Rijnlandse Molenstichting strijdt voor behoud molenhezit Stompwijkers tegen lokatie caravans Weinig animo voor denkdag Veel belangstelling voor tentoonstelling in Rijnsburgs gemeentehuis Kookstelletje op zeilboot ontploft GOEDE PRESTATIES DRUMBAND VIOS rZATERDAG 13 MEI NATIONALE MOLENDAG ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - Holland is bekend om zijn watermo lens en speciaal het plassengebied rondom Leiden mag in dit verband genoemd worden. Rond dorpen als Aarlanderveen, Hoogmade en Zoeter- woude staan vele molens. Om de aan dacht te vestigen op alle nog in Ne derland bestaande molens, ongeveer een negenhonderd, wordt sinds enkele jaren ieder voorjaar een Nationale Molendag gehouden. Dit jaar valt de ze op 13 mei, de zaterdag vóór Pink steren. Op die dag zal ongeveer de helft van het nationale molenbezit „draaien" en kan men genieten van draaiende wieken, stromend water en geurende olie. Op de molens waarop op Nationale Molendag de vlag uit hangt is iedereen van harte welkom voor een bezoek. De dienstdoende mo lenaar is dan graag bereid om de belangstellenden van alles te vertel len over „zijn" molen. Ook is zijn bouwwerk dan van binnen en van buiten te bezichtigen. Op diverse plaatsen in ons land worden rondom de molens evenementen georgani seerd. In vroeger jaren kende Holland dui-' zenden molens van allerlei pluimage, maar daarvan is nog maar een heel klein aantal overgebleven. Wel haast elk jaar wordt dat aantal nog kleiner, door brand of door verval. Om nog te redden wat er te redden viel, werd in 1923 in Amsterdam de vereniging „De Hollandsche Molen" opgericht, met als doel het in eigendom verwer ven en in maalvaardige toestand hou den van het luttele restant stoere land- schapsverfraaiers. In 1959 werd in Lei den de Rijnlandse Molenstichting in het leven geroepen, met als doel buiten gebruik gestelde poldermolens in Rijn land aan te kopen, te onderhouden en zo mogelijk weer in bedrijf te stellen. Maar haar doelstellingen gaan verder, de molens in- en uitwendig in hun vroegere staat te houden of terug te brengen; de molenwerven eenvoudig en gaaf te houden en te bevorderen dat het landschap waarin deze molens staan zo min mogelijk wordt aange tast. En dat is géén gemakkelijke taak, dat kost veel geld, handen vol met geld. Een restauratie loopt al heel gauw in de tienduizenden guldens. Moeizaam De Rijnlandse Molenstichting (secreta riaat Breestraat 59, Leiden) is moei zaam van de grond gekomen. Reeds in 1943 schreef de heer A. Bicker Caarten - een molendeskundige bij uitstek - dat het hoog tijd werd dat er eens een orgaan in het leven werd geroepen dat de zorg voor de polder molens ter hand nam. Pas in 1959 was het zover, dat een dergelijk lichaam vaste vormen had gekregen. Terstond werd er aangepakt. De eerste molen die de Stichting aankocht was de Zwanburgermolen te Warmond, ge legen aan de Leede. Voor het symboli sche bedrag van één gulden werd de Rijnlandse Molenstichting eigenaresse en met de restauratie werd direct een aanvang gemaakt. In het nu bijna twintigjarige bestaan van de Stichting is reeds heel wat tot stand gekomen. Vele molens rondom Leiden zijn geres taureerd en worden regelmatig onder houden. Door toedoen van de Rijn landse Molenstichting is bijvoorbeeld de Vlietmolen bij Hoogmade - die in 1956 door een septemberstorm van zijn wieken werd beroofd en sindsdien een doorn in het oog was van de vele molenliefhebbers - in de jaren 1967- 1968 geheel hersteld. Een ander voor beeld van de liefde van de Stichting voor de Rijnlandse molens is de res tauratie van de Doeshofmolen bij Lei derdorp. In 1963 was deze niet meer dan wat balken en riet, de naam „mo len" niet meer waardig; in 1964: een pracht van een molen, helemaal geres taureerd in haar oude glorie. Na het in eigendom verkrijgen van de Zwanburgermolen zijn er nog een vij fentwintig molens aan het bezit van