/erkoop van gebruikte auto's erdrievoudigd 't §teidbü<3owumt Geschillen in Mexicaanse kerk groeien bij nadering bisschoppenconferentie Grieken houden zeer waardevolle tekstvondst voorlopig voor zich Bedrijfsinvesteringen gekoppeld aan heffing kerk wereld LOOP VAN TIEN JAAR V en [V tegen nies bij horwegen Langlopende contracten met Derde Wereld nodig Afschuw, onmacht en vastbeslotenheid Agent misbruikte gezag tegenover prostituees Religieuzen behoren niet alleen te wonen KORTE METTEN >weer ^NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 MEI 1978 CHT (ANP) De verkoop van gebruikte lenauto's in Nederland is in de afgelopen ar bijna verdrievoudigd. In 1967 werden f tweedehands auto's verhandeld, vorig iren dat ruim 1,8 miljoen. De gemiddelde rna^an een gebruikte auto was vorig jaar ilden en de omzet in deze branche be- im 7 miljard gulden. bjfers verschafte de heer H. J. van der drijven en handelaren (eenderde deel) en bij particulieren (eenderde deel). „Toch bestaat de tendens dat er meer en meer onderling tussen particulieren wordt verhan deld", aldus de heer Van der Sluys, die opmerk te dat consumentenvoorkeur met name uitgaat naar merk en type (36 pet) en de prijs (22 pet). De belangrijkste koopredenen zijn. volgens hem de goede eigenschappen van het merk (36 pet) en de reputatie van de leverancier (32 pet). hoofddirecteur van gebr. Nefkens, de Volgens de hoofddirecteur hebben vorig jaar u~~ 110.000 gebruikte auto's een ANWB-keuring on- - - dergaan en bijna 80 procent van de gebruikte ■ond de handel in tweedehands auto's in auto's met een officiële garantie kregen de ind, maar zijn bedrijf heeft getracht^het zögeheten Bovag-garantie. Desondanks wordt i i JJ",J slechts bij ongeveer 15 procent van alle transac ties een of andere vorm van garantie gegeven. Dat betekende dat voor de vorig jaar verhandel de 1,8 miljoen tweedehands auto's ongeveer 1,5 miljoen voertuigen geen deugdelijke garantie kregen. cijfermateriaal te verkrijgen. Gemiddeld jen gebruikte auto, aldus het onderzoek l|t Utrechtse bedrijf, ruim vijf jaar mee jiraagt de kilometerstand rond 90.00&, ter- I consument zo'n auto koopt bij een dealer i merk (eenderde deel), bij andere autobe- Negen parlementariërs hebben gisteren in de rolzaal van het Binnenhof een gelijk aantal corps diplomatiquers eens stevig de (schaak)les gelezen. Met 6,5 tegen 2,5 werden de ambassadeurs naar hun onschendbare burchten teruggestuurd. De vaderlandse kleuren werden onder meer kranig verdedigd door Den Uyl, die de Tsjech Galan van het bord veegde en door De Gaay Fortman jr, die de Rus Romanov - zie foto - zelfs geen half puntje gunde. Een competitie- en wedstrijdleider van de Haagse Schaakbond zorgden ervoor dat de gebruikelijke regels in acht werden genomen. ier verwerpt iruinjg tegen Van Klaauw HAAG (ANP) De ■D Kamer heeft gisteren ptie van het kamerlid (PPR) vérworpen, jhet beleid van minister leia^r Klaauw van buiten zaken in de kwestie van [fa-centrifuge niet bevre- I wordt genoemd. Voor •S'h PvdA, D'66, PPR, en DS'60, tegen tmVD, SGP, GVP en Boe- ^3ij. Ter Beek (PvdA) en prst (D'66) legden er de op dat zij de motie 'k namen en er met na- 1 veroordeling in zagen I optreden van minister tr Klaauw in de kamer INI* kwestie. ;rk, ilial jk"CHT (ANP) De ver- londen van de FNV en arMvoelen niets voor de Ps !n van de Federatieve D/fijtregvakvereniging (FSV) j wijze van protest tegen Bitersoneelssituatie bij de mdandse Spoorwegen eel het treinverkeer een ;arT 1 te leggen of stiptheids- .e gaan voeren. kampt momenteel met tort aan rijdend perso- met name aan conduc- n volgens de FSV is dat te wijten aan een ver- personeelsbeleid. Daar FSV, die 4.000 leden het spoorwegpersoneel la acties tegen proteste- /ervoersfederatie NV- en de vervoersbond waarbij respectievelijk 5.000 en 4.000 NS'ers zijn loten, vinden echter dat V met dit soort acties op- keerde spoor zit. De ver- >nd liet gisteren in een •ing weten dat met dit acties de personeelspro- bij de NS niet worden st. De NS doet er boven- lles aan om personeel te Ook de vervoersfede- rW/NKV is tegen