Okker slaat toe in nadagen van carrière Frans feest na zege Depailler Hinault stelt zijn kandidatuur Rond valt terug naar derde plaats OFFICIEUS WERELDKAMPIOEN DUBBELSPEL Protesten beheersen tulpenrallye 63=J.lgk»j=lld>IJIJ LEIDSE COURANT PAGINA 20 CANSAS CITY De car rière van Tom Okker mag dan in het enkelspel veel van zijn glans hebben ver loren, als dubbelspeler telt de Nederlander nog volop mee. Dat bewees Okker aan de zijde van Wojtek Fibak door giste ren op zeer overtuigende wijze de finale te winnen van het toernooi om de officieuze wereldtitel dub belspel in Kansas City. In de eindstrijd bleek de Ne derlands-Poolse combina tie veel te hecht om zich te laten verrassen door j Stan Smith en Bob Luiz. De Amerikanen konden dan nog wel de eerste set via een tiebreak op hun naam brengen, maar daarmee was het voor de geroutineerde Amerika nen gedaan. Okker en Fi bak grepen de volgende reeksen met de aan dui delijkheid niets te wensen overlatende cijfers van 6—4, 6—0 en 6—3. Het betekende een fraaie afslui ting van een toernooi, waarin Ok ker en Fibak hun beste optreden hadden bewaard voor de finale. Met een vrijwel foutloos spelende Okker, die zijn opslagbeurten alle in winst omzette, slaagde Wojtek Fibak erin de WCT-dubbelspeltitel voor de tweede keer in drie jaar te veroveren. Twee jaar geleden zegevierde hij verrassend met de Westduitser Karl Mei Ier. Voor Ok ker kreeg dit tennisjaar in één week tijd weer een interessant karakter, want aan het veroveren van de titel in Kansas City was het niet onverdienstelijke somme tje van ƒ160.000,- per team ver bonden. Waarmee de Nederlander zijn verdiensten dit jaar dank zij vier partijen meer dan verdubbel de. Op zijn conto staat nu een bedrag van ongeveer ƒ80.000,-; vergaard in iets meer dan vier maanden. Met zijn titel in Kansas City slaag de Okker er eindelijk weer eens in een belangrijk toernooi, dat overigens het hoogste bedrag aan prijzengeld had. op zijn naam te brengen. Drie keer eerder bereik te de Nederlander de eindronde van de WCT-reeks, maar meer dan eenmaal een finaleplaats zat er steeds niet voor hem in. Nu in de nadagen van zijn loopbaan sloeg Okker dan eindelijk toe. En hoe. De oudste deelnemer in het toernooi (34). en zijn collega Fi bak (25) vormden een dit keer niet éénmaal uit zijn evenwicht te brengen combinatie, die uitblonk door anticipatievermogen, koel bloedigheid en snelheid. Okker deed niets onder voor zijn jonge re tegenstanders. Smith (31) en Luiz (30), van wie vooral oud- Wimbledon kampioen Smith in het laatste deel van de partij veel fouten maakte onder de druk waaronder hij door Okker en Fi bak werd gezet. ..Dit was de eer ste keer dat ik met Fibak tegen Smith en Lutz speelde", verklaar de Okker na afloop in zijn kleed kamer. „We wisten dat we voort durend pressie moesten uitoefe nen om een kans te hebben. Dan maakt vooral SMith veel volleer- fouten". Okker, die onmiddellijk na afloop van de prijsuitreiking naar het vliegveld vertrok om zijn vlucht naar Amsterdam te halen, zei dat hij tijdens de partij geen extra druk had gevoeld door het enorme prijzengeld dat op het spel stond. „De hoogte van het prijzengeld maakt niet zoveel uit. Nu het er op zit. besef ik echter wel, dat het een geweldig bedrag is". De zege van Okker en Fibak be wees eens te meer hun kwaliteit als dubbelspeler. Voor Okker, die door de jaren heen altijd al zeer bedreven was op dit onderdeel en in het verleden successen boekte met Riessen en Ashe, is het dub belspel tegenwoordig nog een zeer lucratieve bezigheid in een fase van zijn tennisloopbaan, waarin hij het alleen niet meer zo best redt. Zijn resultaten in de eerste paar maanden van dit jaar bewezen dat. Met Wojtek Fibaks. die