Schiphollijn: mil j oenenpro j eet waarvan rendement nog onzeker is Bobby en sprekend Chita lijken op elkaar hond zoekt huis Bollen streek krijgt geen eigen station Warmond heeft zich duur verkocht ^-STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1978 PAGINA 5 Ondertunneling van de Schiphollijn aan de Warmondse Heereweg De heren Wilbers (I) en Meijer (r) voor de verbreding van het viaduct over de Leidse Oegstgeester- weg: leveren op bestelling van de overheid1' Wie zijn neus schendt, schendt zijn aange zicht". is een gezegde dat erg toepasselijk lijkt te gaan worden op de Leidse regio. Op de landkaart is de veelbesproken Schiphollijn niet veel meer dan een keuri ge zwart/wit geblokte streep die Den Haag met Amsterdam verbindt. In werkelijkheid is het een ruimte eisend miljoenenproject waarlangs in 1982 vele reizigers hun ner veuze weg door de randstad zullen moeten vinden. Oorzaak van dit alles is de uit spraak die de commissie Spoorlijn A'da- m—Den Haag in november 1943 deed ten gunste van de Schiphollijn. „Een belangrij ke functie ter beïnvloeding van de verde ling van het aantal verplaatsingen over de verschillende vervoerswijzen, ten gunste van het railvervoer", zo luidde het oordeel van de werkgroep. Op het verlanglijstje stond onder meer: een verkorting van de reisduur en het aanboren van woon- en werkgebieden die nog niet door railvervoer zijn ontsloten. Al in 1943 voorspelde de werkgroep een uit de hand lopend verkeer sprobleem, veroorzaakt door een toename van de bevolking en de vergroting en de spreiding van de werkgelegenheid in de Randstad. Dit in combinatie met een stor machtige toename van de mobiliteit. De plannen voor de Schiphollijn dateren uit de vorige eeuw. Nog voor de droogleg ging van de Haarlemmermeer werd-in 1844 een concessie-aanvraag ingediend voor een dergelijke lijn. Twintig jaar later ontwierp mr. Jacob Paulus Amersfoordt, destijds burgemeester van de gemeente Haarlem mermeer, een plan onder het motto „ver zint eer gij begint". Na de 2e wereldoorlog rijpte het idee om de verbinding ook de groeiende luchthaven Schiphol aan te laten doen. Door gebrek aan kapitaal en bouw capaciteit verdwenen de plannen tot 1960 in de ijskast. Na ruim 13 jaar heen en weer praten tussen gemeenten, overheid en Ne derlandse Spoorwegen, zette de regering in 1973 het sein op groen. Doublure f Westerterp en De Vreeze(r) „Za ken doen" De Schiphollijn is geen doublure voor'de oude lijn over Haarlem, maar heeft een geheel eigen functie. De verbinding met Schiphol en de snelle reistijden, staan in de prognoses garant voor bijna 4 miljoen nieuwe reizigers en 3,5 miljoen „overlo pers" van het oude traject. Voorwaarde tot de snellere reistijden vormt de realisatie van eindpunten in de binnensteden van Den Haag en Amsterdam. Een eindpunt in het centrum van Amster- 18.3 dam is van levensbelang voor de Schiphol- 0 d lijn. Het voorlopige eindpunt is nu Amster dam Minervalaan. De NS wil echter onder- ia gronds verder naar het Rijksmuseum en via de ringbaan die in de crisisjaren is aangelegd, naar Amsterdam-centraal. Ook j wordt gedacht aan een verlenging naar het Amstelstation en de Bijlmermeer, hetgeen een aansluiting zou geven op de lijn naar Utrecht en de nieuw te bouwen Almerelijn. Amsterdam zelf speelt met de gedachte om de Schiphollijn in Amsterdam-Zuid een aansluiting te geven op de metro. „Een aardig idee", vindt de heer J. B. Meijer van de Nederlandse Spoorwegen. „Maar het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil geen verdere uitbreiding van de metro. „Als er geen station „Rijksmuseum" komt, biedt de Schiphollijn geen aantrekkelijk alternatief op de bestaande verbinding waardoor hij aan betekenis verliest voor reizigers uit Den Haag en Leiden. Het verlies dat de NS hierdoor