„Mijn vrouw wil me in Argentinië zien spelen" Twijfel rond Hovenkamp Nanninga niet mee naar Brugge RIJKS WILLY VAN DE KERKHOF: Fanclub Argentinië is een vergaarbak van vele nationaliteiten. Het is dus niet ver wonderlijk dat een flink aantal fan clubs is opgericht met het doel de eigen ploeg te ondersteunen en ervoor te zorgen dat de spelers zich in Argen tinië „thuis voelen". De actiefste fan club is die Vein Oostenrijk. Al vorig jaar december werd begonnen met de voorbereidingen en het opstellen van een programma voor de Oostenrijkse spelers eri begeleiders. Er is geen Nederlandse fanclub. Doelpunten Revanche Volgend jaar bestaat de FIFA vijfen zeventig jaar. Op 21' mei zal in Zurich het nieuwe kantoor van de wereld voetbalbond officieel in gebruik wor den genomen. Het plan bestaat onge veer terzelfder tijd in Zurich de re vanche van de finale van het wereld- toernooi 1978 te laten spelen. Argentina'78 In de tijd dat aanvallend voetbal nog heel normaal was, werd er lustig ges coord. In het toernooi 1954 vielen dan ook enorme uitslagen te noteren. Een greep: HongarijeNoord-Korea 90, Hongarije—West-Duitsland 83, West- Duitsland—Turkije 7—2, Hongarije Schotland 7—0, Oostenrijk—Tsjecho Slowakije 5—0, West-Duitsland—Oos tenrijk 6—1. Voor liefhebbers van doelpunten een wereldtoernooi om van te smullen. Merkwaardig Dat toernooi in 1974 was ook in ander opzicht gedenkwaardig. In de tweede ronde won Hongarije met 8—3' van West-Duitsland. De scheidsrechter was een Brit, Ling. West-Duitsland slaagde er toch in zich in de eindron de te plaatsen en haalde zelfs de finale. De andere finalist was Honga rije, die met 32 werd verslagen. De scheidsrechter was een Brit, weer Ling. Om de beurt wordt het vierjaarlijks toernooi om de wereldtitel in Europa en Zuid-Amerika gehouden. Uitzon dering op deze regel waren de toer nooien in 1954 en 1958 toen ze resp. in Zweden en Zwitserland werden gehouden. De stand Europa—Zuid- Amerika wat wereldkampioenen be treft, is gelijk: 55. West-Duitsland en Italië werden elk tweemaal wereld kampioen en Engeland een keer, Bra zilië veroverde drie wereldtitels en Uruguay twee. Wereldbeker Sinds Brazilië drie keer en dus definitief de Coupe Jules Rimet heeft gewonnen, is deze hoofdprijs van het wereldtoernooi opnieuw ver vaardigd en meteen van een andere naam voorzien. De „eerste prijs" heet sindsdien Wereldbeker van de FIFA. Ladislav Kubala. bondscoach van Spanje, is de enige speler ter wereld die voor drie landen uitkwam. Hij speelde voor zijn geboorteland Honga rije, voor Tsjecho Slowakije en voor Spanje. Hij heeft ook drie zonen die alle in een ander land werden gebo ren: Branko in Tsjecho Slowakije, Laszi in Italië en Carlos in Spanje. Ze hebben geen aardje naar hun vaartje. Twee doen helemaal niet aan sport, Carlos speelt een beetje ijshoc key. Wijnhandelaar W. v.d. Kerkhof voet balt bij PSV. Andersom zou beter zijn: profvoetballer Willy van de Kerkhof is eigenaar van een wijnhan del in Eindhoven want voor hem komt voetballen op de allereerste plaats. Hij is eraan verknocht en ziet de wijnhan-. del momenteel als niet meer dan een zekerheid voor de toekomst, verwor ven na een intensieve en pittige studie voor het vakdiploma. Voorlopig is Willy van de Kerkhof een en al „voet bal", wat blijkt uit deze wekelijkse rubriek waarin hij te gast is. In feite zijn het er twee want Willy mag geacht worden ook namens zijn twee lingbroer René te spreken. Ze denken toch hetzelfde, doen hetzelfde en zijn onafscheidelijk. Jullie zijn met PSV het langst in actie. Na het duel-met Bastia volgen met Oranje FC Brugge, het toernooi in Parijs en de wedstrijd tegen Oos tenrijk vlak voor het vertrek naar Argentinië. Wordt jullie seizoen niet wat al te lang? Willy van de Kerkhof: „Nee hoor. Ik vind het een voordeel dat je achter elkaar door kunt gaan. Misschien loopt iemand iets terug in conditie en vorm maar als over drie weken Ar gentinië begint, kan iedereen ervan op aan dat de PSV'ers in de selectie in topvorm