3ulp voor rissers >p komst Milieu heeft invloed op schoolkeus Meer eenheid nodig voor opbouw van eigentijdse kerk Viigola meldt oenemende spanning lomaanslag n Amsterdam rerijdeld Van Agt optimistisch over U.C.-project CeidóeSotnaut Taak VN-macht in Libanon blijft twistpunt Nieuwe partners in de EEG Kaapverdiaanse nu in de Bijlmer-Bajes mieer ^NNENLAND/BUITENLAND" LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1978 PAGINA 7 flGEN (ANP) De eerste voorstellen om voor de tong- en blvissers de door lange vangstquota veroorzaakte moeilijkhe- te verlichten liggen bij minister Van der Stee op tafel, binister wil echter ook nog bezien wat er voor de haringvis- Ij kan worden gedaan. Th. Tienstra, directeur der visserijen bij het ministerie van jlbouw en visserij, vertelde dit gisteren op de visserijdagen de Volkshogeschool te Bergen (NH). Tienstra acht het niet jiogelijk dat de tong- en scholquota, dit jaar drastisch ver- td, volgend jaar weer wat omhoog zullen gaan. Voor haring, Irop momenteel in de Noordzee helemaal niet gevist mag fden, zouden de vangstmogelijkheden dit jaar nog weieens der verminderd kunnen worden, terwijl voor 1979 geen verho- g van de quota te verwachten valt. opmerking in een door de Federatie van Visserijverenigingen ögedeeld geschrift, dat de Nederlandse kottervissers door de Scherpte controle op de vangstbeperking met de rug tegen muur staan, antwoordde hij dat dit toch wel een erg zachte ur moet zijn: volgens recente cijfers van het landbouwecono- ch instituut is het de visserij namelijk in 1977 aanzienlijk tr gegaan dan in 1976. SW YORK - De Angolese S-afgevaardigde Figueireido, eft gisteravond in een spe- ile bijeenkomst van de Vei- [heidsraad gezegd dat de jidafrikaanse troepen die |singa hadden aangevallen g steeds in dat gebied zijn (zelfs nog versterkt worden, j veiligheidsraad was op ver van Angola bijeengeko- Figueireido drong er bij I raad op aan, Zuid-Afrika te foordelen en ingrijpende Jpnomische sancties toe te jssen, met een olie-embargo, *ls woensdag in de algemene ISTERDAM (ANP) Met de arrestatie van twee Nederlandse isjes en een Engelsman heeft de Amsterdamse recherche een islag voorkomen op het Nederlandse kantoor van de West- Itse verzekeringsmaatschappij Allianz aan de Keizersgracht le hoofdstad. verdachten zijn aangehouden toen zij op de Leidsegracht (sten. De Engelsman, volgens zijn papieren de 23-jarige E.G., 1 een boodschappentas aan zijn stuur hangen, waarin zich le Molotov-cocktails bevonden. De meisjes hadden plastic Ben met stenen bij zich. Verder werd een brief gevonden, arin zij de verantwoordelijkheid opeisten voor een actie tegen Verzekeringsmaatschappij. de brief staat: „Terwijl het Nederlandse volk de slachtoffers li het oude Duitse fascisme herdenkt, herdenken wij op deze Inier niet alleen hen, maar alle strijders die gevallen zijn in anti-imperialistische strijd, in het bijzonder onze kameraden 1 vermoord zijn doior het nieuwe Duitse fascisme, onder wie 4 mei 1975 Siegfried Hausner en op 9 mei 1976 Ulrike vergadering was aanbevolen. Even voordat de raad bijeen kwam zond Zuid-Afrika een boodschap aan de vijf westelij ke leden van de veiligheidsraad waarin het verklaarde dat zijn troepen de guerrillabases in Angola had aangevallen op dringend verzoek van Namibi- sche leiders om bescherming.- De grensincidenten waren ge vaarlijk gestegen, aldus de boodschap. Eerder op de dag had Zuid- Afrika verklaard dat al zijn troepen uit Angola waren te ruggetrokken. (Van een onzer verslaggevers) VELDHOVEN Het Lande lijk Pastoraal Overleg is zelf duidelijk in een proces van gelovige bezinning en kerkop bouw geraakt. Er blijft veel te wensen over en er moet nog heel wat gebeuren om dit LPO dieper te laten worstelen in de rooms-katholieke geloofsge- meeschap in Nederland. Blij ven zoeken naar de fundamen ten zal bij de bezinning op de vormen nodig zijn. De vice-voorzitter van de bis schoppenconferentie, mgr. J. Bluyssen van Den Bosch stelde dit gisteravond vast bij de ope ning van het derde Landelijk Pastoraal Overleg in het gloed nieuwe congrescentrum „Ko