lijdt komt op rekening van de overheid. Onze enige taak is het leveren van zo goed mogelijk ver voer op bestelling van diezelfde overheid. We wachten dus gewoon maar af wat er gaat gebeuren. Uit een zestal tracés en een paar alternatie ven, aangedragen door een Warmondse actiegroep, is gekozen voor het tracé num mer twee dat zo dicht mogelijk tegen de bestaande rijksweg 44 aan ligt. Dit om zoveel mogelijk versnippering van natuur gebied te voorkomen. In de Warmondse Klinkenbergerpolder kruist de Schiphollijn het oude traject LeidenHaarlem. Om snelle reistijden te kunnen realiseren werd gekozen voor een ongelijkvloerse kruising. Via een 8 meter hoog viaduct dat vreemd genoeg „Kunstwerk" genoemd wordt, wringt de nieuwe lijn zich tussen de be staande banen. Dit is gedaan om overstap pen in Leiden op hetzelfde perron te kun nen laten geschieden. „Cross-platform" om het reizen per trein aantrekkelijk te ma ken. Geen kauterpartijen naar verschillen de perrons en hierdoor korte stops voor in- en uitstappen. Een bezwaarschrift van de Warmondse actiegroep Schiphollijn heeft enige tijd vertraging gebracht in de aanleg van het kunstwerk in de Klinkenbergerpolder. Na dat door het gemeentebestuur al een ver klaring van geen bezwaar was aange vraagd bij de provincie, verklaarde de gemeenteraad van Warmond een bezwaar schrift gegrond, waarin werd gesteld, dat de alternatieven van de ongelijkvloerse kruising niet of onvoldoende waren onder zocht. Liever zag de actieroep een onder tunneling van het oude traject of een viaduct in een minder dichtbevolkt gebied. Een stukje parlementaire geschiedenis kwam tot stand toen de toenmalige minis ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat persoonlijk met hel en verdoemenis kwam dreigen. Dit maakte echter niet zoveel indruk als de omvangrijke schadeclaim waarmee de Nederlandse Spoorwegen dreigde. De NS trok de schadeclaim in toen de Warmondse gemeenteraad toch wilde meewerken aan de bouwplannen in de Klinkenbergerpolder. Burgemeester De Vreeze van Warmond heeft er nooit een geheim van gemaakt zich niet te willen verzetten tegen de plan nen van de overheid. „Voor mij is van het begin af aan duidelijk geweest dat de Schiphollijn er zou komen, zoals de NS zich dat heeft voorgenomen. Ik kon alleen nog proberen er zoveel mogelijk uit te slepen voor Warmond", zo luidt het com mentaar van de burgemeester die in ruil voor zijn medewerking een bedrag van Experimenteel Chef buitendienst van Articon, de heer J. W. Wilbers is belast met de uitvoering van de Schiphollijn tussen Leiden en Sassen- heim. Hij heeft nog geen idee hoe die geluidswering er straks uit gaat zien. Tot de mogelijkheden behoort de bouw van een stalen schutting, het opwerpen van een aarden wal of geluidsmaatregelen aan de woningen langs het traject. „Binnenkort kunnen we metingen gaan verrichten. Proeven die elders genomen zijn misluk ten, omdat het geluid van de treinen niet boven het lawaai van het verkeer uitkwam. Stalen schuttingen zijn niet leuk om naar te kijken, terwijl aarden wallen weer veel ruimte in beslag nemen. Momenteel is er een sterke ontwikkeling in de mogelijkhe den om de huizen tegen het geluid te beschermen. Ik voel er veel meer voor om de zaak straks aan de praktijk te toetsen en in overleg met de bewoners iets te ontwerpen." „Zaken doen" gold als motto niet alleen voor Warmond, maar ook voor Nieuw Vennep en Hoofddorp. In ruil voor mede werking aan de realisatie van de Schiphol lijn, eiste de gemeente Haarlemmermeer stations in Hoofddorp en Nieuw Vennep. De NS is van mening dat deze stations nooit rendabel kunnen zijn, maar de ge meente Haarlemmermeer denkt dat de au to straks zo duur wordt, dat de beide stations wel degelijk hun geld opbrengen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de