acties. iobericht (ikoortspa- Iten EN Tot half juli wordt ■dagelijks via de radio harde ring van de weers- Jtzichten voor hooikoort- Jiten uitgezonden. Ze H uitgezonden in de ru- I mededelingen van de om vijf voor zes 'smid- nna Hilversum 2. sfcardering wordt gegeven "fe gradaties: gunstig, niet Jstig of ongunstig voor de ^ortspatiënt. Ze is geba- iOp de weersverwachting let KNMI en de tellingen et aantal stuifmeelkorrels [lucht. Het bericht wordt leid door de Leidse bio- |r. Spieksma die verbon- i/l aan het Leidse Acade- nl Ziekenhuis. Verleden Terden voor het eerst der- w berichten uitgezonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) wil er bij de rijke westerse landen op aan dringen, om handelscontracten voor lange termijn te sluiten met de ontwik kelingslanden. Deze maatregel zou zo wel de economische situatie in de ont wikkelingslanden als die in de rijke De minister zei dit gisteren in de Eerste den. De minister vindt dat in zo ruim landen ten goede kunnen komen. De Kamer, waar een beleidsdebat werd ge- mogelijke mate de produkten uit de ontwikkelingslanden zullen dan voor voerd over Ontwikkelingssamenwerk- ontwikkelingslanden moeten worden lange tijd verzekerd zijn van een ge re- ing. Als andere maatregelen tot over- toelaten tot onze markten. Ook bepleitte gelde export en import, terwijl dit ook brugging van de kloof tussen rijke en hij een betere samenwerking in het voor de rijke landen zal gelden. Zo kan arme landen noemde de minister ver- ontwikkelingsbeleid van de EEG-lan- er bijgedragen worden aan de onderlin- groting van de hulpinspanning, verlich- den. In dat gezamenlijke beleid moet ge afhankelijkheid tussen de derde we- ting van de schulden en stabilisatie van Nederland zoveel mogelijk voorop lo- reld en de rijke landen. de exportopbrengsten van de arme lan- pen, zo zei de bewindsman. Het is in zekere zin een schrale troost, dat zovelen met gevoelens van diepe afschuw reageren op de moord op de Italiaanse oud-premier Aldo Moro. De afschuwelijke en tragische gebeurtenissen rond de leider van de Ita liaanse christendemocraten hebben immers opnieuw aan getoond, hoe zeer een kleine groep gewetenloze lieden in staat blijkt te zijn een natie te ontwrichten. Wie zal het volgende slachtoffer zijn? Naast afschuw is het daarom vooral onmacht, die wij voelen. En ergernis over de pogingen van sommigen om nog idealistische motieven te vinden voor dit soort wandaden. Geen zich zelf respecterende overheid kan zo'n aantasting van de rechtsorde toestaan. Hoezeer men ook begaan zal zijn met het lot van Moro en zijn familie, de houding van de Italiaanse regering is de enig mogelijke geweest. Of blind geweld zich nu keert tegen een staatsman, toevallige treinreizigers of een groep onschuldige school kinderen, men mag er niet voor opzij gaan. Aan de oorzaken en achtergronden, die tot dit soort misdadige acties leiden, kan evenmin worden voorbij gegaan. Maar de verruwing van de westerse samenleving kan men niet met zachte hand tegemoet treden. Geweld van links noch van rechts mag de dienst niet gaan uitmaken, maar moet bestreden worden met alle midde len, die een democratische rechtsstaat biedt. Walvisvrienden naar Nederland BUSSUM De „Rainbow War rior", het actieschip van de internationale organisatie die zich ondermeer bescherming van de walvis ten doel stelt, komt'volgende week naar Ne derland. Dinsdag legt de Rainbow War rior aan in Rotterdam. Van- daaruit maakt het schip een trip door Nederland waarbij ondermeer de havens van Am sterdam (18 en 19 mei) en Har- lingen worden aangedaan. Greenpeace zet de actieboot ge regeld in om harpoeniers het schieten op de walvissen te be moeilijken door het schip tus sen de jagers en de dieren te manoeuvreren. Tijdens zijn reis door Nederland zal de Rainbow Warrior worden bege leid door het Nederlandse schip Evelyn waarop een expo sitie wordt ingericht die voor lichting geeft over de benarde positie van de walvis. Het We- reldnatuurfonds Nederland heeft inmiddels besloten een miljoen gulden bijeen te bren gen voor projecten ter bescher ming van het