u, ^Akkerbouwer levert Igroente op afspraak OnCEIM TEFRfrr OLUEM EIM B#LLEN Uitbreiding tulpenareaal is spelen met vuur" HOLL/ •tal Uien, klaar voor export, trap O- \m -JrtlML) ËN TUINBOUWLEIDSE COURAN' MAANDAG 8 MEI 1978 PAGINA 11 DEN HAAG Wat de tuinbouw betreft is Ne derland vooral bekend door de grote opper vlakte groenten en bloemen onder glas. Maar dat betekent niet, dat de teelt van groen ten in de vollegrond t een te verwaarlozen on- I ierdeel van de tuin- I bouw zou zijn. Integen- I deel, de Nederlandse f vollegrondsgroenten- leelt is altijd nog goed voor een produktie van to'n 700.000 ton. Daar voor wordt een opper vlakte benut van rond B0.000 ha. De tijd dat de vollegronds- groenten uitsluitend door minders werd geteeld is al ang voorbij. Bepaalde pro- Jukten worden al tientallen jaren uitsluitend geteeld op ^^kkerbouwbednjven, zoals iiijvoorbeeld erwten en uien. Waar ook de andere groenten pjn geleidelijk meer en meer an het echte tuinbouwbe- rijf verdwenen. Ze worden hu grootschalig op de akker- bouwbedrijven geteeld. Een aar; fintwikkeling die ook al in de peeste andere landen te sig naleren was. Het is een be grijpelijke ontwikkeling, want jils men gebruik wil maken ran machines voor het zaai- pf plantklaar maken, bemes- ing, gewasverzorging en fooral ten behoeve van het H oogsten, dan moet de teelt grootschalig plaatsvinden. En daartoe lenen de akkerbouw bedrijven zich bij uitstek. Veel beter dan de veel klein schaliger tuinbouwbedrijven. Daar is men zich veel meer op de teelt onder glas gaan toeleggen en voor zover men vollegrondsgroenten teelt houdt men het op primeurs en gewassen waarvan het wenselijk is dat ze kleinscha lig worden geteeld. Snelle afzei Veruit de grote massa groen ten komt dus van het akker bouwbedrijf. Het betekent ook dat men er dan niet of althans veel minder gemakke lijk toe komt de produkten te veilen. Er worden immers grote hoeveelheden in zeer korte tijd geoogst. In diverse gevallen, zoals bijvoorbeeld bij produkten als spinazie, bo nen. andijvie is een zeer snel le afzet noodzakelijk. Bij be paalde produkten, zoals be- waarkool, peen, uien, kroten en dergelijke, is langdurige bewaring mogelijk. Maar dan moet men wel over passende bewaar ruimten beschikken. Deze situatie heeft er toe ge leid dat er een aanzienlijk gedeelte van de vollegronds groenten op contract wordt geteeld. In de meeste geval len (plm. 55%) wordt er dan door de akkerbouwer een contract gesloten met een teeltcommissionar. Deze sluit de contracten veelal af ten behoeve van de verwerkende industrie; soms ook voor di recte levering aan distribue rende groothandelaren die de zorg van de voorziening van een aantal supermarkten hebben. Ongeveer 40% van het contract areaal wordt af gesloten direct tussen de fa briek en de teler. Men schat dat het areaal van de volle- grondsgroententeelt waar voor contracten zijn afgeslo ten schommelt tussen 18.000 en 20.000 ha. Een goed contract betekent voor de teler dat hij verze kerd is van de directe afzet van zijn produkten en dat hij ook weet welke prijs hij er voor zal krijgen. Voor de fa brikant, die rechtstreeks of Via een teeltcommissionair contracten sluit, betekent de ze werkwijze dat men uit gaande van normale groeiom- standigheden verzekerd is van de gewenste aanvoer in de vooraf vastgestelde perio de tegen prijzen die vooraf berekend zijn. Dat is heel wat eenvoudiger dan het vroeger was, toen men verplicht was op vele veilingen commissio nairs in te schakelen in de hoop dat men een voldoende kwantum van een bepaald produkt zou kunnen kopen. Ras Daarnaast heeft de contract teelt het voordeel dat in be paalde gevallen ook het te telen ras kan worden bespro ken. Van diverse groentenge- wassen zijn er nu eenmaal rassen die zich veel beter voor verwerking lenen dan andere. Er zijn zelfs tal van groentenrassen speciaal ten behoeve van de verwerking ontwikkeld. Dat men in een aantal geval len er de voorkeur