evenals zijn partner ook met de nodige andere spelers aan zijn zijde een goede combinatie vorm de in de afgelopen jaren, kon Okker nog de nodige geldprijzen inpalmen, zodat de Nederlander zich nog niet ongerust behoeft te maken over zijn financiële situa tie. Voor de tegenstanders van Okker en Fibak bekend werden, beleef de het voor iets meer dan de helft gevulde Municipal Auditorium in Kansas City zaterdagavond (in to taal bezochten ruim 25.000 kijkers het toernooi) nog enige opwin Tom Okker en Wojtek Fibak, glorieuze winnaars van het wereldkampioenschap dubbelspel. dende tonelen, nadat de Pools- Nederlandse combinatie in een nogal vlakke ontmoeting had af gerekend met de teleurstellende Italianen Zugarelli en Barazzutti werd de confrontatie tussen Mc- Nair en Stewart contra Smith en Lutz een vooral in de laatste set adembenemend gevecht. De strijd werd tenslotte pas in een tiebreak, beslist. Smith en Lutz bleven daarin overeind dank zij hun gro tere klasse en doortastender aan vallen: 74. Daarmee bleven Mc- Nair en Stewart zitten met de als troostprijs beschouwde derde plaats in het eindklassement. Die leverde overigens nog 18.000,- de man op. In de eindrangschik king werden Nastase en Fillol vierde (beiden 1600o,-), Cahill en Moor vijfde 13.000,-), Higue- ras en Pecci zesde 12.000,-) en Barazzutti en Zugarelli zevende (ƒ11.000,-). Leonard en Machette hielden aan hun puntloos geble ven optreden nog altijd 10.000,- de man over. Fred McNair had overigens in het begin van het duel met Smith en Lutz nog voor de nodige op schudding gezorgd. De wat fra giel ogende speler kreeg last van duizeligheid, iets dat hem al eer der, zelfs tot opgave in een partij, had genoopt, en moest aanvanke lijk zittend, later zelfs liggend op de baan worden onderzocht. Een te hulp geroepen cardioloog oor deelde verder spelen verantwoord en na enige minuten oponthoud betrad McNair, nog wat onzeker op de benen, de baan. Met een wat eenzijdige finale kwam een eind aan een toernooi dat noga! wat kritiek opriep. Voor de eerste keer werd deze eindronde dub belspel afgewerkt in een poule systeem. waarin alle combinaties elkaar eenmaal ontmoetten. Op zich een redelijk attractieve for mule, doordat het publiek alle duo's enige keren in actie kon zien. Maar er kleefden ook nade len aan. waarvan het voornaamste bleek in de groep, waarin Okker en Fibak waren ingedeeld. Op papier was deze poule al een minder sterk dan de tw< waarin toevalligerwijs alle A kanen waren ondergebracht aantrekkelijkste en tevens rr open partij van Okkers afd was die tegen Nastase en I Maar dit duel stond al g< grammeerd voor vrijdagai Het gevolg was dat Okke Fibak bij winst al zeker zoi zijn van een finaleplaats. Het toernooi in Kansas was overigens een slap treksel van voorgaa edities. Doordat een aa gerenommeerde comb ties (zoals Hewitt-McMi en Gerulaitis-Mayer) c uiteenlopende omstan heden niet kon verst nen, kwamen duo's in baan, die eigenlijk in evenement niet thuisht den. Barazzutti-Zugai Higueras-Pecci, Leont Machette en Cahill-M fungeerden meer als fi ranten dan als werkel kanshebbers. En dat hoogde de aantrekke heid van het evenerr bepaald niet. Hoewel zegd dient te worden beide Amerikaanse con naties, Leonard-macht en Cahill-Noor in ieder val nog voor enig spel kei zorgden. FRANK WERKI MONACO De eerste grand prix-overwinning van de Fransman Patrick Depailler eindigde gisteren in de vooravond in een groot Frans familiefeest. Na de overwinning van Depailler op het bochtige stratenpar- koers in het prinsdom Monaco stroomden de Franse toeschouwers de straten op en scandeerden met duizenden de naam van „hun" Patrick. Een terechte hommage aan de 33-jarige Fransman, die met zijn