Gemeente moet actievere rol èpelen bi j oplossing werkloosheid' ourty Four Jbgrees .jon parade" „NW-AFDELING LEIDEN: Üederdrachten 13an de 00 Indonesische Archipel Amateurtuinders vragen strengere bewaking op volkstuincomplexen Lak-salon AANGRIJPEND SURINAAMS PROTESTTONEEL veel belangstelling van publiek in de Leidse bin- ;tad hebben de aspirant- iada-gangers Fourty Four ts (majoretten peloton, pom girls en kersverse èlwacht uit Leiden) een itparade gehouden. Omdat het doel de middelen hei- werd de Amerikaans getin- show Street Parade ge ld en de vaandelwacht zich voor als „National •d" van FFD. In de Haar- ierstraat (zie foto) en bij jTon Menken IJshal werden belangstellenden vergast op voorproefje van wat straks ""anadezen te wachten staat, was allemaal erg fleurig, en met de pakjes en vlag- met veel wit, geel, rood en -. De vaandelwacht hield midden tussen een honk- am en een stel Yankees op >f. Alleen de trompetters, [Kampen kwamen nog Euro- over, maar hun muziek aan de overkant best in de smaak vallen. Het was allemaal flink oefenen en het komt in ders om het hele Canada-ge- leuk en aardig, zonder dat je juli echt wel voor elkaar. De beuren van FFD en de mensen mond openviel van opperste Street Parade bedoelde een sti- uit Kampen toch maar zo goed verbazing. Nog meer een beetje mulans te zijn voor de omstan-mogelijk te steunen. Bijna 11.500 bezoekers ROMMELMARKT IN MENKEN IJSHAL GRANDIOOS SUCCES LEIDEN De rommelmarkt van de verenigingen uit de Leidse regio in de Ton Menken IJshal is ook dit jaar een grandioos succes geworden. Niet minder dan 11.500 bezoekers kwamen het afgelopen weekeinde naar de hal waarin zesenzeventig vereni gingen tweedehands goederen te koop aanboden. De totale opbrengst van de rommelmarkt is 123.150,-. Hiermee is de opbrengst van vorig jaar met 400,- overtroffen. De opbrengst uit de verschil lende stands is voor de deelne mende verenigingen zelf. Zo gaat het majorettenpeloton Fourty Four Degrees van het geld een reis maken naar Ca nada. De sjoelclub Leiden- Noord heeft op de rommel markt een aardig bedrag inge zameld om de open-Nederland se kampioenschappen sjoelen, in oktober te kunnen organise ren. Maar ook de overige clubs kunnen het geld goed gebrui ken. Zaterdagmiddag hield de atle tiekvereniging Leiden een pres tatieloop van tien en vijf kilo meter. Niet minder dan zestig deelnemers meldden zich aan de start. Een ander hoogtepunt op de rommelmarkt was de huldiging van de Heer Kallen berg, grote animator van het basketbal in Leiden. Uit han den van de heer Ton Menken ontving de heer Kallenberg een beker. „Dit evenement is niet meer weg te denken uit Leiden," al dus een vermoeide maar tevre den Ton Menken gisteravond na afloop van de rommel markt. „De verenigingen zijn zo enthousiast voor dit evene ment dat ook volgend jaar, na dat het kunstijs is verdwenen, we weer een rommelmarkt zul len organiseren." 1 e i app 19.08 EIDEN De NW-afdeling Leiden vindt - at de gemeente een actievere rol moet spe- fc«!n bij het oplossen van de werkloosheid. Zij ej_eJelt dat bij het aantrekken van bedrijven ialeif *er beschikking komende arbeidsplaatsen ^>or Leidse werklozen (ook ouderen en bui- tnlandse werknemers) moeten zijn. Bedrij- M^n binnen de Leidse regio moeten volgens e NVV verplicht worden gesteld opengeval- I :n plaatsen te melden aan de gemeente. jegenover deze eisen te stellen aan het be- ""^•ijfsleven dient de gemeente zo gunstig mo- 41ijke vestigingsfaciliteiten aan de bedrijven verlenen. Het komt volgens de NW nog vaak voor dat bedrijven bij uitbreiding of èrplaatsing te lang moeten wachten op het prlenen van hinderwet- en/of bouwvergun- ingen, hetgeen de werkgelegenheid niet ten pede komt. ^"■levens vindt de NW dat de gemeente voorop j !Sroet. '°Pen waar het de herverdeling van beid betreft. In dit verband merkt de vak- ma* ereniging op dat bijvoorbeeld bij de SLF een (™®Mjfploegendienst moet worden ingevoerd. Ook moet de gemeente