Vele twijfels rond veiligheid „Space Shuttle" Onderzoek aangepaste woningen staat nog maar in de steigers Tsjechische werken bij vioolrecital Vakmanschap bij Blue Oyster Cult EHBO-wedstrijd BEETJE BUITE NISSIG Twee verkoopkansen voor de forsythia WOONBEHOEFTEN BEJAARDEN EN GEHANDICAPTEN MAANDAG 8 MEI 1978 LEIDSE COURANT De Tsjechische violist Kvetös- lav Wachtl is reeds enkele ja ren tweede concertmeester in het Brabants Orkest. Zijn voor liefde voor kamermuziek bracht hem ertoe het Diligen- tia-podium te verkiezen voor een recital in samenwerking met de pianiste Elisabeth van der Linden. Drie Tsjechische componisten drukten hun stempel op het programma zoals dat zaterdagavond ten ge hore werd gebracht: Dvorak, Smetana en Dvoraks schoon zoon Josef Suk. Tartini, 'Han del en Chopin completeerden het smaakvolle geheel. Kvetoslav Wachtl toonde zich een introvert musicus die ge heel op gaat in het eigen spel. Hij betrekt daarbij in feite de toehoorder niet en zodoende komt de „vonk" niet over. Tar- tini's sonate in g- één van de 150- was te weinig spiritueel om blijvend te kunnen boeien. De toon vorming is verzorgd, de techniek is gaaf, doch de voor dracht is stijfjes. Zo'n sonatine van Dvorak - geschreven „für die Jugend"- bezit meer geest kracht dan in het spel van deze violist tot uiting kwam. Het instrument dat hem ter be schikking staat leek bovendien niet van uitzonderlijke kwali teit. Pianiste Elisabeth van der Lin den voltooide haar opleiding bij Cecile de Grijs. Zij toonde zich een fctimulerende begeleid ster en een vaardig musicienne, haar weergave van Chopins Fantasie Impromptu bezat charme en geestdrift. A. H. Tt ;i Blue öyster Cult was als on derdeel van hun Europese tournee voor één concert in Nederland. De geplande optre dens moeten de doorbraak in Europa worden want de groep heeft alleen in Amerika een super-status. Ze deden zater dagavond erg hun best om hun kunnen te tonen, maar slechts een select groepje mensen mocht van hun vakmanschap genieten. De Vliegermolen in Voorburg was namelijk zeer slecht bezet. De groep die bekend is door zijn lasershow gaf visueel en muzikaal een uitstekend con cert. Ze speelden hard-rock met ijzersterke gitaarsolo's van Alan Roeser die ondersteund werden door een swingende bas van Joe Bouchard. De zang kwam voornamelijk van Eric Bloom, terwijl Albert Bou chard de ritme-sectie vol maak te en Allen Lanier, toetsenman was en gitaar speelde. De nummers in deze anderhalf uur durende show kwamen vooral van hun twee 1^ elpees, waarbij "Godzilla", nieuwe single in Ameriki' een van de hoogtepuntel hoorde. I' De belichting speelde eef langrijke rol. Het hele cop was een aaneenschakeling kleurwisselingen die zeer t verweven waren met de tef wisselingen in de muziek laser-show kwam niet held tot zijn recht door de boud de zaal maar was tocll imposant gebeuren. Er w* wat figuren op het plafon toond en het publiek weri licht door de rood, blau» groen gekleurde stralen, f deze te richten op twee ai in de zaal hangende spiegfl len ontstond een soort dr^ de sterrenhemel. Blue Of Cult gebruikte de laser-ins tie zaterdagavond niet zoafe zou kunnen, omdat het ek der andere op leek dat d« ziek aangepast was aan <f sershow, in plaats van ail om. F Hani Tentoonstelling In Galerie Van der Vlist aan de Botermarkt 3 zal tot met 2 juni een tentoonstelling gehouden worden met werfi van Hanne Meyer-De Heer en Ton Sanders. De expositj toont wandkleden, keramische plastieken en grafiek. Êjl galerie is geopend, dinsdag tot en met zaterdag van 10 tj1 17 uur. Donderdag's tot 21.