stations uiteindelijk toegezegd op proef voor 15 jaar. In deze tijd moeten de stations samen dagelijks 2000 reizigers aanleveren. Het vertrouwen dat de NS hierin heeft wordt overduidelijk geïllus treerd aan de hand van het feit dat net genoeg geld is uitgetrokken voor een per ron, een wachthokje en een plaatsnaam bordje. Het kopen van een kaartje is daar dus alleen mogelijk met behulp van een automaat. Voorhout heeft nog een tijdje op de nominatie gestaan voor een parkeer- station op de oude spoorverbinding. Door de invoer van het nieuwe traject, dacht de NS aanvankelijk wat ruimte te krijgen voor stations op de oude lijn. Het ministe rie stelt echter dat de stations zichzelf moeten verdienen c.q. het bedrijfsresultaat van de NS niet mogen verslechteren. Op langere termijn wordt de zaak na de uit breiding van Voorhout, nogmaals aan de criteria getoetst. Uit de praktijk blijkt dat 70 80 procent van de treinreizigers bin nen een straal van 1 kilometer vanaf het station wonen. Een station zou in de Bol lenstreek voorlopig niet renderen. De doel stelling „om woon- en werkgebieden aan te boren" verdwijnt hierdoor voorlopig even in de ijskast. Op het Schiphollijntraject verschijnen zo wel intercity- als stoptreinen. De intercity moet een snelheid van 160 km per uur kunnen halen. Gewerkt wordt met driewa Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Jammer genoeg, (of: gelukkig, het is maar hoe men het opvat) verschijnen er niet iedere week superrashonden in deze rubriek zoals Karim, de windhond van twee weken geleden. Over hem later meer. Niet minder interessant zijn echter zijn mede asielgenoten, die slechts een troostprijs verdienen als het gaat om uiterlijk schoon. In een asiel heeft men echter meer troostprijzen in voorraad dan eerste prijzen... Na een tocht te hebben gemaakt langs de hokken om een voor deze rubriek in aanmerking komende hond uit te zoeken, belandden we bij Bobby. En daarmee tegelijk ook bij Chita want het zijn broer en zus. Dat is ook niet zo moeilijk te raden, want ze lijken als twee druppels water op elkaar. Als ze uit een groter nest afkomstig zijn moet het in ieder geval een heksentoer zijn geweest om de beestjes uit elkaar te houden. Ongetwijfeld leken ze allemaal sprekend op elkaar! Wat ui terlijk betreft beslist hoger scorend dan de troostprijs, kwamen beide honden toch in het asiel terecht. En nog wel op dezelfde datum. Bobby kwam bij een wat oudere dame vandaan die het wat betreft levenstempo niet meer op kon nemen tegen haar hond. Bobby, negen maanden oud, kreeg niet genoeg van het spelen en wandelen en had he&maal geen zin om stilletjes achter de kachel weg te kruipen. Een slopend bestaan voor de bazin, die dan ook geen uitweg voor haar hond meer zag dan het asiel. Chita werd door haar jonge bazin naar het asiel gebracht omdat de ouders van dit meisje eenvou dig niet van honden hielden. Toen Chita's bazin namelijk een baan kreeg kwam de verzorging van de hond neer op de schou ders van het echtpaar, die op hun beurt die last te zwaar vonden. Zodoende belandden Bobby en Chita op 20 april vlak na elkaar in het asiel. Beide het slachtoffer van een niet doordachte beslissing van hun bazinnen. De honden kan men het nauwelijks verwijten. Zij wijken in geen enkel opzicht af van het normale gedrag van een hond. Zowel Bobby als Chita hebben geen bijzondere noten op hun zang en zijn niet eigenzin nig. Integendeel. Ze zijn zelfs makkelijk plooibaar en passen bijvoorbeeld in ieder soort gezin in welke woning dan ook. Beide hebben dezelfde afmetingen. Onge veer veertig cm. hoog. Beide zijn bijzon der tenger gebouwd hetgeen ze een zeke re gratie geeft die bij andere bastaards (want dat zijn ze, hoe dan ook) ontbreekt. Deze elegantie wordt nog versterkt