ningshof te Veldhoren (bij Eindhoven) ten overstaan van rond 140 deelnemers uit de ze ven bisdommen en een aantal binnen- en buitenlandse gasten. Mgr. Bluyssen sprak in plaats van kardinaal Willebrands, die de zitting, welke tot zondag middag zal duren, niet kon bij- woen, omdat hij herstellende is van een operatie. Het LPO, een overleg tussen bisschoppen, priesters, religieuzen en leken, heeft deze keer als thema „Kerkopbouw als opbouw van geloofsgemeenschap". Mgr. Bluyssen zag het als een beraad, dat op de praktijk is gericht en wel „over de wijze waarop en de vormen waarin mensen van 1978 hun geloof gestalte geven en hun kerk-zijn in de samenleving waarmaken". Hij wees erop, dat ter voorbereiding van deze zitting van het LPO ongeveer vijftig groepen tevoren zijn bezocht. Zeven van die groepen (die in de kerk op een of Mgr. Bluyssen bij opening LPO andere wijze bezig zijn) werden uitgeno digd om een deel van het beraad mee te maken. De levensechtheid van dit beraad wordt erdoor bevorderd, aldus mgr. Bluyssen, die- in de voorbereidende verslagen pluriformi teit (veelvormigheid) van geloofsbeleving, kerkelijke activiteiten, betrokkenheid bij de kerk en kerkelijke praktijken vaststel de. Er zal meer eenheid van hart en geest nodig zijn om in deze verscheidenheid een kerk op te bouwen voor deze tijd, aldus mgr. Bluyssen. De deelnemers hebben zich gisteravond al en vandaag de hele dag in tal van vergade ringen van werkgroepen en delegaties met het onderwerp in details beziggehouden. Vanavond wordt in een eerste voltallige vergadering een eerste stand van zaken, opgemaakt. Morgenmiddag zal een en an der worden afgerond. Bij de gasten, die het lpo geheel of gedeeltelijk meemaken is ook de pauselijk pro-nuntius, mgr. John Gordon, voorts mgr. M. Uylenbroek, secretaris voor de pauselijke raad voor de leken op bijzonde re uitnodiging van de bisschoppen, alsme de vertegenwoordigers van de Belgische kerkprovincie, van de kerken der Refor matie en het Humanistisch Verbond. AjaxAZ '67: chauffeurs bekeurd De politie van Amsterdam heeft gisteren in samenwerking met de rijks-verkeersinspectie het onge regeld vervoer van supporters naar de wedstrijd AjaxAZ '67 aan een grootscheepse papieren controle onderworpen. In totaal tachtig supportersbussen werden na aankomst in het Ajaxstadion gecontroleerd, waarbij 150 over tredingen werden geconstateerd. Tegen veertig chauffeurs is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat de papieren van hun bus niet in orde Kamervragen over brievenbus maatschappijen DEN HAAG (ANP) De Pv- dA-Kamerfractie wil weten welke in Nederland gevestigde bouw- en baggerondernemin- gen in verband met fiscale voordelen dochtermaatschap pijen hebben op Cyprus ter uitvoering van opdrachten in Arabische landen. In schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van financiën noemt de socialist De Graaf als voorbeeld Bos Kalis West minster Dredging and Con tracting Ltd. Hij voegt hier aan het verzoek toe contact op te nemen met de regering van Cyprus om afspraken te ma ken over de beëindiging van de aan deze (brievenbus-)doch- termaatschappijen verbonden fiscale voordelen. DEN HAAG Minister-presi dent Van Agt heeft de hoop niet opgegeven dat er een aan vaardbare oplossing wordt ge vonden voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, in verband waarmee de U.C.- fabriek in Almelo zal worden uitgebreid. „De zon schijnt achter de wolken", zo vertolk te de minister-president zijn optimisme gisteren na afloop De minister-president acht het „een verantwoorde gok" dat 2,5 miljoen is uitgetrokken voor' o.a. grondwerkzaamheden in verband met de uitbreiding van de U.C.