streven naar de uit breiding van parttimefuncties waarbij bij in vulling geput dient te worden uit het bestand van het Arbeidsbureau en niet uit het bestand van particuliere uitzendbureaus. Ook het promoten van Leiden als toeristen stad moet volgens de NW aggressiever ge beuren. De organisatie stelt zich op het stand punt dat een aantrekkelijke binnenstad meer toeristen naar Leiden zal kunnen lokken. Zij vindt dan ook dat de binnenstad verkeersvrij moet zijn, maar dat er wel parkeer faciliteiten voor auto's moeten komen. „Een verbetering van de infrastructuur is in het kader van het aantrekken van werkgelegenheid een esseritie- le eis", aldus de NW in zijn jaarverslag „Alle financiële middelen dienen te worden aange wend, prioriteiten gesteld, alles kan niet ineens, minder belangrijke zaken (bijvoor beeld principieel partij-politieke zaken) moe ten wijken". 1 Enige zorg baart het huisvestingsbeleid van de gemeente de vakorganisatie. Zij is van mening dat te weinig goedkope woningen worden gebouwd. In dit verband merkt het afdelingsbestuur van de NW op dat het bebouwen van de Stevenshofjespolder volgens hem geen soelaas biedt, omdat er geen wonin gen met een lagere huur dan vierhonderd gulden per maand zullen kunnen worden ge bouwd. De verkoop van goedkope huurwonin gen noemt de NW uit den Boze „De gemeen te verliest hierdoor zijn greep op het woning bestand". Het Schuttersveld dient volgens de NW te worden bestemd voor goedkope wo ningbouw. Het beleid van de woningbouwver enigingen met betrekking tot deselectie van nieuwe huurders heeft de instemming van de vakvereniging. De verkoop van gronden aan particulieren of bedrijven dient zoveel mogelijk beperkt te blijven. Veel meer ziet de NW in het uitgeven van grond in erfpacht. Een voorzichtig beleid moet worden gevoerd met betrekking tot het opheffen van scholen. Bij het Arbeidsbureau staan thans zeventig kleuterleidsters en vijfendertig onderwijzers bij het basisonderwijs ingeschreven. Een mo gelijkheid tot het verbeteren van de werkgele genheid in het onderwijs ziet de NW in het verlagen van de leerlingenschaal niet alleen in de kansarme wijken, maar in geheel Lei den. De F.N.V. vrouwengroep, die in december werd opgericht wil zich met name gaan inzet ten voor vrouwen die buiten het arbeidsproces zijn komen te staan. In september zal de groep starten met een spreekuur voor vrou wen met arbeidsproblemen. In samenwerking met de N.V.V.-vrouwenbond zal zij trachten te komen tot de waardering van huishoudelij ke arbeid. Met de ABVA wil zij dit jaar gaan praten over het overleg over de opwaardering van de lonen van het schoonmaak- en kantine- personeel aan de Leidse Universiteit. Het jaarverslag komt woensdag 10 mei uitvoe rig ter sprake tijdens een vergadering van de NW in het St. Antonius-Clubhuis aan de Lange Mare 43. De vergadering begint om acht uur. Behalve het jaarverslag staat onder meer een bestuursverkiezing op de agenda. Wetenschapswinkel De Leidse universiteit heeft serieuze plannen om een wetenschapswinkel op te richten. Deze winkel zou onder zoeksmateriaal en literatuur bevatten, die doorgaans alleen voor aan de universiteit gebonden belangstellenden toegan kelijk is. Dit nieuwe initiatief is echter bedoeld om ook groeperingen en minder draagkrachtigen van de voorhan den zijnde boeken te laten profiteren. Op woensdag 17 mei wordt er een informatie- en discussieavond gehouden over het initiatief om deze winkel op te richten. Een aantal medewerkers van de universiteit zullen het belang van een dergelijk project dan toelichten De bijeenkomst vindt plaats in de collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium, Kaiserstraat 63. Verdere informatie over deze avond of over de wetenschapswinkel is te verkrijgen bij het voorlopig secretariaat van de initiatiefgroep. Jaap Boonstra van de Rijn- en Schiekade 40, telefoon 144526, staat belangstellen den op maandag, woensdag en vrijdag over dit onderwerp te