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Bij zaterdag middag in sporthal Het Die- kanm te Enschede gehouden nationale EHBO-wedstrijden is de ploeg uit Sleeswijk. dis trict Noord Brabant L als eerste geëindigd. De uitslag van de ploege strijd: 1. Sleeswijk, Noord Bra Twello, Gelderland, 3. B Drente, 10. Dubbeldam Holland. Tekst: Tiny Francis Pacco Rabanne wikkelt de vrouw in glanzende rechte plissérok met overslag, die op een jurk van uiterst dunne stof wordt gedragen in lui paardmotief. Haute couture be weegt zich bijna al tijd op het experi mentele vlak. Het behoeft niet te vol doen aan de eisen van „draagbaar heid" in de algeme ne zin van het woord. Het is een try-out op basis van uitbundigheid en stylering. Zonder haute couture lie pen we allemaal in dezelfde regenjas sen en „pakjes". Ze is een inspiratie bron om inpulsen te geven aan de confectie. Een paar modellen uit de col lectie van de aller grootsten: Het onderzoek ten aanzien van aan gepaste woningen of woninginrich tingen staat nog maar in de steigers. Elk ongemak vraagt eigen individue le oplossingen. Het aantal proble men is ontelbaar geworden, met het gevolg dat de industrie vaak „met de handen in het haar zit" om tot een verantwoorde produktie te ko men van aangepaste artikelen en meubelen. Vast staat, dat de betrok kene zélf moet meebeslissen over de aanpassingen van persoonlijke aard. Is hij of zij lid van een gezin of een gemeenschap van gezonde mensen, dan kan het nodig zijn voorzieningen weg te werken. Er mag geen „invali denhuis" ontstaan waarin op hun beurt anderen zich gehandicapt voe len. Voor moeilijk lopende mensen of rol stoelgebruikers zijn stoepen of drem pels een ellende. Slopen van deze obstakels en over het hele huis vast stroef kleed leggen, hindert niemand. Het is zelfs modern. Je ziet nogal eens een hele parterre belegd met plavuizen of keramische tegels maar die zijn glad, dus voor bovenstaand doel ongeschikt. Rubber wordt door water spekglad; taboe dus voor kruk ken en stokken. Parket dat niet in de was wordt gezet, kan, maar is niet volkomen antislip. Vinyl met opper vlakte structuur zou het goed doen, maar rubberbanden van rolstoelen kunnen er zwarte vegen op achterla ten, die weer moeten worden wegge poetst. Vragen om extra werk dus met die vinyl. Ideaal is plat tapijt, dat door fabrieken als „rolstoelvast" wordt geprezen. Dit zijn zware vilt- kwaliteiten en dichtgeweven bouclé, door vakmensen fine gauge (keedsj) genoemd, vooral de losliggende vormvaste tegels zijn aan te bevelen. Bij de voordeur komt altijd een ver zonken ruige mat (nooit losliggende kleedjes, waar dan ook). Kleding Kleding moet kunnen worden wegge hangen op kapstokhaken op 120 cm. vanuit de vloer, de rest op normale hoogte. De onderkant van de gang- spiegel op 100 cm. boven de vloer en de bovenkant op 180 cm. zodat ze staande en zittende mensen kan spie gelen. In voordeur of muur een zo groot mogelijke brievensleuf, voor zien van een brievenkast. De postbo de hoeft niet te bellen en de geadres seerde niet te bukken Voor deuren (liefst 10 of 20 cm bre der dan normaal) verzonken deur knoppen gebruiken, zodat de deur helemaal openzwaait en niemand achter de knop kan blijven haken. Deuren van WC, doucheruimte of badkamer moeten naar buiten draaien en ook van buitenaf kunnen worden geopend. Men moet altijd naar binnen kunnen komen in geval van nood. Kan een trap niet worden vermeden, dan een rechte steektrap toepassen, die halverwege kan wor den onderbroken door een bordes of overloop. De ruimte tussen de leuningen moet