-fabriek in Almelo. In die fabriek werken Neder land, West-Duitsland en Enge land samen aan de produktie van verrijkt uranium. Wanneer de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië die door een Kameruitspraak aan veilig heidsvoorwaarden moet wor den gebonden niet zou door gaan, zou in ieder geval West- Duitsland niets voelen voor uit breiding van de fabriek in Al melo. Van Agt heeft nog geen antwoord gekregen op zijn voorstellen die hij de Duitse bondskanselier en de Engelse minister-president heeft ge daan tot oplossing van het pro bleem inzake de veiligheids voorwaarden bij de levering aan Brazilië. BEIROET (Rtr/AFP) De Pa lestijnse leider Jasser Arafat en de commandant van de VN- vredesmacht in Libanon zijn het gisteren niet eens kunnen worden over de wijze waarop nieuwe gevechten in het zuid en van Libanon moeten wor den voorkomen. De besprekingen tussen Arafat en generaal Emmanuel Erski- ne, de Ghanese bevelhebber van de VN-vredesmacht wer den geëntameerd nadat drie VN-soldaten afgelopen dinsdag het leven lieten tijdens felle gevechten met linkse guerrilla strijders. Gisteren is opnieuw een VN-soldaat om het leven gekomen. Deze keer als gevolg van een bomontploffing. Ara fat zou het standpunt van de PLO hebben herhaald dat het de taak van de VN is toezicht te houden op terugtrekking van.de Israëli's uit geheel Liba non. De VN meent dat zij ook moet voorkomen dat er bewe gingen zijn van gewapende eenheden over de bestandslij nen in Zuid-Libanon. Inmiddels heeft Fiji, de voor malige Britse eilandenkolonie in het zuiden van de Stille Oceaan, toegezegd de VN- macht in zuid-Libanon te ver sterken met rond 600 soldaten. Dit betekent overigens wel dat het land vrijwel zijn hele gere gelde leger kwijtraakt. Dit telt namelijk 770 man. i Portugese I Escudo I I gedevalueerd LISSABON (AP) De bank van Portugal heeft gisteren de nationale munteenheid Escudo met 6,1 percent verlaagd. Volgens de verklaring van de bank is de devaluatie het ge volg van een overeenkomst met het internationale fonds en zal de munteenheid overeenkom stig de afspraken nog verder kunnen dalen met een maxi mum van 1,25 percent per maand. In de ministerraad van de Europese Gemeenschap heb ben de ministers van Buitenlandse Zaken nog geen overeenstemming bereikt over de overgangsperiode, die moet verstrijken alvorens de nieuwe kandidaten, die aan de poort kloppen, kunnen worden toegelaten als volwaar dig lid. Griekenland, Portugal en Spanje hebben haast, de negen EEG-partners zien de problemen, die de toetre ding van deze nieuwe landen met zich brengt, levensgroot op zich af komen. Het dagelijks bestuur van de EEG, de Europese Comis- sie, ge^ft in een rapport wat ruimte. Zij meent dat een overgangsperiode, liggend tussen de vijf en tien jaar, redelijk is. Nederland heeft daarop, vrij snel, gekozen voor het minimun van vijf jaar. Met name met het oog op Griekenland is dit wel begrijpelijk, omdat dit land, van oudsher een democratie, betrekkelijk korte tijd onder een dictatoriaal regiem heeft geleden. De aanpassing van Spanje en Portugal moet op zichzelf reeds langzamer verlopen. Aan de andere kant is het ook duidelijk, dat een te korte overgansperiode de Eonomische aanpassing in de negen EEG-landen wel eens ernstig zou kunnen bemoeilij ken. Met name Frankrijk en Italië zien de komst van andere Middellandse Zeelanden met hun eigen specifieke agrarische produkten als een bedreiging voor o.a. het citrusfruit en de wijn. En wie zich de conflicten over de wijn tussen Frankrijk en Italië zelf herinnert, weet dat het dan om niet geringe zaken kan gaan. Ook Nederland zal, met name in de groentensector, de nadelige gevolgen van de toetreding bespeuren. OoVERIGENS lijkt het er op, dat in de afgelopen maand ook zeer veel spoed is gemaakt met de inhoudelijke regeling, met name voor Griekenland. Als de overeenkom st, die met dat land wordt gesloten, als een rechtstreeks voorbeeld voor de overeenkomsten met Spanje en Portu gal zal gaan gelden, dan moet toch voor overhaasting worden gewaarschuwd. Noch de economieën in deze drie landen, noch de gevolgen van de toetreding zijn voor de gemeenschap gelijk. Over hun binnenkomst in de EEG mag geen verschil van mening bestaan: zij zijn welkom. Maar voorzichtigheid met de voorwaarden en de over gangstermijn lijkt verre van misplaatst. ROTTERDAM (ANP) Het 16-jarige Kaapverdiaanse meisje Manuela Correia Ca- bral, is gistermiddag overge bracht naar de vrouwenafde ling van de Bijlmer-Bajes in Amsterdam. Sinds vorige