Björn Borg favoriet in dollarcircus van Dallas Hinault oppermachtig Vanillevla hele liter tijdelijk Barbara Graas alleen op kop APART TENNISSFEERTJE OP Z'N AMERIKAANS J eugdsoostoernooi in Hazerswoude SPORT LEIDSE COURANT DALLAS Het geheel heeft veel weg van een markt. Er kuieren wat mensen heen en weer en voor de „kraampjes" verdringen zich de nodige fi guren. In de van elkaar afge sloten ruimten zitten of staan de sterren, aan wier lippen sommige aanwezigen hangen als gold het een aanprijzen van de meest aanlokkende waren. Op elk tafeltje voor aan, door middel van een blauw gekleurd zeildoek van elkaar afgescheiden hokjes, staat een vlaggetje, dat de nationaliteit aangeeft van de gene die er achter heeft plaatsgenomen. En voor wie de illustere lieden achter de tafel niet kent, staat er een keurig met de hand geschre ven bord van stevige afme tingen, voorzien van de na men van degenen om wile het deze week in Dallas gaat: de acht deelnemers aan het eindtoernooi van World Championship Tennis in Dal las. Beschenen door het felle licht van televisielampen of onder vuur genomen door een flits- signaal van fotografen, geven achtereenvolgens Vitas Geru- laitis, Björn Borg, Eddie Dibbs, Raul Ramirez, Ilie Nastase, Brian Gottfried, Dick Stockton en Corrado Barazzutti hun visie op het met ruim vierhonderdduizend gulden gedoteerde toernooi. De dollardans in Dallas, de hoofdstad van het dezer da gen zonovergoten Texas, werpt al tijdens de eerste ken nismaking met de hoofdrol spelers in de naar Europese begrippen wat ongebruikelij ke entjourage van het naar veel geld ruikende Fairmont Hotel zijn schaduwen vooruit. Hoewel de stemming onder de spelers een puik en onge dwongen karakter draagt, is al uit de commentaren van de deelnemers op te maken, dat er deze week in het Moody Coliseum verbitterde gevech ten zullen worden geleverd. Verlies betekent, in tegenstel ling tot het toernooi van de dubbelspelers vorige week in Kansas City, onverbiddelijke uitschakeling voor de hoofd prijs van een slordige twee ton. En het behoeft geen be toog, dat de acht strijders er alles aan gelegen is om een zo groot mogelijke hap uit de welgevulde ruif te doen. In het deelnemersveld is Ed dy Dibbs één van de minst in de publiciteit komende fi guren. Dat hindert de inmid dels 27-jarige speler uit Mia mi in Florida naar zijn eigen zeggen nauwelijks. „In Euro pa ben ik redelijk bekend", zegt Dibbs. „Ik heb tenslotte driemaal de open Duitse titel gewonnen en een paar keer de halve finales van Rome qn Parijs bereikt. Hier kennen z,e me minder. Vrijwel alle publiciteit gaat naar Jimmy Björn Borg - hier in gezelschap van zijn Roemeense verloofde Mariana Simionescu -geldt als de grote fa voriet in Dallas. Connors, maar ik lig daar niet wakker van". Hetgeen niet geheel onbegrij pelijk is. Van bekendheid kun je tegenwoordig nu eenmaal niet meer eten. De inkomsten dienen nu louter uit activitei ten op de baan te komen. En daarin is Eddie Dibbs niet geheel onbedreven. Dit jaar bijvoorbeeld verdiende hij al leen in WCT-evenementen een kleine ton, zodat de veel op de Twentse voetballer Eddy Achterberg lijkende tennisser zich wat dat betreft nauwe lijks zorgen hoeft te maken. Evenals het dubbeltoernooi van vorige week in Kansas City, waaruit Tom Okker met zoveel succes tevoorschijn kwam, ontbreekt Jimmy Con nors op het appèl in Dallas. De