^Verschil in kerk-visie weer rem op Landelijk Pastoraal Overleg Nieuwe opleiding restaurateurs begint in oktober Binnenland MOEDER DOODDE KIND UIT ANGST VOOR DE TOEKOMST "Nieuwe regels ■%iodig tegen «■verspreiding -kernwapens CDA vervreemdt vakbeweging van l,DOOR DE EEUWEN TROUW" i DIENT AANKLACHT IN pinkeltje tulp LEIDSE COURANT MAANDAG 8 MEI 1978 PAGINA 5 GELDHOVEN Ondanks moedeloosheid en nisverstanden, irritatie en emoties zal het Lan- jelijk Pastoraal Overleg (LPO) overlegor- fain binnen de Nederlandse kerkprovincie tos- ien bisschoppen en geloofsgemeenschap toch roortgaan met zijn werk. Na twee volle dagen •n twee avonden vergaderen was dat een van Ie weinige moedgevende uitkomsten van deze ■ste zitting, waar op een bepaald moment nuit de gespreksleiding zelfs aan de bis hoppen om een intentieverklaring werd ge daagd over het belang, dat zij hechten aan ttgeen er gebeurde. het LPO verder zal gaan blijft nog de aag, want de bijeenkomst eindigde min of leer vaag met het geven van een mandaat aan e leiders van de delegaties uit de zeven bisdom- len om een voorstel te formuleren voor de Igendacommissie op basis van een ontleding en [ezinning op het materiaal, dat rond en in deze ratting was geproduceerd. Jpet verloop van de eerste zitting van het derde PO vertoonde wel enige grilligheid en had ms onduidelijke wendingen. Begon het aan- nkelijk met de handzame formulering van een iertal hoofdvragen ingedikt uit tientallen agen van de delegaties ter verdere discussie enkele uren later kwamen deze vragen als danig niet meer aan de orde. Jennelijk was dit een gevolg van het bezoek, zevental gastgroepen aan het LPO bracht. Deze groepen waren geselecteerd uit een zeventigtal kleine groepen, die binnen de bis dommen op hun eigen wijze het kerk-zijn in praktijk brachten. Deze gastgroepen inspireer den de delegaties blijkbaar zeer .met als gevolg, dat deze tijdens de eerste plenaire vergadering de discussie in haar geheel toespitsten op de opvattingen vooral onder de bischoppen over het kerk-zijn. Utrecht met name stelde, dat men getroffen was door de tegenstelling tussen enerzijds het LPO- gebeuren en de verfrissende ervaring, die werd opgedaan tijdens de gesprekken met de gast groepen. Dit vooral op het punt van onderlinge openheid en communicatie. „Waarom kunnen wij deze basishoudingen hier niet met elkaar ervaren?", zo vroeg Utrecht, dat met anderen, de bisschoppen om een reactie vroeg. Enkele bisschoppen reageerden, zoals mgr. Zwartkruis van Haarlem, dié pleitte voor een „hartelijke" kerk, mgr. Möller van Groningen, die de charismatische kant benadrukte en mgr. Simonis van Rotterdam, die de kerk wel zag als een gastvrije kerk, maar dan wel met een aantal voorwaarden. Onder meer vond hij, dat zoekenden wel bij de kerk horen, maar zich vaak bevinden in het eerste katechumenale sta dium (dat van de geloofsleerlingen). Hij had de indruk, dat vele mensen bewust zijn terugge keerd naar dat stadium. Deze en andere reacties van bisschoppen waren niet voldoende om de vergadering tevreden te stellen. Herhaaldelijk kwam men terug met de vraag aan de zes bisschoppen (kardinaal Wille- brands was wegens ziekte verhinderd) om hun kerkvisie te verwoorden. Vooral Haarlem deed dit en wel in een motie, waarin duidelijkheid werd gevraagd en de bisschoppen vroeg hun kerkvisies globaal in een stuk aan de vergade ring voor te leggen. De motie werd, om voor velen onduidelijk gebleven redenen, niet behan deld, maar leverde wel de toezegging van mgr. Bluyssen van Den Bosch, (optredend als vice- president van de bisschoppenconferentie) op, dat de bisschoppen bereid zijn aan de hand van de documenten van het tweede Vaticaans conci lie hun kerkvisie te beschrijven ten behoeve van de volgende zitting. Hij