aan geeft om de contracten via een teeltcommissionair te laten lopen heeft het voordeel dat een goede teeltcommissionair de omstandigheden op de be drijven beter kent. Dat maakt het mede mogelijk tot afspraken te komen afge stemd op de bedrijfsomstan digheden. Daarnaast regelt de teeltcommissionair ook vaak de verpakking bij de oogst, het transport en soms al een gedeelte van de voor bewerking, zoals schonen. Produkten waarvoor erg veel contracten voor verwerking worden afgesloten zijn de peulvruchten, zoals erwten en de diverse soorten bonen. Van het met peulvruchten be- teelde areaal was in 1977 87% gecontracteerd. Voor peen en spinazie worden ook nogal wat contracten afgesloten. Contracten voor levering ten behoeve van het vers gebruik komen voor bij produkten als witlof, prei, selderij, spruiten en diverse koolsoorten. De mate waarop voor een pro dukt kan worden gecontrac teerd wordt vooral ook be paald door de mogelijkheid van mechanisch oogsten. Zo verwacht men dat bij verbete ring van de oogstmachines voor spruitkool en augurk dat het gecontracteerde areaal hiervan in de toekomst nog aanzienlijk kan stijgen. KWEKERS VAN IRISSEN GEDUPEERD ONDANKS HOGE BOLLENPRIJZEN MEER TULPENBLOEMEN KWAUTEIT VAN PAPRIKA'S BELANGRIJK Uit de gegevens van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland blijkt duidelijk dat de paprika-aanvoer in de laatste week van april beduidend gro ter was dan vorig jaar. In de sortering groen werd 431 ton aangevoerd (vorig jaar 262 ton), voor rood was dit 324 ton (vorig jaar 193 ton). Uit deze cijfers blijkt duide lijk dat de totale aanvoer gegroeid is. Het reeds enkele weken geleden uitgesproken vermoeden dat er een specialisatie in de aanvoer van rode paprika's op handen was, is nu wel duidelijk gebleken. De komende weken zal vooral de kwaliteit van de paprika's een belangrijke rol gaan spelen bij het veroveren van de export markt. Bij de groene sorteringen zijn er weinig problemen, alleen het te jong oog sten van de vruchten beïnvloedt de houd baarheid van de vruchten in ongunstige zin (eerder slappe vruchten). Problemen doen zich vooral voor bij de rode papri ka's, te weten krimpscheurtjes en stippen. Voor beide beschadigingen lijkt de oplos sing van het probleem te liggen in de regeling van het klimaat. Vooral de over gang van de nacht- naar de dagtempera tuur moet niet te groot zijn, waardoor het zogenaamde „zweten" van de vruchten voorkomen kan worden. Bij de gele papri ka's zijn er ook problemen i.v.m. het scheuren van het vruchtvlees bij de bloem steel. Omdat er voor dit produkt naar een markt gezocht wordt is het erg belangrijk dat de kwaliteit niets te wensen overlaat. Deze problemen verdienen dus extra aan dacht omdat het experiment anders bij voorbaat gedoemd is om te mislukken. De prijs van de groene en rode paprika's wist zich de afgelopen week redelijk te handhaven. Voor groen lag de gemiddelde prijs op ƒ3,25 per kilo (vorig jaar 3,57), voor rood lag de gemiddelde prijs op 4,25 per kilo (vorig jaar op ƒ4,65). Op de Westduitse markt worden op het ogenblik uit een groot aantal landen paprika's inge voerd, te weten, Italië 263 ton, gevolgd door Roemenië met 51 ton, het restant werd geleverd door Bulgarije, de Canari- sche Eilanden, Israël, Mali en Turkije. De aanvoer van rode en groene paprika's zal blijven groeien, waardoor de prijs nog iets kan dalen, opzienbarende veranderingen worden er echter niet verwcht. Tomaten Ook de afgelopen week bleef het prijsvei- val voor tomaten zeer beperkt. De gemid delde prijs per kilo voor de A-I-tomaten daalde met acht cent per kilo en kwam op ƒ3,21 terecht (vorig jaar ƒ2,16). De aanvoer begint geleidelijk die van vorig jaar te benaderen en met de tot op heden behaalde prijzen is er nu een redelijk resultaat bereikt Het jaar 1978 hoeft al niet bij voorbaat geboekt te worden als een slecht tomatenjaar. De aanvoer zal blijven groeien waardoor er niet aan een verder prijsverval