zijn. Ikzelf geef er niets om dat we zo in touw zijn. Voor mij mag het altijd zo." Het wordt straks dringen voor een plaats in Oranje want elke plaats is dubbel bezet in de selectie. Heb jij voorkeur voor links of rechts op het middenveld? Willy van de Kerkhof: „Dat maakt me niets uit, als ik maar speel. Als ik op rechts speel, kan ik iets gemakkelijker met mijn broer samenspelen maar als ik links sta zoek ik hem ook wel op en kan ik hem lanceren. Maakt me niets uit." Op Cruijff na zitten alle spelers van de finale 1974 in de selectie. Ze zijn wel vier jaar ouder geworden. Willy van de Kerkhof: „Ik geloof dat na het wereldtoernooi sterk aan ver jonging zal worden gewerkt. Maar die oude rotten kunnen best nog een w.k. meemaken, op basis van kwaliteit en routine. Trouwens, de conditie is ook nog voortreffelijk. We kunnen met ons Nederlands elftal behoorlijk te keer gaan als het nodig is. Reken daar maar op." In Argentinië moeten jullie in korte tijd drie wedstrijden spelen. Er zijn spelers die hier al klagen als ze twee maal in een week moeten aantreden. Willy van de Kerkhof: „Die zijn dan niet geschikt voor topvoetbal. Als top- voetballer moet je drie wedstrijden in korte tijd kunnen opbrengen. Er tus senin moet je wel goed rust nemen. Dat doen ze in Engeland ook en daar wordt in het begin van de competitie regelmatig enige keren per week ge speeld. Het is een kwestie van leefstijl, je vak serieus nemen. Dus goed rust nemen, sober leven. Kan je dat niet dan ben je geen topvoetballen Rijvers vindt eenmaal trainen per dag genoeg. Als jullie naar het trai ningskamp zouden zijn gegaan, wordt die frequentie opgevoerd. Willy van de Kerkhof: „Ik ben nog nooit met tegenzin naar een training gegaan of naar een trainingskamp. Het is toch je vak? En meer dan eens per dag trainen vind ik ook best. Zo'n trainingskamp is bovendien gezellig. Je komt spelers tegen die je anders alleen op hèt veld ontmoet. Nee, PSV gaat zelden of nooit in trainingskamp maar ik heb er persoonlijk niets te gen. Het komt nu wel goed uit dat het trainingskamp in Zeist maar voor een paar spelers doorgaat. Dinsdag hebben we natuurlijk feest als we van Bastia winnen, woensdag ook en ei genlijk vrijdag nog eens. Maar dan moeten we in Zeist zijn. Jammer, maar dat gaat hoe dan ook voor. Geen feestje dus. Plicht voor het meisje, hè." Wisten jullie tijdig tevoren dat er een trainingskamp zou komen? Willy van de Kerkhof: „We hebben wel degelijk een schema gehad, een maand of twee geleden. Misschien zijn er die de enveloppe niet open hebben gemaakt omdat het een groene was en dachten ze dat ie van de belasting was. Maar we wisten het allemaal tijdig." Gaan jullie vrouwen mee naar Ar gentinië? Willy van de Kerkhof: „Nou en of, René's vrouw en de mijne. Van de* anderen weet ik het niet. Als we alsnog een sponsor zouden krijgen, zou dat mooi zijn. Zo niet, dan betalen we het zelf. Mijn vrouw, en die van René ook, wil ons zien spelen in Ar gentinië. Ze gaan trouwens, als het even kan, ook altijd met PSV mee bij Europese wedstrijden. Soms is dat wel eens moeilijk met de kinderen maar daarvoor vinden we meestal een oplossing. Onze vrouwen staan geheel achter ons en achter ons werk bij PSV. Want zo is het toch? Het is je vak." LEIDSE COURANT - DINSDAG 9 MEI 1978 PAGINA 11 Nog voor het vertrek naar Argentinië bondscoach Jan Zwartkruis' een vierjarig ct bij de KNVB. Slechts een enkel detail ip dit moment de verbintenis tussen Zwart en de voetbalbond nog in de weg. Beide in hebben er echter het volste vertrouwen het laatste obstakel, de definitieve toestem van de legerautoriteiien, op korte termijn en kan worden. Choufour, lid van het WK-bestuur, gistermiddag op het portcentrum te Zeist: „Zwartkruis is onze enige kandi- leki Ie anderen zijn afgevallen. Met Zwartkruis zelf zijn we 1 rond. Het wachten is nog op de generale staf. Met het de pensioenregeling van Zwartkruis moeten speciale die elen worden getroffen. Zoals de zaken zich nu ontwikke- cer lat echter nog maar een