week dinsdag ver bleef zij in een arrestantencel op het Rotterdamse hoofdbu reau van politie. In afwachting van het kort geding dat Manue la heeft aangespannen tegen haar uitwijzing, mag zij in Ne derland blijven. Het ministerie van justitie vond de arrestante nafdeling van het Rotterdamse politiebureau echter niet zo'n geschikte plaats. Diverse organisaties, die zich het lot van Manuela hebben aangetrokken, protesteerden heftig tegen de nieuwe verblijf plaats van het meisje. „Dit be tekent dat een slachtoffer van verkrachting wordt vastgehou den in een strafinrichting", al dus een woordvoerster van de actiegroep .Manuela Vrij". Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie wordt het meisje vastgehou den, omdat zij is uitgewezen en wordt zij in de Bijlmer-Bajes „soepel" behandeld. Weerbericht van vanmorgen 7 uur geh bew Stockholm Zunch Casablanca Vooruitzichten voor maandag af en toe zon. ook enkele lokale buien. Middagtemperaturen onge veer 17 graden. Weersvooruitzich ten in cijfers voor maandag: aan tal uren zon: 2 tot 9. Min. temp omstreeks 8 graden Max. temp omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Aardbeving V.S. SAN DIEGO (AP) In het dunbevolkte zuiden van de Amerikaanse staat Californië heeft gistermiddag een aarbe- ving plaatsgevonden. Over eventuele slachtoffers of over de omvang van de schade, was vanmorgen nog niets bekend. Schoolloopbaan ,,van jaar tot jaar'' In 1965 zaten 217.000 jongens en meisjes in de zesde klas vaq de lagere school. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is toen begonnen de schoolloopbaan van die leerlingen te registre ren. De verzamelde gegevens zijn gebruikt voor een onderzoek naar de achtergronden van de schoolloopbaan en van het beroepskeuze-pro ces. Dit onderzoek werd in 1969 opgedragen aan het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen. De resultaten zijn nu door de Staats uitgeverij gepubliceerd in het boekje „Van Jaar tot jaar". Bijgaand artikel geeft er een indruk van. Er volgt nog een onderzoek naar de beroepen waarin de zesde klassers van 1965 werkelijk terecht gekomen zijn. Gebruikte afkortingen: HAVO: hoger algemeen vormend onderwijs LBO: lager beroepsonderwijs LHNO: lager huishoud- en nijverheidsonder wijs MAVO: middelbaar algemeen vormend onder wijs MBO: middelbaar beroepsonderwijs MHNO: middelbaar huishoud- en nijverheids onderwijs VHMO: voorbereidend-hoger en middelbaar on derwijs. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nu steeds meer kinderen voortge zet onderwijs volgen wordt wel eens betwijfeld of het milieu van hun herkomst nog een rol speelt bij de schoolkeus. Iedereen heeft dezelfde kansen, zeggen met name tegenstanders van de midden school. Zij willen daarmee aantonen dat uitstel van de schoolkeus niet nodig is om milieufactoren te kunnen uitschakelen. Uit een onderzoek naar de schoolloopbaan van een groot aantal kinderen is nu echter komen vast te staan dat die factoren in niet weinig gevallen wel degelijk leiden tot een verkeerde schoolkeus. Allereerst is .gebleken dat een testuitslag in de zesde klas van de lagere school beter is als ook het milieu hoger is. De invloed van het milieu is duidelijk merkbaar als er een keuze gemaakt moet worden voor een school die direct op de lagere school aansluit. Het is niet genoeg dat jongens en meisjes „goed of voldoende kunnen leren". De cijfers tonen aan dat het milieu moet „meezitten" om de kans groter te doen zijn dat ze ook op die school terecht komen waar ze volgens hun capaciteiten thuishoren. Dat geldt zelfs als de goede leerlingen apart beke ken worden. Van de jongens met de hoogste presta ties gaat 20 procent naar het vhmo als de vader ongeschoold arbeider is. Heeft de vader een beroep op middelbaar of hoger niveau dan blijkt het percentage 72 te zijn. Bij de meisjes is het verschil zelfs nog groter. Ook uit de andere verzamelde cijfers blijkt dat niet alleen de prestaties tellen, maar ook het milieu niet moet tegenzitten wil de schoolkeus met de schoolcapaciteiten overeenstem men. Als jongens en meisjes eenmaal secundair dagon derwijs