zeeleven. „BRUSSEL" ZIT „DEN HAAG" DWARS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is het met de regering eens dat bedrijfsinveste ringen aangewakkerd moeten worden om tot meer arbeidsplaatsen te komen. Er bestaat ook geen meningsverschil met de regering, dat daarvoor een nieuw investe- rings-instrument, de Wet Investeringsre kening (Wir) noodzakelijk is. Toch hebben verschillende fracties bezwaar tegen on derdelen van de wet, zoals de regering die heeft ingediend. De overheid stuurt nog wel een beetje bij, maar onvoldoende in de gewenste richting, zo meende men tijdens het debat over de Wir, dat gisteren in de Tweede Kamer begonnen is en vandaag vermoedelijk afgerond wordt. Met de Wet Investeringsrekening wil de regering in vier jaar dertien miljard gulden aan premies en toeslagen op investeringen beschikbaar stel len. De hoop is dan, dat 110.000 arbeidsplaatsen tot stand zullen komen, vooral in gebieden en bedrijfstakken met de meeste werkloosheid. Onder druk van de Europese Commissie heeft de regering echter veranderingen in het wetsont werp moeten aanbrengen. „Brussel" vreest na melijk, dat anders concurrentievervalsende ele menten ten opzichte van Europese lidstaten in de wetgeving komen. De regering had namelijk in het oorspronkelijk ontwerp een algemene regionale toeslag opgenomen. Brussel vindt dit onjuist en onder druk hiervan is thans de Wet Investeringsrekening gekoppeld aan de Selectie ve Investeringsregeling (Sir), waardoor binnen bijvoorbeeld de Randstad heffingen op investe ringen gelegd kunnen worden. De Kamer vindt dit een nogal ongelukkige bepaling vooral ook omdat onduidelijk is hoe deze koppeling in de praktijk zal uitwerken. De regering moet de kwestie in Brussel opnieuw aan de orde stellen, meent de Kamer. Oefening met reddingscapsule eist 4 gewonden DEN HELDER (ANP) Bij een door de Nederlandse Aard olie Maatschappij gehouden oefening met een reddingscap sule zijn gisteren vier em ployees gewond geraakt. De reddingsgondel wordt door de NAM gebruikt op boorplat- forms in de Noordzee. Wanneer zich op zo'n platform een onge luk voordoet kunnen de aanwe zigen zich met deze capsule laten zakken tot het zeeniveau en overstappen op een boot. Bij de gisteren gehouden oefe ning nabij het Noordhollands Kanaal trok een van de werk nemers aan een verkeerde handle waardoor de reddings bak van tien meter hoogte op het water viel. Zes andere em ployees die zich ook in de red dingsgondel bevonden zijn on gedeerd gebleven. AMSTERDAM (ANP) De officier bij de rechtbank in Amsterdam, mr H. E. van Renesse, heeft gisteren we gens misbruik van gezag zes weken onvoorwaarde lijk geëist tegen de 25-jari- ge Amsterdamse agent J. V. die heeft toegegeven de laatste vier jaar onge veer dertig prostituees te hebben overgehaald tot se- xueel contact door hen te bedreigen met een proces verbaal. Eenzaamheid was de voor naamste drijfveer van de uit de provincie afkomstige V., die zich in het politiecorps enigzins 'verloren' voelde. „Ik wist met mijn vrije tijd geen raad", zo zei hij tegen de rechtbankpresi dent Slagter. In zijn vrije uren zwierf de agent vaak door de rosse buurten, waar hij, zoge naamd als klant, contact zocht met jonge aantrekkelijke pros tituees. Na enige tijd legiti meerde hij zich echter en stel de de meisjes voor de keus: mee naar het bureau of sexueel contact. Geweld gebruikte V. nooit. Als zijn voorstel werd afgewezen drong hij niet ver der aan. Op de zitting zei V. te begrij pen dat hij in het corps niet gehandhaafd kan worden. Op de vraag waarom hij zich met zijn contactuele problemen niet tot de politiepsycholoog of de bedrijfsmaatschappelijk wer ker had gewend, zei hij: „Het merendeel van'de jonge agen ten weet niet eens dat die men sen er zijn. Je komt als 19-jari- ge jongen hier op kamers en je moet alles alleen kunnen doen. Niemand die je helpt". De advocaat van V. hekelde het selectiesysteem bij de poli tie. „Deze man had helemaal niet bij de politie mogen ko men". V. is momenteel nog in dienst. Een onvoorwaardelijke straf zal zijn ontslag uit het corps tot gevolg