verklaarde ook met nadruk het LPO-gebeuren als zinnig en noodza kelijk te zien en als een goede gelegenheid de „eigen onvervreemdbare verantwoordelijkheid" van de leek in de kerk af te stemmen op die van bisschoppen en priesters. Mgr. Gijsen van Roermond onderschreef dat in een persoonlijk woord en stelde dat de bisschop pen allemaal binnen de kerkvisie van het tweede Vaticaans concilie staan, maar hij maakte wel duidelijk, dat men in Nederland al geruime tijd verschillend over de kerk denkt en dat men niet meer op hetzelfde platform staat. Vanuit zijn geloof en dat van de kerk zag hij de kerk als de voortlevende Christus, die hen die in nood waren aandacht en hulp heeft geboden, maar ook heeft opgeroepen tot geloof in Hem in overgave, tot aan zelfverloochening toe. Hoewel tussen de vergaderingen door en in de tussentijdse delegatiebijeenkomsten vrij veel frustraties konden worden genoteerd („Het gaat me als los zand allemaal door de vingers", zei een delegatielid), trok toch niemand zó de conse quenties daarvan als mevrouw E. Nelissen-V.d. Heerde uit Uden van de Bossche delegatie, die zeer geëmotioneerd het LPO tussentijds verliet, na bijna tien jaar daarvan deel te hebben uitgemaakt. In een zeer bewogen verklaring zei zij het niet meer te zien en het gevoel te hebben niet genoeg ruimte te krijgen: „Ik moet constate ren, dat ik steeds weer zo enorme smak terug maak, dat ik genoodzaakt ben te staken". Mgr. Möller stelde aan het slot nog, dat de bisschoppen wellicht niet tijdig in de gaten hebben gehad wat er aan de hand was, mis schien gevolg van te weinig informeel contact door de zwaar bezette vergaderagenda. Hij vroeg om niettemin met moed en vertrouwen verder te gaan en dat zal dan, wat de slotzitting betreft in oktober of januari afhankelijk zijn van hetgeen in het genoemde voorstel van de delegatieleiders, aan hoeveelheid huiswerk wordt verwerkt. Aart Staartjes, hoofdrolspeler in de film Pinkeltje, die volgende maand in première gaat, mocht gisteren in Santpoort de fraaie oranje tulp van kwekerij Nijssen aldaar de naam Pinkeltje geven. Vandaar de lachende levende Pinkeltje boven de tulpen uit. Kijk-show De koetsen uit de koninklijke stallen in Den Haag zijn niet alleen goed voor een aardig plaatje, maar zij on dervinden altijd be langstelling van voorbijgangers. Ze ker wanneer be kend /vordt, dat de vijf koetsen, die gis teren voorreden, op weg gingen naar Engeland, om daar de befaamde Royal Windsor Horse Show op te luiste ren. EINDHOVEN De 24-jarige ongehuwde mevrouw P. van der S. uit Eindhoven heeft het afgelopen weekeinde bekend haar bijna éénjarige dochtertje Lisette te hebben gedood uit angst voor de toekom st. De vrouw heeft tegenover de politie ver klaard niet te weten hoe ze het kind zou moeten onderhouden als haar ouders er niet meer zouden zijn. Die ouders bij wie de vrouw met haar kind inwoonde, spron gen af en toe financieel bij. De vrouw werkte volle dagen bij een was serij en verdiende daarmee bijna 300 gul den per week. Donderdagmiddag, kwam aldus de verklaring van de vrouw, plotse ling die angst voor de toekomst opzetten. Om zes uur die dag ging zij met Lisette uit wandelen met de bedoeling het kind in het water te gooien. In het eerste water dat de vrouw ontdekte zwommen enkele eenden. De moeder be sloot haar kind daar niet in te gooien 'omdat eenden pikken'. Even later zag zij een rioolput zonder deksel. Daarin durfde zij het wel te deponeren. Toen het kind begon te huilen heeft de vrouw, aldus haar verklaring, nog tevergeefs geprobeerd het meisje er weer uit te halen. Eenmaal thuis gekomen vertelde zij dat het kind al wandelend langs een vlakbij gelegen afwateringskanaal in het water was terecht gekomen omdat er een hond tegen de wagen was gelopen. Dat leidde tot een grootscheepse zoekactie die tot vrijdagavond voortduurde. Pas toen bracht de vrouw de politie naar de riool- put. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat de vrouw niet over haar volledige geestelij ke vermogens beschikt. Zij zal dindsdag worden voorgeleid aan de officier van justitie in Den Bosch. ,,Laat het START MET ACHT CURSISTEN AMSTERDAM Met uitzicht op het Rijksmu seum, het Stedelijk Museum en het Concertge bouw zal in oktober de brandnieuwe eerste Nederlandse opleiding voor restaurateurs be ginnen. Slechts acht van de 163 gegadigden zullen tot de opleiding toegelaten kunnen worden. Want de belangstelling is groot, maar de capaciteit van de nieuwe opleiding slechts beperkt. Een opleiding die zich niet alleen wat de capaciteit betreft moet beperken, maar die vooral op een viertal vakgebieden restau rateurs flevert. Veel moet gerestaureerd worden: papier (ar chieven), hout (meubels), textiel (kleding en, decoratie) en leer (schoeisel en decoratie). De toestand van veel waardevolle stukken, uitge voerd in die materialen, schreeuwt om herstel en onderhoud. Het aantal restaurateurs is ge ring. Toch heeft het tien jaar geduurd voordat deze opleiding kon beginnen. Hoofd van de nieuwe opleiding is de 36-jarige Amerikaanse kunsthistoricus dr. M. Kirby Tal- ley. Hij zegt: „Wat de schilderijen betreft is de huidige situatie minder kritiek. Er is na tuurlijk in elke sector een tekort aan restaura teurs. Aangezien de nood wat betreft restaura teurs op het gebied van hout, textiel, papier ?n leer het hoogst is, zijn wij begonnen met Dnze opleiding". De introductie van de nieuwe opleiding bete kent tevens een vernieuwing op het gebied van de cultuurconservering in ons land. In een nieuw instituut, dat vermoedelijk de naam „Rijksdienst voor cultuurconservering" zal krijgen, zullen de nieuwe opleiding en het bestaande Centraal laboratorium voor ónder- zoek van voorwerpen van kunst en weten schap, de voornaamste steunpilaren zijn. De opleiding voor restaurateurs gaat vier jaar duren. Een dagopleiding van vijf dagen per week, acht uur per dag. Zeker geen uitsluitend theoretische of kunsthistorische opleiding zoals soortgelijke opleidingen in Amerika. Een sa mengaan van hoofd- en handvaardigheid, waarbij een behoorlijke handvaardigheid in verschillende technieken vereist zal zijn. Van de voorkomende materialen (hout, papier, tex tiel en leer) zullen de cursisten moeten weten hoe ze bewerkt werden en worden. De eerste vingeroefeningen zullen de aanko mende restaurateurs al in het eerste jaar op textiel mogen uitvoeren. Overige vakken zijn onder meer natuur- en scheikunde, fijnhoutbe werking, textieltechnieken, technisch tekenen en schilderen, kunsthistorie, documentatie en rapportering. In het tweede jaar worden de vakken leer en papier opgenomen in het programma, zowel materialenkennis als restauratietechnieken. Ook zullen meer gespecialiseerde cursussen stijlkennis worden gegeven. Cursussen over vervalsingen en vervalsers, fotografie en ethiek van de restauratie komen zowel in het tweede als in het derde jaar ter sprake. Docenten aan de nieuwe opleiding zijn bekwa me leraren. De meeste van hen zijn in voldoen de mate op de hoogte van de restauratie- en conserveringsproblematiek. Allemaal Neder landers, Kirby Talley is de enige buitenlander. Hij geeft zelf de lessen kunsthistorie. De restaurateursopleiding valt niet onder het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, De Amerikaanse kunsthistoricus dr M. Kirby Tal ley. hoofd van de gloednieuwe Nederlandse oplei ding voor restaurateur maar onder CRM. Het collegegeld is 750 gul den per jaar en er moet gerekend worden op nog zo'n bedrag voor boeken en materialen. Minimum vooropleiding HAVO met Engels, scheikunde