de Rijnlandse Molenstichting toegevoegd. Dat zijn: de Hoogewegsemolen te Noordwijk, Gros- of Voorhofsemolen te Hoogmade, de Zelden van Passe of Westeinder te Zoeterwoude, de Boter- huismolen te Warmond, de Vrouw Vennemolen te Oud Ade, de Doeshof molen te Leiderdorp, de Doesmolen tef Hoogmade, de Vlietmolen te Hoogma de, de Groenendijksemolen te Hazers woude, de Waterloosmolen te Rijpwe- tering, de Hondsdijksemolen te Koude kerk aan den Rijn, de Blauwemolen te Rijpwetering, de Rietveldsemolen te Hazerswoude, de Zweilandermolen te Warmond, de Buurtermolen te Rijpwe tering, de Vrouwgeestmolen te Alphen aan den Rijn, de Zuidwijksemolen te Wassenaar, de Meerburgermolen te Zoeterwoude, de Googermolen te Ou de Wetering, de Groote Molen te Zoe terwoude, de Geremolen of Blauwe Wip te Hazerswoude, de Stevenshofjes- molen te Leiden, de Lijkermolens nrs. I en II te Rijpwetering en de Hoogma- dese of molen „De Heerlijkheid" te Hoogmade. De Geremolen of Blauwe Wip in Hazerswoude, een van de 26 molens Rijnlandse Molenstichting. ZOETERWOUDE Tijdens een drukbezochte receptie heeft pater P. Peeters Weem afscheid genomen van de paro chianen van Sint Jans Ont hoofding. Namens de parochie werd hem een filmapparaat aangeboden. Vele parochianen voegden daar nog een persoon lijk presentje bij. Pater Peeters Weem vertrekt binnenkort naar Weert nadat hij vanaf 1967 werkzaam is geweest in Zoeterwoude. AARLANDERVEEN - Het open tafeltennistoernooi van „SpinmiU" is een groot succes geworden. Zesendertig jongens, en meisjes van acht tot en met vijftien jaar namen aan het toernooi deel. Eerste in groep I werd René van der Veer uit Utrecht, eerste in groep II Har ry van Egmond en eerste in groep III Tom van Veen. Rijnsburg Fred Borgman, voorzitter van de landelijke 2DA-jongerenorganisatie, en Jan van der Meij, gemeente raadslid, spreken vanavond voor de CDA-jongeren in „Het Centrum" aan de Kerkstraat. De bijeenkomst begint om acht uur. VOORHOUT Miranda van Kempen en Erik Warmerdam hebben beslag gelegd op de wisselbekers die de sportver eniging Forholte ter beschik king heeft gesteld op de jaar lijkse jeugdsportdag. De twee jeugdige Voorhouters toonden zich het vaardigst in hardlo pen, hoogspringen, doelwer- pen, trappen, balwerpen en verspringen. WASSENAAR De Suppor- tersvereniging „Blauw Zwart" houdt vanavond vanaf acht uur de jaarlijkse algemene le- den-vergadering in het clubge- J bouw van Blauw Zwart aan de Dr. Mansveldkade. De agenda vermeldt onder meer een be stuursverkiezing. Tevens zal bekend worden gemaakt wie de klaverjasbeker dit seizoen heeft gewonnen. WASSENAAR De heer Dick van Leeuwen heeft na dertig jaar trouwe dienst als pianist bij de Wassenaarse sportver eniging WIK afscheid geno men. Hij deed dit op waardige wijze door voor de begeleiden de muziek van de „ritmische gymnastiek" te zorgen. Na afloop werd hem door het be stuur een fototoestel en een relax-stoel aangeboden. ALKEMADE De raadscom missie financiën vergadert van avond in het raadhuis te Roelo- farendsveen. De vergadering van de commissie is openbaar. De aanvang is 20.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het vrouwencafé in Alphen aan den Rijn wordt morgen een avond gehouden met als thema: „overspannen vrou wen". Voor deze avond is een medewerkster van de stichting „Pandorra" uitgenodigd. Het café dat wordt gehouden in de accommodatie van het jonge rencentrum "Midas" aan de Saffierstraat is vanaf 20 uur STOMPWIJK Een aantal bewoners van de Van Santhorststraat en de Van Raephorststraat is uiterst verontwaardigd over het feit dat zonder enige inspraak en overleg is begonnen met de werkzaamheden voor het plaatsen van caravans als tijdelijke vervanging van te ren overen woningen. Vorige week verscheen per soneel van gemeentewerken op het plantsoen tussen de beide straten om voorbereidende werkzaamheden te treffen voor het plaatsen van vijf