tennismiljonair had al eer der te kennen gegeven in zijn drukbezette schema geen ruimte te zien om zijn vorig jaar veroverde titel te verde digen. Maar al had hij daar toe wel de intentie gehad, hij had in Dallas toch niet kun nen spelen. De Amerikaan kampt met een geheimzinnig virus en moet geruime tijd rust houden. De tweede afwe zige, die zich wat betreft pun- tenaantal voor Dallas had ge plaatst, is Sandy Mayer. Door deze twee absenties konden Barazzutti en Stockton het toernooi door een achterdeur binnensluipen. Vooral voor Dick Stockton, de winnaar van het proftoer- nooi vorig jaar in Rotterdam, een nogal teleurstellende gang van zaken. „Ik heb in februari en maart weer veel last gehad van mijn rugbles sure", vertelt de uit Dallas afkomstige Stockton. „Ik heb daardoor geruime tijd niet kunnen spelen en ben minder goed voorbereid dan ik zou wensen. Maar ik wilde hier graag voor eigen publiek uit- kömen. Daarom heb ik toch aan een aantal toernooien deelgenomen, die ik anders had laten schieten. Rust is de enige methode om mijn pro- blemen te boven te komen. Ik ben al zo vaak bij specialisten geweest, maar niemand kan t*r Eddie Dibbs Europa ..Hier ben ik minder bekend dan in me vertellen wat ik precies heb. Ik moet er mee leren leven. Maar soms heb ik het 'idee: als het nog één keer gebeurt, kap ik er helemaal mee. Het is zo erg frustre rend". Kanshebber Grootste kanshebber voor het toernooi in Dallas, Björn Borg, schijnt geen problemen te kennen. De altijd nog pas 21-jarige Zweed, die de WCT- titel in 1976 veroverde na een zege op Vilas en tweemaal eerder de finale bereikte in Dallas, ontmoet als alles vol gens schema verloopt in de halve finale Vitas Gerulaitis, met wie hij vorig jaar op Wimbledon zo'n tot de- ver beelding sprekend gevecht le verde.: Ilie Nastase geldt als gevaar lijke outsider. „Ik ben dit keer beter voorbereid dan vo rig jaar, toén ik Davis Cup had gespeeld. Ik ben nu ge wend aan de binnenbanen". De Roemeen ontmoet in de halve finale waarschijnlijk Brian Gottfried, zodat zijn kansen op de eindstrijd hoog dienen te worden aangesla gen. Maar het is, zoals Björn Borg vanuit zijn „marktkraam" de omstanders toeriep: „Er zou den wel eens grote verrassin gen kunnen voorkomen". En dat is maar goed ook, want tennis zonder surprises is als Dallas zonder dollars. Kor tom, onbestaanbaar. FRANK WERKMAN I Verrassend verlies V an der Giessen MIJDRECHT In de eerste ronde van het schaaktoernooi om het nationaal kampioen schap voor dames te Mijdrecht kwamen drie speelsters tot winst. De grote verrassing was de nederlaag van Ada van der Giessen. In het duel tegen de ervaren Corrie Vreeken maak te zij al op de zesde zet een fout. Later leverde Ada van der Giessen nog een stuk in, het geen onmiddelijk verlies (na drie uur spelen) betekende. De debutanten Cochita Pluymert en Bep van de Berg verloren resp. van titel verdedigster Cahty van der Mi je en Jeanette Mulder. Uitslagen eerste ronde: Hanneke van Parreren-Carla Bruinenberg 1/2-1/2; Erika Bel le-Riek Spook 1/2-1/2; Ada van der Giessen-Corry Vreeken 0-1; Cora van Gent- Mieke van Eist 1/2-1/2; Cochita Pluymert-Ca- thy van der Mije 0-1; Jeanette Mulder-Bep van de Berg 1-0. Run op kaarten Parker (Van onze basketbal-medewer ker) LEIDEN Leiden is geheel in de ban van de basketball-fina le tussen Parker en Tripper Jeans. Gisteravond ging aan de