men niet groter maken dan 80 cm. Dit is allemaal goed en wel als men een huis laat bouwen en rekening kan laten houden met deze voorzie ningen. Maar handige mannen kun nen in bestaande woningen zelf ook heel wat klaarstomen. Moderne tra pleuningen bijvoorbeeld kan men vervangen door ouderwetse ronde, waar de vingers omheen kunnen grij pen voor steun. De keuze van trapbedekking hoeft geen probleem te zijn. Kies stroef tapijt, desnoods afgewerkt met strip pen. (Laat u bouwen of verbouwen neem dan de aantrede (diepte van de trede niet kleiner dan 25 cm en de optrede (hoogte) niet meer dan 17 cm.) Nu de meubels. In Finland is men er al toe overgegaan speciale meu bels voor bejaarden te ontwerpen. Binnenhuisarchitecten Velkko Pysty- nen en Simo Halkola hebben een serie ontworpen, die zeer doelmatig is, terwijl fabrikant Punkaharjun Puutalothdas een aantal woningen, de Punkatalo-huizen heeft ontwor pen, waarbij ten aanzien van de. bouw als van de inrichting op elk détail is gelet. Het systeem is uitge werkt voor mensen met speciale huis- en meubel-behoeften om welke reden dan ook. Zo koos men voor bejaar den verende stoelen in chroombuis- model met sleevoet. Alleenwonenden kunnen die makkelijk zelf verschui ven als ze niet te slecht ter been zijn. Ook in Nederland levert elke meubel zaak deze stoelen. Zo zijn er ook bankstellen met tamelijk hoge, ondie pe zittingen en stevige armleggers, die ideaal zijn voor de niet meer zo jonge mens. Voor rolstoelgebruikers bestaan er tafelmodellen, die meer ruimte dan normaal hebben tussen het blad en de poten. „Salon-tafels" zijn ook hoger dan gewoon te bestel len. Gaat het om bergmeubels is een model dat bukken overbodig maakt het beste. Dus geen dressoirtype. Uit stekend is een kleine, lage combinatie met bergruimte op tafelhoogte voor alle benodigdheden: bril, radio, boe ken, notitieblok, borduurwerk, puz zels en dergelijke. Voor de slaapka mer zijn er bejaardenbedden in de handel met de zithoogte van een hoge stoel. Druk-op-de-knop Dit kan een ledikanttype zijn, maar ook een gestoffeerd bed, dat leuker staat. Men moet zich ervan overtui gen dat er op de rand kan worden gezeten, zonder dat men achterover kiepert. Meestal is het dan nodig een matrasbodem of lattenbodem te ge bruiken. Helemaal fijn zijn onderma trassen met verstelbare delen bij hoofd- en voeteinde (lezen in bed, geleund tegen verhoogd hoofdeinde, voetjes in de lucht bij vermoeide benen). Druk op de knop is voldoen de om deze vlakken te verstellen, zelfs voor wie al in bed ligt. Bij het meubileren van welke kamer ook moet voor de rolstoelgebruiker een rolpad tussen stoelen en tafels wor den aangehouden van ca. één m. breed. Ook moet voor hem of haar een eigen hoekje worden gereser veerd. Zonwering en gordijnen moe ten vanuit één punt kunnen worden bediend, zelfs elektrisch. De thermos taat moet ook vanuit dit eigen plekje kunnen worden omgeschakeld en men moet via een „intercom" vanuit de eigen stoel met de voordeur in verbinding kunnen staan. Dus niet bij elk belletje naar de deur lopen of „rollen". Een gesprekje via de „intercom" met de bezoeker geeft de doorslag: wél of niét opendoen.... Na tuurlijk is afstandbediening voor de teevee een must. Nog een mogelijk heid voor mensen die moeilijk lopen: soms kunnen wandleuningen op een hoogte van 90 cm. veel steun geven en dit geldt voor het hele huis. Zo'n (wand)leuning kan een plank of een metalen buis zijn. Wat het leukste staat hangt af van het hele interieur. (Van onze redacteur ruimte vaart) WASHINGTON - Het zou overdreven zijn te beweren