overwinning in deze vijfde grand prix van het seizoen de strijd om de wereldtitel meteen weer open heeft gemaakt. Voor de stal Tyrrell waar eens ook de oud-wereldkampioen Jackie Stewart voor reed, betekende deze zege de eerste grote triomf sinds Stewart stopte met autoracen. De Grand Prix van Monaco had een tumultueuze start. De Argentijn Carlos Reutemann, die de eerste positie had mogen innemen omdat hij de beste trainingstijd had gemaakt en de oud-we reldkampioen, de Engelsman James Hunt „toucheerden" elkaar ih de eerste bocht. Hun rol was verder uitgespeeld, zij moesten de pits in en liepen vele ronden achterstand op. James Hunt zag het daarna helemaal niet meer zitten en verdween van het parkoers. Reutemann bleef in de strijd maar zag al zijn moeite slechts beloond met een achtste positie. Na die lichte crash tussen Reutemann en Hunt nam Watson de leiding over. Die behield hij tot halverwege de race. Watson zag geen kans een aantal andere coureurs, die duidelijk langzamer waren, te passe ren. Hij bleef „hangen" en Depailler zag zijn kans. Hij glipte op sublieme wijze langs zijn voorgangers en finishte met twintig seconden voorsprong op de wereldkampioen van vorig jaar, de Oostenrijker Niki Lauda. De uitslag is: 1 Patrick Depailler (Fra), Tyrrell, 75 ronden (248 kilometer) in 1 uur, 55 minuten, 14,66 seconden (gemiddelde snelheid 129,325 km/uur); 2 Niki Lauda (Oos), Brabham Alfa Romeo, op 22,45 sec.; 3 Jody Scheckter (Zaf). Wolf. op 32,20 sec; 4 John Watson (Ier), Brabham Alfa Romeo bt, 46 op 33,53 sec; 5 Didier Pironi (Fra), Elf Tyrell, op 1.08,06. Na de vijfde race in de reeks van zestien is de stand voor de wereldtitel als _i r» volgt: 1 Patrick Depailler (Fra) 23 punten, 2 Carlos Reutemann (Arg) en Mario Döpailler neemt reSOIUUt de leidinQ in de Grand rFIX Van MonaCO, achtervolgd dOOf Andretti (vst) ie4 Niki Lauda (Oost) 16; s Ronnie Peterson (Zwe) 14. Niki Lauda die hem niet meer kon bereiken. VESOUL Gerard Rond, afgelopen zondag triomfantelijk winnaar van de Grote Prijs van Apeldoorn en opgeklom men naar de eerste plaats op de algemene ranglijst van de strijd om de wereldtitel motor cross in de 125 cc-klas- se, heeft gisteren in de Grote Prijs van Frankrijk een zware nederlaag ge leden. De Edese coureur kwam in de eerste manche niet voor bij de eerste tien, terwijl hij in de tweede rondgang genoegen moest nemen met een derde plaats. Hierdoor heeft Rahier nu weer de leiding in de totaal stand met 121 punten. De Ja panner Watanabe is nu tweede met 113 punten, Rond bezet thans de derde positie met 106 punten. Gerrit Wolsink heeft in de twee manches van de Grote Prijs van Denemarken in Naestved res pectievelijk een vierde en een tweede plaats behaald. Heiki Mikkola uit Finland won twee maal. In de stand om het we reldkampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse heeft Mik kola de leiding met 102 punten. De Amerikaan Brad Lackey is tweede met tien punten achter stand. Wolsink is vijfde met 46 punten. De motorzesdaagse van Schot land is zaterdag gewonnen door de Brit Martin Lampkin. In de 250 cc-klasse van de motor cross te Treebeek won Kees van der Ven uit Bakel beide manches voor Frans Sigmans en Nico Maassen. De Iteliaan Pier Paolo Bianchi heeft gisteren in Nogaro de Grote Prijs van Frankrijk motor races in de 125 cc-kiasse ge wonnen. In de 250 cc-klasse ging de overwinning naar de Australiër Greg Hansford, ter wijl de Amerikaan Kenny Ro berts zich wederom de sterkste toonde in de 500 cc-klasse. Tijdens internationale motor- sprintwedst'rijden in Uden reed de Brit Brian Chapman in de 500 cc-klasse de snelste tijd van de dag. GILZE RIJEN Achter de groe ne tafel is uitgemaakt wie de werkelijke winnaar van de 27ste