valt te ontkomen. Het ziet er echter niet naar uit dat de prijs in een klap zal dalen naar ƒ1,85 per kilo, zodat de prijs gunstig zal blijven afsteken bij die van vorig jaar. Overige gewassen De aanvoer van radijs is dit seizoen op merkelijk groter dan vorig jaar: ruim twee miljoen bos per week tegen 1,3 miljoen vorig seizoen. Di't heeft zonder meer tot gevolg gehad dat de prijsvorming wat stroever verliep, althans de laatste weken. De afgelopen week kwam er een gemiddel de prijs van 44 cent per bosje tot stand. Er wordt een kleiner aanbod verwacht, maar daarmee is niet gezegd dat de prijs zal oplopen. De afgelopen week bleven de prijzen voor bloemkool goed op peil, de gemiddelde prijs bedroeg 2,52 per stuk. Hier zal spoedig verandering in komen door het, groter worden van het aanbod en wel speciaal door het groeien van de aanvoer van winterbloemkool. Er wordt dus gere kend op lagere prijzen. Door de sterke groei in het aanbod van spinazie daalde de prijs sterk en kwam op 32 cent per kilo terecht De aanvoer zal groot blijven zodat er geen ruimte voor prijsherstel zal ontstaan. Hetzelfde geldt voor de tot stand koming van de andijvie-prijs, een groot aanbod met een aanzienlijk lagere prijs, 63 cent per kilo. Ook van dit gewas zal de aanvoer ruim blijven zodat de prijs onder druk blijft. Prei behoorde eveneens tot de goedkopere groentesoorten, de klok bleef staan op 35 cent per kilo. Voor rabarber daalde de prijs eveneens fors en kwam op 47 cent per kg. terecht Zowel snijbonen als sperziebonen worden geleidelijk goedkoper, de prijs bedroeg f 5,85 en 7,90 per kilo. Het is tot slot nog steeds een droevige zaak dat de detailhandel blijft stunten met uien tegen een prijs van 98 cent per 2 kilo. Voorzitter Bloembollencultuur: de i) ;t. I lid Hoewel de totale eco- lonenomische ontwikkeling aats(zeker niet gunstig lijkt oigtyoor 1978, vormt de ^vbloembollensektor hie- t-Bar<>P tot nu toe een uit- le vjzondering. Van de nog ferstte velde staande oogst ?t Jis reeds veel tegen be- f\jhoorlijke prijzen ver- zJtocht. Ook de handel jnd<jmag voor de verkopen et min 1978 redelijk tevre- jmejden zijn. Opnieuw lij kten de bloembollen- kwekers dus een goed jaar tegemoet te gaan. ;Zal het goede resultaat ,«tot gevolg hebben dat er in het komend na jaar opnieuw meer bol len worden opgeplant? Dan dient men zich wel jte realiseren dat er met uur wordt gespeeld. jrezien de prijzen-elas- jticiteit van de bloem bollen behoeft er niet jzo veel te gebeuren om .sthet marktevenwicht te DJ verstoren met voor ie der rampzalige gevol gen. Een betere produk- tie-planning gebaseerd op een goede markt strategie en een grote mate van eensgezind heid en discipline in het vak zouden deze si tuatie kunnen voorko men. Dat zei de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, de heer J.P.M. de Jonge, toen hij vanmorgen de ledenvergadering van deze vereniging in het Hillegomse Treslong opende. De heer De Jonge: „Het voor jaar staat in het teken van nieuw leven en vernieuwing in de natuur en daarbij is het bloembollenvak ook nauw be trokken. Deze vergadering staat trouwens ook in het te ken van de vernieuwing van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. Vandaag moet worden gesproken over een nieuwe strukturele opzet van de Koninklijke, die beter dan tot nu toe recht kan doen aan de veranderingen die zich in de laatste decennnia in de maatschappij hebben voorge daan. Vandaag moet U een oordeel geven over de plan nen die worden ontworpen om te komen tot één sterke vaktechnische organisatie. Van de uitslag van de gehou den opiniepeiling zal het af hangen of men verder moet gaan met deze plannen of niet. Zo ja dan kunnen in het komende najaar definitieve voorstellen ter tafel worden gebracht. Er zijn trouwens nog meer veranderingen op til. De Ned. Herstrukturerings Maat schappij (Nehem) heeft een dezer dagen het interim-rap port aan de openbaarheid prijs gegeven. Daarin worden