caravans. Drie caravans komen meer noordoostelijk te staan. Zij zullen telkens gedu rende drie maanden onderdak bieden aan gezin nen wier huizen worden gerenoveerd. Weliswaar is het plaatsen van de caravans ter sprake geweest in de Dorpsraad van 27 april. maar dan meer als mededeling dan als werke lijk punt van bespreking. Volgens de woordvoer der van de verontwaardigde bewoners, de heer Hodes wist zelfs de politie nergens van. „Wij begrijpen niet waarom die caravans hier moeten staan, terwijl er aan de overkant een prachtig parkeerterrein ligt. Weliswaar matigt de voetbal vereniging zich het alleenrecht hiervoor aan, maar het is evengoed van ons belastinggeld betaald". Tevens wijst de heer Hodes op de gevaren die de huidige plaats voor de bewoners van de caravans inhouden. „Als kinderen de caravan uitstappen staan ze zo op de rijweg". De zaak zal ongetwijfeld vanavond aan de orde worden gesteld tijdens de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken en ruim telijke ordening. Een kijkje op de expositie. Eerste van links (staand): Dick Heemskerk, tweede van links Aad Hasenoot. RIJNSBURG De vier Rijnsburgse kunste naars die sinds koninginnedag exposeren in het Gemeentehuis doen goede zaken. Reeds vele kunstwerken zijn door Rijnsburgers gekocht. De vier kunstenaars zijn Joop van Egmond-, Lya de Rooy, Karoly Veress en Aas Hasenoot. Van Egmond schildert vooral dorpsgezichten, waar bij hij romantische plekjes goed weet te treffen. Tevens zijn zijn stillevens de moeite van een bezoek waard. Lya de Rooy maakt wandkleden. Karoly Veress is de enige beroepskunstenaar van de vier. Tijdens een van zijn laatste exposi ties verkocht hij een sculpture aan prinses Beatrix. Zijn bronzen sculpturen en gipsmodel len staan in de hal van het gemeentehuis. Aad Hasenoot is de grote stimulator achter de expositie. Hij stelt zeefdrukken tentoon. Alleen op de openingsdag, Koninginnedag, zijn ruim vijfhonderd Rijnsburgers de tentoonstel ling komen bezoeken. Het is de bedoeling elk jaar een dergelijke expositie te houden. De tentoonstelling is tot en met 13 mei te bezichti gen tijdens kantooruren, vrijdagavond van ze ven tot negen uur en zaterdagmiddag van twee tot vijf uur. Brandwonden voor zeeverkenners LEIDERDORP Twee zee verkenners uit Rotterdam heb ben afgelopen vrijdag op een boot die in de Rijn lag brand wonden opgelopen nadat het campinggas-stelletje waar zij eten op wilden koken ontplof te en in de brand vloog. Eén jongen de 26 jarige A. de V. uit Rotterdam werd met tweedegraadsverbrandingen aan armen en gezicht overge bracht naar het Elisabeth Zie kenhuis. De jongens sprongen direct na de ontploffing het water in. Hierdoor konden ernstiger ver wondingen worden voorkomen. De schade aan de boot is be perkt gebleven tot het zeildoek. ZOETERWOUDE De drum band VIOS heeft gisteren uit stekende resultaten behaald bij de kampioenswedstrijden welke door de Fred, van Kath. Muziekgezelschappen in Ne derland werden gehouden in het Limburgse Kerkrade. VIOS kreeg een eerste prijs in de tweede divisie sectie G. In de Rodahal werd staande Ja gersparade uitgevoerd en mar cherend Maria Marchia. De jury bestaande uit de heren P. v. Bruggen, A. M. Janssen en J. J. Koops, vertegenwoordi gers van de beste beroepskorp sen in Nederland, honoreerde dit met resp. 105 1/2 pnt en 101 1/2 pnt. Dit totaal van 207 punten was het hoogste van de sectie en betekende het kam pioenschap waarvoor de blau we wimpel in ontvangst mocht worden genomen. Een fraai re sultaat voor de instructeurs J. J. Balfoort, die de hoornblazers onderricht en M. v. Haastrecht die de tamboers onder zijn hoe de heeft. Na afloop van de lange dag, welke 's morgens om 6 uur begonnen was met de busreis naar Limburg, maakte de fiere kampioenen een ere-rondgang door het dorp. Terug in het clubhuis aan de Scherikelweg sprak Mr. J. Duynstee, voorzit ter van de Zuidhollandse