formaliteit. We hebben goede I ad^t nog voor het vertrek naar Parijs en Wenen de zaak Lukt dat niet, dan zullen we er in elk geval naar streven afreis naar Argentinië helemaal rond te komen. We on fermijden dat de resultaten iri Zuid-Amerika ook riïaar op ;e invloed zijn op de benoeming van Zwartkruis". we bondscoach van Oranje zelf bevestigde later dat zijn ing nog maar een formaliteit is. „Ik ben er verschrikkelijk reageerde Zwartkruis. „Een ieder die me kent, weet ek ben van Oranje. Natuuflijk moeten op het technische IELI enkele zaken enigszins uitgespit worden, maar dat komt an I best in orde. Tot het slot van de WK is Happel de laar oordelijke man, daarna ik. En met die ontwikkeling ben t tevreden". 'artkruis heeft er nauwelijks moeite mee dat vanaf _e vrijdag, het tijdstip waarop Ernst Happel zich eindelijk Jt gaat bemoeien met Oranje, het'roer tijdelijk in handen m Happel. „Die structuur was van tevoren bekend", legt ■uis uit. „Daar doe ik nu ook niet meer moeilijk over. van tevoren dat Happel voor het Wereldkampioenschap verantwoording zou dragen. Ik zou een grote zeurpiet ien ik nu ineens dwars zou gaan liggen. Trouwens, ik niet belangrijk. Alleen het belang van het Nederlands- fit. Los daarvan oogst ik toch wel waardering. Vergelijk Johan Cruijff en Wimpie Jansen. Natuurlijk was Cruijff tte, maar ook de waterdrager Jansen deelde ruimschoots Dat zal nu tussen Happel en mij ook zo zijn". lof 'artkruis verdient inderdaad alleen maar lof. Aan hem niemand anders is het te danken dat de absolute chaos, het Nederlands elftal nu aan de vooravond van de WK erkeert, nog niet helemaal uit de hand is gelopen. Van lappel behoeft hij in elk geval geen enkele steun te bten, want de man die Oranje straks naar een acceptabe- atie in Argentinië moet leiden, heeft niet eens de moeite n met Zwartkruis contact op te nemen toen zaterdag 0 werd het trainingskamp op basis van vrijwilligheid •organg te laten vinden. omt dus nu al min of meer tèrecht op de schouders van 'artkruis. die gisteren opvallend opgewekt de elf vrijwilli gers, die zich 's ochtends aan de poorten van het sportcentrum hadden gemeld, bezig hield. En daar moet toch bewondering voor opgebracht worden, want het is natuurlijk een ronduit belachelij ke zaak dat drie weken voor de start van de wereldkampioen schappen nog niet de helft van de Nederlandse selectie met de voorbereiding kan beginnen. Het zoveelste bewijs dat de voetbal bond, en niet te vergeten de clubs en de spelers, niets geleerd hebben van de ellende vier jaar geleden in de aanloop naar West-Duitsland. Herman Choufour: „De voorbereiding is inderdaad allerminst optimaal. Eigenlijk zelfs nog slechter (jan vier jaar geleden. Toen moest- er ook geïmproviseerd worden, omdat Michels steeds op en neer naar Barcelona moest om daar zijn ploeg te coachen, maar desondanks probeerde hij er, met een heleboel moeite, toch nog iets van'te maken. Happel is minder bij Oranje betrokken. Hij stelt zich op het standpunt eerst Brugge en daarna het Nederlands elftal. Contractueel heeft hij daar het recht toe. Ik wil echter wel zeggen dat we blij zijn met Zwartkruis, zonder hem zou er wellicht nog minder van terecht gekomen zijn". Serieus Jan Zwartkruis spaarde gisteren in de Zeister bossen de elf klanten voor Oranje, die zich gemeld hadden, niet. Zowel in de ochtend- als in de middaguren werden de vedetten afgebeuld. Zwartkruis: „We maken er serieuze dagen van. Daar is iedereen bij gebaat. Het is geen vakantieweekje. Deze dagen waren gepland om de basisconditie vast te houden en om spelpatronen in te studeren. Dat laatste kan nu nauwelijks doorgang vinden. omdat we een gehavende groep hebben, maar aan de basiscondi tie kan veel gedaan worden. Daar zijn we dan ook hard mee bezig en dat zal de komende dagen zo blijven. De spelers doen dat overigens zonder te morren, dit groepje heeft een echte profmentaliteit en die positieve constatering mag best eens genoemd worden in deze kommervolle tijden". Happel en Zwartkruis