hebben. Uitspraak 23 De kloof tussen links en rechts binnen de Mexicaanse katholieke kerk wordt bij de nadering van de derde La tijns-Amerikaanse bisschop penconferentie in oktober steeds breder. Veranderings gezinde en liberale priesters hebben al aangekondigd, dat de klok op de komende confe rentie een eindje terug wordt gezet. Tien jaar geleden sprak de bisschoppenconferentie zich nog min of meer ait voor de strijd van de arme bevol king in Latijns-Amerika, maar dat lijkt er dit jaar niet meer bij te zijn. Een document dat op de èon- ferentie behandeld zal worden is volgens elf priesters van de stad Ciudad Juarez een „rechtvaardiging van de mili taire regimes". Het document zou zich uitspreken tegen de bevrijdingsbewegingen in Zuid-Amerika. De secretaris-generaal van de conferentie, mgr. Alfonso Lo pez Trujillo, heeft op de be schuldiging van de priesters gereageerd met de opmerking dat de kerk zich niet met poli tiek dient te bemoeien. Hij sprak van priesters die „de conferentie een verstikkend ideologisch schema willen op leggen". De controverse binnen de Me xicaanse kerk is verscherpt nadat een van de bekendste bisschoppen, Sergio Mendez Arceo van Cuernavaca, gekri tiseerd werd door aartsbis schop Ernesto Corripio Ahu- mada voor zijn vooruitstreven de ideëen. Corripio en vijf an dere bisschoppen onderteken den onlangs een document waarin Mendez Arceo ervoor gewaarschuwd werd dat „het evangelie geen banden heeft met een ideologie of sociaal- economisch systeem". Mendez Arceo voelde zich ech ter niet uit het veld geslagen en verklaarde onlangs voor een groep studenten aan de katholieke Ibero-universiteit in Mexico-Stad dat „de socia listische revolutie de enige ma nier is om iets te bereiken". Hij zei dat hij waarschijnlijk niet op de conferentie in Pue- bla aanwezig zal zijn. Volgens de wet zijn kerk en staat ge scheiden in Mexico. Tot nu toe mengde de kerk zich dan ook niet in de politiek van de Me xicaanse regering ten aanzien van de geboorteregeling. Het gebruik van de pil is wettelijk toegestaan en in de ziekenhui zen kan men zich laten sterili seren. Onlangs is echter een „natio nale pro-leven-commissie" op gericht die nauwe banden on derhoudt met de kerkelijke autoriteiten. Deze commissie organiseerde een demonstra tieve optocht om te proteste ren tegen de pogingen van art sen en feministen om abortus legaal te maken. De aartsbis schop van Mexico sprak zich voor vierduizend demonstran ten zelfs uit tegen iedere vorm van kunstmatige geboortere geling, omdat dit „in strijd zou zijn met de menselijke waar digheid". De universiteit van Athene en het Griekse ministerie van buiten landse zaken vinden het „volko-1 men onaanvaardbaar", dat er kri tiek wordt uitgeoefend op hun deskundigen, omdat zij een bij zondere vondst van vroege chris telijke teksten verborgen hebben gehouden. De vondst werd zoals gemeld twee jaar geleden in een Grieks-Ortho dox klooster op de berg Sinai ge daan, in het door Israël bezette deel van de Sinai. De vondst om- In een verklaring van de universi teit werd gezegd dat de Griekse geleerden het „meest geschikt" zijn om de teksten te onderzoeken en te conserveren. „Aan de univer siteit van Athene worden de vond sten al enige tijd volgens de mo dernste methoden onderzocht. De conclusies zullen openbaar worden gemaakt wanneer deze enorme taak is voltooid". In de verklaring werd verder ge zegd dat de kritiek van buitenland se geleerden en kranten, met name de Westduitse „bevreemdend en op zijn minst naief is, wanneer men weet dat het Griekse geleer den zijn die in het buitenland der gelijke onderwerpen doceren en niet andersom". Het geschil gaat, zoals eerder ge meld, over 47 kartonnen dozen vol ikonen en handschriften die bij toeval werden ontdekt toen een oude muur van het St. Catharina- klooster op de berg Sinai omver werd getrokken. De Grieken hiel den hun ontdekking tot vorige maand geheim toen een van de geleerden in een brief aan de pers te veel losliet. Als het belangrijkste deel van de vondst worden de negen tot nog toe onbekende bladzijden van het Oude Testament