door de kortharige gitzwarte vacht van de tweeling. Ter aanvulling van de karakter beschrijving moet van Bobby gezegd worden dat hij wel aanleg heeft om voor waakhond te spelen, maar alleen als hem dat uitkomt. En door een beetje slimme indringer is hij met een natte vinger te lijmen. Bobby is echter niet te overtref fen als speelkameraad voor kinderen. Hierin lijken Bobby en Chita sprekend op elkaar. Chita mist echter dat beetje gen-treinstellen met cabines aan beide kan ten. De wagens zijn met elkaar verbonden. Om deze koppeling mogelijk te maken zijn de bestuurscabines aan elk eind van een treinwagen dusdanig „opgetild" dat eron der deuren konden worden gemaakt. De voordelen zijn: de mogelijkheid om per trein 1 conducteur in te zetten en reizigers kunnen zich binnendoor naar een afsplit send treinstel verplaatsen. Als stoptrein voor de stations in de Haarlemmermeer wordt straks de „Sprinter" ingezet. Deze trein kan snel optrekken en stoppen. Intrigerend Nog dit jaar komt de verbinding tussen Amsterdam en Schiphol tot stand. In de zomer van 1981 vertrekt de eerste sneltrein vanuit Den Haag naar het Amsterdamse Minervalaanstation. In een kleine 15 minu ten rijdt hij dan naar het eindpunt van Neerlands meest intrigerende bouwpro ject; een spoorlijn die is aangelegd in een bestaande infrastructuur. Niet voor niets kreeg de toenmalige minister Westerterp een kleur op de wangen, toen hij in de Warmondse raad verklaarde dat de Schip hollijn de eerste echte spoorlijn is die Nederlanders sinds 19zoveel bouwen. Op de Schiphollijn iets van de toenemende beweeglijkheid naar het openbaar vervoer toetrekt, zal uit de praktijk moeten blijken. De onzekerheid over een eindpunt in het centrum van Amsterdam maakt een reële verbetering op het oude traject bijzonder dubieus. Een andere doelstelling; het aan boren van woon- en werkgebieden is ook niet helemaal uit de verf gekomen. Toen mr. Jacob Paulus Amersfoordt in 1864 de uitspraak: „Verzint eer gij begint" deed, moet hij gedacht hebben aan de frustraties van inwoners van Warmond, Sassenheimse kwekers, middenstanders op Kaageiland. Dan is er ook nog een eenden kooiker in Sassenheim die al sinds men senheugenis waakt over het natuurgebied waar duizenden eenden een broedplaats vinden. Als de Schiphollijn straks langs zijn kooi dendert, mag hij naar zijn zeggen nog blij zijn als hij één of twee eenden in zijn kooi ziet. Tenslotte zijn er nog de mensen die aanvankelijk dachten door middel van een station in de Bollenstreek, nog enig profijt van de Schiphollijn te zullen hebben. Aan de andere kant is er een groeiend verkeersvraagstuk waarvan iedereen vindt dat de overheid er iets aan moet doen. In Zuid-Holland is dat onmogelijk zonder dat een kleine groep moet lijden onder het belang van de grotere. „Openbaar vervoer oké, maar dan niet door mijn achtertuin", is veelal de achterliggende filosofie van mensen die van de daken schreeuwen dat er openbaar vervoer moet komen en later problemen krijgen met de aantasting van gebieden van natuurlijke of historische waarde. ED OLIVIER „agressiviteit" dat Bobby zo typeert. Ze is één en al zachtmoedigheid, zonder enige reserve. Tot besluit moet nog ver meld worden dat de beide dieren niet per se bij elkaar hoeven te blijven, al zou dat wel zo gezellig zijn voor hen. Zoals beloofd het verdere wel en wee van Karim, de hazewindhond. Zoals men wel kon verwachten kwamen er veel reacties en uit dat aanbod kwam de eigenaar van een kwekerij in Noordwijk naar voren die de hond dolgraag wilde hebben. Mocht het onverhoopt toch mis gaan, dan gaat Karim naai- een gezin dat lid is van de „Sloughi club" en die al drie honden zoals Karim hebben. Ook dat kan gezellig worden. BART SPIJKER

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5