dat de eerste (bemande) ruim- tevluchten van Amerika's nieuwe ruimteschip, de Space Shuttle, met het grootste ver trouwen tegemoet kunnen worden kan worden gezien. De kans is zelfs groot dat de eer ste vlucht van die „Shuttle", met de astronauten John Young en Robert Crippen, zal moeten worden uitgesteld van maart tot omstreeks juni 1979. Waarbij dan ook nog rekening moet worden gehouden met verdere vertragingen in het schema. De ontwikkeling van het pro ject ondervindt nogal wat pro blemen. Men gaat er voorlopig nog maar van uit dat het kin derziekten zijn (geen structure le problemen dus), maar voor de naaste toekomst wordt de zaak daar niet veel anders va- n. Die moeilijkheden worden voornamelijk veroorzaakt door de eigen motoren van de Shutt le, die hun niet geringe stuw kracht ontlenen aan de ver branding van vloeibare water stof en dito zuurstof. Met name het turbopompsysteem heeft al enkele malen voor narigheden gezorgd (vorig jaar maart leid de dat tot brand en een half jaar later zelfs tot een explo sie), maar er zijn ook andere onderdelen van het bijna 75 ton wegende ruimtevliegtuig, die de bij het project betrok ken technici zorgen baren. Er zullen weliswaar nog verschei dene proeven worden verricht. De hamvraag is of de bereikba re veiligheidsmarge wel groot genoeg is. Zeker, in het verleden hebben zich bij de ontwikkeline en be slissingen over het programma van de eerste Shuttlevlucht zul len dan ook pas worden geno men wanneer het komend na jaar alle nieuwe gegevens over de motor-proeven binnen zijn. Daarmee speelt het feit dat die motoren in staat moeten zijn om vele malen opnieuw te wor den gebruikt, een zeer belang rijke en bij de definitieve beoordeling waarschijnlijk zelfs doorslaggevende rol. Uiteraard blijft ook bij de uit voering van het Shuttle-project de veiligheid van de mens pri mair, maar daarnaast zijn er nog andere belangrijke facto ren. Voorlopig namelijk wor den er slechts vier Shuttle-toe- stellen gebouwd (toestemming voor de bouw van een vijfde exemplaar komt op z'n vroegst pas in 1979). Zou de eerste Shuttle door een technisch fa len verongelukken, dan zou dat zonder meer een geweldige aantasting van Amerika's Fuimtecapaciteiten beteken, aangezien men tegen die tijd vermoedelijk al niet meer over voldoende conventionele (weg- werp-)raketten zal beschikken om de geplande lanceringen over te nemen. De kans op een ongeluk blijft natuurlijk altijd aanwezig, maar de ramp in de beginfase van het project zou toch wel bijzonder ernstige gevolgen hebben, ook wanneer de bij de vlucht betrokken astronauten kans zouden zien de dans te ontspringen. Er zullen, voordat over (vermoedelijk.ruim een jaar de eerste Shuttle op Cape Canavaral van start gaat met aan boord de astronauten Young en Crippen, ongetwij feld nog heel wat zweetdrup pels worden vergoten. En tij dens die vlucht nog meer. Ensemble voor klein avondfeest van Jules Cra- hay, die ontwerpt voor Lanvin. Een „oversized" groen/rood gestippelde blouse, stijf bayadère valt over een rok in cachemir dessin. Accessoi res zijn zigeunerachtige ketting van metalen segmenten en tasje op heup een lange ketting. De Forsythsia komt als attractie voor de consument bloeiseizoen tweemaal in de bloemenzaak terecht. De ee keer vóór de bloei in de tuin, de tweede keer na de bloei bu als in de natuur de takken nog kaal en onaanzienlijk zijn de gele weelde al volop in knop te koop bij de handelaar uit te botten in de warme kamer. En als de struik er in tuin armetierig bij staat met uitgevallen bloempjes en bero takgewemel komt de