£eidóe Qoma/nt Zwartwerkers tegen de lamp Watergate loont voor u Van Agt verwacht storm van kritiek' op bezuinigingsnota vandaag is het zover Kijk produktschap $noet surplus- effingen rugbetalen WERKLOOSHEIDSCIJFER GROESBEEK NA ACTIE POUTIE GEHALVEERD 130 teekpartij in Jieuwkoops ngeval in Assenaar FA.H. v. VEEN langermet het kopen pa^a 8 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot i9.00 uur) pnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 9 mei 1918,68e Jaargang no. 21031 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Europa Cup ID Finale UEFA-beker tussen PSV en Bastia op Ned. II om 19.55 uur. Om 19.00 uur special aflevering van „Matchpoint". Ned. I. om 19.30 uur „Het klei ne huis" en om 22.20 uur het programma over kunst „Beeld spraak". Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Meest matige wind uit noord tot noordoost. Maxi- mumtemp. 16 graden. Morgen zon: 5.55-21.19. Maan: 7.41-23.34 Scheveningen hoogwater 5.56, 18.19. Laagwater: 1.44,14.06 oembollenexporteurs nnen proces 1 sh( (Van een onzer verslaggevers) r.S( LEGOM Het Produktschap voor Sierge- en (PVS) moet aan bloembollenexporteurs jenen betalen. Deze miljoenen zijn niet in Vandaar dat mr. Spithoven, de nieuwe ,ar zitter van het Produktschap vandaag naar ^n< tetrokken ministeries stapt om steun te l-W tn" 5 fi ilotselinge miljoenenschuld is een gevolg |jeen door de bloemenexporteurs gewonnen es om de zogenaamde surplusheffingen. Het »e van Beroep voor het bedrijfsleven heeft ■porteurs in het gelijk gesteld. Het PVS legt ernJrenlang heffingen op tijdens het veilen van tobollen om gelden te vergaren voor de jciering van reclame en wetenschappelijk rzoek, alsmede voor de opkoop van onver- ',u. te bloembollen. De heffingen worden door reilingen en handelaren ingehouden op de 'r agen die de kwekers voor hun produkten pel angen. Op hun beurt dragen de veilingen landelaren deze bedragen af aan het PVS. RKj f exporteurs, P. Bakker uit Hillegom en M. huyzen van Zanten Zn uit Lisse, hebben ifdragen van de gelden aan het PVS aange- n. Doordat zij in het gelijk zijn gesteld ien beide firma's vorderingen op het PVS. van de twee procederende exporteurs heeft r dan een half miljoen tegoed. Behalve het tal dat een proces heeft aangespannen zijn ïans vele andere tientallen handelaren die hun rechten op de heffingen doen gelden, ingen die in feite zijn opgebracht door de cers. Bij het PVS verwacht men nu ook een van de kwekers, die op hun beurt hun geld n terughebben. UHAMMED AU GAAT DE SOFTDRINKS llaii ANGELES (UPI) De 36-jarige oud-we- Ite ampioen in het zwaargewicht Muhammed gt s in dienst getreden van de First African- am iian Corp., een Saoedi-Arabische multina- inu e i ïve >okser stimuleert de consumptie van koda- ilijl ;r, de verkoop van woestijnauto's en de rijc tf van een blok huizen in Nigeria, dat Mu- ide imed Ali-dorp genoemd zal worden. Al deze i it riteiten kunnen zeer wel tot gevolg hebben :ij<j /Ui niet meer in de boksring zal verschijnen. ijni r bij de persconferentie in Los Angeles Ie hij zijn afscheid niet aankondigen. „Dat ik al drie keer gedaan. Een vierde keer zou ongeloofwaardig klinken", aldus Ali. (Van een onzer verslaggevers) Groesbeek De rijkspolitie van de grensgemeente Groesbeek (bij Nijme gen) heeft een einde gemaakt aan de praktijken van 110 zwartwerkers, die ten onrechte voor meer dan een mil joen gulden aan uitkeringen hebben ontvangen. Buiten deze 110 aangehou denen heeft de politie nog enkele tien tallen verdachten op het oog. De ar restaties hebben duidelijk een waar schuwende uitwerking gehad: het werkloosheidscijfer van de gemeente Groesbeek is gehalveerd van 450 tot 225. De eerste week na de arrestaties kwamen prompt zeventig mensen bij de sociale dienst melden dat ze weer werk hadden gevonden. Er werd doorgaans maar vier dagen per week gewerkt, omdat op de vijfde dag, vrijdag, de werkbriefjes moesten worden ingeleverd en de uitkeringen werd géind. De aangehoudenen ver dienden gemiddeld 4.000 gulden „schoon" per maand. Het geld werd veelal gebruikt voor nieuwbouw of verbouw van huizen. Ook schafte men zich dure wagens aan. De politie kwam op het spoor van