute (WD), Höppener (PvdA) en de wethouders Oosterman (ge zondheidszorg) en Van Aken (perso neelszaken) bij wie ook het voorzitter schap van de com missie berust. Ver der hebben in de commissie zitting ABVA-vertegen- woordiger De Jong en de heer Van de Velde, hoofd van de afdeling perso neelszaken van de gemeente Leiden. De commissie heeft tot taak zich op de hoogte te stellen van alle onvrede op en over het zieken huis en aan de hand daarvan aan b en w te rapporte ren over de even tuele wenselijkheid van een nader ex tern en onafhanke lijk onderzoek over mogelijke verbete ringen en verande ringen bij het ge meentelijk psychia trisch ziekenhuis. De commissie hoopt medio deze maand haar bevin- digen te kunnen neerleggen in een verslag aan het col lege. Daarvoor zul len eerst enkele hoorzittingen wor den gehouden waarop een ieder zijn klachten en be vindingen aan de commissie kan ver tellen. Daartoe houdt men morgen en vrijdag twee langdurige bijeen komsten op Ende geest zelf. De ver schillende organen en afdelingen van het ziekenhuis zijn hiervan inmiddels op de hoogte ge steld. Het ligt in de bedoeÜng in de loop van de volgen de week nog een derde hoorzitting te houden buiten En degeest waar dan niet-personeelsle- den en direct-be- trokkenen hun me ning kunnen geven. Over plaats en da tum van deze hoor zitting was vandaag nog niets concreets bekend. Pinksterpop Tweede Pinksterdag heeft Leiden toch weereen soort pinksterpopfestival. De van ijs ontdane Ton Menken IJs bal bergt die dag vanaf 11.00 uur 's morgens tot 23.00 uur 's avonds een aantal Hollandse popgroepen. Afgewisseld door de Muziek Parade Drive Inn Show zullen optreden de Leidse formatie Catapult, Gimmick, Zen, Mister Max 'and the New Respect, de Chaplin Band en de groep Lemming. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar aan de IJsbal, bij Gé Hofenks platenzaken en de filialen van Mentink Mode in Warmond, Oegstgeest en Roelofa- rendsveen. In de voorverkoop kosten ze een tientje. Maan dag zijn er ook nog kaarten aan de zaal te krijgen, maar dan betaalt men 12.50. De Ijshal opent zijn poorten maandag om half elf. Wetering De groep Weteringtreedt vrijdagavond 12 mei op in "'t Breehuys". De groep speelt muziek van onder anderen Lou Reed. Eagles. Steve Miller. Het optreden begint om half negen. De toegangsprijs voor schoherén is twee gulden vijftig. Augustinus )A-RAADSLID N ZIJP: n een onzer verslaggevers) IDEN Er staan veel te bejaardenwoningen in lid-West. Bij de huisvesting in de oudere Leidenaars zou een beleid gevoerd moeten irden dat veel meer gericht Te veel bejaardenwoningen in Leiden-Zuid-W est West geldende bestemmings plan, die voorziet in de bouw van in totaal 92 bejaardenwo ningen op een drietal open plekken in dit stadsdeel. .1.» hu Van Zijp stelde deze plannen fcSfJETÏ.'trS.? tegen te willen houden maar plaatste wel de kantteke ning dat de bevolkingssamen stelling van Zuid-West wel bij zonder eenzijdig gaat worden. Er wonen nu al meer dan 3.000 ouden van dagen in de zes beja~ J... centra die deze wijk al i Vaarom streven we nu - t t tot stand komen var ienwoningen in an dere u.'.ai van de stad zoals bijvoorbeeld de Merenwijk, zo vroeg Van Zijp zich af. irden over de hele stad. Nu 1 er een situatie waarin de irenwijk overvol is van jon- gezinnen met kinderen en lid-West in toenemende mate (rijst. stelde het CDA-gemeente- fcdslid J. van Zijp gister fond in een vergadering van commissie voor stadsont wikkeling. Hij deed dat bij de ^handeling van een herzie- fng van het voor Leiden-Zuid- Van PvdA-zijde kwamen ande re bezwaren tegen de bestem mingsherziening van een deel van Zuid-West. Mevrouw Ko ning (PvdA) wilde de bouw plannen nader aan de orde ge steld zien in de commissie alvo rens zij zouden worden uitge voerd. Haar bezwaar richtte zich vooral tegen het feit dat de bejaardencomplexen geen van alle voorzien zullen wor den van een lift, terwijl zij dit juist essentieel achtte voor be jaardenwoningen. Haar wens werd onderstreept door enkele aanwezige bejaarden uit Zuid- West die grop aandrongen een lift in de bouwplannen op te laten nemen. Kosten bijna negen miljoen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Voordat de Chur- chillbrug, de verbinding tus sen Leiden Zuid-West en het Morskwartier wordt aangelegd zal eerst de dr. Lelylaan meten worden verlengd tot aan de Haagse Schouwweg. Op het stadhuis zijn de plannen daar toe intussen in een ver gevor derd stadium. Gisteravond kwamen zij voor het eerst in de commissie voor stadsontwikkeling aan de orde. Daarbij ging de keuze tussen twee alternatieven met betrek king tot de oostzijde van de dr. Lelylaan en de aansluiting op de Diamantlaan en Damlaan. Enerzijds bestaat de mogelijk heid van een volledige aanslui ting van de Lelylaan op de Damlaan en de Diamantlaan, het alternatief hiervoor is een afsluiting van de Damlaan en een zogenaamde T-aansluiting