Bond, een woord van lof. Hij bena drukte daarbij dat het maar zelder^ voorkomt dat een korps uit het Zuidhollandse erin slaagt om in Kerkrade een blauwe wimpel te veroveren. Het kampioenskorps recipieert zaterdag 13 mei in het Don Boscohuis van half vijf tot half zeven. Drie wegens heroïnebezit gearresteerd ALPHEN AAN DEN De Alphense politie Chinezen gearresteerd van worden vende middelen politie getaxeerd op 201 De zaak kwam aan het toen de politie bij een rov controle de Chinezen aarü- Toen zij geen geldige verfc vergunning konden tonen, den ze voor een nader vei overgebracht naar het pc bureau. Daar vertelden de]/ nezen dat ze een paar dage bezoek waren bij een lai noot die in Alphen woonl zeiden verder voornemer zijn om enige toeristische in Nederland te gaan mi alvorens ze hun reis zo| voortzetten naar FranlH Toen de politie bij een vde Chinezen heroïne ontdtu werd huiszoeking verrichte de Alphense Chinees, lei werd 800 gram heroïne aar troffen dat vervolgens inis slag werd genomen. Het oipi zoek wordt door de p<it voortgezet.n iti Agenten gewond bij arrestatie tv^ mannen Twee Haagse agenten zijn teravond gewond geraakt de arrestatie van twee dachten in de Antheunissi in Den Haag. Tijdens hun zet liep één agent een bl neus en de ander een bl oog op. De agenten wilden het tw(_ - een 23-jarige en een 24-jïl Hagenaar zonder beroep - i kraag vatten wegens de vel ling van een ruit van een s< aan de Goeverneurlaan. 1 HAZERSWOUDE De denkdag, die de Hazerswoudse damver eniging Samen Sterk organiseerde, trok niet het aantal belang stellende dammers, schakers en bridgers, zoals was verwacht. In totaal tweeëndertig personen schreven in voor de denkspor ten achter de dam- en schaakborden. De enige bridger die zijn komst van te voren had aangekondigd, besloot een uur of wat voor de aanvang om de pijp aan Maarten te geven. Parkschool wint i korfbaltoer- Zodoende bleef de evenemen tencommissie van Samen Sterk slechts de organisatie van dam- en schaakwedstrijden over. Ge zien het totaal-aantal denkspor- ters dat had ingeschreven, be sloten commissievoorzitter Piet Kerkvliet en de zijnen te lan gen leste het denkfestijn niet in de ruime hal van de tafeltennis vereniging Avanti te houden, maar in het intieme, knusse damzaaltje van Samen Sterk aan de Dorpsstraat. En daar werden met veel enthousiasme de schaakstukken en damschij ven op de respectievelijke bor den verplaatst. Omdat er in diverse groepen w#»rd pfsnnrt van hen was Jan Passchier, lid van de Katwijkse Dam Club, die in de seniorengroep waarin deelnemers van LDDB-top en provinciaal niveau uitkwamen, zegevierde. Passchier liet de Alphenaar Zijlstra, van de ver eniging HDC, achter zich. In de jeugdgroep onderscheidde Er- win Hamers zich. Deze jonge knaap, die intussen al op pro vinciaal niveau van zich deed spreken, won het jeugdtoer- nooi. De damgongwedstrijd, het slot van de denksportdag, werd gewonnen door Leen Dorsman. Deze Samen Sterk- speler liet zijn clubgenoot Louis de Frankrijker, achter zi- n ooi SASSENHEIM De fé school heeft het korfbalt nooi dat door TOP is georte seerd, gewonnen. Gedu^r drie zaterdagen zijn dri^j derd leerlingen van het the onderwijs in de weer gev om de eer van hun school r' te houden. Rond twaalfei werd afgelopen zaterdag nale gespeeld tussen de er teams van de Parkschool Kastanjehof. Deze wedsfj' werd met 10 gewonnen u de Parkschool. m Uit handen van TOP-voorZr; Meyer ontving de aanvoét van het winnende team, ge Geerling, de wisselbekerDr foto). Vervolgens werd eeWi ker uitgereikt aan de aantp der van het eerste team vafo. Annaschool, dat winnaar Vc poule II is geworden. Winbt van poule III is de Antobe school, winnaar van pouldi Op Dreef, van poule Vle derde team van de Antoie school en van poule VI Dr STAD/REGIO leidse courant PAGINA^! u maandag 8 mei 1978

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4