internationale tulpenrallye is ge worden. Kort nadat de voorlopi ge uitslag in Gilze Rijen bekend was gemaakt, werden drie pro testen ingediend die consequen ties hadden voor de eerste plaatsen in de algemene rang schikking. Opel stak de lont van het kruitvat aan. Teamchef Bob de Jong be- schuldigde Staepelaere/Bessem ervan dat de combinatie de con trole van de klassementsproef bij Pienen abuisievelijk vijftien minu ten te vroeg was binnengereden. Een blik op de uitslag leerde dat die vermeende zonde geen straf had opgeleverd. Daarna kwam Staepelaere met een tweetal pro testen. Winnaars Brooks/Bryant en Danielsson/De Jong zouden eveneens vroegtijdig het vlaggetje van een controlepost zijn gepas seerd. In een vergadering, die enkele uren vergde, wezen de sportcom- missarissen het protest van Stae pelaere - achteraf blijkt de Belg alleen tegen De Jong/Danielsson te hebben geprotesteerd - af. Dat van Bob de Jong tegen de Belg werd toegewezen. De consequen tie ervan is dat Brook en Bryant officieel winnaar zijn van de 27e tulpenrallye. Danielsson en De Jong bezetten de tweede plaats en de Nederlandse/Belgische combinatie Staepelaere/Bessem de derde. De officiële eindstand is: 1. Brooks/Bryant (Gbr) met Ford Es cort S 1800 6143 seconden, 2. Daniels son/De Jong (Zwe/Ned) met Opel Ka- dett GTE 6255 sec., 3. Steapelaere/- Bessem (Bel/Ned) Ford Escort S 1800 6489 sec., 4. Dumont/Mateme (Bel) Opel Kadett GTF 6535 dec., 5. Van der Lee-Van Traa (Ned) Opel Kadett GTE, 6557 sec. arry li^ES BARCELONA Bernard Hinault heeft gisteren in de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje duidelijk zijn kandidatuur gesteld voor de eind overwinning in de 33ste Vuelta, die zondag in San Sebastian wordt afgesloten. Hinault won niet alleen de etappe, maar bovendien reed hij met een dergelijke zekerheid dé rit over ruim tweehonderd kilometer door de Pyreneeën dat zijn positie sterker lijkt dan de zes seconden voorsprong op Pesarrodona in het algemeen klassement doen veronderstellen. Met zijn eindzege in de Ronde van Romandië heeft Johan van de Velde de eerste overwinning behaald in zijn nog korte profloopbaan. Nadat de 21-jarige Nederlander woensdag de eerste etappe won, was hij gisteren in de slotetappe van Mont- reu naar Thyon ook de snelste. Doordat hij met een voorsprong van drie minuten en vierentwintig seconden op leider Hennie Kuiper arriveerde, passeerde hij zijn landgenoot ruimschoots in het klassement. De oud-wereldkampioen legde beslag op de tweede plaats, zodat het succes van de ploeg van Peter Post compleet was. De Belg Freddy Maertens heeft nog altijd leiding in het algemeen klassement van de daagse van Duinkerken. Jean-Pierre Danguillai uit Frankrijk, die gisteren het eerste gedeelte de zesde etappe op zijn naam schreef, volgt 49 seconden achterstand. Gerrie Knetemani derde in het klassement op bijna ~vijf minu Slecht verging het ditmaal de tweevoudige naar van de Tour de France, Bernard Theve Nadat hij eerder deze week al in grote moeilijl den was gekomen, staakte hij gisteren de strijd' Dietrich Thurau zal vandaag als eerste leidei1 het klassement beginnen aan de Ronde van Iti i De jonge Westduitser reed het inleidende tijd 1 over twee kilometer in Saint Vincent in 3 mini 14,08 seconden. Wereldkampioen Francesco ser werd voor eigen publiek tweede. Herman Snoeijink uit Denekamp heeft zater de 27e Ronde van Overijssel voor amateurs wonnen. Tweede werd Frits Pirard in dezelfde Bert Wekema eindigde als derde op vijf secom achterstand. Ti-RAHIS! M«G«SGO!t Johan van de Velde gaat over de finish. Zijn eerste zege in zijn is een feit. Hij schreef de ronde van Romandie op zijn naam.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20