genieten worden ze nauwelijks meer door hun milieu „achtervolgd". Het al dan niet behalen van het diploma blijkt tenminste niet veel meer te maken te hebben met hun milieu. Het effect van het milieu komt terug als er na het secundaire dagonderwijs weer een keus gemaakt moet worden, namelijk tussen een verdere studie en een baan. Leerlingen uit de hoogste milieus blijken dan weer meer te profiteren van een verde re dagstudie dan leerlingen uit lagere milieus. Voor de toelating tot voortgezet onderwijs zijn in de wet een aantal criteria gesteld. Bij lbo en mavo is het advies van het hoofd van de lagere school voldoende. Voor toelating tot havo, atheneum en gymnasium (samen vhmo) gelden naast dat advies criteria waaruit gekozen mag worden, zoals een proefklas, een onderzoek naar schoolvorderingen of een psychologisch advies. Uit het onderzoek is gebleken dat het oordeel van het schoolhoofd ten aanzien van mavo- en lbo-leer- lingen tamelijk „terecht" is geweest. Bij het vhmo ligt het anders. Bijna de helft van de leerlingen was door het schoolhoofd daarvoor minder geschikt bevonden, maar ze doen het er zeker zo goed, althans de jongens. Schoolsucces blijkt moeiiiik te voorspellen té zijn. In ieder geval zijn er „laat bloeiers", misschien omdat zij zin in een bepaald beroep hebben gekregen waarvan zij op de lagere school nog geen weet hadden. Ook bij de hogere milieus is de voorspelbaarheid kennelijk niet eenvoudig. In de groepen die bij mavo of lbo terecht komen na eerst een andere schoolsoort geprobeerd te hebben, zitten nogal wat leerlingen uit die milieus. Zij hadden „op advies" te hoog moeten grijpen of een „lager advies" naast zich neergelegd. In de gevolgtrekkingen uit het onderzoek staat herhaaldelijk dat meisjes „minder vaak" doorleren dan jongens. Dit slaat op verhoudingsgewijs lagere percentages. Meisjes, met name uit de handarbei dersmilieus, gaan mindervaak naar het vhmo dan jongens uit hetzelfde milieu. Ze behalen minder vaak het beoogde diploma en als ze een diploma hebben gaan ze minder vaak verder studeren op een universiteit of hogeschool, namelijk 35 procent van de meisjes tegen 48 procent van de jongens. Van de jongens met een vhmo-diploma gaat 8,3 procent studeren bij het wetenschappelijk onder wijs, van de meisjes 1,9 procent. Maar hierbij moet worden aangetekend dat voor meisjes een mbo-stu- die een veel aantrekkelijker alternatief is dan voor jongens. Terwijl volgens het oordeel van het hoofd van de lagere school 48 procent van de jongens op het vhmo daar niet thuishoort, is dat verhoudingsgewijs met minder meisjes het geval, namelijk met eender de van hen. Misschien wordt bij meisjes het advies van de onderwijzer eerder aanvaard dan bij jon gens en neemt men bij jongens enige twijfel over de vhmo-geschiktheid eerder voor lief dan bij meis jes. Ondertussen haalt van de meisjes die in strijd met het schooladvies bij het vhmo zitten niet minder dan 68 procent het diploma. Bij de jongens is dit zelfs 77 procent. Bij alle verschillen tussen meisjes en jongens komt tot uiting dat de studie- en beroepskeus voor meis jes anders bekeken wordt dan voor jongens. Niet minder dan een kwart van de ouders van meisjes was het eens met de uitspraak dat het kiezen van een beroep voor meisjes niet zo belangrijk is, „omdat ze na korte tijd toch gaan trouwen". Het percentage voortijdige schoolverlaters is bij de meisjes dan ook hoger dan bij jongens. Bij het lbo haalt 76 procent,van de jongens een diploma en 69 procent van de meisjes. Dat geldt vooral voor meisjes op de „huishoudschool" (lhno). Daar staat tegenover dat gediplomeerde meisjes vaker naar het mbo toe gaan dan jongens met een lbo-diploma. Een verklaring hiervoor is waarschijnlijk, dat het mbo, met name het mhno, voor meisjes aantrekke lijke beroepsopleidingen omvat en voor degenen die nog niet de leeftijd voor de verzorgende beroepen hebben (17 of 18 jaar) oriënterende cursussen biedt. Jongens zijn meer aangewezen op onderwijs dat gecombineerd wordt met een baan in het bedrijfsle-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7