woord. Ballet De Leidse balletschool geeft in de maand mei vier voorstel lingen van het „Dansfestijn mei '78". Dit vindt plaats in de Leidse Schouwburg op vrijdag 19, zaterdag 20, en zondag 21 mei 's avonds om acht uur. Zondag is er ook *s middags een voorstelling, om drie uur. Meisjes De werkende jeugd-CNV houdt 10, 11 en 12 mei een cursus voor jongeren (leden en niet-leden) in Leiden. Gedurende deze dagen zullen de cursisten een film maken met als thema „onderwijs" ten behoeve van schoolverlaters. Tot nog toe hebben zich geen meisjes voor de cursus opgegeven. Bij deze roept de CNV alle werkende jongeren van het vrouwelijk geslacht op zich voor de cursus aan te melden. Dit kan door te bellen: 070-884702 of te schrijven naar: Postbus 15633 in Den Haag. Antroposofie In de maand mei zal in het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 een serie lezingen plaatsvinden over de antroposofie als maatschappijvisie. Er worden vier lezingen gehouden, die alle om acht uur 's avonds beginnen. Dinsdag 9 mei: de individuele vrijheid in de verzorgings staat, dinsdag 16 mei: de vrijheid van onderwijs binnen het huidige onderwijsbestel, woensdag 24 mei: de nieuwe maatschappijstructuur, dinsdag 30 mei: nieuwe wegen voor de gezondheidszorg. Kijkh tuis Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 geeft in de maand mei een serie filmvoorstellingen van verhalen van Edgar Allen Poe. In de hoofdrollen spelen Vicent Price, Boris Karloff, en Peter Lorre. De voorstellingen vinden plaats op maandag 8, 15, 22 en 29 mei, om 8 uur 's avonds. 16.00 is men zaterdag in Holiday Inn al in de sfeer gekomen van Mctulonesische kunstvoorwerpen, zoals sieradeh, antiek e.d., 's dneoS/^vr»ban blijven (tussen de vele smakelijke ran. pSCOPEN m door) bij een klederdrachtenshow van latje.py zoals die bij de verschillende Indonesische volken gedragen Elpefd en wordt. Deze „kleurensymfonie", die onderleiding stond rde' mevr. Scheepers, gaf een goed beeld van de Indonesische Idinggebruiken door de eeuwen heen. En of de oosterling, Igens onze westerse begrippen, nu frivool of, naar eigen s 9Ten' 'n£et°6en overkwam, het deed in elk geval niets af aan jÓ (3 schitterende en verfijnde modellen van de onderscheiden OpJnden of aan de hedendaagse met de hand beschilderde l2likblouses met Chinese sluiting en de fraaie zuiver zijden ZeJPns- Het was 0611 stoet van Weur en pracht (met een 1 heï)dern'' bruidsPaar>. bewonderd door een geïnteresseerd pu- 0.17)k waaronder het burgemeesterlijk echtpaar Vis. LEIDEN De bond van amateurtuinders heeft een dringend beroep op de gemeente gedaan om vandalen uit de volkstuin complexen te weren. Dit geschiedde zaterdagmorgen bij monde van de heer De Hartog, die van te voren tijdens een congres van de bond was benoemd tot lid van verdienste. Hij richtte in het bijzonder het woord tot wethouder A. Verboom van volkshuisvesting die door de bond was uitgenodigd om het congres met een inleiding te openen. De wethouder stelde in zijn inleiding de vraag of het een gemeentelijke taak is om voor volkstuinen te zorgen. Het kwam hem redelijker voor wanneer de gemeente aan volk stuinverenigingen grond zou verpachten, waarmee de leden van de verschillende verenigin gen dan aan de gang konden gaan. In dit verband stelde de wethouder dat de volkstuin ders wel erg weinig huur beta len voor hun tuintjes. De voorzitter van de bond, de heer Haarlem, legde de nadruk op de recreatieve waarde van het volkstuinwezen. Hij trok een vergelijking met de sport- voorzieningen en Leiden kwam daarbij tot de conclusie dat de sportverenigingen veel meer faciliteiten hebben dan de volk- stuinders. „In de loop der jaren hebben wij driehonderd tuinen in Leiden verloren. Een nieuw aan te leggen complex in de Oostvlietpolder betekent en vervanging van die tuinen en niet zozeer een vermeerdering. Nog steeds hebben de volk stuinverenigingen grote wacht lijsten", aldus de voorzitter. De voorzitter zag de volkstuin