de zwartwerkers door anonieme tips, ver moedelijk van werkloze buurtbewo ners die zich wel aan de voorschriften hielden en bij wie de luxueuze levens wijze van de zwartwerkers de jaloezie opwekte. De verdachten zullen het ten onrechte ontvangen geld moeten terugbetalen. Voor sommigen betekent dit een be drag van 40.000 gulden. Verschillende grensgemeenten hebben de commandant van de Groesbeekse politie verzocht bij hen soortgelijke acties te houden. Overleg daarover is nog gaande. Aangenomen wordt dat het zwartwerken welig tiert in de grensgemeenten. De politie stelt nadrukkelijk, met de arrestaties geen heksenjacht te hebben willen ontketenen. „We hebben ons geworpen op de zwartwerkers die een volledig betaalde baan in Duitsland hadden. We hebben geen mensen aan gehouden die 's avonds bij de buren een behangetje tegen de muur plak ten". MM Brand verwoest hectare bos (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG Bij twee bosbranden die gistermiddag vrijwel gelijktijdig bij Vledder en Dwingelo uitbra ken is in totaal hon derddertig hectare van de Staatsbossen in vlammen opge gaan. Over de oorza ken van beide bran den is nog niets be kend, maar er wordt rekening gehouden met opzet De brand op de Kralo- se heide, waar onge veer veertig hectare verloren ging, werd bestreden door de brandweerkorpsen van Dwingelo en Hoogeveen; de korp sen van Vledder en Appelscha bestreden het vuur bij Vledder. In beide gevallen na men de blussings- werkzaamheden én kele uren in beslag. Onstuitbaar vreet het vuur zich over een honderden meters breed front naar vo ren De schade was ondanks de inspan ningen van de brand weer aanzienlijk. Moeder niet goed. koper in bloemen DEN HAAG - Moe- der zal dit jaar on danks een veertig procent grotere aan voer op de bloemen veilingen niet ver rast kunnen worden met een fleurige verrassing die lager geprijsd is dan in voorgaande jaren. De zeer grote vraag uit het buitenland naar Nederlandse snijbloemen voor komt dat de prijzen zullen zakken. Van de andere kant zit het er ook niet in- dat met het oog op Moederdag de bloe men plotseling veel duurder worden. De rozen, fresia's, lelies en gerbera's blijven dus alleszins betaal- Koningin na val geblesseerd (Van een onzer ver slaggevers) SOESTDUK Ko- ningin Juliana is af gelopen zondag ten val gekomen en heeft daarbij een voet verstuikt. Vol gens de Rijksvoor lichtingsdienst is de blessure van de vor stin niet ernstig. Zij heeft een pees ver rekt wat noopte tot het aanbrengen van een zwachtel. Overigens ligt ook prins Bemhard nog in de lappenmand. Hij moet de komen de dagen nog in het academisch zieken huis in Utrecht blij ven. Zoals bekend is hij daar 1 mei jongstleden opgeno men voor een lichte werveloperatie. SHINGTON (AFP) Het Watergate-schan- betaalt goed. Degenen die nauw bij dit indaal in de Amerikaanse hoofdstad betrok- zijn geweest, hebben gezamenlijk al miljoe- verdiend, zo heeft het weekblad „US News World Report" onthuld, sident Nixon is uiteraard koploper. Hij Dean, Ehrlichman. kreeg al twee miljoen dollar voor zijn memoi res en zeker nog 600.000 dollar voor vraagge sprekken voor de televisie. John Dean, voorma lig juridisch adviseur van Nixon, ontving tot dusver voor zijn boek „Blind Ambition" 1 Haldeman, de chef van de Witte Huisstaf onder Nixon, inde al ruim 100.000 dollar aan auteurs rechten voor zijn boek „The End of Power" en 50.000 dollar voor een televisievraaggesprek. John Ehrlichman, die Nixon in binnenlandse miljoen dollar, waarbij nog eens 100.000 dollar aangelegenheden adviseerde, publiceerde in de komt voor het geven van conferenties, Bob Nixon gevangenis een roman, die duidelijk verband houdt met de Watergate-affaire. Het boek, geti teld „The Company", leverde hem 100.000 dol lar op. Howard Hunt, leider van het inbreker steam in het Watergate-gebouw, verkocht de filmrechten voor zijn boek voor 450.000 dollar. Boeing-727 in zee: een dode PENSACOLA (AP) - Een Boeing-727 van de National Airlines is gisteravond kort voor de landing op de luchthaven van Pensacola door nog onbekende oorzaken in de zee, vlak voor de kust van Florida, terechtgekomen. Daarbij kwam een per soon om het