beschouwd, die behoren tot een Grieks bijbelma nuscript uit de vierde eeuw, dat bekend staat als de „Codex Sinai- ticus". Bijbelgeleerden zeggen dat de vondst de belangrijkste is van de afgelopen honderddertig jaar. De Heilige Stoel is er tegen, dat religieuzen alleen in een woning wonen. Volgens het officiële bulletin van de pauselijke congregatie voor de religieuzen en seculiere instituten is het alleen wonen van een religieus niet in overeenstemming met de grondeisen van het leven van een religieus, waaronder het ge meenschappelijk leven valt. Religieuzen, die alleen en van hun orde geschei den leven, met of zonder toestemming van hun overste, houden zich noch aan het juridische begrip van het gemeenschappelijk leven, dat het kerkrecht eist, noch aan de opvatting over het leven in een broederschap, zoals die is uitgedrukt door het concilie en in de post-conci- liaire documenten. De Romeinse congregatie kan deze manier van levenshouding voor mannelijke noch voor vrou welijke religieuzen goedkeuren, zo zegt het bulletin. Het alleen wonen brengt problemen met zich mee, bijvoorbeeld in verband met de gelofte van armoede en gehoorzaamheid. Volgens een onderzoek naar de situatie in Nederland van het KASKI in januari 1977 woonden van de 22.481 vrouwelijke religieuzen van actieve orden en congregaties er bijna 1.200 alleen. Bij de monialen (beschouwende zusters) lag die verhouding 34 op 1.238. Bij de broeders (niet-gewijde religieuzen) was het aantal alleen- wonenden in de groep van leden van zelfstandi ge broedercongregaties 65 van de 2.410 leden. Van de 6.486 priesterreligieuzen van actieve orden en congregaties woonden er 1.225 niet in een communauteit. Het betreft hier vooral basispastores, die alleen wonen in een parochie. Ook in Vaticaanstad zijn sinds een tijd de veilig heidsmaatregelen ver sterkt. Onder meer is in de Sint-Pieter een alarm systeem gekomen, dat het de veiligheidsbeambten mogelijk maakt ook 's nachts de gendarmerie in het geweer te brengen. Onlangs nog werd voor de ingang van de Sint-Pieter een pakketje gevonden met het opschrift „Rode Brigade". Het ging kenne lijk om een „grapje". Voor de veiligheid in Va ticaanstad zijn momen teel naast 84 leden van de Zwitserse Garde, onge veer evenveel gendarmen verantwoordelijk. Het aantal bewoners is 390, te weten 37 kardinalen, 212 bisschoppen en andere geestelijken en 141 leken. De werkgroep Kerk en Sa menleving van het Dioce saan Pastoraal Centrum in het bisdom Den Bosch heeft een brochure uitge geven, getiteld „Werk aan de wereld. Een bezinning op christelijk handelen in de wereld van mensen". Aan de orde komen de mogelijkheden en verant woordelijkheden, die een christen heeft om te wer ken aan de wereld: in zijn nabije omgeving van ge zin, straat, arbeid en in de wijdere omgeving van or ganisatie en politiek. Het adres is Kapelaan Koop mansplein 3 te Den Bosch. Voor morgen worden wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer verwacht. Een krachtig hogedrukgebied, waarvan de hoofdkern boven Noord-Scandinavië ligt, heeft een uitloper via de Britse eilanden in de richting van de Azoren Op de oostflank van het hoge drukgebied stroomt „vrij koude en droge lucht vanuit Finland naar het zuidwesten. Een zwak front, dat de voorste begrenzing vormt van deze lucht, bevond zich afge lopen nacht boven Denemarken. Het komende etmaal zal dit front zich dichtbij of over ons land bevinden. Het zal ons wolkenvelden bren gen. maar het blijft op de meeste plaatsen droog. In de loop van de dag neemt de kans op opklarin gen weer toe. Ten zuidwesten van IJsland be vindt zich een depressie, die lang zaam noordwaarts koerst. Door de aanwezigheid van het hoge drukgebied kunnen de fronten er van niet tot West-Europa door dringen. Vooruitzichten voor vrijdag: Aanhouden van het huidige weer type. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon: 6 tot 15. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 17 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Berlijn Bordeaux Frankfort

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13