en geschiedenis gewenst in het eindexamenpakket. Het is een met HBO verge lijkbare opleiding. lörby Talley is bijzonder tevreden over het niveau van het merendeel der kandidaten. „We zullen erg veel geschikte mensen moeten afwij zen. De selectie is zeer zwaar en neemt meerde re dagen in beslag. Alleen de allerbesten en niet meer dan acht komen in aanmer king. Om het jaar zullen telkens opnieuw acht studenten toegelaten worden. De tweede lich ting moet dus wachten tot 1980. Na hun afstuderen zullen de nieuwe restaura teurs een plaats kunnen vinden als restaura teur in overheidsdienst, of zich als particulier restaurateur vestigen. „Maar we hopen toch eigenlijk wel dat een zeker gedeelte in over heidsdienst gaat werken", aldus het departe ment. Het is de bedoeling te zijner tijd meer cursus sen in het leven te roepen, onder meer een al geplande nieuwe opleiding archiefrestaura teurs, bijscholingsmogelijkheden voor mu seumconservatoren, etc. Over uitbreiding van het viertal vakgebieden, waarmee de opleiding in oktober a s. begint, valt volgens Talley voorlopig niet te denken. Andere opleidingen in Denemarken, België, Italië, Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten, voorzien voorlopig in die andere secto ren: bijvoorbeeld keramiek, metaal, schilderij en en glas. Het is de bedoeling dat van de kant van de opleiding contacten worden gelegd met institu ten en particulieren die zich in ons land al inspannen voor de verbetering en conservering van het cultuurbezit. Zo heeft Kirby Talley al gesproken met de Hagenaar Joh. Stahlecker, die een grote verzameling authentieke gereed schappen en kopieën daarvan voor werkelijk gebruik ten behoeve van historisch ambachte lijk werk heeft GÉ TOL :>nMinister Van der Klaauw lijn O e ve J_ C7 en Sc DEN HAAG (ANP) In geza menlijke overleg zullen nieu- ve regels moeten worden op- festeld om de gevaren van de im perspreiding van kernwapens Ie verminderen zonder over matige beperkingen op te leg- ;en aan de ontwikkeling van iet vreedzaam gebruik van kernenergie. Een nieuwe con- tensus hierover is in feite een 'fba^bsolute noodzaak voor een ef- georfectieve politiek tegen ver- eduSpreiden van kernwapens die dri^p lange termijn gelding kan ie' thebben. ,^^[)it heeft de minister van Bui- aaj/enlandse Zaken, dr. C. A. van lag ^er Klaauw, vanmorgen in Den je ejiaag verklaard bij het begin ^an een studiedag over de spe- /eds['ale ^tting die de Algemene ^^vergadering van de Verenigde Naties van 23 mei tot 28 juni In New York houdt over ont- 'oorirapening. Minister Van der nvoaClaauw, die Nederlands verte- m, |enwoordiger in de Geneefse ïkerbntwapeningscommissie is ge- I eeweest, zal deze speciale zitting aantp 2 juni toespreken, a vaRaast maatregelen om de rol aar pan kernwapens in de huidige Winbewapening te verminderen is mtofiet tegengaan van de versprei- >oultfing van de belangrijkste opga- t Vl/en, aldus de minister. Het in- ntoifernationaal denken hierover is VI onderhevig aan een voortdu rende herwaardering.De studie die een aantal landen, op voor stel van president Carter, ver richten onder de naam „Inter national Nuclear Fuel Cycle Evaluation (INFCE) kan bij dragen aan het totstandkomen van een nieuwe concensus. Maar deze studie zal nog min stens een of twee jaar duren en de komende zitting van de VN Assemblee zal zeker geen oplossing kunnen vinden die alle partijen genoegdoening VOORZITTER NKV-BOUWBOND: Politie pakt hasjhandelaren AMSTERDAM (ANP) De politie in Amsterdam heeft za terdag vijf mensen aangehou den in verband met de handel in hasj. Een partij van onge veer vijftig kilo hasj is in be slag genomen. De geschatte waarde daarvan bedraagt on geveer een kwart miljoen gul den. De Amsterdamse politie ver wacht dat het niet bij