Forsythia fris en vrolijk weer op proppen om een tweede lente in huis te brengen. Persoon vind ik de Forsythsia Intermedia (betekent: „afstammend het Middellandse Zeegebied") een van de verrukkelijkste lei voorspellers. Als de wind nog guur door je haren bla; suggereert de uitbundig gele Forsythsia dat er nog andere tij< komen. Voordat de van de struik getrokken takken via kweker bij de bloemist terecht komen zijn ze natuurlijk voor werkt of „getrokken" (wat men dus op kleine schaal ook de kamer kan doen). Pas als men merkt dat de kleine knopj een geel tintje vertonen worden ze verhandeld. Thuis sch afsnijden en wat door de bloemist aangeraden poeder voor houdbaarheid in het water strooien. Een hele grote tak 1 het ideale rechte model met korte zijtakjes (zo is ze gesno< komt naar gelang van de bloeitijd op 2,— 5,—. Per j van 8 takken kosten ze 6,95 (om en nabij). Een bos ko takken hoeft niet meer te kosten dan 4,50. Begin mei is dan opnieuw prille lente en gaan de prijzen, die tijdens de bl t in de tuinen zakten natuurlijk weer omhoog. Het gewas wo r schaarser. Eén bloeiende tak Forsythsia staat prachtig in ei grote groene fles. u I Grootheid Schiaparelli drapeert blousend top van zwarte voile met witte haarstreepjes met zwart krankzinnig wijd uitlopend jasje waarover wit/zwarte brede strepen mouwen en schouders markeren. Op een doorzichtige zwarte voile broek Verende stoel van chroombuis voor bejaar den. Beter dan diepe be klede stoelen. De „Space Shuttle" op weg naar de aarde tijdens een van de proefvluchten. Het toestel wordt begeleid door twee vliegtuigen. proeving van nieuwe ruimte- voertuigen en nieuwe draagra- ketten meer dan eens onvolko menheden geopenbaard, maar bij de Space Shuttle ligt de situatie toch volkomen anders dan bij alles wat zich tot dus ver op het gebied van de be mande ruimtevaart heeft afge speeld. Werden Amerika's Mer cury-, Gemini- en Apollo-cabi- nes en de Russische Vostoks, Vokhods en Sojoezi eerst onbe mand beproefd in de ruimte voordat ze met mensen aan boord werden gelanceerd; bij de eerste de beste Shuttle- vlucht zullen meteen twee astronauten aan boord zijn (die bemanning is gewoon nodig om het toestel te laten functio neren. en dan moet maar «*«»- hoopt worden dat heel die ope ratie van start tot en met land ing zonder noemenswaardige problemen zal verlopen. Er zijn vorig jaar enkele land- ingsproeven geweest, waarbij de Shuttle vanaf een hoogte van ongeveer zeven kilometer naar de aarde terugvloog, na eerst op de rug van een aangei paste Jumbojet in de lucht te zijn gebracht. Die proeven wa ren inderdaad succesvol, ook al kwam daarbij wel degelijk vast te staan dat de Shuttle nog niet zo'n 'eenvoudig „vliegtuig" is om mee om te gaan. Nu wordt diezelfde Shuttle onderworpen aan trillings proeven, maar de complete combinatie van Shuttle, 47 meter lange brand stoftank on cteunra keften komt pas aan bod bij de eerste bemande vlucht. Een speciale commissie van deskundigen heeft zich intus sen met de hoofdmotoren van de Space Shuttle bezig gehou-- den en een rapport opgesteld over haar bevindingen. Daarin wordt onder meer gezegd dat het ontwikkelings- en bouw schema van de hoofdmotoren van de shuttle na de tot dusver uitgevoerde proeven nog steeds een „betrekkelijk onrijpe in druk" maakt. De commissie is overigens ook van oordeel dat het wel vaker voorkomt dat ontwikkelingen eerst wat moei zaam verlopen, waarna er bij verdere uitwerking soms plot seling grote vorderingen wor den eemaakt Definitieve he-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8