vertrekken zaterdag met een groep var» zestien spelers naar Club Brugge. Een duel dat de voetbalbond handenvol geld kost, want de Belgische vereniging beroept zich erop dat indertijd bij het aantrekken van Emst Happel is afgesproken dat de revenuen van dit duel helemaal ten goede komen aan Brugge zelf. Choufour: „Die afspraak is gemaakt toen ik als sectiebestuurslid nog niet in beeld was. Wat er precies afgesproken is, weet ik derhalve niet. In overleg met Zwikstra ga ik echter toch proberen nog een vergoeding los te peuteren voor die wedstrijd. Ik heb begrepen dat de Belgen er een hele happening van willen maken, waardoor de opbrengst rond de vier ton zal komen te liggen. Het lijkt niet meer dan billijk dat wij daar ook een gedeelte van krijgen, maar daar is nu nog geen zekerheid over'-'. Na het duel tegen Club Brugge vertrekt Oranje twee dagen later, op Tweede Pinksterdag, voor een zevendaagse trip naar Parijs en Wenen. Tweeëntwintig spelers zullen die reis mee maken. Zwartkruis: „In beginsel is dat de groep, die ook naar Argentinië gaat. Wel zullen we met de vier achterblijvers proberen af te spreken dat zij zich beschikbaar houden voor het geval zich tijdens die drie wedstrijden blessures voor zouden doen. Vier jaar geleden is met Jan Mulder en Willy Brokamp dezelfde afspraak gemaakt". ROB HARTOG Bondscoach Jan Zwartkruis (rechts op de voorgrond) aan het front van de trouwe groep overgebleven spelers tijdens een training in Zeist. Henk van Leeuwen, Dick Nanninga, Piet Wildschut, Wim Rijsbergen, Jan Boskamp en Ruud Krol hebben er best plezier in. Hugo Hovenkamp Dick Nanninga ZEIST Dick Nanninga gaat zaterdag niet met het Neder lands elftal mee naar Brugge, waar Oranjes middags om vier uur oefent tegen Club Brugge, Belgisch kampioen en tegen die tijd, mogelijk van de Europa Cup bij de landskampioenen. De lange-spits van Roda JC heeft van assistent-bandscoach Jan Zwartkruis toestemming gekregen om vrijdag en zater dag in zijn bioemenzaak te kun nen werken. Desondanks verscheen Nannin ga gisterochtend in Zeist om zich bij het groepje vrijwilligers te melden, dat onder leiding van Jan Zwartkruis deze week oefe ningen doet in het Zeister bos. Nanninga: „Ik ben gekomen om mijn goede wil te tonen. Tot en met donderdag heb ik een colle ga bereid gevonden om in mijn zaak te werken. Daama moet ik het echter zelf doen. Dat heb ik Zfvartkruis ook verteld. Die had daar gelukkig begrip voor. Hij realiseerde zich ook dat deze paar dagen in Zeist me al ver schrikkelijk veel geld kost". Hugo Hovenkamp, hier achter de evenmin fitte Wim van Hanegem na het winnen van de KNVB-beker met AZ '67, is een groot vraagteken voor deelname aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. irtkruis en Ernst Happel: een bijzonder stel. (Van onze sportredactie). ZEIST Het is uiterst dubieus of Hugo Hoven kamp met het Neder lands elftal meegaat naar de wereldkam pioenschappen in Argen tinië. Komende vrijdag, bij de officiële start van het trainingskamp van Oranje, zal Hovenkamp opnieuw door bondsarts Frits Kessel bekeken worden. De kans, dat Kessel dan zal besluiten Hovenkamp af te keuren voor Argentinië, is meer dan vijftig procent. De AZ-verdediger kampt al enkele weken met een knieblessure. Daardoor ook miste hij begin april de oefenwedstrijd in Tu nis tegen Tunesië. Vanaf: die tijd heeft hij ook bij AZ' 67 maar enkele ma len meegespeeld. Over tuigen kon hij daarbij niet, omdat aan al zijn bewegingen was te zien, dat hij zijn knie zoveel mogelijk wilde sparen. Gisterochtend heeft Frits Kessel de knie van Ho venkamp bekeken. Ver volgens stuurde hij Oranje's vaste linker vleugel-verdediger door naar Nijmegen, waar dr. Honig later op de dag onderzocht of Hoven kamp wellicht een me niscus heeft. Uitsluitsel daarover valt nog nau welijks te geven. Kessel: „Honig heeft wat vocht uit de knie gehaald. Het is nu een paar dagen af wachten hoe de knie rea geert. Vrijdag nemen we een beslissing".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11