leven. Aan boord bevonden zich 53 passagiers en zeven bemanningsleden. De machine bleef drijven. Enige tientallen schepen waaronder particuliere jachten vertrok ken onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk en slaagden erin de overige inzit tenden te redden. genaresse zwaar gewond; der aangehouden KOOP De rijkspoli- |van Nieuwkoop heeft gis- vond de 25-jarige Jaap J. pakt. De man heeft inmid- bekend in de nacht van ag op maandag de echtge- van café-eigenaar Mos- van 't Vliegend Paard te neergestoken. De uw raakte daarbij ernstig ond. De café-eigenaar zelf, ïwie J. het eigenlijk gemunt 11, liep bij de steekpartij een jvige wond aan de bovenarm I Het gebeurde werd pas gis- SSENAAR De 25-jarige lorrijder G. J. S. uit Den Ig is gisteravond rond 11 met ernstige verwondin- ^overbracht naar een Haags lenhuis, nadat hij met een lheid van 100 kilometer per op de Stoeplaan in Wasse- r uit de bocht was gevlo- ïrbij sloeg hij enkele malen ïr de kop en kwam een tien meters verder op een ruiter- i terecht. De 25-jarige mo- rijder brak beide benen en 7 i sleutelbeen teren laat in de middag be kend omdat de politie in ver band met het feit dat de dader wel bekend, maar nog niet ge pakt was, de zaak geheim hield. Gisteravond rond acht uur ont dekten twee agenten in een surveillance-wagen de ronddo lende messetrekker. De man ging na de aanhouding vrijwil lig mee en bekende korte tijd later de steekpartij. Daarbij werd duidelijk dat mevrouw Mosterd door een messteek in de buik werd getroffen toen zij op het moment dat J. wilde toeslaan tussen haar echtge noot en J. insprong. Hoewel ernstig gewond verkeert me vrouw Mosterd, die direct naar het Hofpoortziekenhuis in Woerden werd overgebracht, niet meer in levensgevaar. J. behoort tot een familie die al vaker moeilijkheden heeft gemaakt in Nieuwkoop. Op grond daarvan ontzegde een aantal Nieuwkoopse cafe-eige- naren de familie J. de toegang. Aanleiding voor de steekpartij in 't Vliegend Paard was dat de jongste telg van de familie eerder die avond door de heer Mosterd uit het café was gezet. Korte tijd later verscheen zijn broer Jaap om wraak te ne* Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m.i.val% nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: npam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) HARDERWIJK De bezuinigingen, die het kabinet-Van Agt wil doorvoeren, zullen volgens de minister-president de zwaarste zijn sinds de maatregelen, van de toenmalige minister Lief- tinck van Financiën kort na de Tweede Werel doorlog. Premier Van Agt verwacht op de bezuinigingsplannen van zijn kabinet een storm van kritiek maar de operatie is volgens bem boogst-noodzakelijk. „Wanneer er geen bijzondere maatregelen geno men worden zal de werkloosheid nog aanzienlijk stijgen", zei hij gisteravond in Harderwijk. Het accent van de bezuinigigen zal komen te liggen in de sector van de sociale zekerheid, terwijl daarnaast de lonen moeten matigen. Daaraan zullen ook de ambtenaren hun bijdragen moeten leveren, aldus mr. Van Agt. Het nadelig effect op korte termijn op de werk gelegenheid moet zo min mogelijk zijn. Geen vermindering dus van bijvoorbeeld de wegen- of scholenbouw. Wel moet ernaar gestreefd wor den, dat minder mensen een beroep zullen doen op de sociale voorzieningen. Meer aandacht ook voor de om- en bijscholing van werklozen. „Elk procent loonmatiging kan bovendien het behoud betekenen van tienduizenden arbeidsplaatsen", •aldus premier Van Agt, die er nadrukkelijk op wees, dat ook de rüet-cao-inkomens en de amb tenaren „mee pijn moeten lijden". ADVERTENTIE Voor moederdag geschenken vindt u een grote keus bij: NOORDEINDE 17 ROELOFARENDSVEEN TELEFOON 01713-2494 ZEIST Nadat Amnesty In ternational reeds eerder ge sprekken had gevoerd met de KNVB over de situatie met be trekking tot de mensenrechten in Argentinië, hebben de spe lers van het Nederlands elftal gisteren in Zeist, bij monde van Ruud Krol, te kennen ge geven geen behoefte te hebben aan een dergelijk gesprek. Krol meende dat er naast een ge brek aan belangstelling ook on voldoende tijd aanwezig zou zijn. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1