op de Diamantlaan. In de in spraakprocedure heeft de meerderheid van de buurtbe woners zich voor dit alternatief uitgesproken. Zou de Damlaan niet worden afgesloten dan zou dit vermoedelijk veel sluipver- keer tot gevolg hebben. De meerderheid van de raadscom missie kon zich gisteren ook met deze oplossing verenigen. Ten aanzien van de verdere loop van de verlengde dr. Lely laan, die zal worden uitgevoerd met in rijbanen gescheiden door een middenberm, bestaat de keuze tussen het optillen van de Lelylaan en het maken van een onderdoorgang voor het langzame verkeer, dan wel het gedeeltelijk laten zakken van de weg met daarover heen het langzame verkeer. In elk geval zullen de kruisingen voor de fietsers en voetgangers met deze scheidingsweg tussen de nieuwbouwgebieden Koppel- stein en Bokhorst (Morskwar- tier-West) gezien de te verwach ten verkeersintensiteit ongelijk vloers worden. De verlengde dr. Lelylaan krijgt voorts aan sluitingen op de Leeghwater- straat en de Cruquiuslaan in het Morskwartier. Met de ver lenging en de bijkomende wer ken zal een totaal bedrag ge moeid zijn van 8,8 miljoen gul den. 1 (Van een onzer verslaggevers) ■*^DEN Wethouder Waal (stadsontwikke- 'S gisteravond door politieke vrienden en 23 OCtnden op de vingers getikt over het beleid oijgronduitgifte dat door zijn afdeling wordt n 23oerd- Dat gebeurde in een vergadering van ven d raadscommissie voor stadsontwikkeling |r de uitgifte van een aantal percelen grond erfpacht aan de orde kwam. Daaronder 'onden zich enkele stukken grond in de lenstad, waar zich bij de gemeente gegadig- voor hadden aangemeld. In één geval'ging angs Iom een belangstellende van buiten Leiden aardeij voor zijn bejaarde schoonouders een huis 3 02 (Sde bouwen op een open plek in de binnen- Het college van b en w heeft intussen Der betrokken man overeenstemming be lt over de voorwaarden voor de bouw van woning op deze plaats, maar verscheidene Isleden keerden zich gisteren fel tegen de 'olgde gedragslijn. touw Koning (PvdA) wees er met haar tijgenoot Ranner op dat er in het verleden i haar kant al verscheidene malen op is gedrongen meer openheid te betrachten bij uitgeven van grond in erfpacht op open plekken in de binnenstad ten behoeve van huis vestingsdoeleinden. Alleen op deze wijze is een fair play mogelijk en heeft iedere geinteresseer- de Leidenaar even veel kansen, zo meende zij. Daarom was het feit dat in het onderhavige voorstel een stuk grond wordt, uitgegeven aan een niet-ingezetene bij haar verkeerd gevallen. Haar fractiegenoot Ranner waarschuwde daar bij nog voor mogelijke speculatieve redenen die achter het verzoek zouden kunnen schuil gaan. Wethouder Waal zag zich voorts geconfronteerd met kritiek van de WD. Ook de liberaal Lange- rak beklaagde zich er over dat er op deze wijze van prioriteit voor eigen ingezetenen weinig meer terecht komt. De wethouder had de groot ste moeite zich tegen de kritiek te wapenen. Hij kon slechts wijzen op de talloze uren die intus sen in deze zaak gestoken waren, dat de mensen al zo lang op uitsluitsel wachtten en dat het toch vrij moeilijk was geschikte kandidaten te vinden voor het met particulier initiatief opvullen van dit soort open plekken in de binnenstad. Alleen omdat de betrokken familie al zo lang op uit sluitsel wacht ging de commissie gisteren ak koord. Duidelijk werd wel dat dit de laatste keer zal zijn dat er op deze wijze grond in de binnenstad voor woningbouw wordt uitgegeven. LEIDEN De Haagse schilder B. C. van Ettinger. in de volks mond beter bekend als de Fietsende Rembrandt" was gistermiddag in de felle zon weer in volle actie bij het'ver eeuwigen van een stukje Lei den vanaf de fiets. Dit keer bracht hij een stuk Steenstraat op een onnavolgbare wijze over op het stevig op zijn fiets bevestigde paneel. Het is niet zó dat Van Ettinger al fietsen de door Leiden de straten ver eeuwigt, want hij gaat voor een bepaald stukje stadsgezicht er gens met zijn mobiele ezel staan en schildert dan de gehe le dag vanuit zijn gezondheids zadel. „Ik ben vanmorgen vroeg vanuit Den Haag komen fietsen, want ik heb de hele dag nodig om een stadsgezicht te schilderen", vertelt de 62-ja- rige Hagenaar vanachter zijn ezel. Van Ettinger schildert veel in Leiden, hij heeft al vele stukjes Leiden in zijn schilderijen ver werkt, de Zijlpoort, de Mor- spoort, de Pieterskerk, de Nieuwe Rijn, de Papengracht en nog veel meer. „Leiden biedt zoveel dat je moeilijk het gevoel kunt krijgen hier klaar te zijn", aldus de levenslustige Hagenaar, die hier al tientallen jaren schildert en waarschijn lijk nog vele malen in Leiden të-zien zal zijn. - lige dr. Lelylaan eindigt nog in braakliggend terrein en water. Voor de bouw Churchillbrug zal Heze weg aangesloten moeten worden op de Haagse buwweg. B. C. van Ettinger legt de laatste hand aan molen De Valk

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3