deze vijf arrestaties zal blijven, maar in verband met het onderzoek wil de politie weinig meer kwijt dan dat de arrestaties hebben plaatsgevonden op aanwijzing van de politie in Amstelveen. De hasj werd gevonden in een huis aan de Brouwersgracht, waar de vijf mensen werden aangehouden. Hoofdinspecteur Matlung heeft de indruk dat de vijf een handelsorganisatie vormden, maar onderzoek moet dat nog waarmaken, zegt hij. „Een feit is wel dat de groep nogal beweeglijk was", aldus de Amstelveense hoofd inspecteur. Twee politiemensen wachten op een auto die hun arrestant zal vervoeren. Naast een pistool heeft een van beide rechercheurs ook een tas met een deel van de hasjvangst in zijn hand. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Voorzitter L. Brouwer van de Bouw- en Houtbond' NKV heeft vanmorgen tijdens een vergadering van de bonds raad kritiek geleverd op het CDA, dat volgens hem van de vakbeweging vervreemdt. Hij deed dat in een vergadering waarin werd gesproken over een federatie tussen de bouwbon den NKV en NVV. Brouwer zei dat de FNV kiest voor een politiek onafhankelijke opstelling. De vroegere lijn KVP-NKV is niet meer terug te vinden in de huidige verhoudingen. Het NKV neemt deel in de FNV, de KVP ging op in het CDA. Schaalvergrotingen van verschillende aard. Het lijkt erop, aldus Brouwer, dat voor het CDA de vorming van de FNV automatisch het verdwijnen van goede contacten betekent. Dat is een onjuist uitgangspunt, aldus Brouwer. Ook het CDA kan proberen open te staan voor de ontwikkelingen naar een progressieve en moderne vakbeweging. Als er ver vreemding is tussen het CDA en de katholieke arbeiders, is er voor het CDA alle reden de hand in eigen boezem te steken. De goed ingelichte en voorgelichte arbeider anno 1978 wil in een politieke partij zijn eigentijdse opvattingen herkennen. De politieke partij die daar onvoldoende rekening mee houdt, zal de grote groep van werknemers op den duur blijvend van zich vervreemden, aldus de heer Brouwer. maar even controleren GELEEN (ANP) Een on bekende man van plus mi nus 30 jaar, heeft zaterdag in een supermarkt in Ge leen twee pakjes sigaretten betaald met een vals briefje van duizend gulden en wis selgeld terug ontvangen. De man zei tegen de cassière die het briefje argwanend bekeek: „Laat het je baas maar controleren op echt heid. Ik wacht hier wel even". Met het wisselgeld maakte hij er zich tussen uit ïg€ lar s zo| 'ranllJTRECHT (ANP) „Wij geven steun aan :n vde inwoners van Irian Barat. Niet alleen ontdturen wij naar de bewoners van het voor- rriclïialige Nederlands Nieuw Guinea goede- ?s. Jen en medicijnen, maar ook geld naar de ie afflmilieleden van hen die onder het Indone- is inische bewind gevangen zijn gezet". Aldus ét orprak mevrouw Th. Beun-Voorstad, voor- e petster van de Stichting Hulp aan Papoea's n nood, tijdens een bijeenkomst van de :tichting in Utrecht Papoealeider Nicolaas Jouwe verklaarde dat het volk van Irian Barat gereed is om het bestuur over het land over te nemen. Irian Barat hoeft volgens Jouwe geen oorlog te voeren tegen Indonesië, niet alleen omdat Indonesië een machtig land is, maar ook omdat de Pa poea's een vredelievend volk is. Het wil in vrede leven met zijn buren, aldus Jouwe. Een andere uitspraak van Jouwe, gedaan in het NOS-journaal van zaterdag, is hem komen te staan op een door de Stichting „Door de eeuwen trouw" ingediende klacht bij de Officier van Justitie in Den Haag. Jouwe zei dat „Door de eeuwen trouw". „De papoe's in Nederland als honingbij heeft gebruikt om geld te verzamelen. In dat verband sprak hij van mensonwaardi ge praktijken. Het bestuur van „Door de eeuwen trouw" voelt zich door deze uitla tingen ernstig gegriefd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5