Vijf-Meihal de voorverkoop voor de thuiswedstrijd in de Groenoordhal van start met een overweldigend succes. De 2000 kaarten, welke ver- - kocht konden worden waren in nog geen vijf kwartier verdwe nen, hetgeen boven alle ver wachtingen is. Het manage- - ment van de Leidenaren ver wacht dan ook dat in de voor verkoop van vandaag en mor gen vrijwel alle kaarten hun weg zullen weten te vinden, want bij 5000 kaarten is het uitverkocht. Hoopgevend voor de Leidse ploeg is in elk geval het feit dat Mitchell Plaat weer hersteld is van zijn griepaanval. Van avond zal Parker voor het - laatst trainen in de Vijf-Meihal. Sportwereld BRAUNSCHWEIG In groep negen van de internationale zo- mercompetitie won Eintracht Braunschweig gisteravond met 3—1 van Olympique Marseille. MSV Duisburg versloeg voor groep zes Giroddins Bordeaux i met 1—0. ^^AMeei^^o^elkuni^j^lenkei^^ndboiiwprodukteir HAZERSWOUDE Pleyn 68, de jeugdsociëteit van de Ha- ^erswoudse Rijndijk, organi seert op zondag 14 mei. Eerste Pinksterdag, een voetbaltoer nooi op de terreinen van de SV Bernardus. Veertien teams, ge formeerd uit jeugdsozen uit het westen en midden van Zuid- Holland, strijden daar om de Football Meeting Cup. De bo kaal wordt verdedigd door de Boskoopse jeugdsociëteit Het Fetertje, dat vorig jaar de win naar van het toernooi werd. Omstreeks zeven uur avonds reikt prins Benno van de car navalsvereniging De Blauw kousen de prijzen uit. Behalve voor de winnaar zijn er prijzen voor het sportiefste team, be schikbaar gesteld door de SV Bernardus, en voor het elftal, dat het minste aantal winst punten scoort. MADRID Don Santiago de Bernabeu (82), reeds vijfender tig jaar voorzitter van Real Ma drid, is wegens zijn verdienste voor de sport in de Spaanse hoofdstad, benoemd tot erebur ger van Madrid. Op deze dag wordt er een actie gevoerd om gelden te verzame len voor een jeugdzeskamp die volgend jaar zal worden geor ganiseerd in het kader van de viering van het tienjarig be staan van Pleyn 68. Ten behoe ve van de hulpbehoevenden in Belo Horizonte (Brazilië) wordt bovendien een actie op touw gezet in de vorm van de ver koop van Pleyn 68-tassen. Veertien dagen cel voor klap MELBOURNE Een rechter in Melbourne heeft gisteren een Australische rugbyspeler veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf wegens het slaan van een scheidsrechter. De 23-jarige Ian O'Keeffe gaf toe dat hij de scheidsrechter in het gezicht had gespuwd en dat arbiter Hicks hem toen had geslagen. Volgens O'Keeffe had hij daarna uit zelfverdedi ging Hicks een klap terug gege ven. LOGRONO - Bernard Hi nault onderstreepte gisteren andermaal zijn favorietenrol in de Rondé van Spanje door te zegevieren in de veertiende etappe van de Vuelta. Hij won de sprint van een groep van eenentwintig coureurs voor de Belg Willy Teirlinck, die eer der de tiende etappe op zijn naam bracht. De etappe van gisteren stond eigenlijk helemaal in het teken van de Spanjaard Anastasio Greciano. Hij demarreerde na vijfenveertig kilometer en be gon een solo. Hij presteerde het om maximaal ruim negen mi nuten voorsprong te nemen op het peloton, maar na honderd twintig kilometer slonk deze zienderogen. Na de spectaculai re ontsnapping van Greciano demarreerden eenentwintig coureurs uit het grote peloton die in de achtervolging op de Spanjaard gingen. Op een heu velachtig traject ongeveer der tig