diverse problemen aangesne den. Het ziet er naar uit dat de Commissie Besteding Vak heffing nu binnen enkele maanden een rapport zal kun nen publiceren. Door vele vakgenoten wordt daarnaar met grote belangstelling uit gekeken. Het vermoeden be staat dat de certificering een verplichte deelname aan de tulpenselektiekeuring dit jaar voorzichtig op gang zal komen. Goede produkt-ga- ranties voor de afnemers kun nen hiervan het resultaat zijn. Sonderen" Een gewijzigd interventiesys teem het Surplusfonds- nieuwe-stijl is eveneens een belangrijk punt. Door het Mi nisterie van Landbouw wordt momenteel in Brussel „geson deerd" welke mogelijkheden er binnen het EEG-raam lig gen. Vanuit het bloembollen vak zal een meerjarenplan in Brussel ingediend moeten worden m.b.t. investeringen voor speciale doeleinden. De heer De Jonge dacht in dit verband aan het forse bedrag dat nodig is voor de bouw van nieuwe kassen voor de Bloembollenkeuringsdienst. Verplichte deelname aan de tulpenselektiekeuring bete kent immers een grote toe vloed van monsters die onder glas opgeplant moeten wor den. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat voor deze doe leinden door Brussel een sub sidie verstrekt kan worden. Al deze zaken zullen in de komende maanden veel tijd en aandacht vragen, zo be sloot de heer De Jonge. l op pari lUtO ïeler Het is zeer waarschijnlijk dat als gevolg van de grote export van Statice uit Israël vooral de kwekers van irissen in sterke mate gedupeerd worden door de slechte prijzen. Dit betreft aan de CCWS ongeveer 250 kwekers als regelmatige aanvoerders van irissen. De afgelopen week beliep de gemiddelde prijs 12 cent tegen 20 cent in dezelfde week van het vorig jaar en dit bij een vrijwel gelijke aanvoer. Zo gaat het al gedurende enkele weken en de blauwe Statice zitten onze bloemkwekers lelijk in de weg. De iris-kwekers zien de toekomst somber in en dringen reeds aan op maatr- gelen van hogerhand tegen deze ontwikke lingen. Het totale beeld van de bloemenhandel was de afgelopen week niet fleurig hetgeen ook uit het totale omzetcijfer blijkt. Bij een aanvoer van 34.145.966 bos of stuks werd een omzet bereikt van 10.074.783,16 tegen de 30.314.674 bos of stuks uit dezelfde week van het vorig jaar (dus vier miljoen minder) die een opbrengst geven van 11.037.124,11.De grootste klap viel wel in de snijbloemen bij een aanvoer van 32.539.544 bos of stuks opbrengst 8.476.837,06 tegen vorig jaar 28.882.443 bos of stuks en opbrengst van 9.654.520,22 vorig jaar. Met de potplanten lag het wat gunstiger. De 688.848 stuks die werden aangevoerd brachten 1.326.367,69 op tegen 682.106 stuks vorig jaar met een opbrengst van 1.206.579,56. De perkplanten kwamen nu goed los van wege het zachtere weer, waardoor het publiek de tuintjes in orde ging maken. Een aanvoer van 877.932 voor 234.828,14 tegen 612.950 voor 108.236,13 vorig jaar. Het was vooral door de grotere aanvoer van de jaarrondtroschrysanten dat het to taal cijfer groot was. Maar de gemiddelde prijs was nu 42 cent tegen 55 vorig jaar en ligt reeds enkele weken lager. Mogelijk dat het koele voorjaarsweer de aanvoer van trosanjers wat heeft beperkt, de prijs lag vrijwel op gelijke hoogte van vorig jaar bij aanvoer van een kleine twee miljoen. Als totaal was er een ruimere aanvoer dan vorige week en het is te verwachten dat Het aanbod van narcissenbloemen vertoonde dit jaar een dalende lijn. die toename zich in de komende weken zal voortzetten. Of en in hoeverre dat van invloed zal zijn op de prijzen moet worden afgewacht. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: Amerikaanse an jers 31 (35), trosanjers 30 (30), anthurium 1,61 (1,56), hetgeen dus iets beter zit on danks een vrijwel gelijke aanvoer van goed honderdduizend: snijgroen 17 (21) met wat minder aanbod: troschrysanten jaarrond 42 (55), idem geplozen 55 (79) een forse daling dus; freesia 16 (20), gerbera 27 (35), gladiolen 46 (45), irissen 12 (20), leliekelken 29 (41), lelietakken 37 (43), cymb. groot 67 (90), idem klein 28 (34), grote rozen 35 (40), idem klein 25 (28), sonia 33 (40), belinda 26 (27), red garnette 23 (25) en tulpen 11 (12). Mogelijk dat Moederdag wat hulp gaat bieden in de prijzen hetgeen beslist niet onwelkom zou zijn. Van freesia is het hoogtepunt wel bereikt ook al beloopt de aanvoer nog tot tegen de tien miljoen hetgeen meer dan een miljoen meer is dan in dezelfde week van het vorig jaar. Maar toen zat het met de prijzen toch wel beter. Vooral van de dubbele soorten was een goed aanbod met wel betere prijzen. Het aanbod van de potplanten is wat gestabiliseerd en er is een goede vraag. De prijzen zijn gemiddeld lager dan vorig jaar. De theorie klopte, maar weer eens niet met de werkelijkheid. Zeer duur waren de tulpenbollen in het afgelopen najaar. En iedereen zei tegen iedereen dat de broeiers het nu toch wel piano-aan zouden doen. Met zulke bollenprijzen loopt een broeier immers een risico als een landhuis. De broeiers zelf zegen het kennelijk allemaal minder somber in, want de afgelopen maanden is gebleken dat er erg veel tul penbollen zijn opgezet voor de broei. Er werden op alle bloemenveilingen meer bolbloemen aangevoerd en het merkwaar dige was dat die tegen hogere prijzen van de hand gingen dan in het seizoen daar voor. Dat wil zeggen: in de eerste drie maanden van dit jaar is door de broeiers een goed belegde boterham verdiend. Na Pasen is het inderdaad minder feeste lijk gegaan met de prijzen van de tulpen en de irissen. Daar is een klaaglied over aangeheven dat ver buiten de broeierscen- tra nog te horen was. Daarbij vergeet men dan wel te vertellen dat het nog nooit is voorgekomen dat bloemen constant duur bleven en dat slechte weken altijd al bij de bloemen-voorstelling hebben behoord. Tulpen Het PVS heeft een dezer dagen de aan- voercijfers van bolbloemen bekend ge maakt. En die bleken een bevestiging van wat men al wist. Er zijn in het eerste kwartaal van dit jaar beduidend meer tulpenbloemen geveild dan in dezelfde pe riode van 1977. In 1977 registreerde men een aanbod van tulpenbloemen van 304.300.000 stuks die gemiddeld 0,20 per stuk opbrachten. In de eerste drie maan den van dit jaar kwam men tot een aanbod van 324.430.000 stuks tulper. die voor ge middeld 0,23 per stuk van de hand gin gen. Het aanbod groeide met 7%, terwijl de prijs 11% hoger lag. Narcissenbloemen zijn er heel wat minder aangeboden. Tegenover een aanbod van 146.000.000 stuks in het eerse kwartaal van 1977 stond nu een aanvoer van 125.000.000 stuks. De prijs bedroeg in 1977 gemiddeld bijna een dubbeltje per stuk, maar nu bijna 0,15. Hyacinthen Er kwamen dit jaar ook minder hyacinten aan de bloemenveilingen. Het aantal gesne den stuks liep terug van 8.000.000 naar 5.200.000 ofwel 35% minder. Het prijsver loop is heel gunstig geweest. Vorig jaar een gemiddelde opbrengst van 0,15, maar nu van ruim 0,27. Een stijging van pakweg 80%. Het aantal hyacinten-aan-de-bol liep ook terug. In 1977 2.500.000 stuks en nu 2.340.000 stuks. De gemiddelde prijs in het eerste kwartaal van 1977 was 0,35 per stuk, maar nu 0,41. Een prijsstijging van 19%. Lelies Het aantal taklelies dat werd aangeboden groeide zeer sterk: vorig jaar 8.280.000 stuks en nu 12.000.00. Een groei dus van 45%. De gemiddelde prijs zakte van 0,77 naar 0,73 en dat kan men gezien het sterk gegroeide aanbod niet eens zo'n cata strofale prijzenval noemen. De aanvoer van kelklelies verminderde van 3.720.000 stuks naar 3.060.000 stuks. Gevolg: een prijsstijging van 0,65 naar 0,77 (18% Frees ia's De aanvoer van freesia's liep terug van 151.300.000 stuks naar 137.900.000. Tegen over deze daling van 9% stond een prijsstij ging van maar liefst 23%. De gemiddelde prijs bedroeg in het eerste kwartaal van 1977 ruim 0,21 per stuk en nu bijna 0,27 per stuk. Het sorteren en verpakken van anjers

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11