encomplexen als een soort openbaar groenvoorziening. „Bij tellingen in Leiden-Noord is gebleken dat op zondagen duizend wandelaars op een zondag in het complex "Ons Buiten" komen. De aanleg van een openbaar groenvoorziening kost de gemeente 10.000,- per ha. Onze mensen verdienen dat bedrag voor de gemeente door de voorziening zelf aan te leg gen". Het Leids Academisch Kunst centrum hield gisteren open huis in zijn gebouw aan het Levendaal 150. Vele Leide- naars maakten van de gelegen heid gebruik om te zien wat er zoal in het LAK te beleven is. Van een tot drie uur gistermid dag presenteerden de creativi- teitsclubs zich. Bezoekers kre-' gen eveneens de gelegenheid om te kleien, te schilderen en zovoorts in de zogenaamde Lak-salon. Speciaal voor de jeugdige bezoekers bracht het LAK-kindertheater het toneel stuk „Jonge, jonge, wat een meid". Gisteravond konden de bezoekers genieten van een theaterprogramma. Er werd muziek gemaakt. Tevens waren er toneel-, dans-, clowns- en pantomimevoorstellingen. Evenals voorgaande jaren werd de Lak-salon weer een grote show. Vragen over Grofsmederij LEIDEN Het raadslid voor de CPN, de heer D. Hoeven, wil dat de gemeente Leiden zich inzet voor het behoud van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij. In een brief aan het college vraagt het raadslid wat de gemeente gaat doen om de voortzetting van het bedrijf mogelijk te maken. In dit verband vraagt hij of er inmiddels al contacten zijn ge legd met de curatoren van het bedrijf. Volgens het CPN-raad- slid moeten de huidige Grof- medewerkers na overname bij voorrang te werk worden ge steld. Tevens vraagt het raad slid of het college nog andere middelen te baat kan nemen om een ontmanteling van het bedrijf te voorkomen, wanneer er geen gegadigden voor over name kunnen worden gevon den. LEIDEN De Surinaamse vormingstoneelgroep Bakuba zou zaterdagavond „Pak Fan" laten beginnen met een uur opwarmen in disco-sfeer. Het LAK-theater was daar toe omgebouwd tot disco club: bar in het theater, kleurrijk licht en harde ne groïde muziek. De band, ele mentair bij „Pak Fan", arri veerde helaas pas tegen elf uur uit Duitsland zodat de voorstelling half twaalf een aanvang kon nemen. De geïnteresseerde, vooral blan ke, toeschouwers waren op dat nachtelijk uur allang weer naar huis. Slechts een handjevol, voornamelijk vrienden en bekenden van Bakuba hadden de drie uur opwanning volgehouden. Op die manier liep een groep je blanke Nederlanders op jammerlijke wijze 5e confron- tatie mis met ontkiemend cul tureel verzet van naar Neder land geïmmigreerde Surina- mers. Het is voor het zelfbe wust zijn van die in Neder land verloren geraakte immi granten van belang dat zij eigen uitingsvormen vinden voor hun eigen en onze problematiek. „Pak Fan' is muziektheater. De voorstelling leunt geheel op de muziek, die hoe kan het bijna anders gebaseerd is op reggae, het verzetsritme bij uitstek van de onderdruk ten in het Caraïbisch gebied. De monotone Surinaamse reggae wordt afgewisseld door toneelscènes en ballet, waarin het verhaal wordt ver teld van Ronald Tevreden die aan zijn hopeloze situatie in de Getto wil ontsnappen. Als zijn pogingen mislukt zijn, komt hij opnieuw in de heroï nehandel terecht, die geleid wordt door de Chinees Pak Fan. Ronald eindigt waar hij begon: in de gevangenis. Zoals bij veel muziektheater overheerst één van de twee elementen en wel, doorgaans, de muziek. Het toneeldeel is wat simpel en soms te thea traal. Toneel en muziek zijn te weinig geïntegreerd. Desondanks is de boodschap duidelijk en komt het protest goed door. De werkelijk emo tionele momenten zijn te au thentiek en oprecht om niet gevoeld en begrepen te wor den. Bakuba is nog maar net met ..Pak Fan" begonnea Wan neer de organisatie het vol gende keer niet laat afweten, kan Bakuba uitgroeien tot een muzikale spreekbuis van de Surinaamse minderheid in Nederland. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3