kilometer voor de finish werd de zwoegende Greciano ingehaald. In de massasprint bleek Hinault de snelste. Uitslag veertiende etappe: 1. Hinault (Fra) 219 kin in 6 uur 37 min. 3 sec; 2. Teirlinck (Bel); 3. Suarez-Cuevas (Spa); 4. Van den Haute (Bel); 5. Garcia (Spa); 6. Pozo (Spa); 7. Perez Moreno (Spa); 8. Schipper (Ned); 9. Marünez-Heredia (Spa); 10. Alfonsel (Spa) allen in dezelfde tijd als Hinault; 43. Van Katwijk (Ned) op 14 min. 51 sec; 46. Breur (Ned); 61. Groen (Ned); 68. Bal (Ned) allen in dezelfde tijd als Van Katwijk. Algemeen Klassement: 1. Hinault 64.55,45; 2. Pesarrodona op 34 sec; 3. Bernaudeau op 1.23; 4 Schipper op 2.00; 5. Garcia op 2.03; 6. Lopez Carrü op 3.06; 7. Van den Haute op 3.47; 8. Oliva op 3.48; 9. Nazabal op 3.54; 10. Martinez- Heredia op 4.26; 37. Bal op 33.39; 53. Van Katwijk op 1.02.09; 65. Breur op 1.30.58; 67. Groen op 1.35.31 De nieuwe Italiaanse hoop, Giuseppe Saronni toonde zich gisteren in de Ronde van Italië in de tweede etappe de snelste sprinter in een compacte groep van honderd man, die op de finish afstoof na een rit van honderdvijfennegentig kilome ter. Hij versloeg daarbij de De dood van Aldo Moro is in heel Italië als een zware schok gevoeld. Ook de wielrenners in de Giro ontkwamen er niet aan. Daarom bij de huldiging ditmaal nauwelijks de gebruikelijke blije gezichten. Links etappe-winnaar Giuseppe Saronni, rechts leider in het algemeen klassement Rik van Linden. leider in het algemeen klasse- meht, de Belg Kik van Linden met een banddikte. Bij de start, die in de mist plaatsvond, ontsnapten drie man geleid door de Belg Walter Godefroot, die snel een voor sprong opbouwden van meer dan drie minuten. Maar toen wereldkampioen Francesco Moser zich op kop van het peloton zette, was het snel ge beurd met het overmoedige trio. Er gebeurde daarna niets meer zodat de sprint de beslis sing moest brengen, Tijdens de rit werd bekend dat de Ita liaanse politicus Aldo Moro dood was gevonden. De ren ners onderbraken de wedstrijd 'en namen één minuut stilte in acht. De overwinnaar Saronni zei na zijn triomf: „Het is ver schrikkelijk om op een derge lijke dag in Italië te moeten rijden." Uitslag tweede etappe: 1. Saronni (Ita) 195 km. in 5:03.58; 2. Van Linden (Bel) z.t.; 3. Moser (Ita) z.t.; 4. Barone (Ita) z.t.; 5. De Bal (Bel) z.t.; 6. De Vlaeminck (Bel) z.t.; 7. Basso (Ita) z.t., 8. Thurau (Wdl) z.t.; 9. Zoni (Ita) z.t.; 10. Bor- gognoni (Ita) z.t.; 26, Schuiten (Ned) Algemeen klassemfent: 1. Van Linden 9.27.56; 2. Saronni z.t.; 3. De Bal z.t.; 4. Thurau z.t.; 5. Basso z.t.; 6. De Vlaeminck z.L; 7. Barone z.t.; 8. Borgognoni z.t.; 9. Moser z.t.; 10. Antonini (Ita) z.t.; 27. Schuiten (Ned) z.t. ARNHEM Met nog vier ronden te spe len heeft titelhoudster Barbara Graas één unt voorsprong in het toernooi om het Nederlands kampioenschap dammen voor dames, dat op sportcentrum Papendal wordt gehouden. De Zaandamse won zelf met tamelijk veel moeite van Joan Vermeer en zag medekop- loopster Ciska Butter uit Haarlem remise spelen tegen Lenie Geurts. De speelster uit Lent verdedigde zich met een schijf achter stand bijzonder sterk. De tweede plaats wordt nu gedeeld door Ciska Butter en Petra Polman uit Huissen, die Pietje Veenboer uit Waskemeer via een dubbele dreiging en schijfwinst versloeg. Eefje Nieuwenhuizen uit Wageningen is met twee punten minder dan Barbara Graas vierde dankzij een zege met zwart op Mieke Heitmeier uit Amstelveen. Uitslagen zevende ronde: Heitmeier-Nieuwenhuizen 0-2; Butter- Geurts 1-1; Veenboer-Polman 0-2; Radix- Verhaaf 1-1; Van Setten-Van der Kraats 1-1; Graas-Vermeer 2-0. Stand: 1. Graas 13 punten; 2/3. Butter, Polman 12; 4. Nieuwenhuizen 11; 5. Geurts 8; 6. Veen boer 6; 7/8 Van der Kraats, Van Setten 5; 9/11. Verhaaf, Heitmeier, Radix 4; 12. Ver meer 0. CAO voor personeel voetbalbon ZEIST Op het KNVbE centrum te Zeist hebbend ren de vakbonden BV Mercurius voor het per van de voetbalbond een tieve arbeidsovereenkon gesloten. Deze CAO zal v pig tot 1 januari 197! kracht zijn. Bij de KNV ruim 250 personeelsled dienst. De eerste CAO in de h van de ruim negentig bond vormt de beginfas>- een sociaal statuut. Er zij geen salarisschalen in oj men. Eerst moet men t( functieclassificatie komei streeft ernaar deze kwes ij 1 december van dit jaan te hebben. Daarna zal M een ondernemingsraad w gekozen. Resultaten Hilversum HILVERSUM - De uitslagen) gisteren op de renbaan van 8 sum gehouden draverijen zij» Primulaprijs, 2000 meter: D fee D. (J.M. Vóórhaar) kj 1.23.7., 2. Peppie Loo.. 3. I Leron. Toto: winn. 7,20., pl.] ƒ2,30., ƒ1,50., kopp. 41,401 ƒ309,50. Asterprijs, 2000 meter: 1. Ro\ ke Laren (M. van Leeuwen) 2. Reindert., 3. Royan Brach kopp. 20,20. Niet gestart Ri I Oostwyck. 51 Geraniumprijs, 2000 meter: Kid (J.J de Wit) 1.24.5., 2 Or 3. Phaedra D. Toto: kopp J Trio 307,90. Niet gestart: Faune. 1 Salviaprijs, 2420 meter: 1. R li R. (L A. Reuten) 1.26,2., 2. Quirinal., 3. Petra Mendel, p. winn ƒ4,00., pl ƒ2,00., 1,50, 6,80. Lobeliaprijs, 2920 meter: Leendert (Mej. B. Noordam) H ■2. Norman Bronstee., 3. Pa< Toto: winn 24,60., pl 6,10, ƒ1,80., kopp 31,70., Trio Niet gestart: Nishan. Resedaprijs, 2000 meter: 1. des J. (L. de Jong) 1.22,4., 2.1 >i 3. Marco Cavaljos. Toto: ii ƒ18,30., pl. ƒ2,70., ƒ2,30., kopp ƒ41,00. Niet gestart: Easter. D Papaverprijs, 1600 meter: 1.(1 na B. (F.J. Eerenberg) 1.2( Morning Star, 3. O. Lala. winn ƒ4,40 pl ƒ3,10 ƒ5,50 kopp 282,60. Trio 2383,20. Dahliaprijs, 2440 meter: 1. H. (P.J. Zandt) 1.21,1, 2. Maxi; Noblesse Oblige. Toto: winn .i pl ƒ1.50 ƒ1,80 ƒ2,60 kopp Irisprijs, 2000 meter: 1. 0 Itenska (A. v.d Blonk) 1.211' Okos, 3. Olaf Fez. Toto: winn r pl ƒ2.00 ƒ1,20 1,50 kopp Trio 38,40. Anemoonprijs, 2440 meter: 1 I laar (A. de Wrede) 1.24,7, 2. 0 r Bowl, 3. Nina. Toto: winn ƒ5 i ƒ3,40 ƒ3,40 ƒ1,60 ƒ1,60 D f 20,90. 2 Totalisator-omzet: 270.796,- Programma nacompetiti LDWS (Van onze sportredactie) DEN HAAG Gisteren i programma bekend gem I van de nacompetitie, wi1 moet worden beslist w1 club VELO moet gaan befl1 den bij de degradatie u tweede klasse A van de zo gamateurs. I Op Tweede Pinksterdag s[1 op het terrein van DH( Delft LDWS uit Leiden1 ONA uit Gouda tegen elk1 Op 21 mei volgt in Zoeten 1 op het sportcomplex van de wedstrijd tussen Cele en ONA. Indien nog nood: lijk wordt op een dan noj der te bepalen datum de 1 moeting Celeritas-LDWS gesteld. Wim van 1 Hanegem traint met oranje ZEIST Wim van Hane traint vanaf vandaag ma het Oranje-trainingskamp het KNVB-sportcentrum Zeist. Gisteren heeft bonds Frits Kessel „de kromme" disch gekeurd en alhot daarbij een spierblessure het licht kwam, is er voI| de medische staf geen en) reden om Van Hanegem week rust te geven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14